El Afci Niets anders noodig 30 J; laargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 Januari 1933 Derde Blad No. 22351 I?' BINNENLAND. |f Komische toestand 4» 2» in indie. icbe GEMENGD NIEUWS. SPREEKCEL. uit ned. oost-indie. buitenlandsch gemengd. S6heiu;t de J ,zu.'k rie van antwoord AAN de ïingvb tweede kamer. tingenteering van textielgoederen me^l L, 0t,t inister van Koloniën veronderstelt wit '3 nemorie van antwoord aan de Ir Warner betretfende de Indische be- JJrWSi. dat aan het feit, dat zijn beleid rerschillende groepen der volks- >ue hrwoordiging een zeer uiteenloopen- >ejaat,-deeling vindt, het onderscheid in heeti; idige richting tussohen die ver- ™ssi? de groepen niet geheel vreemd en ;~e minister is van meening. dat het ny vo-iet het geschikte oogenblik is, om 'n tr jeel uit te spreken over het beleid s over 1,1 Gouverneur-Generaal. Geenszins hij. dji; meegaan met de leden, die het rver c' van den Landvoogd een zuivere >e Ptt. op dat van zijn voorganger t natr- ins. c lover de leden, die wezen op de j .iziens in den Volksraad bestaande! om - -nemende ontevredenheid over de en».mate, waarin de regeenng met dopiJoelen van dat College rekening zou «w wenscht de minister met nadruk „Snaren, dat voor een zoodanige onte- aeid geen goede grond bestaat. Het \nscfci vanzelf, dat de regeering aan uit- jv I van den Volksraad, belichaamd in ïdhavfgt College aangenomen moties of eid". Eaünenten. zooveel mogelijk gevolg :Ut«krochtans doen zich gevallen voor van icainlster acht zulks voorshands on-j Duii elijk waarin de regeering zich irzet ziet, tegenover door den Volksraad lour-v rmen moties of amendementen een a st ide houding aan te nemen. In dit dm .eent de minister mede te moeten var ook door hem zeer betreurde ver- acte-' van de vde begrootingsafdeeling vijs) door den Volksraad. "—•4 de instelling van een commissie i flJening van het kiesstelsel heeft - Jlïister geen bezwaar. Tegen de illusie .als zou door een herziening van istelsel de ontwikkeling van Indië ;EBOf„>cratische richting kunnen worden rd, mag echter een waarschuwend lollna C niet achterwege blijven. Veeleer et-v-de minister zich aan de zijde van vanasi die betoogden, dat Indië nog tijd van c om 1311 de d33r Iande §e" Gl Westersche vormen aan te passen. dei-en deele gelijke redenen kan de geen aanleiding vinden, zijn .._rking te verleenen tot uitbreiding aantal gekozen leden van den ld. ERTROP»! de toestand in enkele streken rend scherp in het oog moet wor- im. 2i houden, kan de voedselpositie in H i.'ndië thans bevredigend en op Java en jd tjera zelfs gunstig worden genoemd. ische regeering heeft intusschen tige maatregelen genomen, opdat uen, welke een acuten achteruit- ERLEDDin plaatselijke voedseltoestanden aankondigen, bijtijds worden on- oirt, tra en door locaal toe te pas- itregelen dé ergste gevolgen kun- 1 - rden voorkomen of getemperd, ^retrekking tot de door enkele leden gde meening, dat de indirecte be- "F [m in het bijzonder de inheemsche f. jiig zwaar zouden treffen, schaart aster zich aan de zijde van de le- V dit gedeelte van het Voorloopig in de tweede plaats aan het 1 die deze opvatting niet aanneme- 'htten. regeering heeft een open oog voor eilijkheden. waarmede de Inlandsche c dng te kampen heeft. Het ligt dan op; t het voornemen, om, evenals in 1932 edde, voort te gaan met het verlee- in buitengewone ontheffingen op de E nte, terwijl voorts een verlaging van edici ichtbelasting in ernstige overwe- Jj I heeft zich voor de naaste een richtlijn gekozen, welke er inpMd lelden, dat hetgeen in het be- >ULKven levenskrachtig bleek, zooveel nhrilk zal worden behouden, terwijl Rüt\ast klein- en middenbedrijf, pro- ;TjUP(,end voor de binnenlandsche markt, t bijzonder dienen te worden ont- 3. - de overweging van maatregelen be- io Lie tot een nauwere economische sa- lu Ulrking tusschen Nederland en Ne- r .