933 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 13 Januari 1933 liS RADIONIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. GEURIGE BAAITABAK 45,rLpV.rd HAVEN 20 Fa. Wed. C. J. VISTER LEIDEN 'niintji *Ml); u. na De®, itonlih Jeljüj larnj. am, uwe. •nu: «B Vergadering R.K. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer F. Slager had in hotel de Stgd Rome de jaar- -vergadering plst&ts v<in de R.K. Hanze". Na opening werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voor gelezen en onder dankzegging vastgesteld. Het woord was aan den heer C. M. van Stiln Jr tot het uitbrengen van zijn ver slag met betrekking tot de gehouden ver gadering van den Centralen Raad. Deze gaf een vlotte uiteenzetting van de behan delde onderwerpen en de in verband hier mede gevoerde distussies. Uit het jaarverslag bleek dat de Hanze nog altijd een krachtige en gezonde orga nisatie is, evenals uit het verzorgde ver slag van den penningmeester. Ook deze functionaris had een woord van dank in ontvangst te nemen voor zijn accuraat beheer. Uit het hierna uitgebracht verslag van het Santosfonds bleek dat de inkomsten van de leden slechts bedroegen ongeveer 25 gulden. In de vacature onstaan door de perio dieke aftreding van L. Beugelsdijk en G. Onderwater werd de laatste als zoodanig herbenoemd terwijl de eerste niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer C. W. Zandbergen. De heer Beugels- dijk had van den voorzitter een woord van bijzonderen dank in ontvangst te nemen. De geestelijke adviseur sprak hiema een kort propagandistisch woord, waarna de geanimeerde vergadering gesloten werd. RECLAME. ZOO STIJF ALS EEN PLANK. Dl Kon zijn jas niet meer aantrekken, t Nu weer zoo flink als ooit. Hoe gelukkig moet deze man zich voelen, 'A nu hij weer flink en lenig is, na zoo langen tijd een slachtoffer te zijn geweest van mt rheumatiek. „Het ia nu vele jaren geleden", schrijft hij, „sinds ik voor het eerst met 2 chronische rheumatiek te bed moest blij- Jur ven. Daarna moest lk met twee stokken nan jondloopen. Ik leefde in een ellendigen toestand tot vijf jaar geleden. Ik kon me 2 uï slechts bewegen als een houten blok door ïur. me heelemaal rond te draaien. Ik kon mijn jas niet aan- of uittrekken zonder hulp van mijn vrouw. Maar «dank zij Kruschen Balts, dat ik nu vijf jaar lang regelmatig enit) genomen heb, ben ik zoo actief als een 'e."'r jonge man van 23." E. H. InK' Opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die de kwellende rheumatische pijnen re Gt doen ontstaan, krijgen kans om zich te Aio vormen wanneer ingewanden en nieren te traag werken. Kruschen Salts spoort inge- wanden en nieren aan tot beter function- !jst .heeren en drijft overtollig urinezuur en 21/--Ischadelijke afvalstoffen zacht en vol komen uit het lichaam. De pijnen worden nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Voortaan st dizal „de kleine dagelijksche dosis" U ln- ot wendig schoon houden, vrij van afval- stoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg- baar bij alle apothekers en drogisten ms I a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 3763 e he 3? diet n bi ps li Dut- aat oré Dat i esodt t to t. pie i mu et r uit t vol leid t tr M I fit' V.t I KJ is n ing i olljse ig i erllni alli ij d :enti n isat' ooo an* cht7 >g f- mss ,t 8< OOK BELGRADO WORDT EEN KRACHTSTATION. De energie van het Radio-Omroepstation Belgrado zal verhoogd worden van 2'/a op 40 K W. Zoodoende kan men geheel Joegoslavië