DE ELECTRISCH E DER N.Z.H.T.M. OFFICIEEL GEOPEND! 73s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1932 Zesde Blad No. 22326 feesten tusschen leiden en haarlem. glorierijke ontvangst in de gansche bollenstreek. <cgU3l=U=]tB=> Foto's Bleuzé. Overal waar de nieuwe eleetrische tram der N.Z.H.T.M. binnenreed, heerschte een enorme drukte, die het verkeer voor langer of korter tijd volkomen stagneerde. Hierboven de menschenzee te Lisse, waar burgemeester Baron van Wijnbergen, den heer Burgersdijk op straat toesprak. Een middag van feesten, van een over weldigende triomftocht door de bollen streek per „eleetrische" der N.Z.H.T.M., van velerlei glorieuse ontvangsten der ge meentebesturen, van tallooze oprecht-ge- meende toespraken en van vele „rondjes" eerewijn ligt achter ons. Een mooi en ge denkwaardig besluit van het jaar 1932! Een openingsrit van 5uur voor waar geen kleinigheid! heeft den nieuwen dienst Leiden—Haarlem op ge denkwaardige wijze ingeluid: een nieuw tijdperk voor de N.Z.H.T.M. is begonnen onder de meest gunstige omstandigheden en onder voorteekenen, die een gelukkige toekomst voor het modernste tramver voermiddel doen vermoeden Le Roi est mort, vive le roi! De rit, in de met den nengroen feestelijk getooide wagens is prachtig verloopen, onderbroken door en thousiaste toespraken, die telkens weer getuigden van de goede verstandhouding tusschen de vele gemeentebesturen en de N.Z.H.T.M. en van de hooggestemde ver wachtingen voor de bollenstreek, nu zulk een buitengewone verbinding er haar in trede heeft gedaan! Overal waar men passeerde, werden de Directie en de ongeveer 200 genoodigden luide toegejuicht en feestelijk ingehaald: een enthousiaste stemming heerschte in de bevlagde dorpen, de drukte in de dik wijls nauwe straten grensde aan die van 3.October! De vreugde over de binnen komende trams getuigde wel zeer sterk van de ingenomenheid met de nieuwe tram van de gansche bevolking. Het werd een feestmiddag voor alle betrokkenen, in het bijzonder een triomfdag voor den energieken directeur den heer Burgersdijk. Tegen 1 uur was de fabriekshal der fa. Beynes geheel gevuld met genoodigden en hooger personeel der N.Z.H.T.M. Men werd er welkom geheeten door den heer Bek kers, directeur der firma Beynes, die op merkte, dat het wel merkwaardig is te zien, hoe in een tijd, waarin de autobus losbandig hoogtij viert, een nieuwen elec- trischen tramlijn geopend kon worden. Spr is voor de toekomst der tramlijnen hoopvol gestemd. Hij gelooft er niets van, dat de autobussen het winnen zullen en trekt een parallel met de radio en de gra- mofoon: de eerste was juist een stimulans voor de laatste; zoo is 'took met de bus voor de tram. Het kleed der tram zal een snit hebben van comfort en snelheid, zij biedt mogelijkheden waaraan de autobus nooit zal raken. Deze zal echter een eigen plaats blijven innemen, zooals wel de hou ding bewijst van den heer Burgersdijk, een veteraan op tramwegengebied, die bussen toch voor zekere lijnen noodig oor deelt en deze daar dan ook doet instellen. De heer Bekker sprak tenslotte als zijn overtuiging uit, dat de nieuwe lijn een succes zal worden. Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N, Z. H. T. M., bracht woorden van dank aan de firma Beynes voor de ontvangst in haar fabriek en riep een welkom toe aan den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. Roëll, de Gr.ffier der Staten mr. Vening Meinesz, den vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat mr. H. J. Silver- gieter Hoogstad, den President-Commissa- j ris der N. Z. H. T. M. jhr. Von Fisenne, de burgemeesters der dorpen in de bollen- j streek met hun gemeenteraadsleden. Wij merkten voorts nog op o.a. de Leidsche wethouders de heeren Splinter, Goslinga en Tepe, met vele leden van den Leidschen Gemeenteraad, alsmede diverse bestuurs leden der Kamers van Koophandel voor Rijnland en