De Stichtingsbrief der Leidsche Universiteit 73ste Jaargang DONDERDAG 5 JANUARI 1933 No. 22330 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. 1 OttUlCHls L Het voornaamste Nieuws van heden. Wr** H RECHTZAKEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week I 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Nt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HET BEZOEK DER KON. FAMILIE. Regeling van het verkeer. In verband met de herdenkingsplechtig heid in de Universiteit op morgenmiddag Vrijdag 6 Januari, wordt van 1.30 tot 4.30 het Rapenburg aan beide zijden voor alle rijverkeer afgesloten. Het rijverkeer door het Noordeinde zal eenigen tijd vóór de aankomst en het vertrek der Koninklijke familie worden stopgezet. Alsdan zal het verkeer komende van de zijde Den Haag geleid worden over de Rijnzichtbrug of langs den Witte-Singel, terwijl het verkeer naar Den Haag zal moeten rijden door de Morschstraat. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Gewestelijke avond te Leiden. Op Dinsdagavond 10 Januari zal in de Stadsgehoorzaal een groote propaganda- samenkomst gehouden worden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, waar toe alle 61 afdeelingen van den B.V.L. in het district „Zuid-Holland: West" mede werking verleenen, en vertegenwoordigd zijn op de z.g. „Groote Gewestelijke". Sprekers zijn de heeren L. G. Royaards, voorzitter Gewestelijke Landstormcom- commissie „Zuid-Holland: West", ope ningswoord, ds. H. Thomas, voorzitter van de Plaatselijke Landstormcommissie van Leiden, Th. F. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer en lid der Gewestelijke Commissie, mr. G. A. oon, lid van de Tweede Kamer en mr. dr. N. G. Veldhoen, tweede voorzitter der Gewestelijke Land stormcommissie. De res. majoor J. P. Boots, aangewezen commandant van het VXS.K. „Zuid-Holland: West" zal de prij zen uitreiken van den gehouden Geweste lijken schietwedstrijd, en de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, en voorzitter van de Nationale Landstormcommissie zal een slotwoord spreken. De toespraken zullen elk plm. 10 minu ten duren. Medewerking verleent het Haagsche strijkorkest „De oude Jager band", onder leiding van den heer Huguenin, dat een opgewekt programma zal geven van marschen en volksliederen. De Zuid-Holland: West-wisselbeker zal dezen avond overgaan naar 's-Graven- hage-Centrum. De schutters, die dezen beker voor hun afdeeling verwierven zijn de heeren L. Kurvink en J. v. d. Hoeven. Eerste prijzen zullen toegekend worden aan J. M. Bakker, Scheveningen; C. van Ofwegen. Alphen; L. C. Verseveldt, Berkel: en D. Wassenaar, Leiden; volgen nog 6 tweede en 6 derde prijzen. Van den pistool-wedstrijd voor officie ren werden de 8 winnaars K. H. Buiten dorp, Den Haag; G. Witkamp, Delft; J. Loggers, Den Haag; L. Verleun, Alphen; E. P. Weber. Den Haag: C. M. Hage, Delft; U. van der Zee. Delft en M. P. A. A. J. Quadekker, Den Haag. Van den geweer-wedstrijd voor plaatse lijke leiders werden de 8 winnaars: eerste prijzen P. H. van der Zande, Voorburg en L. Verleun, Alphen: tweere prijzen E. Raams, Leiden, en C. van der Veer Bode graven; derde prijzen G. F van Hooeen- huyze, Den Haag-Centrum en J van Kat wijk Jzn., Schiedam; vierde prijzen P. A. van der Meer, Zoetermeer. en A. Berg werf!. Aan de beste schutters der gehouden afdeelingswedstrijden in plm. 50 afdeelin gen zal een herinneringsmedaille worden aangeboden. De belangstelling voor dezen avond uit het Gewest is groot. Reeds thans zijn meer toegangskaarten aangevraagd dan er plaatsen in de zaal zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: NV. De Leidsche Katoen maatschappij v/h