73sle Jaar^an? DONDERDAG 12 JANUARI 1933 No. 22336 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DEZER COURANTS STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. UEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. - GOUDEN JUBILEUM ALS DEKENWEVER Bij de N.V. Fabriek van Wollen Dekens voorheen Scheltema. Vandaag herdenkt onze stadgenoot, Abraham Roozendaal zijn vijftigjarige on afgebroken werkzaamheid als dekenwever in dienst van de N.V. Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. Scheltema Janszoon aan den Oude-Singel- Vanmorgen is de jubilaris, die zijn 72 jaar met eere draagt, van verschillende zijden gehuldigd. Allereerst in het privé- kantoor der directie, waar de directeur, de heer H. P. Wassenaar hem in hartelijke bewoordingen toesprak en hem een gou den horloge met inscriptie als herinnering aan dezen dag, benevens het diploma we gens 50-jarigen trouwen dienst van de Mij. voor Nijverheid en Handel aanbood. Namens de vroegere firmanten stelde de heer P. G. Wassenaar den jubilaris een enveloppe met inhoud ter hand. Tenslotte werd Roozendaal gehuldigd door het personeel, dat hem een prach- tigen rookstoel en een kist sigaren aan bood. De jubilaris dankte achtereenvolgens de sprekers en begaf zich daarna naar huis om het feest in intiemen kring voort te zetten. Vanzelfsprekend bereikten hem ook daar nog tal van blijken van belangstelling- EREENIGING „OUD-LEIDEN". Algemeene ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister middag in café-restaurant „In den vergul den Turk" onder voorzitterschap van prof. dr. L- Knappert, haar jaarlijksche alge meene vergadering. De vergadering bekrachtigde allereerst de benoeming tot bestuurslid van dr E. Kroon. Nadat de gewijzigde concept-statuten waren behandeld en vastgesteld, bracht de waarnemend-secretaris dr. mr. J W. Verburgt verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar, waaraan het volgende is ontleend: De voorzitter, prof. mr. D van Blom. heeft gemeend wegens zeer vermeerderde werkzaamheden, zijn functie te moeten neerleggen en werd opgevolgd door prof. dr. L. Knappert. In plaats van den heer Aug. L. Reimeringer. die de gemeente met terwoon heeft verlaten, is door het College van Burgemeester en Wethouders als lid van het bestuur aangewezen de burge meester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die zich deze benoeming heeft laten wel gevallen. Evenzoo is mr- J J. van der Lip door het Collegium van het Leidsch Stu dentencorps vervangen door den heer E. Pelinek. Door dr. M. D Ozinga werd een lezing gehouden over „Leidsche Kerken" door mr. J. W. Verburgt over ..Het leven van Jan Pietersz. Dou als burger, landmeter, wijnroeier en notaris van Leiden 1573 1635" en door mevr. M. L H. Eerdbeek— Claasen over ..Rijnsburg. dorp en abdii"; de beide eerste lezmeen hadden plaats in Februari en Maart, de laatste in Decem ber. Den 23sten Mei hie'd de heer A. Coert een omgang door het Sted. Museum De Lakenhal" voor leden onzer Vereeniging, waarbij hii de laatste aanwinsten en de nieuwe indeelingen toonde en een over zicht gaf van het plan voor den nieuwen hoofdingang. Het plan van een excursie naar Edam. Voiendam en Marken onder vond bij de leden geen voldoende belang stelling en kon daarom niet ten uitvoer gebracht worden. Uit de kas der Vereeniging werd een subsidie toegestaan voor het afbreken te Amsterdam en voor het weder ooi-tellen te Leiden van het ooortie der voo'-malize rectorswoning aan de Pieterskerkgracht, dat door de Directie van het Rijksmuseum te