GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN KLOOSTERBALSEM LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 31 December 193* FINANCIEEL OVERZICHT. ELK JAAR OPNIEUW HAD ZU RADIONIEUWS. nente Hof van Internationale Justitie is voorgelegd en het aftreden van het Zweed- sche kabinet Ekman wegens politieke „om- kooplng" zij het ln heel bescheiden vorm. In Finland deed de Lappo-beweglng weer van zich spreken, dooh haar actie was we derom negatief. Portugal en Spanje bieden het beeld van alle Latljnsche landen, waar geen vaste regeering de macht ln handen heeft. Voor al Spanje geraakt meer ep meer onder in vloed der uiterst linksche groepen en het ls moeilijk te zeggen waartoe dit zal lei den. Het ls het land. dat voor he>t bolsje wisme het rijpste lijkt en via dit experi ment wel eens terug kon keeren tot de monarchie. Een paar zwakke en ontijdige monarchistische samenzweringen werden ln de klem gesmoord. Tot slot, wat Europa betreft, de Balkan, die nog steeds de vuurhaard van ons we relddeel blijft. Meer dan voldoende brand stof ligt daar als voor het oprapen, daar de betrekkingen met Bulgarije nog nim mer tot een bevredigende oplossing zijn gebracht. Geen wonder, dat het commu nisme alle krachten daar inspant, doch, gelukkig, zijn de diverse regeeringen op haar lioedc en wordt streng opgetreden. In Griekenland is Venlzelos afgetreden om plaats te maken voor Tsaldaris, na dat deze leider der monarchisten den republikeinschen staatsvorm had erkend. Venlzelos' rol schijnt ons echter nog niet uitgespeeld. Zuid-Slavië doorstond eenlge crises en het heterogene samenstel uit zooveel volken begint gevaarlijk te wor den. Aan de diverse staatsdeelen zal een soort zelfbestuur onder centrale leiding van Belgrado gegeven moeten worden, wil hertkoninkrijk zich handhaven. In Roemenië is de boerenleider Maniu in de politiek teruggekeerd en zit Titu- lescu thans aan bultenlandsche zaken, terwijl Bulgarije verscheurd wordt door den strijd der Macedoniërs onderling. Volgt Azië. Turkije streeft geregeld voort op den weg der moderniseering en totdusver gelukte het den Ghazi vooruit gang te boeken zonder noemenswaardig verzet. Perzlë is in conflict met Engeland over de petroleum-concessie der Anglo- Perslan Co., maar gezien het feit, dat de Sjah zijn raadsman, die daarvoor verant woordelijk is, heeft ontslagen, schijnt een oplossing mogelijk. Irak ls als onafhan kelijke staat door den Volkenbond op genomen. In Arable de gewone strijd van altijd. China verkeert nog in den chaoti- schen toestand van jaren her en de een heid is door het conflict met Japan wel bevorderd, doch niettemin nog een vrome wensch. De economische oorlog met Japan benadeelt beide partijen, doch Japan wel het meest, dat er financieel zeer zwak voorstaat. Op den Mikado werd een bom aanslag gepleegd, die mislukte, doch de oude staatsman Inukai viel onder moor denaarshand. Saito was zijn opvolger. In Siam voltrok zich een bloedige revolutie. De keizer gaf zijn volk een constitutie en zoo werd alle gevaar afgewend. Uit Afrika trekt slechts de strijd van het kabinet-Hertzog tegen de malaise de aandacht. Zijn positie is geducht geschokt en het loslaten van den gouden standaard schijnt de voorbode van de vorming van een nationaal kabinet onder leiding van Tlelman Roos. Wat Amerika betreft, zij allereerst in herinnering gebracht de strijd om het presidentschap in de Vereenlgde Staten. De democratische candldaat Roosevelt versloeg den aftredenden republikein Hoover met groote meerderheid. Hoover is het slachtoffer geworden van de wijzi gingen in de Amerikaansche welvaart, die plaats maakte voor een ongekende de pressie. waarvoor een zondebok moet zijn. Verder de noodige omwentelingen in de Zuld-Amerlkaansche landen, die alleen van blnnenlandsche beteekenis zijn en nog een conflict tusschen Peru en Colum