De Atlantique te Cherbourg. 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Januari 1933 Derde Blad No. 22332 Buitenl. Weekoverzicht UIT HET NEnERl ANDSCHE PARLEMENT. PIJNSTILLERS INGEZONDEN. RECHTZAKEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Crematie en-Auto-Transport LAND- EN TUINBOUW. moeilijkheden in den aanvang van het jaar. Nauwelijks is het nieuwe jaar begonnen, of reeds deed zich in het Verre Oosten een nieuwe gebeurtenis voor, die den toch reeds gespannen toestand wederom ten zeerste dreigt te verergeren. Voor de zoo- veelste maal hebben de Japansche mili tairen blijkbaar op eigen gezag gehandeld, met gevolg, dat feitelijk een casus belli is geschapen! Hoe beschouwt men toch anders een aanval op zuiver Chineesch gebied, juist binnen den Chineeschen muur zelfs? De oorzaak van het Japan sche optreden bij SJanhaikwan ligt nog steeds in het duister, doch zelfs aangeno men, dat de Chineezen aanleiding hebben gegeven tot een afweer-actie hetgeen op zijn zachtst gesproken twijfelachtig is dan nog is er geen reden om tot zulk een ver-gaande operatie over te gaan als het bezetten van, zooals gezegd, zuiver Chineesch grondgebied. In Europa zou dit direct tor zeer gevaarlijke toestanden hebben geleid, maar in het Verre Oosten, speciaal bij de verhoudingen tusschen beide betrokken landen, loopt het niet direct zoo'n vaart. Niettemin is door een en ander het conflict natuurlijk verscherpt en in China roepen de nationalistische kringen ook reeds op tot den oorlog! Gelet op de Oostersche langzaamheid gaat zoo iets, gelukkig, niet zoo vlug in zijn werk en is er derhalve gelegenheid om in te grijpen. Maar hoe en door wie? In de eer ste plaats is het een geval voor den Vol kenbond. doch wat vermag dit lichaam daar ter wereld? Weinig meer dan een moreel prestige bezit de Volkenbond daar ter plaatse en zal men dit in de waag schaal durven stellen? Er gaan weliswaar stemmen op en niet ten onrechte die meenen, dat er iets gedaan moet wor den. ook al zou Japan den Volkenbond vaarwel zeggen, b.v een economische boy cot. doch anderzijds voelt men in conser vatieve kringen in Frankrijk en Engeland weinig cr voor om ter wille van China de vriendschap met Japan in gevaar te bren gen. Het is weer eens een bewijs, hoe wei nig over het algemeen nog slechts wordt gekeken naar het recht alleen, zonder bij komende omstandigheden! Meer succes is wellicht te verwachten van zachten drang der groote mogend heden. die belang hebben bij den gang van zaken en deze schijnt reeds te zijn in werking gebracht, Met gevolg, dat de officieels regeering te Tokio neiging be toont, den terugtocht te aanvaarden. Doch hoe zullen de militairen daarop reageerenZij beslissen en niet de regeering! Eveneens bedenkelijk is het verloop van zaken op Ierland. Men weet, hoe sedert het optreden van de regeering de Valera het „groene eiland" eigenlijk met Enge land op voet van oorlog is. Niet met de wapenen, doch economisch. De terugslag daarvan doet zich in beide landen gevoe len, doch op Ierland wel het meest. In de, staatskas is dan ook een groot gat gesla gen en dat moest gestopt worden, waartoe de Valera o.a. voorstelde de loonen der ambtenaren en der spoorwegmannen te verlagen. Dit laatste kon echter geen ge nade vinden bij Labour, zonder welker steun de Valera geen meerderheid in den Dail heeft. De premier ging daarop reeds gedeeltelijk overstag door de voorgenomen verlaging te halveeren, maar ook dit kon Labour niet aanvaarden. Daarmee was de regeering in last! En dit temeer, waar de populaire burgemeester van Dublin met plannen rond liep om een nieuwe partij van het midden op te richtenIn Engeland hoopte men dan ook reeds op een aan staanden val van het bewind de Valera... Doch onverwacht heeft deze een verras senden tegenzet gedaan, die in beteekenis nog moeilijk is te doorzien. Hij ontbond de