WAT HET AFGELOOPEN JAAR BRACHT Bekende Leidenaren die van ons heengingen Gebeurtenissen in Stad, Omgeving, Binnen- en Buitenland. 73»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1932 Vierde Blad No. 22326 STEEDS VOORTSCHRIJDENDE ONTWRICHTING. DE SLEUTELSTAD. 0=3E inleiding. De kroniekschrijver, die der traditie ge trouw, aan het einde der Decembermaand de journalistieke balans over het afge- loopen jaar wil opmaken, zal bij het door bladeren van het feiten-grootboek 1932 tot de conclusie komen, dat de creditzijde over het algemeen heel wat dichter beschreven is dan de debetzijde. En dat kan ook moeilijk anders. De economische depres sie, waaronder momenteel de geheele we reld zucht, heeft niet nagelaten op het gansche Internationale bestel haar stem pel te drukken en het spreekt vanzelf, dat zulks ook op ons nationale gebeuren in al zijn geledingen haar funesten invloed heeft doen gelden. Ondanks de ijverige pogingen door het Volkenbondsinstituut en landelijke co- mité's In het werk gesteld om de gevolgen van de crisis internationaal en nationaal te verzachten en zoo mogelijk de oorzaken weg te nemen, heeft er het op dit oogen- blik nog niet den schijn van alsof binnen zeer afzienbaren tijd een opleving met als uiteindelijk resultaat een algeheel herstel te verwachten is. Ieder, die gewend is zich rekenschap te geven van de dingen, welke rondom hem gebeuren en die in staat is zich eenigermate een voorstelling te vor men van hetgeen zich op den ganschen aardbol in economischen zin afspeelt, zal moeten erkennen dat de vooruitzichten voor 1933 allesbehalve gunstig zijn. Doch waartoe dient het ons over te ge ven aan min of meer pessimistische be schouwingen over welker al dan niet ver wezenlijking zich toch niemand kan uit spreken. In 't Verleden ligt het Heden, In het Nu, wat worden zal, zegt een bekend gedichtje. Maar niemand kan zeggen, wat uit de huidige constel latie te voorschijn zal komen: een voort schrijdende ontwrichting of een geleide lijk herstel Wanneer wij thans een terugblik willen werpen op hetgeen het scheidende jaar heeft gegeven en genomen, dan dient al lereerst geconstateerd, dat ook in de invloed van de malaise in velerlei op zicht maar al te duidelijk merkbaar was. Het aantal werkloozen vertoonde een onrustbarende stijging en vermeerderde van 2521 in begin Januari tot bijna 3800 in het laatst van deze maand. Verschil lende belastingen werden verhoogd; de overheid zag zich genoodzaakt het voor beeld van vele particuliere bedrijven te volgen en verlaagde de salarissen en loo- nen der gemeente-ambtenaren en beamb ten; diverse werkgevers zagen zich ge- noopt om het bedrijf geheel of gedeeltelijk stil te leggen met alle gevolgen van dien, als ontslagen enz. In enkele gevallen gaf dit zelfs aanleiding tot een conflict n.l. bij de N.Z.H.T.M., N.V. Brockway en bij de Fa. Tieleman en Dros, doch gelukkig werd in beide gevallen nog overeenstemming be reikt al schonk de gevonden oplossing dan ook niet aan beide partijen volledige be vrediging. Als een ernstig symptoom van de crisis dient ook de bezuiniging bij het universitair onderwijs genoemd, waardoor diverse intellectueele medewerkers op een fatsoenlijke manier op straat werden ge zet en anderen hun inkomsten niet on aanzienlijk verminderd zagen door de om zetting van hoofdassistentschappen in assistentschappen. Om nu nog maar niet eens te spreken van de ingrijpende bezui nigingen, welke verschillende directeuren van de ingrijpende bezuinigingen, welke verschillende directeuren van musea en laboratoria verplicht waren in hun inrich tingen aan te brengen. Eenige als door en door solide bekende bankzaken waren door de tijdsomstandig heden gedwongen hun betalingen te sta ken; diverse maatschappijen gingen tot liquidatie overwaarlijk de alge- meene depressie ging aan het Leidsche bedrijfsleven niet ongemerkt voorbij. Het Stadhuis-vraagstuk al staat het reeds sinds lang niet meer in het