bia naast het reeds gereleveerde strijd punt over den Gran Chaco. WIE HEENGINGEN. Naast degenen, die hierboven al werden vermeld, biedt de lijst der dooden van 1932 volgend beeld: de Fransche generaal Pau, de Engelsche schrijver Edgar Wal lace, de Fransche politicus Ferdinand Buisson. de Duitsche admiraal Zenker, de Deensche vakverbondleider Lindquist. de Fransche minister van oorlog Maginot de Amerik. philantroop Julius Rosenveld, de vroegere Labour-minister William Gra ham. de Grieksche ex-koningin Sophie, de uitvinder Louis Brennan, de ex-president van Peru Leguia, de ex-koning van Saksen Frederik August III. de componist Eugen d'Albert, de Noorsche Dremier Kolstad, de Italiaansche ex-oremier Boselli. de Zweedsche groot-industrieel Ivar Kreueer het vroegere Italiaansche Kamerlid Tu- rati, de vroegere Oostenrijksche minister Czernin, de Oostenrijksche kardinaal- aartsbisschon dr. Piffl. de oud-nresident van Argentinië Uriburu. de directeur van het Internat'onaal Arbeidsbureau Albert Thomas, de Eneelschman lord InchcaDe, de Engelsche minister van onderwijs sir Mac Lean, de vroegere gouverneur van Memel Boettcher ex-konine Manuel van Portugal, de schoenenkoning Bata, de Engelsche maarschalk lord Plumer, de ba'lonvaarder Santos Dumont. de Oosten- riiksche ex-bondskanselieren Schober en Seioel, de vlieger Zwirko, nrins Louis Na poleon. de speler van Ober-Ammergau Ludwig Lang, gTaaf Posadowsky-Wehner, de Eneelsche veldmaarschal lord Methuen, de Duitsche socialisten-leider Eduard Bernstein. RAMPEN. Het is ondoenlijk alle rampen, die de wereld teisterden, de revue te doen passee- ren. Toch zijn er enkele, die de bijzondere herinnering wekken, waarvan wij willen noemen: het vergaan der Engelsche duik boot de M 2 en het vergaan van een Fran sche duikboot, vulkaanuitbarstingen in Zuid-Amerika en Japan aardbevingen in Griekenland. Cuba en midden-Amerika. diverse spoorwegoneevallen in Frankrijk en Zwitserland, cyclonen in Amerika en Japan, mijnongevallen in Engeland, België en Amerika, het vergaan van de Fransche stoomer George Philiopar. het Duitsche scboolschin .Niobe", de springvloed in Mexico, diverse branden, en last not least het drama-Lindbergh. WAT DE AANDACHT TROK. De Zeppelin volbracht ettelijke reizen naar Zuid-Amerika. miss Earhart vloog als eerste vrouw alleen over den Oceaan, prof. Picard deed met zijn metgezel Ir. Cosyns Enkele actieposten van 't afgeloopen jaar: De vertrouwenscrisis overwonnen - Het dieptepunt van de crisis bereikt - Aanpas sing van productiekosten aan het lage prijsniveau - Het in het eerste halfjaar geleden koersverlies weer ingehaald Financieele reorganisatie niet altijd te vermijden - De Indische cultuuronder nemingen werken nog altijd met verlies. Wanneer wij, nu 1932 ten einde spoedt, op het afgeloopen jaar terugzien, dan geschiedt dit wel met zeer ge mengde gevoelens. Eenerzijds teleurstel ling over het feit, dat de wereld nog altijd met groote moeilijkheden, zoowel op financlëel en economisch als op politiek gebied te kampen heeft; daarnaast ech ter ook bevrediging over de vorderingen, die ln verschillende opzichten toch stellig in het afgeloopen jaar zijn gemaakt op den weg. die tenslotte leiden zal naar een herstel van het zoo zeer ontwrichte be drijfsleven. Op politiek, de economische ontwik keling echter nauw rakend, gebied is de op de conferentie van Lausanne be reikte overeenstemming wel de belang rijkste actiefpost van het afgeloopen jaar, al wordt de voldoening hierover eenigs- zins getemperd door de nog steeds niet opgeloste quaestle der intergealliëerde oor logsschulden, die echter, naar men mag aannemen, ln het nieuwe jaar definitief zal worden geregeld. De belangrijkste wijziging, die zich ten aanzien van de financieele verhoudingen in 1932 heeft voltrokken, is ongetwijfeld het feit, dat de vertrouwenscrisis