Dail en nog deze maand worden nieuwe verkiezingen gehouden. Daardoor ont breekt in ieder geval den Dublinschen magistraat de tijd om rustig zijn nieuwe partij te grondvesten. Eenerzijds is er nu bij de terstond ingezette verkiezings campagne het uit eigen belang voortko mend verzet tegen het regeeringsbeleid en de zucht de vroegere betere toestanden te herstellen, doch anderzijds is er de door de gebeurtenissen aangewakkerde haat tegen Engeland. En op het laatste speculeert natuurlijk de Valera, zooals zijn eerste verklaring al deed blijken. Welke stroo- ming de sterkste zal blijken te zijn? We zullen het moeten afwachten, doch erg gerust zijn we er niet op! Ierland pleegt gewoonlijk te doen, hetgeen Engeland niet wenscht. In Duitsehland is de tijd van rust lang zamerhand voorbij. Tegen 24 dezer is de Rijksdag weer bijeengeroepen en zal deze kleur moeten bekennen. Voor Hitler is de beslissing zwaar, zeer zwaar. Als bewijs daarvoor is te wijzen op het onderhoud, dat de Nazi-leider eenigszins clandestien Henri de Jouvenel. had met den vroeger door hem verketter den rijkskanselier von Papen. WU Hitier tenslotte toch met dezen ex-kanselier in zee gaan, d.w.z. onder diens leiding, want een leiderschap van Hitier zou von Papen beslist niet accepteeren? Alles klinkt wat Door D. Hans. Antwoord aan een vriend. Amice, Je hebt een bezoek gebracht aan de Tweede Kamer, je bent erg teleurgesteld thuisgekomen en je hebt me een zwart gallig briefje geschreven. Gaarne wil Ik je daarop antwoorden. Als boven je briefje een opschrift ware noodig geweest, weet je welk ik dan ge kozen zou hebben? Een variatie op een klassieken titel „Een onaangenaam mensch inde Tweede Kamer". Maar, ik voeg het er onmiddellijk bij. op jou zou dan toch óók toepasselijk zijn wat Hildebrand van zijn neef schreef: „En evenwel was hij een beste, eerlijke, trouwe jongen, prompt in zijn zaken, stipt in zijn zeden, godsdienstig, en zelfs in den grond goed hartig." Maar neen. je bent geen Nurks. Toch niet. En zoo ja. dan loopen er duizenden van je soort rond. Want van de 10 Neder landers. die voor het eerst een vergade ring van de Tweede Kamer bijwonen, oor- deelen er 11 zooals jij. Vandaar dat Braat destijds met één slag populair is geworden door z'n voorstel, om de schadeloosstelling der leden op f 2500 terug te brengen. En daarom wil lk in het kort op je briefje antwoorden. Natuurlijk zal ik niet op alles kunnen ingaan. Dat doen ze in de Kamer ook niet. Als ze een kwartier spreektijd hebben, beginnen ze in de 14e minuut aan de lastigste argumenten, waarna ze in de 15e „betreuren" dat ze niet „in de gelegenheid zijn om Je hoofdgrief, waarde vriend, is feitelijk deze: dat het in de Kamer een klein jan boeltje is. Daaromheen groepeeren zich al je andere klachten. Er wordt niet ge luisterd. Er wordt rumoer gemaakt. Er is geen decorum. Precies. Ik spreek het niet tegen. Maar nu wil ik in de eerste plaats opmerken, dat stilte en luisteren niet synoniem zijn. En dan zie ik nog liever een rumoerige afgevaardigde dan een snorkende Maar bovendien: het is veel- verbreid misverstand, dat iedere parle mentaire speech als van-zelf recht zou hebben op aandacht, Welnu: dat is niet zoo. Je zoudt zoo doende de goede niet meer van de slechte kunnen onderscheiden. En als je wat meer in de Kamer kwaamt, amice, zou je we ten dat naar de goede speechen gewoon lijk geluisterd wordt. De rest is het luiste ren niet waard. Dat is toevallig de groote meerderheid. Maar dat kan ik niet hel pen. Dat ligt aan de speechen. Ja maar zeg je jullie moeten er over in de pers schrijven, en je kunt dik wijls door het rumoer het gesprokene niet of niet goed verstaan. Accoord. Maar wil ik je nu eens een beroepsge heim vertellen? De beste redevoeringen zijn die. welke niet verstaan worden. Die doen geen kwaad Een afgevaardigde is dikwijls véél slechter