KARSOTE DAGBLAD -TweedeBlad Donderdag 26 Januari 1933 dfJ*t VOORSCHOTEN. UIT DE RIJNSTREEK. besloot zijn beste krachten zullen schenken, dering ging met deze wijziging 'erg. Vet tal nieuwe leden werd voor- ln de Qliaih door de vergadering toe- de Gj-iging van het ledental ward als verheugend verschijnsel be- jestuursverkiezing werd de heer loeven, aftredend, bij acclamatie lm 'k' v. d. Hoeven dankte de ver voor het in hem gestelde ver- rijdat, 'n nam die herbenoeming aan. side het bestuur voor een z.g. jenburgj. t.nmissie van 3 leden te benoe- aaln; 8 ui,.van 1 uit het bestuur en 2 uit Het doel van dit voorstel is *?®lng n»ze wijze meer neutraal contact uut vgen met de leden ter behartiging N telangen der vereeniging. uu v 5 immissie zal dan ook steeds voor rursvergaderingen worden opge ld Vönti ^oerig werd dit voorstel bespro- jrvolgens met alg. st. aangenomen, rem.: sn s commissie werden benoemd de Hofmann, W. F. v. d. Sleet ootweg. n-Z e e s de kascoinmissie bracht de heer ver „Deïst verslaag uit aan de vergadering. ie mede, dat alle bescheiden van ïingmeester in orde zijn bevonden. ee orzitter merkte nog op dat de van Abswoude van af de oprichting reeniging als penningmeester is m geweest en al dien tijd de Ie belangen naar zijn beste welen SCOPES :hartigd- is de vergadenng zal den af- Hoogetr penningmeesier een schrilte'ijke liging worden gezonden voor de uri 4 »,3r hem bewezen diensten. fgevaardigden naar de as. alge- iriemn-vergadering werden benoemd de 3. Hofmann en H. v. d. Hoeven, u., Ztcphouden verloting van een 7-tai iloot de voorzitter de vergadering i Chr. Groet en dank voor de ;ationsT! Zaterdg 4 unrs o a RIJNSBURG. ^UUM Hardrij-wedstrijd. «nige ingezetenen alhier was een ïdstrijd om prijzen georgani- ERSEN, in de Vliet, voor jongens. iet was daartoe met vlaggetjes Praeve- terwijl het muziekgezelschap raina" een en ander met muziek tot 3 crJe. 45 unroot aantal jongens dong naar ;n mede, waarom heftig gekampt it. v. Pr«Er Was, ook van de zijde der 'atiebuier. veel belangstelling voor dezen nam. i. innMaa°E SASSENHEIM. an._ as. irankdieven aangehouden. Pelle, léhouder S. bemerkte onraad m ____ikelder en verjoeg eenige perso- reeds een aantal flesschen had- LAME ed Bezet om mede te nemen. L der politie mogen gelukken een sonen aan te houden, die een 'i bekentenis aflegden; een ander OnTT werd voor dit geval ter beschik- U dn de officier van Justitie te Den esteld. Door de daders was reeds inDenir^j majen de noodige spiritualen n 'J'tnd, zonder dat de caféhouder dit 9 aankt had. sère w tfKM-agd voor het practijkexamen ^Ij'/Uden, uitgaande van het Instituut fh.k.r 'andelsweteuschappen te Leiden, de Vercouteren alhier. VOORHOUT. [KERM Werkloozen-ontspanning. middag werd in het Patronaats- D. rooi. door de leerlingen der Chr. School rosopu-eidmB van het hootd der school, >n 7 M«er v'. d" Berghe en mej. van ioituv -n zanguitvoering gegeven voor de A'H.m Ë'2en' Dat het optreden der kinderen t den smaak viel, bewees liet luide Ha»na elk nummer- Nadat door de 1 "Si gezongen was, voerde de heer aJ, d. Laan het woord, die alle aan- Meije-1 welkom heette en den heer v. (he en mej. v. Dijk dankte voor iodene. Voorts sprak hij eenige rCK; inleidende woorden over de film >1 tot Bloem", welke vertoond werd. >it<nlfber interessante film werd van liet ot einde met veel aandacht ge- louiv De film was welwillend ier be- itenlob'g gesteld door het Comité voor ■onlijke