svermaak in de Sleutelstad. te Jaargang ZATERDAG 28 JANUARI 1933 No. 22350 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN eBelommer bestaat uit VIER Bladea rtred^ EERSTE BLAD. 'woudèlFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. ÏMik Onze Knipselprijsvraag. Het voornaamste Nieuws van heden. GERECHI "Wnonnij, ''ongerecht end* verste, Wrtredin, toewijaj; 27.10$ te Hazfii ijswijk i 1 dag, 3.- sub, Hazers, Noorden EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN lijnzaten ets. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Of; ar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle onder bfc jere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentien ïer h; jiuitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ',r G een maximum aantal woorden van 30. ,n 17 :asso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van raake r< even m cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. A. fl tag; Over?.' Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week Ï.0J8 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 franco per post f. 2.35 portokosten. in straft, - 50 sub- 50 subs subsi; rrdverü' K HINDERWET. enhageIgemeester en Wethouders van Leiden, Wapenen het verzoek van: a. D. van Ton- t vertegl om vergunning tot het oprichten irtrediui een koek- en banketbakkerij in het rg der reel Hoogewoerd Nis 4749, kadastraal Leiderind Gemeente Leiden, Sectie D. No. overttfj; b. J. Choufour om vergunning tot ideler;" oprichten van een brood- koek- en code ruitbakkerij in het perceel Hooi- gsreg at No 72. kadastraal bekend Gemeente su-"-sn. Sectie I No- 389; c. S. van Weesel Sboei;ergunning tot het oprichten van een woon- 'r- en blikslagerij en loodgieterswerk- sub' s in het perceel Hoogewoerd No. 112, overtr-'Straal bekend Gemeente Leiden, Sec- Aar U.S No. 1542; d. K. Daan en G. W. Hor- ng vaa-m vergunning tot het oprichten van f betaicmetaalbewerkingsbedrij£ in het per" —subs ji Zoeterwoudscheweg No. 11, kada- ijk Bes'.E1 hekend Gemeente Leiden, Sectie Boste' 151. iplaaKg* °P de artikelen 6 en 7 der Hin- 'en kennis aan het publiek, dat ge- de verzoeken met de bijlagen op de tarie dezer gemeente ter visie gelegd ADRES AAN DEN RAAD. ÏCLA] aede dat op Zaterdag, den llen Fe- ïaentók f ^^_icht •rijs 1933 des voormiddags te half elf in het perceel Breestraat 125 (Bur Gemeentewerken) gelegenheid zal gegeven om bezwaren tegen dit in te brengen, terwijl zij er de op vestigen, dat niet tot beroep tigd rijn zij. die niet overeenkomstig der Hinderwet voor het gemeente- ur of een zijner leden zijn versche den einde hun bezwaren mondeling lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ,'iden, 28 Januari 1933. 4758. Meer steun gevraagd. Aan den Raad der gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden: Ondergeteekenden, besturen van het Plaatselijk Arbeids Secretariaat, Onafhan kelijk Socialistische Partij afd. Leiden en de Revolutionair Socialitische Partij afd. Leiden, hebben de eer het volgende onder uw aandacht te brengen: Gezien de groote nood, die er heerscht in de gezinnen der werkloozen door de lange werkloosheid, welke nog wordt ver hoogd door dezen strengen winter, is het thans noodzakelijk geworden dat het gemeentebestuur maatregelen treft om den nood in de gezinnen der werkloozen te lenigen- Het kan dit doen door: 1. Aan alle. zoowel georganiseerde als ongeorganiseerde steuntrekkenden, ook zij die door gezinsinkomsten volgens de reg lementen van de gemeente niet in aan merking komen voor steun, een gratis kolenbon te verstrekken zoolang de wintel duurt. 