LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 13 Januari 1933 LE Burgerlijke Stand v. Leiden FINANCIEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. itSfe werd. gaf het aanzien aan de programma tische symphonische Dichtung (Liszt, Richard Strauss I en aan de muzikale dra matiek met haar leidmotief, haar „unend- iiche Melodie" en haar „Sprechgesane" van den genialen Richard Wagner, voor wien Liszt zich op waarlijk edelmoedige wijze in de bres stelde. Twee richtingen, twee partijen- Ze staan, vooral in het mu ziekcentrum Weenen (waar Brahms woon de) fel tegenover elkaar en voeren er een onverkwikkelijken strijd. Deze strijd met zijn formule Wagner of Brahms Is nu wel uitgevochten. Wie het gewonnen heeft? Verstandigen formuleeren thans: Wagner en Brahms. Hoe het zij: Brahms heeft zich tegen Wagner kunnen handhaven. Wat niet behoeft te verwonderen, omdat belde geniale figuren zich op verschillend terrein (symphonisch en dramatisch) be wogen. Maar nauwelijks is deze strijd be ëindigd of Brahms krijgt na zijn dood (1897) een anderen tegenstander: de mo derne richting, die volmaakt a-romantisch of beter nog anti-romantisch wil zijn. Elk persoonlijk gevoelsmoment is haar vreemd. Wat zij er voor de plaats heeft gegeven is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Wat ze waardevols tot stand bracht (De bussy. Ravel e.t.g.) heeft, naar onze mee ning, de romantiek en haar sterksten ver tegenwoordiger nog lang niet onmogelijk gemaakt? Er zijn aanwijzingen die recht geven tot het vermoeden dat Brahms' mu ziek ook dezen strijd zal kunnen doorstaan- Ze is voor ons de geestelijke voornaam heid, de krachtige persoonlijkheid, de strengheid in zelfkritiek, de mildheid en de goedhartigheid. Een melodie van Brahms is een hemelsche gave. En daar aan gelijk het vermogen haar met alle middelen der kunst in haar ontwikke lingsmogelijkheden te doorgronden en haar te verwerken tot kunstvolle compo sitie. Dr. van Anrooy heeft van het vierde abonnements-concert een Brahms-avond gemaakt met als programma de „Acade mische Festouverture", het „Dubbelcon cert" en de tweede symphonie. De ouverture, geschreven als dank voor de doctorwaardigheid, die de universiteit te Breslau den componist had verleend, is met haar bekende studentenwijsjes, die telkens in velerlei verschijning zich aan melden en die het werk tot een toonbeeld maken van prachtig imiteerende schrijf- wiize. voor onze academiestad een aanste kelijk stuk geïdealiseerde studentenvreugd. Ze geeft ons het prettige gevoel van het bekende terrein. Het concert voor viool en violoncel met orkest behoort tot de meest grootsche en diepzinnige partituren van den meester. Of evenwel de realiseering der muzikale gedachte door te-werk-stelling van een solo-viool en solo-cello in ieder opzicht geslaagd mag heeten, schijnt twijfelach tig. De solo-partijen verhouden zich tot de orkest-partij zoodanig, dat ze kwalijk solo kunnen zijn. Het orkestraal sympho nische overwicht stempelt ze veeleer tot obligate orkeststeun. Dat Brahms de aller hoogste technische en artistieke eischen stelt, dat doet hij eigenlijk altijd, is niet het ergste Maar dat de beide strijkers zich bijna doorloopend moeten inspannen om zich min of meer tegenover de orkest massa te doen gelden, maakt hun solisti sche taak bijna tot een bovenmensche- lijke. Swaap en van Isterdael hebben die taak als meesters van den bloede vervuld. Virtuoos hebben ze hun weergaloos moei lijke partijen voorgedragen in