Reclame, het projectie-toe- ;er Sck'i de begeleidende muziek door ïom Ik 's Bloembollenhuis te Lisse. Het secrelP de werkloozen ongetwijfeld een deze i iderhoudende en leerzamè middag n met >:i oe. Dt „Van Bol tot Bloem"- nQ(y «lm van „Bol tot Bloem" werd hoopte ii'hnd vertoond in de zaal van café titen - ve voor 'seisn van de Algemeene en bt: ?:nS voor Bloembollencultuur en ■nsch «P poneel. De film werd door alle n eroe: met groote aandacht gevolgd en mei ;1zeer in den smaak. vorijje rjfadering Jongelingsvcreeniging. onveBT'ravond hield de C. J. M. V. „Bidt stutte» IhooL iaarv®r«ad«rmS j" de ieéec-kj 'oorzitter, ds. Klomp, opende de •o»' J?vrlnB me' gebed en heette daarna subsidie wezigen welkom. Uit het verslag plaatsen secretaris bleek, dat het leden- ar|n 4 was toegenomen. Met voor- aatsehJ'j n en samenspraken afgewisseld door an inWr werd de avond verder gezellig tere f'-iracht. Zeer voldaan keerden allen irts. i lede»o— volg.11 De stationschef gaat heen. zij» G ingang van Woensdag 1 Maart a.s. joree&'de heer J. Langenberg, stationschef, de Ir overgeplaatst naar Voorburg. On- u-er; tien jaar is de heer Langenberg te dolman1 plaatse als stationschef werkzaam ffllk't. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede - Wijziging begrooting 1933 - Wijziging steunregeling. Onder leiding van burgemeester E. Ver- nède kwam de raad in openbare zitting bijeen. De voorzitter hield een nieuwjaarsrede. Wanneer wij in aanmerking nemen, aldus spr., dat er 85 nieuwe woningen zijn gebouwd doet het vreemd aan, dat de be volking slechts met 172 inwoners is ver meerderd, waarvan wegens meerdere ves tiging dan vertrek 81. Als voor ieder van deze woningen een normaal getal van 5 bewoners wordt gerekend, zou de bevol king met 425 zielen vooruit gegaan moe ten zijn. Al nemen wij in aanmerking, dat op de kostschool Beresteyn ongeveer 59 jongens minder zijn, dan kunnen wij de abnormale toename in verhouding tot het aantal gebouwde woningen alleen ver klaren door het leegstaan van vele wo ningen. Dit getal bedraagt dan ook onge veer 90. Of hierin niet een waarschuwing is gelegen om met het bouwen van nieuwe woningen ietwat voorzichtig te zijn, meen ik aan het inzicht van de bouwers te moeten overlaten Over den toestand van land- en tuin bouw, de bloembollenteelt daaronder be grepen, behoef ik niet veel te zeggen. Het is in een woord treurig. Ook de zilver- industrie kwijnt. Toch staat onze gemeente, dank zij het groot aantal ambtelooze burgers en in andere gemeenten werkende personen er met zoo slecht voor als vele andere. Dit blijkt ook hieruit, dat wij tot dusver konden volstaan met een verhooging van de opcenter fondsbelasting tot 55 en van de opcenten personeel tot 70. een in den tegenwoordigen tijd nog matige heffing te noemen. Dit neemt niet weg, dat het aantal werkloozen en steuntrekkenden ook in onze gemeente van de gemeentelijke schatkist groote offers eischt. Werd in vroeger jaren alleen gedurende enkele wintermaanden werk verschaft aan een 50-tal werkloozen, thans moest in Maart een steunregeling worden ingevoerd. Krachtens deze regeling werd steun ver leend in de maanden April tot en met December aan 36 tot 62 werkloozen. Door het Rijk werd hierin eerst alleen voor de landarbeiders, later ook voor de bouwvakarbeiders een subsidie van 25°/» verleend. Hoe weinig dit beteekent wordt het beste geïllustreerd door de volgende cijfers. Terwijl de gemeente in 1932 aan