LtlDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 Januari 1933 SCHEEPSVERBINDINGEN. BEURSOVERZICHT. STADSNIEUWS. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 760. Hedenmiddag 3 uur: 763. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. (Medegedeeld door net Koninklijk Ned. Meteorol. Xnst. De Bildtl. Hoogste stand 774.4 te Weenen. Laagste stand 718.6 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 5 Jan.: Matige tot zwakke Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmorgen 9 uur 40 aan alle posten: „Attentie-sein neer". BU1TENLANDSCH WEERBERICHT. v. h. Kon. Ned. Meteorol. inst. te De Bildt Bij IJsland is de luchtdruk thans weer regelmatig stijgende, zoodat het lucntaruk- verval van Oost-Europa tot de omgeving van Janmayen thans is algenomen tot 60 m.M. Het stormgemed heeit zich naar het Noordwesten verplaatst en laat thans de Noordzee weer vrij. Op den Oceaan stormt het nog uit Noordwest tot West met lage temperatuur en hagel- en sneeuwbuien. Terwijl de warme strooming nog over het vasteland van Europa trekt en Scandinavië geheel vorstvrij maakt, deed de koude strooming vanuit den Oceaan in het ge- heele Noordwesten de temperatuur dalen. Alleen in het Oosten ligt nog een onbetee- kend vorstgebied. Het gebied van zware neerslagen splitste zich in tweeën. Het eene gaf zware regen aan de Noorsche kust, het tweede in West- Frankrijk en de Golf van Biscaje. Dit laat ste gaf thans nog regens ln de strook van de Oostzeekust tot Midden-Frankrijk. Geleidelijk zou het opklarende weer met koude nachten, dat thans aan de overzijde der Noordzee gevonden wordt, zich ook over onze omgeving uitbreiden en later wellicht aanleiding geven tot buiig weer. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3Vi gr. C. (38 gr. F.) 12 uur 's midd.: 4 gr. C. (39 gr. F.) 3 uur nam.: 6 gT. C. (42 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. V.m. te 9.24 uur; nam. te 10 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 4.31 nam. tot 7.39 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 4 Jan. onder 0 u. 65; op: 11 uur 20. De volgende schepen zijn Donderdag 5 Januari 1933 m radio-telegrafische ver binding met het kuststation Schevenin- gen-Radio. Baloeran, Chr. Huygens, Crijnssen, Dempo, Flandria, Joh. de Witt, Joh. van Oldenb., Kota Agoeng Kota Baroe, Kota Nopan Kota Pinang, Marn. v. St. Alds- gonde, Orania, Poelau Bras, Venezuela. AMSTERDAM, 4 Januari. Goed prijshoudende markt, lndustrieele fondsen verdeeld. Tabakken en Suiker waarden vaster. Petroleumwaarden, Scheepvaarten en Rubbers prijshoudend. Amerik. fondsen Hauw. Dultsche obliga ties vast. Nederlandsche obligatiemarkt verdeeld. De beurs schijnt zich iets te hebben los gemaakt van Wallstreet. Hoewel daar gis teren een overwegend flauwere stemming heerschte, was A'dam niet ongunstig ge stemd. Over het geheel genomen onderging het koerspeil weinig verandering doch des niettemin waren er nogal wat fluctuaties. In hooze mate was dit het geval met Koninklijke, die reeds 's morgens tot 159'/= pet. stegen doch in den middag per saldo tot het vorig slot daalden. Amerikanen bleven od peil. Aku's stelden zich iets lager in verband met de zwakkere tendenz in Berlijn. Uni levers waren slechts weinig veranderd, evenals Philips Suikerwaarden goed ge disponeerd. H.V.A's konden iets aan trekken. Dit in verband met de vaste houding der New Yorksche productenmarkt. Tabak ken gunstig gedisponeerd, hoewel de om zetten van zeer weinig beteekenis waren. Rubbers en Scheepvaarten bleven op peil. Mijnen volkomen verwaarloosd. Amerik. fondsen gedrukt speciaal voor koperwaar den dip den Invloed ondergingen van de zwakke houding der kopermarkt. Dultsche oblivatïe? bleven vast al kon het hoogste Del! niet behouden worden. Nederlandsche obligaties verdeeld. WISSELKOERSEN Engeland 8.29 3/4; Duitschland 59.21; Frankrijk 9.711/2; Belgie 34.48; Zwitser land 47,89; Denemarken 43.10; Zweden 45 25; Noorweg. 