onberispe lijk samenspel. En wat dit laatste aan gaat heeft het orkest als waardige Dritter im Bunde zich daarbij prachtig aange sloten. De symphonie in D besloot den avond. Dat de fijne Brahms-kenner van Anrooy dit grandiose stuk door zijn uitgelezen schare in verrukkelijken klank zette, be hoeft nauwelijks te worden gezegd. Hoe schoon cultiveerde hij die prachtig lang getrokken melodieën, waaraan dit odus zoo rijk is hoe fijn gaf hij het gracelijke Allegretto hoe bekoorlijk klonk de teere blazersinzet van dit deel! Dat was her schepping in den waren zin. door iemand die de partituur tot zijn geestelijk eigen dom heeft gemaakt. Een stamDVolle zaal heeft de solisten, den dirigent en het geheele orkest den warmsten bijval geschonken, terwijl den solisten fraaie kransen werden aange boden. Wij hebben nu in drie avonden een vrij volledig beeld van den Dultsch- Oostenrilksehen meester voor onzen geest zien voorblieaan: van den Brahms der kamermuziek en den Brahms der or kestrale symohontek. Toch ontbreekt een gewichtig onderdeel van het rüke oeuvre. Wii missen nog den vocalen Brahms. Een liederpnavond? Of beter nog: het ver- rukkellike Deutsche Requiem? GEBOREN: Johanna Hendrica, d van A. van der Lelie en J. C. Ouwerkerk. OVERLEDEN: C. J. .B Faes. ongeh. vr„ 73 jaar. VAN VOLLENHOVEN'S BIERBROUWERIJ Het Bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat de naam der N.V. Bierbrouwerij en Azijnmakerlj „De Gekroonde Valk" v.h. Van Vollenhoven en Co. is gewijzigd in Van Vollenhoven's Bierbrouwerij N V. en dat in verband hier mede de gewone en de 8 pCt. cum pref. aand en de 5 pCt. obl. 1927 en de 4 pCt. obl. 1899. voor zoover de levering voort spruit uit affaires, welke zijn gedaan na 12 Januari 1933, uitsluitend leverbaar zul len zijn. indien de stukken den nieuwen naam der vennootschap dragen De navolgende schepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio: Amstelkerk, Baloeran, Chr. Huygens, Colombia, Costa Rlca, Dempo Flandria, Houtman, Indrapoera, Johan de Witt, Kota Nopan, Kota Tjandi, Oranje Nas sau, Orania, Poelau Bras, Sibajak, Van Spilbergen, Statendam, 8tuyvesant, Veen- dam, Marion Radio W.C.C. Bil verzending van een radio-telegram via Schen. Radio bedragen de totale kos ten 44 ct. per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het program der Economische Wereld conferentie De strijd in het Verre Oosten. Het werkprogram' van de te Londen te houden Economische Wereldconferentie is thans door de groote deskundigencommis sie in groote lijnen opgesteld op grond van de door de commissies gedane voorstellen. Het program bestaat uit drie deelen. Het eerste, het inleidende deel, geeft een over zicht- van den huidigen crisisstand van 't wereldbedrijfsleven en eischt van de re geeringen directe effectieve maatregelen. Het tweede deel bevat een samenvatting van de door de regeeringen ter conferentie te behandelen kwesties: de politieke en en particuliere wereldschulden, terugkeer tot den gouden standaard, stabilisatie der valuta, verlaging der handelsbelemmerin gen, herstel van de vrije kapitaalsclrcu- latie en het credietverkeer, gunning van openbare werken om de werkloosheid te bestrijden e. d. Het derde deel bevat het principieele standpunt der deskundigen tot de afzonderlijke punten. De lnterge- allieerde schuldenkwestie wordt niet aan de orde gesteld. Het conflict in het Verre Oosten neemt feitelijk steeds grootere afmetingen aan. Tusschen de oprukkende Japansche troepen en de Chineesche