Gewestelijke pro pagan da-vergadering der B.V.L. 73ste Jaaraan? WOENSDAG 11 JANUARI 1933 No. 22335 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct3. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35: per week t.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. Waarschuwing. De Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen, die in dit jaar 19 jaar oud worden (alzoo de geborenen in 1914) en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922. Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aangegeven, aan hun verplichting om die aangifte alsnog te doen, waartoe meer bepaald gelegenheid bestaat aan de afdeeling Militaire Zaken der gemeente secretarie, Breestraat No. 119, hoek Wol- steeg alhier op 12 Januari a.s. des v.m. 10 uur tot des nam. 3 uur. Het niet ontvangen van een herinne ring aan de aangifte ter inschrijving ont heft dengene, die tot aangifte verplicht is, niet van deze verplichting. Hij vestigt er tevens de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon ver hinderd is zelf aangifte te doen, zijn wet tige vertegenwoordiger daartoe verplicht is. De aangifte kan ook geschieden door tusschenkomst van een daartoe schrifte lijk gemachtigde. Ten slotte brengt hij ter kennis van belanghebbenden, dat degene, die ver plicht is voor de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en indien de aangifte opzettelijk wordt nagelaten, met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 11 Januari 1933. 3050 ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren heeft de heer L. Demmenie onder vele blijken van belangstelling zijn zilveren jubileum gevierd als lid van het Kerkcollege van collectanten der Ned. Herv. Gemeente. Gisteravond had in de consistoriekamer der Hooglandsche Kerk in intiemen kring een hartelijke huldiging plaat-s, waarbij de jubilaris achtereenvolgens werd toege sproken door den voorzitter van het col lege, den heer Bernard, die namens zijn mede-leden een geschenk aanbood; door den heer J. P. Mulder namens de Ge meente-commissie, door ds. Locher na mens den kerkeraad. en door den heer Brinks namens de diaconie-collectanten. HOOFDASSISTENTSCHAPPEN DER UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. zijn voor het jaar 1933 benoemd tot hoofdassistent aan de Rijks universiteit alhier dr. P. H. Kuenen, in de geologie; M. F. E. Nicolaï, in de botanie; G. van Herk, in de sterrekunde; J. P. Werre, in de anorganische chemie; J. Voogd, in de natuurkunde; A. M. van Stipria-an Luïscius, in de psychiatrie; dr. J. J. de Jong, in de geneeskunde; dr. H. van der Hoeven, in de verloskunde; H. M. C. Poortman, in de kindergeneeskunde; C. F. M. Pieck in de oogheelkunde; P. J. Gaillard, in de histologie. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs K. en W. is tijdelijk benoemd tot hoofdassistent bij de pharmacologic aan de Rijksuniversiteit alhier dr. H. Israël. o HUURVERLAGING BIJ „ONS BELANG". Naar wij vernemen bestaat er groote kans, dat voor de bouwblokken Haagweg (bouw m) en Marnixstraat (bouw IV» van de woningbouwver. ..Ons Belang" binnen kort eenige huurverlaging zal worden toe gepast. Het schema der verlaging is bereids ter goedkeuring toegezonden aan B. en W. Na goedkeuring hunnerzijds zullen zij het den Raad ter behandeling voorleggen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Gebrs. de Bruyn, Hooge Rijn dijk F. 90, Zoeterwoude, benzinehandel (garage: Bruno Garage"). A. F. de Bruyn. (Huwelijksche Voor waarden). Foto Atelier Frans Hals. EEN AVOND VAN ENTHOUSIAST NATIONALISME. De heeren Swaap en van Isterdael, die morgenavond op het concert van het Residentie-Orkest als solisten zullen optreden. In de tot de laatste plaats bezette groote Stadsgehoorzaal hield de gewestelijke Land stormcommissie .Zuid-Holland-West" gis teravond een propaganda-blj eenkomst, waarin tal van vooraanstaande sprekers uit den lande het woord hebben gevoerd. Onder de autoriteiten merkten wij o.m. op Z. K. H Prins Hendrik vergezeld van zijn adjudant, jhr. W. Laman Trip; com mandant veldleger, luit.