HET GOUDEN FEEST 73ste Jaar^ane ZATERDAG 7 JANUARI 1933 No. 22332 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Officieele Kennisgevingen. Leidsch Crisis-Comité. Burgerlijke Stand v. Leiden STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. „DOOR VRIENDSCHAP VERBONDEN" LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. ner regel voor advertentie!) uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere aJvertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. SCHOOL VOOK BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat gelegen heid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor Buitengewoon L. O. tot en met 21 Ja nuari e.k. op eiken werkdag, des voormid dags 8'/j tot 9 uur en op Maandag. Dinsdag Donderdag en Vrijdag bovendien des na middags van l'/i tot 2 uur. bij het Hoofd der School in het schoolgebouw aan de Caecillastraat 65a; dat voor kinderen, die thans een open bare lagere school bezoeken, de inschrij ving op de genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Januari 1933. o 3540 PAARDENFOKKERIJ. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestig de eigenaren of houders van tweejarige of oudere hengsten dat zij ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918 verplicht zijn hier van ter Gemeentesecretarie aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar is geworden of In hun bezit is gekomen, alsmede vóór 1 Februari van elk jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. Leiden, 7 Januari 1933. o HINDERWET. 3541 Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Leidsche Kalkzandsteenfabrlek om vergunning tot het oprichten van een kalkzandsteenfa briek op het perceel Rijnkade No. 20, ka dastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie N. Nis 351 en 352; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 21 Januari 1933 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 Januari 19'33. 3542 postgiro No 188690. Verantwoording ingekomen giften bij den Penningmeester van 29 Nov. t/m 31 Dec. 1932: 3 Oct.verg. f.29.(5 et. p. diploma); Lunchtafel Rotaryclub f. 43.25; K. K. f.5. N. N. f. 5—; L. R. f. 25.—; Pers. C. C. Ben der f. 10.Dr. J. C. S. f. 5.Diverse extra Kerstgaven f. 953.50; Motorhuis Automobiel- en Motorhandel f. 50.N. N. f. 2.50; N. V. de B. f. 3.56; Gebrs. Gerzon's Modemag. f. 200.Mevr. Guit Indië f. 5. Ver. tot opl. Bew.schoolhouderessen f. 17.50 B. R. f. 10.—; L. Crt. f. 2.70. Wekelijksche Bijdragen: E. L. S. f. 2.75, f.7—, f. 4.25; 31e coll. t/m 37e coll.: f. 579.77, f. 561.45, f. 561.65, f. 620.25, f. 557.90, f. 624.12, f. 535.35 Maandelijksche Bijdragen: Verg. v. Huisvrouwen f. 273.37'/i, f. 232.17, Kon. Mil. Inv.huis f.15—: Mr. J. S. f. 2.50; M. H K. f. 10—; H. W. S. B. f. 5—; Mr. C. V. f. 2.50; J. B. 11e bijdr. f.2.Pers. C. en A- Br. £.31; P. Dr. J. D. f. 2.50; M. H. N. Jan. f. 10.—, 12e f. 2.—. GEBOREN: Maria Catharina d. v. J. Koet en C A. A. Vinkestijn Petrus Maria z. v W Schelvis en C. P. Wassenaar - Jan Hen drik Willem z. v, c Been en L. Noorloos Hendrik Cornells, z. v A. F v. d. Meer en A. C Seijsener Hendrik Johan, z. v. 7'Neut en H- J Kruijk Karei, z v. J. Chr. Kuisen en J. Kalkhoven. OVERLEDEN D. de Koning m. 43 j, M. Overdijk— De Haas, wede, 77 j. J. a. F. Coebergh. Z. 27 J. DE PLECHTIGHEID IN DE UNIVERSITEIT, EEN GEWIJDE SAMENKOMST. Wie gisteren de plechtige „Vergadering van den Academischen Senaat" in het Groot-Auditorium heeft bijgewoond, hem zal ongetwijfeld op zekere momenten een sterke ontroereing bevangen hebben. In intiemen