Amsterdam aan de gemeente Leiden in bruikleen was gegeven. Dit poortie werd voorlooDig opgemetseld in een gang van de Lakenhal totdat een geschikte be stemming gevonden zou ziin De vereeni ging betoonde zich diligent tot het, in stand honden van den molen ..De Valk" Verbindend was de mededeeHn" vaneen legaat, groot f-1000 en de toetreding van 28 nieuwe leden. Uit de mededeeüneeu van den penning meester, den heer E. W. Wichers Rollandet bleek verder nog, dat er een batig saldo is. Hierna werd de vergadering gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J. Roos, de Kempenaerstraat 99. Visch- handel. Eigenaar: J. Roos, Oegstgeest Admiraal. Zuidstraat 63 en 65, Katwijk aan Zee Vischhandel en bloembollenteelt. Vennooten' H. Admiraal, Noordwijk a. Zee; P. H. Admiraal Noordwijk a. Zee; J. C Admiraal N~irdwiik a Zee en Th Admiraal, Noordwijk a. Zee. VIERDE VOLKSBIJEENKOMST. De vierde Volksbijeenkomst heeft, als altijd, de aanwezigen weer veel genot ge schonken! Daar was allereerst de Har monie-Kapel „Werkman's Wilskracht", onder leiding van den heer Dik, wier prestaties wij nog onlangs bespraken. Ook iju bleek, dat ondanks de moeilijke tijden bij de leden geen sprake is van een ver flauwde wilskracht om op hun instru menten iets goeds te bereiken! Dezelfde nummers werden uitgevoerd, maar het kwam ons voor, alsof in den korten tus- schentijd weer met animo gestudeerd is: de Marche Militaire van Schubert, klonk op een enkele onzuiverheid na, gaaf en frisch en Beethoven's Egmont Ouverture maakten denzelfden grootschen indruk als altijd. Ook de andere marschen, Ziehrer's „Wiener Burger-wals" en na tuurlijk de Faust fantasie sloegen buiten gewoon in: deze zijn dan ook voor dit genre uitvoeringen als geknipt! Medewerking aan dezen geanimeerden avond verleenden de dames Annie Dries- senHofman (alt) en mej. Irma Timmer man (piano), wier optreden, getuige het applaus en de hartelijke woorden van den heer van Waveren, die haar ieder een mooi bloemstuk als dank overhandigde, zeer in den smaak viel, Mevrouw Driessen toonde in een rijke en goedpassende keuze Hollandsche en Vlaamsche liederen over een warm ge- timbreerd orgaan te beschikken. Meer malen bloeide de stem in vollen rijkdom open en kon men constateeren, dat hier mooi en vruchtbaar materiaal aanwezig is. Mej. Irma Timmerman begeleidde haar muzikaal oo den vleugel zoodat het suc ces van dit optreden gewettigd was! Ook deze avond voldeed weer volkomen aan de gestelde verwachtingen! EXCURSIE VAN DELFTSCHE STUDENTEN. Hedenmiddag heeft een aantal studenten van de Technische Hoogeschool te Delft, onder leiding van eenige hoogleeraren een excursie gebracht aan de hefbrug over de Middelstegracht, welke in het laatst van het vorige jaar in gebruik is genomen- Men zal zich herinneren, dat deze brug, ontworpen door den ingenieur van Ge meentewerken. ir. D Y. Lem. de eerste beweegbare brug is op de geheele wereld, welke electrisch gelascht is en de eenige hefbrug welke aan één hoek wordt op getrokken. waardoor assen en kelders gé- heel overbodig zijn en de onderbouw der halve zeer goedkoop kon worden uitge voerd. Gisteravond had ir. Lem over deze brug te Delft een inleidende lezing gehouden. JAPANSCH NACHTFEEST. Zooals reeds eerder per advertentie in dit Blad is bekend gemaakt, organiseert de afdeeling Leiden der Ned. Handelsrei- zigersvereeniging op Zaterdag 4 Februari a.s. in de Gehoorzaal onder den naam ..Japansch Nachtfeest" een bas-masqué ten bate van het Vrijwillig Ondersteu ningsfonds dier vereeniging, welke bal dan het zevende in de reeks zal zijn. Een extra-attractie van dit feest heet te zijn het optreden van de jazzband onder leiding van Walther Matthies, terwij] de leiding van den eeheelen avond berust bij den heer S- P. Wielinga. De namen van de leden der feestcom missie De Vries. Bender. Van Haarlem, Ginjaar en v. d. Lijke garandeeren bij voorbaat een succesvollen avond. R.