BOUWKUNSTIG SCHOON Losse nummers van ons Blad N.V. LEIDSCH DAGBLAD 73,te Jaargang ff- LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1932 Derde Blad No. 22326 WAT DE VROUW DRAAGT. VOOR DE HUISVROUW. VOOR ONZE P0STZEGELS- VERZAMELAARS. Het spencerjakje dat onze moeders een jaar of twintig geleden als een ware open baring beschouwden, was sedert dien heelemaal in het vergeetboek geraakt; opeens is het echter in de vooraanstaan de modehuizen weer te voorschijn getre den en men moet toegeven, dat beslist iedereen het leuk zal gaan vinden. Het staat zoo kwiek en charmant, dat heel veel wandeltoiletjes op deze manier worden gemaakt, waarbij het over- blousende en door een pas nauwsluitende bovenstuk een jeugdigen indruk maakt. De origineele bontgarneering (zie b.v. de vlotte kraag en de leuke pofmouw) draagt in niet geringe mate tot het suc cesvolle geheel bij. Ja, de dames schijnen hiermede een nieuw type mantelpak ge vonden te hebben, dat op wandelingen, nltstapjes en ook op de ijsbaan graag ge dragen wordt. LEESTEEKENS VAN GELAKT HOUT kunnen met wat handigheid makkelijk zelf gemaakt worden en ijverige knutse laars zullen van dit werkje eenvoudig ver rukt zijn. Er zijn hier geen bepaalde richtlijnen voorgeschreven. Het uitwerken van deze leesteekens wordt heelemaal aan persoon lijken smaak en fantasie overgelaaen. Het vuurroode omlijste hart is een oud motief, dat altijd nieuw blijft Het silhouet van een tekkel maakt een koddigen indruk en niet minder origineel is de boerin in haar veelkleurige kleeder dracht. R. H. Vóór het oude jaar is weggeioopen moet Qc mij nog kwijten van één oude plicht; een lezeres vroeg, het is al lang gele den! om het patroon van een gehaakt of gebreid loopertje over een boekenkastje aan den muur. Het liikt mij veel fijner als u hiervoor een lapje linnen of batist neemt en daarlangs een kant haakt: hier heeft u een allerliefst patroon: u moet het in de dwarste haken in heen- en weergaande toeren en het aan den bovenrand afslui ten door een toer in de lengte. Zet 30 kettingsteken oo en haak aldus de 1ste toer: sla de dichtstbijzijnde 7 ste ken over en werk 6 stokjes in den volgen steek; de 2 middelste hiervan moeten door 3 lossen gescheiden worden; haak dan twee maal afwisselend 7 lossen. 10 steken overslaan en 6 stokjes, (waarvan de beide middelsten door 3 lossen gescheiden) zijn, in den volgenden steek. 2de toer: 5 lossen, 6 stokjes (waarvan de beide middelste door 3 lossen zijn ge scheiden) om de naastbij zijnde 3 lossen: dan 2 maal afwisselend 7 lossen en 6 stok jes. (waarvan de beide middelste doqr 3 lossen gescheiden worden) om de 3 los sen in het midden der dichtstbijzijnde 6 stokjes. 3de toer: 5 lossen, 2 maal afwisselend 6 stokjes (waarvan de beide middelste door 3 lossen gescheiden worden) om de dichtst bijzijnde 3 lossen, 3 lossen 1 voste steek in den middelste der 7 lossen van den voorlaatsten toer denzelfden steek van den laatsten toer mede omvattende en 3 lossen; dan 6 stokjes, (waarvan de beide middelsten door 3 lossen worden geschei den! om de 3 lossen in het midden der dichtstbijzijnde 6 stokjes; 3 lossen 3 stok jes om de eerste 3 van de dichtstbijzijnde 5 losaen. 4de teer: 5 lossen. 3 stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen: dan verder als de 2de toer. doch in plaats van de eerste 5 *>asen slechts 3 lossen. 5de toer; haak deze eerst als de 2de toer; daarna 2 maal afwisselend 3 lossen en 3 stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen. 6de toer: 5 lossen. 