De Heyder en Co. Hee rengracht 81, Leiden. Weven, bleeken ver ven, drukken van katoenen en andere stof fen. Uittredende directeuren: F. H. A. Driessen Leiden en C. Th, Driessen, Lei den. Ingetrokken is de volmacht van: L. A. Driessen. Leiden Nieuwe directeur: L. A. Driessen Leiden Nieuwe commissarissen: F. H A Driessen en C. Th. Driessen Lei den Amsterdamsch Kleedingmagazijn. Haar lemmerstraat 149. Leiden. Heerenkleeding. Vestiging filiaal: Rotterdam Hoogstraat 232. Opheffing filiaal: „Klein maar Dap per". Van Mandersloostraat 96 Alphen'a. d. Rijn. Gebrs. Palm, Janvossensteeg 31 Leiden. Handel in lompen, beenderen oude meta len enz Overleden mede-eigenaar: C. J. Palm. Leiden, dd. 30 Dec. 1932. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een feestavond van groep I afd. Leiden der Ned. Pad- vindersvereeniging op Zaterdag a.s. Op verzoek van de politie alhier is te Amsterdam aangehouden de aldaar woon achtige P. H. W„ oud 29 jaar, die ervan wordt verdacht ten nadeele van een Leide- naar f.900 te hebben gestolen. Foto Bleuzé. -r. r 'V n ïVÏ'&Si - f- t Vsi;? ;V) fx, - .w y W;:; r v vU\ :-:vC - - t --- I V W.: I - - *%s -VVV-•-<'••• f t - >V- 1 J W - tr ■$?-* rr fvt'-f y.*-' - J C. >^>e'4 VL. wnivl BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel voor Rijnland. (3e Blad). Het conflict te IJmuiden; algemeene staking van den los-arbeid. (Binnenland, j 3e Blad). De roofmoord te Numansdorp; de daders te Rotterdam gearresteerd; een hunner heeft bekend. (Gemengd, 3e Blad). Sigaretten cadeau bij kranten; een interessante rechtskwestie. (Rechtzaken, 3e Blad). De Zwaluwen met 50 door de Hon- gaarsche kampioenen geslagen. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND Het conflict in het Verre Oosten bij Sjanhaikwan schijnt voorloopig gelocali- seerd te zijn. (Buitenl., Ie Blad). De Duitsche Rijksdag komt 24 Jan. bijeen (Buitenl., Ie Blad). Geruchten over politieke besprekingen in Duitschland. (Buitenl., Ie Blad). Debat in den Amerik. Senaat over het Schuldenvraagstuk. (Buitenl., Ie Blad). - f De tekst van den Stichtingsbrief der Leidsche Universiteit, welke in het Archiefgebouw wordt be waard. luidt als volgt: Philips by der Gracien Gods Coninck van Castil- lien van Leon van Arragon van Navarre van Napels van Sicillien van Maillorque van Sardeyne van den Eylanden Indien ende vaste Landen der zee Occeane, Eertzhertoghe van Oistenrijck, Hertoghe van Bour- goingien van Lothier van Brabandt van Limburch van Luxemburch van Gelre ende van Milanen, Grave van Habsburch van Vlaenderen, van Artois, van Bourgoingien Palsgrave ende van Hene gouwen van Hollandt van Zeelandt van Namen ende van Zutphen Prince van Zwave, Mircgrave des Heyiichs rijex. Heere van Vriesland van Salins van Meehelen van der stadt, steden er.de landen van Uytrecht Overyssel ende Groeningen ende Dominateur in Asie ende Affricque, Alsoe wy bevinden, dat mits die jegenwoordige ende langduyrighe crijchsberoerte binnen onzen lande ende graefschepe van Hollandt ende Zeelandt alle gcede institutie, leeringhe ende stichtinghe des jeuchs ende de oeffeninghe der selver in scientien ende vrije consten geheel ende al in ver- gheten ende nu eenige jaeren achter rugge gestelt is, ende dat d'ingesetenen der selver landen, vresende eensdeels die zwaere oncosten, eensdeels die periculen daerinne zyiuyden ende heure kinderen zouden moegen geraken, indien zyiuyden de zelve heure kinderen tot eenighe studie ende ter schole zouden moe ten senden in eenighe universiteyten van andere onse landen ende provinciën, zunderlinghe mits de verscheydentheyt ofte onderscheyt van der religie ende doeffeninghe vandien, d'welcke aengaende de