-K. VOLKSPARTIJ Het dagelijksch bestuur der Roomsch- Katholieke Volkspartij afd. Leiden is thans als volgt samengesteld: J. Kriek, A. Paulownastraat 26, voorzit ter; K. W. P. Krom Jr., Kanaalstraat 11, lste secretaris: P. J. Swaak, Leliestraat 31a, lste penningmeester- VOOR DE WERKLOOZEN. De Leidsche tooneelver. „Shylock" heeft besloten om op Maandag 23 Januari a.s., in de groote zaal van café-restaurant „Zomerlust" alhier een ontspanningsavond te geven voor de werkloozen en hun vrou wen, met hetzelfde programma, waarmede zij op 30 Nov. 1.1. in de Stadsgehoorzaal voor de Volksbijeenkomsten is opgetreden. Geslaagd is voor 't Federatie Examen Boekhouden enz- (Mercurius-Dipioma) onze stadgenoot, de heer A. J. de Meij, leerling van den heer J. A. Jansen, alhier. Abusievelijk is gisteren gemeld dat ds. J. Ph. Makkink vandaag zijn zilveren ambtsjubileum zou vieren; bedoeld was Donderdag 19 Januari. Gisternamiddag te circa 3 uur ge raakte het paard van den groentenhan- delaar L. P. uit de Groenesteeg in het wa ter van de Uiterstegracht. Geruimen tijd probeerde men het dier uit het water te krijgen hetgeen eerst niet wilde gelukken Tenslotte heeft men het door den Nieu- we-Rijn naar de Heerengrocht geleid waar het door middel van een kraanwagen uit het water werd geheschen. HET VERSCHE KADETJE. Het is mogelijk 's morgens klein versch brood te leveren ook zonder nachtarbeid. Het Comité tot het verkrijgen van versch brood bij het ontbijt hield gistermiddag een vergadering te Amsterdam. Door den voorzitter van het Comité, mr. Jules Keizer, werd in zijn openingswoord uiteengezet, dat voor „versch brood bij het ontbijt" allerwege belangstelling bestaat. Hierna voerden eenige sprekers het woord over de vraag: „Waarom niet versch klein brood voor het ontbijt af te halen?" Door mr. C. A. van Gorcum, secretaris van de Vereeniging van Meelfabrikanten te 's-Gravenhage werd uiteengezet, dat, wanneer een wetswijziging door de Sta- ten-Generaal wordt goedgekeurd, de arbeid in de bakkerijen om 5 uur in plaats van 6 uur mag beginnen. Dan is het mogelijk het kleine brood om 7 uur gereed te heb ben. Daarom moet dit wetsontwerp in dien geest worden uitgebreid. Met nadruk wordt verzekerd, dat het niet de bedoeling is den nachtarbeid weer in te voeren. Als klein versch brood 's morgens vroeg weer verkrijgbaar is, zal er ook aanzienlijk meer brood worden verkocht en zullen de landbouwers meer graan leveren. De heer J. N. van Hanje, voorzitter van de Vereeniging H.O R.E.C.A.F. te 's-Gra- venhage was van meening, dat het ook gemakzucht is van den middenstand, dat de overheid meer en meer ingrijpt in het bedrijfsleven. Men heeft wel beweerd, dat de bevolking aan dat oudbakken brood zal wennen, maar dat is geenszins het geval gebleken. Het broodgebruik gaat achteruit en de vreemdelingen begrijpen niet .dat. zij geen versch brood kunnen krijgen. Het is mogelijk met de tegenwoordige middelen 's morgens klein versch brood te leveren, ook zonder nachta-beid De Vereeniging „Horecaf" zal het toejuichen als 's morgens weer versch brood aan het ontbijt in de hotels kan worden gegeven. De heer L. Snapper, lid van het