De Willem de Zwijger-herdenking. 73ste Jaarsrang VRIJDAG 6 JANUARI 1933 No. 22331 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. LEiDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad' gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerste zitting in 1933. Na de gisteren reeds door ons gepubli ceerde en luide toegejuichte Nieuwjaars rede van den voorzitter, wenschte het oudste lid, de heer J. van der Steen weder- keerig den heer Ten Cate Brouwer alles goeds voor 1933 toe hem hulde en dank brengende voor hetgeen deze in samen werking met het bestuur ook in het afge- loopen jaar voor de Kamer heeft gedaan. De heeren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr. en G. J. M. J Molkenboer werden res pectievelijk herkozen als algemeen voor zitter en voorzitters van de afdeelingen Groot- en Kleinbedrijf. Hierna waren de verkiezingen voor de commissies aan de orde. a. Commissie van Vervoer, Post en Tele grafie (aftredend: W. v. d. Laan, C. G. J Alkemade Sr.), N. C. F. van Ginkel, J. v. d. Steen, P A. Wernlnk Jr. en H. van Zon neveld). b. Commissie voor het Handelsregister: (aftr. C. G. J. Alkemade Sr., B. J. Dijk- drent, J. J. M. Meyers. F Schmal. J. v d. Steen en P. J. van der Zanden) c. Commissie voor Handelsbelangen (af tredend J. v. d. Steen, P. J. v- d Zanden, H. M. Simonis, D Raaphorst Sr. en B J. Dijkdrent) d. Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs (aftr- J. Heringa, J. F X. Sanders. H. M Simonis en P A. Wer- nink Jr.). e. Commissie voor het verslag (aftr. D. ten Cate Brouwer. P. Boot Sr., dr. P- G. Knibbe. G. J. M. J. Molkenboer en J. F X. Sanders). f. Commissie van Financiën (aftr D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr.. dr P G Knibbe en G. J. M. J. Molkenboer). g Commissie inzake uitbreidingsplan- ren gemeente Leiden (aftr. J. F. X. San ders, N. C. F. van Ginkel, P. A. de Gooyer en G. J. M. J. Molkenboer). Alle aftredenden werden z h. st. her kozen, terwijl in de vacature in de Com missie voor het Handelsregister, ontstaan door 't bedanken van den heer F. Schmal werd voorzien door de benoeming van den heer D. Raaphorst Sr. Vervolgens werd besloten een subsidie te verleenen van f. 15 aan de Katwijksche Winkelweek. Onder de ingekomen stukken bevond zich 'n schrijven van den heer F. Schmal, waarin hij mededeelde wegens vertrek naar elders te bedanken als lid der Kamer. In deze vacature zal op Donderdag 23 Februari worden voorzien. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt, ging de Kamer over in huishoudelijke zitting. DE POLITIEKE TOESTAND. SPEELTUINVER. WESTERKWARTIER. Nadat het bestuur der Speeltuinvereen. „Westerkwartier" lange maanden voor de kinderen van dezen Tuin niets heeft kun nen doen door den slechten toestand van de kas. heeft het gemeend om een Com missie te benoemen om in samenwerking met het bestuur de belangen van den speeltuin te behartigen. A s. Zaterdagmid dag1 gaan de kinderen van Westerkwartier naar het Luxor theater, terwijl op 28 Jan. voor de jongens en op 4 Februari voor de meisjes een groot sportfeest is georgani seerd. Rede van den heer J. van der Kieft. Over bovengenoemd onderwerp heeft gisteravond in'de geheel gevulde Stadsge hoorzaal de heer J. van der Kieft uit Bus- sum een propagandarede gehouden De afdeelingsvoorzitter der SD.A.P. mr. D. A. van Eek sprak een kort inleidend woord en gaf daarna het woord aan den heer Van der Kieft. die allereerst de hui dige economische verhoudingen aan een bespreking onderwierp daar deze toch den ondergrond vormen van het politieke leven. Die maatschappij levert momenteel een zeer somber beeld op. waarvan de werk loosheid de donkerste figuur vormt Het is geen bijzonder amusant onderwerp maar toch is het noodig om er over te spreken, omdat de arbeidersklasse maar al te gauw het doorstane leed vergeet. Nederland telt thans ruim 300 000 werk- loozen, zoodat gerust mag worden gezegd, dat een millioen menschen gebrek lijdt, zonder uitzicht op