2 maal afwisselend, 3 stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen en 3 lossen; daarna als de 3de toer doch de eerste 5 lossen en de steken, die op de laatste 6 stokjes volgen, worden niet uit gevoerd. 7de toer; voor het bovenste deel van de kant herhaalt men In dezen, en ook in eiken volgenden toer het patroon van den lsten tot den 3den toer; lk herhaal dit gedeelte dus niet steeds weer, doch ik voeg by eiken oneven toer (dus 9de. 11de 13de enz.) de steken by. die op dit patroon vol gen, en bü eiken even toer (8ste, 10de. 12de enz.) de steken, die er zich vóór be vinden; alzoo: verder 3 maal afwisselend 3 lossen en 3 stokjes om de volgende 3 lossen. 8ste toer: 5 lossen, 3 maal afwisselend: 3 stokjes om de dichtstbyzijnde 3 lossen en 3 lossen. 9de toer: 4 maal afwisselend: 3 lossen en 3 stokjes om de volgende 3 lossen. 10de toer: 5 lossen, 4 maal afwisselend 3 stokjes om de dlchlstbiizijr.de 3 lossen en 3 lossen. 11de toer: 5 maal afwisselend 3 lossen en 3 stokjes om de dichtstbijzynde 3 lossen. 12de toer: 5 lossen, 5 maal afwisselend 3 stokjes om de dichtstbyzynde 3 lossen en 3 lossen. 13de toer: 3 lossen. 5 maal afwisselend 1 stokje om de naastbyzynde 3 lossen en 5 lossen; dan 2 stokjes door 5 lossen ge scheiden om de volgende 5 lossen; 4 maal afwisselend: 5 lossen en 1 stokje om de dichtstbyzynde 5 lossen; dan 5 lossen; 1 vaste steek om de eerste 5 lossen van den 12den toer. 14de toer: 2 lossen. 2 maal afwisselend 6 stokjes, (waarvan de beide middelste door 3 lossen gescheiden worden) om de dichtstbyzynde 5 lossen. 4 lossen en 5 steken overslaan; dan 3 maal afwisselend 6 stokjes, (waarvam de beide middelste door 3 lossen gescheiden worden), om de dichtstbyzynde 5 lossen en 3 lossen; doch de laatste 3 lossen worden niet uitge voerd; daarna 2 maal afwisselend 4 lossen en 6 stokjes (waarvan de beibe middelste door 3 lossen gescheiden worden) om de tweede volgende 5 lossen; dan 2 lossen. 15de toer: 5 lossen; A 1 vaste in het eerste van de dichtstbyzynde 3 stokjes: 2 lossen; 6 stokjes, (waarvan de beide mid delste dooi' 3 lossen gescheiden worden) om de volgende 3 lossen; 2 lossen; 1 vaste steek in het laatste van de dichtstbyzijnde 3 stokjes; 5 lossen; herhaal van af A nog 6 maal. doch werk by de 2de herhaling na de 6 stokjes niet de 2 lossen en 1 vaste steek; en by de 4de herhaling werkt u evenmin de vaste steek en de 2 lossen vóór de 6 stokjes, terwyl u na de 6 stokjes van de laatste herhaling de daaropvolgen de steken weglaat. De 16de toer: 5 lossen, A: 6 stokjes, elk door 1 picotje (dat zyn 4 lossen en 1 vaste steek in het vorige stokje) gescheiden, om de 3 lossen, die zich tusschen de 6 naast byzynde stokjes bevinden; 3 lossen. 1 vaste in de middelste van de dichtstby zijnde 5 lossen, 3 lossen, van A af nog 6 maal herhalen. Werk de 17de en 18de toer als de eerste en de tweede. Herhaal nu Verder deze 18 toeren en verbindt bij elke herhaling de eerste 5 lossen en de 2de en 3de picot van den 16den toer aan den overeenkomenden steek van het vorige patroon. Maak uw kantje zoo lang, als het voor de looper be hoort te wezen. Doch ik waarschuw u vooruit: het is géén gemakkelijk patroon. Indien u er niet mee kunt uitkomen, roep mij dan niet te hulp. doch vraag my een voudig om een minder ingewikkeld pa troontje. Dat schryf ik dan in 1933 voor u uit! Het staat ook aardig om een effen lapje gekleurd linnen met een gekleurd picot- randje om te haken. Als uw boekenkastje b.v. bruin is (eiken of ander hout), leg er dan een bleek paars kleedje