73ste Jaar^an? DINSDAG 3 JANUARI 1933 No. 22328 STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 .Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. L. R. Geertsma. Gisteren heeft de heer L. R. Geertsma den dag herdacht, waarop hii 25 jaren ge leden als tuinman in den Hortus Botanicus alhier, is aangesteld. Des morgens vereenigde zich het ge- heele Hortuspersoneel en dat van het Bo tanisch Laboratorium, om den jubilaris in zijn woning hun gelukwenschten aan te bieden. Hij is daar allereerst toegesproken door den directeur prof. dr. L. G. M. Baas Becking. Deze zeide het zich moeilijk te kunnen indenken, dat Geertsma reeds ge durende 25 jaren de mooie wisselingen in de natuur, in den Hortus heeft meege maakt. Hij werkt daar toch nog even op gewekt en flink mede. om den Hortus zoo veel mogelijk den ouden wereldroem te doen hergeven, dien deze vooral een eeuw geleden in ruime mate bezat. Daarop was het woord aan den heer J. G. Ballego. die als voorzitter der afd. Lei den van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde den heer Geertsma met toepasselijke woorden de medaille voor 25- jarigen trouwen dienst in den tuinbouw overhandigde, waarna de heer J. Kriest Jzn. als secretaris dier afdeeling. hem het voor zulke jubilea door het hoofdbestuur dier maatschappij ingestelde diploma uit reikte. De hortulanus H. Veendorp bood vervol gens namens het personeel den jubilaris een mooi buffet aan. dat kort tevoren was bezorgd, waarop de heer J. Mater hem nog toesprak als onmiddellijke chef en als iemand die den jubilaris reeds 40 jaren heeft gekend en gewaardeerd. Nadat de heer Geertsma in eenige har telijke bewoordingen Je snrekers had be antwoord en voor het geschenk had be dankt. bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. o GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, Yalesleutel, Hutra-sleutel, handschoenen, damescein tuur, ledige portemonnaie, portemonnaie met inhoud, vulpenhouder, passerdoos, zil veren vulpotlood, reserve-benzine-tank van een auto, rijwielbelastingplaatje, rij- wlelbelastingplaatje in etui, rood achter licht van een motorfiets, straatmakers- hamer, zilveren rozenkrans, pak wasch- goed, 11 zakdoeken, manchester jas, R.K. kerkboekje, handbeschermer van een rij wiel, koolschaaf, doosje beenen lepeltjes, gouden armbandje, blauw kinderhoedie, groenten-kist, stoplicht van een auto, dictaat-cahier, rijwiel-zadeldek, kistje ba nanen, moltonnen deken, 2 kindermantel tjes, bont, fazant, schaats, ledige school- tasch, schooltasch inhoudende griffelkoker enz., boekje getiteld „Liederen van het Kinderfeest op Koninginnedag", zilveren armbandhorloge, damestaschje met in houd, paar beenkappen, witte poes, porte feuille van G. W. van Zutphen, staalkaart, militair zakboekje ten name van Ebbink, medaille, jongenspet, bril in etui, eenige loten van de N.V. De Witte Stad. oakje in houdende lapjes stof, alpine-muts, auto band, zilveren beursje inhoudende rozen krans, mode-tijdsclirift, eind soldeer, don van een benzine-tank, prospectus, R.K. medaille in etui, zakje inhoudende bril in etui enz. Gevonden in de Electrische Tram 'Stadslijn)Parapluie, paar handschoe nen, handschoen. Gevonden In een autobus van Stads verkeer: Parapluie. ceintuur, handschoen. Gevonden in het Postkantoor: 1 paar bruin lederen heerenhandschoenen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Politie-bureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. HANDELSREGISTER KAMFR VA»! K'tOPHANDF' Wijzigingen: Fotografisch Magazijn „Lux", Breestraat 141, Leiden. Vestiging filiaal: Alphen a. d. Rijn, Prins Hendrik straat 96. Beheerder filiaal: J. Th. van