voors. van Hollandt ende Zeelandt mitten ande ren provinciën nyet al verdragende ofte overeen commende zijn; behalve dat oick alle onvrede, twist ende vyantsehappe by den hartoghe van Alve mit zijnen aenhangeren, vyanden der landen van Hollandt ende Zeelandt. tusschen den ingesetenen van den voors. onsen lande ende provinciën ten wederzijden geconciteert ende gemaect, nyet zoe haest beslicht ofte wechgenomen en zal kunnen worden ten genuegen van eenen yegelicken, in der vougen dat by langhe ophoudt ende gebreck van goet onder wijs, leeringhe. discipline ende oeffeninghe der Jongeren in de voors. onse landen van Hollandt ende Zeelandt alle zeedicheyt, scientie ende geleertheyt vergaen ende te nyette commen soude tot vermindermghe van de eere Gods ende groote quetse van de gemeene staet. policie ende regieringe der selver landen, dairtoe als in alle goede republicque becquame personen van scientien van noede zijn gebruict te worden, ofte zouden de selve van Hollandt ende Zeelandt veroirzaect worden hen te vernuegen ofte heure jongeren ende kinderen te verzeynden in andere uytheemsche scholen ende universiteyten buyten onse landen ende gebiet van eender religie mit hen wesende twelck wy om seeckere insichte liever wilden verhoet. Desen aengemeret ende dat wy verstaen die conservatie van den staet ende politie der landen van Hollandt ende Zeelandt tonzer hoocheyt ende heer- iickheyt zeer dienlicken te zijn, hebben dairommè ende omme andere redenen ons bewegende ende zunderlinghe oick dat wy gantselicken geneycht zijn onse stadt van Leyden mit den burgeren ende inwoonderen vandyen ten aensine van den grooten last ende noot van den voors. crych bij hemluyden in alder getrouwicheyt gesustineert ende gedragen, by alle wegen ende middelen te gratifficeren ende te vorderen. By rijpe deli beratie ende advys van onsen lieven Neve, Ridder van onser ordene Wilhelm Prince van Oraingien. Grave van Nassau, etc,. Stadhouder ende Capiteyn generael voor ons over Hollandt Zeelandt Westvrieslandt ende Utrecht, mit die van den Raede Provinciael van Hollandt ende van de gemeene Staten van Hollandt ende Zeelandt, binnen de voors. stede van Leyden geordonneert ende opgerecht eene vrye openbare schole ende universiteyt gelijck wy die selffde aldair ordonneren ende oprechten bij desen, omme in de selffde schole ende universi- Ongerustheid op den Balkan over een Italiaansch-AIbaneesche tolunie. (Bui tenl., Ie Blad). De Fransche stoomer Atlantique is ver loren. Toch nog eenige slachtoffers (le Blad en Tel., le Blad. teyt vryelyck ende openbaerlick de scientien der Godheyt. inden Rechten ende Medicynen mitzgaders der Philosophien ende andere vrye consten, oick die talen Latijn Greke ende Hebraicke gecundicht, gele- sen ende geleert te worden bij doctoren ende lee- raers dairtoe gequalificeert ende aen te nemen, dewelcke oick auctoriteyt ende macht zullen hebben inde voors. scientien openbaere oeffeningen ende disputatien te houden ende naer behoorlicke exa- minatie ende ondersouck titulen van doctoren ende meesters inde voors. scientien ende consten te ver leenen, onder behoorlicke letteren ende brieven dairtoe dienende, die wy willen van zulcken effect ende cracht te zijn ende gehouden te worden als die in andere gemeene scholen ende universiteyten ver leent ofte gegeven mogen zijn. Auctorizerende alsulcx den voors. onsen lieven Neve ende Stadhoudere van onsentwegen tot ordeninghe van voors. universiteyt ende van alle goede politie, regieringhe ende ordeninghe vandyen mitz gaders totten onderhoudt van den doctoren ende leeraers voors. te maken alsulcke ordonnancie ende statuyten als dairtoe noe- digh ende dienlick