comité, zeide, dat het zeker niet de bedoeling is den nachtarbeid weer in te voeren. Het is mogelijk, zoo zette spr. uiteen, dat 's mor gens om acht uur klein versch brood in de winkels aanwezig kan zijn met de tegen woordige middelen. Spr. constateerde voorts, dat veel minder klein brood wordt gegeten dan vroeger. Een gevaar noemde spr. het voor de bak kerijen, dat men in de hotels zelf gaat broodbakken. Ook zal het broodverbruik achteruit gaan wegens verhooging van het maalper- centage. Dit zou ook misschien niet noodig zijn, als men de bakkers gelegenheid geeft des morgens om acht uur klein brood af te leveren. Nadat dr. J. R. Katz de vraag had be sproken of het gebruik van versch klein brood aan het ontbijt schadelijk is, werd een slotwoord eesornWi too- den voorz. waarin hij erop wees. dat met behoud van den nachtrust van den arbeider het moge lijk is 's morgens versch klein brood aan hel ontbijt te hebben. Hierna volgde debat, waaruit o.m. bleek, dat men algemeen voorstander is van af schaffing van den nachtarbeid en dat deze afschaffing onaangetast kan blijven, maar men toch klein versch brood bij het ontbijt kan hebben. DE NOOD IN DE KLOMPENINDUSTRIE. De toestand besproken. Sluiting van de Belgische grens. Onder voorzitterschap van den heer J. Huntink uit Doetinchem. is te Utrecht in het gebouw voor K. en W. een vergadering gehouden van klompenmakers uit Neder land. Deze vergadering was bijeengeroe pen door een comité van actie in de klom penindustrie in verband met den nood die in deze Nederlandsche industrie heerscht. Nadat eenige redevoeringen waren ge houden is de volgende motie aangenomen: Honderden klompenmakers uit alle dee- len van ons land te Utrecht in vergadering bijeen, gehoord de besprekingen over den allerellendigsten toestand in de klompen industrie. verzoeken de regeering aller dringendst om maatregelen te nemen ten einde de klompenindustrie voor den alge- heelen ondergang te vrijwaren en wel deze: Stopzetting van den invoer van Belgi sche klompen subsidiair een ingrijpende contingenteering in verband met het ver minderd gebruik of wel een toeslag van 25 cent te geven op elk paar klompen. De vergadering werd bijgewoond door den heer R. Sijbolts, Nijverheidsconsulent en vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken en den heer Gre- vers, dir. van het Nijverheidslaboratorium te Delft. NEDERLANDSCHE TRAWLER TE WESERMUENDE. De havenarbeiders weigeren te lossen. De Nederlandsche trawler (IJM. 123), welke in verband met de staking niet te j IJmuiden kan worden gelost, is gistermid- i dag komende van IJsland de visschers- haven van Wesermuende binnengeloopen om daar zijn vangst te lossen. De haven- I arbeiders weigerden evenwel te lossen. I DE ALGEMEENE TOESTAND. De diverse conferenties zetten haar arbeid voort - Het conflict in het Verre Oosten. De vroegere Belgische minister van financiën, de bekende financieele deskun dige Francqui, heeft in de zitting van gis teren van de commissie van deskundigen ter voorbereiding van de economische we reldconferentie het volgende program voorgesteld 1. Regeling van de aanhangige groote politieke kwesties. 2. Geleidelijke vermindering van de han delsbeperkingen en herstel van het vrije kapitaalverkeer. 