teeken der algemeene belangstelling (laat staan, dat er nog van een brandpunt sprake zou zijn) kwam dit jaar in een nieuw sta dium. doordat de Gemeenteraad in zijn zitting van 11 Juli besloot de architecten Blaauw, Kropholler, Mertens, Buurman en van der Laan uit te noodigen plannen te ontwerpen voor den bouw van een stad huis aan de Breestraat met behoud van den ouden gevel en met gelijktijdige be noeming van een commissie van advies, bestaande uit vijf leden en waarin ook de vroegere en tegenwoordige directeur van Gemeentewerken zitting hebben. Aan onze voldoening, dat ook twee Leid sche architecten een kans krijgen een ont werp in te dienen, gaven wij reeds eerder uiting. Al is de concurrentie zwaar, toch hopen wij, dat hun prestaties van dien aard mogen zijn, dat in 1933 voor den bouw van het Leidsche Stadhuis, een Leidsch bouwmeester kan worden aange wezen! In het afgeloopen jaar werden verder door Gemeentewerken diverse groote wer ken uitgevoerd. Als de belangrijkste noe men wij hier de opening van de Rijnzicht- brug over het Galgewater (17 Mei); de demping van een gedeelte der Middelste gracht, welke begin Juni vrijwel gereed was; de ingebruikneming van een nieuwe hefbrug over die gracht op 26 Augustus en de heropening der geheel verbouwde Centrale School voor het 7de en 8ste leer jaar op 5 September. De voornaamste ge meenteraadsbesluiten zijn verder: verla ging der slachttarieven (7 Maart)de ver laging der salarissen van het gemeente- personeel (2 Mei); de reorganisatie van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst (4 Juli); de verbouwing van de Lakenhal (5 September) en de reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het plan tot demping van het Levendaal ligt voor uit voering gereed en zal, wanneer de midde len zulks toelaten, zeer ten gerieve der omwonenden, hopelijk in 1933 ter hand worden genomen. Tenslotte onderging het speeltuinwerk nog een aanzienlijke uitbreiding door de openstelling der tuinen in het Noorder kwartier (16 Juli) en het Oosterkwartier (12 November). Alvorens uit te wijden over de voor naamste gebeurtenissen welke de lezers gemeenlijk onder de rubriek „Stadsnieuws" plegen aan te treffen, zij het ons vergund in chronologische volgorde de belangrijkste voorvallen, betrekking hebbende op de universiteit en alles wat daarmede verband houdt, te memoreeren. Ter gelegenheid van den Diés Natalis der Leidsche Academie hield de toenma lige rector-magnificus, prof. dr. J. J. Blanksma op 8 Februari in het groot auditorium een rede over den invloed der organische scheikunde op de menschelijke samenleving, In verband met de tijdsom standigheden verviel de op dien dag ge bruikelijke rij jool der studenten. Drie dagen later werd in de aula der Amsterdamsche Universiteit de tiende sterfdag van wijlen den bekenden Leid- schen hoogleeraar in de wijsbegeerte, prof. G. J. P. J. Bolland herdacht. Op 18 Februari slaagde prof. dr. H. W. Keesom erin de laagste temperatuur te bereiken, welke ooit op aarde bereikt is n.l. 0.71 gr. Keivin. d. i. slechts 0.71 gr. verwijderd van het absolute nulpunt, waar bij alle moleculen ten opzichte van elkaar in rust verkeeren. In verband hiermede hield deze hoogleeraar in den avond van 3 Juli een demonstratie-voordracht met vloeibaar helium te Londen, welke vloei stof des morgens per vliegtuig van Schip hol naar Croydon was overgebracht, het geen eveneens een novum was. Medio Maart had in het Natuurkundig Labora torium de officieele ingebruikneming plaats van den grooten electro-magneet ten dienste van de onderzoekingen bij lage temperaturen. Deze plechtigheid, welke werd bijgewoond door den minister van onderwijs, had in zooverre nog een directe bijzondere beteekenis. doordat het Labo ratorium bij die gelegenheid den naam ontving van Kamerlingh Onnes-laborato- rium als een hulde aan de nagedachtenis van den eminenten Leidschen geleerde, I die er het eerst in slaagde lucht vloeibaar te