!ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Januari 1933 Derde Blad No. 22343 LAND- EN TUINBOUW. s® RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden CORRESPONDENTIE. Tegen ruwe huid NIVEA ui erke beperking varkensteelt. Aantal fokvarkens door Nedcrl. Varkenscentrale te hoog geacht. 'ilooals bekend geacht mag worden, >ben de Gewestelijke Varkenscentrales lurende de maanden September en lin October 1932, vrijwel alle in Neder- d aanwezige varkens geïnventariseerd van het merkteeken der Nederlandsche rkenscentrale voorzien. Deze inventari- ie heeft plaats gevonden volgens de- fde rubrieken als de veetelling 1930. t uitzondering van de rubriek fokbee- i. die in 1930 niet, doch in 1932 wel af- ïderlijk geteld zijn. )e uitkomsten van deze varkensinven- isatie 1932 aan de „Tel." ontleend idt men hieronder aangegeven, waarbij tusschen haakjes geplaatste cijfers ngeven de overeenkomstige getallen van varkenstelling 1930. Varkens beneden de 6 weken: 534.584 71.904). iFokzeugen: 264.794 (241.793). Varkens van 6 weken tot GO K.G.: 11)11.543 (939.7021. Varkens van 60 tot 100 K.G.: 624.142 1:63.228) fj - [Varkens .00.687). boven 100 KG.: 289.818 Fokbeeren: 10.103 (5). Totaal: 2.735.733 (2.017.319). Bij het maken van een vergelijking tus- üe Wfcjhen de uitkomsten van deze twee tel er ma-ngen dient men het volgende in acht te ir me omen De telling van 1930 geschiedde in Juni, ie van 1932 in September. Het is een ekend feit, dat het aantal varkens, voor- i -4 in de zwaardere rubrieken, in Septem- - grooter is dan in Juni. In 1930 be- -oeg dit verschil volgens de geregelde •iemaandelijksche opgaven van een 's al ffl-tal varkenshouders 10" d. 'eer e onrf„' Uit de gegevens van de varkensinven- nit-risatie 1932 blijkt, dat in 1930 lang niet at gevet alle varkenshouders is geteld. Het ntal varkenshouders bedroeg bij de tel- uioaeletg van 1930 nog niet heelemaal 299.000, letal/et.'wÜ' in 1932 de varkens werden gein- 'itariseerd van ongeveer 306.500 leden sen. Ooi: Gewestelijke Varkenscentrales. Dit 9refj'j.,jft een verschil van meer dan 77.500 rkenshouders. dus ongeveer 1/3. Ook al ovetimen wij aan, dat dit gedeeltelij k kleine Neem rkenshouders zullen zijn, die één of m kele varkens mesten voor huisslach- g, dan blijkt hieruit nog, dat in 1930 een groot aantal varkenshouders niet geteld. Bij een zeer voorzichtige schat- g kan het aantal varkens in het bezit o deze personen op 10°/o van het totaal steld worden. Sen nadere vergelijking van de gege- 7ns van de telling 1930 met die van de entarisatie 1932 leert ons, dat in 1930 bij die personen, waar wel geteld is, al eens fouten zijn gemaakt en wel irdat, vooral in wat afgelegen streken, 'aoegen genomen is met een opgaaf, die aanmerkelijk te laag was. Het is niet mogelijk te becijferen, hoe groot de hier door gemaakte fout is, doch volgens ons oordeel, dat zich baseert op de indruk ken, verkregen bij de vergelijkingen door de Gewestelijke Centrales en verschillende plaatselijke commissies gemaakt, is ook hier een schatting van een verschil van 10°'o van het totaal aan den lagen kant. Voorts is bij de telling van 1930 vol gens den stand op één bepaalden dag ge teld en zijn bij de inventarisatie 1932 de in September geboren biggen achterna nog gemerkt en in de inventarisatie op genomen. Rekening houdende met het feit dat omgekeerd ook in September een aantal varkc -s geslacht is, dat bij de tel ling op één dag wel geteld zou zijn, geeft dit een verschil van pl.m. 195.000 varkens. Neemt men bovenstaande feiten in acht dan leidt een vergelijking van den toe stand van September 1932 met dien van September 1930 tot het volgende resultaat: September 1932 aantal varkens pl.m. f2 735.000 135.000 pl.m. f. 2.600.000. September 1930 aantal varkens pl.m. 2.017.000 30°/o pl.m. f. 2.622.000. Hoogstwaarschijnlijk is dus het