met dezen zender bestrijken. Een 2e zender van 20 K.W. is in op richting in Zagreb. Het aantal luisteraars is gedurende liet vorige jaar belangrijk toegenomen en zal spoedig het millioen bereiken. PARIJS NoZOOVEEL. De Societé Frani;aise Radio Electrique heeft opdracht gekregen van de Fransche Posterijen om een 200 K.W. zender te bouwen. Deze zal het bekende station Paris P.T.T. vervangen. De energie wordt min stens 200 K.W. De zender zal voor Omroepdoeleinden gebruikt worden. Icof jre plas t, di 1 vi) ■eika •d te er e n f ave® eide iiite» i tde» daö' B.< ItftJ mof-1 B.Vl S dsn* ird» e tj- as' deze» i bi' in larf g» jef EEN NIEUWE K. W. RUSH? Nu de gedelegeerden op de laatste radio-conferentie te Madrid hebben be- sloten de maximum energie van Euro- peesche omroepzenders te verhoogen tot 200 K.W., worden er weer maatregelen getroffen door de diverse omroepmaat- schappijen om de energie van de zenders te verhoogen. Brussel heeft hiermede r eds een aanvang genomen en zal de sterkte van 15 op 75 K.W. brengen. Als motief wordt aangegeven dat er storing wordt ondervonden van het station Wisamberg bij Weenen. De luisteraars klaagden over uiterferentie-toonen. Ook verschillende andere stations zullen het voorbeeld volgen. Het gevolg is weer... storingen voor de zwakkere zenders die op hun beurt ook ifI?®r?ie Kaan verhoogen. Iir- plaats van verbetering is er dus weer sprake van verslechtering in de omroepsituaüe. Alge meen wordt erkend, dat de huidige toe stand onhoudbaar is. De Union de Radio- fonie in Genève, waarbij de meeste Euro- peesche stations zijn aangesloten schijnt echter onmachtig afdoende maatregelen te treffen. De luisteraar is er weer de dupe van. o RUSLAND MET 1000 K.W. Russische radio-ingenieurs hebben op dracht van de Sovjet gekregen om een nieuw stat.on in Moskou te bouwen waar van de energie 500 K W. zal zijn. Deze eS.ht,er verhoogd worden tot 1000 K.W. Geheel Europa ligt dus onder de reikwijdte v de Sovjef die hiervan een dankbaar gebruik zal maken om commu nistische propaganda onder de Eurouee- sche luisteraars te brengen. Na voltoo ïng van het Russische Omroepzendernet zal de Sovjetstaat het beste zendersysteem be- ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsberius Maria, joon van Gijsbertus Kleijn en Maria Johanna Beuk Adrianus, zoon van Adrianus van de Weerd en Johanna Arendina de Lange Agatha Alida, dochter van Gerhard Alex Lourens en Johanna Wansinck Jaco bus, zoon van Jacobus Marinus Lepoeter en Coosje Bonnet. Overleden: Elkie Elsje Stoof, oud 69 j., echtgenoote van Gerrit van Scherpenzeel (overl. te Ter-Aar) Jan van Leeuwen 74 jaar. weduwnaar van WUlemljntje de Jeu (wonende te Rijswijk) Rijk van Varik, oud 80 jaar. echtgenoote van Cor nelia van Eijk Aart van Dijk, 37 jaar, echtgenoot van Aaltje van Zoomeren (overl. te Leiden.) Loop der Bevolking. Ingekomen van: Leerdam, Joh. de Weerd en echtgenoote, onderw., v. Eeghen- straat 6 Van Alkemade, Anna M. C. de Jong, dienstbode, Hooftstraat 87 Van Zoeterwoude. Marritje van Dijk, z. b„ Brittenruststraat 1 Van Bodegraven, Alida M. Niekerk, wed. J. B. Koster, z. b., Rozenstraat 45 Van Meersen, Joh. Ubechs. los werkman, Hugo de Groot straat 54 Van Sedelsberg, Elly Bartel, dienstbode. Hooftstraat 104. Vertrokken naar: Bloemen-Vogelen- zang, Teuntje A. de Jong, zonder beroep Machlnewèg 16 Naar 's-Gravenhage, Bronovolaan 5, Maria Altona. verpleeg ster, Hoorn 184 Naar Rotterdam, Stroo- veer 13 b, Pierer de Bruin, los werkman; Visserstraat 