op en werk dat om met warm goudgeel. U zoomt het loopertje en haakt een picot-randje afzon- derlyk; naderhand naait u dat met een fyn steekje tegen het linnen. Het picot- randje werkt u. door eerst een koord van lossen te haken langer dan de looper is; dan werkt u op die lossen een aantal lus jes, b.v. van 3 lossen één vaste (telkens ook 3 lossen van het koordje overslaan!) Hierop nog een toer boogjes. waarbij steeds de vaste in het boogje van de vorige toer wordt gehaakt; de derde toer werkt u dan geheel in nicotjes: één vaste, 3 lossen één vaste in die vaste of het boogje van den vorigen toer; tusschen de picotjes telkens een losse. Als paars en goudgeel niet in uw kamer passen, neem dan een zwart loopertje. om werkt met rood, of een bruin met warm- blauw. Dat moet u zelf maar bedisselen, want dat hangt van uw gordynen en meu bels af. En nu al myn lieve lezeressen wensch ik een zalig uiteinde en een heel gelukkig nieuw jaar. met veel leuke nieuwe werkjes en geen verkeerd beschreven patronen! PROSIT! HOFJE CORNELIS SPRONGH VAN HOOGMADE OF H. GEEST-HOF. II. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWILAzn. Hoogew.24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Joh. HOGER VORST, Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN. H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. /vctAi CcTtuJsij stench- cj fiof'. Zooals we reeds opmerkten werd het H. Geesthofje omstreeks 1850 afgebroken en herbouwd op een sinds het rampjaar 1807 onbebouwd terrein in den hoek van Doezastraat en Rapenburg. Het was een absoluut smakeloos bouwwerk, zoo nuchter mogelijk. We herinneren ons nog, hoe het er tot voor 1920 uitzag. De hoofdingang lag aan de zijde van het Rapenburg. Deze poort vertoonde een klassicistisch hoofd gestel bestaande uit vlakke baksteen- pilasters met eenvoudig basement en kapi teel, bekroond met architraaf en driehoekig fronton, waarin een soortement pannekoek hing met een duif er op. Het geheel had iets weg van een kockebakkersproduct. Het fronton was dan nog eens weer met een stellage bekroond. Vergelijkt men d:ze poort met de verschillende aardige 17de eeuwsche poortjes die we hier behandelen, dan kunnen we opmerken hoe weinig karakter er in zit. Ifct Ia' rib. In 1920 dan werd dit alles afgebroken, ten einde op dezelfde plaats een nieuwe stichting te bouwen. Gelukkig, dat het juist toen is gebeurd in de korte periode van hoog conjunctuur na den oorlo®. Wanneer het thans moest gebeuren, zouden de hee- ren Regenten zich zeker wel driemaal be denken. Voor den iongen architect J. v. d. Laan stond nu een prachtige gelegenheid open een modem complex te bouwen, dat tege lijkertijd op nieuwe wijze de oud-Hol- landsche sfeer van het hofje benaderde. En ons dunkt, dat hij in een en ander zeer gelukkig is geslaagd. Alleen de hoek oplossing had naar veler oordeel ge lukkiger gekund, doch de architect stond hier door de ruim te-indeel ing voor een lastig probleem. Reeds van buiten maakt de mooie gesloten gevelcompositie opge trokken in donkerroode baksteen, gemet seld in Wendrich verband na eiken kop twee strekken een prettigen indruk Het dak bezit overal een breede overstek. Constructief is dit mooi en wat construc tief goed is, voldoet in vele gevallen ook 't aesthetisch gevoel. Het flinke ongebroken dak met zijn forsche overstekken geeft hier wel zeer sterk het gevoel van afgesloten heid en veiligheid, wat voor het buiten aanzicht van een- hofje wel van bijzonder belang is. Immers, een hofje is een wereldje op zich zelf, een gemeenschap van oudjes, die na de middaghitte van den levensdag de rust en de avondlijke intimiteit zoeken, waarin men napeinst over vervlogen dagen. Aan de zijde van het Rapenburg Is een gedenksteen aangebracht, waarop men lezen kan: „Hof van Cornelis Sprongh, genaamd H. Geesthofje. Gesticht aan de Breestraat 1706—1712. Gebouwd alhier 185052. Uit gebreid en Herbouwd: 1920". De toegangspoort werd thans geprojec teerd aan de Doezastraat. 