groo- tendeels ais overwonnen kan worden be schouwd. Wat dit beteekent, wordt duide lijk, wanneer men bedenkt, in hoe sterke mate de economische crisis gecompliceerd is door het alom heerschende wantrou wen. De bankmoeilijkheden in Oosten rijk en Duitschland en de daarmede ge paard gaande enorme onttrekkingen van buitenlandsch kapitaal uit deze landen hebben geleld, tot de deviezenbeperkingen, die thans nog den Internationalen handel aan banden leggen. De „run" op Londen en de hierop gevolgde opheffing van den gouden standaard m Engeland en ln ver schillende andere landen hebben aan het staatscrediet van tal van hier geheel bui ten staande landen een ernstigen schok toegebracht, zich weerspiegelend in een scherpe koersdaling van de staatsfondsen op de obllgatiemarkt. De vrees voor een algeheele economische ineenstorting heeft de daling van de prijzen op de goederenmarkten nog ln de hand gewerkt, doordien men zich bij zijn aankoopen tot het uiterste beperkte, in de verwachting van een steeds verder gaande prijsdaling. De invloed van alle bovenbedoelde ge beurtenissen, die zich ln 1931 hebben af gespeeld, heeft nog tot diep in 1932 na gewerkt, mede als gevolg van de ineen storting van het Kreugerconcern in het laatste voorjaar, die opnieuw een schok toebracht aan het vertrouwen in de groote industriëele concerns en hun leiders. Ge leidelijk ls echter niettemin in den loop van het jaar een verbetering ingetreden, die, hoewel vooralsnog hoofdzakelijk van psychologischen aard, niet zal kunnen nalaten, op den duur ook meer tastbare resultaten op te leveren, in den vorm van een geleidelijke herleving van zaken. De eerste aanvang van zulk een econo misch herstel is in den zomer van het af geloopen jaar reeds te constateeren ge weest, en ondanks het feit, dat de lijn zich in de laatste maanden niet in stijgende richting ls blijven bewegen, mag toch wor den aangenomen, dat het dieptepunt van de economische crisis in 1932 is bereikt en dat dit jaar inderdaad het keerpunt heeft gebracht. Men mag zich natuurlijk niet voorstellen, dat reeds alle leed op economisch, en ook op politiek gebied, geleden is. Daarvoor bestaan er nog te veel fac toren van onzekerheid, nog afgezien van het feit, dat het herstel moet worden te gengehouden door de maatregelen tot be lemmering van den invoer in verschil lende landen, ddör middel van invoerver boden, verhooging van tariefmuren, con- tingenteeringen en wat dies meer zij. Men kan slechts hopen, dat de as. economi sche conferentie op dit gebied een ver betering zal brengen. Het aantal werk- loozen in alle landen en de hierdoor op de staatsfinanciën drukkende lasten blijven nog schrikbarend hoog, maar toch kan hier en daar een toeneming van de werk gelegenheid worden geconstateerd. De no teeringen van de voornaamste artikelen hebben weer een belangrijk deel van het eenige maanden geleden ingetreden her stel moeten prijsgeven, en de groote voor raden van de meeste stapelartikelen oefenen nog altijd een sterken druk op de goederenmarkten uit. Hiertegenover staat, dat het lage prijsniveau wel gedwongen heeft tot een verlaging der productie kosten, waardoor het voor verschillende bedrijfstakken mogelijk zal zijn, weer met winst te werken, ook wanneer de verkoop prijzen zich belangrijk beneden het vroe gere niveau blijven bewegen. De hierboven geschetste ontwikkeling op economisch gebied, en vooral ook de gelei delijke terugkeer van het vertrouwen, is op duidelijke wijze in het koersverloop der effectenbeurzen tot uiting gekomen. Aan vankelijk heeft de koersafbraak nog ver dere vorderingen gemaakt, tot omstreeks in het midden van het jaar een nieuw I dieptepunt werd bereikt. Volgens een be- rekening van de Amsterdamsche Bank was de beurswaarde van 116 der voor- naamste, op de Amsterdamsche beurs ver handelde binnenlandsche aandeelen, op 17 Mei j 