42.85; New-York 2.4815/16 Prolongatie 1 pCt, TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PROF. DR. J. C. KLUYVER. Onder groote belangstelling heeft heden middag op de begraafplaats aan de Groe- nesteeg de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van prof. dr. J. C. Kluyver. in leven oud-hoogleeraar in de wiskunde aan de Leidsche Univer siteit. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op, mr. A. L. Scholtens, secretaris-gene raal van het Departement voor Economi sche Zaken en Arbeid; den president curator, mr. A. van de Sande Bakhuyzen; prof. dr. J. Huizinga, rector-magnificus en prof. mr. D. van Blom, secretaris van den Academischen Senaat; prof. dr. van den Cornput uit Groningen; prof, dr. H. ter Meulen, prof. dr. G. van Iterson, prof. H. Bremenkamp, prof. dr. Biezeno, allen hoogleeraar te Delft; prof. Francois en de heer van der Mandere uit Den Haag; dr. W. C. de Leeuw uit Bilthoven; prof. Mo lengraaf! uit Wassenaar, dr. W. C. Post, Purmerend, dr. P. Mulder, leeraar aan de R.H.B.S. te Gorinchem en de heer Gou- wentak, leeraar aan een gymnasium te Amsterdam. Verder zagen wij nog prof. dr. A. J. Wensinck en prof. dr. W. van den Woude namens de Cie. van uitvoering van het Leidsch Universiteitsfonds; prof. dr. J. van der Hoeve namens de Kon. Academie van Wetenschappen, besturen van facul teiten van hoogleeraren en studenten, vele hoogleeraren, lectoren, privaat-docenten en studenten, van welke laatste groep di verse corpora officieel waren vertegen woordigd en verder nog tal van oud-stu denten, vrienden en bekenden van den overledene. In den stoet kwam behalve de familie leden nog mede de hoogleeraren dr. W. v. d. Woude en dr. J. Droste. Vele bloem stukken dekten de baar. Aan de groeve werd het woord gevoerd door prof. dr. W. van der Woude, dde on geveer sprak als volgt: De man van wien wij hier afscheid ne men en tot wien ik, als vriend en vakge noot en tevens namens rector en senaat, een laatsten groet richt, is gedurende bijna veertig jaar lid van den Senaat en van de faculteit van wis- en natuurkunde ge weest; aan de ontwikkeling der hem dier bare wiskundige wetenschan heeft hij nog iets langer deelgenomen. Hij is ln die ja ren soms hier. soms daar op den voorgrond getreden en soms in menigte schuil ge gaan. wat meer met zijn wenschen strook te; maar steeds heeft hij op degenen, die eenlgszins nauwer met hem in aanraking kwamen, den indruk gemaakt een der meest markante figuren uit ziin kring te zijn. Dien indruk maakte hij door zijn veelsoortige capaciteiten zijn levendige geest en zijn gezond verstand, maar veel meer nog door de sterke gaafheid van zijn karakter. Van buiten gezien biedt het leven van Klpyver geen bijzonder aspect. Hij is een uitstekend leerlirfg en uitstekend leeraar geweest; hij is lang en gelukkig getrouwd geweest en had een warm hart voor zijn kinderen, kleinkinderen en vrienden. Hij studeerde te Delft: toen het bleek, dat hij ln originaliteit en kennis zeker niet achterstond bij een der toenmalige Neder landsche wiskundigen, volgde zijn benoe ming tot hoogleeraar. Kluyver heeft aan zijn onderwijs de hoogste eischen gesteld; de inhoud uitstekend verzorgd, met ver rassende voorbeelden en boeiend voorge dragen, steeds met een tikje ironie, want daaronder verborg hll gaarne zijn liefde voor de wetenschap en belangstelling in zijn leerlingen. Als man van wetenschap: hij is onge twijfeld van zijn tijdgenooten degene ge weest. die de meeste stof beheerschte; zijn publicaties liggen op velerlei gebied zlin rijk van inhoud en keurig van vorm. De