verbetering- Daarnaast dreigt gedurig oorlogsgevaar, neemt de strijd In bewapening steeds toe en is er overproductie van tai van levensmiddelen, waaraan de arbeidersklasse dringend be hoefte heeft. Is het wonder dat ook niet- socialisten zich verzetten tegen de huidige kapitalistische chaos? En evenmin behoeft het verwondering te wekken, dat de bourgeoisie zich aan haar stelsel vastklampt, omdat zii zich er ter dege van bewust is, dat een eventueel her stel haar vóór alle andere Dartijen in staat stelt zich schadeloos te stellen voor de ge leden schade. Daarna besprak spr. achtereenvolgens de verschillende staatscolleges en wees erop, hoe in die instellingen waarbij geen even redige vertegenwoordiging wordt toegepast, de vertegenwoordigers der arbeidersklasse hardnekkig worden geweerd Als voorbeel den noemde spr den Raad van State de commissarissen der Koningin en verder wees hij op het korps der marechaussee en Bijz. Vrijw Landstorm De bourgeoisie misbruikt de tegenwoor dige crisis om het levenspeil der arbeiders te drukken en het is derhalve de taak van het proletariaat om daartegen een aaneen gesloten front te formeeren en haar positie te versterken, teneinde straks wanneer de tijd daar ls de leiding te kunnen overne men en welstand te scheppen waar het ka pitalisme slechts ellende wrocht. Wij moeten aldus spr niet berusten in historische ontwikkeling: wij moeten zelf geschiedenis maken en bezie'd met een hoogideaüsme de strijdlust en b«t revo'u- tionaire centiment onder de arbeiders aanwakkeren Dan alleen zal het socialisme binnen af- zienbaren tijd worden verwezenlijkt en het kapitalisme overvleugelen (Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door de heeren Sa!, Tas (OS.P.l. Knuttel (C.P.H.) en Vink (Intern. Comm.) Eerstgenoemde wees er op dat de spre ker met geen enkel woord heeft gepoogd den weg aan te geven hoe de arbeiders klasse uit de crisis kan geraken en daar toe trouwens ook niet bij machte is. Dr. Knuttel zelde dat de sociaal-demo cratie over de geheele wereld verliezen lijdt en steeds minder steun ondervindt van het proletariaat. De communisten pro- pageeren eveneens den eensgezinden strijd van het proletariaat, doch zii doen dat met een ander doel als de sociaal-democraten. Ons eenige doel is het kapitalisme zoo spoedig mogelijk ten val te brengen en wij trachten dit te verwezenlijken door eens- gezind strijd te voeren tegen iederen aan val. welke op ons levenspeil wordt gericht. Officieele herinneringspenning op de Viering van het Vierde Eeuwfeest der gebooru van Prins Willem van Oranje, in opdracht van het Landelijk Comité vervaardigd door de N.V. „Koninklijke-Begeer", te Voorschoten. Deze penning, welke heden verschenen is, wordt verkrijgbaar gesteld in 4 verschil lende uitvoeringen, t.w.: in een serie van 100 genummerde gietpenningen, waarvan de eerste 10 in zilver en de 90 overige in brons zullen worden vervaardigd; R-i J11 geslagen penningen op een grootte van 6 en 4 c.M. en \i Vi den vorm van muntjes en strooipenningen ter grootte van 2.5 c.M. Ten slotte wees spr. op Rusland, waar onder de dictatuur van het proletariaat geen werkloosheid bestaat. De derde debater was de heer Vink die meer een persoonlijke visie ten beste gaf. Nadat de debaters door den heer Van der Kieft waïen beantwoord sprak de heer Van Eek een kort slotwoord. NED. VEREENIGING VAN CHR. TECHNICI. Leging van "en heer J. Jonk. Gisteravond had bovenvermelde organi satie een vergadering belegd in het ge bouw ..Patrimonium", welke om half- negen door den voorz den heer D Hen driks met schriftlezing en gebed geopend werd. Nadat de voorz alle aanwezigen welkom had geheeten en de notulen der vorige vergaderingen waren goedgekeurd, werd door den penningmeester een schrijven betreffende de positie der werkloozenkas voorgelezen Bondssecretaris van Hoven uit Rotterdam lichtte dit schrijven nader toe. waarna de aanwezigen, nadat hierover uitvoerig gediscussieerd was. het H.B. standpunt