werke lijke aantal varkens in September 1932 iets, hoewel zeer weinig kleiner geweest dan in September 1930. Deze conclusie is niet ongunstig, doch men vatte deze toch vooral niet te gunstig op! Een ongunstige factor is het aantal fokzeugen. Terwijl dit in September 1930 ongeveer 8.7°,'o van den totalen varkensstapel bedroeg, was dit in September 1932 gestegen tot 9.7°/o. Dit in tegenstelling tot de verwachting, daar men mocht vermoeden dat dit percen tage tot onder de 7% zou zijn gedaald. Hieruit volgt, dat het aantal in de eerste helft van 1933 te verwachten varkens, zonder beperking, minstens even groot zal zijn als het aantal in de eerste helft van 1931. Het aantal slachtingen bedroeg toen 1.800.000. Bij een dergelijk totaal aantal slachtin gen moet bij de tegenwoordige uitvoer- mogelijkheden de binnenlandsche con sumptie op een zoodanige hoogte blijven, dat opvoering van den prijs tot een hoogte, waarop de varkensmesterij goed loonend is, in den eersten tijd niet moge lijk zou zijn. Wij zullen dus moeten trachten reeds in de eerste halfjaarlijksche periode tot een zoo groot mogelijke beperking te komen en in geen geval meer dan 1.800.000 biggenmerken uit mogen geven. Het zal hiertoe noodzakelijk zijn: Dat de grootere fokkers voorloopig geen of weinig zeugen meer laten dekken. De beperking begint dus hoofdzakelijk bij de grootere fokkers en hun worden per zeug minder merken verstrekt dan aan de kleine fokkers. Dat bij alle fokkers slechts die biggen, die flink ontwikkeld en goed groeikrach- tig zijn, worden aangehouden. Per zeug wordt dus een aantal biggenmerken ver strekt, dat iets ligt beneden het gemid delde aantal, dat wordt grootgebracht. De overtallige biggen worden op dit moment door de Nederlandsche Varkenscentrale overgenomen. Indien ncodig, zullen zoo mogelijk bovendien dragende zeugen door de Nederlandsche Varkenscentrale worden overgenomen. Maatregelen om hiertoe te geraken zijn in voorbereiding. In de volgende periode zal een grootere beperking van de teelt plaats moeten vin den. Ten einde in deze beperking ook de kleine fokkers te kunnen betrekken, zal voor deze periode hetzelfde aantal mer ken over een langere periode verdeeld worden. Voorloopig is hiervoor aangeno men een periode van negen maanden. Men zal dan dus óf een kleiner aantal zeugen moeten gaan houden óf hetzelfde aantal en deze minder vaak moeten laten dekken. In den loop van deze maand wordt hierover definitief beslist, opdat de ge westelijke centrales spoedig tot een toe wijzing voor de tweede periode kunnen overgaan, waarbij enkele onmogelijk te vermijden moeilijkheden, die zich bij de eerste toewijzing hebben voorgedaan, op gelost kunnen worden. Een en ander zal nog worden vergemakkelijkt, doordat men gedurende een zeker overgangstijdperk merken van beide perioden zal kunnen gebruiken. LEEUWARDER BOTERNOTEERJNG. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat de Leeuwarder botemoteering is vast gesteld op 72 ct. per K.G. (vorige week 69 ct.) o UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Samenstelling van den raad van beroep. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft benoemd voor den tijd van 2 jaar. in den Raad van Beroep bedoeld in art. 6 van het K. B. van 28 December 1932 tot regeling van den uitvoer van bloembollen tot voorzitter, tevens lid Ernst H. Kre- lage te Haarlem; tot plaatsvervangend voorzitter, tevens plaatsvervangend lid Th. M. H. van Wa- veren te Bennebroek: tot leden: prof. dr. E. van Slogteren, te Lisse: W. H. Jonk heer, te Hillegom: J. van Leeuwen, te Sas- senheim: A C. van der Schoot Jr.. te Hil legom: J. M. van Til, te Lisse; K. Velthuys te Hillegom; tot plaatsvervangende leden: dr. J. J. Beyer, te Lisse; H. J. Arentshorst, te Sassenheim: Ant. Bergman, te Sassen - heim; Th. W. Hoog te Haarlem; W. A. Philippo, te