i herinnering hieraan wordt door ..de reek sen van Kluyver" en de „complexen van Kluyver" bewaard. Maar treffender dan de docent of de man van wetenschap Is de mensch in Kluyver geweest. Waarschijnlijk zijn zijn absolute eerlijkheid en groote bescheiden heid wel zijn meest karakteristieke eigen- schapDen geweest. Ongetwijfeld heeft, me nige leerling zijn oordeel streng gevon den: gewoonlijk ten onrechte, in gesloten kring was zijn oordeel mild. Scherp was al leen zijn zelfcritlek zoowel ten oozichte van zijn onderwils als van zijn publicaties. Ziin vri° ipe-urtcovi rupf dank baarheid zijn boelende colleges, de liefde die hij hun voor de wiskunde heeft inge boezemd. de belangstelling in hun werk en hun persoon. Wat mij zelf betreft, aldus besloot spr., dat ik zooveel jaren dicht bij hem gestaan heb, zal mij steeds een reden tot de groot st» dankbaarheid bliiven. Een zoon van denoverledene, prof. Kluy ver Jr., dankte voor de betoonde belang stelling. o KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. De eerstvolgende Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land wordt morgenmiddag gehouden te 2.30 u. in de Vergaderzaal der Kamer, Sta tionsweg 43. De Agenda luidt: I. Opening. 2. Nieuwjaarsrede. 3. Notulen. 4. Verkiezing Voorzitter en Onder-voor zitters. 5. Verkiezing Leden der Commissies. Aftredend zijn: a. Comissie voor vervoer, post en tele grafie: W. van der Laan, C. G. J. Alkemade Sr.. N. C. F. van Ginkel, J. van der Steen, P. A. Wernink Jr., H. van Zonneveld. b. Commissie voor het Handelsregister: C. G. J. Alkemade Sr., B. J. Dykdrent J. J. M. Meyers, F. Schmal, J. van der Steen, P. J. van der Zanden. c. Commissie voor Hand-'sbelangen: J. van der Steen, P. J. van der Zan den. H. M. Simonis, D. Raaphorst Sr. B. J. Dykdrent. cl. Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs: J. Heringa, J. F. X. Sanders, H. M. Simonis, P. A. Wer- nink Jr. c. Commissie voor het Verslag: D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., Dr. P. G. Knlbbe, G. J. M. J. Molkenboer, J. F. X. Sanders. f. Commissie van Financiën; D. ten Cate Brouwer, P. Boo„ Sr., Dr. P. G. Knlbbe, G. J. M. J. Molkenboer. g. Commissie inzake Jitbreidingsplan- nen gemeente Leiden: J. F. X. San ders, N. C. F. van Ginkel, P. A. de Gooyer, G. J. M. J. Molkenboer. 6. Mededeelingen. 7. Ingekomen Stukken. 8. Rondvraag. 9. Huishoudelijke Vergadering. 10. Sluiting. TERAARDEBESTELLING VAN OUD-BURGEMEESTER J. G. M. VAN GRIETHUIJSEN. Groote belangstelling. Hedenmorgen te ongeveer kwart over twaalf vond op het „Groene Kerkje" in allen eenvoud, doch onder groote belang stelling de ter-aarde-bestelling plaats van wijlen den heer J. G. M. van Griethuijsen, oud-burgemeester van Oegstgeest. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op de kerkvoogden en leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente waarvan de overledene president-kerk voogd was, de burgemeesters van Rijns burg en Voorschoten resp. de heeren Bosschleter en Vernède, prof. de Blécourt en mr. H. Bolsius namens den Raad van Beroep, ds. Rauws namens de Zendings school, de heer F. Wichers Rollandet na mens de Ver. „Gemeentebelang", prof. dr. Eeckhof, de predikanten der Ned. Herv. Kerk, dr. Timmermans en de heer Baak, oud-wethouder Riibenkamp, alsmede tal rijke gemeentenaren en andere belang stellenden. In de stoet kwamen o.a. mede, behalve de familieleden, dr. K. Brouwer, Zendings- director, een der oudste en beste vrienden van den overledene, ds. Ruys, alsmede de tegenwoordige burgemeester de heer A. J. van Gerrèvink en alle leden van den ge meenteraad, die zich voor het gemeente huls bij den stoet hadden gevoegd. Voorts waren aanwezig vele ambtenaren ter secretaris, alsmede het politie-personeel. In het „Groene