IN HET BELANG VAN UW GEZONDHEID! EISCH CHIEF WHIP DE BESTE SIGARE VOOR IEDERS GEZONDHEID! De kracht var N.V, Londen Caramel» LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 Jlr,:H D, BUITENLAND. ff SSÏ WEER UITVOERING „HALLELUJAH". Donderdag 2 Februari zal bovengenoem de zangvereeniglng een uitvoering geven in de Stadsgehoorzaal, waar o. m. het Oratorium „Selig aus Gnade" van Alb, Becker wordt uitgevoerd. Daar er in het voorjaar stemmen opgingen, om in de toekomst ook eens een grooter werk uit te voeren wordt hiermede dus aan veler wenschen tegemoetgeko men. Het kinderkoor brengt twee canta tes ten gehoore. Als bijzonderheid vermelden wij, dat de orkestklasse van de Mij. voor Toonkunst alhier de begeleiding van het oratorium verzorgt. Het geheel staat onder leiding van mej. Tilly Leening. Als solisten werken mee de dames Annie Gorisv. d. Reyden (sopraan), Riek Hey- blok (alt) en de heeren Theo Hannema (tenori en Willem Boerendonk (bas). Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. HET GEVOLG VAN ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN. Gisteravond stak de 26-jarige H. alhier, bij de Eikenlaan te Wassenaar loopende, den Rijksstraatweg over zonder uit te kij ken. De chauffeur van een vrachtauto zag oen man en remde sterk, doch er gebeur de niets. Maar de bestuurder van een per sonen-auto, die achter de vrachtauto om kwam, remde zoo plotseling, toen hij den man zag. dat de wagen omsloeg. Daarbij raakte hij echter den man, die eenige ver wondingen in het gezicht opliep en ver moedelijk inwendige kneuzingen. Dr. Franken en dr. Hubbeling verleenden de eerste hulp, waarna H. per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis alhier is vervoerd. Een tweede personen-auto, die voor het zelfde geval moest stoppen, sloeg ook om. De beide personen-auto's bestuurd door v. N. uit Den Haag en door de V. van S„ ook uit Den Haag, waren zoo zwaar bescha digd. dat ze moesten worden weggesleept. De toestand van H. was hedenmorgen redelijk wel. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Scheepswerf „Akerboom" fa. H. A. Aker boom. Hooge Morschweg 66, Oegstgeest. Uittredend eigenaar H. A. Akerboom. Lisse, dd. 27 Jan. 1932. DE BIOSCOPEN. City-theater - Het programma van deze week doet liefhebbers van sensatie-films watertanden. Voor de pauze Luciano Al- bertini en na de pauze Richard Talmadge reep. in „Rinaldo Rinaldini" en ,.De ge heime Recherche" De titels der films en de hoofdpersonen' garandeeren een aan tal spannende gevechten en een sensatio- neelen inhoud, welke den toeschouwer medesleept en van het eerste beeld af tot het laatste toe in zijn beklemmende greep gevangen houd. Zoo ooit, dan valt hier voor liefhebbers van durf, sensatie en spanning te genieten. Trianon-theater. Over „De Heersche- res van Atlantis" schreven wij gisteren reeds meerdere bizonderheden en gaven daarin te kennen, dat Pabst er in geslaagd is 'n zeer moeilijk gegeven op gave wijze uit te werken. Het valt te waardeeren, dat in de film niet het grootste accent op het sensationeele is gelegd, al blijft er genoeg over, dat den toeschouwer in een sfeer van geheimzinnigheid en beklemming brengt. De inzet is reeds dadelijk vol spanning: door de radio klinkt een lezing over het mysterieuse. verzonken rijk Atlantis, be dolven in de Sahara. Kapitein St Avit luistert en spreekt tot zijn vriend: „At lantis bestaat en ligt niet ver van hier." En hij vertelt van zijn belevenissen, 2 jaar geleden ondervonden met z'n vriend Morhange, op een patrouillerit in het op standige gebied der Touaregs. Meege sleept werden zij naar het Hoggarge- bergte, waar in een onderaardsche stad de schoone Antinea, de geheimzinnige At lantis heerscht en blanke mannen tot on dergang brengt. Wij volgen de avonturen van kapitein St. Avit zien hoe ook hij onder de macht van Antinea raakt, hoe hij zelfs voor haar zijn vriend, die haar liefde niet beant woordt, vermoordt. Hoe hij ontsnapt met behulp van Antinea's slavin Tanit Serga, maar tenslotte toch bezwijkt voor de ver leidelijke roepstem van de wreede godin der Touaregs Dit is slechts het verhaal in het kort: verschillende andere figuren, als de ten doode gedoemde Torstenson. de aan den drank verslaafde Ferrière, allen in de ban van Antinea. verhoogen de dramatische kracht van dit uiterst boeiende gegeven. Als een monument van schoonheid staat Brigitte Helm in het centrum van deze film: een gevaarlijke vamnier, die man nen tot wanhooo vertwijfeling en zonder zinnen brengt. De andere hoofdDersonen sluiten zich hierbij voortreffelijk aan. De mooie natuurtafereelen verhoogen de aan trekkelijkheid van deze in vele opzichten artistiek geregisseerde film. die niet na laten zal indruk te maken. Voor de pauze gaat de vroolijke, vlotte operettefilm „H est Charmant": een goed specimen van Franschen, luchtigen geest. Een mooi programma! Luxor-theater In het theater aan den Stationsweg büikt Greta Garbo in de titel rol van .Mata Hari" zóóveel aantrek kingskracht op het publiek uit te oefenen dat de directie het aangedurfd heeft deze film te proloneeeren Wie tot dusverre verzuimde deze film te gaan zien. kan dus in de komende week zijn fout nog goed maken. Het voorprogramma werd natuurlijk ge heel vernieuwd. Casino-theater Met „De tijger van Berlijn" hebben de Duitsche detective schrijvers het, bewijs geleverd, dat be halve de Engelschen. ook zij een adembe nemende thriller" kunnen samenstellen. Want de meest eeroutineerde oplosser van moordverhalen blijft tot 't laatste oogen- blik in het onzekere Hoe knap is boven dien de film uit technisch ooeount be zien. hoe wonderlijk die typeering van de nachtkroegbezoekers, den „man in rok", de Krimminalpolizei enz. LUTHERSCHE KERK. Hennic Schouten. Een gift uit milde hand en kunstzinnig hart heeft het het Kerkbestuur der Lu thersche gemeente mogelijk gemaakt het crgel der kerk een belangrijke restauratie te doen ondergaan. Deze werd opgedragen aan de firma Van Leeuwen te Leiderdorp, die nu met haar arbeid gereed is geko men. Hoe voortreffelijk dat werk is uit gevallen heeft de organist der gemeente, de heer Schouten, ons gisteravond laten hooren in een concert, waarmee hij de reeks der vroegere orgelvoordrachten ver volgde. Oude kerkorgels, goed gebouwd, moet men in eere houden evenals oude goed ge construeerde violen. De kunstwaarde van c-en orgel ligt in de bekorende schoon heid van zijn toon En deze wordt niet in de eerste en zeker niet in de eenige plaats bepaald door grootte en omvang van het aantal sprekende stemmen (registers) maar wel door de wijze van constructie, vooral door de kwaliteit van het hout en metaal, waaruit zoowel het klinkende als het mechanische deel van het instrument is vervaardigd. Het orgel der Luthersche kerk kan een paar honderd jaar oud zijn: het stamt uit den tijd der beroemde oud- Hollandsche orgelbouwkunst. De grond stemmen, die de kern van den orgelklank uitmaken, zijn van dit orgel zeer fraai. De tand des tijds laat echter het beste orgel niet ongemoeid, vooral als het geregelde onderhoud te wenschen heeft overgelaten. Zoo was dan ook het mechanische deel van het instrument in kwestie, door ouder dom en slijtage, dermate in verval ge raakt dat het buitengewoon hinderlijke bijgeluiden gaf. Dit euvel is nu afdoende verholpen Het werk is echter niet tot deze vernieuwing beperkt gebleven. De omvang van klavieren en pedaal is in de hoogte met eenige toetsen vergroot, de dispositie is gewijzigd o.a. door het aanbrengen van een noodige vulstem, er zijn drie nieuwe koppelingen aangebracht, terwijl ten slotte de intonatie grondig is herzien. De heer Van Leeuwen heeft zich voortreffelijk van zijn taak gekweten: het werk eert den meester. Het orgel der Luthersche kerk is nu een volwaardig instrument ge worden, waarop de meesterwerken der li teratuur zonder eenige restrictie naar den eisch kunnen worden uitgevoerd De heer Schouten heeft dat overtuigend aange toond door de uitvoering van een met fijnen smaak samengesteld programma. De grootsche en statige c moll praeludium en fuga van Bach, eenige koralen van den meester, een drietal kleinere stukken der Fransche clavecinisten, de aardige Spiel- uhr-variaties van Mozart, een canon van Schumann .een feestmarsch van Bossi en tot besluit