2. Door ruimere verstrekking van klee ding, schoeisel en beddegoed. 3. Door aan alle werkloozen, die langer den twee maanden werkloos zijn, een be drag van f. 50,- te verstrekken. 4. Door aan alle kinderen der werkloo zen gratis maaltijden te verstrekken in de scholen, zoowel 's morgens als 's middags. 5. Door geen uitvoering te geven aan de bepaling om gas, zoowel electriciteit, af te snijden, bij het niet betalen wegens lange werkloosheid en het tevens te leiden naar tarievenverlaging. 6- Deze maatregelen ook toe te passen op hen, die reeds geruimen tijd gedeeltelijk werkloos zijn. Hopende dat het bovenstaande door den Raad ernstig wordt besproken en spoedig uitvoering daaraan zal worden gegeven. w.g. P A S. voorz. L. OUWERKERK. O.S.P. C. H. HEEMSKERK R.S.P. L. DE BOLSTER. ichter gens sel Dinsds; Is de s. ;errein 1 CRISISCOMITE LEIDEN. Postrekening 188690. De penningmeester ontving dezer dagen van een collectrice onderstaand briefje: ..Hierbij doe ik u toekomen een bedrag „van f. 4.231/: dat mij ter hand werd ge- .steld door MejZij heeft om toch .iets voor het Crisiscomité te doen een ..klokje bij wijze van spaarpot op haar ..kamer gezet en verplicht een ieder die op haar kamer komt een kleinigheid daar ..in te doen." Prachtig! Mogen er vele zijn die iets dergelijks bedenken. De winter is streng zoodat extra gaven dringend noodig zijn. Verslag van de werkzaamheden van het Crisiscomité over 1932 wordt op aanvrage aan belangstellenden gaarne toegezonden (tel. 1946). De Leidsehe IJsclub heeft f. 100 voor het Crisiscomité bestemd als opbrengst van het gecostumeerde ijsfeest van Dinsdag avond j.l. De firma J. W. Cahen heeft 10 mud Aberpergwm anthraciet ter beschikking van het Comité gesteld. PROF HUIZINGA TE BERLIJN. In de Duitsche Hochschule der Politik heeft op de Carnegie-leerstoel voor lezin gen over de buitenlandsche politiek de rector der rijksuniversiteit alhier, prof. dr. J. Huizinga gisteravond een redevoering uitgesproken over de positie van Neder land als bemiddelaar tusschen West- en Midden-Europa De Nederlandsche gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum en een reeks op den voorgrond tredende persoonlijk heden uit Berlijnsche wetenschappelijke en politieke kringen waren bij de lezing aanwezig. o DENKT OM DE WATERKRAAN! De directie van de Leidsehe Duinwater maatschappij wijst er in een advertentie in dit Blad met nadruk op, dat 's avonds met het oog op het bevriezingsgevaar de hoofdkraan afgesloten dient te worden. Oplossingen moeten Maandag a.s. 5 uur binnen zijn. Wij herinneren er aan, dat de oplossingen van onze Knipselprijs vraag Maandag 30 dezer, 's mid dags 5 uur, op ons Bureau moeten zijn ontvangen. Gelieve bij de inzendingen op de enveloppe te zetten „Knipselprijs vraag". DE DIRECTIE. CHR. HIST. JONGERENGROEP Lezing van ds. Hoekcrt. STICHTING LEIDSCHE JEUGDHERBERG. riiiêachH»» i.eens fonderden stadgenooten hebben gisteren geprofiteerd van midri,ar,e usbanen Op den Zoeterwoudsche- en Witte Singel. Vooral i den mitü n' ,en do.20n heerlijk scheen en men volkomen beschut was neer aa„ ïas rijden er een groot genot. De gemeente zou echter velen amnen verPhchten, wanneer zij door het aanbrengen van een aantal m rion' oeg yoor een behoorlijke verlichting, zoodat men ook 's avonds h waar men rijdt. Momenteel laat dit wel iets te wenschen over. Geslaagde propaganda-bijeenkomst. In de groote zaal van het Leidsehe Volkshuis aan den Apothekersdijk had bovengenoemde vereeniging gisteren een propaganda-avond