moesten aanvaarden. Nadat een hopje thee geschonken was. kreeg ver voleens de heer Jonk het woord om te spreken over het onderwerp ..Overheids steun in Crisistijd" Spreker begon op te merken dat de over heid niet geroepen is. om alle onderdanen een behoorlijk bestaan te verzekeren, maar wel het verkriiien dcarvan zooveel moge lijk te bevorderen In het licht hiervan moesten wij het verstrekken van crisis- steun bezien; het is een poging om crisis slachtoffers voor algeheelen ondergang te behoeden Spreker gaf verder een beknopt overzicht over de geweldige economische problemen waarvoor de crisis ons stelt, de groote sommen welke de steimuitkeering vergt en critiseerde de onverantwoorde lijke wijze waarop zgn oplossingen naar voren werden gebracht. Hij gaf een overzicht van de crisis- steun normen welke in 't algemeen vol doende geacht kunnen worden, erop wij zend dat voor hen die thans lage loonen verdienen de toestand bij werkloosheid het ernstigst is waarin z i. door het crisis comité belangrijk aanvullend werk kan worden verricht. Tenslotte stipte spreker aan, dat de plaatselijke overheid diligent is voor haar moeilijke taak, waarbij zij gesteund wordt, door een uitstekend "eorgenieeerden socialen dienst, waarom wti de plicht, heb ben, de bestuursorganen met „willen be grijpen" te steunen. Nadat- hierover nog van gedachten ge wisseld was sloot de voorz. te ruim 11 uur de goed bezochte en geanimeerde vergade ring op de gebruikelijke wijze. GEM. ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 5en Januari 1933 waren 3848 (vorig jaar 2472) werkzoekenden inge schreven. o Voor het I.iteh-examen Engelsclie Handelscorrespondentie slaagde tp 's-Gra- venhage de heer A H Broers alhier Geslaagd voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondentie mej Y. Viersen, alhier Onze stadgenoot, ir L. van Gelderen, oud-leerling van wijlen den heer Strie- ning. zal a s Donderdagmorgen om lO'/i en 11' uur optreden voor de A.VR.O- microfoon als violist in 't solistenconcert. Geslaagd voor het Federatie-examen voor Engelsche Handelscorrespondenttie de heer J de Koning alhier, leerling van de Middelbare Handelsavondschool ..Ken nis is Macht". Men verzoekt ons onder verwijzing naar een advertentie in dit Blad mede te deelen dat de bekende radio-sneeiaUst. de heer H. J Jesse Jr.. zich zelfstandig als radio-handelaar heeft gevestigd. IJMUIDEN. 6 Jan. VISCHPR1JZEN. Tarbot per KG. f. 1.10, Tongen f. 1.25—1 Groote Schol per kist van 50 K.G. f.23—18, Middelscho! f 23-20 Zeischol f. 24—23. KI. I Schol f. 2416, Schar f. 4 20, Pieterman en Poontejs f. 8.50—7, Gróoln Schelvisch *.32, Middel Sci.elvisch 1.32, Ki i mid'el S h.l- visch k. v. 50 K.G. f. 29—23.50. KI. Schel- visch f 22—9.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 32—30, Gullen per kist van 50 KG. f. 13—6.50, Lengen per stuk f. 1.50 —0.90, Heilbot per K.G. f.0 o5, Wijting per kist van 50 K G. f. 5—4.50, Koolvisch per stuk f0.57—0.33. Aangekomen 1 Stoom'ra- Ier: IJM. 71 met f.3254 rcstanl besommin<r en de loggers: SHV 103 met f.1073, SHV. 95 met f.1019, K.W. 169 met f.1120. BURGER-ZANGSCHOOL. Goudsprookjes Tooverlied. De keus der Burger-Zangschool bij het opvoeren van de telken jare terugkeerende operette was ditmaal gevallen op „Goud- sprookjes-Tooverlied" van Machiel M. Kos ter. muziek van Otto Ludwig. Het is een aardig gevonden gegeven dat alle gelegen heid biedt in dit genre om te schitteren en te boeien. Men ziet, hoe de booze koning der vuur-aanbidders overwonnen wordt, met behulp van een Tooverlied. geschon ken door Goudsprookje, zulks met behulp van de oudste der 9 koningsdochters Esisis en den jongen goudsmid Ben-Azaf Voor den laatste dreigt het avontuur een oogen- blik noodlottig te worden, daar zijn ont voerde zuster Mirza overleden blijkt wan neer zij gered wordt uit handen van den kwaden koning doch Goudsprookje doet haar herleven. Ben Azaf wordt tot koning gekroond van het bevrijde land Eind goed al