Haarlem, den voorzitter der Ver. van Locaalsporen en Tramwegen jhr. Roëll, evenals diverse directeuren van trammaatschappijen in Nederland en vertegenwoordigers van velerlei andere vereenlgingen. De heer Burgersdijk gaf vervolgens een kort historisch overzicht van de electri- ficatie der Maatschappij. Vanaf 1907 zijn opmetingen gedaan, teneinde te beoordee- len of interlocale tramlijnen voor electri- ficatie vatbaar waren Allereerst werd in studie genomen de lijn Leiden—Katwijk. Al dadelijk bleek in verband daarmee noo dig de electrificatie der lijnen in Leiden; bij de lijn LeidenHaarlem werd ook in de plannen betrokken de electrificatie der lijnen in Haarlem. De lijn LeldenKat wijk kwam in 1911 gereed, die naar Noord- wijk volgde in 1912, die in Haarlem in 1913; in 1917 ontstond de lijn naar Heem stede. In 1924 volgde de electrificatie Lei den—HaagSchevenlngen. Het oude stoomtrammetje, „Koffiemolen", „Stoof" of „Tante Kee" geheeten, dat te middernacht op feestelijke wijze begraven is. Intusschen was een nieuwe factor opge komen, n.l. de autobus, in verband waarr mee onderzocht moest worden of electrifi catie nog wel rendabel zou zijn. De daarop volgende onderhandelingen en besluiten zijn bekend. Spr. behandelde nog diverse punten, die wij reeds in ons overzicht be treffende de proefrit bespraken, waarop hij zijn dank betuigde aan de toewijding der firma Beynes. Hij besprak de propa gandistische waarde der electrificatie voor de bollenstreek en hoopte, dat zij het be gin zou mogen befceeteenen van een goeden tijd voor de N. Z. H. T M. Hierop noodigde spr. de aanwezigen uit de wagens te bestijgen, terwijl intusschen de eerste der vele ronden „eerewijn" was rondgediend Groot*bleck de drukte te zijn rond het Haarlemsche station: het was dan ook een aardig gezicht zoovelen de met groen, bloemen en vlaggen getooide moderne wa gens te zien binnentrekken! Fotografen en luidsprekerinstallaties deden hun plicht: de eerste offic'eele rit nam een aanvang! Wij achten ons van den plicht ontslagen nogmaals een beschrijving van de mooie route te geven: de indruk van de passagiers was over het geheel een voortreffelijke, al zag men natuurlijk hier en daar van de zijde der autobestuurders op zekere punten een bedenkelijk voor hoof d-fronsen De eerste halte was Heemstede, waar de j muziek vóór het Raadhuis stond opgesteld en waar jhr Van Doorn de eerste „bur- gemeesterlijke" redevoering hield. Staande op het bordes gewaagde hij van de „spoor- wegboekjesachtige gestrengheid" waarmee het programma der rit was geregeld, waarom hij slechts kort het woord zou voeren. Hij memoreerde de bevoorrechte positie van Heemstede, waar men reeds de „eleetrische" vanaf 1917 kent, rele veerde de snelle, goed geoutilleerde wa gens van het heden en het groote voor deel daarvan voor de gansche bollenstreek. Spr hoopte op 'n periode van geluk, voor- sooéd en vooruitgang en overhandigde den heer Burgersdijk een prachtige lau werkrans namens het Gemeentebestuur, die onmiddellijk aan de voorzijde van den eersten wagen werd gehaakt. De heer Burgersdijk, die dezen middag met bewonderenswaardige bedrevenheid tallooze malen het woord wist te voeren dankte den burgemeester en releveerde de geslaagde onderhandelingen met Heem stede, al was men het dan ook niet altijd eens geweest. Op ging het vervolgens naar Benne- broek, waar temidden van een bekoorlijk duinlandschap werd gepauzeerd. Baron van Hardenbroek sprak, nadat ook hier een fanfarecorps feestelijke klanken had doen hooren, als Burgemeester, hartelijke gelukwenschen en dankte voor het werk, dat de aanleg van deze lijn ook aan de plaatselijke werkloozen had verschaft. Ook hier dankte de heer Burgersdijk, die dit maal ln het bijzonder wees op de uitste kende woongelegenheid voor forensen ln de lieflijke duinen te Bennebroek, waar om dan ook de traceering door deze schoone natuur was