NIVEA 738le Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Januari 1933 Derde Blad No. 22337 BINNENLAND. legen ruwe huid DE WIJZIGING VAN DE KIESWET. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Kies wet wordt het volgende ontleend: De van verschillende zijden geopperde ernstige bedenking tegen de voorgestelde wijziging van de wijze van candidaat- stelling heeft den minister er toe geleid de voorgestelde nieuwe regeling bij nota van wijziging weder uit het ontwerp te lichten. Wat betreft de voorgestelde wijziging van art. 100 zegt de minister met belang stelling te hebben kennis genomen van de pleidooien voor het aanvaarden van het stelsel der gemiddelden in zijn vollen omvang. De minister is evenwel van oor deel, dat thans het oogenblik voor een algeheel overgaan daartoe niet opportuun is te achten. Het denkbeeld om naast het algemeen minimum van den vollen kiesdeeler nog oen bijzonder minimum voor althans één kieskring te stellen acht de minister niet aanvaardbaar. Hetzelfde pnncipieele bezwaar geldt, tegen de gedachte, dat van iedere groep geëischt zou moeten worden, dat zij in één kring een veel grooter aantal hand- teekeningen dan het normale bijeen zou brengen Bovendien bestaat tegen het ver langen van 500 handteekeningen het be- bezwaar, dat bij lijsten met zoo talrijke handteekeningen de echtheid moeilijk zou zijn na te gaan en misbruiken voor de hand zouden liggen. Het denkbeeld om naar Duitsch voor beeld, aan de partij, welke het grootst aantal zetels in de Tweede Kamer bezet, voor al haar lijsten het nummer 1 toe te wijzen; aan de partij welke op één na het grootste aantal zetels bezet, het nummer 2 enz. is in het stelsel onzer kieswet, welke geen partijen kent, niet voor ver wezenlijking vatbaar. De door sommige leden besproken vraag, hoe de artikelen 130, 137 en 141, welke de plaatsvervanging regelen, in het door hen gestelde geval moeten worden toegepast, wordt algemeen aldus beant woord, dat na overlijden van A., gevolgd door bedanken van B. en daarop door be danken van C.. niet opnieuw B aan de beurt komt, doch D. In dien zin is de practijk van de Tweede Kamer bij de goedkeuring der geloofsbrieven harer nieuw inkomende leden, gevestigd, in dien zin luidt ook de uitspraak van de Kroon in geval van ingesteld beroep in zake toelating van raadsleden. Intusschen erkent de minister, dat de tekst der vermelde artikelen en de ge lijkluidende tekst van de analoge arti kelen in de Provinciale wet en in de ge meentewet niet ondubbelzinnig is, zoo mede dat in verschillende gemeenten deze bepalingen minder juiste toepassing heb ben gevonden. In verband hiermede heeft de minister aanleiding gevonden bij nota van wijziging een nieuw artikel in het wetsontwerp op te nemen, strekkende tot het treffen van de ten deze noodige voorzieningen, door invoeging in art. 130 der kieswet, art. 11a der Prov. Wet en art. 17 der gemeentewet, van een nieuw tweede lid, Naar het oordeel van den Minister be hoort de z.g. stemplicht althaas onder het huidige stelsel van evenredige vertegen woordiging behouden te blijven. Voorstel len tot afschaffing kunnen van hem dan ook niet worden tegemoet gezien. Voor een toestemmende beantwoording van de vraag, of de tijd niet gekomen is, om. uit een oogpunt van bezuiniging ge lijkmaking van de eischen voor het ac tieve kiesrecht voor alle verkiezingen in overweging te nemen, bestaat naar het oordeel van den minister geen voldoende aanleiding. Daargelaten nog, in hoeverre bezuiniging zou worden verkregen, liggen aan den bedoelden eisch van het bezit van het ingezetenschap redenen ten grondslag, die voor het