georganiseerd ten einde in breederen kring bekendheid te geven aan het jeugdherbergwerk in het algemeen en de Leidsehe beter bekend als „De Kwaak" in het bijzonder. De zaal was uitstekend bezet, toen de voorzitter van het bestuur, de heer S. O. van Poelje de bijeenkomst opende met een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzonder de bestuursleden der uit- genoodigde vereenigingen Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat na afloop dezer propagandistische vergadering het aantal begunstigers der stichting min stens zal verdubbelen. Achtereenvolgens brachten hierna le den van den N B A S. eenige liederen ten gehoore, gaf een groep leden van het Volkshuis een vijftal dansen ten beste, terwijl door padvinders een keurig num mer vendelzwaaien en spinning rope werd vertoond. Hierna was het woord aan den heer R. Limburg, voorzitter van het district Zuid- Holland van den Ned. Trekkersbond. Spr. zette in het kort uiteen hoe de Jeugd Herberg Centrale is georganiseerd en wees erop hoe het „trekken" in de laatste jaren een geweldige vlucht heeft genomen. Tot zelfs jongelui uit Amerika bezochten in den afgeloopen zomer ons land. Geen wonder, want wie eenmaal als „trekker" op stap is geweest, kan zich geen prettiger manier indenken om zijn vacantie door te brengen Ook het bou wen en het inrichten van jeugdherbergen is een buitengewoon aardig en dankbaar werk Maar niet alleen in den zomer is het verblijf in jeugdherbergen aangenaam ook in andere jaargetijden geeft de na tuur veel te genieten en bovendien werkt reizen in hooge mate ontwikkelend. Het instituut der jeugdherbergen heeft de mogelijkheid geopend om tegen mini- mumkosten ePn maximum te zien en te genieten Tenslotte wekte spr. op tot aan sluiting bij den Ned Trekkersbond. welke in alle opzichten het jeugdherbergwerk steunt en naar uitbreiding en vervolma king daarvan streeft. Hierna voerden padvinders op uitste kende wijze eenige zwaarddansen uit, bracht een groep van het Volkshuis on der leiding van den heer de Nobel uit Haarlem voortreffelijke luitmuziek ten gehoore en werd een tweetal films der Ned. Jeugdherberg-centrale vertoond, welke een even duidelijk als interessant beeld gaven van het leven in jeugdher bergen. De voorzitter van den Raad van Toe zicht en Advies, dr. K. Simon Thomas sprak een slotwoord, waarin hij dank bracht aan alle medewerkende vereeni gingen, een beroep deed op de aanwezi gen om toe te treden als begunstiger en een uiteenzetting gaf van de organisatie der Leidsehe beweging. Hiermede was deze welgeslaagde pro paganda-avond ten einde. Gisteravond hield de Chr. Hist. Jonge rengroep in het gebouw „Prediker" een vergadering. De voorzitter, de heer D. Hendriks, las de eerste tien verzen van Ezechiel 37 en sprak een kort openingswoord, waarin hij opwekte om anderen aan te sporen de vergaderingen van de groep te bezoeken. Ds. A- Hoekert, Ned. Herv. pred. te Voor burg sprak hierna over: „Wat scheidt en vereenigt de Prot. Chr. partijen?" Spr. merkte op dat hij het vanavond niet over links zal hebben, maar over de groepen, die rechts van de scheidingslijn staan, uitgezonderd de R.K. Staatspartij en wat hiermede samenhangt. Spr. gaf hierna een historisch resumé van de Prot. Chr. groepen, beginnende bij den persoon van Groen van Prinsterer Vervolgens schilderde spr. de figuur van Abr. Kuyper en besprak de scheiding in 1895 en het jaar 1897, het jaar van de verkiezing. Spr. schetste hoe men toen kwam tot de oprichting van een vrij-antl- revolutionaire partij- Ook bij de stichting I