Kerkje" vond een plech tige rouwdienst plaats, waarbij voorging een schoonzoon van den overledene, ds. v. Veen. Deze las voor van Cor. 5, de verzen 57. Spr. gewaagde van de groote ont roering en de diepe smart, die heerschten bij allen, welke hem, die zij zoo liefhebben, naar de laatste rustplaats brengen. Wij staan hier voor den verschrikkelijken dood en wij voelen ons zoo arm en klein en hoe machteloos wij hier staan. Spr. heeft het bij het sterfbed van zijn schoonvader weder gevoeld, hoe arm de mensch met al zijn kunnen en zijn willen tegenover den dood staat. Ook de over ledene heeft een strijd gehad, toen hij voelde, dat hij moest heengaan. Doch dit is ons een troost, te weten dat hij ook in de laatste weken zijn geloof bewaarde en wist dat wanneer door hem het aardsche huis was verlaten, hem een gebouw van God geschonken zou worden. Dat hij door den dood zou gaan naai- het leven. Hij maakte zich op tot God. den Eeuwige en tot Jezus Christus. Hij wist. die in Hem gelooft, zal levei., ook al is hij gestorven. Op den Nieuwjaarsmorgen is hij heenge gaan. Ook hij ging een nieuwe toekomst hl, n.l. die van het eeuwige leven. Hij ver trouwde op den Vader en den Verlosser. De overledene hield niet van vele woorden en het was dan ook zijn wensch, dat slechts een enkele hier het woord zou voeren. De overledene heeft een gezegend leven gehad, al was het niet gemakkelijk voor hem. Hij is in stilte en eenvoud in de pas torie opgevoed en gedurende heel zijn leven heeft hij die stilte en die eenvoud bewaard. Hij was een warm en gevoelig man; al was de overledene geen „volksman", toch bezat hij de liefde en de eerbied van velen. Hij had spr. verzocht den dank over te brengen aan allen, die met hem tijdens zijn burgemeesterschap of ais president kerkvoogd hadden samengewerkt en ver gaf allen, voor hetgeen zij hem mogelijk hadden misdaan en hoopte dat men ook hem vergeven zou, als hij iets niet goed gedaan had. Want hij heeft gezegd: „In veel ben ik te kort geschoten". De over ledene heeft zich aan Gods genade over gegeven. Moge hem de rust der eeuwigheid ten deel vallen, de rust die er voor al Gods kinderen is, aldus besloot spr. zijn woor den. Hierop zongen de aanwezigen van psalm 209 de verzen 1 en 2, waarna Ds. Ruys zijn groote vriendschap met den overledene met eerbied herdacht. Spr. her dacht zijn werk in de gemeente, zoowel kerkelijk als burgerlijk. Tevens memoreerde spr. de beteekenis van den overledene voor zijn gezin en droeg hem op in Gods handen, waarna ge zongen werd het laatste vers van Gez. 49. De baar werd hierop naar de groeve ge dragen, waar ds. Van Veen in gebed voor ging en de oudste zoon van den overle dene met een enkel woord voor de zeer groote belangstelling dankzegde. Enkele bloemstukken, w.o. een krans van het secretarie en politie-personeel, dekten de baar. Diep onder den indruk verliet men hierop den doodenakker- o BRAND. Hedennacht is in de uitspanning „Du Commerce" van den heer Jan Koster, ge legen aan Sluis 8 aan de Zuid-Willems vaart. onder de gemeente Helmond, een felle brand ontstaan, die het geheele Dand vernielde. Omstreeks half twee werd de eigenaar door het geknetter van het vuur gewekt. Hevig verschrikt stelde hij een on derzoek in, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat hij zijn huis langs den gewo nen uitgang niet meer kon verlaten. Door het raam van een slaapkamer gelukte het hem met zijn vrouw, in nachtgewaad, vei lig uit het huis te komen. Enkele kleeding- stukken en een cassette waren de eenige voorwerpen, welke meegenomen konden worden. Toen de brandweer arriveerde stond zij voor een hopelooze taak. er was niets meer te redden. De geheele café inboedel. die o.a. een electrische piano, een radio-Installatie. versterkers enz., ter