verkrijgen van administratieve bezuiniging niet zonder meer mogen wijken. DE STAKING TE IJMUIDEN. VERDRAG NEDERLAND—DENEMARKEN Wetsontwerp tot goedkeuring ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 31 October 1931 te Kopenhagen tusschen Nederland en De nemarken gesloten verdrag van handel en van scheepvaart met het daarbij be- hoorend slotprotocol De Ned. regeering is tot de sluiting van een nieuw handelsverdrag met Denemar ken overgegaan, eenerzijds op grond van de overweging, dat zij het wenschelijk acht successievelijk de oude verdragen te vervangen door nieuwe, zooveel mogelijk op moderne leest geschoeid en anderzijds omdat het verdrag van 1701 op meerdere punten niet meer geheel duidelijk was en met name niet geheel vaststond, of inder daad over en weer op alle punten meest- begunstiging werd gewaarborgd of wel dat het verdrag alleen op de scheepvaart betrekking had. De wederkeerige volledige meestbegun- stiging vormt den hoeksteen van het nieuwe verdrag, zulks echter met dien verstande, dat in art. 1 ten aanzien van de vestiging en van de uitoefening van bevoegdheden en de heffing van alle soor ten van belasting alleen de nationale be handeling is toegestaan, terwijl in art. 9 waarin de scheepvaart wordt geregeld, de behandeling op voet van meestbegunsti- glng met die op voet van nationalen wordt aangevuld Overigens zijn in dit verdrag de uitzonderingen op de meestbegunsti- gmg opgenomen, die in nagenoeg alle an dere verdragen voorkomen. o DE ARRESTATIES IN INDIË. Op de vragen van den heer Cramer be treffende invrijdheidstelling van twee in preventieve hechtenis gestelde afgevaar- naal' het Kerstcongres van het N.I.O.G. en van het aangehouden afdee- lingsbestuur der P.N.I. te Soerabaja en betreffende intrekking der aan bestuur ders van de Onderofficiersvereeniging Ons Aller Belang opgelegde straffen heeft minister de Graaff geantwoord, dat hij z;ch ter zake om inlichtingen heeft ge wend tot den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië. Zoodra deze inlichtingen hem hebben bereikt, zal de minister op deze aangele- genheid terugkomen. Maandag de aanvoer van visch vrijwel stopgezet. Uit IJmuiden wordt aan de Msb gemeld: Op het oogenblik is nog een tiental IJmuider stoomtrawlers op zee en na bin nenkomst van deze schepen (uiterlijk Maandag) zal de aanvoer van visch vrij wel geheel stopgezet zijn. Volgens een hier ingekomen bericht, zal de Fransche re geering, die den invoer van visch uit an dere landen (ook uit ons land) voor een groot deel beperkt door het vaststellen van contingenten voor elk kwartaal, po gingen aanwenden zijn uitvoer van zee- visch zoo hoog mogelijk op te voeren. Van het feit, dat het aantal alhier binnen komende stoomtrawlers door de staking eiken dag minder wordt en van het uit varen dezer schepen voorloopig wel geen sprake zal zijn, met het gevolg, dat de volgende week geen trawlers meer aan de markt te wachten zijn, hebben de motor- loggers een voordeeltje. Niet allen de motorloggers uit Kat wijk, die hier altijd hun bedrijfsbasis hebben, maar ook een groot aantal der gelijke vaartuigen uit Scheveningen ko men thans regelmatig hier aan den afslag en maken mooie besommingen Tot nu toe profiteerden de kustvis- schers en wel de Urker motorbotter nog niet van deze schoone gelegenheid, omdat die vaartuigen zelf door een staking zijn getroffen. Er is tusschen de schippers- eigenaren en de matrozen een geschil ge rezen inzake de betaling van de verzeke ringspremie. Zoolang de matrozen in dienstbetrekking zijn vallen ze niet onder de wet. Maar zoodra zij tot deelgenoot- reedei' zijn gepromoveerd vervallen