geschied. Nog werd hem namens een der Jeugdige abonné's een ruiker bloemen aangeboden. Hlllegom: stampvol, vlaggen aan de meeste huizen, overal een heerlijk opge wonden stemming! Voor het gemeentehuis hielden de trams stil, waarop het in optocht naar he' gemeentehuis ging. Hier kon men ziel weder te goed doen aan de eerewijn, ter wijl Burgemeester Pont in het overvolle Raadhuis het woord voerde. Hij wilde niet spreken over de ligging van de baan zijn standpunt in deze Is bekend, eveneens niet over de opvattin gen van den Rijkswaterstaat, al wensehte hij niet te verhelen, dat ook burgemees ters wel eenlg inzicht hebben. Spr. ver heugde zich in de totstandkoming van de electrificatie, waarvoor hij zijn geluk wenschen uitte. Door de geweldige drukte en het rumoer rondom was zijn woord niet altijd te vol gen, evenmin als dat van den heer Bur gersdijk, die ook hier ongetwijfeld ln wel gekozen bewoordingen zijn dank be tuigde! t t Voort ging het naar Lisse, waar midden ln het dorp halt werd gehouden en de Burgemeester Baron van Wijnbergen op straat zijn gelukwenschen uitsprak, waar op de heer Burgersdijk wederom op vriendelijke wijze reageerde. De speeches I werden uitgesproken onder de „rook van i het verleden", want juist op dat oogen- I blik passeerden de oude-koffiemolen of stoof" zooals de stoomtram oneerbiedig vele malen betiteld werd; zij blies als ge- I woonlijk witte wolken over de dicht I opeengepakte menigte uit! In Sassenheim werd de tram met de genoodigden de feestelljkste en vroolijkste ontvangst bereid. De organisatie was voortreffelijk: in de schitterende raad zaal waar de gemeenteraadsleden aan hun zeteis hadden plaats genomen en die met een bloemenversiering, geschonken door de I heeren Warnaar en Zandbergen, was ge- tooid. voerde Burgemeester Gouverneur het woord. Deze begroette de „Eeredame" I van den middag, n.l. Mevr. Burgersdijk en I bood haar bloemen aan namens mevrouw I Warnaar. Voorts bpgroette hij den heer I Burgersdijk, die ondanks alle bezwaren I van weg, wegbeheerders en weggebruikers, 1 overwonnen heeft en daarmede de goede 1 verbinding tusschen Noord- en Zuid-Hol- 1 land. tusschen Den Haag en Amsterdam en de badplaatsen heeft tot stand ge- I bracht. Hij dankte tevens de ingenieurs van Nuchteren en Modderman, alsmede het personeel, wensehte gpluk namens de ge- heele gemeente, omdat hij weet dat de bewoners innerlijk met onverdeelde sym- pathie de nieuwe tram begroeten. Zelfs I hadden zij deze reeds gaarne eerder in Sassenheim gezien. De nieuwe tram is een groot belang voor de gemeente, want deze wordt er in ieder opzicht aantrekkelijker door. Spr. releveerde de goede buurschap tusschen Leiden en Sassenheim, dat nu een „voorstad" van de Sleutelstad wordt. Tenslotte verheugde hij zich in de pret tige samenwerking met de directie der N.Z.H.T M. en bracht een dronk uit op den bloei der gemeenschap met den wensch, dat het spoedig tot een algeheele herle ving der welvaart zal mogen komen! Zes leerlingen van verschillende scho len voerden hierop een alleraardigste samenspraak uit, geschreven door den heer Post, onder leiding van den heer Matze, waarin de „oude" tram op uiterst geestige wijze werd gehekeld. Dit inter mezzo had een enorm en welverdiend succes: de jongens droegen een en ander met een merkwaardige durf en animo voor! De heer Burgersdijk betuigde hun zijn dank door de jongens een abonne ment voor dit jaar aan te bieden. Daar zulks toch wel wat weinig bleek, maakte hij er royaal een gratis abonnement voor één maand van. terwijl de Jongens daaren boven nog naar Leiden mee mochten rijden, hetgeen met oorverdoovend gejuich begroet werd Dat was een pretje! Voorts prees hij den vroolijken Sassenheimschen geest, die zich ook nu weer demonstreerde en hem herinnerde aan den tijd van het slot Teljllngen. waarin Jacoba haar kan netjes van vreugde in de gracht wierp. Ook in dien tijd