1. gedaald tot f. 1.434 millioen, wat omstreeks f. 500 millioen lager was dan de waarde op 16 November 1931. Van de be doelde 116 aandeelen noteerden op 17 Mei nog slechts 27 pari of daarboven: de ge- een tweetal stratosfeervluchten, Amy Johnson—Mollison verbeterde het record LondenKaapstad door de lucht, nadat haar man een Oceaan-vlucht gelukkig had afgelegd. En dan de Goethe-herden- king. het feest van Gerhart Hauptmann, de Nobel-prijzen eet.! En nu staat 1933 voor de deur! Zal dit brengen de uitkomst, waarnaar de wereld smacht? Moge 1933 slechts de kentering ten goede brengen, dan kunnen wij tevre den zijn- Eén jaar zal toch niet alles kun nen verbeteren, daarvoor is de crisis te ver doorgewoekerd middelde koers bedroeg slechts 82.7'/i. Aan het einde van dit jaar kon het in het eerste halfjaar geleden koersverlies weer vrijwel geheel worden ingehaald; de gemiddelde koers is weer tot c.a. 107 Vu gestegen, on danks het feit, dat de hoogste koersen, die in het najaar tijdens de algemeene op leving waren bereikt, niet konden worden gehandhaafd. Bezien wij 't koersverloop in de verschil lende afdeelingen afzonderlijk, dan blijkt, dat de noteeringen van de leidende in- dustrieele aandeelen aan het einde van het jaar meerendeels niet onbelangrijk hooger zijn dan aan het einde van 1931. Hierbij heeft men slechts zeer gedeeltelijk te doen met de verdisconteering van een reeds wer kelijk ingetreden verbetering in den toe stand der desbetreffende ondernemingen, doch veeleer met de opvatting, dat de eco nomische crisis niet zulk een diepeaanden invloed op de bedrijfsresultaten zal oefe nen, als men tijdens de ln de eerste helft van het jaar heerschende paniekstemming had aangenomen. De destijds gekoesterde vrees, dat de sterke bedrijfsuitbreiding gepaard gaande met de vastlegging van groote kapitalen tijdens de hoogconjunctuur, een finan- ciëele reorganisatie noodzakelijk zou kun nen maken, is geleidelijk weer geluwd. Dit neemt niet weg, dat eerst de toekomst zal moeten leeren, of deze bezorgdheid inder daad in alle gevallen wel ongerechtvaar digd is geweest. Wij denken hierbij speciaal aan de kunstzijde-industrie, wier bedrijf nu reeds sinds een aantal jaren onrenda bel is en die wellicht toch te eeniger tijd gedwongen zal zijn, de boekwaarde der ondernemingen meer in overeenstemming te brengen met de waarde, die er op grond van de winstcapaciteit aan mag worden toegekend, wat met een drastische kapi- taaireductie gepaard zou moeten gaan. Daarentegen blijkt uit de tegenwoordige beursnoteering van c.a. 130 °/o van aan deelen Philip's Gloeilampenfabrieken wel, dat de beurs weer rekening houdt met de mogelijkheid van de uitkeering van een dividend, nadat in de diepste depressie een laagste koers van ruim 50 was bereikt. De bedrijvigheid bij de Philipsfabrieken schijnit dan ook in de tweede helft van het jaar aanmerkelijk te zijn toegenomen. Het aantal arbeiders kon niet onbelangrijk worden uitgebreid en zoowel voor het bin nenland als voor den export wordt weer op grootere schaal gewerkt. Ondanks het feit, dat de invoerbelemmeringen voor radio artikelen in verschillende landen nog zijn vergroot, heeft de uitvoer van radio-arti kelen evenals trouwens die voor gloeilam pen, in November het hoogste punt voor dit jaar bereikt waarbij moet worden op gemerkt dat Philips zich daarnaast door de oprichting van nieuwe of uitbreiding van bestaande fabrieken in het buitenland of wel door het aangaan van belangenge meenschappen met buitenlandsche maat- schaooiien. verzekerd heeft van een even redig deel van den afzet ook in die landen, die den invoer van de Philipsfabrikaten belemmeren. De uitvoer van radio-aTtikelen en gloei lampen heeft zich ais volgt ontwikkeld: radio-toestellen gloeilampen (waarde in duizend gulden) 1932 1931 1930 1932 1931 1930 Jan. 4.077 6.808 6.160 612 1.408 