73ste Jaarcane DINSDAG 10 JANUARI 1933 No. 22334 STADSNIEUWS. MUZIEK. VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING XE LEIDEN. Op 24 April a.s. Vanwege het Willem de Zwijger-comité wordt ons het volgende bericht: Op initiatie! van het Algemeen Neder- landsch Verbond, afdeeling Leiden, had in „Den Burcht" een vergadering plaats van ruim 50 personen, onder wie ook studen tenleiders, vertegenwoordigende 40 plaat selijke vereenigingen van de meest uiteen- loopende richting. Doel dezer door prof. dr J. H. Kern voorgezeten vergadering was, te komen tot een algemeene Leidsche her denking, met medewerking in den breedst mogelijken zin der geheele burgerij, van den 400sten geboortedag van den grondleg ger der Nederlandsche vrijheid en zelf standigheid, Prins Willem I van Oranje, geboren 24 April 1533. Vastgesteld werd, dat de herdenkings avond in de Stadsgehoorzaal op 's Prinsen verjaardag zelf kan doorgaan. De hoofdlijnen van het voorgestelde pro gramma werden goedgekeurd: openings woord van den burgemeester, drie redevoe ringen. voordracht en zang. Over de keuze der sprekers ontstond een principieel debat. Aanvankelijk was ge dacht aan een R.-Katholiek. een rechtzin nig protestant en een meer vrijzinnig spre ker, waarbij de aandacht gevestigd was op mannen, wier persoonlijkheid afdoende waarborg bood voor het stellen van het al gemeene Nederlandsche volksbelang boven de subjectiviteit der beleden richting. Op grond, dat hierbij toch ten deel richtingen als criterium golden, rees bij eenige ver tegenwoordigers verzet daar zulk een on derscheiding eenerzijds er toe leiden kan, zeer bepaalde opvattingen uit te sluiten, anderzijds historische personen te bejube len en de figuur van Oranje meer symbo lisch te stellen voor zekere staatkundige denkrichtingen dan historisch verantwoord kan worden. De uitredding uit de opge worpen moeilijkheid scheen te liggen in een keuze van redenaars welke recht doen aan eischen van historische eerlijkheid, rechtvaardigheid en wetenschappelijk ge weten, voor wie niet het belang van een richting .strooming partij groep bezieling geeft maar de historische grootheid weer gevende werkelijkheid welke werkelijk heid alléén een waarde zijn kan voor het volk als onverbreekbare eenheid. Een voor stel, om in dezen zin de sprekerskeuze ge leid te zien, verkreeg, in stemming ge bracht. de algemeene goedkeuring. De voorzitter deelde mede. dat de inge roepen medewerking der plaatselijke ver eenigingen. voor zoover van geldelijken aard" ten doel heeft den toegangsprijs uiterst laag te kunnen stellen: ten hoogste 50 cent. liefst 25 cent; de herdenking kan dan te meer het karakter van een werke lijke volkshulde verkrijgen. In verband hiermede drongen verschillende vertegen woordigers er op aan dat het comité aan B. en W. kostelooze ter beschikkingstelling van de Stadszaal zou verzoeken en, tot be sparing van kosten, eveneens bij de direc ties der dagbladen op de uiterste tegemoet komendheid en medewerking zou aandrin gen. Eenstemmigheid werd verkregen over een minimum-bijdrage van 10 gulden voor elke medewerkende vereeniging. Betoogd werd daartegenover, dat een gemiddelde bijdrage van 20 gulden noodzakelijk Is, zoo dat dan ook op een aantal bijdragen van bijv. 50 gulden vast gerekend wordt. Mogelijk zijn eenige vereenigingen tot medewerking geneigd over het hoofd ge zien. Zij kunnen zich alsnog tot den secre taris wenden. Het ligt niet in de bedoeling, gezien de sombere tijden voor deze herdenking par ticulieren rechtstreeks om giften te ver zoeken. Deze omstandigheid dwingt nood zakelijkerwijze tot soberheid Optreden van koor met klein orkest onder leiding van den heer Rich. Boer is een der algemeene wenschen, waarvan de