werd er, evenals op dit oogenblik „flink gepimpeld"! De stemming had nu haar hoogtepunt bereikt en nadat de heer Burgersdijk voor de zooveelste maal de goede verhoudingen geprezen had snelden de trams naar Oegstgeest, waar bij de Kerkbuurt het muziekgezelschap „Triumph" stond opge steld en feestelijke klanken bij de komst der colonne weerklonken Burgemeester van Gerrevink hield vanaf een der middenbalcons een groote en gloedvolle rede, waarin hij er op wees hoe verschillende bevolkingscentra en in het bijzonder Oegstgeest zich langs de tram Te Heemstede werd een prachtige lauwer krans, namens het gemeentebestuur, aan het voorbalcon der eerste tram gehecht. ontwikkelen. Hij bracht hulde voor de wijze waarop de tram wordt geëxploiteerd en hoopte dat zulks ook in de toekomst het geval zal zijn! Namens het Gemeente bestuur boden ook hier eenige meisjes mevrouw Burgersdijk bloemen aan, ter vergoeding van de vele uren, waarop zij haar man moest missen, ln verband met het bereiken van zijn ideaal. De heer Burgersdijk betuigde ook hier uitvoerig zijn dank voor de buitengewoon hartelijke speech van Oegstgeest's burgemeester. Zoo trok men eindelijk in een opgetogen stemming Leiden binnen, waar bij de Stadsgehoorzaal gestopt werd. Men schaarde zich ln den gezellig ingerichten foyer, waarop de tongen van verschillende sprekers eerst recht loskwamen. Aller eerst sprak Wethouder Splinter als loco burgemeester het volgende: Nu de openingsrit van de eleetrische ram HaarlemLelden als geslaagd en ge- indigd kan worden beschouwd, Is het mij Jijzonder aangenaam U mijnheer de Di recteur en de andere vertegenwoordigers van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, alsmede de afgevaardigden van de aan de tramlijn gelegen gemeenten en verdere genoodigden, namens het Ge meentebestuur hartelijk welkom te mogen heeten in onze goede Sleutelstad. Waar reeds zoovele en waardeerende woorden zijn gesproken, daar zult U mij als de laatste of althans een van de laat ste sprekers wel willen veroorloven nog slechts een kort woord tot U te richten Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van Uwe Maatschappij heeft U me degedeeld dat de electrificatie van de tram op 'het traject Heemstede—Leiden spoedig zou tot stand komen en gij hebt getoond, dat gij een man van uw woord, maar ook een man van de daad zljt, want ik geloof dat ik uit naam van allen, die hier tegenwoordig zijn. spreek, als ik u verzeker dat wij uw groote. stoere werk kracht hebben bewonderd en die van uwe hoogst bekwame medewerkers, in het tot stand brengen van dit groote werk in zoo korten tijd. En waar dit nu de laatste tram is, die geëlectrificeerd is, mag hier ln elk opzicht gesproken worden van „de kroon op al uw werk." En nu zegge men niet dat dit werk is geschied onder bijzonder gunstige omstan digheden. zoodat het ook gemakkelijk kon vlotten, neen. wij allen weten met welk» groote moeilijkheden, net hoevele proble men, die opgelost moesten worden, men te kampen heeft gehad. Ik meen dan ook dat juist deze moeilijk heden de oorzaak zullen zijn geweest, dat de stoomtram HaarlemLeiden ln aan leg de eerste is geweest, doch de laat ste, die geëlectrificeerd is geworden. Zij was dan ook wel vele jaren stiefmoe derlijk bedeeld. Ook om de oplossing van al deze moei lijkheden bewonderen wij uwe bijzondere bekwaamheid en uw groote activiteit en wij zijn er zeer erkentelijk voor. Met de electrificatie van deze tramlijn is voldaan aan de eischen van den moder nen tijd. Paardentrammen en stoomtrammen zijn geen vervoermiddelen meer voor dezen tijd. Ziet men ze nog hier en daar, dan komt als vanzelf een glimlach op de lip pen en een schouderophalen. Het moderne verkeer elscht nu eenmaal eleetrische tractie. En dat is een voordeel voor uwe maat schappij, voor de aanliggende gemeenten en voor het reizend publick. Want ik ben er van verzekerd dat het vervoer