DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 3 Januari 1933 UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. (Bij- team, FA BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Gerrlt van Ofwegen 25 j. te Hazerswoude en Lena Neeltje Korbljn 24 j. alhier. HAARLEMMERMEER. Gelddiefstallcn. Bij een tweetal ingezetenen aan den Sloterweg werd tijdens afwezigheid der bewoners eenlg geld ontvreemd. lil verband met deze diefstallen heeft de politie een jeugdig persoon aan gehouden, die werk zaam was in Haarlem, dooh in deze ge meente woonachtig is. Mond- en Klauwzeer. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, die in 1932 op 18 boerderijen heeft geheerscht, kan weder als geweken worden beschouwd. De ziekte droeg een goedaardig karakter en eischte nagenoeg geen slachtoffers onder de aangetaste runderen. De veestapel, die van andere ziekten ook niet te lijden heeft gehad, kan dan ook gunstig worden genoemd. Aanrijding. Op den Hoofdweg wilde mej. B., die links van den weg liep, bij het naderen van een auto nog' oversteken. Hoewel de chauffeur uit alle macht remde werd ze door een spatbord gegrepen en een eind meegesleurd. Aan de oplettendheid van den autobestuurder is het te danken dat ze geen ernstig letsel bekwam en aan het hoofd en de handen slechts licht ver wond werd. Hij hielp de iuffrouw in zijn wagen en bracht haar bij een dokter, die de kwetsuren verbond en den toestand bevredigend achtte. Statistiek. Bij den ambtenaar van den Burgerlijken Siand in Haarlemmermeer werden in het afgeloopen jaar gedaan 680 geboorte-aan. giften en 244 aangiften van overlijden. Het aantal voltr kken huwelijken bedroeg lf8 en 't aantal ingeschreven echtscheidingen 5. Wegens een lek in den schoorsteen brak een schoorsteenbrand uit ten huize van F. van E. uit Duinhof, dia door de politie met een minima* werd gebluscht. Doordat de pijp van de warmwater- installatie te dicht Dii de zoldering lag, was deze gaan branden ten huizo van den winkelier A. v. R. in de Waal Male- fijlstraat. Met behulp van emmers water werd deze binnenbrand door de politie gebluscht. A. H. uit de Burgersdijkstraat werd op den Sluisweg aangevallen door een hond, waardoor zijn liroek werd vernield en hij in een van zijn beenen werd ge beten. Hij deed van dit geval aangifte bij de politie. LISSE. Ten nadoele van den heer v. d. V. zijn enkele jonge kippen (witte Leghorns) ontvreemd. De politie doet een onderzoek naar den dader. NOORDWIJK BINNEN. Twee Kerkelijke jubilarissen. Na de bevestiging van Kerkeraadsleden werd de heer J. H. Lindhout toegesproken door den prekikant ds. W- W. Siddré, die j hem dankte voor alles wat hij gedaan had in het belang der gemeente als onderling. Vervolgens richtte de pred ker zich tot de heeren C. M. van der Lee en R. J. de Groot die hun 25-jarig jubileum herdach'en als kerkvoogd en diaken Na afloop van den dienst verzame'dsn zich de leden van den Kerkeraad, de Kerkvoogden en de notabelen in de consistoriekamer. Hier werd de president-kerkvoogd van der Lee in meer intiemen kring hartelijk gecomplimenteerd door ds. Siddré voor alles wat hij in deze 25 jaar voor de kerk was geweest. Vervolgens werd de heer de Groot op waardeerende wijze toegesproken in ver band met zijn 25-jarig jubileum als diaken. Beiden wérd daarna een prachtige ets aangeboden voorstellende een bijbelsche gelijkenis van den koopman in schone parelen. Dc heer J. Kloos zorgde voor een toepasselijk gedicht. De beide heeren zegden hierop dien ontroerd dank voor de hun gebrachte hulde. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aangereden. Het 4-jarig dochtertje van den heer Jac. P. R. werd aangereddn door een uit de Van Eginondstraat komenden hiltenwagen. Een der wielen ging de kleine over het lichaam. Zij werd onmiddellijk bij dr. H. binnengebracht, die gelukkig geen ernstige verwondingen kon constateeren. Den voer man trof geen schuld. KATWIJK AAN ZEE. VERGADERING VAN STOOMTRAWL- VISSCHERS IN DE GEMEENTEZAAL. De voorstellen aanvaard. Tot niet-staken besloten. Naar aanleiding van het besluit, dat gisteren door de leden der IJmuider Fede ratie van Transportarbeiders genomen is om in staking