kring, op sobere, doch zeldzaam waardige en voorname wijze is een groot man herdacht: de „Vader des Vader lands", aan wien Leiden de stichting der eerste Nederlandsche Hooge School te dan ken heeft en waarmee voor de eigen geestelijke zelfstandigheid werd zorg ge dragen. Het was een ure, zooals wij haar wel licht nimmer meer in het leven zullen medemaken; onder doodsche stilte be treedt de lange rij van hoogleeraren, ge huid in hun toga's en met de zwarte ba retten op het hoofd, onder het geleide van den pedel Dee. die een rinkelende staf op den schouder draagt, de stampvolle zaal. waar de spanning een hoogtepunt heeft bereikt. Zij zetten zich neer op de voor hen gereserveerde tribune's en allen wachten op het binnentreden van de Koninklijke nazaten van Willem de Zwijger Daar klinkt tromgeroffel vanuit de verte de eerewacht van studenten doet haar plicht: een oogenblik later betreedt de Koningin-Moeder, stralend en vriendelijk lachend het Groot-Auditorium neemt plaats voor den katheder en wisselt met een der professoren een kort woord. Nauwelijks zijn de aanwezigen, die het voor een gelegenheid als deze haast te kleine zaaltje, tot in de uiterste hoeken vullen, gezeten, of men verrijst weer als één man: Dee kondigt aan: „Hare Majesteit de Koningin" Koningin Wilhelmina gevolgd door Prins Hendrik en Prinses Juliana schrijden met gevolg naar hun eereplaatsen en het lijkt wel, alsof de Prinses zich in deze bekende, vertrouwde omgeving weer onmiddellijk thuis voelt: ook zij glimlacht vriendelijk en groet hier en daar een bekende uit Haar studententijd. Men kan een speld hooren vallen, wan neer de rector-magnificus, prof. Huizinga, zijn korte openingswoord spreekt, wanneer daarop het koortje onder leiding van Richard Boer een Geuzenlied zingt, wan neer prof. Colenbrander zijn interessante historische rede houdt, waarin hij de weg schetst, die leidt naar een bevrijding uit de vreemde overheersching.Een ure van stilte, van inkeer, van uitzonderlijk herdenken: zonder rumoer en zonder ap plaus: een herinneringsstonde den groo- ten Zwijger in ieder opzicht waardig! Na de knappe en doorwrochte rede van prof. Colenbrander klinkt een der schoon ste „Valerius"-zangen door het koor, dat op de galerij staat opgesteld en als bekro ning het laatste vers van het „Wilhelmus" waarop door allen het eerste vers staande wordt meegezongen: men zingt het met overtuiging, met liefde en met eerbied Het einde van deze nobele, eenvoudige, doch van een treffende aanhankelijkheid voor het Oranjehuis getuigende bijeen komst is dan gekomen: de Koninklijke familie verlaat de zaal, zwijgend gehul digd door de staande menigte. Veler harten zijn door de wijding van dezen schoonen middag geroerd' men heeft ge zamenlijk de „Unie van Leiden" door leefd, mét het gansche Koninklijk Gezin, dat wel zeer sterk de trouw en de dank baarheid dezer vergadering van hoogge leerden en hun discipelen zal hebben be speurd Buiten klinkt gejuich op, evenals voor den aanvang van dit grootsch gebeuren: Koningin Emma verlaat het Academiege bouw en wanneer Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana na de ontvangst op de Senaatskamer eveneens op de binnenplaats verschijnen, inspectee- ren zij ten tweeden male de fiere eere wacht, terwijl de stilte haar stempel drukt op het voorplein der Academie. Doch dan barst na enkele oogenblikken weer het juichen los en heeft men ook buiten de poorten van het Universiteitsgebouw gelegenheid, uiting te geven aan de liefde voor Oranje! Kort daarna ligt het