op de nieuwe eleetrische HJn en derhalve ook de resultaten van uw bedrijf een stijgende lijn zullen gaan aanwijzen, dat de aanliggende gemeenten en niet het minst de nijvere bollenstreek, door het veel snellere vervoer er wel bij zullen varen er. dat het reizend publiek, en met name zakenlieden, zullen ondervinden dat ook hier tijd geld beteekent. Als ik spreek van de aanliggende ge meenten, die bij de totstandkoming van dit werk belang hebben, dan bedoel ik daar ook zeer zeker onze gemeente mede, want zij die vroeger tegen den langen rit opzagen om onze gemeente te bezoeken, 't zij om er zaken te doen. 't zij om in to koopen, 't zij voor het afleggen van be zoeken, zullen dat thans niet meer doen, nu de duur van de reis bijna tot de helft ls bekort. Omgekeerd zullen de Leidenaars in de toekomst veel meer dan vroeger gaan genieten van de prachtige bollen streek en de schitterende wandelwegen. Maar onze gemeente heeft bij dit werk nog een bijzonder belang, omdat zij de leverancier is van de stuwkracht, de kracht die de tramtreinen in versnelde vaart naar hare bestemming voert, do eleetrische stroom. Onze electriclteitsfabrlek, wier capaci teit steeds grooter en grooter wordt, zal in den vervolge voor een belangrijk ge deelte ook deze lijn moeten bedienen en er voor moeten waken dat de dienst cnonderbroken doorloopt. Is onze gemeente reeds in andere op zichten een centrumgemeente, van waar uit hare omgeving bediend wordt, ook ten aanzien van de electrlciteitsleverlng kan zij als zoodanig beschouwd worden. Immers alle lijnen, die öf haar eindpunt óf haar doorgang ln onze gemeente heb ben, worden voor een groot deel gevoed door onze electriclteitsfabrlek. Zij verleent haar licht en kracht aan gemeenten en bedrijven. Zij is in dat opzicht de hartader van hare omgeving. In dit verband meen ik een woord van oprechte hulde niet te mogen onthouden aan de directie van de Stedelijke Licht fabrieken en aan haar voortreffelijken hoofd-ingenieur, den heer Stokhuyzen. Ik mag niet eindigen zonder een woord van hartelljken dank, van welgemeende erkentelijkheid voor de aangename samenwerking, voor de prettige verstand houding die er steeds bestaan heeft tus schen uwe directie en ons gemeente bestuur. Ook waar somtijds verschil van meening heerschte, werd de goede ver standhouding nimmer verstoord. Ik hoop van harte en ik twijfel er niet aan dat die aangename verstandhouding ook in de toekomst zal blijven bestaan Bij mijn hartelljken gelukwensch met de totstandkoming van dit mooie werk, voeg ik gaarne den wensch dat uwe maat schappij moge voortgaan in gestadlgen groei en bloei. Ik mag nu eindigen met de woorden, die ik dezer dagen in één der bladen las: De stoomtram is dood. Leve de Eleetrische! De heer Silvergieter Hoogstad bracht hierop namens den Minister van Water staat zijn gelukwenschen over en memo reerde het K. B. waarbij tot den aanleg van een eleetrische tramlijn, waarnaast geen autobuslijn meer mag worden toege laten, was besloten. Hij gewaagde van den grooten dag. zoowel voor den Directeur- Generaal, zooals burgemeester Gouverneur den heer Burgersdijk had betiteld als voor de maatschappij en wees er op hoe nu ook op de „misslng-link" is geëlectrifi ceerd. De N.Z.H.T.M, exololteert vanaf dit oogenblik een net van tramlijnen van de Noordzee tot aan het LJsselmeer; als een blauw snoer strengelt zij zich langs den eersten spoorweg van ons land die nog I altijd de ruggegraat van ons verkeer is Spr. kon met genoegen op dezen dag te rugzien! Jhr. Roëll bracht namens alle collega's hulde aan den heer Burgeredilk, die jaren lang lid bestuurslid en voorzitter der Ver van LocaalsDoorwegen is eeweest De sluit steen van het groote net is aangebracht en spreker Drees de grootsche wiiae waar op het werk tot stand ts gekomen Spr. eindigde met den wensdh, dat wet-

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 21