die verplichtende wetsbepalingen omdat alle belanghebbenden dan mede-reeder zijn. Den matrozen laat het onverschillig in welke kwaliteit zij hun diensten verlee- nen als zij maar hun deel in de besom ming krijgen en verzekerd blijven. De strijd loopt nu over de vraag of de premie betaald zal worden uit de bruto-besom- ming en daarna gedeeld zal worden of dat de schipper-eigenaar aan zijn „mede deelhebbers" de kosten zal vergoeden voor het sluiten van een particuliere ver zekering, welke goedkooper werkt dan de rijksverzekering. De knechten voelen niets voor het eerste en de schippers niets voor het tweede voorstel. Er is nog een bijkom stige kwestie betreffende de voedings kosten doch het kardinale punt in het geschil blijft de verzekering. Door dit con flict zijn de geheele week nog geen vaar tuigen van de hier geregeld visschende en ongeveer honderd vaartuigen tellende Urker vloot aan de markt gekomen. RECLAME. jtS^Prijs uan 20-90cts. 3768 ARBEID IN TEXTIELFABRIEKEN. De minister van Ec. Zaken en Arbeid heeft beschikkende op een verzoek van de Ned. R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielnijverheid, den Ned. R.K. Tex- tielarbeidersbond „St. Lambertus" den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" en den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht", daartoe strekkende, dat in de textielfabrieken van werkgevers, aangesloten bij eerstgenoemde vereeniging arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde in art. 24 der Arbeidswet 1919, de gevraagde vergunning voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1933 behoudens intrekking tusschentijds verleend onder de volgende voorwaar den: 1. dat arbeiders beneden 16 jaar niet langer arbeid verrichten dan 81/: uur per dag en 48 uren per week en arbeiders van 16 jaar en ouder niet langer dan 91/: uur per dag en 53 uren per week: 2. dat de arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning gebruik wordt ge maakt, op ten hoogste 65 dagen, vallende in ten hoogste 16 weken, overeenkomstig het bepaalde onder 1. arbeid verrichten; 3. dat in genoemd tijdvak een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren; 4. dat tenzij krachtens het Werktij denbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags, of indien langer dan 8'A> uur per dag en 48 uren per week wordt gewerkt, tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; 5. dat telkens, wanneer van deze ver gunning gebruik wordt gemaakt, aan het betrokken districtshoofd der arbeidsin spectie, aan de werkgeversvereeniging en aan de arbeidersorganisaties daarvan voor af kennis wordt gegeven. VOETBAL. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE L.V.B. Programma voor morgen. Ie kl.: L.R.C. 1Terleede 1 3 uur (Lisse) J. Amoldus; A.R.C. 1S.L.F., 3 uur Th. Plantfeber. 2e kl. A: S.C.O. 2Rijnsb. B. 2, 3 uur J. H. Pardon; Quick B. 2—A.R.C. 2, 3 uur (hoofdterrein) H. v. d. Nat; F. Pacta 2 6.L.F. 2 3 uur, C. v. d. Burg. 2e kl. B: Katwijk 1Sleutels, 3 uur, L. v. Vliet; O. Clubje 1—Terleede 2, 3 uur, W. Olivier. 3e kl. A: Terleede 3—L.R.C. 3, 3 uur, A. I Ladan; Rijnsb. B. 3—O Clubje 2. 