Uit een vad Fcht en goed LEIDSCH DAGBLAD -TweedeBlad Woensdag 11 Januari 1933 KERK- EN SCH00LNIEUWS. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. LAND- EN TUINBOUW. AGENDA. CORRESPONDENTIE. III» m. LIVORNO. Den Nieuwjaarsdag van het jaar 1760 gingen wij op de reede van Livomo voor anker. Deze stad ligt in het Hertogdom Toscane en is zeer ruim en luchtig ge bouwd met groote huizen. De gebouwen en straten zijn alle van gehouwen steen ver vaardigd. De huizen zijn meestal, zoowel van onderen als van boven, rechtlijnig ge bouwd en er zijn geen stoepen of gooten voor. De straten zijn met groote zerken ge plaveid; deze zerken zijn van blauwsteen, zoo'n soort als in Holland de ..meulestee- nen". In het midden van de straat liggen de zerken wat lager en daar bevinden zich dan hier en daar koperen of metalen roos ters, waardoor het water in riolen kan wegstroomen, zoodat de straten altijd net jes en schoon zijn. Aan den buitenkant van de stad. bij de haven staat een zeer groot „monument", bestaande uit 4 metalen reuzen met de handen op den rug. die met kettingen aan een marmeren piëdestal vastgemaakt zijn, zijnde een vader met drie zonen, die zich op het eiland Gorgona. dat dicht bij Li- vorno ligt, hadden opgehouden en zich al daar aan zeerooverijen hadden schuldig gemaakt, en zeer veel schade aan Livomo toebrachten. Zij werden overwonnen, toen zij de vlucht wilden nemen, en de vader door het harde roeien de riemen brak. achterover viel en zijn rug brak, waardoor zij gevangen genomen konden worden. De kapitein, die hen had overwonnen, staat ook in wit marmer op de piëdestal uitge beeld. maar heeft door die overwinning óók zijn hoofd verloren, omdat hij zonder „practica" (1) met zijn buit was binnen- geloopen en er een wet was. die bepaalde, dat elkeen, die zonder practica" de haven binnen kwam. zijn hoofd moest verliezen, zoodat de wet zijn triomf overwon. En dit kostte hem tevens het leven. De orde wordt in deze stad zeer wel be waard; men kan hier zoowel overdag als 's nachts veilig vertoeven. Ik woonde een gemaskerd bal bij. waar een „buitenge meen groot muziek" speelde en dat zeer brillant was. De poorten en deuren van dat huis waren alle met wachten en schild wachten bezet, zoodat de eerste de beste, die eenige „disorde" zocht te verwekken, voorts in de wacht wordt gebracht. Er werd ook niemand dom de wachten toege laten. die niet in een fraai costuum ver momd was. Verder wordt niet naar rang of stand gekeken; alles is dan onder el kander en door de verkleeding zijn zij al len „malkander" onbekend. Ik had voor dien nacht een Tursch pakje gehumd. Er zijn in Livomo ook fraaie „comedien". echter alle in het Italiaansch of Fransch. Op een achtermiddag maakten wij met ons gezelschap van officieren een tochtje buiten de stad in vier 4 vijf sjeezen, ieder met een paard bespannen en een knecht achterop. Wij trokken gezamenlijk naar Montanegero. een zeer groot klooster, dat op een uur afstand van de stad ligt. Dit klooster was zeer bezienswaardig; ik trof daar een priester, waarmede ik zeer goed Hoogduitsch kon spreken en wij kregen hierdoor de kostbaarheden te zien. waar van wel de fraaiste twee groote zilveren kandelaars waren, die bij het groote altaar stonden. Het voetstuk van deze kandelaars was wel toen voet hoog en daarboven stak een kostelijk en kunstige bewerkte pijp of schacht uit van we1 20 voet De wassen kaarsen, die er op stonden, waren bijna een arm dik. Nadat ons op Montanegero „Dominé lag in die sloot zoo onder de „struyken en bossen, dat men hem in het „eerst niet zien konde en men wist niet „waar hij gebleven was; zy maakten geene „van beyden eenig geluyt, zy waaren