ONZE KNIPSELPRIJSVRAAG !ha( EEN HEEREN- OF DAMESRIJWIEL i*te Jaarpang WOENSDAG 25 JANUARI 1933 No. 22347 EN 10 GELDPRIJZEN IEDER VAN 10 GULDEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle jj» advertentlëD 35 Cts per regeL Kleine Advertentlën uitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30 volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen. Rewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. mmer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. Een succes, ondanks felle koude. de banen der Leidsche IJsclub is „„vond het gecostumeerde ijsfeest auden. Koning Thialf ter eere! ijd en strak boog de hooge hemel- pel zich over den ijsvloer, welke hard en glad als een spiegel. En ontelbare :n vervulden, met hun Hakkerenden daarbij de taak van de feitelijk tbeerltjke lampions, die op dezen id helaas noodgedwongen moesten )E MTeken! Want een snerpende wind uit Oosten joeg in de lengterichting over >aan met zooveel felheid, dat iedere jion vrijwel oogenblikkelijk een ontij - dood zou zijn gestorven DD-Was niet zoo vol op de baan als wij DRp/roeger wel eens gezien hebben en al Hg zochten de meeste rijders boven in ViUiij gisteravond de koesterende warmte l roezemoezige drukte der tent, waar ol was en gezellig. Maar al met al is leaiooH'sfeest toch ongetwijfeld geslaagd. Er „stemming", ondanks de kou. en er evlon S# veel meer gecostumeerden, dan wij durven verwachten. Jammer, dat meeste dezer costuums al zoo dik- Sie op de Leidsche baan heeft gezien. Mfht; der populairste figuren was het ge- lylonfirük walsende, doch wat kortademige elin-mannetje, dat van tijd tot tijd !een fietspomp van de noodige verscne jne Jar,; moest worden voorzien. De meisjes 'huishoudschool waren, als altijd, in :trai!Iii'en getale vertegenwoordigd en haar Pljjieling van warme oliebollen vond al- :ene waardeering. Te snel bleek de .tra iif.aa(j uitgeput! De Wolga-Schleppers Dinnitten passende liederen te zingen, beer deed mislukte pogingen om zich ïhanoi boord van het Wolga-scheepje te hen en een eenzame Napoleon staarde end naar den triomftocht van den IUJ binschen zegewagen, waarbij Brun- ,/lTO het benoodigde krijgsvolk had gele- Er waren verder ridders, toreadors, 'innen, koks en orgeldraaiers en men R diverse vermommingen, waarvan nie- ffi id de beteekenis vermocht te door- JL ken. ':gen tienen bleek de jury den uitslag hebben vastgesteld. De resultaten, KBllPrtoe zij gekomen is, laten wij hier en: H lie groote clubprijzen zijn toegewezen rlRk 1- Wolga Club; 2. Brunhilde; 3. de sche Kookschool; 4. De Eskimo's. 0-WÉ) kleine clubprijzen aan: 1. De Ameri- ïsche vlag; 2. Bruintje Beer, 3. Ml- inbanden. Rijverse prijzen, waarvan het niet doen- was een juiste volgorde op te geven - ten toegekend aan: De Kleine mijn- T,,,:er (Hollandsch fabrikaat); Schoor- ItUaveger; Napoleon met page; Afgani- sche prins; Juffrouw uit de Camera _:ura; Zweedsche boerin; Friesche In; Volendamsch meisje; de Kaars, ^Aele andere. ilverh: OPENBARE IJSBAAN ZOETERWOUDSCHE SINGEL. Nog niet betrouwbaar. idenmorgen van gemeentewege ver te peilingen hebben uitgewezen, dat de van het ijs In de openbare ijsbaan erwoudsche Singel op de meeste .tsen niet meer dan 5 a 6 centimeter 1 aagt, hetgeen niet voldoende wordt /jiJht om de baan bij den te verwachten Llvten toeloop open te stellen. eliswaar zijn er plaatsen, waar het (jol centimeter dik is, maar per slot van ning dienen de gevaarlijkste plekken naatstaf te dienen omtrent de al dan ifOOf openstelling. r J o OSCOOPVOORSTELLINGEN VOOR WERKLOOZEN. contact tusschen ontwikkeling en f\ ontspanning. I fl|: ^''tsche Bestuurdersbond heeft een Vv .al bioscoopvoorstellingen georgani- welke zullen worden gehouden in het -Theater aan de Stationsweg alhier die geheel gratis toegankelijk zullen voor alle jeugdige werkloozen tot den 'Ud van 25 jaar. iel van deze bijeenkomsten is een wer verband te verkrijgen tusschen de ;dige werklooze arbeiders en de be nde cursussen voor ontwikkeling en panning, welke gehouden worden in Letdsch Volkshuls aan den Apothekers alhier. jegangskaarten voor de eerste voorstel- welke gehouden zal worden op Maan- 30 Januari a.s. des n.m. 2 uur. moeten den afgehaald aan het gebouw van het Isch Volkshuis, ingang aan den Apo- tersdijk. op Vrijdagmiddag a.s. tus- :n 3 uur en halfvljf. 