3 uur. P. Graafmans; Quick B. 4A.R.C. 3, 3 uur (bijterrein) J. de la Rie; Woubrugge 2 F. Pacta 3, 3 uur. 3e kl. B: S.L.F. 3—Katwijk 2, 3 uur, J. Wassenburg; F. Pacta 4Quick B. 5, 3 u. K. W. P. Krom; L.R.C. 4—S.C.O. 3, 3 uur, (Lisserdijk) W. Loeff. Overzicht. DE VLEESCHHANDEL De Ned. Grossiersbond vergaderde te Haarlem. Gisteren hield de Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel zijn achtste ver gadering. De voorzitter, de heer Cohen uit Roterdam, wees op de slechte tijden, en noemde het afgeloopen jaar voor den vleeschhandel nog slechter dan het bij de vorige vergadering was. Spr. deelde mede, dat 2 afdeelingen, Groningen en 's-Her- togenbosch, uit den bond zijn getreden, en dat een afdeeling Tilburg is aangeslo ten. Een succes is geweest, dat het geschil tusschen slagers en grossiers eenerzijds en het Verzekeringsfonds anderzijds, dat door arbitrage is beslecht, ten gunste van den bond is verloopen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Is. van Crefeld Jr., te 's-Gravenhage, en dat van den penningmeester, den heer j M. I. van Crefeld, te 's-Gravenhage. wer den goedgekeurd. De penningmeester legde, wegens drukke bezigheden, zijn functie neer, doch bleef bestuurslid; de heer Grous, te Amsterdam, bestuurslid .treedt als penningmeester op. Vervolgens kwamen in behandeling ver schillende afdeelingsvoorstellen. De afd. Arnhem stelde voor. dat de bond tracht te bereiken, dat wanneer een sla ger uit een gemeente vertrekt met achter lating van schuld, hij met eerder, in zijn nieuwe woonplaats, van bij den bond aan gesloten grossiers vleesch zal kunnen be trekken dan nadat een regeling is getrof fen met ziin oude crediteuren. Het hoofdbestuur nam dit voorstel over. De correspondentie zal worden gevoerd door den bondssecretaris in overleg met de afdeelingssecretarissen. De afd. Amsterdam had een voorstel in gediend om te komen tot verbetering van de markttoestanden in vele gemeenten. Men kan vaak niet tusschen de koeien loo- pen, wegens gebrek aan rumte; de beesten staan te dicht od elkaar. Dit voorstel werd aangenomen. Daarna werd uitvoerig gediscussieerd over een aantal voorstellen betreffende veeverzekering. Hbld. DE NATION AAL-SOCIALISTISCHE BIJEENKOMST TE UTRECHT. Door den heer Alberda is aan den minister van Defensie o.m. gevraagd, of Z.Exc. onderzoeken wil of op Zaterdag' 7 Januari te Utrecht, bij den zoogenaam- den landdag van de Nationaal-socialisti- sche beweging in Nederland, aan die bijeenkomst is deelgenomen door een sergeant van de genie, een eerste luite nant van de infanterie en een kapitein van de artllene, alle drie in hun militaire uniform; of bij die -gelegenheid een reserve-luitenant der marine is opgetreden als commandant van een afdeeling del- fascistische weerbaarheid en of eenbe roepsofficier, hoofd van de school voor reserve-officieren der onbereden artillerie, dat fascistische corps heeft geïnspecteerd, toen het zich op de straat had opgesteld Indien het militairen veroorloofd is, deel te nemen aan landdagen van fascisten en aan exercities en andere vertooingen van fascistische corpsen, meent de Minister dan niet, aldus de heer Alberda, dat aan militaire ook de deelneming aan bijeen komsten en betoogingen der socialistische arbeidersbeweging moet worden toege staan en is de minister dan bereid van die meening aan de militaire overheden in garnizoenen en kampementen onverwijld te doen blijken? o DE POSTVLUCHTEN. De „Kwartel" (uitreis) is gisteren te Cal cutta en de „Ijsvogel" (thuisreis) te Mersa Mathruh geland. De „Pelikaan", die gisteren van Schip hol is vertrokken is te Marseille geland. Voor de eerste klasse speelt L.R.C 1 den returnwedstrijd tegen Terleede 1 waarbij zij er alles op zal zetten om revanche te nemen voor de te Sassenheim geleden ne derlaag. Of het de Lissenaren zal gelukken een puntje te veroveren moeten wij intus schen nog wat in twijfel trekken. A.R.C. 1 de nog ongeslagen kampioenscandidaat. krijgt S.L.F. 1 te gast. De lichtmenschen doen dit seizoen geen gekke dingen en A.R.C. zal daar morgen wel degelijk reke ning mee hebben te houden, daar een nederlaag van A.R.C. slechts