-gen. jhr W Roëll; inspecteur vrijw. landstorm, res.-luitenant- generaal J. H. Borel, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, vergezeld van luit.-kol. J. A. J. M. Schotman; garnizoenscomman dant van Leiden, luit.-kolonel H Roose boom; commandant .'eg. jagers, luit.-kol M. F. J, Phaff; gep. gen.-maj. H. Zeeman, Voorburg; res luit.kol. gen. staf K. L Ro- zendaal Den Haag; res. luit.-kol F. Tref fers, Oegstgeest; voorts den burgemeester van Den Haag: jhr. mr dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal; den burgemeester van Leiden: mr. A. van de Sande Bakhuy- zen zoomede de burgemeester van Berg- schenhoek J Vermetelen; Hazerswoude J. van der Meulen; Leiderdorp. K. Brug; Kou dekerk M. J. E Kwint; Berkel en Roden rijs. mr J. Gründeman; Maasland H L du Boeff; Noordwijkerhout A. A. C. M. van Iersel; Pijnacker en Nootdorp, jhr J K. Hesselt van Dinter; Veur en Stompwiik, W J H J. M. Keyzer- Voorburg jhr C. W. Stern; en Zwammerdam. P Hoogenboom. Voorts merkten we nog op ritmeester G. A. de Stoppelaar, der cavalarie NIL. ad judant van den gouverneur-generaal. Nadat het Haagsch Strijkorkest De oude Jagerband" onder leiding van den heer A. W. Huguenin diverse muzieknummers ten gehoore had gebracht en gezamenlijk het Wilhelmus was gezongen, sprak de heer L. G. Royaards. voorzitter van bovengenoem de commissie het openingswoord waarin hij het doel van deze samenkomst uiteen zette. Openingswoord. Dit samenzijn dient om den band tus- schen de vrijwilligers onderling nauwer aan te halen, om van onze saamhoorigheid blijk te geven, om van de paraatheid van ons Instituut te overtuigen, en om uiting te geven aan de gevoelens, die ons bezie len, den ernstigen wil, en de volkomen be reidheid om alles te doen om de Regee ring ter zijde te staan bij de handhaving van orde en rust. De vrijwilligers geven zich geheel vrij willig en belangeloos, zonder eenige kans op voordeel, om zich ..als 't moet" wan neer ongewenschte elementen het zouden durven wagen de orde in ons staatsleven te verstoren te stellen achter het wet tig over ons gestelde gezag, en rond den troon van H. M. de Koningin De Landstormbeweging ademt geen geest van militarisme en bloedvergieten, het is een vredesbeweging bij uitnemend heid Wij vernieuwen dezen avond onze be lofte; moge er zóó dezen avond nieuwe be zieling uitgaan in de gelederen van onzen B. V L. Mogen wij zoo besloot spr., van welke godsdienstige of politieke richting wij ook zijn, één aaneengesloten geheel blijven vormen. Op sprekers voorstel werd besloten om onderstaand telegram aan H. M. de Koningin te verzenden: Hare Majesteit de Koningin, Den Haag. Gewestelijke Landstormcommissie Zuid- Holland-West in Stadsgehoorzaal te Leiden bijeen, met honderden vrijwilligers uit alle afdeelingen van haar Gewest, hebben be hoefte Uwe Majesteit in deze zorgvolle tij den hun onverzwakte verknochtheid aan Uwe Majesteit en Haar Huis te betuigen, en Uwe Majesteit de verzekering te geven van hun volkomen offervaardigheid. (w.g.) ROYAARDS. voorzitter. KARRES. secretaris. Na een muzikaal intermezzo was het woord aan Ds. H. Thomas, voorzitter der plaatselijke Landstormcom missie te Leiden. Spr. wees erop, dat een van de grootste ondeugden van het Neder- landsch volkskarakter is verregaande zor geloosheid ten aanzien van gevaren, vooral wat betreft geestelijke waarden In dit ver band wees spr. op de nabije dreiging van het revolutionnaire Rusland, dat helaas maar al te zeer ook in ons volk zijn ver takkingen heeft gevonden. Zijn we ons er van wel bewust, zoo vroeg spr. dat onlangs uit Moskou het wachtwoord is uitgegeven: Laat men den imperialistischen oorlog ver anderen in een burgeroorlog. Juist omdat- spr. die gevaren wél ziet, verheugt hij zich zoozeer in het bestaan van e'en B.V.L., een instituut, dat de schansen versterkt van het Hollandsche gezin, van het geloof en de vrijheid waar tegen de vijand zijn kop zal stooten. Zuilen wij daarop blijvend kunnen ver trouwen. dan moeten twee zaken door ons worden behartigd n 1 de liefde tot God en den naaste en de liefde tot Oranje