af wanneer z'n speech wordt verslagen, dan wanneer wij hem niet verstaan. Duizenden en duizenden speechen zijn feitelijk gestorven op het zelfde oogenblik dat ze werden geboren. Hun gemeenschappelijke grafkelder is de „Handelingen". Van hun bestaan heeft nooit iemand iets vermoed. Gelukkig. Maar het is zonde van het papier en van het inbinden. Met dit alles wil ik zeggen, dat werkelijk-goede redevoeringen de aan dacht hebben die ze verdienen.Ik raad je dus aan. om alleen te komen als er een goede speech gehouden wordt en anders te gaan visschen. Als je dit advies op volgt. zal ik je helaas zelden op de tri bune zien. Je buurman, die alleen komt als er „keet" is. staat op een principieel-ver- keerd standpunt. Dat zooveel leden er niet zijn, als ze er zijn moeten, dat ze bij stemmingen weg blijven. ja, dat ze zelfs stemmen zonder precies te weten waarover het gaat, is de bittere waarheid, die ik niet verbloemen mag. Maar weet je er een middel tegen? In één van onze eerste Grondwettten werd f. 10 van de schadeloosstelling afgetrok ken voor iedere vergadering, waarin iemand zonder geldige reden afwezig was geweest. Stel je voor! Als dat nóg be stond zou de halve Kamer zelfs een slor dige duit moeten bijpassen. Maar als jij een middel weet om de heeren tot meer plichtsbetrachting te dwingen, houd ik me aanbevolen. En dat ze tegenwoordig elkaar onaan genaamheden toevoegen? Oók waar. Je hebt de woorden „lammeling" en leuge naar" gehoord. Amice, je hebt het ge troffen. Je hadt op een slechter dag kun nen komen, bv onder een bolsjewistische speech. Maar ze meenen het niet. Want een half uur later, als de vergadering uit is. kuieren de „lammeling" en de leuge naar" samen lachend over 't Binnenhof. Zoo is de politiek. Ook on ons, journalisten, hadt .je een aanmerking. We loopen soms de perstri bune af. Een enkele maal zelfs allen tege lijk. Het is zoo. Ik erken het deemoedig. vreemdMaar zal Hitler met den baaierd in eigen partij waaraan ook de jongste veemmoord in Saksen geen goed heeft gedaan zich wagen aan nieuwe verkiezingen, die ongetwijfeld het gevolg zouden zijn van een val van de regeering von Schleicher? Ook dat klinkt vreemd! Doch hoe de Nazis een beslissing zullen kunnen vermijden? De regeering zal toch thans met een program voor den Rijksdag treden, waarna de moties van afkeuring, die al door communisten en socialisten zijn ingediend, zullen moeten behandeld worden. De positie van von Schleicher is gunstig Van Fransche zijde schijnt een uiterste poging te worden gedaan om met Italië tot een betere verstandhouding te gera ken. Met dit doel is toch de senator Henri de Jouvenel tot gezant te Rome benoemd. Voorloopig slechts voor den tijd van zes maanden! Het lijkt een uiterste remedie. De Jou venel staat bekend als een groot voor vechter van een overeenkomst met Italië en zal ongetwijfeld al zijn krachten in spannen om te slagen in een taak, die hy beschouwt als te beslissen in de toekomst over oorlog of vrede. Die krachten zal hij echter beslist noodig hebben, want de verstandhouding tusschen beide landen is zeer slecht geworden tengevolge van aller lei gevoeligheden, die over en weer zijn gekwetst terwijl het aantal vraagstukken, dat opgelost moet worden bovendien legio is! Een tijd van zes maanden is daarvoor krap toegemeten Maar wees mensch! Begrijp, dat we een kop thee verkiezen boven de luchtledige rethoriek van den één of de gebroken schotel welsprekendheid van den ander. Zeker, het speelt ons soms parten. Het is alweer een jaar of 15 geleden, dat bij de Waterstaatsbegrooting het woord werd verleend aan een afgevaardigde de man is ter ziele die elk jaar hetzelfde onder werp behandelde. En zie, juist kwam onze thee. Wij allemaal wèg. Toen we terug kwamen was de spreker klaar. Geen nood. Wij wisten het onderwerp wel. En den vol genden dag zag het geachte lid