1.733 Febr. 3.519 4 576 5.468 649 1.295 1.368 Maart 2.089 4.947 6.492 625 1.181 1.521 April 1 978 3.625 5.105 547 1.027 1.701 Mei 2.075 2.736 4.436 434 1.434 1.855 Juni 2.180 2.084 3.647 585 1.294 1.998 Juli 2.722 1.744 3.682 573 1.042 2.551 Aug 2 925 2.605 4.336 515 736 2.865 Sept. 3.485 3.906 5.599 733 901 2.066 Oct. 3.726 4 479 6.569 702 973 1.722 Nov. 4.286 5.725 7.153 740 1.062 1.514 Dec. 4.000" 5.325 7.682 700* 949 2.026 Totaal 34.062 48.559 66.328 7.415 13.302 22.922 raming. De uitkeering van een interim-dividend van 3% op rekening van 1932 door de Uni lever, die een omstreeks even groot slotdi- vidend doet verwachten, wijst er op, dat dit bedrijf nog op een rendabele basis staat. Hetzelfde kan helaas niet worden gezegd van een aantal binnenlandsche in- dustrieele ondernemingen, als Van Ber- kel's Patent. Hoilandsche Draad- en Ka- belfabriek, Nederlandsohe Scheepsbouw, Werkspoor, Papierfabriek van Gelder e.a. die alle in sterke mate met afzetmoeiüjk- heden te kampen hebben. De Nederland sohe export, die van Augustus tot October eenige verbetering te zien had gegeven, is in November weer teruggegaan tot f. 70 millioen. tegen f. 82 milKoen in de vooraf gaande maand. In de eerste elf maanden van dit jaar werd uit ons land voor een waarde van f.776 millioen uitgevoerd te gen f. 1231 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Een krachtige verbetering van het be drijfsleven in ons land wordt ook tegenge houden door den ongunstigen economi- schen toestand van Ned.-Indië. in normale tijden een belangrijke afnemer van de pro ducten der Twentsche textielopdrachten voor de inrichting van installaties voor de Indische cuituurondernemingen, terwijl de scheepvaartondernemingen eveneens hun orders voor den bouw van nieuwe schepen zooveel mogelijk hebben ineekromoen. Een herstel van den economischen toe stand in onzen Oost is direct afhankelijk van de verdere ontwikkeling van de pro- ductenmarkten. Nu zijn de vooruitzichten op dit gebied wel iets minder troosteloos dan in het midden van dit jaar, doordien de statistische positie van verschillende koloniale producten geleidelijk is verbe terd. maar toch is het evenwicht tusschen voortbrenging en verbruik nog altijd niet bereikt. De pogingen, om door internatio nale overeenkomsten de productie in te krimpen, hebben tot dusverre weinig succes kunnen boeken, wat niet wegneemt, dat ze nog steeds worden voortgezet, zoo o.a. in de suikerindustrie. De vermindering, die in de wereldsuikerproductie is ingetreden, zou ook zonder Chadbourne-plan zijn ver kregen, doordien de duur werkende en financieel-zwakke ondernemingen bij de i lage suikerprijzen wel tot stopzetting der I productie zijn gedwongen. Op de suiker- markt heeft de productie-regeling geen in vloed gehad. De tegenwoordige noteering voor Cuba-suiker te New-Vork van 0.65 dollarcents per ld. is slechts weinig boven het laagste in dit jaar bereikte punt. De termljnnoteermgen voor levering in de tweede helft van het volgende jaar zijn echter niet onbelangrijk hooger (voor leve ring in Juli ruim 0.801 wat er op wijst, dat men toch eenige verbetering tegemoet ziet. Voor de Java-suikerondernemingen zijn de tegenwoordige prijzen, ondanks de sterk verlaagde kostprijzen, nog altijd verliesge vend en van uitkeering van eenig dividend zal dan ook geen sprake kunnen zijn. De financieele positie van de Ned.-Indische suikercultuur is over het geheel genomen krachtig genoeg om de moeilijke tijden door te komen maar met dat al worden aan het uithoudingsvermorgen groote eischen gesteld. In de Ned.