„Jsch-Indië zouden kuimen leiden, j ongetwijfeld de resultaten van den MMiEder te dier zake ingestelde commis- j. -den afgewacht. I bovenstaande mededeelingen over en "ïomische heroriënteering blijkt, dat ianjt-rtkkeling van landbouw en nijver- Cite-n den vorm van naar de huidige oupeft toegerust kleinbedrijf, de volle der regeering zal moeten hebben. eigea olkingsweefnijverheid wordt reeds doenlijk ter zijde gestaan. t beaamt het inzicht dat de van een waardedaling van het ■iddel op den duur grooter zouden r-V|)(|te zijn dan de oogenschijnlijke voor LV a1 De regeering zal dan ook niet in blijven al het mogelijke te doen raiS Ned«rlandsch-Indischen gulden op houden. iddaMstateering van het feit. dat in de omstandigheden de cijfers der be- slechts een zeer betrekkelijke hebben cn dat de hypothetische van 400 millioen welke de Indi- geering nauwelijks een jaar gele- orloopig meende te moeten aanne- jftans niet meer houdbaar is, kan de 11 ng moeilijk als een tegen haar ge- I li, opvatten. Evenmin als wie V *»zit zij de gave om in deze ongewisse een jaar en langer vooruit te zien. fP£N e,er.°° de minister ervan doordron- icRTfl- de ontstellende daling van JtO ïvere opbrengst, dier middelen het ;n van een sluitende begrooting ion- en verder verschiet dient te worden n nrs')v€n dan 3311 de regeering aanvan- foor oogen had gestaan kan hij zich omf" ms aansluiten bij de leden, die meen ,«f ,€,re£eéring beter zou doen elke 2-™, !a'dn varen het verloren even- Jn s'andf huishouding te kunnen ontveinst zich echter niet |^pt doel niet op korten termijn te be- zkl zun, nu de val der middelen en npo, waarin dit proces zich voltrok- oir ken heeft, afmetingen hebben aangeno men, waarbij de meest drastische beper king der uitgaven ten achter moet blijven. Wanneer men de plaats gehad hebbende salariskortingen beziet in het raam der overige diep ingrijpende maatregelen tot beperking van uitgaven en verhooging van middelen, waartoe gelijktijdig, deels zelfs eerder, werd overgegaan en voorts let op het begrootingstekort. dat desondanks nog te overbruggen valt, zal moeilijk kunnen worden volgehouden, dat de salarissen tot sluitpost van de begrooting werden ge maakt. Ook op de bezuinigingsmogelijkheden, welke in de conversie van de hooge rente dragende Indische leeningen schuilen, houdt de minister zijn aandacht bij voort during gevestigd. Onderbreking van de jaarlijksche stortingen ten behoeve van de burgerlijke en militaire pensioenfondsen, zou geen reëele bezuiniging opleveren. Als opschorting kan een dergelijke maatregel echter noodig blijken en als zoodanig is zij bij de Indische regeering in onderzoek. Aan een couponbelasting zijn voor een kapitaalarm land als Indië ernstige be zwaren verbonden. Intusschen is de minis ter bereid, deze aangelegenheid nader in beschouwing te nemen zoodra de aange kondigde plannen voor Nederland vasten vorm zullen hebben aangenomen Op grond van de gegevens, waarover medio Januari van dit jaar beschikt kon worden, kan het tekort op den geheelen dienst 1932 geschat worden op rond f. 139.300.000. Dit tekort is toe te schrijven aan een nadeelig saldo op den gewonen dienst ad plm. f. 152.500.000 en een voor- deelig saldo op den buitengewonen dienst, groot f. 13.200,000. Als maximum, waarop ook nog gerui- men tijd na het intreden van een verbete ring in den algemeenen toestand zal mogen worden gerekend voor de zuivere jaarlijksche opbrengst van 's lands midde len. meent de regeering voorshands een bedrag van f. 300 millioen te moeten