Hillegom; L van Ti! Lz.. te Hillegom. Aan dezen Raad van Beroep wordt toe gevoegd als secretaris: H. J, Voors, Leid- schevaart 8. te Haarlem. Als controleurs voor het in ontvangst nemen van de aanvragen om keuring zijn om. aangewezen: Aalsmeer: C. J. Augus tijn, Stommeerweg 70 i tel. 38): Boskoop: J. Zwartendijk. Zijde 69 (tel. 181); Hille gom: P. G. Valk, Weeresteinstraat 141 (tel. 2665); Leiden: W. J. Stofmeel, Rood- RECLAME. KON HAAR KNIEËN NIET BUIGEN. Lange tijd van pijn nu geëindigd. Deze vrouw een weduwe heeft een hoopvolle boodschap voor eiken lijder aan rheumatiek. Zeven jaar lang verdroeg ze rheumatische pijnen en toch is zij nu weer geheel gezond. Zij schrijft: „Ik ben weduwe, 55 "jaar oud, en heb zeven jaar lang vreeselijk te lijden gehad door spier- rheumatiek en jicht. Twee jaar geleden kon ik mijn knieën niet buigen om de trap af te loopen. Ik moest me naar bene den laten glijden en dan mijzelf aan de leuning weer optrekken. Ik had een stok noodig om te kunnen loopen. Toen, in begin April van het vorig jaar, raadde iemand mij, eens Kruschen Salts te pro- beeren. Ik kocht een flacon en tegen den tijd dat deze opraakte begon ik me vroo- lijker en opgewekter te voelen. Sedert, dien tijd ben ik steeds Kruschen door blijven gebruiken en ik kan nu weer heel gemak kelijk loopen." Mevr. F. M. T. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtiger werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich moch ten hebben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en ge voelt U weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 j>er flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. 4126 HET DOODELIJK ONGEVAL BIJ HET ELECTR. BEDRIJF, TE GRONINGEN. Ingenieur en monteur voor de rechtbank. Voor de Rechtbank te Groningen ston den terecht Ing. W. en de monteur P., die ervan werden verdacht, dat aan hun grove onvoorzichtigheid en roekeloosheid is te wijten, dat de monteur Ettema dezen zo mer bij werkzaamheden aan het Prov. Electr. Bedrijf door in aanraking te komen met den sterken stroom werd gedood. Na vele getuigenverklaringen constateerde de officier van Justitie, dat de monteur P. zich niet schuldig gemaakt had aan de roekeloosheid, zoodat deze dient te wor den vrijgesproken. Daar de Officier van meening was, dat Ing. W. de controle niet aan P. had moe ten overlaten, aangezien deze niet op de hoogte was met de plaatselijke situatie en niet was verbonden aan het bedrijf, achtte hij hem wel schuldig en eischte hij één week hechtenis. GEBOREN: Cornelia Johanna Frederica, d. van C. F. A. Kamphues en J. C. Bijleveld. A. v. D. te S. Uw stuk is te persoon lijk en te verward voor plaatsing. borststraat 12 (tel. 2786Lisse: C. van Kiaveren. Kanaalstraat 158; Sassenheim: G. Demmink. Beukenlaan 31 (tel. 4513). VARKENS-MERKEN. De Minister van Economische Zaken er. Arbeid heeft ter uitvoering van art. 15 lid 1 der Crisis-Varkenswet voor het tijdvak van 1 October 1932 tot en met 31 Maart 1933 het totaal aantal der aan te brengen merken bepaald op 1.799.500. Het aantal der merken, voor het gebied van elk der gewestelijke organisaties be schikbaar wordt als volgt vastgesteld: Groningen 74000; Friesland 91000: Dren the 192 060. Overijssel 224 000: Gelderland 371 000; Utrecht 118.500; Noord-Holland 85000; Zuid-Holland 191.000; Zeeland 45000; Noord-Brabant 270.000 en Limburg 138.000. ONDERTROUWD: Ch. van Helden, jm. 35 j. en M. van den Waals, jd 26 j. J. M. Hilbrands, jm. 25 j. en P. D. Hakkenberg, jd. 27 j. J. F. Graafmans, jm. 31 j. en J. J. Paats, jd. 35 j. GEHUWD: B. Borger, jm. en C. A. Horst jd. OVERLEDEN: A. van der Reijden, wedn., 65 3. P. van Leeuwen, m. 57 j. J. van der Zeeuw, wedn. 85 j. RECLAME. Vrtjs oen 20-90cte~ 4131 Doorlo: baat*: igt ec And, I WERNER RICHARD HEYMANN. Een bloemlezing over zijn werk voor de toonfilm. GD Onder de