maken. In dezelfde maand vertrok prof. dr. T. M. Th. Böhl voor het maken van een studiereis per vliegtuig naar Mesopotamlë terwijl prof. dr. G. J. Heering in Scandi- nivië een reeks voordrachten hield op pa cifistisch gebied. Evenals in andere plaatsen van ons land werd ook hier ter stede een Goethe-her- denking georganiseerd en wel op 14 Maart in het groot-auditorium, waar de hoog leeraren dr. J. Huizinga, dr. Albert Ver- wey en dr. A. J. Fokker de veelzijdige ver diensten van den grooten Duitscher schetsten. Den 6den Juni gaf prof. dr. H. M. van Nes, kerkelijk hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk, na een ruim 25-jarige vervul ling van het hoogleeraarsambt en een ruim 40-jarige evangeliebediening ztfn af scheidscollege, terwijl de Synode twee dagen later als zijn opvolger aanwees, dr. F. W. A. Korff, predikant te Heemstede. Deze aanvaardde zijn ambt op 14 October met het uitspreken van een rede over: „De wetenschap des geloofs". Omstreeks denzelfden tijd (Juni) ver trok de hoogleeraar dr. J Rahder voor eenige maanden naar Japan tot het maken van een studiereis. Den 19den September droeg prof. dr. J. J. Blanksma het rectoraat over aan prof. dr. J. H. Zaayer, wiens gezondheidstoe stand hem helaas al spoedig noodzaakte deze waardigheid neer te leggen. Prof. dr. L. van Itallie werd als oudste assessor van den Academischen Senaat tijdelijk met de waarneming van het rectoraat belast. Den 9den November leed de medische faculteit en met haar de geheele medische wetenschap een zeer gevoelig verlies door het plotseling overlijden op 56-jarigen leeftijd van prof. dr. J. H. Zaayer, hoog leeraar in de heelkunde, wiens operaties bij slokdarmcarconoom de aandacht van vakgenooten over de geheele wereld trok ken. Prof. Zaayer was behalve een hoogst bekwaam chirurg een uitnemend docent en een nobel mensch. De ontroerend- groote deelneming bij de teraardebestel ling van zijn stoffelijk overschot, vormde een schoon getuigenis van de liefde, welke zijn oud-leerlingen en oud-paticnten voor hem koesterden. Uit den kring der oud-hoogleeraren ont viel ons prof. dr. J. E. Heeres, bekend po liticus, die op 73-jarigen leeftijd te 's-Gra- venhage overleed. Aan dr. H. M. Juynboll werd met in gang van 1 October eervol ontslag verleend als directeur van 's Rijks Ethnographisch Museum; in deze vacature Ls nog niet voorzien. Tot lector m de Tropische huidziekte werd vanwege de Ver. Instituut voor Tro pische Geneeskunde als opvolger van dr. J. D Kaijser, die op 10 Nov. wegens het bereiken van den 7ü-.,arigen leeftijd zijn afscheidscollege gaf. benoemd dr. E. H. Hermans. De kring der buitengewone hoogleer- aren werd vermeerderd door de benoeming van den heer Jac. Hessing tot hoogleeraar in de Hegelsche philosophie. Tenslotte worden de volgende persoon lijke jubilea of onderscheidingen aan de vergetelheid ontrukt: 12 Febr. prof. dr. E. G. van Leersum, oud-hoogleeraar in de heelkunde wordt 70 jaar; 6 Maart: prof. dr. D. C. Hesseling herdenkt den dag. waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in het Nieuw Grieksch; 15 Maart: prof dr. A Eekhof benoemd tot eeredoctor in de godgeleerd heid van de Universiteit te Edinburgh; 10 Maart: prof. dr. J. van der Hoeve be noemd tot groot-officier in de orde van Leopold II van België; 25 April: prof. mr. C. van Vollenhoven benoemd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbe geerte der Gem. Universiteit te Amster dam: korten tijd later vertrekt de hoog leeraar voor een studiereis naar Nea. Indië. van waar hij 23 September terug keert; 22 Juni: prof. dr. W. de Sitter neemt te Oxford het eeredoctoraat dier Universi teit in ontvangst; 1 September: prof. mr. D. van Blom herdenkt zijn 25-jarig pro fessoraat; 24 Sept: prof. dr. L. van Itallie herdenkt zijn zilveren professoraat; 28 Sept.: prof. dr. J. C. Kluyver voor 40 jaar benoemd tot hoogleeraar te Leiden; 8 Nov.: jhr. prof. dr. W. J. M. van Eysinga ter ge legenheid