3. Herstel van den gouden standaard. Francqui verklaarde met nadruk, dat de tegenwoordige politieke onzekerheid een verwoestende uitwerking had op 't geheele economische leven De internationale markten toonder, teekenen van opleving, zoodra een der groote politieke kwesties dichter bij haar oplossing was gebracht. Het einde van de conferentie van Lau sanne ging gepaard met een krachtige hausse op alle markten. De regeeringen dienen daarom met wederzijdsch begrip naar een oplossing der dringendste poli tieke kwesties te streven. Het afbreken van de tolgrenzen kon slechts bereikt worden door regionale over eenkomsten tusschen de afzonderlijke sta- tengroepen, zooals Nederland, België en Luxemburg dit reeds hadden gedaan. Nieuwe tariefverhoogingen en nieuwe handelsbarrières dienen verboden te wor den. Het Engelsche denkbeeld, om de goe- derenprijzen door gunstige valutamaat regelen te doen stijgen, moet afgewezen worden. Het herstel der valuta kan slechts bereikt worden door terugkeer tot den gouden standaard. Voor de staten, die arm aan goud zijn, moeten de rijke staten een fonds vormen en de financieele steun kan gepaard gaan met saneering van het in terne bedrijfsleven. Bij de algemeene beschouwingen ter conferentie inzake de invoering van de 40- urlge werkweek bleek scherpe oppositie te bestaan tegen een gemeenschappelijke in ternationale verkorting van den werktijd, terwijl het conceptverdrag der Dultsche regeering en der werknemersgroep werd ondersteund. De Engelsche onderstaatssecretaris voor Arbeid. Norman, wees namens zijn regee ring het voorstel van de hand. Hij ver klaarde dat het verdrag geen enkel pers pectief op ratificeering zou hebben en NEDERLANDSCHE GROOTHANDELSPRIJZEN. Met Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de in dexcijfers van groothandelsprijzen over De cember 1932. Algemeen Indexcijfer voe- indexcijfer dingsmiddelen 48 artikelen 28 artikelen 1901/1910 1913 1901/1910 1913 BINNENLAND. De groothandelprijzen in December 1932. (Binnenland, le Blad). De avonturen van drie Nederlanders op de „Atlantique". (Gemengd, 3e Blad). Na den moord te Numansdorp; de dader heeft veel meer op zijn geweten. (Ge mengd. 3e Blad). De voetbalwedstrijd NederlandZwitser land; onze ploeg wordt pas 's Zondagsmor gens vastgesteld; de Zwitsersche ploeg is reeds bekend. (Sport, 3e Blad). De moord in den Blijdorperpolder; ver dachte tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld. (Rechtzaken, le Blad), BUITENLAND. De besprekingen te Genève. (Buitenl, le Blad). Geen optreden van Roosevelt voor hij de regeering in de Ver. St. aanvaardt. (Bui tenland, le Blad). Moeilijkheden der Duitsche regeering met den landbouw. (Buitenl. le Blad). Amnestie in (Tel., le Blad). Bulgarije te verwachten. eerder een hinderpaal beteekent op den weg van den algemeenen vooruitgang. Namens de werkgeversgroep wees de Deen Oerstedt het voorstel eveneens van de hand. Hij betuigde evenwel de sympa thie der werkgevers met alle pogingen den huidigen noodtoestand te verzachten. De algemeene beschouwingen hebben gisteren den indruk gewekt, dat de voor uitzichten op een aanneming van het ver drag tot invoering van de 40-urige werk week buitengewoon slecht zijn. 100 100 100 100 1913 112 100 112 100 1919 338 304 326 296 1920 319 292 277 252 1921 199 182 206 187 1922 174 160 174 160 1923 165 151 159 143 1924 171 156 173 156 1925 173 155 174 155 1926 162 145 163 144 1927 165 148 172 153 1928 167 149 176 157 1929 159 142 167 149 1930 131 117 134 119 1931 Oct. 99 89 104 93 1931 Nov. 99 89 103 93 1931 Dec. 94 85 99 89 1932 Oct. 86 77 92 82 .932 Nov. 86 77 93 83 1932 Dec. 84 76 90 81 Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913 100) over December 1932 in verge lijking met die der voorgaande maand, blijkt, dat het algemeen indexcijfer met 1 punt. dat der voedingsmiddelen