tot z'n stomme verbazing in alle kranten, dat hij een zaak besproken had die hij niet be sproken had. Dat zijn de afleidingen in ons parlementaire leven. En behalve de thee hebben we nog onze eindjes sigaar en sigaret, die we op een vaste plaats neer leggen. Dat is de afdeeling replieken. Kijk eens, amice, je moet niet te véél kwaad van het parlement spreken. Zeker, er valt het een en ander op aan te mer ken. En het is goed dat het gezegd wordt. Critiek is als een stofzuiger. Maar de fout van ons, met anti-parlementaire tenden- zen behepte, volk is, dat het wél de fou ten, maar niet de deugden van het par lement ziet. En vergeet dan niet, dat ten slotte de waarborg van onze volksvrijhe den ligt in het parlement, dat die vrijhe den desnoods moet verdedigen tegenover de Regeering. En dan nóg iets. De on deugden van het parlement en zijn leden, zijn dat tenslotte niet de ondeugden van ons volk? Volksvertegenwoordiging en na tie staan maar niet los van elkaar? De één is uit de ander voortgekomen. Maar je hebt in veel opzichten gelijk. Eerlijk. Het uiterlijke beeld van het parle ment kón fraaier zijn. Het decorum wat sterker. En er zitten te veel menschen, die, bij de gTatie van hun propagandistische lichtelijk-demagogische talenten uit de meetingzaal in het parlement zijn over gestapt, die op de levensreis heel weinig geestelijke bagage meedragen en die daar om heel wat beter op hun plaats zouden zijn als chef-opzichter in een warenhuis of houder van een goed-beklanten sigaren winkel. En je moet overigens niet altijd denken, dat politiek een pretje is. Minis ter Heemskerk die toch een knappe kerel en een uitstekend bewindsman was, heeft in een weemoedige bui eens gezegd: ik heb spijt dat ik niet in den delicatessen-han del ben begonnen. Zoodat, amice, ik je den raad geef om ook eens op de goede eigen schappen van het parlement te letten. En dan vooral op zijn werkkracht, die inder daad zéér is toegenomen, op zijn arbeids- lust- en productiviteit. Geef dus je steun niet aan Braat, omdat hij destijds de schadeloosstelling op f. 2500 wilde bren gen. Kon hij makkelijk doen. De koeien en de varkens loopen bij 'm in en uit, de kippen leggen haar eieren tot onder tafel toe. Zelfs zijn stieren geven melk. En tenslotte: als je de Kamer-boden zulke heeren vindt, zulke nette menschen met beleefde manieren, stel ze dan candi- daat. Als ze twee weken afgevaardigde zijn, maken ze even hard rumoer als de anderen en luisteren ze ook niet meer. De groeten aan je vrouw en zeg haar dat de vrouwelijke afgevaardigden er altijd even stemmig uitzien. RECLAME. Zakje 10 ct. Koker 40 en 75 cL Bij Apoth. en Drogisten. Nederlandsch... daarom beter. 3465 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Er zijn merkbare teekenen die er op wijzen dat de varkensprijzen, vooral wat betreft de magere varkens en jonge big gen een stijgende lijn zullen gaan volgen en we durven zulks dan ook wel voor spellen ook en wel op die gronden dat het jonge fokgoed in den lande dermate is geslonken in hoeveelheid, dat men thans uit de verafgelegen streken de Zuid-Hol- landsche en Noord-Hollandsche markten bezoekt voor zeer belangrijke aankoopen. Talrijke jonge varkens zijn er den laat- sten tijd de grenzen over gebracht zij het dan ook door den smokkelhandel ze zijn voor heel goede prijzen van de hand gegaan en onze varkensstapel is er geducht mee ingekort. Gisteren was het alhier op de Leidsche markt heel goed merkbaar, er was een vlotter handel en de prijzen gingen al aardig omhoog. Mest- varkens van 7030 pond deden al weer f. 11f. 12 per stuk, hetgeen in langen tijd niet werd besteed. Mogelijk is het een begin ook van betere prijzen van vette varkens, want ook hiervoor zijn er teeke nen die er op wijzen dat de grootste voor raden zijn geruimd. Jammer is dat de heffing ten bate van de varkenscentrale of