aan nemen. De nivelleering van den pensioenlast beoogt niets anders dan een egalisatie voor een lange reeks van jaren van het bedrag, dat jaarlijks moet worden betaald aan rechtstreeks ten laste van de begrooting gekweten pensioenen eenerzij ds en van uitkeeringen aan de Koloniale Pensioen fondsen voor de in de toekomst vervallen de pensioenen anderzijds. Zooals uit het vorenstaande blijkt, ligt in den maatregel inderdaad niet een aan tasting van de inidividueele pensioenen besloten. Of uit anderen hoofde tot dit laatste zal moeten worden overgegaan, maakt nog een punt van overweging bij de regeering uit. De vraag, of contingenteering van tex tiel goederen in Nederlandsch-Indië al dan niet wenschelijk is, werd door de commis sie van advies nopens economische samen werking tusschen Nederland en Indië al lereerst in beschouwing genomen. Zij is tot de overtuiging gekomen, dat aan de eenheid van het aan haar oordeel onder worpen vraagstuk tekort zou worden ge daan indien een bepaald onderdeel afzon derlijk werd behandeld. Het incidenteel ingesteld onderzoek werd niettemin besloten met een votum over bedoelde contingenteering, welke daarbij door de meerderheid der leden werd ver worpen. Aangezien de commissie bij haar verdere werkzaamheden het textielvraagstuk als onderdeel van het geheele probleem zal handelen, heeft de minister zich verplicht gevoeld, zijn definitief oordeel in deze aan gelegenheid op te schorten. Hoewel de noodtoestand van de Twent- sche textielindustrie inderdaad grooten- deels het gevolg is van Japansche concur rentie bij den afzet in Nederlandsch-Indië, moet het onraadzaam worden geacht in dat gebiedsdeel, ter bescherming van ge noemde industrie, vooruitloopende op het verder onderzoek van voormelde commis sie maatregelen te nemen, waarvan men de consequenties niet in alle opzichten kan overzien. De minister betwijfelt ten sterkste, of van eigenlijk gezegde overbrenging van de Twentsche industrie naar Indië ooit sprake zou kunnen zijn. De aan de bovengenoemde commissie op gedragen taak is. mede door de vereischte onderzoekingen, van een zoodanigen om vang dat verwacht moet worden, dat het verslag der commissie nog eenigen tijd zal uitblijven. DE RIJKS-ASYLS TE AVEREEST. Tijdelijk geneesheer-directeur benoemd. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari a.s. voor onbepaalden tijd benoemd tot tijdelijk geneesheer-directeur der rijks- asyls voor psychopathen te Avereest dr. M. Westerterp. gewezen geneesheer-direc teur van het krankzinnigengesticht „Stich ting Beileroord" te Beilen. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Na de openingsrede op de zevende jaar vergadering van den Bond van Jonge Liberalen te Utrecht gehouden, heeft de voorzitter de gasten welkom geheeten. Mej. Baale voerde het woord namens de Vrouwengroep. Zij sprak er haar vol doening over uit dat het ledental is toege nomen hetgeen niet onderschat mag wor den nu zoovele invloeden van partijen en stroomingen hun aantrekkingskracht op de jongeren uitoefenen. Nadat de voorzitter daarop het eerelid dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello en diens echtgenoote had verwelkomd deelde hij mede, dat op de vierde Confe rentie der Internationale Unie van Jonge Liberalen een permanent secretariaat was ingesteld en dat men hem daarmede had belast. Voorts verzocht hij ratificatie van enkele daar genomen besluiten, o.m. goed keuring om zich qua organisatie tegen een contributie van f.10 'sjaars bij de Unie aan te sluiten. De vergadering ging hier mede accoord. Het individueele lidmaat schap bedraagt f.2.50 'sjaars. De vijfde conferentie zal dit jaar in Zwitserland worden gehouden en wel van 10 tot 17 Juli. Vervolgens werd gepauzeerd, waarna de vergadering overging in huishoudelijke zitting, 's Avonds werd een propaganda- avond gehouden waar dr. N. J. C. M. Kap peyne van de Coppello en ir. D. A. van Aalderen het syoord hebben gevoerd. zoon door zijn vader gered. Twintig minuten in een wak. De 18-jarige J. O., uit Weesp. wilde met zijn te Amsterdam wonenden zwager J. de H. 