vervulling in de eerste plaats afhankelijk moet zijn van de gulheid aan geldelijken steun van de me dewerkende vereenigingen. daarnaast ech ter niet minder van enkele royale zoowel als vele kleinere bijdragen den penning meester als verrassing toe te zenden. Goedkeuring ter vergadering werd verder verkregen op de hoofdlijnen van een voor gelegde begrooting en op een voordracht voor de samenstelling van een eere-comité Aan den heer W. J. Bijleveld. lid van de commissie voor de algemeene volkshulde op Paaschmaandag te Delft, werd spreek tijd toegestaan om de plannen betreffende deze centrale Nederlandsche herdenking bekend te maken. Bii acclamatie werd het werkend comité dat reeds ten voorloopigen titel was opge treden in zijn samenstelling en functie- verdeeling bevestigd Leden daarvan ziin de heeren P C. Labriin voorzitter: mr. E J M. H Bolsius mr. J H. Kramers J F Sanders J. J. van Seventer ds. H. Thomas: penningmeester is de heer E W. Wichers Rollandet (giro Bank-Associatie Leiden No 404201secretaris is de heer C J. H Verhoef, Witte-Smgel li telef. 1591. INSTITUUT V. ARB. ONTWIKKELING. „De Vrouw in het Productieproces". In een der zalen van het Volksgebouw hield mevr. Lena Mol uit Den Haag gister avond een inleiding over het onderwerp: „De Vrouw in het Productie-proces". Spreekster wees, haar rede aanvangen de, op het groote verschil in opvattingen ten aanzien van de rol der vrouw in het maatschappelijk leven in vroeger tijden en nu. In den oertijd waren de mannen de ja gers en de herders en de vrouwen hadden de zorg voor het voedsel en de kinderen. Ook in vele latere tijdperken treft men nog de opvatting aan, dat de vrouw vrij wel alle bezigheden behoorde te verrich ten, waarin de man geen lust had. Daarna komt de vroonhoeve en de ar- beidsdifferentiatie en als gevolg daarvan wordt reeds een kentering in de ideologie geconstateerd. De gildentijd, alsook het regententijd perk werkten, ieder op eigen wijze, mee aan de voortgezette wijziging in de opvat tingen omtrent de taak van de vrouw in de maatschappij. Zoo bekleedden bijvoorbeeld de vrouwen van regenten dikwijls belangrijke posities. Spr. gaat dan met groote schreden door de geschiedenis en memoreert de uitvin ding van de stoommachine., die van groote beteekenis werd voor het productie proces. In dit verband herinnert spr. aan de langdurige arbeidstijden in vroegere jaren, die tot gevolg hadden, dat de sterfte-cijfers schrikbarend opliepen. De weeshuizen waren in dien tijd tjokvol en verschillende fabrikanten grepen die gele genheid aan, om de weeshuizen van hare overbevolking af te helpen, door, als het ware, deze kinderen „over te nemen". Ar beidstijden van 12 uren per dag door kin deren van 4, 5 of 6 jaar waren geen zeld zaamheid, waaraan de wet van Minister Sam van Houten gelukkig een einde maakte. Daarna behandelt spr. het aandeel, dat het feminisme heeft gehad in de wijziging der denkbeelden, ten opzichte van den arbeid der vrouw. Vraagt men nu, hoe spr. zich indenkt, dat de plaats der vrouw in het productie proces moet wezen, dan antwoordt zij, dat die plaats moet worden bepaald na ge meenschappelijk overleg tusschen man en vrouw. Waar veelal in arbeidersgezinnen de vrouw het geld moet besteden, is het van groote beteekenis, dat zij daarbij gebru'k maakt van de coöperaties en in aanslui ting daarop is het noodzakelijk, dat de vrouw zich meer moet laten gelden en ook in het bestuur dezer coöperaties een werk zaam aandeel behoort te hebben. De ar beidersleiders Jaurès en Kautsky hebben bij herhaling gewezen op het groote be lang dat de arbeiders hebben bij een machtige coöperatieve beweging. Spr. eindigt haar rede, met een opwek king tot de vrouwen, om meer bewust haar plaats