één punt verschil tusschen haar en S.L.F. zou bren gen. Inmiddels is het nog niet zoo ver. 2 A brengt S.C O. 2 tegen Rijnsb. Boys 2, waarbij de bezoekers wel de sterksten zul len blijken te zijn. Quick Boys 2 zal het thuis met A.R.C. 2 moeten uitvechten wie van beide voorloopig tot de leiders blijft behooren. Thuis moeten wij de Boys de beste, maar toch nog niet een zekere kans geven. Fides Pacta 2 zien wij tegen S.L.F. 2 nog geen winstpuntje bemachtigen. Of zeggen de Pactanen met de tanden op el kaar „Nou moet 't uit zijn!" In 2 B speelt Katwijk 1 thuis tegen Sleu tels. Vorige week won Katwijk op het Sleutels-terrein met 72. Ook nu zal Sleutels er nog geen winstpuntje uithalen. Ons Clubje 1 krijgt Terleede 2 te gast, waarbij een flinke strijd wordt verwacht en wij Ons Clubje wel een kansje geven. 3 A brengt Terleede 3 tegen L.R.C. 3 bin nen de lijnen. Misschien worden hier de puntjes gedeeld. Rijnsburgsche Boys 3 kunnen wij weinig kans geven tegen Ons Clubie 2. Quick Boys 4 speelt thuis tegen A.R.C. 3. Ook hier komen twee gelijkwaar dige krachten tegen elkaar in het veld Wellicht zal terreinvoordeel voor de Boys een woordje mee soreken. Woubrugge 2 zal het tegen Fides Pacta 3 nog niet tot een overwinning kunnen brengen. In 3 B zal S.L.F. 3 het tegen Katwijk 2 probeeren. De Katwijkers zijn nog niet geslagen en zullen er wel voor waken tegen de lichtmenschen hun eerste nederlaag te lijden. Fides Pacta 4 krijgt een goede kans tegen Quick Bovs 5 od een eerste zege. L.R.C. 4 de leider van de afdeeling krijgt aan S.C.O. 3 een zware tegenstander tegen welke zij wel eens het loodie zou kunnen moeten leggen. Voor de Lissenaren is het dus dubbel oppassen. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE DORTMUND. D.V.S. 4 UIT DE L.V.B.-COMPETITIE TERUG GETROKKEN. Daar D.V.S. 4 uit de L.V.B.-competitie is teruggetrokken vervallen alle door haar gespeelde wedstrijden. SchönBuschenhagcn winnen. Gistermiddag waren er 3000 menschen in de Westfalenhal te Dortmund. De sprints van het middagklassement werden gewonnen door Pijnenburg, Göbel, Peden, Pützfeld. Na resp. de derde en vierde sprint wonnen Senge en Ciezinski na el kaar, zonder strijd, elk een ronde. De vol gende sprints werden gewonnen door Pij nenburg, Rausch, Wals, Göbel en Peden. Om 4 uur gistermiddag waren 3275 K.M. afgelegd. Om vijf uur was de stand: Aan den kop: 1. Göbel—Pijnenburg, 630 punten: 2. Schön—Buschenhagen, 605 pnt. 3. BroccardoGuimbretière. 320 pnt. Op één ronde: 4. RauschHurtgen, 393 pnt. 5. BraspenningWals, 232 pnt. 6. VopelKorsmeier, 180 pnt. Op drie ronden: 7. PedenStübbeke, 115 punten. Op vier ronden: 8. Kilian—Pützefeld, 178 punten; 9. Rieger—Vroomen, 169 pnt. 10. Tietz—Schenk, 107 punten. Op negen ronden: 11. Senge—Cieszinski 45 punten. Gisteravond was het aantal bezoekers tot 6000 gestegen. Op de baan ging het i kalmpjes aan. Om kwart voor tien deden Pc-den en Braspenning een uitlooppoging. Er werd vinnig gestreden, maar het re sultaat was nihil. Daarop probeerde Pij nenburg er tusschen uit te gaan, maar SchönBuschenhagen haalden hem in j en trokken het veld mee. I De leidende koppels bepaalden zich er- toe scherp te bewaken en iederen aanval af te slaan. Even voor het laatste uur werd een premie-sprint verreden. welke ge wonnen werd door Guimbretière. Wals en Stubeke. Toen gingen Senge—Cieszinski er van door en zonder veel strijd wisten zij twee ronden te nemen Na den vierden sprint gingen Scho^Buschenhagen. toen Göbel juist als hekkesluiter van het veld fun geerde, tot den aanval over. De renners losten elkaar zeer goed af en namen daarop met een ronde voorsprong de lei