zullen mogen zijn by advys van de Staten der voors. landen van Hollandt ende Zeelandt. Alle welcke ordonnancien ende statuyten mit tgundt dairaen dependerende is wy willen onderhouden ende achtergevolcht te worden als offt die van ons uytgegaen waren gelijck wy de selffde oick voor nu als dan ende dan als nu houden by ons bevesticht ende bevestigen by desen. zonder dat wy nochtans willen eenighe andere gelijcke schole tot eeniger tijt in Hollandt ofte Zeelandt gefundeert ofte opgerecht te worden 't welck wy voor ons ende onsen successeurs expresselicken verboden hebben ende ver bieden by desen. Hebben voorts gegundt ende geoirlofft, gunnen ende oirloven by desen den Burgemeesters ende Regierders der voors. stede van Leyden den selven oick gevende volcommen macht ende auctoriteyt. voor zoo veele den noot zy totter plaetze van de voors. schole tallen tijden te moghen aenvaer- den. gebruyeken en eygenen alsulcke gemeene ofte private plaetze ende huysingen als hemluyden goedtduncken zal, de selffde totte voors. schole accomoderende ende timmerende, oick veranderende ende tgetimmert demolierende ende affwer- pende. zulex zyiuyden bevinden zullen totter bequaemheyt nyet alleenlick der zeiver schole mair oick tot commodite ende stichtinge van eenighe der doctoren of studenten woonplaetsen ofte coHegien mitzgaders tot ciraet der selver ende recreatie der studenten eenichsints dienlicken te wezen: behoudelick dat zyiuyden gehouden worden den particuliere eygenaers ofte besitters van de private huysen alleenlicken te vernuegen tot schattinge van schepenen naede keure ende ordonnantie der selver stede, nuettegenstaende eenighe appellatie ofte tegen- zeggen van yemandt. Ontbeden dairomme onsen Neve ende Stadhouder mitzgaders die van den Raede ende Staten van Hollandt ende Zeelandt, bevelde oick allen onse justicieren ende officieren, regierders ende wethouders der steden van den selven landen mitzgaders de voors. universiteyt toecommende ende allen anderen dien dit eenichsints aengaen mach dat zyiuyden ende elck van hen in zijn regardt dese onse ordonnancie insti tutie ende octroye naer heure forme ende inhouden volcommen ende doen volcommen ende de voorn, van Leyden dairvan vol- rommelick te laten geneyten ende gebruyeken zonder hemluyden dairinne te doen off te laten geschien eenighe verhinderinge ofte belet, maer ter contrarien alle vorderinghe ende onder- standt des versocht ofte van noede zijnde. Want onse mee- ninghe sulx is. Gegeven tot Delft onder onsen zegel aen desen hangende den sesten Januarij int jaer onses heeren duysent vijffhondert vier ende tzeventich stilo curie Hollande. Van onzen rijeken te wetene van Spaengnen Sicilien etc. t XXe ende van Napels t XXIIe. HET JOODSCHE WEESHUIS. Te Amsterdam heeft zich een plaatse lijke commissie gevormd onder eerevoor zitterschap van opperrabbijn A. S. Onder wijzer. met het doel te trachten gelden bijeen te brengen om het verloren gegane kapitaal van het Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis welk huis door onregelmatigheden in financieele moei lijkheden is geraakt, te reconstrueeren. Voorzitter der Amsterdamsche commissie is de heer A. Asscher, secretarissen mevr. F. Heilbut-Kalker en mr. J. E. Hillesum, Penningmeester der commissie is de heer André Hertzberger te Amsterdam, Prins Hendrikkade 141, postgiro 56449. Naar aanleiding van het bericht als zou het wrak van de P.C. Hooft misschien nog I eenige dagen te bezichtigen zijn ten bate j van het Centraal Israëlietisch Weeshuis, deelt men uit Pernis mede. dat hiervan geen sprake kan zijn Zaterdag is absoluut de laatste dag van bezichtiging, aangezien j de eigenaren de volgende week een aan- I vang met de werkzaamheden maken. I Heden slaagden voor het Mercurius- dipioma Engelsche handelscorrespondentie mej. P. van der Made en de heer J. de Roo en voor het L.I.T.E H.