werkverschaffing en steun ruim f.23.00U heeft uitgegeven, zal van het Rijk slechts een bedrag van ongeveer f.3000 worden terugontvangen, d.i. ongeveer 13»/n In 1931 werd voor werkverschaffing uit gegeven f. 9500, zoodat deze kosten voor de gemeente zijn gestegen onder aftrek van de f. 3000 van het Rijk, met ruim f. 10.000. Ook de kosten voor armenzorg zijn met f. 1000 gestegen. Aan 't crisis- comité werd voor aanschaffing van klee ding een bedrag van ruim f. 500 verstrekt. Het subsidie voor de werkloozenkassen zal vermoedelijk f. 500 meer bedragen In totaal bedragen derhalve de uitgaven voor steun en armenzorg f. 12.000 meer dan het vorig jaar. Spr prees het werk van het Steuncomité en heeft de overtuiging, dat gedaan wordt wat mogelijk is om den nood te lenigen De uiterste zuinigheid moet betracht worden in de huishouding der gemeente, opdat zij niet een van haar groote aan trekkelijkheden verlieze, n.l. .lage belas tingen" Spr. gaf nog een overzicht van den stand der bedrijven, die zich in een steeds voor- uitgaanden toestand bevinden Het gasverbru'k bedroeg 752.107 kub M.; vorig jaar 739 631 kub. M., een vermeerde ring van 12.476 kub. M. of bijna 2% (vorig jaar 3n/n.ï Het aantal gasmeters bedroeg 605 (vorig jaar 577): het aantal muntmeters bedroeg 539 (vorig jaar 505). Totaal 1144 meters, vorig' jaar 1083 meters. Een vermeerdering van 62 meters (v ,j. 30 meters). Het electriciteitsverbruik bedroeg 257.563 KWU.: v. j. 221.007 KWU; een vermeerde ring van 36.556 KWU. of bijna 17°/o, v. j. 13»/» Het aantal gedaatste meters voor verlichting bedroeg 849. het aantal ge plaatste meters voor kracht 63; totaal 912. Voor 1931 waren deze cijfers resp 743 en 62, totaal 805, zoodat er een vermeerdering is gekomen van 107 meters (v. j. 73 me ters). Het waterverbruik bedroeg ruim 100.000 kub. M.; v. j. 98.383 kub. M. Het aantal waterverbruikers vermeer derde met aansluiting van 70 perceelen. verkregen door nieuwbouw, zoodat op 1 Jan. 1933 waren aangesloten: gewone aan sluitingen 959 (vorig jaar 889). Diverse kantoren, scholen enz. 30 (v. j. 28) Met de beste wenschen opende spr. de vergadering. De heer W. G. Duinisveld dankt als oudste raadslid voor deze rede. Weth Mens vroeg naar de aftreding van voorzitter en secretaris van de com missie voor arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering. Genoemde functio narissen treden niet af. Na ingekomen stukken en mededeelin- gen werd goedgevonden den burgemeester te machtigen, namens het gemeentebe stuur een rekening-courant overeenlfcmst ten van de kapitaaldienst met de Bank der Ned. Gemeenten aan te gaan, onder vaststelling van het maximum van het crediet op f.5000. De aan te brengen wijzigingen in de begrooting 1933 werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat een bedrag van f. 1000 was uitgetrokken voor toeslag op de werkloozenkas-uitkeering. Deze toe slag wordt gegeven aan georganiseerde werkloozen om zoodoende niet ten achter te staan bij ongeorganiseerden. Hiervoor wordt door den minister geen subsidie ver leend. B. en W hebben deze onbillijkheid wi"en wegnemen. De heeren Limburg, Van Leeuwen en Braggaar juichen dezen maatregel toe. Bij de voorgestelde wijziging van de steun regeling deelde de voorzitter mee. dat de m'"'ster zich niet met de voorgestelde wij zigingen kon vereenigen. Hij heeft be paald. dat de normen (bouwvakarbeiders) van f. 10 en f 9 zijn gebracht op f. 11 en f 10 en de epzinstopslae kon worden vast gesteld op f. 1 en f. 0.75. Aldus goedgevon den. De subsidie van f 350 aan het Groene Kruis voor T B C.