in het productie-proces te gaan innemen, dan tot heden het geval is. Na deze leerzame inleiding volgde een vrij langdurige, doch interessante gedachten- wisseling. Omstreeks half elf sloot de voorzitter, de heer v. Woudenberg, de vergadering met een woord van hartelijken dank aan de spreekster. NED. REIS VEREENIGING - AFD. LEIDEN Viering van het 22-jarig bestaan. Bovengenoemde vereeniging vierde gis teravond haar 22-jarig bestaan in „De Graanbeurs". De zaal was stampvol zóo zelfs dat men genoodzaakt was stoelen bij te zetten. De voorzitter, de heer J. Harde- weg, opende met een overzicht van het geen in de afd. Leiden was omgegaan in dien afgeloopen tijd en verzocht den aan wezigen een driemaal hoera uit te brengen op de N. R. V. Tijdens de uitvoering bracht de algemeen voorzitter, de heer Panman, een bezoek aan dezen feestavond. De leden, die thuis waren gebleven, had den ongelijk, want zelden hebben we zoo'n aangenamen, gezelligen avond medege maakt- Het cabaret, dat onder leiding stond van Louis Noiret, bekend van de gramofoon en radio, wist de aanwezigen terdege aan het lachen te brengen met een zeer beschaafd programma, waarvan wij in het bijzonder noemen mevr. Noiret en Jaap Meijer. De heer Noiret is niet alleen een begaafd chansonnier, doch ook zijn pianospel dwingt bewondering af. Noemen wij slechts de Rhansodie van Liszt. Geen wonder dat het gezelschap ge noodzaakt was nog eenige toe-num-nTs te geven. De entre-acte werd op nakende wijze verzorgd door „The Populair Jazz". De avond werd besloten met een zeer ge animeerd bal. HANDELSREGISTER KAMER v«N KOOPHANDEI Nieuwe inschrijving. Leidsch Matrassenhuis, Breestraat 138. Beddenwinkel. Eigenaar C. Jeuster, Leiden. Wijziging. J. de Rijk Jr., Heerenstraat 20, Leiden. Handel in zaden en hengelsportartikelen. Wijziging handelsnaam in: J. de Rijk Jr. Het Aquariumhuis. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in aquarium-artikelen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd in het Bureau van Gemeentewerken aanbesteed het uitbrei den en verbouwen van de Meisjes-H.B.S. c.a. en het bouwen van een conciërgewo ning. Er was als volgt ingeschreven: Groe- nenberg, Amersfoort, f. 76.600; van der Vliet, Den Haag. f. 71.480; Gebrs. de Vries Den Haag, f. 68.640; Kamerling, Dordrecht f. 67.500; Westmaas en Keizer. Alphen a. d. Rijn, f. 64.660; Kaaij en Zn., Oegst- geest f. 64.000; van der Hoek, Brielle, f. 63.836; A. J de Later en Ph. Meijers, Leiden, f. 61.890; W. Oudshoorn en Zn., Leiden, f. 61.723; Braun, Beverwijk, f. 61.000; Korver. Leiden, f. 60.995; Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg en Noordwijk, f60 900 Th. J. Barthen Leiden, f. 60.200; J. War- naar, Leiden, f. 59.900; Gebrs. N. en J. den Ouden, Alphen en Oegstgeest, f. 59.800; Gebrs. Wierks. Breda, f. 59.700; H. C. Heemskerk, Leiden, f. 59.344; van Duijn en Vink. Noordwijk, f. 59.300; M. Kool, War mond, f. 58.900; W. van Ekdon, Alphen, f 58.759; v. d Velden en de Jong, Oegst geest, f. 58.737; Alg. Haagsche Aanne mingsmaatschappij. Den Haag, f. 58.375 Deerenberg, Alphen a. d. Rijn, f58.100 van der Wal en Co.. Amsterdam, f. 57.887; A. van Nieuwkoop, Sassenheim, f. 53.543; N. Timmers, Leiden, f. 52.000; F. J. de Vries, Bilthoven, f. 51.750; N. van Digge len, Koudekerk, f.49 880: Vennis, Bussum, f. 48.848; R A. Meijer, Koudekerk, f. 48.600; Kroonenburg, Heiloo f. 48.300. De gunning werd aangehouden. EET MEER BANANEN De invoer van bananen in ons land is in de laatste jaren ontzaglijk toegenomen en het verbruik van dit smakelijke volks- voedsel heeft dusdanige afmetingen aan genomen, dat verschillende importeurs in den letterlijken zin van het woord ruimte tekort komen om dien bananenstroom tijdens het