Uitvoerig stond spr vervolgens stil bij de groote verdiensten van het Oranjehuis je gens ons vaderland, daarbij een gedeelte citeerend van de rede door prof. Colen brander Vrijdag j.l. in de Universiteit uit gesproken en hij eindigde met de opwek king: Het Vaderlant getrouwe Blijf ik tot in den doet. Hierna was het woord aan den heer Th. F M Schaepman, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal en lid van het dagelijksch bestuur der Gewestelijke Com missie. Rede Schaepman. Deze zeide. dat het hem een groot voor recht was op dezen avond een kort woord te mogen spreken tot zulk een groot getal Landstormers, die vol enthousiame voor hun,.ideaal, het pal staan voor het wettig gMfcuit alle dee'.en van het Gewest naar Le:5W zijn gekomen. Een woord van opwekking is feitelijk overbodig, want de B.V.L. blijft jong frisch en enthousiast, maar toch mag een woord van opwekking niet achterwege blijven, want het gevaar dreigt steeds. De B.V.L. wil niets liever dan den vrede, is in ieder opzicht pacifistisch, maarblijft waak zaam want het revoiutievuur smeult, Heele volksgroepen worden regelmatig opgezet tegen het gezag, met het doel het bestaande gezag omver te werpen als de gelegenheid daarvoor gunstig zou zijn. De tijden waarin wij leven zijn somber, de nooden van ons volk zijn hoog gestegen. Verzachting van de ernstige gevolgen en verbetering van den huidigen toestand kan alleen verkregen worden als orde en rust bewaard blijven Door het ophitsen van de massa het aanwakkeren van het verzet, bereikt men niets. Door wanorde en revo lutie kan alleen maar verloren gaan. wat is overgebleven. Revolutie is het ergste wat een volk kan overkomen, omdat er alleen maar ellende, geestelijk en stoffelijk, uit voorkomt. Daartegen te waken is de taak van de B.V.L. Spreker gaat in het kort de wor dingsgeschiedenis van het instituut na. De Landstormers hebben zich verbonden trouw te zijn aan Koningin en Vaderland, en te verdedigen het dierbaarste goed. dat een volk kan bezitten in zijn vrijheid. Spr. wijst er op in verband met het herden kingsjaar. dat Willem de Zwijger de strij der en grondvester is van ons vrije volks bestaan: hos deze goed en bloed offerde voor de vrijheid van ons volk. en hoe alle latere Oranjes dat werk hebben voortgezet. Tot slot spoort spr. de Landstormers aan hun mooie instituut steeds paraat te hou den. in het belang van den vrede in eigen land Vervolgens werd het woord gevoerd door mr. G. A. Boon. eveneens lid van de Tweede Kamer. Rede mr. Boon. Spr. zegt gaarne zijn medewerking te hebben willen geven aan deze propaganda- bij eenkomst. Hier geen verdeeldheid of strijd hier vinden elkander eendrachtig alle groepen der bevolking, die gezag en orde willen Hoe somberder de tijden, hoe meer vat roerige elementen hebben op de massa, die zij met schoone toekomstbelof ten verleiden De wetenschap dat er een kern van 70.000 mannen is. die onmiddel lijk paraat zijn, is een waarborg voor een rustige ontwikkeling naar een betere toe komst Spreker hoopt vurig dat de Bijz. Vrijw. Landstorm nimmer geroepen zal worden actief op te treden, maar dat de preventieve kracht, die van haar uitgaat, voldoende zal zijn. om roerige elementen in toom te houden. Nadat „De Oude Jagerband' zich een en andermaal had laten hooren en de reserve majoor J. P. Boots, commandant van het Vrijw. Landstormkorps de Dri.izen van den gewestelijken schietwedstrijd 1932 had uit gereikt werd bij verhindering van mr. dr. N G. Veldhoen het woord gevoerd door den gep. generaal majoor J. H. Zeeman. Rede generaal Zeeman. Spr. wees erop. dat men nergens zulk een goed inzicht krijgt in de noodzaak van het gezag als in het leger. In dat opzicht is de B.V.L aan het leger verwant en daar om een verheugend teeken. Immers de B. V.L. is een van de weinive Instituten in Nederland, waarin plaats is voor alle Ne derlanders van welke politieke of godsdien stige gezindte ook. Sor. besloot met een krachtige opwekking om toe te treden als lid van de B.VL Het slotwoord werd gesproken door Z. E. luitenant-generaal Duymaer van