't Is een een voudige, doch zeer mooie, flinke poort evenals het geheel in roode baksteen. Het eenvoudig profiel is door gewone uit- metseling naar binnen toe verkregen. Het geheel is in zijn eenvoud monumentaal. Boven is in de ommetseling van den boog een gebeeldhouwde sluitsteen aangebracht met een gestyleerde duifvorm, zinnebeeld van den H. Geest, een ornament dat veel mooier is dan dat in de timpan van de oude poort Boven de poort is in vergulde letters de naam van het Hof aangebracht: Hof van Cornelis Sprongh van Hoogmade en daar weer boven het fraai gebeeldhouwde wapenschild met de zinspreuk: „Candore et Ardore". Gaat men door de poort, dan betreedt men een langwerpig binnenplein, met gazon, bloemen en heesters, omgeven door een straatje. Vlak tegenover de poort is de hoofd partij van het hof, een gebouw, waarvan het middenste vooruitspringend gedeelte een puntgevel bezit. Terweerszijden hier van is eo;i portiek. In het middengedeelte is de regenten kamer gevestigd. Deze is door den ar chitect stijlvol behandeld. De be'immering van de schouw is wel zeer mooi. Ter weers zijden vindt men smalle perceelen aan gebracht, waarin een bekwame hand in relief de wapens des heeren van Hoog made heeft aangebracht, we ke verder ge schilderd zijn in de heraldische kleuren. Op dezelfde wijze vindt men langs de deurpanee'.en met de wapens der Regenten aan wier zorgen de stichting in den loop der eeuwen was toevertrouwd. Van kunst waarde zijn de beide fraaie portretten van Cornelis Sprongh en zijn vrouw. Vooral aan de stofuitdrukking van de kostbare kleeding der dame is de uiterste zorg besteed. Voor den minnaar van oude schilderkunst zijn d?ze portretten de aan dachtige beschouwing djbbel waard. Ook een portret van den stichter op lateren leeftijd trekt de aandacht. En dan zijn er nog portretten van Regenten uit lateren tijd. Ook viel onze belangstelling op een schilderij die eens als schoorsteenstuk een der zalen van het oude huis „Ter Does" sierde. Het is een gezicht op Hoogmade, waarbij de schilder zich bij de groepeering der gebouwen eenige vrijheid heeit ver oordeeld. Naast den schoorsteen is de kluis, welke uitsluitend ten doel heeft, de oude bescheiden der stichting te bewaren. Aan de Zuidzijde is een complex opge trokken waarvan het middengedeelte een groot gebrandschilderd raam met wapen schilden vertoont Het daarachter gelegen vertrek, dat als schilderijenzaal dienst zal moeten doen is waarschijnlijk door de tijdsomstandigheden, nog niet in ge reedheid gekomen, zoodat we dit niet hebben gezien. Men heeft overigens zooveel mogelijk alles bijeen gebracht, wat betrekking heeft op de geschiedenis van het hofje en van van Hoogmade. Men weet, dat Cornelis Sprongh den titel Heer van Hoogmade droeg, een titel, welke in zijn tijd werke lijk beteekenis had. Zoo zijn er zoo langzamerhand heel wat teek^ningen, gra vures en photo's verzameld die fce'r kking hebben op het hofje in zijn verschillende gedaanten en op Hoogmade. i Men vindt in de ver chil ende comp'exen boven- en benedenwonin en, builengewoon geschikt