'ij twijfelen er niet aan of aan de uit- „ridieing voor deze filmvoorstelling die op U?' g peil staat zoowel cultureel als humo- ^isch zullen zeer veel jonge werkloozen oor geven. 'ij wenschen de propagandisten met dit jpathieke werk veel succes. LEIDSCHE DIESVIERING. Naar aanleiding van het bericht in ons Blad van Maandag betreffende de viering van den Leidschen Dies in Den Haag. schrijft ons dr. Jac. J. de Jong, dat er ook hier ter stede sedert vele jaren een ver- eeniging van reünisten van het Leidsch I Studentencorps bestaat, de zoogenaamde „Leidenaars-oud-Leidenaars". Telken jare vereenigen deze oud-leden I van het Leidsch Studenten-Corps zich aan een maaltijd in „Den Vergulden Turk" op 8 Februari, ter herdenking van den dies der Leidsche Hoogeschool, in de schaduw van welker muren zij ook na hun studen tentijd zijn blijven werken. Deze maaltijd is langzamerhand een door de traditie ge heiligde „mos" geworden. Na afloop van den maaltijd pleegt het feest dan op ..Mi nerva" te worden voortgezet. Ten allen tijde kan men inlichtingen krijgen of zich voor het 8 Februari-diner opgeven bij dr. Jac. J. de Jong, Plantage 24 alhier. o NED. REIS VEREENIG ING. Jaarvergadering der afdeeling Leiden. Onder leiding van den heer J. Harde- weg is gisteravond in de bovenzalen van ae „Harmonie" de jaarvergadering gehou den van de afdeeling Leiden en Omstr- van de Algemeene Nederlandsche Reis- vereeniging. Nadat de voorzitter in kort bestek een overzicht had gegeven van het geen geschied is in de 20 jaar dat de af deeling thans bestaat en gememoreerd had de verschillende personen, die in de zen tijd in het bestuur zitting hadden het feit, dat het oudste bestuurslid thans 14 en het jongste bestuurslid 6 jaren on afgebroken zitting heeft, kenmerkt op doeltreffende wijze de verhouding in het bestuur werd overgegaan tot de afhan deling van de agenda. De notulen der vorige vergadering, voorgelezen door den tweeden secretaris, den heer Geytenbeek, werden onveranderd goedgekeurd, even als het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, den heer Mooy. Hieruit ver melden wij, dat de cursussen, excursies en lezingen welke in het afgeloopen jaar werden gehouden, over het algemeen goed waren bezocht, hoewel voor het komende jaar het bestuur een grootere opkomst der leden verwacht. Het jaaroverzicht van den penningmeester, den heer Susan, meldde een batig saldo en werd op voor stel van de controle-commissie door de vergadering goedgekeurd. Zoowel de heer Mooy als de heer Susan werden door den voorzitter voor hun werkzaamheden be dankt. Tot leden van de kascommissie '33 werden benoemd de dames Boekkooy en Holswilder en de heeren Eggink cn van der Blij. De heeren Hardeweg, Mooy en Susan zullen op de algemeene vergade ring de afdeeling vertegenwoordigen. Na dat bij de rondvraag enkele vragen waren gesteld en toegelicht was het woord aan den algemeenen voorzitter der N.R.V., die de voorgestelde statuten en regle mentswijzigingen toelichtte en uiteenzette V/aar het hoofdbestuur een afwijkend prae-advies had uitgebracht werd dit te vens besproken Bij monde van den vice- voorzitter den heer Van der Horst werd de afdeelingsvoorzitter gehuldigd in ver band met het feit, dat hij thans reeds 10 jaar lang onafgebroken de leiding der af deeling heeft. In deze periode hebben allen den heer Hardeweg leeren kennen als een hard en enthousiast werker, die nooit onder