een paar deelen uit de sonate in fis van César Franck heeft de heer Schouten ons voorgespeeld met ernst en met gloed in zijn voordracht, in vlekke- looze technische verzorging. Speciaal zijn Bach- voordrachten, zoo duidelijk in de stemvoering en zoo strak gespannen door streng doorgevoerde rhythmiek. zijn mees terstukken van voorname orgelkunst. Voor organist en orgelbouwer belden was het jammer dat maar een handjevol menschen zijn komen luisteren Men toone hun een volgenden keer de belangstelling, waar zij recht op hebben. Charlotte Susa speelt er de hoofdrol in en als vampier is ze onovertroffen. „Een reden tot echtscheiding" is weer één van die geestige Duitsche blijspel letjes. die men met genoegen voor de tweede maal ziet. Een onderhoudend ver haal, met amusante trekjes, een leuk mu ziekje, gespeeld door Dajos Bela en zijn band, een dialoog, die goed te verstaan is. clot spel, kortom alle bestanddeelen, waar uit een eerste-klas film opgebouwd wordt, zijn aanwezig. Lien Deyers. onze Holland- sche actrice, die haar aantrekkelijkheid gepaard doet gaan met talentvol spel en Johannes Kiemann vertolken de voor naamste rollen. RECLAME. iddag 3 liddag GRAFI teeld d Niet de heer P. de Jong, maar de heer B. M. de Jong is gekozen als be stuurslid van de vakgroep gemeente ambtenaren afd. Leiden van den Centra- len Ned. Ambtenaarsbond. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster er» de scheeps- bewijzen te 's-Gravenhage, H. W. Hanni- voort thans inspecteur der registratie en domeinen alhier. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Februari op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den reserve-kapitein G. J. v. Haersma Buma van het 4de regiment in fanterie alhier. Bij de Gemeentezaken, geplaatst in ons Blad van Dinsdag j.l. laten wij bij de verordeningen betreffende de onteigening van perceelen voor den Stadhuisbouw en de Drankwet B. en W. aan het woord. Dit moest echter zijn de Commissie voor de Strafverordeningen. Door Burgemeester en wethouders dezer gemeente is aan de firma Corver, aannemers alhier, opgedragen het rioleeren en verbreeden van de Mariapoelstraat. De motorspuit is vannacht uitgerukt voor een schoorsteenbrandje in het per ceel Groenhovenstraat 13, doch behoefde geen dienst te doen. De politie alhier heeft aangehouden J. van E., die nog 14 dagen gevangenis straf te ondergaan had. Gisteravond omstreeks 7 uur is door onbekende oorzaak een onbeheerd staande vrachtauto van den fruitgrossier K. in het water van den Stille Rijn gereden. De auto kwam juist in een brandbijt terecht en moest door twee takelwagens van het Motorhuis op den wal worden gesleept. Het bestuur van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afd. Leiden ver zoekt ons onder verwijzing naar een in dit Blad gestelde advertentie de aandacht te willen vestigen od de fllmvertooning van „Aan den rand der Sahara" welke mor genochtend in het Luxor-Theater plaats vindt. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe Engelsche ontwapeningsvoorstellen Het conflict in het Verre Oosten. De Engelsche delegatie ter ontwape- ningsconierentie heelt aan de delegaties van Amerika, Italië, Duitschland, Frank rijk en Japan een memorandum gezonden met nieuwe ontwapeningsvoorstellen. Daarover wordt nader gemeldZij bevat ten allereerst het voorstel, dat de hoofd commissie der conferentie na beëindiging der debatten over het Fransche ontwape ningsplan tot overeenstemming moet ko men over een werkprogram, dat de con ferentie in staat zal stellen tot de uitwer king van een ontwapeningsovereenkomst op de basis der voorstellen der afzonder lijke regeeringen. Het Engelsche resolutie-ontwerp is in twee deelen onderverdeeld en bevat de algemeene richtlijnen voor de verdere werkzaamheden der ontwapeningsconfe rentie op alle gebieden. In deel I wordt bepaald, dat het presi dium van de ontwapeningsconferentie zonder verwijl een diepgaande bespreking tot stand moet brengen van de volgende punten: 1. Een verklaring der Europeesche staten onder geen omstandigheden tegenwoordige of toekomstige conflicten met geweld tot oplossing te zullen brengen. 