ALLEEN CHIEI IIP KAN U VOORTDU- REND BEVREDIGEN EN 1! 5 BOVEI 4DIE N 1 DE B ESTE SlI SARI ET VOOR U W GEZONDHEID - f - LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Zaterdag 7 Januari 1933 LEI GEMEENTE LEIDEN. VISSCHEBIJBERICHTEN. NATIONALE BOND VAN VERPLEGENDEN Lezing van dr. Stipriaan Luiscius. In het Federatiehuis. Gerecht 10, werd gisteravond voor de afdeeling Leiden van den Nationalen Bond van Verplegenden door dr v. Stipriaan Luiscius, leider van het Consultatiebureau voor Moeilijke Kin deren alhier, een belangwekkende voor dracht gehouden over ,,De psychologie van het moeilijke kind". Voor deze lezing was veel belangstelling, en terecht. Na eenlge inleidende woorden van de presidente begon spreker met er op te wijzen, dat den laatsten tijd pas meer aandacht is geschonken aan de oorzaken van de moeilijkheden bij kinderen Na achtereenvolgens als strafobject, product van erfelijkheid en omgeving en als object voor laboratoriumonderzoek be schouwd te zijn, is het Freud geweest, die een geheel nieuwe richting heeft ingesla gen en het belang van het onbewuste zieleleven en het driftleven heeft aange toond. Op het onbewuste was reeds vroe ger door de ontdekking van de hypnose de aandacht gevestigd. Tijdens de ontwikkeling bestaan bij het kind eenige gToote conflicten, voorname lijk in de verhouding tot de ouders of ver zorgers, waarbij één van de ouders als concurrent gezien kan worden. Hoe zich dit ontwikkelt, hangt af van de houding van de ouders. Er komen bij den lateren zeuwpatlënt dezelfde verschijnselen voor als bij het moeilijke kind. Vandaar de uit- sr^aak van een bekend zenuwarts: Er be staat geen zenuwziekte, alleen asociaal gedrag, hoewel deze uitspraak eenzijdig is. Psychotherapie bij zenuwpatiënten is in vele gevallen doeltreffend, 't is een soort opvoeding. Tot opvoeding van kinderen draagt bij het gezin, de school, de jeugd- vereeniging e.d. Moeilijkheden bij kinde ren berusten hoofdzakelijk op onjuiste in zichten en conflicten van de ouders. Verder wees spreker er op dat on sociaal gedrag op verschillende wijze tot stand komt. nJ. door de verzetreactie, de identificeeringsreactie 't compenseeren van minderwaardigheidsgevoelens, de ge voelsoverdracht en het beantwoorden van de verlangens van anderen, welke door spreker nog nader werden uitgewerkt. Ook de social» omstandigheden kunnen buitengewoon ongunstig werken, denk aan het verwaarloosde kind. Nog meer moeilijkheden geven echter de verwende kinderen. Hierbij zijn de kinderen het brandpunt van de zorgen en conflicten van de ouders, hier kan dan de moeilijke oedipus complexverbinding ontstaan. De ouders richten eigen onbevredigde ver langens op 'de v'nderen Verdere fouten in de opvoeding zijn: het voortrekken en ondoelmatige verbie den van kinderen en het oneerlijk zijn te genover kinderen. Een kind gaat jokken bij imitatie van een van de ouders, als verzetactie om zich te redden uit moei lijkheden en bij overmatige phantasie. In de praktijk blijkt dat het belang van sexueele conflicten bij jonge kinde ren buitengewoon overschat wordt. Ze kunnen zich ontwikkelen waar een geest van onreinheid of geheimzinnigheid hrerscht. Voor moeilijke kinderen zijn d 'S voornamelijk de ouders verantwoor- d ijk; ze meenen vaak de kinderen tot nuttige leden van de maatschappij op te voeden doch doen dit voor hun eigen plezier. Door hierop te wijzen kan het werk van de wijkverpleegster en sociale werkster van groot belang zijn. Afleiding 'jeugdbewegingen