welke omstandigheden ook, een bijeenkomst of vergadering zal ver zuimen en steeds het algemeen belang voor oogen heeft gehad. De bestuursleden leerden hem van nabij kennen en de staat van dienst der verschillende bestuursleden bewijst overduidelijk dat een hechte vriendschapsband is ontstaan. Zelf leerde de heer van der Horst den heer Hardeweg nog in een derde functie kennen namelijk als leider en ook dan is hij een en al hart voor de groote zaak. het belang der Ne derlandsche Reisvereeniging. Als blijk van erkentelijkheid en als herinnering aan dezen dag bood spr. den heer Hardeweg een kleine gouden draagmedaille met inscriptie aan. Tenslotte leerde een film, vertoond door de Koffie-Hag maatschappij den aanwezigen den groei der koffiestruik en de verschillende behandelingen welke de koffiekers achtereenvolgens heeft te on dergaan alvorens Holland Is bereikt en in de fabrieken de verdere behandeling wordt voortgezet Hier wordt de coffeïne onttrokken en ontstaat Koffie-Hag. En de film en de toelichtingen gaven een dui delijk beeld van het geheel, de kleine puzzle tenslotte won voor zoover de verstrekte koffie dit nog niet had gedaan allen voor de ongevaarlijke Hag. Nog langen tijd bleef men daarna gezel lig bijeen, zoodat gezegd kan worden, dat het tweede decennium op waardige wijze is afgesloten. In ons Blad van heden drukken wij een bladzijde af bestaande uit genummerde driehoekjes, geknipt alleen uit die adver tenties, welke gisteren op de pagina's onder het hoofd „Knipselprijsvraag" in ons Blad verschenen. De nummers staan boven iederen driehoek, beurtelings boven den top en de basis. Hierbij een voorbeeld: Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op tot wier advertenties de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Als prijzen stellen wij voor de goede oplossers beschikbaar: (uitgerust met electrische lamp naar keuze, bel, reflector, terugtrapremnaaf, jasbeschermer en bagagedrager, met 2 jaar schriftelijke garantie) Indien er meer goede oplossers zijn dan prijzen beslist het lot. Van iedere bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk Maandag 30 Januari a.s. S uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met "ermelding „Knipselprijsvraag". De uitslag van de prijsvraag zal uiterlijk Vrijdag 3 Februari bekend worden gemaakt. .DE DIRECTIE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: Waasdorp's Gros- sierderij, Oude Vest 203a. Leiden. Koek, bisquit, chocolade, suikerwerken en aan verwante artikelen Eigenaar: J. W. Waas- dorp-Harklnk Leiden. Gevolmachtigde. A. Waasdom Leiden. Wijziging: C. van der Post en Co. Hooge- woerd 100. Leiden. Beurtschippersbedrijf met motorboot. Overleden Vennoot: C. van der Post, Zoeterwoude, dd. 18 Jan. 1933. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De jaarvergadering. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden weer haar maandelijk- sche bijeenkomst in het Leidsche Volks huis. De opkomst was niet zoo groot als anders, het koude weer heeft daarin zeker parten gespeeld. De presidente, mevr. KranenburgSie mens, opende te acht uur de vergadering, heette allen hartelijk welkom en verzocht de secretaresse en penningmeesteresse de jaarverslagen voor te lezen, die onder dankzegging werden aanvaard Benoemd werden tot leden der kascom missie de heeren J. A. Christiaanse en W. E. de Ruiter, welke benoeming door belde heeren werd aangenomen. Dit jaar waren de secretaresse, mevr. Kuiper—Senff. en de heer M. Kloots de af tredende leden; tegencandidaten waren niet ingebracht, zoodat beide bestuursle den bij enkele candidaatstelling werden herkozen Daarna werd gelegenheid gegeven de contributie voor het volgend jaar te be talen, waarmede de pauze aanbrak en een kopje thee werd genoten. Ook op de volgende bijeenkomst, die ge houden zal worden in Maart, zal 'nog ge legenheid gegeven worden