2. het sluiten van politieke overeenkom sten over de samenwerking van de staten van het Europeesche vasteland waarbij met de wederzij dsche veiligheid rekening moet worden gehouden. De toepassing van het principe, dat de beperking van de be wapeningen van Duitschland en der overige ontwapende staten in hetzelfde wapeningsvérdrag vervat zal zijn waarin de limieten der bewapeningen der andere staten worden vastgelegd, zoodat deel V van het verdrag van Versailles en de over eenkomstige bepalingen in de overige vre desverdragen vervangen worden door het ontwapeningsverdrag. 3. De toepassing van het principe, dat de nieuwe vastgestelde limiteering voor Duitschland en de overige ontwapende staten voor dezelfde periode zal gelden en aan dezelfde methoden van herziening on derworpen zal zijn als voor de overige sta ten. 4. Het opnemen van het beginsel der rechtsgelijkheid in het ontwapeningsver drag inzake oorlogsmateriaal, verder maat regelen voor de uitvoering der rechtsge lijkheid in vast te stellen etappes en de vermindering der legers der Europeesche vastelandsstaten in een uniform systeem. Deel twee bevat de volgende punten: 1. Veiligheid: De politieke commissie der ontwapeningsconferentie krijgt opdracht zonder verwijl over te gaan tot het on derzoeken van de methodes betreffende de effectiviteit der veiligheid. 2. Ontwapening'. Bij de berekening der landstrijdkrachten moet in overeenstem ming met de voorstellen van president Hoover een vermindering van het perso neel tot een „politie-contingent" worden nagestreefd. De commissie voor het effec tief van de ontwapeningsconferentie krijgt opdracht binnen enkele dagen practische voorstellen voor de vermindering der legers in te dienen. Het presidium stelt verder zonder verwijl een commissie samen uit de vertegenwoordieers der voornaamste mo gendheden, welke een onderzoek moet in stellen naar de volledige afschaffing van militaire- en marinevliegtuigen, bommen werpers, tezamen met een internationale controle der civiele luchtvaart. De redactiecommissie van de commissie van 19 heeft gisteren twee zittingen ge houden waarin eenieen voortgang gemaakt werd met de uitwerking van het rapport dat bestemd is voor de buitengewone Vol kenbondsvergadering De tekst van het le gedeelte van het rapport is biina gereed. Naar verluidt zal het raooort der redac tiecommissie uit voer deelen bestaan. In het eerste gedeelte zal worden uiteenge zet onder welke omstandigheden de ver zoeningspogingen werden gestaakt, in het tweede zullen chonologisch de gebeurtenis sen sedert het incident van 18 September 1931 worden opgesomd: in het derde zul len de conclusies worden gegeven, vervat in principes volgens dewelke de buitenge wone assemblée zich zal moeten uitspre ken, terwijl het vierde deel aanbevelingen zal bevatten met betrekking tot de toe passing van bovengenoemde principes. Het werk der commissie vordert lang zaam en zal wel niet gereed komen voor over 14 dagen. De op hedenmorgen vastgestelde behan deling van het conflict in den Gran Chaco door den Volkenbondsraad is uitgesteld, aangezien er een mogelijkheid bestaat, dat Bolivia en Paraguay toestemmen in de be noeming van een commissie van onderzoek welke ter plaatse de grondslagen voor een compromis zou gaan bestudeeten. Tus- schen het V B -seccretariaat en de betrok ken landen is een desbetreffende bespre king geopend. DUITSCHLAND. Von Schleicher heden bij den Rijks president Geheime communistische organisatie ontdekt. Het seniorenconvent heeft gistermiddag zijn besluit van verleden week bevestigd om den Rijksdag op Dinsdag 31 Januari a.s. bijeen te roepen. Op de agenda staat de regeerlngsver- klaring en de behandeling van eenige so ciaal-politieke voorstellen, voor zoover dat zonder discussie mogelijk is- Het verloop der zitting heeft den poli- tieken toestand veel duidelijker gemaakt. Waar men het eens was, om den Rijksdag Dinsdag te laten bijeenkomen en Von Schleichers regeeringsverklaring op de agenda te plaatsen, bestond er volgens staatssecretaris Planck, den vertegenwoor diger van het Rijkskabinet, geen aanlei ding om eenige