-Indische rubbercultuur laat de toestand zich nog ongunstiger aanzien. Verwacht moet worden, dat een aantal zwakke ondernemingen, die tot dusverre hun hoofd met moeite boven water hebben gehouden, het loodje zullen moeten leggen, wanneer de toestand niet spoedig verbe tert. De gemiddelde rubberprijs te Londen heeft in het afgeloopen jaar, op goudbasis berekend, 15/8 pence per lb. bedragen, tegen 3 pence vorig jaar en bijna 6 pence in 1930. De wereld-export van plantage rubber is in 1932 75.000 t. kleiner geweest dan het vorige jaar, terwijl daartegenover het verbruik slechts met 5000 ton is terug gegaan. Aangezien de tegenwoordige rub- oervoorraden gelijk zijn aan het verbruik j van omstreeks een jaar (op de basis van den omvang van dit verbruik in 1932) laat de statistische positie echter nog altijd veel te wenschen over. Alleen een krach tige uitbreiding van het verbruik kan bet evenwicht op de rubbermarkt herstellen, wanneer tenminste een eventueele verbe tering van den marktprijs niet onmiddel lijk gevolgd wordt door een expansie van de voortbrenging, wat tijdens de opleving in het najaar reeds het geval is geweest. De uitbreiding van de bedrijvigheid, die in de laatste maanden in de Amerikaansche automobielindustrie is ingetreden, heeft de hoop opgewekt, dat de afzet van rubber in de Ver. Staten weer zal gaan toenemen. Op de Amsterdamsche beurs bewegen de noteeringen voor rubberaandeelen zich nog altijd aanmerkelijk boven het laagste, in de eerste helft van dit jaar bereikte niveau. In vergelijking met de andere Indische cultures is de Sumatra tabakscultuur er nog het beste aan toe, dank zij de mono polie-positie, die het Sumatra-product op de wereldmarkt inneemt en die er toe leidt, dat zelfs in den crisistijd nog behoorlijke prijzen voor het product konden worden bedongen. Toch heeft ook oogst 1931 voor de meeste ondernemingen weer groote ver liezen opgeleverd; alleen de Deli Batavia Mij. heeft vermoedelijk nog een kleine winst gemaakt. Door ingrijpende bezuini- ginsmaatregeien, samenvoeging van onder nemingen en sluiting van duur werkende ondernemingen konden de kostprijzen aan zienlijk worden verlaagd, zoodat deze cul tuur in de toekomst vermoedelijk weer betere resultaten zal te zien geven. Divi dend zal ook voor het afgeloopen jaar niet in aanmerking kunnen komen. Of de Koninklijks Petroleum Mij. over het afgeloopen jaar een dividend zal kun nen uitkeeren, is nog onzeker. Niet alleen zijn de prijzen van petroleum en petro- leumproducten voortdurend zeer laag ge weest. maar ook is het de vraag of de Koninklijke niet opnieuw zal moeten af schrijven op haar Pondenbezit, in verband zmet de verdere daling van den Ponden- koers. In petroleumkringen is men wat op timistischer gestemd ten aanzien van de vooruitzichten der petroleummarkt. nu tus schen de groote producenten een prlnci- pieele overeenkomst tot beperking der pro ductie tot stand is gekomen. Ook hier zal echter we! slechts een toeneming van het verbruik een uiteindelijke verbetering kun nen brengen. Scheepvaartaandeelen hebben ln de eer ste helft van het jaar geleden koersverlies eveneens weer geheel of grootendeels kun nen inhalen. De positie der vrachtenmarkt toont een Lichte verbetering aan. Het in- dexcijfwer der vrachten samengesteld door de Engelsche „Economist" is van 80.1 in Juli tot 88.8 in November gestegen. Het aantal opgelegde schepen is aanmerkelijk verminderd, mede doordien weer veel sche pen in sloopershanden zijn gekomen. Wel zijn daartegenover nieuwe schepen in de vaart gekomen, maar toch is de wereldton- nage verminderd. In den jongsten tijd zijn eenige nieuwe pool-overeenkomsten in de vracht- en passagiersvaart tot stand geko men, die naar men mag aannemen een gunstigen invloed op de bedrijfsresultaten zullen gaan uitoefenen. Hieronder laten wii een overzicht volgen van de in dit jaar bereikte hoogste en laag ste koersen, waaraan wij ter vergelijking toevoegen de laagste tiidens de vorige cri sis bereikte koersen, alsmede de hoogste noteeringen, die in de boom"-periode worden bereikt. RECLAME. Danfc lij des XlOOSTERBAlSfK beeft z| die na aoelt