te gaan vergaderde de afd. Katwijk van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders 's avonds in de Gemeentezaal, onder voorzitterschap van den heer W. Kulk, voor de stoomtrawl- visschers. Er bestond veel belangstelling, want van de houding van den Chr Bond hangt veel af. of de staking al of niet kan worden volgehouden. Alleen te IJmuiden telt deze bond 800 leden. Met de leden uit Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen en een paar kleinere visschersplaatsen zouden de vis- schersvaartuigen bemand kunnen worden, indien de reeders besluiten de voorstellen van den Chr. Bond te aanvaarden. Het gevolg zou zijn, dat de staking zou ver- loopen. In de moderne vakbonden is men zeer belangstellend of de voorstellen in de afdeclinqen van den Chr. bond worden aanvaard en of de reeders daarmee ac- ooord wenschen te gaan. Gisteravond waren voor de te houden besprekingen overgekomen uit IJmu den de bestuurs'eden van de plaatselijk? a dee ing aldaar van den Chr. bond de heeren C. v. d. Steen en Clement. Er werd met alg. st. besloten om de voorstellen van liet hoofdbestuur te aan vaarden, d'.us mei in staking te gaan. Deze voorstellen houden in: 1. Geen loonsverlaging, wat het maand geld en het percentage betreft. Er bestaat een fonds voor sociale voorz'eningen, waar in de reeder voor eiken schepeling f.5 per maand moet storten; 2. nu stelt de Chr. Bond voor do bij dragen aan dit fonds van den reeder niet meer te eischen, maar daartegenover moet de reeder de verplichting op zich nemen om den menschen bij ziekte uit te keeren, «ooals het voorheen gold bij onderlinge Overeenkomst, dat de reeder gedurende e?n aantal weken 80 pet. van het loon uit keerde bij ziekte en ook kosten in de verpleging. Als een schip de haven binnenkwam en werd opgelegd, dan moest de reeder aan de menschen, die niet georganiseerd waren 5 dagen gage uitbetalen en aan de wel georganfseerden 7 dagen ;«ige. ~aar deze verplicthing de oorzaak was, dat het uitvaren der schepen daardoor be lemmerd werd, is 3. ook aanvaard om dit uitkeeren van Bage O'l oplegging te laten vervallen. Lr kwamen nog meer punten van minder belang aan de orde, maar deze drie waren de voornaamste. Bij de besturen van de plaatselijke af- deelingen IJmuiden en Katwijk bestonden de beste verwachtingen, dat deze voor stellen door de reeders aanvaard zullen worden. Verloren en gevonden. C. V. uit de Waal Malefijtstraat vond m de Hoogstraat een briefje van f.25, waarvan hij direct aangifte op het politie bureau deed. Kort daarop kwam het jeugdige zoontje van ds. I. uit de Voor straat mededeelen, dat hij het bewuste bnefie verloren had. De eerlijke vinder werd ruim beloond. ALPHEN. Aan het Postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand December 1932 inge legd f.28 164,84, terugbetaald f. 23.175,67. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19.521. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier is met ingang van 16 Januari as. benoemd de heer M. Oudhof alhier. Een zoontje van M. had het ongeval een kokende pan met olie over het lijf te krijgen, waardoor het ventje zeer ernstige brandwonden bekwam en heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De familie was evenwel nog niet goed bekomen van den schrik toen een ander zoontje van boven komende, van de trap viel en een lichte hersenschudding bekwam Men kan zich de consternatie in 't gezin'begrijpen. OEGSTGEEST. Geslaagd voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondeniie mej. L. Goószen alhier, opgeleid door mej. Zaal berg te Leiden. SASSENHEIM. In de laatstgehouden zitting van de Commiss e voor Kindertoeslag in het B ocm- bollenbeclrijf, uitgaande van de samenwer kende patroons- en arbeidersorganisaties werd uitgekeerdf. 1226 verdeeld over 75 gezinnen. o VEURLEIDSCHENDAM. De werkman J. M. van de Ned- Spoor wegen had het ongeluk zijn loonzakje met inhoud te verliezen. Dank zij een collecte onder zijn collega's was het 'bedrag weder spoedig bijeen. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand, Geboren: Margaretha Christina. D. van L. P. J. Mathot en C M, J. Zwetsloot Janny, D. van J. Noort en A. van der Mey Maria Sara, D. van A. Zuyderduin en E. van Zijll. De organisaties omvattende de land- j en tuinbouw, bouwvak en transportarbei- j ders en spoorwegpersoneel hebben a'.h'er opgericht een Chr. Besturenbond. Het be stuur is als volgt samengesteld: A. Verstraten, voorzitter: S. van Es, secretaris: P. E khof, penningmeester; J. Schipper en J. A. Magré, commissarissen. WARMOND. Ontspanningslokaal voor de werkloozen geopend. Onder zeer "rooto belangstelling van de i zijde der werkloozen heeft de waarnemend burgemeester wethouder Alb. Oudshoorn het ontspanningslokaal voor de werkloozen geopend In dè laatst gehouden raadsver gadering was besloten voor dit doel het voormalige gemeentehuis beschikbaar te stellen terwijl tevens een subsidie werd verleend van f. 300. Het is mij een groot® voldoening, aldus weth. Oudshoorn, dat de raad wederom het voormalige raadhuis heeft beschikbaar gesteld als ontspannings lokaal voor U en gaarne breng ik een woord van buide aan de besturen van de diverse in deze gemeente bestaande orga nisaties die tot het College van B. en W. zijn gekomen, teneinde dit voor de werk loozen te kunnen bereiken. Ik vertrouw, aldus spr. dat gij allen dit lofwaardig streven van Uw Besturen zult weten t« waardeeren door u eensgezind achter uwe leidslieden te scharen opdat alles een regelmatig en orderlijk verloop zal hebben. Mochten er elementen zijn wien het te doen is de orde te verstoren, schaart u dan aan de zijde van het bestuur opdat deze per sonen venvüderd kunnen worden. Ik spreek de hoop uit dat gij den winter alhier in gepaste ontspanning zult doorbrengen. En hartelijk applaus beloonde deze welge meende woorden. De heer J. Hogenboom, mede sprekende namens de besturen van de andere organisaties, bracht den raad en B. en Wi dank voor de door hun verleende medewerking in deze welke medewerking de werkloozen zeer zeker op hoogen prijs zullen weten te stellen. Hij twijfelde niet of allen zullen medewerken om het vertrouwen dat beide Colleges in de werkloozen hebben gesteld, niet beschaamd te maken. Voor een meer regelmatig verloop aldus tpr. is een com missie van orde ingesteld, naar wiens aan- wijzigingen men zich te gedragen heeft Hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd. Na afloop werd aan de aan wezigen en de beide wethouders thee aan geboden waarna direct een zeer geanni- meerd kaart en damspel begon. vingen geboekt, zoodat het totaal aantal werkloozen, ingeschreven bij de arbelds- BOSKOOP. STEUN AAN DE BOSKOOPSCHE CULTURES. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend. Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de Wilde: Kan de regeering mededeelen of (met het oog op de financleele moeilijkheden, waarin vele kweekers gaan verkeeren) binnen zeer korten tijd een wetsontwerp mag worden te gemoet gezien betreffende den steun aan de Boskoopsche cultures? heeft de minister van economische za ken en arbeid geantwoord De gestelde vraag wordt bevestigend beantwoord. Het betreffende wetsontwerp zal binnen zeer korten tijd zijn departe ment kunnen verlaten. Afscheid van den heer A. van der Kraats. Li het ruime gymnastieklokaal der openbare school hebben het hoofd, het onderwijzend personeel en de leerlingen op treffende wijze afscheid genomen van den heer A. van der Kraats, die ruim 30 Jaar de school als concierge heeft gediend. Het hoofd der school, de heer Frank De gemeentebegrootins. De begrooting dezer gemeente voor liet dienstjaar 1933 is door Ged. Slaten goed gekeurd met voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven f. 131.547,27 en voor den kapitaalaienst in ontvangsten f. 10.500 en in uitgaven f. 12.300, alzoo een nadeelig slot van f, 1800 Eveneens is goedgekeurd de begrooting van het waterleidingbedrijf voor genoemd jaar. Het aantal bij de arbeidsbemiddeling alhier ingeschreven werkloozen bedraagt momenteel 101 t.w. 63 landarboiders, 8 metselaars, 9 timmerlieden, 1 bouwkundige 4 schippers, 1 loodgieter en 15 losse ar beiders. o ZOETERWOUDE. Eervol ontslag aan den heer v. d. Ploeg. Met ingang van 1 Januari j.l. is aan den heer W. van der Ploeg, wegwerker, eervol ontslag verleend als zoodanig, in verband waarmede