verklaring af te leggen of mededeeling te doen. Het verloop der zit ting is geheel geweest zooals de Rijks kanselier dat verlangde. Intusschen heeft de politieke toestand zich in de laatste dagen echter in zulk een snel tempo ontwikkeld, dat men het er in de kringen van den Rijksdag algemeen voor houdt, dat de parlementaire stem ming niet langer 't beslissende moment is. Na al de valsche geruchten, welke in omloop geweest zijn en groote verwarring dreigden te stichten, dringt men thans van alle zijden steeds meer aan op een spoedige beslissing. Men verwacht, dat deze beslis sing heden reeds zal vallen en wel onmid dellijk nadat von Schleicher een onder houd zal hebben gelrad met President Hin denburg. dat om kwart over twaalf is be paald. Ook von Schleicher zelf is, naar men aanneemt, van meening, dat de toe stand zoo spoedig mogelijk dient opgehel derd te worden. Het eerste beslissende mo ment in deze heel kwestie is de vraag van de volmacht tot ontbinding van den Rijks dag. Daarover zal in de Ijespreking tus- schen den President en den Rijkskanselier beslist worden. Op het oogenblik ligt de beslissing dus bij den President. Van het antwoord, dat hij heden op de hem gestelde vragen geeft zal afhangen wat von Schleicher verder doet In goed geïnformeerde politieke kringen te Berlijn hield men gisteravond rekening met de mogelijkheid, dat de Rijkskanselier zal aftreden. Deze opvatting houdt ook verband met de vele besprekingen en con ferenties. welke gistermiddag en gister avond hebben plaats gehad en die blijk baar voor doel hadden uit den Rijksdag of uit de kringen van het Harzburger een heidsfront een nieuwe Rijksregeering te vormen Het feit, dat Hitier weer te Ber lijn vertoeft en een reeks politieke be sprekingen gehouden heeft, is eveneens een bron van allerlei geruchten en com binaties, waarbij de naam van von Papen ook dikwijls genoemd wordt. Op von Hindenburg wordt van diverse zijden pressie geoefend voor en tegen von Schleicher. Tegen vooral door den Land bond! Schleicher's kansen zijn geducht gedaald! Ned. candina tgediep' Ooste ukstijgi jszee w I thans - et de ■linavië Te Goettingen is eenheeft nistische organisatie ontii Golf de verspreiding van coc.ïge dr dergravmgsmateriaal". Ie-? afge plaatsen in de provincie vromete arrestaties verricht In a i Zwi 30 personen in arrest geslthet hi zoe ovan nde en ENGELANCl, nan tempi De Iersche verto :hte n nlijk De laatste cijfers over :et Zu kiezingen luiden: ,t no De Valera 67 zetels, Cc. over, hankelijken 8. labour 7 taimd de independant labour 1 r i;ci verwacht een kleine meercïjg,-, u krijgen over alle andere p.ie <j( Men verwacht, vooral m landsdistricten, dat de Val,je de republiek zal afkondigingst Alle kabinetsminister;ter\ zijn herkozen en wel in (kjytei groote stemmenwinst t«-:rt j,êc verkiezingen. Tot nu :jt al, enkele candidaat van 5pt00rs Valera geslagen. <toe e Het orgaan van het Ie:ot pjc sche leger schrijft: Hetfvie] lijk aangetoond, dat hff lijke Iersche republiek v niets meer hooren van? LUC land. Wij willen nog! temp hooren: „Op voor de Rep»-V00rr Alle pogingen om .^smic stichten van een republitr Zuid-Ierland zullen vergek Lord Cralgavon, de eeKïi Noord-Ierland, die hieraan geen poging onbeproefd W- ten om Ulster trouw aan of 2 blijven. 'dag 'dag DENEMARKEht De regeering S# °P De rijksbemiddelaar hejujs maakt, dat het bij de OM tusschen de werkgevers tn- woordigers der vakvereemp^— lukt is, een voor beide paw lijken grondslag voor eia oplossing van het hangen-i, flict te vinden. Zooals bekend, hebben t-I werkgevers besloten, om op'l een uitsluiting over te g«J geveer 100.000 arbeiders bt-f zijn. X *Het kabinet wil thans pa ten minste den aanvang»;! uitsluiting te doen uitstel®-! president Staunlng zal daansj desbetreffend wetsvoorstel over de beide kamers vani wp heden en Maandag zlw?„1 zoodat de wet nog voor i werking zal kunnen treden- RECLAM& 11 „w' „Ik gebruik Lock-*3 „om zooveel mogelij^ „dat mij van medisch* m „boden is, af te we,u m (origineel Lock-kauwbonbons wod®® sluitend gefabriceerd ""st BREDA

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2