-bestrijding werd verleend. Na behandeling van diverse andere za ken ging de raad in geheime zitting over. ALPHEN. GEMEENTERAAD. Behandeling Gemeentebegrooting- De kindertoeslag voor 1 jaar gehandhaafd Voorgestelde loonskorting in gewijzigde vorm aangenomen (Vervolg.) Aan de orde kwam nu de beraadsla gingen omtrent de kindertoeslag. De heer den Uijl wil geacht worden niet zoo'n groot voorstander te zijn. De kindertoe slag wordt in de praktijk alleen gegeven om het loon te verhoogen. Men zou mee- nen dat in R.K. streken aan deze toeslag sterk de hand zou worden gehouden, doch ook daar laat men haar meest varen. Deze toeslag wordt gezien door de bril van christelijke overwegingen, doch over het algemeen komt er niet veel van terecht. De kerk speelt hier een groote rol. Het doet spr. vreemd aan evenals de heer Boeren heeft gezegd, dat een dergelijk voorstel kwam van dit college van B. en W. Toch kan spr. niet meegaan met het voorstel, tenzij men den toeslag laat varen en het loon verhoogt. Begrijpelijk is het, aldus de heer Boeren dat de S.D.A.P.- fractie niet hetzelfde standpunt heeft. Maar hij is den heer den Uijl dankbaar al is het dan uit andere overwegingen, dat hij toch met zijn voorstel tot handhaving medegaat. Niet het kerkelijk, doch het na tuurlijk standpunt speelt hier een rol, zegt de heer Boeren, terwijl hij zich overigens refereert aan zijn gehouden uiteenzetting. Ook de heer den Ouden was geen bewon deraar van de kindertoeslag. Z.i. kan men echter toch wel halveering toepassen zon der zijn beginsel te verzaken, als was het alleen reeds om bezuinigingsredenen. Toch zou hij ook willen- dat B. en W. hun voorstel terugnamen. Ook weth. Sprey is geen bewonderaar van deze toeslag daar deze ook in het vrije bedrijf niet veel wordt toegepast. Spr. begrijpt dat de hal veering van de kindertoeslag en dan nog eens de loonkorting vele gezinnen zal te leur stellen. Hij wil dus de thans geldende kindertoeslag nog 1 jaar handhaven. Na toelichting van weth. Herngreen wordt het voorstel van Weth. Sprey om de kin dertoeslag nog voor een jaar te handha ven, aangenomen en dat van B. en W. om de toeslag te halveeren afgewezen De door B en W- voorgestelde ver hoogde rioolbelasting werd aangenomen met 161. Tegen stemde de heer van Kleef, die zich had uitgesproken voor progressie. Kwam aan de orde voorstel van B. en W. tot een korting van 8»/» op de loonen RECLAME. EEN SNEL-WERKEND MIDDEL TEGEN VERKOUDHEID. In 5 minuten is Uw ademhaling bevrijd. i Indien ge aan hoofdtérkoudheid lijdt, behoeft ge slechts 10 a 15 druppels Karsote het nieuwe wetenschappelijke inhala tie-middel op Uw zakdoek te doen en de bacterie-doodende dampen diep in te ademen. Deze dampen verspreiden zich onmiddellijk in Uw ademhalingsorganen en vernietigen de bacteriën die de oorzaak van Uw verkoudheid zijn. In 3 minuten opent Karsote Uw neusgaten en houdt de slijmvorming tegen, welke neus en keel verstoppen. Ge ademt nu weer gemakke lijk. Karsote is samengesteld uit 12 doel treffende bestanddeelen en werkt in de helft van den tijd die alle andere ir.ha- latie-middelen tol nu toe noodig hadden. Fig. 1 toont de bacteriën bij 't begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bacteriën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten de Karsote-damp alle bacteriën volkomen vernietigd heeft. is verkrijgbaar bi] alle apothekers en drogisten a f.0.90 PER FLACON ZAK FORMAAT en f. 1.50 per flacon (2 x de kleine maat). 