de burgemeester den heer van der Ploeg ten raadhuize heeft ontvangen en afscheid van hem heeft genomen, hem dank brengende namens de gemeente voor stipte uitvoering van zijn betrekking ge durende ruim 32 jaren, daarbij den wensch uitsprekende dat het den heer van der Ploeg gegeven moge zijn nog lang van een welverdiende rust te genieten. Gedurende een tijdsverloop van nog geen acht dagen zijn bij den landbouwer K. alhier twee koeien aan miltvuur ge storven. In de R.K. Kerk Zuidbuurt alhier ls ln den afgeloopen nacht Ingebroken, door zich toegang te verschaffen tot de sacris tie alwaar de toegangsdeur werd open gebroken. Er wordt een bedrag van f. 6 A f.7 vermist. De politie stelt een onderzoek in. Gedurende de maand December j.l. werden bij het agentschap der arbeidsbe middeling in deze gemeente 169 aanvTa- gen van werknemers ingeschreven. Aan 38 aanvragen van werknemers kon worden voldaan, n.l. door plaatsing bij de werk verschaffing 36 en 2 bij particulieren. Op het einde der maand stonden nog 92 per sonen als werkzoekend ingeschreven. In- mldels werden weer 10 nieuwe inschrij- vi - - M werl beurs thans 1Ó2 bedraagt. memoreerde onder aanbieding van een fraaien spiegel namens het personeel den trouw en de goede zorgen van den heer Kraats en wenschte hem nog vele jaren van welverdiend pensioen toe. Een der leerlingen uit de hoogste klasse ias namens alle leerlingen een afscheids woord voor. Uit dankbaarheid verrasten de leerlingen den scheldenden concierge met i een gemakstoel. Diep ontroerd door zooveel blijken van sympathie dankte de heer Kraats voor de geschenken en vriendelijke woorden. Ook van andere zijde o.a. van de Ouder-com- mlssie mocht de heer Kraats nog vele blij ken van belangstelling ontvangen. De Rijkspostspaarbank. Gedurende de afgeloopen maand werd aan de Rijkspostspaarbank ingelegd f. 13.268.61 en terugbetaald f 21.910. Het laatste door de spaarbank uitgege ven boekje draagt het nummer 5416. Bijtijds gered- Het bijna 9-jarig dochtertje van de familie v. d. Z. had het ongeluk in de Gouwe te vallen. Mej. Annie Akerboom, die juist per rijwiel passeerde mocht het genoegen smaken, met behulp van een nog onbekend gebleven persoon het kind van een anders wissen dood te redden. k) HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Andreas Gerardus, i. v. Joh. Loomans en A. H van der Meer Anna Maria. d. v. W. L. van der Meer en C. P. Overdevest Johannes Jacobus, z. v. J. Priem en M. H. van Gorkurn Leonardus Adrlanus z. v. Th. Rotteveel en Th van Veizen. Overleden: Adriana Jaooba van Beek 24 j. Onder leiding van zuster J, C. Boer, hebben zich eenige jonge meisjes beijverd om den verkoop van Weldadigheidszegels te bevorderen, hetgeen dan ook is gelukt. Deze verkoop langs de hulzen heeft opge bracht de som van f. 121.25. KOUDEKERK. Te water geraakt. De werkman H., alhier, die bijziende is, had het ongeluk, dat hij te ongeveer 11 uur des avonds van den hoogen kant bij de brug van C, van der B. ln het water viel. Gelukkig werd het ongeval door eenige personen opgemerkt! zoodat de man van een wissen dood gered kon worden. De collecte voor de diaconie heeft in de maand Dec. in de Ned- Herv. Kerk op gebracht f. 118. Op Oudejaarsavond heeft de collecte voor de diaconie opgebracht f. 58, waar onder een gift van f. 25 en van f. 10. o NIEUWKOOP. De Waterleiding. Drie weken geleden waren in deze ge meente nog ongeveer 150 huizen niet aan gesloten bij de waterleiding. Het gemeen tebestuur zond daarop een circulaire aan de hiervoor aansprakelijke personen, met het gevolg, dat de helft tot aansluiting overging. Tegen de overigen werd proces verbaal opgemaakt, waarbij hun bericht is gezonden, dat het verbaal niet zou worden verzonden, indien alsnog vóór 4 Januari tot aansluiting besloten werd, waarop nog weder een belangrijk aantal is toegetreden. Het zou trouwens ook niet baten, want nog dezer dagen heeft de Hooge Raad te 's-Gravenhage bij gelijke quaestie in Vin- keveen de weigerachtigen in het ongelijk gesteld. Zij vervallen daarbij ook in de achterstallige tariefkosten. Dit moge ook voor de nalatigen alhier een aansporing zijn niet langer uit te stellen. De werkloosheid. Bij den Correspondent der Arbeidsbe middeling alhier staan als werkloos inge schreven: 42 landarbeiders. 