de contributie te betalen. Na de pauze stond het benoemen van een vaste theecommissie op de agenda; de dames Laman en Mater waren steeds be reid gevonden voor de thee te zorgen en hadden dan handen vol werk voor 50 a 60 monden niet alleen te zorgen, maar ook alles weer schoon te maken en te bergen. Dit was hun nooit te veel en de presidente bracht hun daarvoor dezen avond harte lijk dank. Door een der leden was echter een voorstel ingekomen de beide ge noemde dames assistentie te verleenen, waarvoor uit de vergadering zich gaarne een:ge dames beschikbaar stelden. En nu kwam de tentoonstelling aan 'de beurt; de tijd nadert snel, het is al spoedig half Februari en er valt nog heel wat te doen. Nadat de pres. een verslag had ge geven over de vordering der werkzaam heden en er vooral bij de leden op aange drongen had toch vooral te helpen bij den den lotenverkoop, want 6000 is véél! vroeg menigeen nog een aantal aan. Er zijn echter nog steeds loten verkrijgbaar. Zeer mooie prijzen voor de verloting zijn reeds ingekomen en zullen nog gaarne in ontvangst genomen worden door mevr. Kranenburg-Siemens, Zoeterwoudscheweg 5. Alles is welkom! Nadat een der leden, mevr. Ort, spon taan een oogenblikje vroeg voor de groeps- telefoon, en daarvan gebruik maakte om namens de vergadering mevr. Kranenburg hartelijk dank te zeggen voor de wijze, waarop zij de leden steeds ter wille is, sloot de pres. te kwart over tien deze zeer ge animeerde vergadering. 1 LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Demonstraties met een ultra-korte golf- ontvanger. Gisteravond gaf een der leden, de heer Nieuwenhuizen, een demonstratie met een ultra-korte golf ontvanger als inleiding voor een op een der clubavonden te bou wen U.K.G doorzetapparaat. Spreker begon met een korte behande ling van het schema van den U.K.G.-ont- j vanger, om dan. nadat nog enkele vragen gesteld waren tot de demonstratie over te gaan. Het was voor bestuur en leden een aangename verrassing toen bleek, dat de I heer Nieuwenhuizen zich van de medewer- I king verzekerd had van twee Leidsche amateurzenders, n.l. de stations P.A.O.BO 1 en P.A.O.SL. Voor deze welwillende mede werking en de goede krachtige ontvangst komt in de eerste plaats dezen heeren een woord van dank en lof toe. Zonder moeite werden deze zenders zoo sterk ontvangen, dat zelfs achter in het clublokaal het ge sprokene gemakkelijk te volgen wa; Het station P.A.O.B.O wekte in een kort speechje de leden der L.R.V. op, zich meer toe te leggen op 't zoo mooie terrein der U.K.G. ontvangst en niet minder het zen- dend-amateunsme; het demonstreerde te vens de mogelijkheden van dit laatste door deze speech en door een der bestuursleden en een collega-zender via telefoon en den zonder P.A O.B.O. een draadloos toespraak je tot de vergadering te laten geven. Moeten we uit een en ander de conclusie trekken dat we binnenkort draadloos vergaderen? Een hartelijk applaus beloonde den heer Nieuwenhuizen voor zijn geslaagde demon stratie. Bij K. B. is opnieuw benoemd tot se cretaris van het college van curatoren der Rijksuniversiteit alhier mr. P. J. Idenburg. De dezer dagen alhier tot arts be vorderde semi-arts G. F. van Woerkom is bestemd tot reserve-officier van gezond heid bij den geneeskundigen dienst der landmacht. Maandagavond 30 Januari a.s. 8.15 uur spreekt dr W. G. N. van der Sleen in het Leidsche Volkshuis over zijn laatste reis naar Curacao. Aroeba en Bonaire waarbij vertoond zullen worden de door hem zelf opgenomen smalfilms van de reusachtige petroleumraffinaderij op Cu racao de zoutwinning en aloëcultuur van Bonaire, terwijl ook de uitbundige cactus- groei de aandacht zal trekken. Zie voor toegang advertentie. Wegens een defect aan de centrale is het tramverkeer op de N.Z.H.T.M.