ding. In de elfde sprint gingen Rieger Vroomen er vandoor en liepen een ronde in. In den veertienden sprint deden RauschHuertgen een aanval. Er ont stond nu een mooie strijd, doch Rausch Huertgen moesten tenslotte hun uitloop pogingen staken. Hierop probeerden Göbel en Pijnenburg het nog eens. Onze landge noot Pijnenburg was er reeds in geslaagd een halve ronde in te loopen, doch toen kwam Schön opzetten en was het afge loopen. Meter voor meter verloor onze landgenoot weer en zijn poging was dus mislukt. De winnaars van de sprints van het laatste uur waren: Braspenning, Pützfeld, Pijnenburg, Schön, Buschenhagen, Rausch Braspenning, Peden, Rausch, Schön, Rie ger. Vromen. Rausch, Göbel, Rausch, Pij- nenburg, Stiibeke, Pijnenburg en Rausch. Na 144 uur rijdens waren afgelegd 3469.8 K.M. Het totaal aantal afgelegde kilometers na 145 uur bedroeg: 3514.4 K.M. De eindstand was als volgt: Winnaars: SchönBuschenhagen 628 punten. Op 1 ronde: 2. GöbelPijnenburg, 663 punten; 3. BroccardoGuimbretiere. 326 punten. Op 2 ronden: 4. Rausch—Huertgen. 428 punten; 5. Braspenning—Wals, 260 pun ten; 6. VopelKorsmeier, 186 punten. Op 4 ronden: 7. KilianPützfeld, 207 punten; 8. RiegerVroomen, 135 punten: 9. PedenStübeke. 139 punten. Op 5 ronden: 10. TietzSchenk. 116 punten. Op 6 ronden: 11. SengeCieszinski. 45 punten. WEDSTRIJDEN TE BOSKOOP. Zondag zullen te Boskoop de volgende competitiewedstrijden gespeeld worden Terrein Noordeindt: 'sMidd. 12 uur: Bosk. Boys 5Moerkapelle 2; nam. 2 uur Bosk. Boys 2Zwervers 2. Terrein Zwarteweg: Nam 2 uur: Voor waarts 1Woerden 3. VERSPREIDE BERICHTEN. Men verzoekt ons te willen mededee- len, dat de Kerstcollecte ten bate van de Stichting „Bio-Vacantie-oord" heeft opge bracht een bedrag van f. 33.198,19. UIT NED. OOST-INDIE. STEUN VOOR WERKLOOZE VROUWEN. De volgende vragen heeft het lid der Tweede Kamer mej. de Jong aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge steld: 1. Is het juist, dat aan de Gemeentebe sturen geen kennis is gegeven, dat de leeftijdsgrens, waarop aan alleenstaande werklooze vrouwen (z.g. kostgansters) steun kan worden verleend, verlaagd is i van 35 tot 25 jaar, ovfereenkomstig Uw toezegging bij de behandeling van de be grooting van Binnenlandsche Zaken 1933 in de Tweede Kamer? 2. Indien vraag 1 in bevestigenden zin wordt beantwoord, is de Minister dan be- I reid. maatregelen te treffen, opdat de Gemeentebesturen met de verlaging van de leeftijdsgrens zoo spoedig mogelijk in kennis worden gesteld? DE VARKENSCENTRALE EN DE SPOORWEGEN. De Nederlandsche Varkenscentrale heeft een overeenkomst met de Neder landsche Spoorwegen getroffen, waarbij zij zich verbonden heeft, het vervoer van haar varkens, jaarlijks tenminste 1'/: mil- lioen stuks, per spoor te doen geschieden. VERDERE BEZUINIGINGS MAATREGELEN. Voorstellen in de tweede begrootings- commissie. BATAVIA, 13 Jan. (Aneta). Het verslag van de Tweede Begrootingscommissle is aan den Volksraad overgelegd. In dit ver slag wordt betoogd, dat, zoo men hiet zou mogen rekenen op een krachtige opleving, een ineenstorting van de bestaande lands huishouding niet zal zijn te voorkomen. Het is onafwijsbaar, dat de taak van den Staat anders, met name minder zal moeten worden vervuld. Inzake aflossing van de Indische schuld acht de commissie conversie noodzakelijk en mogelijk. De commissie acht het ook geboden in 1934 in de salarissen der ambtenaren nog dieper in te grijpen. De commissie beveelt aan over te gaan tot intrekking van alle ambtstoelagen, intrekking van de docto rentoelagen. staking van de extra-uitkee- ringen aan het weduwen- en weezen- fonds, storting van 