i en werktherapie spe len een groote rol. een enkele maal is verandering van milieu gewenscht. Soms ruilen ouders voor eenigen tijd van kin deren en gaf dit een gunstig resultaat. Heeft een kind bepaald een neurose dan is een psvehoanalystische behandeling gewenscht. Dit is echter uitzondering. Spreker eindigde met de hoopvolle uit spraak dat bij een goed opgevoed volgend geslacht geen nerveuze ouders dus geen moeilijke kinderen meer kunnen voor komen. Nadat nog vele vragen door Dr. van Stipriaan Luiscius beantwoordt waren eindigde de goed geslaagde avond. NOODLIJDEND RUSLAND. Er heeft zich hier ter stede, op verzoek van den Kerkeraad der Doopsgezinde Ge meente een commissie gevormd voor steun aan noodlijdende Russen. Deze com missie heeft een circulaire rondgezonden, waarin zij opwekt tot het verieenen van steun en tot bezoek aan den weldadigheids avond op 19 dezer De comm'ssie bestaat uit: Ds L. Bonga Zoeterwoudsche Singel 22, voorzitter. Dr. Z. Kamerling. Zoeterwoud- sche-Slngel 43 secretaris Mevr. Van Leeu wen—De Paauw Rijn- en Schiekade 94. Mei G. Staoel Oesrstzeest Koninginnelaan 21. J. Broeze Stadhouderslaan 35, pen ningmeester Postgiro No. 93633. MUTATIES BIJ 4 R. I. In verband met de opheffing van de Normaal-Schietschool, de le Stormschool en de Rijks Postdulvendienst op 1 Januari j.l. zijn bij het 4e Regiment Infanterie overgeplaatst: de le luitenant J. A. A. Sitsen, de le lui tenant C. J. Mens, de adj. O. O. C. H. Kleij en de sergeant B. Beinema. Bovengenoemd personeel blijft gedeta cheerd bij het regiment grenadiers. De kapitein H. D. Scherpenhuizen en de luitenant D. Gips. Eerstgenoemde officier blijft ter be schikking van den Inspecteur der Infan terie; de sergeant W. Ros van den Rijkspost- duivendienst, thans gedetacheerd bij het regiment grenadiers voor het volgen van een opleiding voor sergeant-majoor-instr.: de le luitenant J. Telmaten van het 4e regiment infanterie, is thans met ingang van 1 Januari overgeplaatst bij het 19e regiment infanterie; de adjudant onderofficier instructeur W. H. M. Geene en de adjudant onderoffi cier administrateur J. de Vries, beiden van het 4e regiment infanterie zullen, ln ver band met de reorganisatie van de infan terie met ingang van 1 April e.k. eervol uit den dienst worden ontslagen. GAS EN ELECTRICITEIT OP AFBETALING! De directie der Sted. Lichtfabrieken heeft een soort afbetalingssysteem ingesteld ten behoeve van hen, voor wie de betaling-in eens van de maandelijksche kwitantie voor gas- en stroomverbruik moeilijkheden op levert. Te dien einde worden z g.n. kasbons van 25 cents uitgegeven. Deze kasbons zijn tegen betaling van 25 cent verkrijgbaar bij eiken dienstdoenden meteropnemer of geld ophaler en verder aan het kantoor Lange- gracht terwijl overwogen wordt om op nog enkele plaatsen in de stad tot uitgifte over te gaan. Bij het voldoen der maandkwitantle kun nen de in den loop der maand aangekochte kasbons in betaling worden gegeven, zoo dat het dan ook nog bij te passen geldbe drag zeer gering behoeft te zijn. Het systeem is hierop gebaseerd, dat het vertrouwt, dat de verbruikers van gas en electrischen stroom en zij die aangesloten zijn bij het gemeentelijk radio-distributie net voor wie het bezwaarlijk is de maand- kwltanties in eens te voldoen, bijvoorbeeld iedere week deze kasbons zullen koopen en daarmede dan de maandkwitantle voldoen. TWEE KONINGEN IN DE CRISIS. Rede van ds. W. F. Laman. Voor de Chr. Geref. J. V. Spreuken 22 6 trad gisteravond