4571 WASSENAAR. De IJsvreugde. Hoewel het groote water nog niet direct betrouwbaar is te noemen, wordt er danig genoten op de vele vijvers die Wassenaar biedt. Vooral de vijver achter het Raad huis „De Paauw", die dank zij de goede zorgen van de Wassenaarsehe IJsvereen. in goeden staat verkeert, heeft veel af trek. Op het programma staat voor he denavond 7 uur een gecostumeerd IJs- feest, terwijl morgen, Ijs en weder die nende, des middags een wedstrijd zal ge houden worden in schoonrijden voor paren. Vanaf Woensdag zal de vijver wor den verlicht. Om de gezelligheid nog meer te verhoogen wordt versterkte radiomu- ziek, verzorgd door den heer C. J. v. d- Kieij alhier, uitgezonden. ZEVENHOVEN. R.K. Volksbond. Voor den R.K. Volksbond trad op de lieer W. Steinmetz, districtsbestuurder van het Centraal Bestuur, om te spreken over „Quadrngesimo Anno". Spr. gaf een uiteenzetting van de verschillende punten en verduidelijkte de woorden van den Paus, in zijn Encycliek neergelegd. Uitvoering Meisjescongregatie. De Meisjes-Congregatie gaf een her halingsuitvoering in 't R.K. Bondsgebouw. De zaalwas flink bezet Alle rollen kwamen goed tot zijn recht. I van het gemeentepersoneel vanaf 1 Jan. j.l. tot 30 April 1935. Destijds werd tot 1 Jan. reeds 3"/» loonskorting toegepast. De meerdere korting bedraagt dus thans zooals voorgesteld min l"/o ziektegeld 4"/V De heer Lam deed het voorstel een kor ting toe te passen op de loonen beneden f. 1500.— van 3%. idem van f. 1500— tot f. 3000 57», idem van f. 3000— tot f. 40000.87» en daarboven 12Vo. De SD.- fractie heeft bezwaar deze korting te aan vaarden, aldus de heer den Uijl. Ten op zichte van de loonen verkeert onze ge meente niet in een gunstige positie. Het loon van de stokers van de gasfabriek is niet royaal, terwijl een salarisherziening van hoogere ambtenaren Juist zou zijn. Ook de heer van Kleef is principieel te genstander. Z.i. wordt de voorgestelde korting door B. en W. te hoog opgevoerd- Spr. zou voor de eerste f. 1000— 3»/» en daarboven 57» korting willen toepassen. Het voorstel van den heer Lam vindt geen steun. Het voorstel van den heer van Kleef wordt gesteund door den heer Groe- neveld. De heer Boeren komt met een an der voorstel, informeert naar het bedrag wat deze korting zou opleveren. Dc voor zitter antwoordt pl.m- f. 17.000.welk be drag er moet komen. De heer Boeren stelt hierop voor dit bedrag ter beschikking van B. en W. te stellen: liet eerste half jaar de voorgestelde korting van B. en W. te handhaven en voor het tweede half jaar deze zaak in handen te stellen van de commissie van georganiseerd overleg en haar te verzoeken voorstellen te doen om te komen tot een salarisrevisie. De heer den Ouden zet uiteen dat de loonen niet zoo laag zijn. Na discussie wordt het voorstel van den heer den Uyi om deze aangelegenheid eerst te verwijzen naar de commissie van georganiseerd overleg ver worpen met 512. Het voorstel van den heer van Kleef wordt afgewezen met 3—14 Hierna wordt gestemd over het voorstel van B. en W- gewijzigd in den zin als dooi den heer Boeren voorgesteld, als boven uiteengezet; dit wordt aangenomen met 143 stemmen. De begrootingen van de water en licht- bedrijven passeeren zonder meer de ha mer. Na discussie, ook die van het grond bedrijf. Bij die van