5. Huldiging van Mej. T. Schellekens. Ter gelegenheid van haar 25-jarig jubi leum als onderwijzeres aan de R.K. school werd mej. T. Schellekens op gTOotsche wijze gehuldigd. Voorat werd in de kerk „St. Bonifacius" een H. Mis opgedragen, waarbij de schoolkinderen Gregoriaansche gezangen zongen. Na aflooo had in de St. Josephzaal de huldiging 'plaats door het hoofdbestuur, personeel en kinderen. Hierbij waren aan wezig het kerk- en schoolbestuur, de in specteur van L. O., het onderwijzend per soneel en de leerlingen der beide R.K. Par. scholen, tal van ouders, genoodigden en oud-leerlingen. De jubilaresse kwam bin nen vooraf gegaan door een kleurige kin derstoet. De leerlingen zongen haar een feestlied toe. De heer J. Böckling sprak een hartelijk welkomstwoord en wensehte haar geluk. De voorzitter van het schoolbestuur deken J. M. Hellegers complimenteerde mej. Schellekens namens 't schoolbestuur onder overhandiging van een couvert met inhoud. De heer Böckling bracht namens de leerlingen dank en hulde voor haar vele werkzaamheden en liefde, speciaal voor het minder gegoede kind. Afgewisseld door zang en declamatie volgde hierna de huldiging der verschil lende klassen. Het hoofd der UL O. school de heer H. S. v. d. Putte complimenteerde de jubilaresse eveneens od hartelijke wijze en wees in 't bijzonder'op de prettige verstandhouding tusschen mej. Schellekens en het overige onderwijzend personeel. Nog sprak de heer A. de Blauw, inspec teur v. L. O. namens het Rijks schooltoe zicht waardeerende woorden. Nadat namens het personeel de heer A. H. v. Berkum had gesproken, vond de hul diging plaats namens de oud-leerlingen, die bij monde van den heer Jac. Allart hun dankbare gevoelens uitten ten opzichte van hun oud-onderwijzeres onder aanbie ding van tal van stoffelijke blijken van be langstelling. Nadat de jubilaresse dank had gebracht was men in de gelegenheid de jubilaresse persoonlijk te feliciteeren; hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De heer C. Koblenzwy t Alhier Is plotseling overleden de heer C. Koblenzwy, in leven onderwijzer der Zondagsschool „Aarkade", welke functie hii 26 jaar bekleedde. De overledene, een algemeen geacht en bemind kindervriend, bereikte den leeftijd van 78 jaar. Lezing over „Oorsprong en wezen van het j Socialisme". 1 Door den heer G. A. Jasperse werd voor de bezoekers van „Ons Huis" een lezing gehouden over het onderwerp: „De oor sprong en het Wezen van het Socialisme". Afgaande op den naam, waarin wij het Latijnsche socius. societas, maat. gemeen schap ontmoeten, zou socialisme kunnen worden betiteld als een stelsel, dat de ge meenschapsgedachte op den voorgrond stelt. Allen, die door de gemeenschapsge dachte gegrepen zijn. zouden zich alzoo met den naam van socialist kunnen tooien. Natuurlijk geeft dit weinig houvast. Algemeen wordt de naam socialisme ge bezigd voor een stelsel dat den particulie ren eigendom der voortbrengsmiddelen wil opheffen, de voortbrengingsmiddelen wenscht te brengen in handen der ge meenschap, die ook met de leiding der voortbrenging in de verdeeling der pro ducten belast is. Het socialisme kunnen wij aldus spr. dan ook gerust een openbaring noemen van het communisme. Onder communisme moeten wij al die stelsels verstaan, welke op den particulieren eigendom in zijn wezen aantasten en daarvoor in breeden of nauweren omvang een goederengemeenschap willen invoe ren. De eisch van socialiseering van het gemeenschappelijk maken der productie is een