waarde van 700(1 gulden bevatte, is ver nield. Ongeveer 300 rieten stoelen, tafels enz. zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl de heer Koster ook door het ver lies van zijn correspondentie, betreffende zijn café pn scheepsbevrachtersbedrijf ge handicapt is. De schade is zeer aanzienlijk Omstreeks vijf uur was de hrandweer het vuur mees ter. De oorzaak van de brand is vermoe delijk te wijten aan de kachel. DE BRAND IN HET DOMINIKANEN-KLOOSTER TE ZWOLLE. ONTSTAAN BIJ HET VERWARMINGS RESERVOIR. Door het onderzoek is komen vast te staan dat de brand in het Dominikanen- klooster te Zwolle is ontstaan op den zol der boven de Priorskamer in dén rechter- achtervleugel bij het warmwaterreservoir der centrale verwarming. Vandaar heeft het vuur zich meester gemaakt van het noviciaat waarvan de plafonds niet brand vrij waren. De brand heeft zich daarna overgeplant naar het voorhuis. Het ar chief dat zich naast de priorskamer be vindt, is behouden. De bibliotheek ech ter welke zich bevindt in het hospitium heeft zooveel geleden door waterschade dat zij vrijwel als verloren kan worden beschouwd. Ook de kamers van paters op de eerste verdieping van het klooster heb ben enorm veel waterschade bekomen. Het groote kerkorgel zal door waterschade hoogstwaarschijnlijk definitief onbruik baar zijn. De kleermakerij van het kloos ter met inventaris is geheel uitgebrand. De plafonds en het metselwerk van de twee onderste verdiepingen van het kloos ter die zoogenaamd brandvrij zijn heb ben zeer veel geleden. De totale materleele schade is nog niet te ramen. Eenige dagen geleden hebben loodgie ters aan het dak herstellingen verricht. Of deze werkzaamheden mede oorzaak zijn aan den brand is niet met zekerheid te zeggen. Een nader bericht meldt: Gedurende den geheelen nacht heeft de brandweer nog het blusschingswerk van den brand in het Domlnikanen-klooster voortgezet. Tegen één uur in den nacht laaide het vuur in het klooster nog eens op, doch spoedig was het opnieuw bedwon gen. Van de beide torens aan den ingang van het klooster is de rechtsche door den brand verwoest. Ook het klokketorentje boven het koor aan de achterzijde van de kerk is uitgebrand. Het „Hbld." van hedenmiddag meldt nog het volgende over de aangerichte ver woesting: Van buiten af is de indruk niet zoo erg. Wel staan daar de gapende ramen met daarachter slechts ledige ruimte, maar de hechte, dikke muren, behalve plaatselijk afbrokkelingen, overeind gebleven. Ook de benedenverdieping vertoont betrekkelijk weinig sporen van den brand. Wel staat alles blank van het water, en dit stroomt dan overal waar in gewelven of plafond maar een zwak plekje is met stralen naar beneden. Eerst op de verdieping wordt de ruïne in haar vollen omvang zichtbaar. Overal hier Ingestorte Diafonds, door puin ver sperde trapnen en gangen, en nog steeds stort hier stuk na stuk naar beneden, be zwijkend onder den druk van het water. Als we dan eindelijk de tweede verdie ping bereiken staan wé meteen onder den blooten hemel. Slechts eenige scheidings muurtjes staan als trieste brokken steen zonder doel overeind. Al het overige is vol komen afgebrand. Duidelijk was het te zien. hoe het vuur reeds het dak van de kerk had aangetast en er een gat in had gevreten van vijf meter in het vierkant en zelfs reeds het houtwerk boven de eewelven had aange tast. Het was wei heel erg op het nippertie toen de brandweer hier het vuur in be dwang kreeg. Toch valt bii het eerste uit- teraard vluchtig, onderzoek de schade mee. Zooals het zich laat aanzien zal het opgaand metselwerk tot een hoogte van twee verdiepingen weer bij herbouw ge bruikt kunnen worden, en ziin ook de booggewelven van de kruisgang intact. Echter zal eerst een deskundig minutiups onderzoek