den Burg. Alphen a. d. Rijn. J. Degens Scheeren. Burgsteeg 2a„ b en c. Isolatiewerken. Wijziging handels- nam in: Firma Degens Scheeeren Bij voeging uitgeoefend bedrijf: leveren en uitvoeren van naadlooze asbestvloeren. Naamlooze Vennootschap Bloembollen- bedrijf Boot Co.. Loosterweg 18—20, Voorhout Het kantoor is thans gevestigd te Sassenheim, Hoofdstraat 147. o Commissaris van Politie alhier waarschuwt het wielrijdend publiek er tegen om geen tasschen op onbeheerd staande fietsen achter te laten, aangezien daaruit m de laatste dagen herhaaldelijk voorwerpen zijn ontvreemd. De eerste ploeg van de lichting 1933, bestemd voor het onbereden gedeelte van het 6de regiment veld-artillerie alhier wordt 16 dezer voor eerste oefenin" inge lijfd. Het verslag van de Plaatselijke School commissie alhier over het jaar 1931 is in druk verschenen. GOLFLENGTEVERDEELING VOOR DEN RADIO-OMROEP. De resultaten van Madrid. Zooals onlangs al gemeld werd. is men er op het congres te Madrid niet in ge slaagd te komen tot een definitieve ver- aeeling van de golflengten voor den radio- omroep. Die beslissing werd overgelaten aan een conferentie welke daarvoor spe ciaal in het komende voorjaar zal worden gehouaen. Over het congres van Madrid schrijft men van officieuze zijde intusschen het volgende: Een van de belangrijkste werkzaamhe den van de Conferentie te Madrid was het naar ae behoeften van den tijd wijzigen van de verdeeling der voor de radlo-tele- grafie en -telefonie beschikbare frequen ties in voor de verschillende radiodiensten bestemde banden. Oorspronkelijk was deze toewijzng van frequtntiebanden van de radiodiensten op de Conferentie te Washington in 1527 ge schied. Te Madrid zijn daarin over het algemeen weinig veranderingen aangebracht. Het moeilijkste gedeelte vormde het vaststellen van de frequentiebanden voor den radio- omroep, wat begrijpelijk is aangezien de omroep zich sedert 1927 in zeer groote mate heeft uitgebreid, zoodat thans vele omroepstations werken buiten de te Wash ington voor den omroep vastgestelde fre quentiebanden. Te Madrid is de volgende uitbreiding voor den omroep verkregen voor het Euro- peesch vebied: Voor de z.g. lange omroepgolven was te Washington toegewezen: exclusief van 160 tot 194 K. H. (1875 tot 1550 M.) en teza men met. andere diensten van 194 tot 224 K. H (1550 tot 1340 M.). Te Madrid is toe gewezen: exclusief van 160 tot 240 K H. (1875 tot 1250 M.) en tezamen met andere diensten van 240 tot 265 K. H. (1250 tot 1131 M.). De exclusieve band is dus uitge breid van 34 tot 80 K. H. en de gedeelde band is ingekrompen van 30 tot 25 K H.) De z.g. korte omroepgolven zijn onver anderd gebleven van 550 tot 1500 K. H. (545 tot 200 M.)alleen is te Madrid de mogelijkheid erbij gekomen om onder be paalde voorwaarden omroeostations te plaatsen tusschen 540 en 550 K H (556 en 545 M.i. Te Madrid is onder de Eurooeesohe de legaties een protocol afgesloten bepalende dat uiterlijk 1 Juni 1933 een Europeesche conferentie bij elkaar zal komen in Zwit serland. teneinde voor ieder der verschil lende radio-omroepstations een bepaalde frequentie vast te stellen waarbij reke ning houdend met de behoeften van alle Europeesche landen, getracht zal worden voor ieder land een nationalen omroer van redelijke kwaliteit mozeliik te maken. In dit protocol wordt de erkenning uit gesproken. dat om tot dit resultaat te ko men. het noodig zal kunnen zijn zich in het algemeen belang opofferingen te ge troosten Aan die Europeesche conferentie is de bevoegdheid gegeven om met inachtne ming van de bepalingen van Madrid en onder zekere voorwaarden bii algemeen goedvinden freouenties