alleen met 2 punten is gedaald. Tegenover een prijsstijging van 10 arti kelen (8 voedingsmiddelen) met in totaal 38 punten (w.o. hooi met de belangrijkste stijging van 8 punten) staat een prijsda ling van 23 artikelen (15 voedingsmidde len) mei in totaal 99 punten (w.o. eieren met 23 en kaas met 17 punten). DE WET OP DE GRONDBELASTING. De Nederlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers ver zoekt in een adres aan den minister van Financiën het daarheen te leiden, dat: lo. Artikel 52 der wet op de grondbelas ting worde gewijzigd in dier voege, dat in geval één of meer gedeelten van gebouwde eigendommen met hun gebouwde aan- hoorigheden gedurende twaalf maanden ongebruikt en onverhuurd gebleven zijn, teruggave van belasting voor een even redig deel plaats hebbe aan hem, die ge durende dat geheele tijdvak daarvoor is aangeslagen. 2o. De termijn in vorenbedoeld artikel worde teruggebracht van twaalf op drie maanden. In financieele kringen heeft men den indruk dat de te Londen geopende onder handelingen met het oog op een voorberei den van een herziening van de overeen komst van verleden jaar inzake de bevro ren credieten van Duitschland in een gun stiger atmosfeer worden gevoerd dan tot dusverre, aangezien men van meening is, dat de op het oogenblik in Duitschland in getreden verbetering gunstig zou kunnen, inwerken op een overeenstemming. Intus- schen hebben de thans gevoerde bespre kingen nog slechts een voorlooDig karakter en zullen besluiten slechts kunnen worden genomen op de conferentie te Berlijn, die 30 Januari a.s. zal aanvangen. I i Roosevelt heeft na zijn onderhoud met kolonel House verklaard, dat hij geen mo gelijkheid tot samenwerking van de be staande en de toekomstige regeering ziet ter behandeling van het vraagstuk der economische wereldconferentie en dat der oorlogsschulden. Dus handhaving van den stilstand tot na 4 Maart! In tegenstelling met de door eenige dag bladen uitgesproken opvatting, dat het uit zenden van militaire attachés door Duitsch land in tegenspraak zou zijn met het ver drag van Versailles, wordt van bevoegde Fransche zijde verklaard, dat volgens het verdrag van Versailles een uitzending door Duitschland van militaire attachés wel mogelijk is. Uit Japansche bron verluidt, dat de Chi- neesche autoriteiten den commandant van het Japansche leger te Shanha'kwan een nota hebben doen toekomen waarin zij zich bereid verklaren, de vernUehUneen vervat in het boxersprotocol, inzake de te rugtrekking van de Chineesche troepen na te komen en daarmede het geschil bij te leggen. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken verklaart nopens de Chi neesche nota, dat de formuleering van het Chineesche aanbod een aanvaarding van alle voorwaarden beteekent welke in het boxersDrotocol zijn gesteld Of de JaDan- sche troeoen na aanvaarding der voorstel len Shanhaikwan zu'Ien verlaten is niet de zaak van het Japansche ministerie, maar van de Japansche hooge militaire autoriteiten. Of dit echter juist is? China is druk bezig zich te wapenen. Veel munitie is aangevoerd en voorts ka nonnen en vliegtuigen. ENGELAND. De Iersche verkiezingen. Gisteren was het de dag van de officieele candldaatstellingen voor de Iersche verkie zingen Voor de 158 zetels in den Dab h»eft de regeerinvs-"Gd? VsWaï kir d» of ficieele oonositie 'Coeeravel 118 en de ar- beiderenartii van Norton 2? randidotop ee_ steld De boeren en huurdersbond heeft slechts 6 eigen candidatenlijsten ingediend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1