niet op zich zelfstaand ideaal maar het gevplg van een veel omvattende be schouwing der dingen. Als die eisch nu, wordt gesteld door ééne partij, die zich internationaal en nationaal organiseert, naar programma's, die welbewust de be ginselen voorschrijven, dan zal de beoor deeling zich richten op de leer, welke in haar optreden doorwerkt. Die leer is ver breid door Karl. Marx. Wat was er voor Marx? vraagt spr Marx was de geestelijke vader, maar voor hem zijn er ook mannen geweest die zich tooiden met den naam van socialist. Daar waren vooral in het begin der 19e eeuw, mannen die niet te vreden waren, met den loop der dingen, die droomden een mooie droom van een nieuwe maatschappij. Allen utopieën, idealen van mannen van edelen geest, die de realiteit niet doorgrondend, o'e maat schappij wilden vervormen naar hunne- eigen ideeën. Voorts trekt een socialist de schoude' s cp. wanneer er sprake is van utopistisch socialisme. Het hedendaagsche socialisme moet ook niets van deze bespie gelingen hebben. Met net optreden van Karl Marx is het socialisme van utopie wetenschap geworden aldus spr. Merk waardig is net besliste atneï-n-.c dat Marx reeds bij den aanvang van zijn op treden lii-.tlt Zelf zegt hij het. Je Gods dienst is een herschenschim, die den mensch zich schept, o>- het anders onüra- geli,ke leven wat dragelijk te maken. Men kan het ook zeggen „De Godsdienst is de opium des volks". Wanneer wij dit nu weten zegt spr. dan is het onmogelijk dat een christen toch socialist kan zijn. Het Marxistisch socialisme wil niet bouwen op de luchtspiegeling der verbeelding maar op de realiteit. Het socialisme van nu, wil niet theologiseeren, gelooft ook niet aan de bereidwilligheid der bezittende Klassen, en verwacht geen heil van een inwerker op de harten der bezittende klasse. Slechts harde onverzoenlijke klassenstrijd. Maar wanneer dit beginsel gehandhaafd blijft, dan kan het niet anders of het socialisme, met het zich stevig vasthouden, aan dit principe, zal volgens spr. doodloopen. Immers, wie zijn principe streng hand haaft zonder iets toe te geven is ten doode gedoemd. Spr. ving de houding van Domela Nieuwennuis en van Troelstra na: Nu gaat de S.D.A.P. de bakens verzetten, want het getij verloopt Het is geen strijd meer tegen de kapitalisten, of beter tusschen kapitalisten en proletariërs. Want de S.D.A.P. de z.g. proletariërs zijn zelf kapi talisten geworden, hoeveel kanitalistische ondernemingen heeft de S.D.A.P. wel. De leiders der partij zijn ook geen prole tariërs meer; hooge tractementen in dienst der arbeiders bijeenvergaard, stellen hen in staat boven het proletariaat uit te komen. Straks gaat de strijd tegen eigen onderneming, nu reeds zijn er ontevreden geesten, niet tevreden met den loop der zaken, zoodoende wordt het socialisme door den tiid gedwongen, haar programma te wijzigen. De arbeiders zouden toch moeten deelen in de zegeningen der partij. Maar angstvallig worden de schatten be waakt en vermeerderd, komen zij dan de socialistische gemeenschap ten goede? Bij de gemeenschap wordt alleen oppositie gepredikt. Dat Is goedkoop en kost niets Spr. wees od de uittreding van de S.D.A.P. naar de O.S.P. reeds nu zien wij de macht der socialisten verbrokkelen Daartegen willen wij stellen de rechtsche groenen die zij het dan verschillend in naam. toch innerlijk samen opbouwend werken. Laten wli aldus spr. één zijn. tegen de verbrokkeling, die aan de linksche zijde plaats heeft. Wij zullen niet den heilstaat