het algemeen armbestuur komen de tongen weer los. De heer den Gijl wenscht een andere organisatievorm. Het burgerlijk armbestuur mag zich, vol gens spr., niet over een gunstige repu tatie verheugen; hij is tegen het karakter van de bedeeling. Spr. wenscht een instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer van Kleef kan hiermede acoord gaan- De werkzaamheden zijn door de crisis, al dus weth. Sprey, enorm toegenomen; klachten heeft hij nimmer vernomen. De meeste leden zullen echter, volgens den wethouder, het verschil niet weten tus- schen een burgerlijk armbestuur en een instelling van maatschappelijk hulpbetoon Hij verzoekt den heer den Uijl dit nader uiteen te zetten, die hieraan gevolg geeft. Weth. Herngreen ziet er weinig verschil in. Ook voor kleine zakenlieden vindt de heer Groeneveld de gang naar het arm bestuur zwaar, hij is voorstander van de door den heer den Uijl bedoelde instel ling. Het voorstel van den heer den Uijl wordt aangenomen: B. en W. zullen dus rapport uit brengen over de werking van het burgerlijk armbestuur en een door hem bedoelde instelling van maatschap pelijk hulpbetoon. Volgt de geneeskundige hulp. Na uit voerige discussie wordt de begrooting van het armbestuur aangenomen- Overgaande tot artikelsgewijze behan deling van de uitgaven der gemeente- begrooting merkt de heer van Kleef op, dat hij het salaris van f. 7000— voor den burgemeester in geen geval te hoog vindt. Spr. heeft een bezwaar, n.l. dat in de in structie niet staat, dat de burgemeester geen nevenbetrekkingen mag bekleeden. De burgemeester moet een groot deel van zijn tijd aan andere zaken geven: spr. doet daarom een voorstel: aan Ged. St. te ver zoeken, het salaris van den burgemeester te verminderen met f- 3500.zoolang deze lid van de Tweede Kamer is. Op een an der standpunt staat de heer Ruting; deze heeft waardeering voor het lidmaatschap der St. Gen. van den burgemeester en ook voor hem als hoofd van de Holl. Mij. van Landbouw. Toch is de burgemeester altijd \oor een ieder te spreken. Daarom be treurt spr. dat aan het salaris getornd wordt. De heer Boeren gelooft in de goede bedoeling van den voorsteller, maar het voorstel is niet vrij van een persoonlijk karakter en naar spr.'s meening ligt het niet op den weg van den raad dit ver zoek te voldoen Cumulatie van functie's is niet altijd af te keuren, zoo zegt de heer den Uijl, terwijl een regeling hier van het werk van de regeering is. Ook de heer den Ouden zal tegenstemmen, daar spr. zich aansluit bij den heer Ruting. Hierna merkt de heer van Kleef op, dat het burgemeesterschap de geheele persoon eischt. Spr. wil alle persoonlijke elemen ten er uit nemen en wijzigt daartoe zijn voorstel, n.l. dat Ged. St. gevraagd wordt de jaarwedde te verlagen met f. 1Het voorstel wordt verworpen met 3 st. voor: de heeren van Kleef, Lam en Groeneveld. Presentiegelden Raadsleden De heer van Kleef stelt voor het aantal vergade ringen uit te breiden en het presentiegeld van f. 5.op f. 4.te brengen. Na dis cussie verworpen met 6 tegen 11 st. De heer van Kleef verzoekt de politie- kleeding in de gemeente te laten vervaar digen. Na discussie merkt de voorzitter op dat hij geen bezwaar heeft nog eens een inschrijving te houden- Een ernstig on derzoek zou de heer den Uijl willen in stellen omtrent het motorongeval van den inspecteur van politie waarbij, aldus spr., een agent invalide is geworden. Naar de meening van den