als „buyten adem. Eindelyk kwamen zy weder- „om tot zig zeiven; alle de spullen wierden „wederom zoo wat by eikanderen geraapt; „de Dominé was zyn aangezigt zo wat be- krabt en zat wat vol drek en vuyligheid, „dat hy uit zyne oogen niet zien konde; de „Commandeur had hem het meest bezeert „aan zijn agterkasteel en beenen, zoodat „hy werk had om te gaan en zyn deegen „was ook door midden gebroken. Als hy „trekken wilde, bleef het langste stuk in „de scheede zitten; gelukkig dat hy zelf „niet konde staan en zyn deegen ander- „half voet korter was geworden, anders „zoude het den luytenant ten beurt geval len hebben; zoodat hy een ongeluk altyd „nog een geluk komt. Toen hadden wij in „onze stoet een kreupele commandeur, een ..blinde Dominé en een stokkende sjees; „het aardigste van alles was. waar wy „onderweg het meest om moesten lachen, „dat ais de sjees maar tegen een steentje „stiet, dan was het niet anders als of de „commandeur zyn keel donderde dat de „bliksem er uitvloog." Een klein halfuurtje buiten de stad is het Hollandsche kerkhof naast het mili taire kerkhof; op dit militaire kerkhof staat een groot houten kruis in het mid den, en achteraan staat een kapel. En aan weerszijden bevinden zich twee voet boven den grond van wit marmersteen gemetsel de graftomben, die wel tweemaal zoo breed zijn als een groote Hollandsche stoep. Ze zijn in vakken verdeeld en in elk geval ls in het midden een sroote ronde opening, die met een ronde marmeren steen bedekt is. De andere steenen waren alle met kalk dichtgemetseld, doch op die. welke in ge bruik was. lag de steen nog los. terwijl er een zeer onaangename lucht uit oosteeg. Deze bleef zoo lang in gebruik tot de nut vol was en werd dan ook met kalk dicht gemaakt. De doode menschen werden op een baar met een zwart kleed er over zon der kist op het kerkhof gebracht en dan zoo maar naakt door het gat naar binnen geworpen. Ik was zoo nieuwsgierig om eens in die put te kijken; ik schoof den steen er af en hield mijn hoofd er zoo dicht mogelijk bij. Ik zag daar in die putbeenderen, heele en half verrotte menschen. een mensch die er dienzelfden morgen in was gestopt, lag naakt met het hoofd achter over en de beenen omhoog en wijd van elkander boven op al dat verrotte Ik had er geen plezier in om daar lang naar te kijken, een half minuutje was mij meer dan genoeg en ik duwde het rieenen deksel dan ook zoo schielijk mogelijk weer on de opening, zoo goed als dit mogelijk was. Snel verlieten wij dit ellendige kerk hof. Vervolgens begaven wij ons naar het Hollandsche kerkhof, dat zoo on het eerste gezicht een groote vierkante tu'.n gelijkt en aan de voorzijde door een fraai bewerkt ijzeren hek is afgesloten, terwijl het geheel door een dikke muur omgeven is. welke begroeid is met druiven en oerrikstrulken. Hier bevinden zich ook huizen voor den „hovenier" en den doodgraver De geheele tuin was verdeeld in rroote vakken of bed den. waarop de schoonste bloemen van de wereld en allerlei soorten vruchtboomen groeiden, zooals oranie appelen, pompel moes. citroenen perzikken. abrikozen, ker sen. moerbeien en pruimen. Het breed Het standbeeld te Livomo. allerlei ververschingen en wijnen gepre senteerd waren waarvan wij een goed ge bruik maakten, vertrokken wij weder met onze sjeezen. die licht en gemakkelijk van den berg afreden. „Zoo wilde het geval dat de Comman- ,deur en Dominé in de midden waaren en ..een der luytenants met de Secretaris de j.voorsten; de Commandant wierd aangeset „dat hy de voorste moest zijn hy leyde de „sweep er op. hy kwam op zy van de luy tenant de luytenant zyn gerey schoof dat „van de Commandeur op die toen niet „meer af kon