metn 9't Was een gruwelijke last en htt geweldig zeer. tiet bloed stond tt ij. tijd ooor. Allerlei huismiddeltje ik er op. het beet geweldig, maarte kens kwamen de kloven terug. Oewont huid-crèmes hielpen my evenmin Uw nu heb ik geen last meer ervan, ha wrijf ik eiken ochtend en avond Klootltr- balsem er op. Dat doet géén zetr m de huid is en blijft prachtig glad in gezond, ook al kom ik met mijn hui den vaak in het water. Het was etn uitkom*." g de J u w AKifEB'S omomitt tii hum „Geen goud. zoo goed" Onovertroffen U|| brand- en anljwondeii Ook ongeëvenaard als wrijf middel bij Rhenmatiek, spit en ptynltfke splerto Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. fl.- 3053 DE NIEUWE FRANSCHE 60 K W, ZENDER. Een dagblad te Parijs weet mede te dee 1 Ien, dat de heer Pemant Le Garand, dint, teur en oprichter van Radio-Normasi* te Fecamp plannen ontworpen heeft voor den bouw van een nieuw omroep-ts- tion met een energie van 60 K.W. Dit sta tion zou dan gebouwd worden naast de reeds bestaande zender. Er zal dan echter een zoodanige golflengte gekozen worden, dat interverentie met de uitzendingen na de oude zender niet mogelijk is. De plan nen zijn reeds in een dergelijk vergevor derd stadium, dat indien vergunning tot bouwen verleend wordt hiermede een on middellijke aanvang kan worden gemaatt De voor den bouw benoodigde gelden r" n.l. reeds bijeen gebracht. RADIO EN VEILIGHEID IN DE KOLENMIJNEN. In de kolenmijnen bij Wackefield in Engeland is een zoodanige install® i aangebracht, dat de in de mijn aanwe# mijnwerkers bij gasuitstroomlngen oi s- stortingen tijdig met het gevaar in ta® worden gesteld. De installatie bestas!» een korte golfzender, welke nabij eet» schachtingangen is opgesteld. Bi) proefuitzendingen is gebleken, dat de i' de luidspreker weergegeven waars» wingsseinen, ondergronds op 2 mijl stands hoorbaar zijn. Laag. k. Hoog. k. Laagste Hoogste 29 Dec. vor cris. 1. „boom" 1932 1931 ïndustrieelen. Aku 597 18V: 59 38 Van Berkel 25 351 14 37 26 Calvé Delft 60Vi 297 39 80 50 Holl- Dr. Kabel 46 205 17*/* 56 34 Jnilever 680 85V: 132 89 Ned. Ford 429 77 190 182 Ned. Gist. Spir. 252 448 195*/* 338 305 Ned. Kabel'fabriek 106 676 158 274 236 Philips 148 955 51*/* 136 87*/* Ned. Scheepsb 56 104V: 30 47 60 Papier, v. Gelder 55*/= 284V: 48 75*/: 63 Werkspoor 61 120*/= 25*/* 58*/* 34 Aniem 509 148*/= 209 170 Cultuuraandeelen Vorstenlanden H V. A. Jav. Cultuur Amsterd. Rubber Hessa Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Petr. en Scheepvaart. Kon. Petroleum 315'/: 483 103 178 Dordtsche Petr. 300 456 93'/: 157'/* -loll. Am. Lijn 120 89*/= 13/8 7'/* K N. S. M. 40 99 6 20 Ned. Scheepv. Un. 79 237 35*/: 75'/* I Nederland 100 219 32 74'/* GOLFLENGTE-OORLOG EN VBEDE Nog is er geen oplossing gevonden in golflengteoorlog tusschen Mailand a Poste Naris. De Italianen hebben de ver schillen door een technische commas» laten onderzoeken om daardoor te km zen, dat de slechte ontvangsten niet wijten zijn aan Mailander zender, dat het Fransche station de o0™3?,. Het Fransche verzoek, luidende, dat m land station zijn oude golflengte w» opnam, thans benut door station Filor de, werd niet geaccepteerd, omdat a van meening was, dat de Internat 10 toegediende golflengtes, door het zelf konden worden verdeeld. Niet alleen twisten deze beide stat doch ook nog de stations Romanie Leipzig en Boekarest. t(j Zal de golflengte chaos dan noo' een oplossing komen?- 29 Dec. 39'/! 16 62 39'/r 107'/! 114 315 195 130'/» 32'/: 5< 46 198 40 73 103'/! 63 22'/: 74'/: 21'/: 149 116 135 152 137, S'/i 16 59 61 z 4-6 105 194 23'/: 69 37 308 822 124'/: 225 173V* 170 458 66 162 117 44 325 25 84 46 20 452 6 50 21 95 410 31 90 59 115 335 4*/: 43 19V: 200 676 63 173'/: 129 166 480 73 195 165 224 542 80*/: 223 173 108 95'/: 4 12'/: 62 65

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 16