's avonds halfacht de Vecht oversteken, om naar de verlichte banen van de Wees per IJsclub op de Vest te gaan. Ter hoogte van de gasfabriek reden de beide schaat senrijders in een wak. J. de H. was er vlug uit, waarop zijn zwager hem toeriep, aan den anderen kant van het wak te komen, om hem te helpen. De Amsterdammer was echter zoo door schrik bevangen, dat hij gillende wegliep, om hulp te gaan halen, en zijn zwager in het wak achterliet. Deze, die een goed zwemmer is, wist zich boven water te houden, doch zag geen kans op het ijs te komen. Hij kon eenigszins met de armen op het ijs blijven steunen. In middels had de reeds bejaarde vader in zijn woning het gillen gehoord, dat op de Vecht in de stille winterlucht angstig op klonk. Hij begaf zich naar buiten en op dat oogenblik passeerde een boer per fiets. De, in grooten angst verkeerende vader van den drenkeling verzocht den fietsrij der dringend met hem mede te gaan, om zoodoende den zoon hulp te bieden, doch de boer durfde dat niet. waarop de vader met een lantaarn en een langen stok zich op de dichtgevronen Vecht begaf. Daar ontmoette hij zijn schoonzoon, die geheel overstuur was. Van dezen hoorde herwaar zijn zoon zich bevond. Gelukkig wist de oude heer O. nauwkeurig waar het wak in de Vecht was. Hij begaf zich er nu zoo vlug mogelijk heen, doch in het avonddonker kon hij niet zien, waar de drenkeling was. Op zijn luidkeels roepen: „Jacob waar zit je?" klonk het antwoord van den zoon. en nu kon de vader den bijna verstijfden dren keling den langen stok toesteken. Doch op het laatste oogenblik zou de redding nog dreigen te mislukken, want de zoon riep: „Vader, mijn handen zijn te koud. ik kan den stok niet meer vasthoudenDe oude man gaf echter den moed nog niet op. om zijn zoon te redden. Hij kroop op zijn buik over het ijs. tot hij zijn zoon be ken kon. die nu spoedig uit zijn benarde positie verlost was. Ongeveer 20 minuten had J. O. in het wak gezeten. Toen hij ten slotte thuiskwam, verloor hij het bewust zijn, waarna medische hulup verleend werd. o INBRAAK TE LOENEN. Groote buit in een notariswoning. De woning van notaris J. M. C. van K. te Loenen, is door ongewenschte gasten bezocht. De inbrekers, die een paneel uit de keukendeur hebben gezaagd en zoo binnengekomen zijn, hebben een bedrag van f. 6000 buit gemaakt en een groot bedrag aan effecten. Ook gouden en zil veren voorwerpen en andere kostbaar heden zijn verdwenen. NOODLOTTIGE VAL. Gistermiddag is op den Schinkel bij het Stadion te Amsterdam een ongeveer 40- jarigen man dood op het ijs gevonden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de man op het ijs was gevallen en zoo ongelukkig terecht was gekomen, dat hij spoedig den geest gaf. Het lijk is door den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina Ziekenhuis overgebracht, waar het werd herkend als een bewoner van de Plantage. RECLAME. Witte tanden: Chlorodont 3716 RADIOKLACHT. Een bewoner van den Heerensingel, na bij den Lage Rijndijk beklaagt zich er over. dat de radio-uitzendingen iederen avond tusschen 10 en 11 uur door een of ander electrisch toestel ongenietbaar ge maakt worden. De schuldige wordt be leefd verzocht hierin te willen voorzien. HET GOEDERENVERVOER BIJ DE SPOORWEGEN. Door de vorst is er nog steeds stagnatie in het goederenvervoer bij de Ned. Spoor