kunnen uitwiizen, of de muren en gewelven ook ontzet ziin. Van de roerende goederen ziin de be zittingen van de fraters-studenten volko men verbrand en heel veel van de Der- soonliike eigendommen van de paters, terwijl hetgeen voor het vuur gespaard bleef door het water ernstig werd bescha digd. Daarentegen schiint een groot deel van de bibliotheek althans op eenigen afstand gezien, onbeschadigd, hoewel men deze reeds eeheel als verloren beschouwde. Wel heeft ook de kerk waterschade ge kregen. vooral bii de koren, maar deze zal wel vri,1 snoedig hersteld kunnen wor den. Het groote orgel schiint. geen noe menswaardige schade te hebben geleden. WELDADIGHEIDSZEGELS. De Nederlandsche Vereenlglng van Post zegelhandelaren heeft zich met het vol gende schrijven tot den Minister van Wa terstaat gewend: De afneming van de weldadigheidszegels de z.g. „Kerstzegels" Is het afgeloopen jaar ln de handelaarskringen beduidend minder geweest dan vorige Jaren. De leden der Vereeniging van Postzegel handelaren zijn unaniem van meening dat zulks ts toe te schrijven aan de minder geslaagde uitvoering der zegels welke over het algemeen als zeer leelijk wordt gekwa lificeerd, hetgeen ook op den afzet naar het buitenland een der belangrijkste af nemers dezer zegels, van veel Invloed is geweest. Ware de uitvoering dezer weldadigheids zegels fraaier aantrekkelijker en voor het publiek begrijpelijker geweest dan zou het resultaat zeker gunstiger zijn geweest. Bij een vergelijking dezer zegels met die met het zelfde doel in andere landen uit gegeven valt het op dat de uitvoering van onze zegels veel te wenschen overlaat en zijn niet zij., zooals het Dubliek verwacht n.l. postzegels in fraaie smaakvolle teeke- nlng mooi van kleur en druk. De Vereeniginv zeef» derhalve beleefd ln overweging dat bii de eerst v-lgende uit gifte van deze son-t revpk rokenin° worde gehouden met de eischen die om door huHenlau-isehc hüArfo'aren aan de uitvoo-io» te-wh' oen sunriiee be- oordeelin? in de buitenland*""'» nMlatPlis- tische orean»n mede van grooten invloed is od dé afneming. Een en ander zal het beoogde doel de zer bijzondere uitgifte en de opbrengst ze ker ten goede komen LANDBOUWER VERMOORD TE NUMANSDORP. De gemaskerde daders ontkomen. Gisteravond te omstreeks 10 uur is de 36—Jarige landbouwer J. de Reus te Nu- mansdorp (Beyerland) vermoord. Tijdens een korte afwezigheid van De Reus vervoegden zich twee gemaskerde personen aan zijn woning ..Johanna- hoeve" geheeten, welke zeer afgelegen ligt op ongeveer drie kwartier buiten de be bouwde kom aan de Groot-Kronstrijensch» dijk te Numansdorp en elschten van de vrouw van De Reus geld. De vrouw gaf hun eenig geld. waarna de bandieten zich naar de schuur begaven. De vrouw met 2 kleine kinderen en een dienstmeisje vlucht ten daarop naar de nabij wonende buren. In dien tusschentljd ls De Reus waar schijnlijk thuis gekomen en in de schuur overvallen. Met eenige slagen on het hoofd en een revolverschot is het slachtoffer ver moord. De daders hebben hierop per rij wiel de vlucht genomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. o Mr. W C. VAN BENTHEM JUTTING v Te Haarlem is op 81-jarigen leeftijd overleden mr. W. C. van Benthem Jutting, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof van Nederiandsch Oost-Indlë. DE STAKING TE IJMUIDEN. De toestand zeer gewijzigd. In het conflict in het visscherijbedrijf te IJmuiden ls een plotselinge wending ge komen, doordat de havenarbeiders in een hedennacht gehouden spoedvergadering hebben besloten het lossen der trawlers direct te staken, in tegenstelling met hun oorspronkelijk besluit de booten, die nog op zee waren en die deze week verwacht konden worden, alsnog te zullen lossen. Ook de havenarbeiders, georganiseerd