musici, die door de toonfilm ikend zijn geworden, en aan wie de stij- [ERSltinde ontwikkeling van de muziekfilm is j o< danken, is Heymann een van de wei- \^gen, die een internationale vermaard- id hebben verworven. Wanneer men •et, dat zijn muziek met dezelfde geest- ift wordt gespeeld in den Balkan als in b r\IIJnerIka- dan ls dat een bewijs, dat zijn H Nrplodietjes niet alleen populair zijn, doch tljl'ilk een artistieke waarde hebben. Voor inrnnji - gaat het er om' zijn composities in IUU 1 t.iar ontwikkeling te beschouwen en, zoo reau 1 rugblikkend, het gebouw te reconstru- 11 lb ren, dat de scheppingen van den com- ijfnist als 't ware vormen. SLAÜDe muziekfilm, waarvoor hij schreef, en e wij voor het gemak als toonfilm-,,ope- 'E 211 tte" zullen betitelen onderscheidt zich oormil-'11 de tooneeloperette door de bijzon een 're beteekenis van haar „schlagers". De ..jjjhteger kan het verzamelpunt zijn. die y gezamenlijke handeling moet passee- iflvei n, ,je „moraal" van het verhaal: de hlager kan ook uit een toestand, ge- .hapen door den dialoog of de beeld- Iontage. als couplet, als chanson of song, k als dans-vorm fungeeren. Hij kan als lk een muzikale vorm voorts in vele ge ilen beter de uitbeelding van een milieu ..«ven dan misschien een geheele reeks llo' n beelden. In de beide eerste gevallen - eft de schlager een aanzienlijke drama - che beteekenis. Bovendien moet de rau- I .Ale grondstof zoo beweeglijk zijn, dat zij CflOCr uitgebreide optische uitwerking mo- WUV'ijk maakt en daarmede den eigen aard 1 de film schept. Het karakter van de npositie moet zoowel het type van de als de persoonlijkheid van den T. teur weergeven. f 7- Van dit standpunt bekeken, kan men r scheppingen, van „Liebes- ;llgC Viilzer tot „Ein blonder Traum" beschou- ?n als een reeks phasen van de artis- appat?ke ontwikkeling der toonfilm. De rus- »e ev€nwichtigheid, die uitgaat van de PedlCort composities, die wij hebben gekwa- „iceerd als type schlager no. drie, vol vet aan alle eischen. Men is aan het doel T K Di1 gekomen (ook muzikaal ge- /\I\f°ken) en de muziek wordt niet meer j vooruitstormen in andere banen ge- 'eslf-"' Pa^ ZSP. met de slow-fox „Du bist s susseste Madel der Welt" in „Drei van r Tanks telle" („Liebling, mem Herz >st dich grussen"), in het verrukkelijke ï1 I*j*r {^"dich die Liebe ins Haus ^acht doch eindigt hier („Ihre Hoheit hehlt met een zekeren eisch, die ons v®rontnisten kan, want wij \6TKy n immers zeker van het gelukkige eind? .fnon 163Ï- Selcit ook de betrekkelijkheid van alle iteindelyke toestanden" voor het „Con- wy nemen haar per slot van reke ning niet ernstig meer op; in elk geval hebben wij bij de bekoorlijke melodie „Das gibt's nur einmal" geen tijd. er diep over na te denken. De middelen der muzikale weergave, waarvan Heymann zich bedient in zijn eerste „Ausklange", hebben, daar zij zijn ontstaan uit niets anders dan de vreugde van het musiceeren. zooveel van zelfspre- kends in zich, dat ons een poging tot analyseeren moeilijk, zoo niet geheel on mogelijk wordt gemaakt. Zij duiken op, ontwikkelen zich, bestaan eenvoudig en wekken het gevoel, dat zij werkelijk zoo moeten zijn. Vóór men er zich van bewust is. zijn zij reeds weer vervluchtigd. Sterkere middelen, voornamelijk een contrasteerende harmonie, heeft Heymann gebruikt in de composities, die de oor spronkelijke situaties scheppen, waaruit zich de handeling ontwikkelt. Vooral in de latere werken, zooals bijv. in „Quick", vin den wij de kiemcel, die door haar ge schiktheid tot uitbreiding in muzlkalen vorm een muzikaal regisseur het beste materiaal geeft voor zijn beeldmontage. Hier zien wij wel zeer duidelijk Heymann's streven naar de orginaliteit van zijn mu ziek. Terwijl in „Quick" nog een bijzon dere aanpassing noodig is aan den acteur Albers, bereikt hij in „Drei van der Tank- stelle" een