voorzitter zal de agent niet blijvend invalide zijn; de zaak wordt door den officier van Justitie onderzocht. De heer Lam vraagt hoe het staat met de aansprakelijkheid, want het gaat niet aan zoo'n slachtoffer te pensioneeren. On derzoek inzake het motorrijden van de po litie wordt toegezegd. Betreffende kosten van telefoon vraagt de heer Verdonk doorverbinding met de politie te Aarlanderveen. Zal overwogen worden Bij de subsidie voor politiescholen dringt de heer van Kleef aan op uittrek king van f. 25— voor eiken cursus- Het voorstel wordt verworpen met 4 tegc-n 13. Een voorstel van den heer den Uijl tot schrapping van de post Burgerwacht I wordt verworpen. De subsidie van de t b. c.-vereen. wenscht de heer Boeren te verhoogen met f. 1000— en deze te vin den uit de subsidie's aan werkloozenkas sen, wat door den heer Cocx ondersteund wordt. De heer Koelewijn stélt voor tot handhaving van de subsidie op f. 3000. Wordt verworpen met 8 tegen 9 st. Hier na wordt het voorstel Boeren om de sub sidie met f. 1000— te verhoogen aange nomen met 14 tegen 3 st. Voor het Groene Kruis, afd Alphen stelt de heer H. van Kleef de subsidie te handhaven op f. 500—, Wordt aange nomen met 10 tegen 7 st. Onderwijs Aan de openbare scholen wil de heer den Uijl schoolvoeding en kleeding invoeren en stelt voor een be drag van f. 500— uit te trekken. De heer van Muiswinkel vindt het ook verschrik kelijk als kinderen slecht gevoed naar school komen. Wanneer echter met zoo iets begonnen wordt moet dit gedaan worden in het huisgezin- De voorzitter merkt op dat B. en W. weldra met een voorstel ko men voor extra uitkeering. Voor het voor stel is de heer van Kleef, maar merkt op dat het bijzonder onderwijs er evenzeer recht op heeft. Het voorstel den Uijl wordt verworpen met 6 tegen 11 st. Bij de post subsidie muziekcorpsen vraagt de heer van Kleef de post op f. 250 te handhaven, alwaar de heer Ruting te gen is. De heer Boeren zal voor het voor stel van B en W. stemmen, n-1. uittrek ken memorie. Als de heer Groeneveld op merkt van hetzelfde gevoelen te zijn, wordt het voorstel ingetrokken. Bij de jaarwedden van ambtenaren zegt de heer van Kleef dat er f. 1500.is uit getrokken voor werkloosheidsbelangen. Er is reeds iemand aangesteld. De heer van Kleef waarschuwt tegen partij benoemin gen. Tegen openbare oproep bestaat geen bezwaar, aldus de voorzitter. Voor jeug dige werkloozen die deelnemen aan de de ontwikkelingscursussen vraagt de heer Koelewijn zakgeld- Spr. stelt voor de post te verhoogen met f. 250— opdat er ook eens een film vertoond kan worden. B. en W. zijn bereid dit voorstel over te nemen. De heer B. Spreij pleit voor spoedige ver breeding van de Lindehovenstraat. Hierna werden de inkomsten onder de oogen gezien en bij de verhooging van de opcenten van de personeele belasting van 80 tot 125 wil de heer den Uijl ook de op centen progressief heffen Spr. pleit er voor deze progressie te beginnen bij 407o. Tot slot van de vergadering die weer 7 uur ruim duurde, komt de begrooting in stemming en wordt goedgekeurd met 12 tegen 5 st- Tegen de heeren van Kleef, Lam, Koelewijn, Groeneveld en den Uijl. Hierop volgde sluiting. Jaarvergadering „Eendracht maakt Macht." In de lokalen van de Chr. Lagere Land bouwschool hield de Chr. Jonge Boeren- vereen. „Eendracht maakt macht" haar jaarvergadering- Daar de vereeniging haar leden niet alleen heeft onder de bewoners van Alphen maar tot in wijden