wegen. Zaterdag waren verschillende goe derentreinen uren in vertraging, alleen in Rotterdam werden 600 wagons beladen waarvoor extra goederentrein ingelegd moesten worden. Om vertraging in de af levering te voorkomen, worden deze met de gewone personentrein vervoerd. Al het mogelijk wordt door de directie der Ned. Spoorwegen gedaan om vertra ging in de aflevering van de goederen te voorkomen, door inlegging van extra goe derentreinen- DIENSTWEIGERING. SOERABAYA, 30 Januari, Aneta). Heden zijn te 3 uur v.m. een compagnie Menado- neezen met een karabijn-mitrailleur en een compagnie marechaussee uit Malang naar Soerabaya vertrokken en bij het marineterrein gestationeerd. Heden 6 uur 30 v.m. weigerden bij het ochtendappèl de Europeesche korporaals en minderen aan boord van de „Java", „Evertsen" en „Piet Hein" aan te treden, welk voorbeeld werd gevolgd door enkele inheemsche minderen. Na een toespraak van de commandant zijn zij alsnog aangetreden. Later zijn de „Java", ..Evertsen", „Piet Hein" en een groep mijnenvegers conform het program ma vertrokken. RECLAME. dan Purol, om een ruwe huid, schrale lippen en gesprongen handen, spoedig te genezen. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 4761 VERSTIKKINGSGEVAL TE UTRECHT. Een doodelyk slachtoffer. Zaterdagmorgen is de Papaverstraat te Utrecht plotseling opgeschrikt door een drama dat zich daar omstreeks half twaalf heeft afgespeeld toen de vader van het gezin G., een opzichter der telegrafie die de heele week buiten de stad had gewerkt, thuis kwam. Op zijn bellen werd niet open gedaan, zoodat hij via de buren zijn huis moest binnengaan. Hier vond hij in de slaapkamers zijn vrouw, een 17-jarige zoon en een dochter van 22 jaar, allen in bewus- teloozen toestand op bed. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ontboden en waarna de slachtoffers naar de Klinieken zijn vervoerd. Hier moest men helaas bij den zoon den dood constateeren. De toe stand van de beide andere slachtoffers is nog zorgwekkend. Vermoedelijk heeft men hier met kolendampvergiftiging te doen. de chauffeur reed door. Zaterdagmorgen omstreeks half 7 is op de St. Annastraat te Nijmegen de 31-jarige S. B. door een vrachtauto gegrepen. De chauffeur reed door en liet de jonge vrouw aan haar lot over. Later werd zij door een anderen chauffeur langs den weg liggende gevonden en naar het Canisiusziekenhuis gebracht. Zij bleek een ernstige hersen schudding te hebben en bovendien twee diepe hoofdwonden. Van den verdwenen chauffeur is nog geen spoor ontdekt. MET ZIJN ZESSEN. DOOR HET VUUR BEPROEFD. Bij den brand, die bij het „Utrechtsche Nieuwsblad" heeft gewoed, legde de brand weer-commandeur, de heer Klomp, be slag op een vrijwel geheel verkoold boek werkje, waarop nog leesbaar was de titel: „Door het vuur beproefd". Dit boekwerkje maakt nu deel uit van de collectie in het Brandweer-Museum te Utrecht. (Drukkerswbl.) OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Zaterdagochtend is in ruim 102-jarigen ouderdom de weduwe Cecilia van Weers— Eskens, oudste inwoonster van Den Haag, wonende Koninginnestraat 95. overleden. Zij werd 28 Juni 1830 te Den Haag ge boren en mocht o.a. op haar honderdsten verjaardag vele blijken van belangstelling ondervinden. OUDE MAN OVERREDEN. Gistermiddag omstreeks half vier is in de Vierambachtstraat te Rotterdam, de 91-jarige H. R. door een tramwagen van lijn 16 gegrepen. De man werd een eind meegesleurd en was op slag dood. VERDRONKEN. Bij Andijk begaf zich de 16-jarige Nieuw- boer op het ijs van 't IJsselmeer. Op onge veer 100 meter van de kust gekomen ge raakte hij in een wak en verdronk. Zaterdagmiddag is op liet IJselmeer tus schen Blokzijl en