aan sommige om- roeo-statiors toe te kennen buiten de vastgestelde banden. In het protocol wor den bij uitzondering eenig» reserves van de Unie van Socialistische Sovjetrepublie ken erkend. SCHEURING IN DE PADVINDERS BEWEGING. Het Noorden scheidt zich af De leiders van de Nederlandsche Pad- vindersvereeniging in het Noorden des lands, d.w.z. van de districten Groningen, Assen, Winschoten, Delfzijl, Stadskanaal, Veendam, Wildervank en Emmen hebben besloten zich af te scheiden van de ver- eeniging. Van de afdeeling Coevorden is dit nog niet zeker. De Chr. Jongemannen Vereeniging-troepen te Assen en Veendam zijn niet uitgetreden. Hoewel vele leiders uit de districten Gro ningen en Drente persoonlijk geen be zwaar hadden tegen de gewijzigde belofte, hebben zij zich reeds langen tijd een drachtig schrap gezet tegen een gelofte wijziging, als thans wordt voorbereid. Het hoofdbestuur wil nl de internationale be lofte invoeren en de woorden: „mijn plicht" veranderen in- mi'p plicht te genover God en mijn land". Vele ouders nu hebben bezwaren hun jongens van 12 tot 16 jaar de belofte te laten afleggen, dat zij hun plicht zullen doen tegenover God en hun land. Het argument, dat men onder plicht tegenover God en zijn land niets anders behoeft te verstaan dan wat de iongens van dien leeftijd daaronder ver staan, maakt de bezwaren niet minder. Er zal een nieuwe vereeniging voor het Noorden worden opgericht, die niet vijandig zal staan tegenover de N. P. V., maar zich weer zal hereenigen met de N. P. V., mits de gelofte zóó is, dat alle Ne derlandsche jongens lid van de Vereeni ging kunnen zijn. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is gisteren in Bagdad aan gekomen. De „Rijstvogel" (thuisreis) is gisteren te Jodhpur aangekomen. HET CONFLICT TE UMUIDEN. Een verwarde toestand. Gistermiddag hebben de leden van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders te IJmui- den vergaderd. De gehouden stemming had tot resultaat, dat van de zeelieden zich 112 voor en 43 tegen de tegenvoor stellen van het bondsbestuur uitspraken. Bij de havenarbeiders bestond een groote oppositie tegen de bestuursvoorstellen. Deze voorstellen werden met 94 tegen 8 stemmen verworpen. Dit beteekent, dat de havenarbeiders zich in principe voor, staking hebben uitgesproken. Gisteravond heeft het bestuur van den Christelijken Bond wederom een bespre king gehouden met het bestuur'van de Reedersvereeniging. De IJmuider Federatie heeft reeds op verschillende plaatsen posten uitgezet. Het totaal aantal zeelieden en haven arbeiders dat bij dit conflict betrokken is, bedraagt ongeveer 1500 personen. De reedersvereeniging heeft een nieuw voorstel aan den Christelijken Bond ge daan, waarover gisteravond is vergaderd. Tot nu toe kon men ons het resultaat niet meedeelen. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft gistermiddag vergaderd met de te Egmond aan Zee wonende leden. De uitslag was daar, dat 137 stemmen wer den uitgebracht voor het advies van het bestuur, 2 tegen en 3 blanco. Het totaal resultaat is dus, dat voor het advies tot staken hebben gestemd 488 leden, 9 tegen en 4 blanco. Er waren gisteravond 5 stoomtreilers binnen. Schepen, die echter vóór 31 De cember zijn uitgevaren, zullen nog worden gelost Dit zijn er totaal 47, waarvan 2 Rotterdamsche schepen. Mr. Rambonnet, de burgemeester van Velsen, en buitengewoon rijksbemidde laar in dit conflict, heeft Zaterdag reeds de eerste informatorische stappen gedaan. o DE VISCHOMZET TE IJMUIDEN. Belangrijke daling in 1932. De totaal-opbrengst van de ln het afge- loopen jaar aan den Rijksafslag te IJmui- den geveilde visch