omtrek, was de belangstelling door de gladde we gen minder dan wij gewoon zijn. De voor zitter, de heer G. de Kruijff, opende met gebed en schriftlezing van Ps. 100. Na de lezing der notulen gaf de secretaris, de heer C. Voets het jaaroverzicht van secre taris en penningmeester. Daar in Zegveld een vereeniging van gelijke strekking werd opgericht bedankten drie leden maar niettemin is het ledenaantal voor uit gegaan. Met een klein tekort sloot de jaaarrekening. Hierna behandelde de heer A- van Dorp. van Hazerswoude het onder werp: „Opfokken van kalveren", waarop bespreking; volgde. Als de contributie voor dit jaar is vastgesteld, worden tot be stuursleden gekozen C. Rijlaarsdam uit de Kwakel (N.-H.) en A. van Dorp, Ha zerswoude, zulks in de plaats van J. de Bruin en A C. van Donk, beiden uit Bode gravenMeije- Na sluiting ging de heer C. Voets voor in gebed. Lezing over het „Islam-vraagstuk." Voor de Geref. Jeugdcentrale trad op de heer J. W. Hoornenborg, hoofd der Chr. Oranjeschool over het „Islam vraagstuk." De bijeenkomst werd gehouden in „Con- coidia" en geopend door ds. J. H- A. Bosch. Het Islam stelsel, aldus de heer Hoornen- borg, staat of valt met den hoofdpersoon van dien godsdienst, den profeet Moham med. Mohammed is uit zeer laag staand heidendom voortgekomen, en zocht aan raking met Joden en Christenen, terwijl hij zijn religie opbouwde uit heidensche, Joodsche en Christelijke elementen. Was zijn godsdienst eerst alleen bestemd voor zijn vaderland Arable, later heeft Moham med hem tot wereldgodsdienst geprocla meerd Sprekende over Mohammeds per soonlijkheid en karakter werd nagegaan wat de „Koran" van hem zegt, en ook de voorstelling van tijdgenooten en het Chr, standpunt werd een vergelijking getroffen tusschen „Christus in het Christendom'1 en „Mohammed en de Islam". Na een ge animeerde gedachtenwisseltng volgde sluiting. Uitvoering RK. S. V. „Wilskracht." Als steeds bestond een groote belangstel ling voor deze uitvoering ten bate van het R.K. Crisis-Comité. In zijn openings woord, na de opmarsch der gymnasten, heette de voorzitter allen, in het bijzonder deken J. M. H-lJecers welkom. Het pro gramma werd vlot afgewerkt Dank zij do bekwame leiding van den directeur, den heer P. Zuidam, gaf „Wilskracht" goede sport te zien „The Red Syncopaters" brachten muzikale afwisseling. Door het ijs gezakt. Gistermiddag had de courantenbezor ger J. v. Oeveren aan de Gouwe het onge val door het ijs te zakken. Om van den eenen landbouwer naar den ander te gaan verkoos hij het ijs, zulks naar aanleiding van de mededeeiing van een der land bouwers dat het ijs sterk genoeg was en hij er zelf ook kort geleden was overge gaan. v. O. bekwam dit echter slecht, want nauwelijks bevond hij zich op het ijs of hij zakte er door- Gelukkig wist hij zich zelf te redden en werd bij omwoners van droge kleeding voorzien. Het ijs. Aan 's-Molenaars helSben de ijverige be woners gelijk gemeld, zelf een ijsbaan doen aanleggen, en op dezen baan een wedstrijd hardrijderij op schaatsen ge houden om levensmiddelen, waaraan door een 26-tal personen werd deelgenomen. Deze wedstrijden hadden een uitstekend verloop Daar ook deze baan nog niet vol doende blijkt hebben de bewoners gister avond in de omgeving van hotel ,,'s-Mole- r.aars" oo den Oude Rijn hoewel de vaar geul ook gisteren nog steeds werd open gehouden door de scheepvaart, een baan 3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7