rijpingsproces te bergen. De firma H. Kukler en Zn„ Bloemmarkt No. 21, importeurs van de bekende Fyffes- bananen, heeft zich dan ook genoodzaakt gezien voor deze afdeeling een afzonder lijk pand in te richten en hij is zoo geluk kig geweest de hand te kunnen leggen op het perceel Stille Rijn 1, dat door de aan nemers Bik en Blazer uit Rijnsaterwoude overeenkomstig de nieuwste eischen der gewijzigde bestemming werd ingericht. Er zijn niet minder dan elf z.g.n. „rijp- kamers" gebouwd met een gezamenlijke oppervlakte van 300 vk. meter, waarvan de wanden bestaan uit isoleerend mate riaal en die alle door middel van een luik in verbinding staan met de buitenlucht. In deze kamers kunnen liefst 3600 bossen bananen met een gezamenlijk gewicht van circa 72.000 K.G tegelijkertijd worden „rijp" gestookt. De onrijpe hardgroene vruchten worden in trossen aan de zolde ring opgehangen, het vertrek wordt door zelfregelende gaskachels gedurende drie dagen constant op een temperatuur van 70 gr gehouden en na verloop van dien tijd komen de goud-glanzende vruchten te voorschijn, welke voorzien van het be- bekende blauwe etiketje via den handel hun weg naar het publiek vinden. De geheele inrichting is zeer modern en met inachtneming van strenge hygië nische eischen ingericht. Het keurige schilderwerk van den heer W. F. van der Steen draagt het zijne er toe bij om ook het uiterlijk aanzien te ver- hoogen. Op voorstel van de zangvereeniging ,.De Lofstem" te Sassenheim zal ter gele genheid van den Bondsdag van den Bond van Chr. Zangvereenigingen. alhier te houden op den 2den Paaschdag. des mid dags een tocht naar de bloembollenvelden worden ondernomen per tram Het gezelschap zal door het gemeente bestuur van Sassenheim ten Gemeente huize worden ontvangen. Woensdag j.l. is in de hall van ons administratiegebouw nabij het loket een bruinlederen actetasch achtergebleven. De eigenaresse, mej. Greta de Mooij, kan dit voorwerp in ontvangst komen nemen. KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Simon Goldberg. Theo van der Pas. De heer Goldberg is een ernstig man. Zoo moet in een enkel woord de totaal indruk zijn, dien hij, èn als violist in engen zin èn als musicus, vestigde met zijn eerste optreden in onze concertzaal. Zijn violisti- sche ernst bleek overtuigend uit de zorg, die hij aan het materieele, het uiterlijke van zijn kunst wijdt. Daartoe in staat ge steld door een op solieden basis steunend technisch vermogen, zet hij het noten beeld van het papier om in een klankbeeld van subtiele verscheidenheid. Zijn forsche en resolute streek, de Franschen noemen dien kernachtig d'un bras de fer, trok zeer de aandacht. Maar niet minder bekoorde de teere klank van zijn delicaat pianis simo. En in zijn fiorituren is geen nootje, dat het volle daglicht behoeft te schuwen, noch als zuivere, noch als fraaie toon Zijn muzikale ernst toonde hij even ondubbel zinnig met de groote soberheid waardoor zich zijn speelmanier en zijn geheele wijze van voordragen kenmerkt Geen zweempje van effectbejag van .op de zaal spelen". Hij puurt naar de zuiver muzikale waar den en tracht die zuiver muzikaal, met angstvallige vermijding van elk buiten muzikaal middel, te realiseeren. Geenszins beteekent dit koelheid, onbewogenheid in de voordracht. Het is, integendeel, de eer lijk dienende liefde van den waren kun stenaar, die zich zelf niet plaatst tusschen het kunstwerk en den toehoorder. Simon Goldberg. Deze goede kwaliteiten zijn evenwel niet in ieder opzicht tot hun recht gekomen. Dat lag aan de keuze van de beide groote nummers vóór de pauze, die onze onver deelde bewondering niet kon afdwingen. Vooreerst: de derde der (zes) sonaten voor viool en piano van Bach. Al deze zes sona