verdedigers zijn gisteren hevige gevechten gevoerd om 't bezit van den pas van Tsjoemenkau. Beide partijen beweren thans In het bezit te zijn van dit belangrijke, strategische punt. In werkelijkheid schijnen de Japan ners het Noordelijke deel van den pas te hebben bezet, terwijl de Chineezen het Zuidelijk deel nog in hun bezit hebben. Te Tsingwantau hebben de Chineezen alle maatregelen genomen om de stad tegen een Japanschen aanval te verdedigen. Chineesche patrouilles die ten Westen van Lisjiapao opereeren hadden verschil lende schermutselingen met Mandsjoerij- sche troepenafdeeiingen. waarbij aan beide zijden dooden eu gewonden vielen. Volgens Chineesche mededeelingen zouden 6000 man Japansche en Mandsjoerijsche troepen geconcentreerd zijn nabij Ling- joean ten Noorden van Tsjoemenkau. De Chineesche pers meldt, dat de krijgsver richtingen ten zeerste worden belemmerd en gister op sommige plaatsen geheel moest worden gestaakt ten gevolge van den zeer strengen vorst. De Chineesche minister-president Wang Sen Wei heeft door het Chineesche ge zantschap te Genève een in buitengewoon scherpen toon gestelde verklaring gepubli ceerd, waarin hij den Volkenbond verwijt door zijn passieve houding niet alleen zijn eigen aanzien ten zeerste geschaad te hebben, doch daarbij ook Japan in zijn veroveringspolitiek gestijfd te hebben. Japan heeft Shanhaikwan op 2 Januari aangevallen om de commissie van 19. die op 16 dezer bijeenkomt, voor te zijn. China is derhalve gedwongen, zijn nationaal be staan en zijn grondgebied tot het uiter ste te verdedigen. Het Chineesche volk, bezield door den geest van vrede en recht vaardigheid, is als één man besloten, den strijd zonder genade te voeren. Naar verluidt, heeft de Chineesche ver tegenwoordiger te Genève alsmede de Chineesche gezant te Londen een tele gram tot de regeering te Nanking ge richt. om deze aan te sporen terstond alle militaire maatregelen voor de herovering van Shanhaikwan te treffen. De Chineesche vertegenwoordiger te Genève verklaart, dat, als China maar toont, in staat te zijn zelf zijn belangen te verdedigen, het ook op de hulp van de bevriende mogendheden mag hopen. Officieel wordt nog uit Nanking gemeld: De regeering heeft op 10 Januari een gelijkluidend memorandum gezonden aan de regeeringen van de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italié, Bel gië. Spanje en Nederland, waarin de aan dacht wordt gevestigd op het feit dat de Japansche troepen een onwettig gebruik makend van de speciale voorrechten krach tens het protocol van 1901, door de ge noemde mogendheden onderteekend, Shanhaikwan hebben aangevallen en be zet, duizenden vreedzame Chineesche burgers hebben gedood, groote materieele schade hebben aangericht en dat Japan bovendien in groot-en getale troepen con centreert bij Shanhaikwan en langs den spoorweg Peking—Moekden. Onder deze omstandigheden kan de Chineesche regeering geen enkele verant woordelijkheid aanvaarden voor den toe stand in recht of in feite, die zou kun nen voortvloeien uit de uitoefening door de Chineesche verdedigingsmacht van het wettig recht of weerstand te bieden aan de agressieve actie der Japansche troepen. BELGIE. 