van de Gustaaf Adolf-herden- klng benoemd tot doctor In de letteren van de Universiteit te Upsala. In het afgeloopen jaar kreeg ook de ver plaatsing der klinieken van het oud-Aca demisch Ziekenhuis naar het Boerhaave- kwartier haar beslag. In het begin van deze maand werd de laatste kliniek die van wijlen prof. dr. J. H. Zaayer over gebracht naar de andere zijde van den overweg, waar zij voortreffelijk is inge- richt. Rest ons in het universitaire verband nog de aandacht te vestigen op de plannen tot opheffing van 's Rijksherbarium, waar tegen de oud-directeur, dr. J. W. C. Goet- hart zich reeds eenige malen in een uit voerig adres tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met klem van redenen verzette. Van verschillende belangrijke STADSGEBEURTENISSEN gaven wij hierboven reeds een korte op somming. Toch zijn er ettelijke, welke alleszins de moeite waard zijn ze afzon derlijk te vermelden. De chronologische volgorde sluit elk logisch verband te eenen- male uit, zoodat onze lijst uit den aard der zaak niet anders dan een dorre op somming van feiten kan zijn: 2 Januari: opening van de Chr. Kweek school aan den Rijnsburgerweg; 3 Januari: in de Bouwelouwesteeg stort een huis in, gelukkig zonder slachtoffers-te eischen; 6 Jan.: opening van de R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Galgewater; 13 Febr.: op het graf van ds. H. J. Kouwenhoven Dzn., in leven Geref. predikant, wordt een gedenksteen onthuld; 17 Febr.: onbeken den plegen waarschijnlijk uit wraak een moordaanslag op den 57-jarigen J. B. aan de Heerengracht; 23—27 Febr.: jubileum tentoonstelling in „Zomerzorg" van de af- deeling Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, waarbij de secretaris, de heer T. F. Vlieland Sr. in verband met zijn gouden feest als zoodanig wordt ge huldigd; 29 Febr.: kapitein C. L. Walther Boer wordt als opvolger van den heer F. E. A. Koeberg benoemd tot dirigent van het Leidsch Studenten Muziekgezellschap Sen'.pre Crescendo"; 24 Febr.; jaarlijkseh bezoek van de Dominion Teachers aan Leiden; majoor N. F. Carstens, hoofdin structeur bij 6 R.V.A.. wordt overgeplaatst naar den generalen staf; 17 Mei: in den vroegen ochtend na Pinksteren brandt het bekende café-restaurant „Zomerzorg" tot den grond toe af; 12 Augustus wordt op dezelfde plaats een houten noodgebouw geopend en kort geleden heeft de aanbe steding plaats gehad van het nieuwe „Zo merzorg", welks heropening dus in den loop van 1933 mag worden verwacht. Drie dagen later, op 20 Mei, ontstaat een vrij zware binnenbrand op de bovenverdieping van den boekhandel L. F. Servaas en Zn. aan de Hoogewoerd; 15 Juni: opening van een Christelijke Lagere School aan den Hooge-Morschweg; 15 Juni: afscheid van ds. W. C. Lamain, predikant der Geref. Gem., in verband met zijn vertrek naar Rotterdam; 8 Juli: bezoek van een aantal Zuid-Afrikaansche studenten aan onze stad; 10 Juli: afscheid van ds. A. D. Meeter. Ned Herv. predikant, wegens ver trek naar Wageningen; 25 Aug.: een 23- jarige jongeman pleegt in een vlaag van waanzin een moordaanslag op een 8-jarig meisje in de Van Limburg Styrumstraat, gelukkig zonder haar levensgevaarlijk te verwonden; 30 Augustus: opening van de Leidsche Houtschool, gesticht door de Ver. voor L.O. op Geref. grondslag; 27 Sept.; de burgemeester opent officieel de Win kelweek. gedurende welke de stad 's avonds ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Electriciteitsfabrieken op diverse plaatsen feestelijk ls verlicht; 1 Oct.; ope ning van de sociëteit „Amicitia" aan de Steenstraat; 3 Oct.: geslaagde feesten bij de herdenking van Leiden's Ontzet, waar onder een fraaie optocht „Plus en Min" in verband met het jubileum der S. E. F.; 25 Oct.: zware brand in een electrische broedinrichting aan de Hooglandsche Kerkgracht. waarbij plm 3600 eieren ver loren gaan; 4 Nov.: brand in een timmer fabriek aan den Roomburgerweg; 5 Dec.: bijna 900 Leidsche schoolkinderen