houden, omdat hy een af- „gravinge (of zooals men zegt een dove- „slooti op zy had; r'e wielen raakten In „malkanderen dat de spaanders er afvlo- „gen; de knegten sprongen daaraf en de- „den niets als schreeuwen: de comman deur zyn sjees vloog ondersteboven: de „commandeur vloog over de dovesloot en „de Dominé zyn pruyck en hoed ook; de middenpad bestond uit witte marmeren zerken waarop wapens en namen waren uitgehouwen. Op de zijpaden lagen de zer ken overdwars. Achter in den tuin tegen over het middenpad was een fraaie grot met een fontein en banken er om heen. Toen wjj dit kerkhof weer wilden verlaten kwamen ons eenige aardige en goedge- kleede jongemeisjes tegemoet, elk met een mooie welriekende bouquet bloemen in de hand welke zij ons ten geschenke aanbo den Wü beloonden haar met een flinke fooi. waarvoor zij ons met een vriendelijk kusje bedankten Daarna werden wii door de tuinmansvrouw (die een heele dame scheen te zijn) od een kopie thee getrac- teerd waarvoor wii haar echter niets durf den aan te bieden dan onze dankbaarheid, waarmede zij zeer wel tevreden scheen. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. KATWIJK-AAN-ZEE. Oude Kerk: Nam. 7 uur, ds. Kalkman. VOOR DONDERDAG. BOSKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. J. H. F. Remme van Amsterdam. Evangelisatie Bewaarschool Kerkstraat: Nam. 8 uur. ds. Enter van Rotterdam. NIEUW-VENNEP Ned.-Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Mul der, van Hillegom. ZWAMMERDAM. Ned.-Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. F J. Broeyer van Woerden. NED HERV KERK Beroepen: Te 's-Grevelduin-Capelle H. A. de Geus te De Bildt. Bedankt: Voor Blankenham. J. R. Stra- tingh te Beers. Voor Heerlen-Kerkrade. J. C. Fritzsche, te Bergentheim. GEREF. GEM. Tweetal: Te Dordrecht: J. Fraanje. te Barneveld en H. Heikoop te Utrecht. HET NIEUWE BEGIN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest. giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende De Januarimaand is in ons werk wat de financiën betreft een van de eigenaardig ste. In November en December ontvangen wii van alle zijden moreelen en financi- eelen steun. Maar daarna treedt er een op zich zelf begrijpelijke, maar daarom niet minder lastige reactie in. Het is alsof de menschen denken: ,De Zending heeft den laatsten tijd zooveel gehad, wij moeten nu eerst weer aan andere dingen denken en daarvoor werken". Zoodoende toont de statistiek der inkomsten in Janu ari steeds een enorme daling. Wij vreezen dat het ook dit jaar weer zoo zal gaan. De giro zakt weer tot onder de f. 1000.-. Terwijl wat in November en December inkwam moest strekken voor reeds gedane uitgaven over 1932. Laat men bedenken, dot. er van 1 Janu ari af dadehik maandeliiks weer f. 90.000 noodie is. En dat er oer I Februari geld moet zijn om in het crediet voor de tweede helft van het eerste kwartaal te voor zien, daar ook nu de middelen hebben ontbroken om voor het geheele kwartaal ineens uit te seinen. Het nieuwe begin is moeilijk, laat het zoo min mogelijk het begin van weer een nieuwen achterstand zijn. RECLAME. (1) Loods. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijn- poeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. 