13.000 arbeiders staken. Gisteren zijn arbeiders, die bij verschil lende bedrijven te Brussel werkzaam zijn, zoomede mijnwerkers te Zoonten, Thutn en La Louvière voor 24 uren tn staking ge gaan om te protesteeren tegen de nieuwe door de regeering voorgestelde belastingen- In het geheel betreft het 15.000 arbeiders. ZWEDEN. Begrootingscijfer. De Zweedsche begrooting sluit met 'n tekort van 143 millioen Kronen. Voor de eerste maal na de inflatiejaren bedraagt de be grooting meer dan een milliard kronen, n.l 1029 millioen kronen tegen 896 mil lioen kronen in 1931. De Inkomstenbelasting zal van 145 tot 165 eenheden worden verhoogd, de succes sierechten worden bijna verdrievoudigd. Ook de accijns op gedistilleerd en tabak zal belangrijk verhoogd worden, die op koffie onveranderd blijven. Voor de financiering van openbare wer ken ter bestrijding van de werkloosheid wordt 241 millioen kronen uitgetrokken. De oorlogsbegrooting wordt met 20 mil lioen kronen verminderd en de oefenin gen van dienstplichtigen zullen sterk wor den beperkt. De jaarlijksche toelage van honderd duizend kronen voor prins Gustave Adolf, den gemaal van prinses Sybllle, werd door het sociaal-democratisch kabinet niet toegestaan. DUITSCHLAND. Het conflict met den landbouw - Politieke „onderonsjes" - Rede van Luther. De regeering von Schleicher heeft naar aanleiding van het gisteren gepubliceerde memorandum van den Rijkslandbond alle betrekkingen met dit lichaam afgebroken. Deze bond heeft daarop een tweede ver klaring gepubliceerd, die de eerste vol ledig dekt, aldus eindigend: De landbond ziet in het afbreken der onderhandelingen door de rjjksregeering een bewijs, dat zij den noodkreet om steun voor den landbouw niet hooren wil, of den waren toestand niet inziet. De rijkslandbond zal zich niet ervan la ten afbrengen, zijn strijd voor het herstel van den landbouw met alle hem ter be schikking staande middelen voort te zetten. Intusschen is de groot-industrie in het geweer gekomen door het optreden der boeren. Het Rijksverbond der Duitsche industrie publiceert een verklaring, waarin het zegt, met verontwaardiging kennis te hebben genomen van de ongehoorde wijze, waarop de eer van de, zich ten volle van hun ver antwoordelijkheid bewust zijnde, onder nemers is aangetast door de resolutie van het bestuur van den rijkslandbond, waarin gesproken wordt van de „uitplundering van den landbouw ten gunste van de al machtige geldbuidelbelangen van de In ternationaal georiënteerde exportindustrie en haar trawanten". Het Rijksverbond weigert met de voor deze verklaring verantwoordelijke perso nen in een zakelijke discussie te treden, doch herinnert aan de Industriegebieden, waar de materieele en moreele nood min stens zoo groot is als in de landbouw gebieden. In het belang van de geheele volks- gemeenschan protesteert het rijksverbond krachtig tegen de uitlatingen van den landbouw. De politieke „onderonsjes" duren gere geld voort. Officieel wordt bevestigd, dat president Hindenburg de vorige week Gregor Stras- ser in particuliere audiëntie ontvangen heeft. Het doel van het bezoek was dat de rijkspresident Strasser Wilde leeren ken nen en een eigen oordeel wilde vormen. De rijkspresident heeft daarom ook met niemand gesproken over de mededeelingen die Strasser hem heeft gedaan. Volgens de „Voss. Ztg." zou Strasser tij dens de Kerstdagen Brünlng in Wurtem- berg hebben ontmoet. Von Schleicher ont ving gisteren dr. Krupp. Te Breslau heeft rijksbankpresident dr. Luther een rede gehouden over economi sche problemen van den tegenwoordigen tijd. Hij zeide o.a.: Het Duitsche volk ls het critieke uur te boven. De omstandigheden zijn reeds es sentieel opgehelderd. Voor ons ligt thans het accent minder op het gebied der va luta als op dat van het crediet. Rljksregee- rlng en