od aarde beloven. Dat is onmogelilk, maar laten wii allen te saam medewerken te»en de machten die aan 't opkomen ziin. Dat is alleen mogelijk waaneer wij als Heer en Hoofd Christus prediken in woord en daad. Na afloop volgde druk debat. Rapport afd. onderzoek begrooting 1933. Aan bovengenoemd rapport van het af- deellngsonderzoek zij het volgende ont leend In alle afdeelingen- werd de moeilijk heid gevoelt om in dé huidige tijdsom standigheden, met een sluitende begroo ting te komen, In verband hiermede is waardeering uitgesproken voor het werk van B. en W. en van de ambtenaren. Vrij eenstemmig was het oordeel, dat op de opgaven bezuinigd is waar mogelijk, en ook dat de noodzakelijke middelen tot dekking op bevredigende wijze zijn ge vonden Een lid is van oordeel dat B. en W, te weinig de geestelijke vrijheid van de bur gerij ontziet. Hij doelt daarmede met name op de Zondagswet, die hij als geheel ver ouderd beschouwt, maar dat. moge het juist zijn, dat de Zondagswet verouderd is, zij in geen geval toegegeven, dat de toepassing van die wet hier zoodanig zou zijn, dat anderen zouden belemmerd in ontspanningen, welke niet strijden met de openbare orde. B. en W. kunnen evenmin onderschrij ven de opmerkingen Van dit lid ten aan zien van openbare demonstratie's op straat. Naar het oordeel van B. en W. staat deze zaak principieel zoo, dat de openbare straat bestemd is voor het open baar verkeer en geenszins als plaats, zoo- als het lid zich uitdrukt, om „aan de openbaarheid van meeningsuiting vol doende recht te laten wedervaren", dat wil zeggen om zich zoodanig te uiten, als ieder Individu of groep van indivi duen meent, dat te moeten doen. Intus- schen is de burgemeester tot nog toe, op grond van de ontheffingsmogelijkheid, steeds bereid gevonden, om onder be paalde voorwaarden, vergunningen te geven. Dan is het echter ook eisch, aan de daaraan gestelde voorwaarden te vol doen. Ten aanzien van de opmerking van een lid, dat B. en W. de sociale taak van de gemeente te beperkt opvatten en dat daardoor groote belangen zouden worden geschaad, is het niet mogelijk een ant woord te geven aangezien eenige duide lijke aanwijzing ontbreekt, in welke rich ting dit lid heeft gedacht. Evenmin kun nen zij vermoeden in welke gevallen B. en W. kapitaalsuitgaven van de gemeente tegengaan, zoodat het „remmend zou wer ken op de uitvoering van den taak van den raad." Het komt B. en W. voor, dat het lid niet juist de gemeentewet inter preteert. Aan het hoofd van de gemeente staat n.l. de raad en niet B. en W. Aan het laatste college wordt door de gemeen tewet slechts beperkte macht verleend. Ten aanzien van het budgetrecht is de raad in elk geval autonoom. Wenscht dit lid met de bedoelde uitdrukking te betoo- gen dat er onder de leden van den raad personen zijn, die terzake van 't uitgeven van gelden verder willen gaan dan de raad in meerderheid, dan kunnen ook B. en W. deze zorg van de meerderheid voor de ge zonde fcapitaalposltie voor de gemeente, niet alleen onderschrijven, maar dan ver heugen zij zich daar over, omdat zij van oordeel zijn, dat de huidige omstandig heden ook den raad dwingen de uiter ste voorzichtigheid te betrachten, bij het voteeren van uitgaven Wat het lid ten aanzien van het ranport-Welter opmerkt, kan terzijde gelegd worden, aangezien niet het ranport-Welter norm is bij het gemeentelijk beheer, doch de regelen, vastgelegd in de gemeentewet. (Wordt vervolgd) RECLAME. 