2 pensioenbijdragen, ook door landsdienaren met minder dan f50 per maand, herziening van de pen sioenbijdragen van militairen, instelling van een centraal comptabiliteitskantoor voor West-Java, samensmelting van kleine gemeenten met regentschappen, vermin dering uitkeeringen aan locale ressorten en zelfbesturen, overdracht van volkson derwijs, ziekenzorg enz. aan de locale res sorten, verdere verlaging van de pensioe nen. wijziging van het tarief der inkom stenheffing, heffing van suikeraccijns, weeldebelasting, zwaardere belasting van de mijnbedrijven, welke een oliebelasting impliceert, zoomede nog enkele andere maatregelen. KORFBAL. BESTUURSBESLUITEN N. K. B. Het bestuur van den N.K.B. heeft in de laatste bestuursvergadering o.m. besloten om bij het 30-jarig bestaan van den Bond een receptie te houden, welke zal worden gevolgd door een maaltijd aan te bieden aan de vertegenwoordigers der verschillen de sportbonden. De Stedenwedstrijden worden van het programma geschrapt wegens gebrek aan belangstelling. De wedstrijd om den Zilv. Korf en Z. N. v. d. Dag-bal worden wegens den achterstand der competitie dit jaar niet uitgeschreven. Als datum voor den wedstrijd België- Holland wordt voorgesteld 11 Juni. De Noord-Zuid-wedstrijd wordt gespeeld op 7 Mei; Noord-Oost op 25 Mei te Ooster- wolde. Het gesloten seizoen (15 Juni—15 Aug.) zal voortaan niet gelden voor seriewed strijden. o— PAARDENSPORT. HET TOURNOOI TE DORTMUND. Op uitnoodiging van het Duitsche „Reichsverband" heeft de Nederlandsche Federatie van landelijke Rijvereenigingen besloten een équipe aan de wedstrijden te Dortmund te laten deelnemen. De wedstrijden zullen, gelijk gemeld, worden gehouden in de groote Westfalen hal van 26 Maart a.s. De équipe zal acht ruiters sterk zijn en onder leiding staan van jhr van Coehoorn van Sminia te Brummen. De ruiters, die Nederland zullen ver tegenwoordigen. zijn: Mellema (Finsterwolde), Varvik (Lonne- ker), B. Mensinck en Roerdink (Winters wijk), Fonkert (Hoeksche Waard), Verde- gaal (Aalsmeer), van Nieuwenhuizen (Haarlemmermeer) en Jb. Schoorl (West- I Friesland). Als reserve is aangewezen Nij- I hoff ('t Zandt, Gr.). BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND De uitslag van den wedstrijd 't Gr. la ken 1D.O.S. 3 voor de 3e kl. competitie L.B.B. luidt: I pnt. brt. h.s. gem. Ph. Verstraaten iD.O.S.) 61 33 10 1.84 H Barendse ('t Gr. 1.) 100 33 21 3.03 G. N77 43 9 1.78 P. Meyers 100 43 10 2.32 W. Swaak100 32 13 3.12 B. Brandt 69 31 14 2.22 H. N100 55 7 1.81 N. v. d. Hoogt91 54 9 1 66 't Gr. laken 1 punt; D.O.S. 1 punt. Door dezen uitslag is 't Gr. laken kam pioen der 3e klasse geworden. Geen der andere deelnemers kan het puntenaandeel, n.l. 15, meer bereiken. De uitslag van T.O.G. 2't Gr. laken 2 voor de 4e klasse is: pnt. brt. h.s. gem. N. N. ('t Gr. 1.) 75 19 14 3.94 J. S. (T.O.G.) 39 18 16 2.16 N. N75 31 11 2.41 J. Mulder 62 30 6 2.06 I. v. d. Wijngaard75 31 11 2.41 J. W36 30 7 1.20 W. v. d. Wijngaard 75 47 8 1.59 H. Wassink 63 46 10 1.36 't Gr. laken 2 punten; T.O.G. 0 punten. De uitslag van Hollandia 3—'t Gr. 1. 2 voor de 4e klasse luidt: pnt. brt. h.s. gem. K. B. ('t Gr 1.) 59 40 6 1.47 N. de Jong (Holl.)75 40 8 1.87 Th. Ouwerkerk 75 26 16 2.88 H. v. Maanen 33 25 4 1,32 N N75 38 9 1.97 G. Pluimgraaf 67 37 8 1 81 I. Binnendijk 75 53 9 1.41 N. Kleen 58 52 15 1.11 't Gr. laken 2 pnt.; Hollandia 0 punten. BRUINNINKS—JONGELING. De uitslag der 2e partij J. Bruinninks Jongeling, gespeeld te Leidschendam luidt: pnt. brt. h.s. gem. J. Bruinninks 500 40 47 12.50 Jongeling 443 39 84 11.35

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9