rijksbank hebben het bedrijfsleven steeds zoo veel mogelijk credieten ter be schikking gesteld. Er zijn echter grenzen in het toestaan van credieten, waar men onvoorwaardelijk binnen moet blijven. Duitschiand heeft sedert het tijdstip van de meeste schulden aan het buitenland, ongeveer midden 1930. tot op heden meer dan 7 milliard leeningen terugbetaald. De rijksbank heeft er steeds naar ge streefd het disconto zoo laag mogelijk te stellen. De rijksbank zal, zoodra een dalen van het disconto beneden de 4 pet. ver antwoord kan worden, geen oogen'olik aar zelen dit te doen. Beslissend is voor de rijksbank steeds het standpunt buiten- landsche credieten te handhaven de cre- dletlijn in het oog te houden, aangezien anders deviezenverliezen zouden ont staan en van de hoogste takken van de rijksbank en de rijksregeering is het in overeenstemming met het principe van den soliden koopman de renteverplichtingen voor de buitenlandsche leeningen prompt te betalen en zoodra de overeenkomstige hoeveelheid deviezen aanwezig Ls ook de schulden te betalen. Intusschen heeft ook de wereld begrenen. dat Duitschiand zijn verplichtingen slechts dan kan nakomen, wanneer de mogelijkheden daartoe gege ven worden door leveringen van goederen. De a.s. Stillhalte-overeenkomst zal nog niet de definitieve consolidatie van de Duitsche buitenlandsche schulden on kor ten termijn brengen, doch de onderhande lingen zullen er waarschijnlijk toe leiden, dat langs den weg van de Zwitsersche clausule minstens een deel van de schul den op korten termijn zullen worden vastgelegd voor eenige jaren De omzetting van alle schulden op korten termijn in schulden od langen termijn zal eerst dan mogelijk zijn, wanneer een totale consoli datie is ingetreden. Dat zal het doel zijn. dat Duitschiand op de economische wereldconferentie zal nastreven. ENGELAND. Cosgrave in den verkiezingsstrijd De opstand in Aiwar. Cosgrave heeft in den verkiezingsstrijd te Kilders een redevoering uitgesproken, waar hi hij o a. zeide: „Wanneer wij weer aan de regeering mochten komen, stellen wij ons voor de annuïteiten voor November en De cember 1932 Juni. November, December 1933 en Juni 1934 kwijt te schelden. De eerste bijdrage zou dus weer moeten wor den betaald in November. December 1934. Naar mijn meening zijn de boeren niet in staat meer te betalen dan de helft van wat zij betaald hebben en ik zal niet meer van hen eischen. Denkt niet. dat dit een poli tieke omkooperij is. Niets daarvan." Cosgrave veroordeelde de politiek van De Valera als politieke sabotage en legde er den nadruk op. dat hij. wanneer hli weer aan het bewind mocht komen, de boeren van een rampspoed redden zou. In zijn re devoering maakte Cosgrave verder nog een toespeling op Noord-Ierland zeggende: „Wij willen betere omstandigheden in het Zuiden, zoowel als in het Noorden, dat land, dat aansluiting waard is." Nieuwe Engelsche troepen zijn naar Alwar in Indië gezonden om den opstand te dem pen. De opstandige Meo's hebben zich ver spreid en een toevlucht gezocht in het on toegankelijke bergland waarbij zij een bot sing met de Engelsche troepen hebben ver meden Zij eischen de instelling van een onafhankelijke commissie van onderzoek onder voorzitterschap van een Engelschen officier. SPANJE. Langzaam keert de rast terug. Over het algemeen schijnt vooreerst de rust te zijn teruggekeerd. Alleen bij Cadix wordt nog gevochten. Te Casas Vie] as in de provincie Cadix hadden negentien oproerlingen zich in een huls