goed Zooals gezegd, biedt de inhoud die zich afspeelt in dat Oosten dat door zijn kleu rige kleeding en mystiek zoo bij uitstek ge- eigend is om spanning te schenken, op zich zelf alle geleeenheid om de hoorders te boeien en den executanten en execu- tanties zelf voldoening te verschaffen En de Burger-Zangschool heeft daarvan we ten te profiteeren. Onder bezielende lei ding van den heer P de Rook werd een alleszins te roemen opvoering tot stand ge bracht. die een eereplaats mag innemen in de lange lange rü vsn reeds opgevoerde operettes. Het was alles beschaafd en welverzorgd. De zang klonk over het algemeen zuiver, er was actie, er werd goed geacteerd misschien nu en dan iet-s te nadrukkelijk doch wie bekend is met de groote moei lijkheid om zoo jeugdige executanten vaste leiding te geven, zal zich daarover niet verbazen! en de costumes waren fraai Bijzonder aardig deed het optreden der ..kleintjes" het, altijd een zeer aan trekkelijk deel der opvoering. Hoeveel voorbereiding en studie zal dat niet ge- eischt hebben! Een benijdenswaardige kracht bezit de Burger-Zangschool in mej Gaykema. die den Ben-Azaf vol gloed en vuur vertolkte. Zoowel vocaal als qua spel dient hier on voorwaardelijk geprezen! Met haar willen wij nog noemen mej. Herreur als Mirza. die een aardig geluid heeft, dat aan kracht noe iet-s moet winnen, mej. Burgerhout als Esfses als oude vrouw had zij iets meer geschminkt moeten zijn en mej. Stam mer als Goudsprookie De laatste voldeed goed trots het feit. dat zij nog slechts korten Mid geleden deze rol moest over nemen De heer Bik was een stevige, goed acteerende naleiswachter. Niet vergeten mag worden mevrouw v. d. LijkeSvtsma. die de regie wederom voor haar rekening had genomen en dit op welbekende wijze Het was haai* 25ste prestatie op dit gebied! Alle lof Han Zïrkzee zat aan den vleugel en cor rect als altijd nu en dan zoo kalm leiding gevend als hij dat ongemerkt vermag, zorgde hii voor de begeleiding. De voornaamste deelnemers aan deze zoo welgeslaagde uitvoering werden allen in de bloemetjes gezet De heer De Rook kreeg een krans de heer Zhkzee een bloemenmand, mevr v. d. Liike ettelijke bloemstukken 't.Was een verdiende hulde, die door de talrijke aanwezigen met luid apnlaus werd onderstreept Nog zij tenslotte vermeld, dat de fraaie costumes en attributen waren van het magazijn .Erato" er» dat het kapwerk was van den heer Ant van Leeuwen .Tr BINNENLAND. Plechtige herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje, den stichter der Leidsche Universiteit aan onze Alma Mater (3e Blad). Ervaringen met slaapwagens bij de Spoorwegen (Binnenland, 4e Blad). Mr. J. Westerman Holsteijn benoemd tot directeur-secretaris der Nederlandsche Bank (Binnenland, 4e Blad). j De rijkshulp aan gemeenten (Binnenl., 4e Blad) Tweede loonsverlaging bij de Spoor- wegen van 5 tot 3 pCt. teruggebracht. (Laatste Berichten. Ie Blad.) Opgericht is een Katholiek Democrati sche Bond onder leiding van prof. Veraart (Laatste Berichten, 1ste Blad) BUITENLAND Plotseling is overleden de vroegere presi dent der Ver. Staten Coolidge (Buitenland, le Blad). Het onderhoud tusschen Hitler en Von Papen (Buitenl., le Blad). j Het conflict in het Verre Oosten (Bul- tenland. le Blad). Verbinding met de Atlantique tot stand I gebracht door Nederlandsche en Fransche sleepbooten (4e Blad en Tel., le Blad). Overleden zijn de bisschop van Munster, dr. Poggenburg en de Duitsch groot industrieel dr. ir. Ernst von Borsig. (Buitenl. en Tel., le Blad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict in het Verre Oosten. Officieus wordt uit Tokio medegedeeld, dat bij de beraadslagingen van den Ja- panschen minister van Buitenlandse!