voor alleen wonende oude juf frouwen. Ieder beschikt over een ruime woonkamer, een dito slaapkamer en keuken. Bij dezen modernen bouw heeft men na tuurlijk alle gemakken kunnen aanbrengen, welke men in de oude hofjes niet steeds vindt en waarvoor soms ook met geen mogelijkheid ruimte te vinden is, tenzij men ze radikaal herbouwt. Er is hier in deze stichting volstrekt geen overdaad, doch ze houdt geheel rekening met de eischen van onzen tijd. Als we nu nog eens onze oogen over het binnenplein laten gaan, dan ontdekken we in den Zuid-Oostelijken hoek een mooie moderne pomp opgetrokken van harde bruingele baksteen. Ze is geniaalst boven de oude wel, waarvan het water nog volkomen goed is. Het is met ziin geel koperen straalpijp en gesmeed ijzeren zwengel en ornament een rustiek monu ment. Alles glanst uit den aard der zaak nog met den gloed van n euwhe d en frlschheid. Het houtwerk zit keurig in de verf en de geelkoperen kloppers op de deuren ziin zonder vlek of smet Men merkt op dat zoowel de bewoners als de Regenten er alles op zetten om het geheel in kraak- helderen staat te houden. Voor den schilder, die van oude verweerde gevalletjes houdt, is het misschien nog niet aantrekkelijk. Doch dat komt wel als de roode baksteen langzamerhand door weersinvloeden nuances gaat vertoonen en de struiken in het gazon hooger opschieten. Wii voor ons meenen, dat er wel ter dege een picturaal geheel is verkregen. De forsche dakoverstekken, de portieken, de gesloten f;evels, waarin de ramen en deuren ge- ukkig zijn geplaatst, terwijl ze door solide luiken zijn geflankeerd, de bloem bakken onder de ramen der bovenverdie pingen, dat alles geelt wisse'ende schaduw partijen bii allerlei belichting. Ten slotte vindt men heel mooi ge plaatst In elk van de vier blokken nop to zandsteen gebeeldhouwd wapen schild aangebracht van den stichter en van verschillende regenten. Het is hier op deze binnenplaats zonnig en open en toch beschut, een wereld ie op zich zelf. Onder de moderne hofjes neemt deze schepping van den heer van der Laan zeker een eereplaats in. Omtrent de teekening moet worden op gemerkt dat het inspringende gedeelte van r\U!l3e v*ak over. de toegangspoort ligt. Details van den tuin zijn weggelaten. Dak bedekt met donkere Hollandsche pannen. DE TWEEDE KW ALITEITSZEGEL. Werkelijk het is een stuk levensvreugde dooden, als men een stryd gaat voeren te gen die zegels, die men tweede kwaliteits zegels noemt. Wat wordt er toch eigenaardig gehan deld om het postzegelverzamelen populair te maken! Men doodt de kip met de gou den eieren, men doet het phiiatellstlsche ideaal geweld aan, men brengt het verza melen terug tot beursmanoeuvres: Als men bij het verzamelen alleen let op mogeiyk later gewin, als men dus gaat speculeeren, dan wil men zelf ook geen eerste kwali teitszegels meer die geen toekomst heb ben; dus waarvan de kans dat ze duurder zullen worden niet heel groot is. En dat zyn er toch zooveel. Steeds zal men dus de handelaars om dezelfde zegels vragen en men krijgt toestanden, die voor onze lief hebberij in één woord fnuikend zyn. Zeker er zyn philatelisten, die slechts in post- gels speculeeren, maar ze zyn gelukkig ver reweg in de minderheid. En voor hen is het verzamelen geen genoegen meer. En waarom toch wil men nu ieder ver zamelaar veranderen tn een speculant? Waarom wil men ze dwingen by het koo- pen van ieder postzegel te denken: Zal lk er op verliezen of winnen? Ik weet niet, wie gezegd heeft, dat post zegelverzamelen duur is. We weten