Rapenburg weer eenzaam en verlaten: de groote drukte behoort tot het verleden: de stemmige viering van het eeuwjaar der geboorte van Prins Wilem van Oranje is zonder één enkele wanklank, schooner en indrukwek kender dsn men haar had kunnen inden ken, beëindigd Vol indrukken gaat men huiswaarts en spreekt na over deze gewijde samenkomst. Momenten houdt men vast: ziet voor zich in blijde herinnering, den statigen optocht der hooggeleerde heeren, zooals men hem heisas te weinig volgen kan, gist na over de beteekenis van het eigenaardige hoofd deksel gedragen door prof. van Eysinga, dat het kenteeken van een Zweedsch eere doctoraat blijkt te zijn, peinst over de diepe beteekenis van de vele woorden in korten tijd door prof Colënbrander ge sproken, herinnert zich de feestelijke en kranige opstelling van „Pro Patria", hoort de vrome liederen naklinken en verheugt zich over de traditie, die hier werd hoog gehouden! Herinnert zich bovenal het stijlvolle karakter van deze vergadering en legt bij zichzelf diep vast het grootste feit van dezen middag: n.l. de aanwezig heid van de gansche Koninklijke familie in Holland's oudste Universiteitsstad! Wij willen er nog op wijzen, dat de leerlingen der Vakschool voor Meisjes in de Senaatskamer, waar de Koninklijke Familie na afloop der plechtigheid werd ontvangen, als speciale attentie een hoogst artistieke versiering hadden aangebracht van oranjebesjes en larix, terwijl de tafels tevens gerooid waren met tinnen borden en oudlblauw porcelein, hetgeen een fraaien indruk maakte. De gezongen liederen waren 4-stemmig getoonzet door Mr. L. Michielsen. Het koortje dat zijn medewerking verleende bestond uit de dames M. Rooseboom, E. Hoette, J. Ardesch van Hamel. L. de Witte en H. Goethart en dè heeren Th. J. Hannema, Mr R. Michielsen, L. Driessen en D. J. Kuenen o LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Naar wij vernemen zal op 18 Januari a.s. in dë kleme zaal van dë Stadsgehoorzaal een vergadering worden gehouden met alle leden van het Comité, waarin door den secretaris, den penningmeester en enkele sub-commissies verslag zal worden gedaan van de werkzaamheden over het afgeloo- pen jaar. In deze vergadering zal dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, secretaris van het Nationaal Crisis-Comité, een rede houden. o DE ELECTRISCHE TRAM LEIDEN—HAARLEM. Bezwaren van auto-technische zijde. In de .Autokampioen" treffen wij een uitvoerig artikel verlucht met foto's aan, waarin van auto-technische zijde op de ge varen van den nieuwen electrischen dienst LeidenHaarlem wordt gewezen. Hierin wordt de oude toestand nog veilig genoemd vergeleken bij datgene wat er thans voor in de plaats gekomen is. In het begin van 1932, aldus bet artikel, toen met de voorbereidende werkzaamhe den begonnen werd. bleek dat de oude baan. die (komende van Oegstgeest) rechts van den weg lag. buiten de bebouwde kom men ook door de electrische gevolgd zou worden. In de buitenwijken van de dor pen zou de tram. naar toen bleek, dubbel spoor krijgen midden op den weg en mid den in de kommen zouden de trams weer de oude baan volgen. Onmiddellijk was het voor alle belanghebbenden duidelijk dat de nieuwe toestand nog veel gevaarlijker was dan de oude. Aan de hand van verschillende foto's wordt dan duidelijk gemaakt, hoe riskant het berijden van de hoofdverbinding Den HaagAmsterdam geworden is, vooral voor hen. die ter plaatse niet voldoende bekend zijn. Aangetoond wordt, hoe de tramsporen over den weg kronkelen. Buiten de bebouw de kommen