^ Zaken met den minister van Oorlog. Araki werd besloten het geval Slanhaikwan bij te leggen door vreedzame onderhandelin gen met de Chineesche plaatselijke auto riteiten Er zullen geen diplomatieke onderhan delingen plaats vinden tusschen de regee ringen van Japan en China, aangezien de kwestie-Fjanhaikwan geen algemeene politieke beteekenis heeft, doch een ge beurtenis is van plaatselijken aard. De diplomat'eke vertegenwoordigers van Japan te Londen. Berlijn, Moskou. Washington. Parijs en Rome hebben instructie ontvangen de onderscheidene regeeringen op de hoogte te stellen van de Japansche opvatting ten aanzien van Sianhaikwan en de motieven voor Ja pan's optreden. Maar China gaat daarmede wat won der! niet. accor"-d. De terugtocht der Japansche troepen uit Shanhaikwan en bestraffing van de Japansche soldaten, die verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen te Shanhai kwan. behooren tot de eischen, welke ver vat zijn in een protestnota, die door de Chineesche regeering aan den Japanschpn gezant te Sianghai is toegezonden. In de Chmeeschp nnta wordt eveneens de eisch gesteld, dat dergeliike incidenten in de toekomst zullen worden vermeden De Chineesche regeering behoudt zich het recht voor, herstelbetalingen te eischen- Van officieuze zijde wordt uit Peking gemeld, dat Japansche vliegtuigen bom men hebben geworpen op den spoorweg- van Peking naai' Shanhaikwan. waardoor de spoorweg op verscheidene punten be schadigd werd. Door de bommen werd ook een Chineesche transporttrein getroffen, zoodat talrijke soldaten gedood en gewond werden. Een troepencontingent van drie duizend Chineesche „rebellen" heeft zich over gegeven aan de Japanners, die bezig zijn de oostelijke sectie van den Chineeschen Oosterspoorweg te ontruimen. De Japanners hebben daarna Progra- nitsjana aan de Russische grens bezet. Dr. Jen, de leider der Chineesche dele gatie te Genéve. heeft aan de commissie van negentien mededeeling gedaan van een telegram, dat hij ontvangen heeft van de voornaamste openbare organisaties te Sjanghai. Volgens dit telegram concen treert Japan troepen aan de grenzen van Jehol. Daar de Volkenbond aldus ver volgt dit telegram geen enkele maat- regel genomen heeft inzake 't. Chineesch- Japansche conflict, zou een nieuw uitstel van den kant van den Volkenbond ieder j plan ondoeltreffend maken, dat opgesteld zou kunnen worden met het oog op een billijke regeling „Dientengevolge doen wij I een beroep op den V.B onmiddellijke doel- i treffende maatregelen te nemen, ten einde I een nieuwe verslechtering van den toe stand te vermijden." Het telegram was onderteekend door de Vereeniging van Kamers van Koophandel, door de Kamer van Koophandel van Sjanghai, door de gezamenlijke banken en door de Vereeni ging van Effectenhandelaren te Sjanghai. Men beperkt zich te Washington tot een afkeuring van het Japansche optreden en zal besprekingen met de Europeesche mo gendheden eerst dan in overweging nemen, als de buitenlandsche nederzet tingen in Tientsin en Peking bedreigd zouden worden. ENGELAND. Rede van De Valera. De Valera heeft de verkiezingscampagne geopend met een redevoering in de open lucht waarin hij o.a. zeide: Wanneer wij de overwinning behalen in deze verkiezingsstrijd zal het wetsontwerp tot afschaffing van den eed van trouw wet worden, ondanks den tegenstand van den Senaat. En wanneer eenmaal dit een feit is ge worden, zal de bmnenlandsche vrede ver zekerd zijn. en zullen alle nationale krach ten zich aaneensluiten, en zal de betreu- ringswaardige verdeeldheid, waaronder het land reeds meer dan zes jaren lijdt een einde nemen. Voorts noemt de Valera het ambt van gouverneur-generaal een buitengewoon nutteloos ambt. en hij verklaarde, dat. als het hem mogelijk mocht zijn. dit ambt met het verdrag tegelijk overboord te wer pen. hij zulks ongetwijfeld zou doen De Bond van Boeren en Belastingbetalers welke gisteravond te Dublin bijeenkwam, hebben^ er in toegestemd een Centrums Partij te stichten. Ook Cosarave voerde het woord op een verkiezingsvergadering Hij wees de be schuldiging dat zijn partij in verbinding zou staan met de Engelsche regeering. met verontwaardiging van de hand.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1