Vollenhoven de 22-jarige W. Bakker door het ijs gezakt en verdron ken. Het lijk is opgehaald. BRANDEN. De vertegenwoordiger van de Varkens centrale te Heerenveen had dezer dagen' voor de Centrale zes, voor consumptie to taal ongeschikte biggetjes opgekocht en deze in opdracht der Centrale naar Am sterdam i Uithoorn) gezonden, om daar aan behoeftigen te worden verstrekt. De diertjes werden echter afgekeurd. Het mooiste van 't geval was echter niet. dat voor consumptie volkomen waardelooze diertjes naar Amsterdam werden doorge zonden. dochdat ze met z'n zessen, te zamen wegende 30 of 35 kg. werden ver voerd van Heerenveen naar Uithoorn in een héélen spoorwagon. De „Vee- en Vleeschhandel", die dit geval signaleert, stelt dan ook de vraag, of de Varkenscen trale vrij spoorvervoer heeft bedongen.... NACHTELIJKE UITSTAPJES VAN EEN GEVANGENE. Naar uit Praag wordt gemeld, heeft eert gedetineerde in de gevangenis te Bystritz in Bohemen den laatsten tijd kans gezien om iederen avond uit zijn cel te ontsnap pen en uit te gaan; hij zorgde er echter voor. steeds weer op tijd terug te zijn, om geen argwaan te wekken. Op die nachtelijke uitstapjes pleegde hij zelfs zoo nu en dan nog --en mbraakje en bracht vaak drank en lekkernijen voor de andere gevangenen mede. Ook ging hij vaak naar de bioscoop, maar dit werd hem noodlottig, want men heeft hem daar herkend en de gevange nis-autoriteiten ingelicht. VINDINGRIJKE SMOKKELAARS. De douane-beambten te Alexandrië heb ben een handigen smokkeltruc ontdekt. Twee leden der bemanning van een in de haven voor anker liggend schip had den, naar de meening der druane, wat erg veel koperen knoopen op hun uniformen. Reden, waarom zij een onderzoek instel den. Daarbij bleek in eiken knoop eett gouden munt te zitten. Op deze wijze wilden de mannen voor een waarde van 1000 gulden aan goud in het land smokkelen. De beide geslepen smokkelaars werden gearresteerd. GKOOTEI BRANDEN. Bij den landbouwer Th. Kieviet te Opijnen bij Geldermalsen brak brand uit in de veestallen. Bij het bemerken van den brand was het reeds te laat om het vee te redden, zoodat het levend in de vlammen omkwam. Zeven koeien gingen verloren. Ook het woonhuis en de inboedel ver brandden. Verzekering dekt de schade. In de gemeente Weert onder Tungelrooi brak, vermoedelijk door kortsluiting, brand uit in de boerderij van Mans. Door spoedig ingrijpen kon de boerderij behouden blij ven, doch schuur en stalling werden een prooi der vlammen. Eenige landbouw machines alsmede een groote partij hooi en stroo gingen in het vuur verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Ook brak te Weert brand uit in de bovenverdieping van de werkplaats van den smid Schillings op de Biest. De boven verdieping brandde geheel uit. Hier werd veel gereedschap vernield en ging, doordat de zoldering instortte, een groot gedeelte van het meubilair verloren. Ook bij dezen brand wordt de schade door verzekering gedekt. Gistermorgen omstreeks half vijf is brand ontstaan in de slagerij van de firma Prinsen aan den Deventerweg te Epe. De brand is ontstaan in de rookerij. De aanwezige vleeschvoorraad ging geheel in de vlammen op. Het gebouw brandde ge heel uit behoudens een kantoortje in de slagerij dat de brandweer wist te behou den. Tegen tien uur was men de brand meester. Verzekering dekt de schade. AUTO-ONGELUKKEN DOOR GLADDEN WEG. Slachtoffers in Friesland. De Crt. meldt uit Heerenveen: Door de gladheid van den weg. welke veroorzaakt werd door den ijzel die gis termorgen van de hoornen viel, zijn in de nabijheid van Heerenveen een drietal auto's tegen de boomen gereden. Het eerste ongeval had plaats bij den onbe- waakten overweg te Akkrum, waar een auto