-lijnen hedenmorgen omstreeks halfnegen gedu rende ongeveer tien minuten gestoord ge weest. BINNENLAND. De loonsverlaging bij de spoorwegen; het congres der Nederl. Vereeniging heeft de voorstellen aanvaard. (Binnenland, 4e Blad). Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de wijziging der Tarwewet. (Binnenland, 4e Blad). Te Den Haag is, 82 jaar oud, overleden dr. H. D. Benjamins, oud-inspecteur van het onderwijs in Suriname. (Binnenland, 4e Blad). Jaarvergadering van de vereeniging „De Narcis" te Haarlem. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Treinontsporing bij Haarlem; geen per soonlijke ongelukken. (Gemengd, 4e Blad), IJsberichten uit Leiden en omgeving. (Ie Blad). BUITENLAND. Amerika noodigt alle schulden-betalende mogendheden tot nadere besprekingen uit. (Buitenlle Blad). Conferentie-nieuws uit Genève. (Buitenl. le Blad). De strijd om de Fransche financiën. (Buitenl. en Tel., le Blad). Hugenberg contra de regeering von Schleicher. (Buitenl., le Blad). FRITZ HIRSCH OPERETTE. Zu Jedem kommt einmal das Gliick, zangspel in 3 bedrijven. Charles -dekens „Little Dorrit" bevat ongetwijfeld alle eigenschappen om er een geslaagde operette uit samen te stellen: een zuivere romantiek, die gelegenheid te over biedt voor de mengeling van een „lach en een traan", voor iedere operette even noodzakelijk als het zout in de pot. En R. Kessler is er volkomen in geslaagd Dickens beroemde, roman tot operette- tooneel te metamorphoseeren. Voor ieder komt het geluk (uitgezonderd voor lady Sparkler): kleine Dora krijgt haar Glennam, Fanny haar baronet Sparkler en last not least, de grijze Wil liam Dorritt wint na 18 jaren opsluiting in de schuld-gevangenis Marshalsea zijn proces, de vrijheid en rijkdom. „Schul den sind doch keine Sünde", het is voor een verblijf in Marshalsea wellicht een troost, doch vrijheid blijheid Eduard Künnecke heeft dit gegeven op muziek gezet en is over 't geheel genomen geslaagd. Nu en dan benadert hü eenigs- zins de opera, zij het op ietwat goedkoope wijze, n.l. door vrije navolging van bekende muziek-auteurs. Wij meenden motieven van Blzet en Beethoven te beluisteren! Maar als geheel voldoet de muziek toch wel en bereikt in de meer gevoelige scènes zelfs vaak iel» moois. De opvoering is Fritz Hirsch' reputatie volkomen waardig gebleken. Trouwens, Fritz Hirsch en Friedl Dotza in de hoofd rollen, zegt dat niet voldoende? Men moet Hirsch zien in deze figuur, met zijn auto riteit onder da gegijzelde gevangenen, zijn „bedelen" onder de bezoekers en later zijn valsche grootheid, waarvan „kleine" Dora hem indirect terugbrengt tot ware „groot heid" van gevoelens en plannen. Hoe kos telijk die diverse scènes, doch vooral zijn Schwios met de vergelijking op de vrou wen! Voor de hierbij gevergde zang is zijn stem juist ingesteld. Friedl Dotza is een dotje van een „kleine Dora", vol humor en gevoeligheid. Naast de note gaie kan zij ook de ernstige snaar met succes bespelen. Neem die uiterst teere scène als zii bidt voor haar vader. Het tooneeltje als zang-leerares met Glennam op den achtergrond als viool- begele'der was een pracht-schilderijDe zang leverde haar eenige moeilijkheden, doch zij sloeg er zich kranig doorheen. Aan het slot werd zij met bloemen ge huldigd. Paul Harden was een innemende Glen nam, terwijl Fritz Geiger en Claire Clairy met hun dansen, die natuurlijk gebisseerd moesten worden, voor de noodige ontspan ning zorgden Vocaal en aua soel gal Elly Krasser een keurige ladv Snnrkler Richard Salbaba ontwikkelt zich in de goede rich ting en dan het duo Walter Triebei en Herbert Weissbach als lotgenooten in Marshalsea, Albert May als prins Het was weer een echte Hirsch-vertoo- ning. ook in decors en costumes van dien tijd, pl.m. 1815. uitnemend verzorgd en een lust voor het oog. De prachtig bezette schouwburg heeft van haar ingenomenheid op overtuigende wijze blijk gegeven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1