na- tuuriyk wel. dat elke liefhebbery geld kost. Er zullen altyd menschen zyn die alle nieuw uitgekomen zegels koopen, al weten ze heel goed dat ze er niet aan zuilen ver dienen Ze doen het omdat ze er plezier in hebben En zoo zullen ze ook tweede kwaliteitszegels koopen. omdat de leege plekken in het album hun hinderen en zy die by gebrek aan betere, met minder on- berispeiyke zegels bedekken. (Wordt vervolgd). NIEUWE UITGAVEN. België. De onlangs aangekondigde Piccard-zegeis zyn eind November ver schenen. De waarden zyn 75 ets. (bruin) fr. 1.75 (blauw) en frs. 2.50 (violet). Naast den opstygenden ballon staan de data van Piccard's stratosfeertochten (27 V 1931 en 18 VTII 1932) en de naam: prof. A. Piccard. Naast het waardecyfer het inschrift: Fonds national recherche scientlflquc (Nationaal fonds wetenschappelijk onder zoek Bulgarije. De in 1931 verschenen ze gels ter heinnering aan de Balkan sport spelen zullen op nieuw in andere kleuren worden uitgegeven. Joego-SIavië. De courseerende zegels van 25 p. grys-zwart, 50 p. groen en 1.50 D rose zyn her-uitgegeven op het z.g. si garettenpapier. Oostenrijk. De postdirectie te Weenen heeft besloten, tn verband met de F, I S.- rennen te Innsbrück een speciale serie ze gels uit te geven in de waarden van 12 gr.. 24 gr- 30 gr. en 50 gr., welke tegen dubbel- nominaal zullen worden verkocht en in Januari 1933 zullen verschynen. Roemenië. 'n Viertal nieuwe series zullen hier verschynen: weldadigheidsserie, steunserie ten behoeve van de crediet-or- ganisatie voor postbeambten een serie ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Roemeensche postzegels en tenslotte een speciaal zegel van 11 Lei (6x5 L.) ter her denking van de in November gehouden philatelistische tentoonstelling te Boeka rest, Rusland. In voorbereiding is een serie zegels. 22 verschillende waarden van 1 tot 25 k. met voorstellingen uit de Russische volksstammen. Verder zullen tydens het tweede vyfja- renplan dozynen nieuwe postzegels worden uitgegeven. Spanje. Nieuwe waarden tn de por- trettenserie van Spanje's „groote mannen" 5 c- zwart-bruin (Margall) en 60 c geel groen (Emile Castelar) zonder controle- cyfer aan de achterzyde. Vereenigde Staten. De onlangs ver melde 3 c. met de beeltenis van Daniël Webster is paars van kleur. Verder is hier een zegel uitgegeven ter herinnering aan den quaker William Pern (1644-1718) die 250 jaar geleden de stad Philadelphia en de kolonie Pensylva- nië stichtte. Het zegel is 3 cent (paars) met een jeugdportret van den held en de jaartallen 16821932. Tsjecho-Slowakiic. De 20 k. en de 1 k. der uitgaven 1929—1930 bestaan, met de verticale tanding S'/i. Zweden. De waarden der herdenkings serie uitgegeven ter gelegenheid van de Gustaaf Adolf II feesten zyn: 10 ore, violet 15 óre rood. 25 ore blauw en 90 óre groen. De voorstelling is gemaakt naar een schilderij in het nationaal museum te Stockholm. De zegels zonder watermerk, zyn uitgegeven in roltanding. d.w.z. boven en onder gesneden en aan de zijkanten getand De 10 öre en de 15 óre zyn ook verkrijgbaar aan 4 zyden getand. DIVERSEN. De Goudsche Glazen"-zegels- De directeur-generaal der posterijen te legrafie en telefonie brengt aan belang hebbenden in herinnering dat de ..Goud sche Glazen"-zegels na 31 December 1932 niet meer geldig zyn voor frankeering Frankeert uw correspondentie tijdens de as. feestdagen uitsluitend met „Wcldadig- heidszegcls voor het kind PHILATELIST. DE KANTOREN DER zij'n iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9