bedroeg acht millioen gulden tegen 11V- millioen gulden in 1931. Sinds 1929 is de omzet steeds dalende ge weest: in genoemd jaar bedroeg hij 16 7 millioen: in 1930 14 5 millioen'. in 1931 115 millioen en ln 1932 slechts 8 millioen gulden. o DE BEMANNING VAN DE ALHENA GEDECOREERD. Toen in Januari 1928 ten kantore van Van Nievelt. Goudriaan en Co. te Rotter dam, de officieele grootsche huldiging plaats had van de bemanning van het Ne derlandsche stoomschip .Alhena" die op 25 October 1927 bij de schipbreuk van het Ita- liaansche stoomschip Princeoessa Mafalda. 536 schipbreukelingen het leven redde, deed de toenmalige Italiaansche gezant, graaf Barbero mededeeling van een tele gram van den Italiaanschen minister van Verkeerswezen Ciano. waarin deze beloof de dat de regeering onderscheidingen zou toekennen zoodra het onderzoek naar de ramp zou zijn afgeloopen. De belofte ls thans, na ruim 5 jaar na gekomen. Gistermorgen om 11 uur zijn op het Ita liaansche consulaat aan de Mathenesser- laan te Rotterdam, de verleende decoraties uitgereikt. De plechtigheid werd geopend door den consul den heer Gino Berri, die in het Italiaansch een rede hield. Spreker schet ste nog eens in het kort de ramp die den 25sten October 1927 op den Atlantischen Oceaan is geschied, en welke de geheele Italiaansche zeevaaitwereld in rouw dom pelde. Spreker herinnerde aan den tragi- schen dood van den kapitein van de .Prin- cipessa Mafalda" Gulli. die zijn schip niet wilde overleven Daarop heeft de consul de medailles op de borst gespeld, van de redders, die aan wezig waren, daarbij de brevetten voorle zende. die hulde brengen aan den betoon den heldenmoed en de doodsverachting bij het redden der schipbreukelingen Dit ge schiedde achtereenvolgens bii de heeren C. H. Bakker. 1ste stuurman J van Engels dorp Gasteiaar 1ste machinist (beiden zilveren reddingsmedaille) N. Laarman 4e machinist, mevr. Lekkerkerk, die zich in plaats van haar man de .medaille op de borst gespeld zag J. Holtrop. timmer man (beiden bronzen medailles) en H. J. Krijnen. thans 4de stuurman (ridder in de Kroonorde van Italië). De andere niet. aanwezige, gedecoreer den zijn de volgende: J. Kuiper 2e stuur man (zilveren medaille) G Sissingh. 3de stuurman W. Raadsen 4de stuurman M. J. van Doeselaar bootsman J. Zwaai, ma troos, P. Kalkman matroos. P Teekens, matroos Oosterom matroos (allen bronzen medaille) gezagvoerder H G Smoole- naar? werd benoemd tot commandeur in de Kroonorde van Italië tot ridders in de Kroonorde van Italië werden benoemd de heeren: C. H. Bakker le stuurman. M. A. Wentzel .radio-telegrafist J Kuiper 2e stuurman. J. van Engelsdorp le machinist. N. Laarman. 4e machinist G. Sissingh. 3e stuurman, W Raadsen 4e stuurman. Bovendien is er "en zilveren herdenkings medaille to wekend aan den gezagvoerder den heer B G. Smoolenaars en een bron zen herdonkingsmedaille aan den radio telegrafist, den heer M. A. Wentzel (Vad.) COMMISSIE VAN ADVIES WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, heeft aan den heer J. Kok, te Eindhoven, op verzoek eervol ont slag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverze kering, onder dankbetuiging voor de in die functie verleende diensten; benoemd tot lid van genoemde commis sie, voor het tijdvak 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1934, den heer J. A. Schutte, secretaris van het R. K. Werklie denverbond in Nederland, te Utrecht; en benoemd tot plaatsvervangend lid van genoemde commissie (plaatsvervan ger van den heer Schutte), voor het tijd vak 1 Januari 1933 tot en met 31 Decem ber 1934, den heer A. B. ter Huume, pen ningmeester van den Nederlandschen