ten behooren tot het grootste en schoonste van het oeuvre van den Thomascantor. Maar.... ze behooren niet thuis in de groote zaal. waar de pianopartij op een modernen concertvleugel wordt gespeeld, welks klank zich zoo slecht met dien der viool vermengt En juist in deze sonaten is vooropgesteld het samenklinken van volkomen homogene obligate stemmen. Dat is alleen met een cembalo te be reiken. De vleugel verstoort de gelijkwaar digheid der stemmen en we hooren slechts de vioolstem met pianobegeleiding. En als men ze geheel in den stijl wil spelen, dan geve men de bastonen der clavecimbel- partij bovendien aan een bescheiden vio loncel. Zóó voorgedragen missen de sona ten hun werking niet od den hoorder, die nu gemakkelijk de stemmen kan volgen. Zonder cembalo zijn zij slechts te genieten door den hoorder, die tevens de stemmen leest. Waarmee dan gezegd is. dat de sonate slecht paste in het kader van den avond. Bachs eigen voorstelling blijkt dui delijk uit het opschrift op een autograaf handschrift dat. onvertaald, luidt: .Sei „suonate :'i cembalo certato violino solo „col basso per viola da gamba accomoag- ..nato se piace. Composte da Giov. Sebast. Bach." Het tweede stuk voor de pauze was ook geen gelukkige greep: de Fantasie op. 159 van Schubert- Ongetwijfeld zijn in dit stuk vele echte Schubertsche schoonheden te vinden. Maar de stof voor een lied van kleinen omvang kan niet straffeloos wor den uitgerekt tot een groot instrumentaal stuk. In deze Schubert voelt men al te veel lengte. Beter ware het geweest zoo de keus was geva'len op het groote Rondo in b mineur, dat waarom toch? schro melijk wordt verwaarloosd door onze vio listen. Het „kleine goed" na de nauze heeft veel goed gemaakt. Met de effectvolle Kreisler- tjes en Chausson's „Poeme" heeft Gold berg ten overstaan van de zaal het pleit gewonnen en hierin kwamen zijn vele voortretfelijke kwaliteiten tot hun recht. Een enthouiast anplaus ontlokte ah extra de Dance esoagnolle" van de Falla Kreisler, virtuoos gespeeld. Theo van der Pas heeft voor een mees terlijke vertolking der pianopartij gezorgd. Hem te hooren spelen, hem te hooren begeleiden is telkens weer een verrassend genot. Onnoodig te zeggen, dat ook hij in het applaus deelde. Zij ten slotte vermeld, dat het een Stemwav-vleueel uit het. magazijn Bender was. die op het podium stond. IJMUIDEN, 10 Jan. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1 20-0 90. Griet per kist van 50 K.G. f.33—15, Tonrren per K.G. f. 1.25—1, Groote Schol per kist van 50 KG. f. 17-13. Middelschol f. 20-17.50 Zetschol f.24—21. Kleine Schol f 22—11. Schar f. 22 50—6.50, Vlee'en per stuk f. 5.25 Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 31—30. Kleinmiddel Schelvisch f.31—21. Kleine Sc^elv;sch f.22—8 50. Ka' e'jauw per kist van 125 KG. f, 66- 32, Gullen per kist van 50 KG. f. 16.50—5., Lenden per stuk f. 2.50—0.63, Heilbot per K.G. f. 1.20 0.85. Wijting per kist van 50 K.G. f. 11—7, Koolvisch per stuk f. 1.35—0.45. Aangekomen 8 Stoomtrawlers: IJM. 44 met f.5391, rJM. 7 met f.3798 ÏJM. Ill met f.2058. IJM. 133 met f 2289 TJM 86 met f.2417. IJM 80 met f.2778. IJM. 238 met 1.1666. IJM. 52 met f.1982; 4 loggers: R.O. 1 met f.725, K.W 38 met f.1185. K.W. 48 met f.726. K.W. 172 met f.64; 1 Deensche kotter: E. 527 met f.2179. BINNENLAND. Jhr. P. van der Does de Willebois ge huldigd op zijn 90sten verjaardag. (Bin nenland, 3e Blad). Besloten is tot 2pCt. salariskorting voor de Haagsche gemeente-ambtenaren, (Binnenland, 3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. (Binnenland, 3e Blad). Begrafenis prof. L. Lindeboom te Kampen (Kerk en School, 3e Blad). Minister Donner overweegt hooger be roep in crisis-pachtzaken. (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). Penningmeester eener zuivelfabriek te Oude Niedorp overvallen en van f. 2000. beroofd. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Engelsche voorstellen ter voorbereidende conferentie voor de Economische Wereld conferentie. (Buitenl., le Blad). Voorstellen inzake verkorting van den arbeidstijd van het Internat. Arbeids bureau. (Buitenl., le Blad). De Japanners blijven agressief in het conflict met China. (Buitenl., le Blad). De revolutionaire actie in Spanje nog niet geheel bedwongen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Een rapport van Italië over den toestand in sovjet-Rusland. (Tel., le Blad). Ernstige treinramp in Roemenië. (Tel., le Blad). Ernstige opstanden in den Britsch- Indischen staat Alwar (Buitenl en Tel., le Blad). Groote vestingbrand in Finland. (Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Economische besprekingen. - Het conflict in het Verre Oosten. In de commissie van experts die de Eco nomische wereldconferentie moeten voor bereiden, hebben belangrijke besprekingen plaats gehad over den stand der economi sche wereldcrisis en de mogelijkheden deze op te lossen. De Engelsche financieele expert, Leith Ross, hield een inleiding. Deze waarschuwde allereerst voor een op timistische beoordeeling van den toestand. Tot nu toe bestaan nog geen aanwijzin gen dat de crisis overwonnen is, veeleer moet verwacht worden dat de toestand zich nog meer zal toespitsen. Op vier pun ten vatte Leith Ross dan de voorwaarden samen, welke volgens de meening der En gelsche regeering onontbeerlijk zijn voor de overwinning der crisis en welke ter eco nomische wereldconferentie moeten wor den behandeld. 1). Directe regeling van het in tergeal lieerde schuldenvraagstuk; 2Stabilisatie der valuta en nieuwe ver deeling der goudvoorraden; 3). Financieele wederopbouw door het herstel der internationale credietverhou- dingen, „Stillhalteverdrag" voor de parti culiere schulden en de opheffing der de viezen- en transfermoeilijkheden; 4). Verlaging der tolmuren. Leith Ross verklaarde vervolgens dat de Engelsche regeering een terugkeer tot den gouden standaard niet mogelijk acht. Naai de tot nu toe opgedane ervaring is het veel gemakkelijker gebleken een valuta in het binnenland te handhaven dan de bui- tenlandsche wisselkoers te beïnvloeden. De Amerikaansche financieele expert Williams gaf vervolgens een aanzienlijk optimistischer beeld van den toestand en verklaarde dat de Amerikaansche regee ring bereid is af te wijken van de tot nu toe gevolgde politiek van hooge bescher mende rechten. Williams deelde nog mede. dat de nieuwe Amerikaansche regeering nog voor de conferentie hoopt te komen tot een oplossing van het intergeallieerde schul denprobleem. Deze buitengewoon voor zichtig gestelde verklaring interpreteert men in kringen der commissie aldus, dat de intergealieerde schuldenkwestie zal worden opgelost langs den weg van onder handelingen met de afzonderlijke regee ringen. De Fransche expert, prof. Rist. verklaar de zich tegen de kunstmatige opdrijving van prijzen, welke naar zijn meening in de huidige economische wereldcrisis gevaar lijke en economische en sociale gevolgen zou kunnen hebben. Hij sprak de hoop uit dat de conjunctuur automatisch weer zal opbloeien en sprak zich voorts nog uit voor een permanente regeling der particu liere buitenlandsche schulden op korten termijn. De door het Internationale Arbeids bureau bijeengeroepen conferentie tot be strijding van de werkloosheid door middel van vermindering van den werktijd komt heden te Genéve bijeen. 28 Staten, waaronder alle Europeesche mogendheden, nemen aan de conferentie

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1