17 timmerlie den, 7 grondwerkers, 7 metselaars, 9 boe renarbeiders, 2 schilders, 3 smeden, 5 opperlieden. 1 wagenmaker, 1 loodgieter, 1 motorschipper en 1 betonwerker. o NOORDEN. Verkiezing Notabelen. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer A. de Jong; tot nota belen de heeren W. de Jong Pz. en L. de Groot. Allen hebben hun herbenoeming aangenomen, RECLAME. uxd "wi iis; Vom. 20-90-fttvte 3220 TER AAR. Spijker ingeslikt. Een kindje van den melkhandelaar De R. slikte een spijker in. Nadat het kind was vervoerd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden kon dit vreemde voorwerp gelukkig spoedig verwijderd worden. Op het kantje af. Een motorrijder, die 's avonds met ta melijk groote snelheid over het Jaagpad reed. bemerkte eerst op het allerlaatste oogenblik dat de Vijfgatenbrug was opge haald. Door onmiddellijk zijn stuur te wenden en krachtig te remmen, kon hij nog juist voorkomen, dat hij met den per soon. die zich op de duozitting bevond, ln de Leidsehe Vaart reed Een waarschu- wingslic'nt zou bi) genoemde brug zeker goede diensten bewijzen. Vereen, van Bloembollenkweekers. In de gehouden jaarvergadering van bovenstaande vereeniging kwam o.m aan de orde het aangaan van een nieuw con tract met de Centrale Veiling te Aalsmeer. Het ontwerp werd na eenige discussie goedgekeurd. De kosten van vervoer naar de veiling leverden eveneens een punt van bespreking op. Verlaging van de be staande tarieven zal. naar men besloot, getracht worden te bereiken in overleg met den expediteur Ph. Lek. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter, de heer A. Nieuwenhuizen, de ver gadering. o WADDINXVEEN. Het lid van den Raad de heer C. J. Fafiani, ls gekozen in de commissie tot salarisherziening in onze gemeente. Alhier is opgericht een afdeeling van de Hervormde Geref Staatspartij. Het adres van den secretaris, waar alle inlichtingen worden verstrekt, is de heer C. Kleiweg, Burgemeester Trooststraat7. WOUBRUGGE. De politie in 1932. In het afgeloopen jaar zijn alhier 183 processen-verbaal opgemaakt (vorig jaar 155) waaronder eenige wegens diefstal en oplichting en voorts wegens overtreding van verschillende bijzondere wetten, waar onder een groot aantal wegens visschen met den hengel in verboden water en loopen op wei- of hooiland. Het aantal processen-verbaal wegens onwettig school verzuim nam aanmerkelijk toe. De werkloosheid. Gedurende de maand December werden bij het bureau van de Arbeidsbemiddeling ingeschreven 26 werkzoekenden en 10 af geschreven. Momenteel bedraagt het aan tal 91, waarvan er 10 te werk zijn gesteld aan het vernieuwen van het gem- water leidingnet. Vreemd geval. Terwijl de Gebr. Van E. met den zegen in de Woudwatering vlschten, vingen zij een gezonken» ijzeren roeiboot. Bij onder zoek bleek, dat de boot met zware steenen was geballast en toebehoorde aan Van Gr., die zijn boot op onverklaarbare wijze was kwijtgeraakt. ZWAMMERDAM. Een schadepost! De veehouder H. v. d. 6., in den Tempel- polder alhier, deed aangifte van het feit dat 5 zijner schapen in de weide door honden zijn afgemaakt. De politie stelt een onderzoek in. De Ned. Herv. Meisjesver. „Dorcas" alhier, heeft gedurende het afgeloopen jaar 123 kleedingstukken vervaardigd, waarmede dezer dagen een 41-tal behoef tige gezinnen is verblijd. 87. En nou gaan we feest vieren, riep Jaap uit. We hebben geen vijanden meer, al de honing is voor ons en al heel gauw had le een heel program ln elkaar gezet. Er zou ook een openluchtspel gegeven worden, maar daar mocht Jaap niet aan meedoen. Zijn vrouw hield niet van die grappen. 88. Maar Jaap, die al zooveel gezien had van tooneel en die het altijd fijn had gevonden stiekum ln de koffers van de menschen te kruipen en de mooie kleeren te be kijken, kon zich niet aan de slechte bui van zijn vrouw storen en ging naar de koningin om te vragen of hij de grootste rollen zou mogen spelen De koningin vond hem daar heel geschikt voor. Vroolijk ging Jaap naar huis toe. 3-3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7