R. K. Textielarbeidersbond, te Utrecht. AGENDA DER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 10 Januari, des avonds te half negen. De voorzitter is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdag 11 Januari, des morgens elf uur, met voortzetting op volgende dagen, de onderscheidene wetsontwerpen betreffen de de rijksbegrooting voor 1933. de hef fing van opcenten op de gemeentefonds belasting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 1933'34 en de tijdelijke voorziening met betrekking tot het ter be schikking van de regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafmaat feit gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke storing der geestvermo gens bestond. In de openbare vergadering der Kamer op 10 Januari zullen voorts worden be handeld de wetsontwerpen: machtiging van de ministers van Waterstaat en van Financiën tot oprichting van de N. V. ..Haven van Vlissingen" en regeling van den invoer van versch of gekoeld en van bevroren rund- en kalfvleesch. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 44 jaar is eergis teren te Leeuwarden overleden ir. M: Kaufmann. directeur van den Frieschen Prov. Keuringsdienst. Te Amsterdam is gisteren de vak school van den Ned. Kappersbond officieel geopend. Directeur der school is de heer A. Olthof Er zijn zes leeraren. DE ALGEMEENE TOESTAND. De algemeene toestand. De toestand in het Verre Oosten is weer eens critiek geworden. Te Sjanhaikwan, een havenstad van het eigenlijke China, gelegen aan het eind van den Chineeschen muur nabij de golf van Petsjili. is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen Chi- neezen en Japanners. In Japansche kringen te Tientsin was het gerucht in omloop, dat in het station bij het spoorwegknooppunt twee bommen waren gevonden. Dat station is daarop door Janansche gendarmen bezet, die naar Sjanhaikwan waren gezonden, om daar de Japanners te beschermen. De poorten der stad werden gesloten en de telefonische verbinding met Sjanhaikwan verbroken. De Japansche troepen zijn vervolgens het versterkte Sjanhaikwan binnengerukt, waar gisteravond bloedige straatgevechten hebben plaats gevonden Het aantal doo- den en gewonden is nog niet bekend Waarom de nieuwe vijandelijkheden zijn uitgebroken, staat nog niet vast. Volgens een bericht van het Japansche hoofdkwartier zijn de militaire maatrege len der Japansche troepen getroffen, om dat gisterochtend drie Japansche soldaten en een officier door Chineezen gedood zouden zijn Volgens Chineesche berichten zouden de Japanners om onbekende redenen 't vuur op de Chineezen hebben geopend, die terugvuurden. Volgens Japansche berichten hebben Chineesche troepen een spoorbrug in de buurt van Sjankaikwan opgeblazen. De Japanners hebben ook een eskader vlieg tuigen naar Sjanhaikwan gedirigeerd. Daarmee hebben de Japanners voor de eerste maal het eigenlijke China op een terrein, dat niet ais exterritoriaal be schouwd kan worden zooals verleden jaar groote deelen van het operatiege bied nabij en om Sjanghai betreden. De Japansche «verste Ibara van het Japansche gezantschap te Peking over handigde gisteravond generaal Tsjang Tsu Liang een ultimatum, waarin werd ge- eischt dat de incidenten binnen 24 uur op bevredigende wijze zouden worden afge wikkeld, zoo niet. dan zouden de Japanners „de noodige maatregelen nemen". De Ja pansche eisch. dat de Chineesche troepen teruggetrokken zouden worden, werden door Tsjang Tsu Liang afgewezen met de motiveering. dat zij hun eigen gebied ver dedigden Waarschijnlijk zal in verband met de bezetting van Sjanhaikwan te Pe king en Tientsjin de staat van beleg wor den afgekondigd. Maarschalk