meesleepende uitwerking, bijna uitsluitend door het voorwaarts stormende element van het rhythme in het marsch- lied „Ein Freund, ein guter Freund." Niet altijd ontspant een element van de gegeven situatie zich zoo explosief als het „Hoppla, jetzt komm' ich!" met Hans Al bers en als een marsch en fox-trot met zooveel muzikale spanning zijn, geladen als Hans Albers met overmaat aan kracht, dan is het geen wonder, dat hij tegenover de collectiviteit van „Der Sieger" blijft. Toch niet altijd. Het kan ook zijn, dat het persoonlijke lot van de teedere „Jou-Jou" zich langzaam aanpast bij dat van an deren. bij een schare jonge menschen, die niet hun leven met treuren doorbrengen, doch er hun optimistisch „Einmal schafft's jeder!" tegen in brengen. In sommige phasen der melodie, is dat absoluut ge loofwaardig. Met zijn fijne muziektech- niek, die nooit vervalt in een systeem, dat altijd ondergeschikt blijft aan de hande ling, karaktriseert Heymann de op haar inwerkende invloeden, vooral omdat in een zeer eenvoudige melodie de berusting en rijpere beschouwing is opgelost in den zelfden zin als reeds Raimund het deed in het Hobellied van zijn Valentin. De geweldige wereld-triomftocht, die Heymann is begonnen met de muziek van „Bommen op Monte-Carlo". zal dit be scheiden liedje niet meemaken. Want af gezien van de activiteit van de tango „Eine Nacht in Monte Carlo" en de mee sleepende vaart van het matrozenlied, ligt de wereld het verlangen naar de stad van het Zuiden, veel nader dan het passieve „Verstehen und Verzeih'n". Als dit aan Werner Richard Heymann gelukte, dan was hij niet alleen een groot musicus. Doch wij willen niet onbescheiden zijn en meer verlangen dan hij ons heeft gegeven, namelijk een bijzondere soort toonfilm. En dat is tegenwoordig, bij de moeilijke pogingen om een kunstwerk tot ontwikkeling te brengen, al zeer veel. MARLENE IN HEERENKLEEDING. Zelfs de weigering van het congres om het drankverbod te herroepen wordt in Hollywood niet zoo druk besproken als de kleeding van Mariene Dietrich. Zij loopt in heerenkleeding rond, niet aan het strand of in haar eigen tuin, maar op straat. Misschien om te demonstreeren, dat haar kleeding in haar vrijen tijd nie mand aangaat. Misschien omdat zij, zoo als vele beroemde vrouwen, meer voelt voor de mannelijke dan voor de vrouwe lijke wijze van kleeden. Ze bevindt zich dan in gezelschap van Rosa Bonheur en George Sand. Natuurlijk heeft Mariene Dietrich ten volle het recht om zich te kleeden, zooals zij vul. Of het echter verstandig is, de Amerikaansche mentaliteit in aanmerking nemende, is een andere vraag. Als elke filmster is zij afhankelijk van haar pu bliek en wel in de eerste plaats van het Amerikaansche publiek. En dat wil zijn filmsterren verafgoden op zijn manier. Het maakt zich van een ster een bepaalde voorstelling of deze met de waarheid in overeenstemming is doet er niet toe en dan wee dengene, die daarmee in con flict durft te komen. Menige filmster heeft reeds door één rol, die buiten het voor hem of haar geijkte kader viel, met een slag alle populariteit verloren. Voor de vrouwelijke filmsterren geldt dit in nog sterkere mate dan voor de mannelijke. Toch zijn er enkelen, die de publieke opinie durven weerstreven en zich om hun publiek niet bekommeren. Men zegt, dat Ann Harding er in haar vrijen tijd uit ziet als een keukenmeid met vacantie en Katherine Hepburn draagt het liefst een donkerblauw overhemd van dikke stof met overalls in dezelfde kleur. De sterren, die gedurende een reeks van jaren steeds po pulair zijn geweest, behooren echter niet tot deze categorie. Zij vertoonen zich niet in het publiek, wanneer zij niet tot het uiterste verzorgd en volgens de laatste mode gekleed zijn. Wij denken aan sterren van jarenlang beproefde populariteit, als Norma Shearer, Constance Bennett. Joan