DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 4 Januari 1933 UIT DE OMSTREKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. AALSMEER. Omzet Centrale Veiling. Uit de voorloopig bekend geworden cij fers betreffende den omzet aan de Cen trale Veiling in het afgeloopen jaar. blijkt, dat deze heeft bedragen f2.734.000. Dit is plm. f.750 000 minder dan over 1931. Voor beide veilingen. CA.V. en ..Bloemenlust", tezamen, zal de mindere omzet over 1932 (vergeleken bij 1931) niet ver van de l'/« millloen gulden blijven. De Postspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerend hulppostkantoor te Aalsmeer-Oost werd over de maand December Ingelegd f. 14.702.84 en terugbe taald f. 9847.91. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het num mer 4080. De werkloosheid. Bij Arbeidsbemiddeling stonden in het begin dezer week reeds 222 arbeiders als werkloos ingeschreven, waarvan 134 land en tuinbouwarbeiders en ruim 60 behoo- rende tot de bouwbedrijven. Georganiseerd Overleg. Door de afdeeling van den Chr. Bond van Personeel in Publleken Dienst is de heer Th. Borst aangewezen om gedurende dit jaar den bond te vertegenwoordigen in de commissie van georganiseerd over leg. De Rit. Bond „St. Paulus" wees als zijn vertegenwoordiger in deze commissie aan den heer W. Houtkamp. Communistische Partij Holland. De afdeeling van de Comm. Partij Hol land heeft hier gisteravond in hotel .De III Kolommen" een openbare vergadering belegd met den heer Gortzak als spreker. o HAARLEMMERMEER. DE INBRAKEN TE HOOFDDORP. Bewakingsdienst ingesteld. Hoewel nog geen volledige nacbtveilig- beidsd:enst voor het geheele dorp, hebben eenige aan den Kruisweg wonende inge zetenen van Hoofddorp toch met het oog op de aldaar plaats °ehad hebbende inbraken een bewakingsdienst ingesteld. De aangestelde bewaker kwam er Dins dagnacht bij de politie melding van maken dat hij een drietal mannen had gez.en, waarvan er twee zich op het plein bii de R.K. Kerk bevonden, terwijl de andere op den weg op den uitkijk stond. Er werd direct een nauwkeurig onderzoek inge steld, doch tevergeefs; het drietal was gevlogen en bleek in geen velden of wegen meer te zien. Vermoedelijk hadden de ongewenst hie bezoekers den bewaker opgemerkt, wei niet in zijn schuilplaats, maar later, toen hij zich verwijderde om de hulp der politie in te roepen. JEUGDVER EE NIGING. Veel animo. De vanwege de afdeeling Haarlemmer meer eo. van den Nederl. Protestantenbond opgerichte Jeugdvereeniging mag zich in een steeds grooter wordende belangs elling verheugen. De animo is zoo groot dat de voor de samenkomsten beschikbare ruimte reeds te klein is geworden en bi» verdere stijging van het aantal leden het plan ter sprake zal komen tot den bouw van een apart lokaal. De sloydlessen wor den thans gegeven door een zuster van ds. van Wijngaarden uit Oude-Wetering. Op hol. Op den Hoofdweg in Haarlemmermeer sloegen twee voor een boerenwagen be spannen paarden, die s'brokken voor een passeerende auto en schichtig werden, op hol. De bestuurder wist er intijds af te springen en kwam met den schrik vrij. De geweldig heen en weder slingerende wagen reed tenslotte zoover in den water kant, dat het gerij in het water terecht kwam. De paarden konden niet dan met groote moeite worden gered. Aan de gevolgen overleden. De 68-jarige veenarbeider Theodoras de Heij, wonende aan den Lijnderdijk nabij Halfweg alhier, die In 't laatst van de vorige week terwijl hij zich op z'n turf- schuit bevond en de nauwe doorvaartruimte van de Liedebrug wilde passeeren met zijn borstkas tusschen het vaartuig en e n balk van de brug bekneld geraakte, is Dinsdagmorgen in zijne woning aan de gevolgen overleden. Aanrijding. Op den Kruisweg in Haarlemmermeer werd een 8-jarig meisje, dat uit de school huiswaarts keerde en bij het naderen van een auto nog gauw naar den anderen kant van den wég wilde oversteken, door het motorrijtuig aangereden. De chauffeur stopte direct en bracht de kleine bii een dokter. (Jie de bekomen gelukkig niet ernstige kwetsuren verbond en den toe stand bevredigend achtte. De heer