verbarricadeerd. De politie, bijgestaan door de burgerwacht, belegerde het huis. doch was ten slotte genoodzaakt van gra naten gebruik te maken. De negentien op roerlingen zijn alle om het leven gekomen. Van de burgerwacht en de politie werden vijf man gewond en *en gedood. Het dorp, dat op een hoogte gelegen is, moest van verschillende zijden worden be stormd, daar de oproerlingen hevig vuur- 1 den Te Laiinea op de grens van Spanje en Gibraltar werd een Engelsche onderdaan door de oproerlingen lastig gevallen en mishandeld. Zijn auto werd in brand ge stoken. Ook verschillende winkels te Lu- linea werden geplunderd. De regeering heeft een decreet uitge vaardigd. waarbij adellijke titels niet meer in den nieuwen telefoongids mochten wor den opgenomen. Het gevolg ls, dat vele menschen thans het telefoonnummer van vroeger adellijke personen niet kunnen vinden, omdat zij vaak de familienaam dezer „ci-devants" niet kennen. ROFMFNIE. Het kabinet Manlu afgetreden. De verwachte demissie van het kabinet- Maniu is inderdaad een feit geworden. Maniu verklaarde bij het verlaten van het koninklijk paleis, dat de vorst hem zijn meening had gevraagd en voorstellen ten aanzien van de vorming eener nieuwe regeering. Hij had geantwoord, dat aleen een regeering op de basis der bestaande parlementaire meerderheid, een nationaal zaranlstische regeering dus, mogelijk was. Het nationaal-zaranistisch partijbestuur heeft Vajda-Woivod, die zich in Klau- senburg bevindt, naar Boekarest ontboden. Het is zeer waarschijnlijk, dat Vajda met de vorming der nieuwe regeering zal worden belast. MOEILIJKHEDEN VOOR DE FRANSCHE REGEERING. PARIJS. 13 Jan. (V.D.) In politieke kd,,. gen is men van meening dat naarmate dag van de behandeling van het finaa. cieele plan van minister Chéroh ln de I'j! mer nadert, de positie der regeering crtJ tieker wordt. Twee gebeurtenissen hebben hun stempel gezet op den dag van g^e. ren: De vertegenwoordigers dgr ambtena. renorganisaties hebben de onderhandelln. gen met de regeering verbroken en de so. clalisten hebben besloten zich niet vM. voldongen -feiten te laten plaatsen en sj hebben een commissie benoemd die noe ij den loop van vandaag contact zal zoebt met Paul Boncour of met Chéron om niK keurig op de hoogte te komen van de te. doelingen der regeering. In aansluiting op een onderhoud t«. schen de vertegenwoordigers van het oir. heidspersoneel onder leiding van den g. cretaris-generaai van het Fransche Vit verbond Jouhaux die plotseling uit Ge®;, terug is gekeerd, hield het Fransche Vil verbond gisteravond een vergadering, n» in tot het afbreken der onderhanden®!] met de regeering besloten werd De ambx Jam naarsbond. die ongeveer 40 000 leden tl Ver heeft voorgesteld een gemeenschap®, z. front te vormen om druk on de regeer; Beti uit te oefenen. Het gevaar van een air. Wei meene staking is niet uitgesloten j» tem men hoont dat men tot hervatting den in derhandellngen kan komen. Het besluit der socialisten werd genot, in een fractievergadering die Léon B en vier andere vertegenwoordigers ood: zich met de regeering in verbindin: stellen wat in den loop van vandaag geschieden. (M H Ls tem GRIEKENLAND. Regeeringsorlsis. De Grieksche regeering is afgetreden omdat de oppositiepartijen verklaard hebben het kabinet Tsaldarls niet lan ger te kunnen dulden wegens het dlcta- tonale optreden van de ministers van Oorlog en Marine. De oppositiepartijen beschikken over de meerderheid in de Kamer. Met 109 tegen 91 stemmen