slipte, daarna tusschen twee boomen doorreed, bij den wal neervloog en over het ijs in het land terecht kwam. De in zittende damg, die door de voorruit vloog, werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ook de be stuurder liep verwondingen op, terwijl de wagen zwaar beschadigd werd. Direct daarna reed op dezelfde plaats nog een auto tegen de boomen, waardoor twee wielen van den wagen werden ge rukt. De inzittenden van deze auto be- bekwamen geen letsel. Korten tijd daarna reed te Oudeschoot eveneens een auto tegen de boomen. Deze auto werd zwaar beschadigd, terwijl de inzittenden verwondingen opliepen. Te Wijtgaard is de heer M. V. met zijn rijwiel tegen een stilstaanden vrachtauto gereden. Hi.i vloog met zijn hoofd tegen den grond en werd met een schedelbreuk opgenomen. Per auto is het slachtoffer naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toeetand is zeer ernstig. Te Offenbach is de fabriek van gummi artikelen van Louis Peter, die eerst drie maanden in gebruik was, afgebrand. De schade wordt geschat op 90.000 gulden. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in den Westelijken vleugel van het slot Schwandeck bij Bazel. Deze vleugel, die in de I8e eeuw werd gebouwd, is grooten- deels verwoest. Oorzaak van den brand is waarschijnlijk, dat men met een lamp een bevroren waterleiding heeft willen ontdooien. Het Tsjechische gezantschapsgebouw, gelegen aan de Massachussetts-avenue te Washington, is door brand verwoest. De brand ontstond in de hoogere verdiepingen, waarschijnlijk tengevolge van een schoor steenbrand. De gezant was niet aanwezig. In het huis bevonden zich slechts twee bedienden. Het vuur werd ontdekt door een koetsier. Toen de brandweer ver scheen. stond reeds een groot gedeelte van het gebouw in vlammen. Bijna het geheele aktenmateriaal en verder waarde volle schilderijen, tapisserieën zijn ver woest door vuur of water. Het Oostenrijk- sche gezantschap, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt, is gespaard gebleven. HET MACEDONISCHE BENDEWEZEN. In de herfst van het vorige jaar werd de leeraar Daskalof uit Svetlvxatsj in Bul- gaarsch-Macedonië vermoord en beroofd, terwijl hij zich op weg bevond met de sa larissen voor de aan hem ondergeschikte leeraren. Als daders werden drie Macedo- niërs gearresteerd en naar het huls van bewaring te Goma Djoemaja gebracht waar zij tot nu toe hebben verbleven. Za terdag zou de behandeling van deze zaak voor het militair gerecht te Sveüvratsj plaats hebben en zouden de gevangenen onder sterke bewaking daarheen gebracht worden. Onderweg werd het convooi plot seling aangevallen door een zwaargewa pende bende van 40 tot 50 man, die de politie ontwapenden en de gevangenen uit den trein sleepten. Terwijl een deel van de bende den trein bewaakten, dreven de anderen de gevangenen voort over den spoorweg en legden hen door talrijke ge weerschoten neer. De bende verdween daarna in het gebergte Waarschijnlijk heeft men hier te doen met het werk van de Macedonische revolutionnaire organi satie. de groep Michalloff, die in deze streken ook kleine overtredingen betref fende den eigendom met den dood pleegt te straffen. AARDBEVING IN AUVERGNE. Het seismographisch instituut te Cler mont-Ferrand heeft in den nacht op Zon dag een hevige aardbeving geregistreerd, welke in de provincie Auvergne eenige schade heeft aangericht. De warme gene zing-gevende bron te Caudes Aigues schijnt wel bijzonder door de onderaard- sche beving te zijn getroffen. De hoeveel heid welwater is sinds Zondagochtend met 50"'» afgenomen en het water, dat tot nu toe helder als kristal was, is plotseling troebel geworden-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9