van den Christ. Hist. Kiezersbond in 1906 stond spreker even stil, waarbij hij aan toonde dat zich in deze partij een linker en een rechtervleugel openbaarde, waar van aan den linkervleugel dr. Bronsveld en aan den rechtervleugel dr. De Visser stond. Door een vereeniging in 1903 van dezen rechtervleugel met de vrij-anti- rev. ontstond de Chr. Hist. Partij, die weer later in 1908 door een fusie met de in middels opgerichte Friesche Chr. Hist. Partij, werd Chr. Hist. Unie. Vervolgens besprak spr. de Staatk. Geref. Partij en de Herv. Geref. Staatspartij en de statuten van deze partijen. Hiema onderwierp ds. Hoekert verschil- atikelen van het program der beginselen der Chr Hist. Partij aan een uitvoerige beschouwing om hierbij tevens enkele ar- tikelen van het program van de A.R. partij i te bespreken. Op deze lezing welke met groote belang- stelling werd beluisterd, volgde een ge- i dachtenwisseling. waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten BINNENLAND. De Prot. Christelijke Bond heeft de loonverlaging bij de spoorwegen aanvaard. (Binnenland, 4e Blad). Geval van gasverstikking te Hilversum. (Gemengd, 4e Blad). Percentage en vermenigvuldigingscijfer vastgesteld voor uitkeering voor melkvet, (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De vorst neemt af; matige temperaturen verwacht; in Groningen viel heden eenige neerslag. (Buitenl. Weeroverzicht, le Blad) BUITENLAND. Nieuwe Engelsche ontwapeningsvoorstel len ingediend. (Buitenl. le Blad). Het kabinet Paul Boncour in Frankrijk gevallen. (Buitenl. le Blad). Het kabinet von Schleicher in Duitsch- land afgetreden. Terugkeer van von Papen (Buitenl. en Tel., le Blad). Een bijzondere demonstratie van taxi chauffeurs in Weenen. (Buitenl. le Blad). MODERNE RELIGIEUSE EN KERKELIJKE KUNST. LIEFDE KARAKTER EN HUWELIJK. Lezing van Ds. G. J. Sirks. In de Remonstrantsche Kerk hield ds. Sirks uit Amsterdam zijn tweede lezing over het huwelijk naar aanleiding van bo vengenoemd boek van den Berlijnschen zenuwarts F. Künkel, Spr. schetste op boeiende wijze den inhoud van dit midden ln de problematiek van het moderne hu welijksleven ingrijpende boek. In het bij zonder stond spr. stil bij de drie vormen van huwelijk, die Künkel onderscheidt: het boerenhuwelijk, het burgerlijk huwelijk en het crisishuwelijk. Künkel's werk geeft geen oplossing maar laat crisis en nood zien Drie beginselen waarop liefde en huwelijk worden gebouwd treden uit het boek naar voren: ten eerste productiviteit. Dit moet de grondtoon zijn. het gaat dus niet om geluk maar om den scheppingsdrang Een tweede beginsel is: aanvaard het leed. Veel wordt heimelijk ontloopen. Als een derde in het spel is mag er geen heimelijkheid zijn. De derde komt als oproep en opgave. Een derde beginsel is het aanvaarden van het dynamische den groei. Niet schei den. maar wachten en blijven: dat geeft leed. dat evenwel zin heeft. In zyn slotbeschouwingen merkte spr. op dat Künkel's boek psychologie maar geen ethiek geeft. In zijn derde en laatste lezing hoopt spr., aan de hand van prof. Van Mourik Broekman's boek „Erotiek en hu welijksleven" de ethische beschouwing van het huwelijk te geven Zijn zeer belang wekkend en diepgaande lezing werd ook ditmaal door een. ondanks de afschrik kende koude groot aantal aandachtige hoorders gevolgd. NED HERV. GEMEENTE. Vacature ds. Meeter. In de vacature, ontstaan door het ver trek van ds A D. Meeter naar Wageningen is het volgende drietal gesteld: Ds. A Altena (Groningen); J. C. Karres (Apeldoorn) en J. F. Roth (Zoetermeer- Zegwaard). Tentoonstelling in de Lakenhal. Onder auspiciën van de Leidsehe Kunst- vereenig ing is hedenmiddag in de Laken hal een tentoonstelling geopend van mo derne religieuse en kerkelijke kunst, inge richt door het Instituut voor Kerkelijke Kunst te Amsterdam. De voorzitter der L. K. V. mr. J. Slagter, heeft daarbij een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: Spr. begon met te wijzen op twee ver heugende verschijnselen in de moderne kunst. In de eerste plaats het streven, re actie op het impressionisme, om de kunst de uitdrukking te doen zijn van een gees telijke werkelijkheid en de kunst dus weer te brengen op het niveau, waarop deze in alle groote tijdperken stond. Alleen in tij den van verval verlaagt de kunst zich tot de min of meer bedriegelijke nabootsing van de natuur en verwordt het gevoel tot sentimentaliteit. In de tweede plaats is er reden tot verheuging over de opleving van de kunstambachten. Deze twee ver schijnselen waren bij uitstek geschikt om i de opleving te bevorderen van de religieuse I en kerkelijke kunst, welke immers aller eerst behoefte heeft aan de verbeelding van verhevener gevoelens, terwijl de ker ken met een ontwikkeld ritueel de behoef te hebben aan schoone voorwerpen voor den eeredienst. Spr. wijst dan op de groo te beteekenis van drie figuren, aan wie voor alles de opleving der religieuse en kerkelijke kunst in ons land is te danken. Allereerst Antoon der Kinderen, met wiens in 18841888 geschillende Processie van het H. Sacrament van Mirakel van het H. Hart de opleving eigenlijk begint.. Na lan ge omzwervingen bevindt zich deze Pro cessie thans weer op de plaats, waarvoor zij is gemaakt, n.l. de Begijnhofkerk te Amsterdam. Naast der Kinderen moet Jo- han Thorn Prikker worden genoemd, die al in 1889 verraste met een van nieuwe visie getuigende Christuskop en wiens latere monumentale werk zoo grooten invloed heeft gehad, vooral in Duitschland. Als derde noemt spr. Jan Toorop die zich omstreeks 1906 meer en meer aan religieu se onderwerpen is gaan wijden en die mede den stoot heeft gegeven tot betere inzichten betreffende de versiering van het kerkgebouw. Spr. vraagt aandacht voor de vele jongeren die op deze voetsporen trachten de religieuse en kerkelijke kunst te zuiveren van wansmakelijkheden en sen timentaliteit en haar weer te doen door gloeien van een levend geloof. Spr. eindig de met zijn dank uit te spreken aan de Lakenhalcommissie voor de beschikbaar stelling der zalen, aan den directeur van het Museum voor zijn hulp en aan den heer Clemens Meuleman, directeur van het Instituut voor Kerkelijke Kunst te Amsterdam en zijn medewerkers die deze tentoonstelling inrichtte en de kunstenaars die hun werk hiervoor afstonden Hier mede verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. o DE KLOKKEN LUIDEN. Gisteravond werd voor de tweede maal de film van de Ned. Chr Radio-Vereeni ging in de Stadsgehoorzaal vertoond Ook nu weer waren velen opgekomen om deze film te zien; de zaal was stampvol Ds. D. Kuilman die het openingswoord sprak herinnerde aan den radlostrijd die al zoovele jaren onverzwakt voortduurt en wekte op om met vertrouwen op God de zaak voort te zetten. Direct hierop werd een aanvang ge maakt met de vertooning van de film wel ke wij niet wser zullen besDreken na het geen wij daarover reeds schreven Het slotwoord werd gesproken door ds. H. Thomas die opwekte schouder aan schouder te staan voor de belangen van ie N.C.R.V., de omroep met den Bijbel

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1