3658 OVERVAL TE AMSTETRDAM. Op 9 Maart van het vorige jaar werd een overval gepleegd op de 84-jarige we duwe Peeters, die in de Westerstraat te Amsterdam woont De vrouw kreeg van een man, die onder een voorwendsel in de woning wist binnen te komen, plotseling met een stuk ijzer een klap op het hoofd. Zij gilde luidkeels om hulp. waarna de man vluchtte. Twee dagen later werd een 38-jarige be hanger gearresteerd, verdacht den over val te hebben gepleegd. Hij werd door de rechtbank veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De man hield zijn onschuld vol en kwam van het vonnis in hooger beroep. Bij de behandeling voor het Hof vor derde de procureur-generaal bevestiging van het vonnis. Bij interlocutoir vonnis van 15 Decem ber j.l. bepaalde het Hof, dat nog eenige getuigen dienden te worden gehoord. Het vreemde in de geschiedenis was n.l. dat een der hoofdgetuigen, een vrouw, die tegenover het bewuste perceel woont en die den dader uit het huis had zien komen pas twee dagen later aangifte van haar bevindingen was komen doen. Zij had ge zien. dat een man uit het huis rende en de buurvrouw gillende in de deur kwam. Deze kroongetuige hield pertinent vol. dat verdachte de bewuste man was, die den overval had gepleegd. De procureur-generaal, mr. Van Ha- rlnxma thoe Slooten persisteerde bij zijn reeds genomen requisitoir, waarbij hij be vestiging van het rechtbankvonnis (5 jaar gevangenisstraf) requireerde. Spreker gronde zijn eisch op de ver schillende getuigenverklaringen, o.m. van de overvallen oude vrouw die verdachte herkent en van de overbuurvrouw; de verklaringen van laatstgenoemde vrouw zijn naar de meening van het O. M., volkomen betrouwbaar al praat ze dan ook wel wat veel. De verdediger, mr Heeg, pleitte vrij spraak. In een uitvoerig betoog voerde hij aan de hand van de verschillende getui genverklaringen aan, dat hier van een wettig of overtuigend bewijs geen sprake ls. Voorts wees pl. er nog op, dat ver dachte noch een actentasch, noch een hamer in zijn bezit had. Het Hof zal 24 Januari arrest in deze zaak wijzen. GEBOREN: Jacobus Johannes, z. v. J. Kluivers en J. Visser Cornelia Johanna, dr. v. W. F. G. Schimmel en S. A. v. d. Meijden Cor nelia, dr. v. G. K. Martijn en E. Lut. OVERLEDEN: C. E. van Beelen—v. Velthoven vr. 62 j. I. la Lau m. 74 j. A. van Dijk m. 37 j. GEVESTIGD: B. J. W. Bakker, Hoogl. Kerkgr. 8 C. Bakker, verpleegster, Rijnsb. weg 10 N. Barnhoorn, dienstbode, Rijnsb. weg la J. G. B. Beltjens. Pelikaanstr. 4 T. van Beusekom, Rapenburg 85 A. Beij en fam., Wald Pyrmontstraat 3a W. Blom en fam., kommies RD.B., 3 Octoberstr. Ha C. Bregman en fam., Referendaris P.T.T., H. de Grootstr. 1 A. A. A. Dei- mer, slager, Breestr. 122 W. van der Drift, chauffeur, Heerenstr. 62 W. van Duljn en fam., opz. N.S., Stationsplein 4 L. M. van Hasselt-Francis en fam., Groen- hovenstraat 21 L. ter Gast, Rijnsb.- weg 10 B. H. G. HeldHaan, Hooge- woerd 16a J. Harms, kok, Groenhazen- gracht 15 Chr. Heil, dienstbode, Lage Rijndijk 66 J M. Hendriks, H. Rijndijk 252 J. C. de Heij, dienstbode, Mare 100 H. Hollander en fam., conducteur N.Z.H.T.M., Kemperstr. 7 E. de Jongh, Rijnsb. weg 10 M. S. Kaan, Rijnsb. weg 10 C. C. Kammerman, zendeling, Plant soen 9a Wed. H. Nijhuis—Kolner, Sta tionsplein 4 J. Koops, dienstbode, H. de Grootstr. 1 H. M. J. W. J. Kortmann, arts, Hoogewoerd 136 J, J. van de Laar schot, boekhouder, Cobetstr. 48 Lie Hong Tjiang, H. de Grootstr. 6 E. J. Loman, kruideniersbed., Haarlemmerstr. 299 c W. Lous, huishoudster, Heerengr. 2a H. C. C. Metz, 1.1. verpleegster, Rijns- burgerweg 10 M. Noppe, 3 Octoberstr. 11a A. M. Pieters, 1.1, verpleegster Rijns- burgerweg 10 O. Rapp, kapper, Lijster straat 14 W. B Roman en fam., bank werker, R. Visscherstraat 18a C. de Roode, schipper, de la Reijstr. 20 G. A. A. van Rooijen, dienstbode, Haarlem merstraat 46 G. R. Sehnerr, Rijnsb. weg 10 J. van 't Schip, filiaalhouder, Haar lemmerstraat 274 Wed. J. Füting Schumacher, hulshoudster. Oude Rijn 27 P. J. Teebaal, Fagelstr. 48 H. van der Vegte en fam.. trambeambte v. Hoeen dorpstraat 19 Wed. L. M FrancisVan der Ven. Groenhovenstr. 