-diploma En gelsche handelscorrespondentie mej. P. v. d. Made, leerlingen van den heer N. Spijker, alhier. De voorgeoefenden van oudere lich tingen dan van 1933. bestemd voor de on derofficiersopleiding bij het 4e regiment infanterie, aan wie uitstel van opkomst in werkelijken dienst is verleend 'tot het tijd stip van 1625 October 1933 behooren 3 April e.k. onder de wapenen te komen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: G. A. K., Oegstgeest, overtreding der in validiteitswet, f. 10 of 5 d J. v. W., Lisse, autorijden zonder licht, f.4 of 2 d.; Th. L. M. A. S., Den Haag, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2-maal f. 3 of 2-maal 2 d.; J. W. B Noordwijkerhout. met een voertuig rijden zonder licht, f.2 of 1 d.; H. M„ Oegstgeest, geen gevolg geven aan het bevei van een verkeersagent, f. 3 of 2 d.; J. P. v. d- S., Zoeterwoude, een auto zonder voldoend toezicht op een weg laten staan met werkenden motor, f.3; J. A. v. N., Rotterdam, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood ach terlicht, 2-maal f.3 of 2-maal 2 d.; Th. J- v. W., Voorhout, een auto zonder voldoend toez.cht op een weg laten staan met wer kenden motor, f. 3 of 2 d.; C. E., Haarlem, autorijden zonder licht, zonder verlicht nummer met letter en zonder rood ach terlicht, 3-maal f.3 of 3-maal 2 d.; A. van LHendrik Ido Ambacht, autorijden zon der licht, f.4 of 2 d.; G. den H. te Voor schoten te snel autorijden, f.4 of 2 d.; P S Hazerswoude, openbare dronken schap f.4 of 2 d.; R. H. de J Amsterdam, wielrijden zonder reflector, f.3 of 2 d.; N. K.. Katwijk, loopen op verboden grond, f. 1 of 1 d.; H. B., zwervende, te Katwijk zonder vergunning venten, f- 2 of 1 d.; A. J. W., Hoofddorp! autorijden zonder deug delijk nauwkeurig werkend stuurtoestel, f. 10 of 5 a.; L. v. C., Nieuwkoop, overtre ding der invaliditeitswet, f. 10 of 5 d.; L. A. P., idem, f-10 of 5 d.; C. S. idem f 1 of 1 d.; H. v. H., openbare dronkenschap, f. 5 of 3 d.; J. C. W. v. Dwielrijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; K. F. W. v. L„ overtre ding der verord. Leiden op de straatpo li tie, f.2 of 1 d. D B„ te Leiden zonder vergunning op den openbaren weg met een mand bloe men een standplaats innemen f. 1 of 1 d.: A. J Katwijk, openb. dronkenschap f. 5 of 3 d.; W. J. B. Noordwijkerhout, wielrijden zond-er bel f. 3 of 2 d.. P. v. H Noordwijk wielrijden zonder reflector f 3 of 2 d.; D. K te Sassenheim als bestuurder van een rijwiel zich vasthouden aan een in bewe ging zijnd motorrijtuig f.2 of 1 d.; W F. v. d B, Noordwijkerhout wielrqden zonder licht f.3 of 2 d.; J J K. Sassenheim wiel rijden zonder bel zonder licht en zonder reflector 3xf.3 of 3x2 d.: A. den H. Rijns burg autorijden over een gesloten verklaar den weg f.5 of 3 d.: P. J M te Katwiik zonder vergunning op den openbaren weg muziek manen f 2 of 1 d F v d B. Voor hout, ioocen on verboden grond f 3 of 2 d.; J den H. Noordwijk idem f 3 of 2 d H. B. d« J Dar. Haa? geer 'ridis rijbewijs vertoonen f. 5 of 3 'd.: J W. K Haarlem, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2xf 4 of 2x2 d.: M. v. V. Katwijk ODenb dronken schap f. 5 of 3 d G G dL Voor schoten, autorijden zonder spiegel f. 5 of 3 d.; G Z vr. v J K Katwijk wielrijden zonder reflector f.3 of 2 d.: A K idem idem f 3 of 2 d 1 J v R idem overtr der verord Katwijk on de straatcolitie f 2 of 1 d.: A J. v. B. H. wielrijden zonder bel f. 3 of 2 d.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1