rijdt de tram (komende van Leiden) rechts van den weg. In de buiten wijken van de dorpen is dubbel spoor op het midden aangebracht, meer centraal in de bebouwde kommen wijkt de tram weer naar rechts en bij het einde van het dorp gaat zij weer naar het midden om langs den buitenweg, welke daarop weer volgt wederom naar rechts te buigen. Bij elk dorp zijn aldus vier zeer gevaarlijke krui singen ontstaan Nu heeft men weliswaar op verschillende punten waarschuwings- seir.en aangebracht, maar deze staan rechts van het tramspoor. Wie dus bezig is met het inhalen van een tram loopt groote kans, dat de motorwagen hem het uitzicht op het waarschuwingssein ontneemt. Zelfs bij enkele plaatsen waar een vóórwaar schuwingsbord aangebracht is (men heeft het goed gevonden om het internationale model niet nauwkeurig te volgen) kan het op dezen drukken weg al heel licht gebeu ren dat een vrachtauto, welke gelijktijdig met de tram ingehaald wordt, ook nog het gezicht op de vóórwaarschuwing beneemt. Als curiosium zij vermeld, dat men het niet bezwaarlijk achtte dat de electrische sei nen nog niet gereed waren, toen de tram begon te rijden! Van de uitzonderlijke po sitie welke de tram in ons>ferïeer helaas nog altijd inneemt, is hier wel op de meest grove wijze misbruik gemaakt. Wat nu? Hierop is geen behoorlijk ant woord te geven. De trambaan is gereed, schatten gelds zijn verwerkt om een on- houdbaren toestand te scheppen, welke reeds thans dringend wijziging eischt. Weliswaar zal het doorgaande verkeer van Den Haag naar Amsterdam „eerlang" door den Haarlemmermeerpolder geleid worden (tusschen haakjes zij vermeld, dat ook dit tracé reeds thans, jaren voor de weg gereed is heftig becritlseerd wordt), maar we zuilen nog wel ettelijke oudejaars avonden vieren, voor het zoover is En bo vendien zal de thans zoo gevaarlijk ge maakte weg door de bloembollenstreek ook daarna nog van groote beteekenis blijven. Dit alles betreft een zeer verre toekomst. We behoeven evenwel slechts enkele maan den vooruit te zien. om tot de conclusie te komen, dat de toestand tijdens den bloei van de bollen volmaakt onhoudbaar zal blijken te zijn. Op gewone dagen kan het langs dezen weg reeds zeer druk zijn. op „Bollenzondag" moet het spaak loopen. Het artikel eindigt aldus: „Geen afkeu rend woord kan scherp genoeg zijn om de verontwaardiging juist weer te geven over het beleid van hen. die. als waren zij zien de blind, de verkeersveiligheid op zoo schromelijke wijze in gevaar brengen." BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Ziektewet (4e Blad). Een concessie-stelsel voor vrachtauto's; uiteenzetting van den bond van bedrijfs autohouders (Binnenland, 4e Blad). Vermijding van dubbele belasting; een commissie van advies wordt ingesteld (Binnenland, 4e Blad). Een nieuwe reclame bij de Haagsche tram; afroepen van firma-namen door conducteurs (Binnenland, 4e Blad). Auto te Amsterdam te water gereden; de bestuurder verdronken (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND Het conflict in het Verre Oosten (Bui tenland en Tel. Ie Blad). Onderhoud tusschen Von Schleicher en Braun (Buitenl. Ie Blad). Het wrak der „Atlantique" te Cher bourg (3e Blad). LEIDSCHE H.B.S.