Crisisvarkenswet het binnenlandsche gebruik enorm heeft doen drukken, anders hadden wij zeker al hoogere prijzen ge zien. De markten van de afgeloopen week toonen echter reeds een iets vaster beeld. Het is een eigenaardig verschijnsel dat, terwijl de wereldprijzen van de meeste voedergranen plotseling een veel vastere tendenz hebben, de mestvarkens een zoo veel grooter belangstelling ontmoeten, een eigenaardig doch reeds vroeger dikwijls voorkomend verschijnsel. Melk en melk producten stond in de afgeloopen week nog in een zeer kalme belangstelling en de prijzen waren geenszins beter. Toch was de gebruiksveehandel wel iets leven diger. Vastere prijzen met meer om zetten. Slachtvee bleef door groote aanvoeren nog moeilijk te plaatsen, ofschoon de toe voeren geheel werdpn opgenomen, kon men niet van betere prijzen spreken. Alleen nuchtere kalveren even hooger in prijs. De wolveeafdeelingen waren door koo- pers nog niet drukker bezocht en het handelsttempo dan ook nog stug, met lage prijzen. Exporteurs wachten naar we vernamen nog op nieuwe consenten voor uitvoer ofschoon er gister hier ter plaatse wel reeds voor Frankrijk werd aangekocht. VAN DER S. DE BRANDENDE KOLOS Volgens een gistermiddag ontvangen bericht, hadden de navolgende sleepbooten het s. L'Atlantique" op sleeptouw: Roode Zee, kapt. Jacob Klinge; Witte Zee, kapt, J. H. v. d. Hoeven; Lauwerzee, kapt. Hein van Dijk; de Duitsche sleepboot Simson, de Fransche sleepbooten Abeille 21, Abeille 22 en de Monitoure, alle onder commando van Jacob Klinge. den kapitein van de Roode Zee. Om 11.15 gistermorgen is de bestemming veranderd in Cherbourg. De drie Hollandsche zeelui waren nog steeds aan boord. Heel langzaam, 3 knoopen per uur, ging het vooruit. Om 1 uur vannacht werd Cherbourg bereikt. De brug schijnt niet verbrand te zijn maar drie gebroken patrijspoorten ter hoogte van het wateroppervlak lieten den geheeien dag water naar binnen stroomen tengevolge van 't geklots veroorzaakt door de sleepmanoeuvres. De minister voor de handelsmarine heeft aan een vertegenwoordiger van de „Paris- Midi" omtrent den brand verklaard, dat deze noch aan kortsluiting noch aan na latigheid is toe te schrijven. In een hut eerste klasse waren ongeveer dertig wollen matrassen ondergebracht. Als een lid der bemanning hier een brandende cigaret heeft weggeworpen, kunnen de matrassen gemakkelijk urenlang hebben liggen smeu len voordat de eigenlijke brand uitbrak. De minister zeide ervoor te zullen zor gen, dat in de toekomst voor net binnen werk van het schip minder hout gebruikt zal worden, dat twee radiokamers zullen worden ingebouwd, een voor en een ach ter, en dat aan de bemanning brandweer mannen van beroep zullen worden toege voegd. (Builen verantwoorden,! kneid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven YNSTJÜRD. Friezinnen en Friezen yn en om Leyen. Sa 't Jimme mooglik witte, en Moandei- tojoun ek sjen kinne üt in adfortinsje yn disse krante, hat it Bistjür fen it Selskip „Fryslan", it bikende foardragerspear .Ha rend en Martsje" fen Hüzum ütnoege. om Snjeontsjoun 14 Jan., hjir yn „Zomerlust" is kommen om de Leden fen „Fryslan" en, ek Ijeafot sa folie mooglik. gasten in moaie joun to jaen. En det it in tige moaie joun wirde seil, wil elts. dy 't .Harend en Martsje" al ris carder heard hat. In pear jier foriyn binne hja hjir ek west en habbe ze mar danige skoan fol- dien. De „recensie" in 't .Heidsch Dagblad" liet do neat to winksjen oer en grif seille hja it nou net minder dwaen. En hja kom- me mei in hiele nye wirklist. Nou scoe it Bistjür fen „Fryslan" min- like graech wolle det net allinnich de Le den sa folie mooglik allegearre komme, mar det wy dy jouns teffens ek tige folie net leden, gasten, yn „Zomerlust" sjen seille. Kaarten binne der by alle Bistjürsleden to kryen. It kostat mar 50 sinten, dus der hoecht it net