Crawford, Kay Francis, Joan Bennc-t en Ruth Chatterton, om van Marion Davis en Mary Pickford niet te spreken. De overeenkomst in hun politiek, om ook in het dagelijksch leven de illusie van „film ster" hoog te houden, bewijst, dat dit blijkbaar de eenige politiek is, waarmee mer. in de filmwereld bestand is tegen al te hinderlijke variaties in de vereering van het publiek. Het is een bewijs te meer, dat een filmcarrière niet alleen afhankelijk is van talent, maar ook en misschien nog meer van de onberekenbare gevoelens van het publiek. BIOGRAPHIE VAN NORMA SHEARER. Norma Shearer kwam uit Canada, om in Hollywood beroemd te worden. Geboren in Montreal als dochter van maatschap- pelijk zeer welgestelde ouders, ging zij tot haar zeventiende jaar naar schooi, toen haar vader door financieele beslom meringen in minder goeden doen kwam. Om haar ouders niet langer tot last tc zijn, nam zij een betrekking aan in een bank te Montreal, maar het was zeer zwaar en teleurstellend werk. Een verlangen naar de film. dat waar schijnlijk in het leven was geroepen en aangekweekt door een oom en tante, die de Shearer's eiken zomer kwamen be zoeken, kwam nu boven. Na veel heen- en weergepraat, haalde de toekomstige Hol lywood star haar moeder en zuster er toe over, met haar naar New-York te gaan. opdat de twee meisjes aldaar hun geluk verdienden, om het heele jaar in New- York te kunnen rondkomen, zoodat ze ten slotte maar weer naar Montreal terug gingen Maar toen, geheel onverwacht, kreeg Norma bericht, dat ze een aardige rol zou kunnen spelen, wanneer ze direct terugkeerde. Nadat ze met het werk in deze film klaar was. werd zij door een kennis aan Louis B. Mayer voorgesteld, die een bezoek bracht aan New-York. Haar flink optreden en goede photogenie maak ten indruk op hem, hij liet haar een proef afleggen en gaf haar een kans om naar Californië te gaan. Nadat ze kleine rollen had gespeeld in Norma Shearer. in de studio's zouden kunnen beproeven. De Shearer's betrokken een heel klein appartement in West Side (de „betere" wijken van New-York), terwijl ze hun eten in de diverse delicatessenwinkels kochten om maar zooveel mogelijk te be zuinigen. In zoo'n winkel is een maaltijd heel goedkoop te verkrijgen. De twee zusters liepen herhaaldelijk alle studio's af oin een plaats, maar het duurde vier volle weken, voordat Norma haar eerste baantje kreeg te vervuilen als figurante. Eenige honderden meisjes hadden zich aange meld, terwijl er slechts twaalf gebruikt konden worden. Elf waren er reeds ge kozen; de regisseur aarzelde. Miss Shearer kuchte. Geen resultaat. Zü zwaaide met haar arm boven het hoofd en schuifelde met de voeten. De regisseur werd hierdoor opmerkzaam gemaakt en gaf Norma haar eerste werk voor de camera. Nadat zij eenigen tijd als figuranten hadden gewerkt en eenige heel kleine rol letjes hadden gespeeld, bemerkten Norma en haar zuser, dat ze nog niet eens genoeg twee films, kreeg ze een hoofdrol te ver vullen in „The Snob" met John Gilbert. De studio-leiders waren enthousiast over haar spel en de weg naar roem was spoedig afgelegd, zoodat het niet lang duurde of zij werd „star" van de Metro Goldwyn Mayer. In tallooze films trok zij de algemeene aandacht. Op 29 September 1927 trouwde Norma met Irving Thalberg, den jongen produc tieleider van de Metro Goldwyn Mayer. Onlangs zijn in Hollywood de opnamen beëindigd van haar nieuwste film „Strange Interlude". Bij prijsvragen, wie ae meest geliefde actrice was, is Norma altijd een der eer sten. In een grootsch opgezette prijsvraag van de „Chicago-Tribune" werd zij ge kozen tot „Koningin van Filmdom". Zij is vijf voet en één inch groot, heeft bruin haar, blauwe oogen. Zij is zeer rus tig en gereserveerd van karakter en een van de meest populaire figuren in Holly wood.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9