-VER „EMTÉGEËS". Gisteravond organiseerde bovenge noemde vereeniging in „De Graanbeurs" een tooneelavond. Te 8 uur 15 heette de voorzitter alle aanwezigen, en in het bij zonder de afgevaardigden van verschil lende zustervereenigingen hartelijk wel kom en bracht dank aan alle medewerken den, speciaal aan den regisseur, die zeer veel tijd en moeite heeft gegeven, om de uitvoering zoo goed mogelijk te doen slagen. Opgevoerd werden „Dat drukke leven!" door J. Pabst en „De nieuwe leeraar" (le bedrijf van „Het nieuwe systeem") door Charivarius. Ofschoon bijna alle spelers debutanten waren, kan „Emtégeës" over de opvoering tevreden zijn Beide tooneel- stukjes vonden evenals eén ter afwisse ling opgevoerden revuedans, bij het vrij talrijke publiek een dankbaar onthaal. Het kapwerk was bij den heer Ant- G. van Leeuwen Jr. in goede handen. Een gezellig bal (muziek van „The Cracker Jacks") besloot dezen goed ge slaagden avond. DER SCHOENMAKERSVEREENIGING Bestuur en Feestcommissie der jubileerende vereeniging. Zittende van links naar rechts de heeren P. L. Haneveld, 2e secr.; D. Schilp, le secr.; J. Hakkaart, le voorzitter; C. Spaanderman, le Penningmeester; Th. H. J. Haas, 2e penningm.; in dezelfde volgorde staande I. Jasperse, 2e Com.; Joh. van Duuren, le Com.; L. J. F. van Gils, Voorzitter der Feestcom.: H. Koet 2e voorzitter; A. L. Flouw, L. Staffleu. Secretaris der Feest-Com.; P: C. Poelgeest. 15 Januari a.s. zal de Schoenmakers Vereeniging „Door Vriendschap Verbon den" het feit herdenken, dat zij 50 jaa) geleden werd opgericht met 13 leden. De oprichting vond plaats in het lokaal v. d. Poel, zooals een oud verslag meldt, op den hoek van de Meutjessteeg (thans Kolfmakersteeg i Deze vereeniging is een der weinige, zoo niet de eenige vakvereeniging uit dien tijd, welke geheel zelfstandig is gebleven. Het doel was voornamelijk om bij ziekte eenige ondersteuning te geven, waartoe de ver eeniging in het tweede jaar overging. In het eerste jaar werd er f. 43.— uitgekeerd, terwijl dit bedrag in deze 50 jaar is ge klommen tot rond 18.000.—. In het jaar 1890 kwam een weduwen-fonds in werking, ten doel hebbende bij overlijden van een der leden een uitkeering aan de nabe staanden te kunnen doen. Deze uitkee ring bedraagt thans f. 49.—. Ook bezit de vereeniging nog een bijstandkas waarvoor slechts 2 ct. per week wordt betaald en waaruit men vijf weken lang f. 5.— krijgt uitgekeerd. Bedroeg de contributie het eerste jaar 18 ct. per week met een totale uitkeering van f. 18.—, thans bedraagt dit f. 306.— bij een contributie van 65 ct. Zooals vroeger onder vakvereenigingen de gewoonte was, werd er op de jaar feesten veelal door eigen leden iets ten tooneele opgevoerd, wat volgens de ver slagen niet onverdienstelijk geschiedde. Ook verleende de vereeniging toen veel medewerking op 3 October met vaandel optochten. Den 2en October 1903 verkreeg zij de Koninklijke goedkeuring op hare statuten en in 1907 werd door eenige leden, met steun der vereeniging, een Coöperatieve Inkoopvereeniging opgericht, welke zich nog steeds in een bloeiend bestaan mag verheugen. Natuurlijk heeft zij ook haar moeilijke jaren gehad, zelfs na den oorlog is er nog sprake geweest (in verband met de ziek tewet) of zij zich in grooter verband zou moeten oplossen. Ondanks alle concur rentie, ook op vereenigingsgebied i-eeft zij zich weten te handhaven. Zelfs heeft zij nu een reservekas, waarop menige vereeniging jaloersch zou zijn. Op Zondag 15 Januari a.s. 's middags van 24 uur zal er door het bestuur receptie worden gehouden in Concertge bouw „Concordia" aan de Steenstraat, waar alle bevriende Corporatiën, belang stellenden en leden welkom zijn i)e feestelijkheden worden besloten met een feestavond in hetzelfde gebouw voor leden en genoodigden op Maandag 16 Januari d.o.v.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1