21 - D. Verboom- Vredebregt, Hansenstr. 45a R. P. W. Vreeburg, Watersteeg 2a W. Winward, zendeling. Plantsoen 9a C. Chr. M. Wij mans, verpleegster, Meezenstr. 2 M. van Zonneveld, koopman, St. Jacobsgr. 14 J. L. Schenk, hulp in de huish., Morsch- weg 51. VERTROKKEN. (Wordt vervolgd). Abdoel Hakim gelar Soetan Isrinsah, Fort de Koek Mas J. Adiwinata en fam.. N O.-Indië S P Bartstra, Oegst geest. Rhijng straatweg 153 C. Boer, Sassenhelm. Rusthoflaan 53 W. de Eruijn en fam., Delft. Botaniestraat 10 H. M J. Burghardt, Alkmaar J. M. Bij- leveld, Koudekerk. Hooge Waard B 64 E, J. MeijerCarree, Den Haag. Spirea- straat 71 Chr A. Verburg—Davids en fam., Rheden, Nassaustraat 4 R E. Eerdmans, Den Haag, Columbusstraat 102 J. Florijn, Den Haag, Lamgroen 53 J. Freke, Valkenburg, Z.-H., Straatweg 31 H. A. Gastrelch, Noordwijk, Gooweg 4 Chr. S. SchollGordijn en fam., New-York L Grosschadl, Wassenaar, Broekweg 2 C. M- de Haas, Den Haag, Riouwstr. 23 A. H. Haspers, Den Haag, Dr. v. Welylaan A. Hilbrant, Naaldwijk, Geestweg 37 C. A. Holdaway, Rotterdam, St. Jansstraat 15b J Karelse. Rotterdam, Spoorsineel 67a G.' Th- de Koff en fam., Amsterdam, Pl. Middenlaan 30IH J. A. Koster, Amsterdam, Lange Houtstraat 37 A. P. van der Kraan, Middelharnis, Geliln Cornelissestraat 21 A- Mertens, Vechta, Did. E. S. Meijer, Bussum, Mecklen- burglaan 64 A. R. Nieuwerhuis. Rot terdam. Oosterkade 11 A. Ch. Th Nij- hoff. Hoorn, Kerkplein 37 boven E. A- van Orden, Sheelly Ihold E. van de Pepnel, Den Haag, v. Aersenstr. Ill R. W. H. Pitlo, Den Haag, Mesdagstr. 90 B van Rooij en fam., Amsterdam, Lange Houtstraat 37 M- Schleberger, 's-Herto- genbosch, W. Mariastraat 8 M. Somme- ling, Oegstgeest, Wilhelminapark 28 W. van Steenbergen. Den Haag, Beeklaan 71b H. F. Sterenburg, Schiedam. Alberdink Thiimstr. 76 E. E. Stuhm, Duitschland, B. Telle, Voorburg Kon Wilhelmlua- laan 234 M. M Timmermans, Ro't-r- dam. Paarlstraat 22b Wed. M. C de Groot—Trienekens, Gennep Markt 452 C. M. A. Uytterhoeveu, Roermond. Stok straat 3 J. G Vaikenbureh en familto, Oegstgeest. E'toeree-terst'-aatwrg 8 C. C- Teljeur—Weidema. Rijnsburg Oegst- geesterweg 72 A. Weinmann. Nijmegen, Spoorstraat 15 P. J Zuurbier, Wasse naar. Oostdorperweg 97. DE HONDERDDUIZEND BIGGEN. Toch vernietiging Het Nederl. Correspondentiebureau komt thans met een bevestiging van het bericht over de plannen van de Varkenscentrale om 100.000 biggen op te koopen. Het communiqué maakt voorts melding van de reeds bekende afwijzing door het Nationaal Crisiscomité, op advies van de directies van abattoirs, om de speenvar- kentjes onder de werkloozen en armlasti gen te distribueeren. De plaatselijke comi- té's worden echter volkomen vrij gelaten, om, indien zij een andere meening zijn toegedaan, zich met de varkenscentrale in verbinding te stellen. Gistermiddag nu heeft de Varkenscen trale over deze aangelegenheid een lang durige vergadering gehouden, waar beslo ten is, alsnog te zoeken naar andere wegen om het varkensvleeseh voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal tot vernietiging der biggen moeten worden overgegaan. HEDEN: Haven 18a: Cursusverg. G. 1. C. 8 uiit nam. Stadszaal: Vierde Volksbijeeiikomst te 8 uur nam. Donderdag. Stadszaal: Residentie-orkest. Solisten Swaap en v. Isterdael .8 uur nam. I K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaak Geref Bond. Spr. ds- Pop van Monster' 7 uur'nam. N o o r d w ij k-B innen (Hof vin Holand)Mij. tot Nut van 't Algemeen Spr. de heer Portielje. 8 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u. na» „De Zoon van den Shelk". Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, City-Theater Haarlemmerstr., 8 u. na»; „De Big van de Infanterie" Zaterdag nam. 2 u.. Zondag nam. 2 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur na»' „Dè Zwarte Huzaar". Woensdag en Zaterdag nam. 2 ut Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur Trianon-Theater Breestraat, 8 u. na» „Liebe, Scherz und Ernst". Woensdag en Zaterdag nam. 2 ut Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Gent kunde Consultatiebureau voor moellij kinderen. Halftwee tot 3 uur nam. Ine ting tegen dlphterie 45 uur nam- Donderdags: Inst. v. Praeventieve Gr ueeskunde. Consultatiebureau voor Aio- holisten. 710 uur nam. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoon stelling van moderne beeldende kunst. - 104 uur; Zon- en feestdagen 121/-—4vf uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Jan. a.s. waargenomen door apotheek.: M. Boekwijt, Vischmarktt telef. 552. VOOR KLEINE TUINEN. Onze Kamerplanten. Nu het winter is worden onze kamer planten bijzonder gewaardeerd. Nu, biizon- dere attentie mogen ze, ook wat de ver zorging betreft, thans wel hebben. Eerslens hebben onze planten in dezen donkeren tijd van het jaar behoefte aan daglicht We komen ze hierin tegemoet door ze zooveel mogelijk voor onze vensters te plaatsen. Toch kunnen ze tuist den winter ook wel eens gevaarlijk stam. Immers bij strenge vorst is dan de kans voor bevriezen zeer groot; daarom zullen we des avonds de planten zoonoodig in veiligheid brengen, vooral waar ze door het sluiten van overgordijnen van de kamerwarmte worden af-edotn. K'ci ere &lanten kan men dikwijls behoeden voor evriezen door er couranten napier ombce» te doen: voor grootere ls dit niet uitvoer baar. Ook hebben onze planten vooral to den winter van veel stof te lijden. Door het stoken van kachels is de stofpias; dan grooter dan in den zomer. Plante met gladde bladeren als: Palmen, Clivia, Aspidistra, Phalangium Brommeliasoorte» e.a. worden dan minstens eens per weck met een vochtige spons van stof gezin- verd, waarbij we zorgen dat de bladen: niet beschadigd worden. Planten met fijne bladeren ais Asparagus, Cocospalmpje, Carex e.a., kan men met een fijne bloemen- spuit schoonsproeien. Dit sproeien is ook goed om het bezwaar van de droge kamer temperatuur te ondervangen. We doen hei echter steeds op het midden van den dag, opdat de planten 's avonds weer droo» zullen zijn. Het te gebruiken water moei kamertemperatuur hebben. Verder zorgen we dat de planten niet aan temperatuur schommelingen worden blootgesteld Bij zondere aandacht vraagt het gieten in den winter. Door het weinige licht ver dampen de bladeren weinig en dus moe ten we vooral niet te veel gieten. Bovee dien is er van groei bij de meeste soork' geen sprake, zoodat ook daarvoor gec vocht verbruikt wordt. Toch mag aarde in geen geval te droog word» Droge aarde neemt moeilijk vocht op f' de wortels zullen dan te veel lijden Bij het gieton maken we een uitzonden:! met de titans bloeiende planten als: Azalea indica. Cyclamen, Primula obco- nica, winterbloeiende Begoniasoorten ei Deze geven nu immers blijk van acte' leven en zullen daarom juist nu vw vocht behoeven. Vooral een bloeiend: Azalea moet men goed vochtig houden. Cyclamen gieten we op een schotel daar vocht tusschen de stengels rotting van stengels en bloemknoppen ten gevolge heeft. Ook andere bloeiende planten kun nen we op een schotel plaatsen en daarin gieten. H. B. te L. Ingezonden Stukken nP een niet voor de pers toegankelijke dachtenwisseling, zoodat het publiek n)« tot oordeelen in staat is, kunnen wij me' opnemen. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid M

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6