in net kerkgebouw der Chr. Geref. Kerk, dat flink bezet was, ds. W. F. Laman, Chr. Geref. pred. te Middel- harnis op, met het onderwerp „Twee Ko ningen in de crisis". De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 25 1 en gebed. Gelezen werd Ps. 33. Spr. begon met op te merken, dat zijn rede gegrond was op twee plaatsen in de Heilige Schrift en wel 1 Samuel 28 7 en 1 Samuel 306. Spr. wees er bij de ont wikkeling van zijn onderwerp op, dat het woord crisis een modewoord is geworden, maar in den waren aard der zaak pas nijpend wordt, wanneer ze tot in het eigen gezin is doorgedrongen. Vanuit het leven van een tweetal men- schen, Saul en David, wil spr. zijn onder werp bezien. Aan de hand van een drietal gedachten sprak spr. over Saul en David in de crisis van hun leven, aldus de gedachten formu- leerende. Beider omstandigheid leidde tot de crisis; beider toevlucht in de crisis en tenslotte Sauls omkomen in en Davids doorkomen van de crisis. Uitvoerig schilderde spr. hoe een Saul alles dacht gedaan te krijgen door eigen kracht, hoe hij staatsbelang stelde boven Gods ordinantie en hoe hij een bondge nootschap sloot met den vijand van Gods kerk, Achan. Saul heeft niet langer Israels God wil len erkennen als Israels Koning en Wet gever. Spr. schilderde Saul als een figuur, waarbij wij belang hebben, want Saul was ook een kind des verbonds. Vervolgens teekende spr. de figuur van koning David, die door zijn verbond met Achis trachtte zich van God los te maken. Maar ziet, David laat God los, maar God David niet. Hoe kan dat? Alleen door het verbond dat God met zijn kind David sluit, inhoudend, dat al zal David vallen. God met Zijn eeuwige mogelijkheden zal grij pen en redden. Saul en David, beiden zijn zij bang. beiden kunnen zij het lied aan heffen: .Ik lag gekneld in banden van den dood". Beiden in de crisis en toch niet gelijk, hetgeen ds Laman nader uit werkt in zijn tweede punt: beider toe vlucht in de crisis. Spr. roept hierbij in de herinnering een Saul in Gilboa, waar hij biddende wordt gevonden voor God, maar hoe hij tegelij kertijd zich zelf vast houdt; hoe hij blijft staan op zijn eigen plannen, 't Is hier voorwaar zooals het ook altijd zal blijven, RECLAME. 3469 LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1932. Bevolking op 31 Dec. 1931 Vermeerdering door: a. geboorte b. vestiging Vermindering door a. overlijden b. vertrek M. Vr. Totaal. 672 638 1310 1571 1974 3545 2243 2612 4855 289 315 604 1759 2030 3789 2048 2345 4393 Verschil (usscben de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 December 1992 M. Vr. Totaal. 34.650 •36.948 71.598 195 267 462 -14.845 47.215 72.060 wni wie God zoekt en zich zelf vast houdt, vindt God nooit. Saul zal zich zelve hebben los te laten; hij waagde zich er niet aan, maar hand haafde zich zelve, hetgeen spr. nader aan toonde en uitwerkte. Bij David zich bepalende, zegt spr., dat het ook hem zeer bang was, maar David wordt in Siklag zoo in het nauw gebracht, dat hij gevoelt, dat hij het zonder God niet zal kunnen stellen, en wij zien dan ook, dat David zich hier sterkte in zijn God. Laat crisis en malaise komen, maar wanneer een David en ook wij in de crisis voor Gods eer instaan, dan zal Hij ook zeker voor ons instaan. Dan is er een har monie Gods en wordt er gezongen: Zijn machtige arm beschermt de vromen, het geen spr. de aanwezigen verzocht te zin gen, eveneens het zevende vers uit den 33en Psalm. In het tweede gedeelte van zijn rede schilderde spr. Sauls omkomen in en Da vids doorkomen van de crisis. Saul, de man op wien de hoop gevestigd was, vergaat als een zelfmoordenaar, daar hij valt ln eigen zwaard. Saul had veel, maar toen hij voor God kwam had hij niets. David daarentegen, aldus spr., kan het bij Siklag niet meer uithouden en heeft God weer noodig en gesterkt door en met Zij nen God komt David de crisis door. In een ernstige peroratie stelde spr. ten slotte de vraag in welke crisis wij verkee- ren, die van Saul of die van David. V-A R.A.