sprak de Grieksche Kamer zich tegen het kabinet- Tsaldaris uit. De kabinetsformatie kan groote moeilijk heden opleveren wanneer Tsaldarls een coalitieregeering afwijst, hetgeen waar schijnlijk Is. Hii zal dan de regeering over dragen aan een kabinet, gevormd door de huidige oDnositleoartijen met Venizelos. Kaphandarls en Papanastasioe. RUSLAND. Resoluties van het Centraal Comité. Na afloop van de plenaire zitting van het Centraal Comité der Communistische partij van de U.S.S.R. worden thans de resoluties betreffende alle punten der agenda gepubliceerd. De resolutie omtrent de resultaten van het eerste vijfjarenplan en omtrent het economisch plan voor 1933 worden aange nomen. Het tweede vijfjarenplan zal zich van het eerste onderscheiden, zoo wordt gezegd, doordat het overwegend een plan is, om de nieuwe industrieele bedrijven omhoog te brengen en ter organisatie en bevestiging der nieuwe collectieve en Sovjet-bedrijven. Dit veronderstelt een verdere uitbrei ding van het nieuwe opbouwplan. Het plan voor 1933 als eerste jaar van het tweede vijfjarenplan houdt de verdere ontwikkeling in van den opbouw der U.S.S.R. Het noodigt de partij uit de vak- vereeniglngsorganisaties, de geheel arbei dersklasse en de gecollectiviseerde boeren voor de uitvoering van het plan te mobi- liseeren. In de plenaire zitting van het centraal comité en de centrale controle-commissie der communistische partij van de U.S.S.R. werd een resolutie aangenomen waarin aan het Politiebureau en het presidium der centrale controle-commissie wordt opge dragen in 1933 de zuivering der partij te organlseeren en voor de partij een ijzeren proletarische discipline en een zuivering der gelederen van alle onbetrouwbare ele menten te verzekeren. In een andere resolutie constateert de plenaire vergadering, dat Fismont, Tol- ratsjow en Smirnoff zich in woorden met de partijleiding accoord verklaarden, in werkelijkheid de politiek der partij heb ben tegengewerkt en een illegale fractie pers hebben opgericht. Op het oogenbllk waarin de partij de geweldige resultaten van het eerste vijfjarenplan nagaat, zoo wordt verder gezegd, stelde deze groep zich tot taak zonder rekening te houden met de geweldige nog voor ons liggende werkzaamheden voor het land en voor ons ideaal hun eigen doeleinden na te streven en het kapitalisme, speciaal het Koelak- kendom, te herstellen. De resolutie keurt het besluit van de centrale controle-commissie omtrent het royement van Fismont en Tolmatsjeff uit de partij goed. Het plenum besloot voorts nog Smirnoff te royeeren als lid van het centraal comité met de waarschuwing dat hij ook uit de partij zal worden gezet indien zijn werk in de toekomst niet het vertrouwen der partij verdient. Tegelijkertijd constateerde de vergade ring dat de leden Tomsky en Rykoff van het centraal comité en het candidaatslid Schmidt in relatie met vijandelijke ele menten stonden en het streven van Smir noff en Fismont steunden. Het plenum eischt van Rykoff, Tomsky en Schmidt een grondige wijziging in hun gedrag be treffende de bestrijding der tegenpartij gerichte elementen, daar tegen hen anders scherpe maatregelen en parrijstraffen zul len moeten worden toegepast. I v. h D< even Zuid verd STEUN AAN DEN AMERIKAANSCHE opze LANDBOUW. over zich WASHINGTON, 13 Jan. (Reuter). F.'nabi Representantenhuis heeft het wetsvoorstel, tot steun aan den landbouw aangenomcHoe Volgens dit voorstel zullen de vertaechti wers van tarwe, katoen, tabak en rtitliiks voorts de varkentelers een zekere vere»dan ding ontvangen, indien zij de producttvloe. verminderen. Oost Het Huis verwierp eenige amendemu-eemi ten. Het voorgestelde invoerrecht op inricht is daardoor niet aangenomen, doch tn'neer recht op den invoer van dierlijke evatui plantaardige oliën en vetten werd verfuchi hoogd met 5 dollarcents per pound. 