om oer to gean en hwa wit, moog lik krye wy der dan ek yette wol inkelde nye leden by. hwet us fensels tige oan- stean scil. Dus. Friezen, allegearre takommende Snjeontsjoun 14 Jan.. nei „Barend en Martsje" yn „Zomerlust"; it seil Jim' grif wol foldwaen. Mei tige tank for it pleatsen. De Skriuwer B. v, d BURG Wz. Rijnsburgersingel 23. GEHEIMZINNIGE ANONIEME BRIEVEN. VROUVVENVEREENIGING „DORCAS Mijnheer de Redacteur. Wij verzoeken U beleefd een plaatsje voor onderstaande regelen, waarvoor bij voorbaat onzen hartelijken dank. Door de opbrengst der met door B. en W. verleende vergunning gehouden collecte van 18 tot en met 30 Juli 1932, daartoe in staat gesteld, alsmede door het van parti culieren ontvangen van kieedingstukken (zoowel boven- als onderkleeding) die ver steld en vermaakt werden, konden wij in de afgeloopen week 460 kieedingstukken uitreiken aan 42 gezinnen van verschil lende richting. Wij danken de respectieve lijke geefsters en gevers, die ons hiertoe in staat stelden, recht hartelijk en houden ons voor de toekomst aanbevolen voor alle mogelijke kleeding enz., die nog voor de minderbedeelden zulke goede diensten be wijzen kunnen. U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, De Dames v. d. Vrouwenvereen. „Dorcas" der Adventgemeente. N.B. - Gedragen onder- en bovenkleeding enz. wordt gaarne in ontvangst genomen door de dames: Slothouber, Rijnsburger singel 7 en Van Oosten, Heerenstraat 50. Predikant opnieuw voor het Hof. Naar gemeld wordt, zal het Amster- damsch Gerechtshof de behandeling van de strafzaak tegen ds. E. R., thans predi kant te Winterswijk voortzetten op 6 Februari a.s. De predikant werd op 9 Februari 1931 door de rechtbank te Utrecht wegens het schrijven van anonieme breven en brief kaarten met be!e?digend°n inhoud, o m- aan jhr. W. A. Ortt, directeur van de stichting Zandbergen te Amersfoort, ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf conform den eisch van den Officier. Op 19 en 20 Mei j.l. diende de zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof. De predikant hield vol onschuldig te zijn, de schriftkundigen waren echter unaniem van oordeel, dat verdachte de bewuste brieven had geschreven, hier tegenover staat, dat de brievenstroom ook doorging toen de predikant zich vrijwillig in isolatie bevond. De proc.-gen. mr. Bauduin eischte even eens een maand gevangenisstraf. Na het pleidooi van mr. J. Voorink uit Winters wijk gelastte het Hof een nader onder zoek van de jongste schrifturen tijdens de interneering binnen gekomen. In de periode tusschen 20 Mei en heden is de stroom van anonieme brieven door blijven gaan. RECLAME. Begrafenisonderneming Q. M. SEUGLING Kosterij Evang. Luth. Gem, Middelweg 36 Tel. 3101 Leiden DE HEER BRAAT EN DE NEDERL. VARKENSCENTRALE. De heer Braat heeft aan den minister van economische zaken en arbeid de vol gende vragen gesteld betreffende de Ned. Varkenscentrale: Is de minister bereid mee te deelen: 1. Of de Nederlandsche Varkenscentrale credietwaardig is? 2. Of de regeering zich garant stelt voor de Nederlandsche Varkenscentrale'' 3. Of er voldoende toezicht is op het beheer van het stabilisatiefonds van de Nederlandsche Varkenscentrale? 4. Of het juist is, dat de gebouwen der baconzouterijen, die voor de Nederlandsche Varkenscentrale werken, getaxeerd zijn op f. 10 millioen en dat daarvan 10% p. j. be taald wordt voor huur en afschrijving door de Nederlandsche Varkenscentrale ten koste van het voornoemde fonds? 5. Hoe een varkenshouder, die geen lid der gewestelijke varkenscentrale wil zijn, de thans in zijn bezit zijnde varkens ge merkt kan krijgen, of verkoopen? 6. Of men speenbiggen die nog niet ge merkt zijn verhandelen mag? 7. Of het juist is, dat zeer vele leden der Centrale als lid bedankt hebben, en, zoo ja, waarom?

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9