-FEESTAVOND. Een goedgeslaagde avond. Het plaatselijk V.A RA -bestuur heeft gisteren den leden ln de Stadsgehoorzaal een goedgeslaagden feestavond aangebo den. Het VARA-hoofdbestuurslid, de heer M Sluvser, hield een korte rede en het bekende Louis Davids cabaretgezelschap vulde de rest van den avond. In zijn rede wees de heer Sluyser er op hoe ook de moderne tijd weer leert, dat wanneer de arbeidersklasse of haar orga nisaties iets bereiken willen of bereikt hebben, dit alleen geschiedt of geschieden kan na harden strijd, zoowel op den grond als in den aether. Toen in Mei 1930 het zendtijdverdeelingsbesluit van minister Reymer werd afgekondigd, waren enkele groepen geneigd den minister voor zijn beleid te huldigen. Wat toen geschiedde, moest geschieden op grond van het leden tal Ware dit minder geweest, ook de ver deeling ware dan anders geworden. In de pogingen van heden om de politiek uit den aether te verbannen moet volgens spr. niets anders gezien worden dan een coglng van de tegenpartij om het zendtijd- besluit ongedaan te maken of te her- roepen. De achtergrond wordt dan ge vormd door de naderende verkiezingen en de onmogelijkheid dan de Sociaal-Demo cratische beginselen verre te houden van bepaalde streken en plaatsen, temeer waar door de wereldcrisis thans velen, zoowel arbeiders als middenstanders voor deze beginselen toegankelijk zijn geworden. Elk VARA-lld begrljpe dan ook ten volle dat de strijd der VARA een onderdeel is van den internationalen klassestrijd en dat men hetzij uit politieke overtuiging, hetzij uit waardeering voor de programma's lid geworden van den omroep deel neemt aan dezen strijd. Zeker is het thans dat de VARA-uitzendingen door het overgroote deel der luisteraars intensief en met groote aandacht worden beluisterd. Dit is wel de grootste grief van de aan hangers van een ondergaand stelsel. Politiek uit den aether wil dan ook niets anders zeggen dan de VARA uit den aether; deze ls echter te groot en te sterk geworden om zich zonder meer te laten afslachten. Zooals ons land ln 1918 de deining gevoelde van de revolutlegolf in Midden-Europa zoo moet dit streven tot knechting beschouwd worden als een utt- looper van het dlctatorlsch streven ln hel buitenland De arbeidersklasse dient nu meer dan ooit te begrijpen, dat zij zonder hechte en sterke organisaties verloren ls Onder leiding van Louis Davids, vulde het Kurhaus-Cabaretgezelschap, dat on langs door ons uitvoerig werd besproken, den avond op verdlenstelHke wijze aan. De i-Meeiinesvoorritter de he°r Pleters, opende en sloot den goed geslaagden avond. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater- „Liebe, Scherz und Ernst" met m de hoofdrollen Adèle Sand- rock, Charlotte Ander en George Alexan der beteekent een avond van pret en jool, schreef de directie van bovengenoemd theater deze week. En inderdaad, dat ls niet te veel gezegd. Er komen zóóveel grap" pige situaties in voor, dat de toeschou wers vrijwel van de eene lachbui ln de andere vallen en men nauwelijks tijd heeft om op adem te komen. Als eerste hoofdfilm stonden „Watt en halfwatt" aangekondigd, doch deze film bleek bij aankomst zóó zwaar beschadigd, dat het niet doenlijk bleek deze rolprent in het programma op te nemen. Wij geven echter de verzekering, dat Fritz Schulz in „Opgepast, de huzaren komen" voor de beide Deensche komieken niet onderdoet. Hij ontvangt vooral van Ida Wüst kostelijk tegenspel en men moet al een door-en door-verstokte Nurks zijn, wil dit pro gramma niet alle zorgen wèglachen. „Trianon" komt deze week met een voor treffelijk filmmenu van uitsluitend luch tige gerechten voor den dag. LuxorTheater. Dat was al lang ge leden, dat wij den verleden jaar zoo popu- lairen Willy Forst in het theater aan den Stationsweg op het witte doek zagen! Maar opnieuw is bewezen dat zijn optreden een paar genoeglijke uren garandeert. Wllly Forst is de millioenendief Peter Voss en die rol ligt hem volkomen Want het be treft hier een onschuldige diefstal (kan men stelen als er niets ls om mee te nemen?) en de achtervolgers (door ver schillende werelddeelen) zijn vroolijke lieden, die tezamen met Forst stor men van onbedaarlijke vreugde hebben gejaagd over de gisteravond stampvolle zaal! Na de pauze gaat „Der schwarze Husar", een romantische geschiedenis, die z ch rondom Erfurt afspeelt, even voordat Na poleon voor den brand van Moskou de vlucht moest nemen. Conradt Veidt is een kranige en charmante zwarte huzaar, die geen vrees kent als het gaat om een bevel van zijn meester te verwezenlijken, Mady Christians een bevallige prinses, die gees tige liedjes zingt en zich blijmoedig stort in een avontuurtje met een onbekenden huzaar, wiens moed (en verschijning) haar Imponeert. Dol vermakelijk ls ook weer Otto Walburg als de Fransche gouverneur, wiens hoogste ideaal uit lekker eten be staat. Al met dl een welverzorgd orogTam- ma, dat goede en vroolijke ontspanning biedt. City-Theater. Een militaire klucht van 't zuiverste water is ..De big van de infanterie". Deze „big" is Ralph Arthur Roberts en hij speelt één van de geestigste rollen, die hij ooit gespeeld heeft en dat wil voor zoo'n raskomiek heel wat zeggen. Bij de herhalingsoefeningen opgeroepen, beleeft hij allerlei geest'ge avonturen. Men kan zulk een amusant blijspel niet in de tails beschrijven en dat behoeft ook niet van een film, die voortdurend daverende lachsalvo's door de zaal doet klinken. Ro berts is, kostelijk op dreef, Ida Wüst doet niets voor hem onder, terwijl Her mann Speelmans zich onderscheidt als ge woon soldaat- Meer namen noemen, zou ons te ver voeren, slechts zij nog vermeld, dat het einde van de film heel orlginleel gevonden is. Het succes, dat de populair-wetenschao- pelijke film „De hygiëne van 't huwelijk" oogstte, was aanleiding dat ze weer een week vertoond wordt. Het binnenlandsch journaal en een vroolijke twee-acter openen 't programma. Casino-Theater. Reeds gisteravond bleek het theater aan de Hoogewoerd te klein te zijn, want voor achten werd al het bord geplaatst „Alle rangen uitver kocht". zoodat velen moesten worden te leurgesteld en wij aanraden vooral plaat sen te bespreken, om rich een vergeefsche reis naar dit theater te besparen. De groote toeloop gold natuurlijk het filmwerk „D? Zoon van den Sheik" waarin de zoo vroeg gestorven groote acteur Ru- dolf Valentino, op schitterende wijze de hoofdrol en dubbel rol vertolkt Dez» film, welke uitmunt door oneemeen mooie foto