Twist. Deze dankte allen, die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt en verklaarde de groote populariteit*-van den B.V.L uit de onvergankelijke liefde van zeer vele vaderlanders voor de geestelijke belangen van ons volk. In het bijzonder richtte spr. woorden van dank tot den vol- ijvertgen secretaris der Gewestelijke Com missie luitenant Karres en den voorzitter der Plaatselijke Commissie, ds. Thomas. Spr. eindigde met een krachtige perora tie om in deze moeilijke tijden meer dan ooit nal te staan rondom het vaandel van den B.VL en den troon van onze geëer- bi=~:gde Koningin. Met een door allen enthousiast meege zongen Wilhelmus, werd de bijeenkomst besloten. BINNENLAND. Grootere snelheden op verschillende baanvakken der Spoorwegen ingaande den a.s. Zomerdienst. (Binnenland, 3e Blad). Ondanks accijns-verhooging wordt de bierprijs niet verhoogd. (Binnenland 3e Blad). Opgeleiden voor den Indischen dienst; toekenning van wachtgeld in Nederland. .Binnenland. 3e Blad). Vernietiging van honderdduizend biggen door de Varkenscentrale? (Land- en Tuin bouw 2e Blad). Te Obdam is een auto op een groep kin deren ingereden: één doode en drie ge wonden. (Gemengd. 3e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Genève inzake de Economische Wereldconferentie en den werktijd. (Buitenl. Ie klas). De revolutionnaire actie in Spanje duurt voort. (Buitenl. Ie Blad). Duitschland stelt weer militaire attachés aan. (Buitenl. Ie Blad). De Japanners bezetten nieuw terrein in China. (Buitenl. en Tel.. Ie Blad). INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in dit Blad voor komende openbare kennisgeving betref fende een waarschuwing van den Burge meester aan de mannelijke ingezetenen dezer gemeente, geboren tn 1914, die zich nog niet ter inschrijving voor den dienst plicht hebben aangegeven, om dit alsnog morgen te doen tusschen des voormiddags 10 uur en des namiddags 3 uur op de af deeling Militaire Zaken der gemeente secretarie, Breestraat 119, hoek Wolsteeg alhier. Wie in deze nalatig blijft, maakt zich strafschuldig. NED. CHR. REISVEREENIGING. Op de j.l. Zaterdag in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden algemeene verga dering der Ned. Chr. Reisvereeniging werd o.a. besloten, de volgende algemeene ver gadering te Leiden te houden. WERKLOOZEN-ONTSPANNINGSAVOND. Door de „Leidsche Dilettantenclub." In de stampvolle zaal van „Concordia" heeft de Tooneelvereeniging .Leidsche Dilettantenelub" gisteravond een opvoe ring gegeven van het bekende blijspel: „Gebroeders Kalkoen" van Gerard Nielen. De volle zaal heeft genoten van de humor van het stuk en de vlotte opvoering door de Dilettantenclub. waardoor de goede eigenschappen van het pittige blijspel duidelijk naar voren kwamen. „The Po pular Jazz" verleende haar medewerking aan den welgeslaagden avond en ver zorgde de entre-acte muziek op voortref felijke wijze. Zoowel voor de tooneelver eeniging als voor het jasz-gezelschao was het een succesvolle avond en voor de et telijke honderden wevkloozen die de uit voering bijwoonden een ontspannings avond bij uitnemendheid. TENTOONSTELLING VAN KERKELIJKE EN RELIGIEUSE KUNST. Het bestuur der Leidsche Kunstvcr- eeniging zal van 28 Januari tot en met 19 Februari a.s., een tentoonstelling hou den van hedendaagsche kerkelijke en re- ligieuse kunst van alle gezindten. De or ganisatie dezer tentoonstelling is opge dragen aan den heer Clemens Meuleman, directeur van het Instituut voor Kerke lijke Kunst te Amsterdam. Verschillende kunstenaars van naam hebben reeds hun medewerking toegezegd. Ds. J. Ph. Makkink, predikant der Evang. Luth. Gemeente alhier herdenkt Donderdag 12 dezer zijn 25-jarige ambts bediening. Ds. Makkink wenscht dezen dag onop gemerkt te doen voorbijgaan. Geslaagd is voor het Federatie exa men boekhouden, de heer J. W. J. Blote, leerling van den heer J. A. Christlaanse, alhier. Donderdag 19 dezer herdenkt onze stadgenoot H. Chrispijn zijn zilveren jubi leum als stoker bij de Stedelijke Licht fabrieken.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1