K. Veuger, onderwijzer aan de openbare lagere en ulo-school tê Hoofd dorp (hoofd de heer W. Vis) is in gelijke betrekking benoemd te Eindhoven. HILLEGOM. Het Leed der millioenen. De afdeeling Hillegom van den Algem. Ned. Bouwvakarbeidersbond heeft een iilm- avond gegeven in de volle zaal van hotel Sistermans. Vertoond is „Het leed der millioenen". Er was ook gramofoonmuziek. De afdeelingsvoorzitter sprak een kort openingswoord, waarna de Bondssecretaris een toelichtend woord over de film zeide, ongeveer lVs jaar geleden in Duitschland gemaakt. Ook over de werkloosheid voerde hij het woord, benevens over het productie systeem, crisis enz. Na den inhoud der film verteld te hebben, en tot organisatie aangespoord te hebben, is de film ver toond. Dit bijzondere hoewel in-treurige werk boeide van begin tot eind. Na afloop was er bal. De film werd vertoond door het Instituut voor Arbei der pntwikkeling. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Feestavond. De St. Josephgezellenvereeniging hield het jaarfeest in het parochiehuis, dat ge heel bezet was met leden met hun ouders en genoodigden. Na het openingswoord door den pastoor, werd het Kolpingsled gezongen waarna Rector van Galen, Cen traal Praeses uit Amsterdam het woord kreeg. In een boeiende rede bracht hij de wenschelijkheid en het nut van het lid maatschap der Gezellenvereeniging naar voren en toonde aan de handvan vele voorbeelden aan, hoe in het vereenigings- Jeven de jeugd en voornamelijk de rijpere jeugd gevormd kan worden. Met aandacht werden de woorden van Rector van Galen gevolgd. Na een tweetal zangnummers door het dameskoor der Mariacongregatie volgde de klucht in drie bedrijven „De adjudant van Hare Majesteit" opgevoerd door de St. Josepbgezellen. Het daverend applaus na ieder bedrijf was het duidelijk bèwijs dat het stuk insloeg. De rollen zater er goed in en men had niet anders dan lof voor het spel. Hiertoe droeg ook bij het werk van den grimeur den heer Hoppezak te Leiden, wien hiervoor een woord van lof toekomt. De heer v. d. Valk zorgde voor aanvulling der pauzen door pianomuziek. Pastoor Schiphorst dankte ten sloite allen die tot het wel slagen van dezen mooien avond hadden meegewerkt Ds. L. G. Bruin heeft voor het beroep naar Driesum bedankt. KATWIJK AAN ZEE. De stand der werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 1050 werkzoekenden, waarvan 827 p r onen zijn gehuwd of kostwinner, zijnde; 6 s'.ucadoors, 39 opperlieden, 36 timmerlieden, 19 schil ders, 35 metselaars, 191 losse arbeiders, 272 visschers, 1 straatmaker, 13 motor- drijvers, 3 monteurs, 1 smid, 5 fabrieks arbeiders, 1 pottenbakker, 24 kuipers, 1 zeilmaker. 13 varensgez 1 en. 3 chau'fe rs, I scheepmaker. 1 mandenmaker, 10 s okers, II binnenschippers. 3 loodgie'ers. 240 land arbeiders. 3 boerenarbeiders, 3 tuinlieden, 5 bloemisten, 104 grondwerkers. 1 kok, 1 machinist-bankwerker, 1 behanger-stof feerder. 1 warmoezenier, 1 broodbakker, 1 bedrijfsleider. Beneden 18 jaar; 3 land arbeiders, 3 losse arbe d.-rs, 1 timmerman, 1 visscher en 1 huishoudkundige. De Waterschout doet mededeeling dat de Minister van Waterstaat als deskun digen voor het onderzoek van het ge- zichts- en het gehoororgaan van kapiteins, stuurlieden, machinisten, machinist stokers en personen aan wie aan boord de wacht op het houden van uitkijk in zee kan worden opgedragen aangewezen heeft te Katwijk de artsen T. Lodder en J. Eike ienboom te Katwijk aan Zee, die hier spreekuur houden des morgens van 8 tot 9 uur en des namiddags van 1 tot 2 uur. De mondorgelclub Concordia", d reo- teur de heer D. van Wouw te Leiden, hoopt deel te nemen aan het tweedaagsch groot Nationaal Muziek- en Zangconcours, dat te Gouda zal worden gehouden gp Zaterdag 28 Januari a.s. LISSE. Rijwielen vernield. Tegen den trottoirband bij het post kantoor werden eenige rijwielen geplaatst; een passeerende auto kwam hiermede In aanraking en vernielde twee rijwielen. Men heeft thans, ondanks de vele waarschuwin gen van de politie, ondervonden, dat het onverstandig is-rijwielen op een dergelijke wijze neer te zetten. De werkloosheid. Bij de Gem. Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven: 451 land arbeiders, 52 bouwvakarbeiders en 30 tot andere vakken behoorend. Het loon in den kachel geworpen! De heer v. d. W. overhandigde zijn vrouw een loonzakje met zijn salaris, met de bedoeling dat zij het naar gewoonte zou opbergen. Later bleak, dat dit nog niet geschied was en was het loonzakje met 3 bankbiljetten van f. 10 en enkele proppen papier in de kachel gegooid. Gelukkig echter is de asch bewaard gebleven en overgebracht naar de Ned;r.and che Banlc, zoodat aangetoond kon worden dat de biljetten verbrand zijn. NOORDWIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1932 ingelegd een bedrag van f. 11.709.99 en terugbetaald een bedrag van f. 10.537.76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6792. Postcheque- en Girodienst. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1932 op de diverse rekeningen der postcheque en girod enst gestort een bedrag van f. 161.960.48 en uitbetaald een bedrag van 1.47.100.90. Gevonden voorwerpen: een jongenspet, gleufhoed, mand uien, k nderwantja, nappa heerenhandschoen, groen kinderportem. m. inhoud, postduif met nummer 24, 916509. Inlichtingen over bovenstaande voorwer- werpen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 12—1 uur n.m. ten politiebureele te Noordwijk Binnen. o RIJNSBURG. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. van der Gugten, van Kat wijk, Achterweg 7, naar Noordw weg 2; L. Paauw met gezin, van Leiden, Kolf- makersteeg 9. naar Smids'eag 11. van ba- roep, veldarbeider; J Paauw met gezin, van Valkenburg Z.H., Rijnstroomlaan 5 naar Sm'dsteeg 26, van beroep bloem s kn. Vertrokken: A. van Egmond, van Molen eind 25, naar Wassenaar, Buurtweg 110; G. Brussee, van Katwiikerweg 17, naar Leiden, Roodborststraat 29, van beroep be diende laboratorium; E. Jongbloed, van Smidsteeg 36, naar den Heider, Hr. Mst Wachtschip; J. A. Zonneveld, van Vliet Noordz. 67. naar Velsen, Wiikerstraatweg L. 13, van beroep kruidenier; I.van der Zwan, van Sandtlaan 29, naar Noordwijk, Pietheinstraat 30, van beroep dienstbode; J. Bouman, van Burg. Meijb.str. 44, naar Oegstgeest, Sumatrastraat 16 van beroep, dienstbode. De bekende film „De klokken luiden" van de N.C.R.V. is thans ook alhier, in de Geref. hulpkerk aan den Voorhouter- weg, vertoond. Lag het aanvankelijk in de bedoeling slechts een enkele voorstelling voor kin deren en een voor volwassenen te geren, de belangstelling was zóó groot, dat van elke oorstelling nog een herhaling moest worden gegeven. Beide malen waren alle beschikbare plaatsen bezet. VOORHOUT. Rijkspostspaarbank. In de maand December werd aan het hulppostkantoor i""elegd f.415009 en te rugbetaald f. 2540.58. o VOORSCHOTEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: C Sterrenberg, Wijngaarden- laan 5, van Kethel en Spaland; M. Breuer. Leidscheweg 239, van Wassenaar. Vertrokken: A. Doekes, naar Alkmaar; E. A. van der Eist, naar Stompwijk; C. Ammerlaan en echtgenoote, naar Hazers- woude. PREDIKBEURTEN. BOSKOOP. Evangelisatie Bewaarschool Kerkstraat: Donderdagnam. 8 uur, de heer K. Hoe kendijk van Alphen. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Heden nam. 7 uur, dienst. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Heden nam. halfacht, ds. Gravemeyer van Den Haag. o NED HERV KERK. Aangenomen: Naar Amerongen: Chr. J. Schweitzer te Amsterdam. GEREF KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Harkema (als hulp-pred.) B. A. Venemans, cand. te Haarlem. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Paterson (NA..) M. Heikoop te Utrecht. o PROF. L. LINDEBOOM OVERLEDEN. In den ouderdom van 87 jaar. Na een langdurige ziekte is hedennacht te Kameren (N.B.) overleden prof. L. Lindeboom. Lucas Lindeboom werd op 17 Januari 1845 te Zwollerkerspel geboren. Hij be zocht de Latijnsche school te Zwolle en daarna studeerde hij aan de Theologische scljool te Kampen. Van 1866 tot 1873 was hij Chr. Geref. Predikant te 's-Hertogen- bosch, welk ambt hij daarna tot 1882 te Zaandam vervulde. Van 1883 tot 1917 was hij Hoogleeraar aan de Theologische school van de Gereformeerde kerken te Kampen. Sinds 1884 was hij voorzitter van de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland en sinds 1908 voorzitter van 't Curatorium van het Geref. Gymnasium te Kampen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen- Voor de leden van het Departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft gisteravond in Hotel Deurloo de heer R. van den Ende oud-voorzitter van dit departement een tweetal punten van zeer uiteenloopenden aard besproken. Voor de pauze hield de heer R. van den Ende een lezing over „Menschen en In secten" nadat de voorzitter, de heer Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens hem had ingeleid. Komende tot zijn onderwerp besprak bij het leven van verschillende insecten en het vernielende element, waardoor reeds in de grijze oudheid geheele landstreken werden geteisterd en oogsten vernield of ziekten zich verspreidden. Dank zij de verbeterde vervoermiddelen, au o's en vl eg- tuigen worden insecten in sommige streken overgebracht om aldaar verder te woekeren. Voorts werden behandeld insecten met nuttig effect en enkele bestrijd ngsmidde- len. Dit onderwerp in vogelvlucht behan deld, bevatte stot voor vele Nutsavonden en waardeering voor de bestudeering van het leven der insecten. Na de pauze behandelde spr. het onder werp „Hoe Oud-Holland uit vrijen ging". Ook op dit gebied toonde de heer R. van den Ende zijn groote belezenheid en kunde, wanneer het er om gaat toestanden te schetsen uit vorige eeuwen. De kennis making, de vrijage en de ondertrouw waren in sommige gedeelten van Neder.and, wat manieren betreft, nog al eens van uiteen loopenden aard en niet van humor ontbloot. De voorzitter heeft namens de aanwezigen den heer van den Ende hartelijk dank gezegd voor zijn beide lezingen. o WARMOND. Vereeniging Hulp in Nood. Alhier is opgericht een vereeniging „Hulp in Nood", die zich ten doel stelt aan werklooze arbeiders, leden van den R.K. Volksbond ondersteuning in natura te verschaffen. Ten dieneinde zal ten bate dezer vereeniging op 29 Januari as. een uitvoering plaats vinden in Hotel de Stad Rome. Eenige personen hebben zich be schikbaar gesteld om bij de inwoners rond te gaan, teneinde een inzameling te hou den van voorwerpen van huishoudelijken aard in den meest uitgebreiden zin van het woord, welke voorwerpen op genoemde uitvoering door een tombola zullen worden verloot. WU twijfelen niet of een ieder zal naar vermogen dit lofwaardig streven steunen en waar eerstdaags met het huis bezoek begonnen wordt, zouden wij een ieder willen verzoeken nog eens na te gaan of iets te missen is wat niet meer gebruikt of gedragen wordt. Tot Secretaris van de School met den Bijbel alhier is benoemd de heer C. Vree- dijk, zulks in plaats van den heer C. W. Oudshoorn, die met ingang van 1 Januari als zoodanig ontslag heeft genomen. Door het bestuur van de Vereenigde Hof Groot en Klein Henmeerpolder is aan den Commissaris der Koningin verzocht aan den heer J. v. Werkhoven vergunning te verleenen tot het vangen, dooden en vervoeren van mollen in 1933. Aan 19 in deze gemeente gevestigde gezinnen is goedkoope margarine toege kend met een totaal aantal gezinsleden van 122, terwijl 1/4 KG. per week per persoon zal worden beschikbaar gesteld. ZEVENHOVEN. Tot ouderling der Geref. Kerk is gekozen de heer T Visser en tot diaken de heer A. Wingeiaar. Dr. J. G. Ubbink, afgezet predikant der Geref. Kerk alhier, zal door de Part. Synode van 'sGravenhage een wachtgeld worden aangeboden. HEDEN: Prediker: Samenkomsten van Jeruël tè 3 en 8 uur nam. Donderdag. Prediker: Samenkomsten van Jeruël té 3 en 8 uur nam. Prinsenstraat 35: Samenkomst te 8 uur namiddag. Schouwburg: Burger Zangschool „Goud- sprookjes Tooverlied". 8 uur nam. Stadszaal: SD.A.P. afd. Leiden. Spr. J. v. d. Kieft, 8 uur nam. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal: Spr. de heer J. A. Brayn, 8 uur n.m. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd, 8 u. nam.t „Maciste in de Hel". Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-Theater Haarlemmerstr., 8 u. nam-: „De Duivelsche Vechter". Zaterdag nam. 2 u., Zondag nam. 2 u., 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur nam.: „Het Schot in den Morgen". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur- Trianon-Theater Breestraat, 8 u. nam.: „Gitta entdeckt Ihr Herz". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur, Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nam. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam- Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoon stelling van moderne beeldende kunst. 104 uur; Zon- en feestdagen 12'/s4 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Januari 1933 waargenomen door de apotheken: P du Croix, Rapen burg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk. Haven 18, telef. 85. ALPHEN. De schietwedstrijden van den B. V- L. Met Ingang van neden zuncn ac jurtn- wedstrijden van den B. V. L. weer aanvan gen om diploma's en medailles. Er bestaat gelegenheid tot schieten in het schietlokaal a. d. Rozenstraat op Donderdag. Vrijdag en Zaterdagavond van 79 uur. Naar wij voorts vernemen zullen de jaarlijksche propaganda—avonden wor den gehouden op 6 en 7 Febr. a.s. terwijl het voorts in de bedoeling ligt voor de kin deren der leden op 8 Febr. a.s. een kinder middag te organiseeren. Aanvaring. Door den schipper J. H. Zw., gedomici lieerd te Stadskanaal werd met zijn schip „Goede Hoop" in den Rijn de motor boot van den schipper C., gemeerd lig gend achter diens woning, aangevaren. Belde schepen werden hierbij beschadigd. De schade zal echter waarschijnlijk onder ling worden geregeld, daar beide schip pers waren verzekerd. Aan het politiebureau Julianastraat zijn Inlichtingen te bekomen omtrent een onbeheerd gevonden heerenrljwiel. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Cornells, z. van B. Kletks en A. M. Kuypers Antonius Ja cobus, z. van A. Olyerhoek en A. L. Zelden- thuis Anna Petronella, d. van P. Wort- man en C. H, M. Daleman Gerardus Cornells Ignatius, z. van A. H. Wessel- man en A. M. de Koning Leendert, z. van M. Möhlen en H. Zemel Adrianus Leonardus Maria. z. van F. van Rijn en A. M. Slingerland Heinrich Martin, z. van J. W. Jansen en G. C. den Hollander Johannes Antonius, z. van P. H. van den Bosch en J. M. Masker. Overleden: Engelina Verbij, echtgenoote van J. Schoonderwoerd 68 j. Theodoras Wagenaar 22 j. Hendrtka Koers wed. van J. G. Geerling. Ondertrouwd: Huibertus Wilhelmus Heemskerk ]m. 23 j. en Martha Apolonia van der Zwet jd. 22 j. Loop der bevolking. Gevestigd: A. J. Rotteveel van Amster dam C. M. Zwetsloot van Noordwijk E. Engel van Woerden W. Pull van Haarlem A. C. van der Geest van Wou- bragge Q. W. Straver van Koudekerk E. M. Hoogenboom van Leiden G. Sierna van Roermond Th. A. Turk van Ter Aar A. de Wit van Zoeterwoude. Vertrokken: M. van Veen naar Oegst geest W de Vries naar Hemelumer Ol- dephaart en Noordwolde L. W. van der Hoorn en gezin naar Rijnsaterwoude P. C. Straathof naar Bussum - G. van Beek naar Zegwaart - M. C. Bouwmeester naar Oegstgeest C. M. Castelein naar Leiden J. Baas naar Nieuwkoop J. C. de Hey naar Leiden B J. W. Bakker naar Leiden E. P. Olyerhoek naar Woubragge. Door de gemeente-politie is gearres teerd en naar Haarlem overgebracht zekere d. U„ verdacht van aanzetting tot misdrijf Eveneens is nog gearresteerd en te Haarlem ingesloten een hierbij betrok ken persoon, die wordt verdacht van meineed. 89. Onderweg echter zag Jaap een bü, die met een wagentje stuifmeel naar de perenboomgaarden ging Dat stuifmeel was allemaal afkomstig van de bijen, die in het paleis huisden en altijd heel mooi hun voeten moesten vegen. De bij had een heel vrachtje aan het wagentje en Jaap kreeg echt medelijden met den bediende. 90. Ik zal hem helpen duwen en dan kan lk eens fijn afkijken; of ze in de tuinen van het paleis misschien instrumenten gebruiken om het meel heel snel op de bloesems te gooien, dacht Jaap. En Juist was ie bij de bij aangekomen, toen deze met wagentje en al een duike ling maakte.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 6