4061 ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede burgemeester. - Gcldleening. De raad dezer gemeente vergaderde on der leiding van den burgemeester. Afweaig met kennisgeving de heer P. de Jong. "Ta opening der vergadering met het gebrui kelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen, houdt de voorzitter de ge bruikelijke nieuwjaarsrede. Spreker dankt allereerst de leden van den raad voor de ontvangen gelukwenschen en hoopt dat het jaar 1933 voor de leden en hun ge zinnen een in alle onz'chten voorspoedig jaar moge zlin- Vervolgens brengt snr. dank aan de leden van den raad voor den steun in het afgeloonen jaar ontvangen. SDr. heeft reeds zoovele malen bli het nemen van belangrijke besluiten onder vonden, dat de raad achter hem staat en dit heeft zijn taak ais voorzitter ten zeerste vergemakkelijkt. Sur. hooDt voor dit jaar op dienzelfden onmisbaren steun te mogen rekenen. Meer dan ooit is deze steun noodlg. want het Das begonnen jaar laat nog géén ruimte voor optimisme. De inkomsten verminderen met den dag en de uitgaven aan werkloozen- en armen- ondersteuning stijgen steeds meer. Snr. vertrouwt, dat de ingezetenen dit alles zullen beseffen, door niet altüd maar een hercep te doen on de gemeentekas. Komende tot het afgeloonen iaar kan ae voorzitter mededeelen. dat de bevol king met 89 Dersonen is vooruitgegaan, hoewel het eeboortecüfer is temggeloo- pen. Het aantal voltrokken huweliiken is door dDn econpmischen toestand zeer ge ring. Werden er in 1930 67 huwelijken voltrokken, in 1931 liep dit getal terug tot 40 en aan het ehide van het jaar 1932 waren er slechts 26 huweliiken voltrokken- Aan subsidie aan de werkloozenkgsccï werd uitgekeerd een bedrag groot, f. 4880, aan het algemeen bureerliik armbestuur werd een subsidie verleend van f eiio, aan extra steun aan werkloozen f 1332 20, aan steun aan werkloozen f. 30 37*40 aan kunJertoesiag aan weririonzen f 2019 84 en aan werkverschaffing aan werkloozen f.6637 67 aizoo In totaal f. 51.594 11. De schuldenlast, van deze gemeente bedroeg op 1 Januari van dit jaar f.300 000. De heer Los dankt namens den raad voor de vriendeliike woorden tot de leden gericht. Snr. hoont dat dit iaar zich weder mone kenmerken door een aangenamp en prettige samenwerking tusschen voorzitter en leden en wenscht. den voorzitter met zijn Eezin alle goeds toe. Hierna is aan de orde de agenda: lo. Voorste] van B. en W. tot het aan gaan van een geldiopivne groot f.15 000 voor gedeeltel'ike dekking van de kosten voor den bouw van 8 arbeiderswoningen in De Kaa" Na onderhandeling met de Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Graven hage is het mogen gelukken deze leening bii dpze hank te nlaatsen: hot rentetvne is 5°'». De heer Verweii merkt on dat het rentetyne iuist ziin aandacht heeft ge trokken. Snr vindt dpze rpnte te hoog, vooral nu hel Riik hpconnen is om een leening van 5"', te converteeren tegen een rente van 4nV De vno"7ifter antwoordt den heer Verwey, dat het gemeentebestuur vele banken heeft, aangeschreven, doch van meerderen kwam z.eifs geen antwoord binnen. Alleen de Kolon!ale pensioenfond sen waren bereid het geld te leenen tegen 4 5/8. doch ln de leeningsovereenkom.st kwam een voorwaarde voor waaraan Ged. Staten hun goedkeuring niet, wildon hech ten. Snr. waist er nog on. dat de provincie Zeeland nog onlangs 'n leening heeft uit- gprnWrpvpn tegen 5'M/n. Met algemeene stemmen besluit de raad tot. aangaan van de geldleening groot f. 15 000. Zonder hoofdeliike stemming wordt vastgesteld het bedrag u't te keeren aan een tweetal büzondere schoolbesturen in gevolge ari 101 der Lager Onderwüswet 1920 over 1930. tevens afrokoping over het driejarig tijdvak 19281930. Het bedrag voor de R.