vieren voor het eerst gezamenlijk het Sint-Nlco- laasfeest; half December wordt bekend, dat de minister van defensie is terugge komen op zijn aanvankelijk genomen be slissing tot opheffing van het 4de regi ment infanterie; 10 Dec: de heer J. B. Meynen bedankt na een bijna 45-jarige ambtsvervulling als lid en voorzitter van het college van notabelen der Ned. Herv. Gem 24 Dec.: Verduistering bij het Cen traal Israëlitisch Weeshuis: 26 Dec.: brand In de v.m. wasscherij „De Valk" a. d. Aloë- laan; 30 Dec.; officieele opening van de geëlectrificeerde tramlijn LeldenHaar lem; 31 Dec.: de heer S. van Gijn, stations chef. gaat den dienst met pensioen ver laten. Van de jubilea dient in de eerste plaats de groote Von Sieboldjubileum-tentoonstelling genoemd, welke onder auspiciën van de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in de Gehoorzaal werd inge richt, den 4den Mei officieel werd ge opend en circa 10.000 betalende bezoekers trok. Ook H. M. de Koningin-Moeder ver eerde de tentoonstelling met een bezoek. Tezelfder tijd werden in verschillende musea herdenkingstentoonstellingen ge arrangeerd en werd in den grootendeeis gereorganiseerden Hortus door een klein zoon van von Siebold en zijn tuinbaas, graaf von Brandenstein Zeppelin en de heer Mater een borstbeeld van den veel zijdig begaafden Duitschen geleerde ont huld. Over het jubileum der Electriciteits fabrieken, dat ln verband met de tijds omstandigheden niet officieel werd ge vierd, schreven wij reeds hierboven. Alleen zij in dit verband nog gememoreerd, dat op 22 November ln de groote Stadszaal een feestavond werd belegd, waarop het geza menlijk personeel aan het gemeentebe stuur een gevelsteen aanbood, welke eer lang zal worden aangebracht boven den nieuwen Ingang tot de Centrale. Van de nlet-persoonlljke Jubilea vermel den wij verder het gouden feest der Leid sche Dilettantenclub, welke ter gelegen heid van dit feit een nationalen tooncel- wedstrljd organiseerde; het 25-jarig be staan van „Sursum Corda", dat een groot- sche feestuitvoering gaf op 19 Januari; het tweede lustrum der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland op 22 April en het 75-jarig bestaan van het R.-K. Gesticht „De Voorzienigheid" op 25 October, waaraan de Bisschop van Haar lem, Mgr. Aengenent door zijn tegenwoor digheid meerderen luister bijzette. Op den eersten dag van het nieuwe jaar vierde de heer C. Th. Breebaart, een ln Gereformeerde kringen zeer bekende per soonlijkheid, onder vele blijken van be langstelling zijn 70sten verjaardag; den 2den Maart herdacht de heer A. van Bor relen, die ln diverse Hervormde organisa ties een vooraanstaande plaats Inneemt, eenzelfde feit; op 13 Maart werd dr. J C M. Timmermans ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum als regent van het Pieter Loridanshofje gehuldigd. Mr. P. E. Brlët was op 16 Maart gedu rende 25 jaar onafgebroken secretaris van den Leidschen Voogdijraad, welk feit even wel in verband met zijn toenmaals minder gunstigen gezondheidstoestand onopge merkt voorbijging. Den 30sten Maart vierde de heer J. A. van Hamel, oud- raadslld en oud-wethouder onzer gemeente zijn 85stcn geboortedag. Op 1 Mei was het 40 jaar geleden, dat de heer L. C. Geijp werd aangesteld als directeur van liet Leidsch Muziekkorps; op 18 Mei herdacht dr. J. W P. Fransen, directeur van de Anna-kliniek voor Orthopaedie. zijn zil veren artsjubileum. De heer W. A, Bode- wes, hoofd der Chr. opleidingsschool .tan de Oosterstraat vierde 1 Juni zijn zilveren jubileum bij het chr. onderwijs, terwijl de heer F. W. Zeelenberg op 10 Juni 25 Jaar hier ter stede als schoolhoofd werkzaam was. Ds. L. G M. Bresson en dr. W. Th. Bolssevain herdachten resp. op 26 Juni en 24 November hun zilveren ambt jubileum bij de Waalsche, resp. Ned. Herv, Ge- JAN G. STRIENING. A. I. M TIHIMW, D». J. A. PRINS. Dr. J. BRUIN ING. PROF. Dr J. H. ZAAYER.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13