grafie temidden der Arabische sfeer, Is de Gis He 1 (Me Ho La; Verw Zw neme Neve toern droo: BI v. h. De V.W. Ip I lacht jroei )p d legin Ioen uchb Dcja; lolaii Jaroc ""at 8 laatste, welke Rudolf Valentino heeft ge-iteeg. speeld. Schitterend sluit ook het spel derlemp; overige medewerkenden aan. Een beschrij-|'as ving kunnen we achterwegen laten, wantfiigw „goede wijn behoeft geen krans". loorti Voor de pauze draait het sensationeel lien, filmwerk in 6 acten" „Het geheim van een n d« priester" met in de hoofdrollen Mary Kid Hie en Kowal Lamborski. Ook deze film wordt ledei door de hoofdvertolkers op uitnemende itma; wijze gespeeld, vooral Walter's spel (Kowal:al 1 Lamborski) is meesterlijk- Alles met elkaar net een uitstekend programma, dat u een iet e dezer dagen zeker eens moet gaan bewor.- ïeme deren. ip r Mej. H. F. Haalebos behaalde het diploma steno-typen, uitgereikt door den 9 1 Alg. Stenografen-Bond; 2 1 Mej. Y Viersen slaagde voor het examen in Engelsche handelscorrespondentie van- IOOI wege de Federatie „Mercurlus en fi heer H. v. d. Meer voor dat ln Dults-.v handelscorrespondentie, allen alhier ei V m- opgeleid door de Pontschool, Stetv schuur 14. Vm Geslaagd is voor het L. I. T. E. H- examen Duitsche Handelscorrespiontie de heer P. Ressenaar, alhier, leerling van den 2 heer B. P. du CroLx. Geslaagd is voor costumlère van de Vereeniging Modevakscholen ln Nederland, mej. M. Stoute alhier. Ja Ja RECLAME. In het perceel Hoogewoerd 65 is. heden onder den naam „Excelsior" een rijwielhandel geopend. Behalve compleet uitgeruste gewone en transportrijwielen van het eigen merk „John Buil" vindt men er een zeer ruime sorteering ln rij- ixp wielonderdeelen, banden, gereedschap- pen en verlichtingsartikelen. Aan de zaak, welke overeenkomstig de nieuwe bestemming werd Ingericht, is tevens een reparatie-inrichting verbonden, Wij verwijzen naar een officieele„. kennisgeving van B. en W. in dit Blad betreffende de aangifte van leerlingen voor een school voor buitengewone lageig*,,,, onderwijs. 'an revo -tege; Vo iet i niet geeri tiieu' sche: hanc He het gene den. welg vang de si Japa Na giste haik ,tuss< pen. sche Chli pen cava VI Tsji med nee: heb kreg Hl deel Jap: gerii hoof heef Hsoi nog tree M com toes ems geve prov hooi opei won van wac Zij" uw oc* aangedoan^jp kalmeert koesten maakt slijm los! brengt verlichting vraoq het oordeel uw dokter1 AGENTEN f! ELMElNDElttMA-WN HAAi 9112 IJMUIDEN, 7 Jan. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f. 1.15—0.S0, Griet pc' kist van 5J KG. f. 36—13, Tongen par KG f. 1.400.95, Groote Schol per kist van KG. f. 19-13.50, Middelschol f. 21-17.50, Zetschol f.27—21, Kleine Schol f. 2410- Schar f. 14—1.40, Roggen per 20 stuk; f. 13.50, Groote Schel visch per k.sl van 5® KG. f.36. Middel S.hevisch f.31—25, Kiein- middel Scheivisch f. 24—19, Kleine Schel visch f. 17—7.50, Kabeljauw per kist va; 125 K.G. f, 36—29, Gullen per kist van 53 K.G. f. 13—4.10, Lengen per stuk f. iJj Wijting per kist van 50 K.G. f. 104 70. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: R.O. 16 met ,.3116, IJM. 40 met f.15'2- IJM. 89 met f.3007, IJM. 42 met f-22'2- UM 114 met f.2683; de 12 loggers: K.W. 163 met f. 752, K.W. 144 mei f.121?' K.W. 167 met f.925, K.W. 127 met f. 1343- K.W. 89 met f.976, K.W. 42 met f. 698. K.W. 16.' met f. 1004 K.W 19 met f-874- K.W. 41 met f.1140. K W. 23 met f. IJM. 268 met f.699, [JM. 204 met f - 668. JG—1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2