-K. bijzondere school te Oud»- Wetering wordt vastgesteld on f. 3260 93 en voor de R.K. Jongensschool te Roelof- srendsveen on f. 7671.73. De wijziging van de gemeentebegrootïng dmnstiaar 1933 gaat zonder on- of aanmerkingen onder den hamer door. Tot de ingekomen stukken behooren o.m. een verzoek van J. J. de Jong om ver laging van huishuur voor 'ün woning te Oude-Weterng. - B en W. stellen d»n raad voor dit verzoek af te wijzen. De heer Rotteveel benle't verlagin". want de woning is oud en ook niet geriefelük Hij acht de huumriis te hoog. temeer nog daar de huurder zelf het watergpld moet betalen. De heer Los wiist eron dat in de onmiddellijke nabiihe'd een hulp-onder - wijzer een woning heeft gehuurd voor f. 6 per week. Een tuin is aan deze woning woning niet. Het schrijven wordt hierna voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens is ingekomen een adres van den R.-K. Volksbond te Roclofarendsveen om een bedrag groot f. 225 beschikbaar te stellen voor inrichting van een ontspan- nings en ontwikkelingslokaal voor sverk- looze arbeiders. Aangezien dit schrijven pas is ingekomen, wordt het weder naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. Naar aanleiding van het adres van de woningbouwvereeniging „Alkemade", hou dende verzoek een toeslag te geven on de huishuren, wordt een raadscommissie be noemd. waarin zitting hebben de heeren Heemskerk, Los. Bontje. Verwey en De Koning. Hierna komt in bespreking de verhu ring van het tuinland aan den Langcn- weg te Roelofarendsveen. De voorzitter deelt mede dat de werkzaamheden thans zoover zijn gevorderd dat tot verhuring kan worden overgegaan. Snreker vraagt of de raad ermede accoord kan gaan dat hedoeld tuinland nubliek wordt verhuurd door een advertent'e te plaatsen, waarin aanbiedingen worden gevraagd voor de verhuring van dit tuinland en waarbij de prijs per R R. moet worden opgegeven De heer Rotteveel vraagt, als er aanbiedingen inkomen tegen een hoogeren huurprijs en voor langeren tijd om dan daarmede reke ning te houden, doch het land voor niet al te langen tijd te verhuren. B. en W. worden hierna gemachtigd het land in 't openbaar te verhuren. Rondvraag. - De heer Heemskerk vraagt hoe het staat met de plannen tot het diepspitten van de landerijen te Huig- sloot. De voorzitter antwoordt dat hij juist van het Departement hierover bericht heeft ontvangen en na afloop van de vergadering daaromtrent eenige mededee- lingen zal doen. De heer Rotteveel wijst erop, dat door het leggen van de waterleiding en den telefoonkabel het trottoir te Oude-Wete- ring zeer ongelijk is komen te liggen en verzoekt te willen bevorderen, dat de be trokkenen zoo spoedig mogelijk er voor zorg dragen, dat het trottoir weer in be hoorlijken staat wordt gebracht. Verder wijst de heer Rotteveel op de grindbak te Oude-Wetertng nabij het Brasemermeer en de huisjes ter plaatse. Deze strekken niet om het aanzien van de plaats te ver- grooten Spr. zou gaarne zien, dat een en ander zoo spoedig mogelijk werd opge ruimd. De voorzitter zegt toe, dat de palen van de grindbak zoo spoedig mogelijk zul len worden verwijderd, terwijl spr. hoopt dat de huisjes zoo spoedig mogelijk zullen verdwijnen. De heer Los vraagt hoe het thans staat met den aanleg van waterleiding in de bijzondere lagere school te Oude-Wete- ring. De voorzitter antwoordt, dat hij meent te weten, dat de plannen thans berusten bij den bouwkundig inspecteur van het lager onderwijs en dat op diens antwoord moet worden gewacht. Hierna sluiting. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand, Geboren: Carl Friedrich Anton, z. v. J. W. Tuis en A. J. Niemeyer Johanne Ja- coba. d. v. C. E. Voorn en F. A. van Zoest. Getrouwd; J. W. de Bruijn 25 j. en E. J. Zeeuw 23 j. Ondertrouwd: H. E. Molenaar 49 j. en P. M. Schouten 21 j. Loop der bevolking. Gevestigd: N. Schouten z. b. v. Amster dam n Buitenkerk. 60 A. J. van Dieijen z.b. v. Woerden n. Noordzijde 14 G. C. Sloof, dienstbode, v. Wilnis n. Noordzijde 37 M. v. d. Voorts van Alphen a. d. Rijn, n. Weijland 46 E. Werkhoven, z.b v. Willeskop n. Weijland 3 G. uit den Bosch, kapper v. Utrecht n. Weijland 69 B. Hemken z. b. v. Nieuwkoop n. Meije 64 J. M. van Velse reiziger v Driebergen- Rljsenburg. n. Koningstraat II S. van Veen, magazijnbediende v. Hoorn, n. Ju- lianastraat 17, Vertrokken: A. M. Niekerk weduwe Kos ter. n. Alphen a. d. Rijn Hendrik Pran ger, boerenarbeider n. Bellen B. C. van Beek, z.b. naar Zegveld. De werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling staan als werkloos ingeschre ven 122 personen. Inbrekers gestoord! Na de brutale inbraak van Zondagavond is elkeen op zijn hoede! Toen de heer V. 's nachts van een laat bezoek thuiskomen de. voor de woning van den heer A. Beyen een tweetal mannen bemc' te toog hii op onderzoek uit. Bii ziin nadering namen beide mannen de vlucht en werden nog nagezet door een surveilleerend agent van politie Zij konden echter niet meer ach terhaald worden. Later bleek dat zli te voren reeds een bezoek hadden gebracht aan een olat dak om de bovenverdieping te bereiken. Diefstal. Uit een pakhuis van den heer K. uit Zwammerdam. zijn een 30-tal kazen en en kele fietslantaarns ontvreemd. Verkeersongevallen. Gisternacht werd de heer P. uit de Meye op de brug aangereden door den wielrijder Van der B. De P. werd tegen de brugleu ning geworpen en is in bewusteloozen toe stand in de sluiswachterwoning binnenge dragen. De heer P. hield den verkeerden kant van den wee R.-K. Kiesvereeniging. In een drukbezochte vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging werden de aftreden de bestuursleden de heeren C. de Groot A. Wolswijk en N. Twaalfhoven herkozen De heer H. J. van der Poll verdedigde de hou ding der Raadsfractie en bij monde van den voorzitter werd de fractie dank ge bracht voor alles wat zli voor het R -K. en het algemeen belang deed Tenslotte werd nog het woord gevoerd door pastoor Kam penhout uit de Meye. Geref. Jongel.-Ver. „Eliezer". In intiemen kring herdacht de Geref. Jongel.-Ver. „Eliezer" het 41-jarig bestaan. Jaarverslagen werden uitgebracht en inlei dingen gehouden terwijl enkele orgel-soli ten gehoore werden gebracht. Gevonden voorwerpen: Portemonnale met eenig kleingeld een oud damesrijwiel, een fazant (hen) een rijwielbelariingmerk, een lederen ceintuur.. Inlichtingen worden Maandag aan den ooütieuost verstrekt. De bibliotheek van de St. Vincentius- vereeniging zal in verband met een ver bouwing van het Patronaatsgebouw worden verplaatst naar de voormaliee bewaar school. De heer A K. werd op de Noordzijde aangereden door een auto en viel dienten gevolge in een sloot. Hij moest zich od het droge gekropen, onder behandeling stellen van dr. Werder. 3—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7