10ev De voorgestelde verhooging van ii Qv rechten op ingevoerde tarwe. kat«r<usy tabak, rijst, aardnoten. varkens en pio-oeR, ducten daarvan is eveneens goedgekeurdjgt nee 0Ov KERKBRAND IN CANADA. MONTREAL. 13 Jan. (Reuter). De K»scJj*j tholieke kerk gewijd aan den H. Lodewijt.*® van Frankrijk, is door brand vernield. Dl'r: oorzaak is onbekend. De materieele schadri®' bedraagt 460.000 dollar i» Wjna geb» door verzekering gedekt, doch talrijk kostbare schilderstukken en reliquiën zij- verloren gegaan, waaronder een reliquig van groote waarde van den Helllea2 i Koning Lodewiik Ongeveer acht wonit-3 gen in de nabijheid van de kerk zijndoi het vuur licht beschadigd. jog DE ROEMEENSCHE CRISIS. if.m. ZUID-AFRIKA, De sluimerende crisis. BOEKAREST. 13 Januari (V. D Vadji die telegrafisch uit Klausenburg nu: Boekarest was ontboden, is heden dos koning Carol ontvangen en belast met (t vorming van een nieuw Roemeensch k)'i3 j blnet. Vadja verzocht bedenktijd or. zich eerst met de leiding van zijn pant te verstaan. Maniu zou zich reeds in particuliere pj sprekken hebben uitgelaten, dat hij sw>nge bezwaren tegen een kablnet-Vadja heelljret lie i run icha tng twaï De politieke toestand blijft onzeker Ken dat het resultaat bekend zal zijn van (was onderhandelingen tusschen Tlelman Rooaaai en de Z.-Afrikaansche Dartij welke nainet thans bekend wordt morgen te Bloemfotvon tein zullen worden hervat. Volgens Tielman Roos is dit de laatn kans op overeenstemming en hij acht t N( daarom vrijwel zeker dat door de Z.-Alizjjn kaansche partij een zoo ruim mogelijk fflen bod zal worden gedaan. renc o—— 'r°u half VEREENIGDE STATEN. Wijziging der Faiilissementswet. President Hoover heeft het CongWsche in een dringende boodschap opgewekt Cjerz faiilissementswet heden zoo tpo«i-»aa mogelijk te wijzigen, ter bescherming «[:nge den individueelen zoowel als den rectit'mee persoonlijken schuldenaar, die door dttal huidige crisis in moeilijkheden is gekoiM'iran en door de bestaande faillissementswe'Sf ving zijn bedrijf maar al te dikwijls ver-HEI nietlgd ziet. Zoowel de republikeinsche u t de democratische partij gaan met "(heb wetsontwerp accoord en ook Roos(t<:Brit stemt er mee in. Door de nieuwe wet "afgi riet pas mogelijk worden iemands fatllkbuit sement aan te vragen, zoodra een wkoir paald percentage van de crediteuren, 'het elk geval een meerderheid, zulks wensCHans De wet is vooral bedoeld ter beschermd gesi van de noodlijdende boeren en van "nee: noodlijdende spoorwegen. Hoover acht "hou een wetsontwerp van de grootste betfij kenis en sprak dan ook de hoop uit. n®1 het zoo spoedig mogelijk behandeld won- n 8' Democratijche afgevaardigden. die "5 heb den nauweren vriendenkring van Roosaf" met behooren geven als hun meenine te DJ) -'2 nen, dat tusschen de tegenwoordige e" faa toekomstige regeering betreffende de g'J10' 'as„ te politieke richtlijnen overeenstemt1'!) bestaat en dat de beide re°-eerineen vraagstukken od het gebied der bulten' landsohe politiek slechts oo versnhilHij11' lad wiize wen'chen te behandelen. Haarde®1" lnd echter hetzelfde. 2-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2