in den Christelljken Bond zijn heden niet aan het werk gegaan in tegenstelling met hun gisteren genomen besluit, niet aan de staking te zullen deelnemen- Als gevolg hiervan liggen acht trawlers, zeven Neder landsche en één Duitsche, ongelost aan den afslag. Hedenmiddag zouden de havenarbeiders van beide organisaties gemeenschappelijk vergaderen om hun houding nader te be palen. o DRENTSCH-VEENKOLONIALE WESTERWOLDSCHE HYPOTHEEKBANK. Strafvervolging tegen den vroegeren directeur. Naar wij vernemen, heeft het gerechts hof te Leeuwarden den officier van justitie te Winschoten verzocht, tegen den vroe geren directeur van de Drentsch-Veen- koloniale-Westerwoldsche Hypotheekbank, vroeger te Stadskanaal, thans in liquidatie te Groningen, den heer A. L. B., een straf- vervolgin in te stellen. Reeds in 1929 was een strafvervolging overwogen, welke later geen voortgang heeft gevonden. Een commissie van aan deelhouders der bank heeft eerst den offi cier van justitie te Winschoten en daarna den procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden verzocht tot vervolging van den heer B. over te gaan. Nadat de procureur-generaal dit verzoek had afge wezen, heeft de commissie zich tot het ge rechtshof gewend dat thans beslist heeft, dat er voldoende termen voor een straf vervolging tegen den vroegeren directeur aanwezig zijn. o STEUN GRIENDCULTUUR. Benoeming regeeringscommissaris. Naar wij vernemen zal een dezer dagen de heer J. J. van Oord, wethouder der gemeente Werkendam, benoemd worden, tot Regeeringscommissaris voor de steun- verleening aan de griend- en steencultuur. GEMEENTE-BEERTA IN NOOD. Salarissen niet uitbetaald. Doordat de geldmiddelen der gemeente Beerta op 1 Januari j.l. waren uitgeput kon geen enkele betaling meer worden ge daan. De salarissen per 1 Januari konden niet meer ten volle worden uitbetaald, terwijl ook de gelden voor steunregeling en armenzorg deze week niet meer kun nen worden uitgekeerd, tenzij door de re geering wordt geholpen. Voor de gemeente is voor 1933 een restbijdrage geraamd van f. 33.000.Voor het verleenen hiervan worden door de regeering verschillende eischen gesteld, welke door den gemeen teraad bijna alle zijn verworpen. UIT NED. OOST-INDIE. DE NIEUWE PENSIOENREGELING. BATAVIA, 4 Jan. (Aneta). „De Java- Bode" meldt, dat een nieuwe pensioen regeling, waarbij de leeftijdsgrens voor normaal pensioen, welke thans voor de C-, B- en A-schalen, resp. 45, 47 en 50 jaar bedraagt, zal worden verhoogd tot 50, 52 en 55 jaar, in een stadium van voor bereiding ls. De nieuwe regeling zal niet toepasselijk zijn op de thans pensioenfahigen AMSTERDAM, 3 Jan> - Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. - 340 vette kalveren, 1ste kw. 5868, 2de kw. 4856; 3de kw. 35—46 per KG. levend ge wicht. 33 Nuchtere kalveren, f. 5—9 p. stuk. 512 varkens; vleeschvarkens wegende van 90—110 KG. 33 34; zware varkens 32—33; vette varkens 30—31 per KG. slachtge- wicht- Overzicht: Vette kalveren met zeer ruimen aanvoer, handel zeer sleepend en aan het einde der markt slecht en lagere prijzen. Nuchtere kalveren minder aan voer, vlugge handel en constante prijzen. Varkens tamelijke aanvoer, handel zeer stil en dalende prijzen. WESTLAND. Middelprijs v. d Westland- sche bloemenveilingen van 3 Jan.: Louis Germ., tros 22—35 ct.; Sax Export 15-31 et. per bos: Louis Germ. f. 5.60-6.10; Sax f. 5.50 -700; Fred. Moore f. 2 20-2.70 per 100; Wm. Copland 43—55 ct.; Prins van Oostenrijk 31- 33 ct.; Generaal de Wet 37—40 ct.; All. Pierson 70 ct.; Ibis 52 ct. per dozijn. WOERDEN 4 Jan. Kaasmarkt. Aanvoer 140 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. 26 5. f. 28 Met rijksmerk 2e kw. 29 a f. 31.—. Handel matig. 3—J.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3