Tsjang Tsu Liang zou aan BINNENLAND. De golflengte-verdeeling voor den radio- omroep; de resultaten van Madrid (Bin nenland, le Blad). Het conflict te IJmuiden; een verwarde situatie. (Binnenland, le Blad). Scheuring in de Nederl. Padvindersbe weging. (Binnenland le Blad). Economische toestand van de pluimvee- ders niet ongunstig. (Land- en Tuinbouw, le Blad). BUITENLAND Een plotselinge verscherping van het conflict in het Verre Oosten. De Japan ners op Chineesch gebied. (Buitenl. en Tel.. le Blad). De Valera stuurt de Iersche Dail Eireann naar huis. Nieuwe verkiezingen. (Buitenl., le Blad). Botsing tusschen Franschen en Italianen te Sjanghai. (Buitenl.. le Blad). Bezuiniging in Griekenland. (Tel., le Blad.) De onrust der boeren in Stiermarken. (Buitenl., le Blad). Overleden is, 56 jaar oud, dr. W. Cuno, directeur-generaal der Hamburg-Amerika- lijn en ond-rijkskanselier. (Telle Blad). de grens van Jeihol 6 Chineesche brigades hebben geconcentreerd. Het Chineesche gezantschap te Londen publiceert een verklaring, waarin o.a. ge zegd wordt, dat de centrale regeering de autoriteiten in het Noorden verzocht heeft een gedetailleerd rapport uit te brengen over het incident te Sjanhaikwan en weer stand te bieden aan eiken inval van ge organiseerde Japansche strijdkrachten. Over en weer geeft men elkaar dus weer de schuld! Vermoedelijk hebben de Chi neezen het recht aan hun zijde en ge bruikt Japan een Incident als voorwendsel om scherper tegen China op te treden ten einde het meer murw te maken inzake Mantsjoekwo! Inmiddels is opnieuw een zeer gevaar lijke toestand geschapen, die tot groote gevolgen kan leiden. Hoe de Volkenbond hierop zal reagee- ren BELGIE. Huysmans burgemeester van Antwerpen. Het benoemingsdecreet van oud-minister Camiel Huysmans tot burgemeester van Antwerpen is door den koning geteekend, doch zal niet vóór morgen in het Staats blad worden geplaatst. De heer van Cauwelaert, die na een 11-jarige bewindsperiode aftreedt, zal nu als katholiek gemeenteraadslid optreden als leider der oppositie. DUITSCHLAND. Hitier op oorlogspad - De moordzaak Hentsch. De „Völkische Beobachter" is in nieuw gewaad verschenen. Op de eerste pagina staat de door Hitier onderteekende „Strijd- boodschap". Verder bevat 't nummer ar tikelen van rijksdagpresident Goering, den Pruisischen landdagpresident Kerll en bekende nationaal-socialisten als Frick. Goebbels, Kube en Rosenfeld. Hitier verklaart, het eerstgeboorterecht der nationaal-socialistische beweging niet te willen verkoopen voor den linzenschotel der deelneming aan een machtelooze re geering. Hij wijst ieder compromis af en noemt als de voornaamste taak der N.S.D.A.P. in het beginnende jaar, dat hij als een strijdjaar betitelt, den strijders, leden en aanhangers allerduidelijkst voor oogen te houden, dat de partij geen doel in zichzelf is maar slechts een middel tot het doel. Zij moeten erkennen, dat de organisatie in haar volledige grootheid en schoon heid alleen dan beteekenis en recht van bestaan heeft, als zij de eeuwig onbuig zame en vastberaden draagster der natio naal-socialistische idee is Weg met Schleicher, schrijft Rosenberg in hetzelfde blad. van oordeel, dat de I rijkskanselier Duitschland een slag in den I rug toebracht, toen hij bij de Nieuwjaars receptie verklaarde, dat Duitschland de last der herstelbetalingen heeft afgewen teld, terwijl jaarlijks nog 410 millioen wordt opgebracht. Het verzoek om uitlevering der vermoe delijke moordenaars van den Dresdner j S.A.-man. Hentsch, is door het ministerie I van Buitenlandsche Zaken doorgegeven

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1