NIEUWJAARS-AD VERTENTIEN 1933 NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN 73»te Jaargang DONDERDAG 29 DECEMBER 1932 No. 22324 3FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. De Huldiging van den Heer C. Peltenburg Pzn. Zaferdag 31 December Nieuwjaarswenschen Tof morgenmiddag 12 uur Nieuwjaarswenschen Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel voor advertentlëD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere ad verten tien 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2 35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Lei- len brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Maandag 9 Januari 1933 Bes namiddags te 3 uur, in het Gemeente- tuis (Rapenburg 12) gelegenheid zal wor pen gegeven om bezwaren in te brengen leren het houden van varkens op een erreln aan den Rijnsburgersingel No. 39. adastraal bekend. Sectie A. No. 1100. taartoe vergunning is aangevraagd door Be N.V. v/h. van Gend en Loos en A.T.O. De betrekkelijke stukken liggen in het Eemeentehuis ter inzage. J. SPLINTER Gzn., Weth. lo. Burgemeester. J. A. VAN DER STOK, loco-Secretaris. Leiden, 29 December 1932. 2875 TER GELEGENHEID VAN ZIJN 80sten VERJAARDAG. Talloozen hadden zich gistermiddag op gemaakt naar Maison Bruyns ter huldi ging van den heer C. Peltenburg Pzn., 'irecteur van de bekende N.V. Boekhandel Drukkerij voorheen E. J. Brill. Een lat van bloemstukken was binnengeko men, alsmede een zeer groot aantal schrif- Jelijke en telegrafische gelukwenschen uit tinnen- en buitenland, ja zelfs uit andere Verelddeelen. Immers, de relatie's van de firma Brill en van den heer Peltenburg ktrekken zich over de gansche aarde uit. Onder de aanwezigen waren o.m.: na mens het gemeentebestuur wethouder T. Goslinga en mr. J. A. van der Stok, nd. gemeente-secretaris, de heer A. Ger- k, burgemeester van Oegstgeest, prof. Ir. C Snouck Hurgronje, prof. Ph. S. van lonkel, prof. ar. A. S. Wensinck, mr. J. Kramers namens het Oostersch Ge- otschap in Nederland, verder prof. dr. Ph. Vogel, de heer R. A. Kern, beiden nrncns het Instituut Kern, prof. dr. F. Huiler Jzn. en prof. dr. B. A. van Gronin gs camens „Mnemosyne", de heer H. T. bnisté tezamen met prof. dr. Ph. S. van lonkel namens de Maatschappij der Ne- faerlandsche Letterkunde, prof. dr. J. H. Kern namens de afdeeling Leiden van het llgemeen Nederlandsche Verbond, dr. J. de Gelder namens de redactie van het Oudheidkundige Jaarboek, prof. mr. J. M. n Bemmelen en prof. mr. B. M. Taverne Den Haag namens de redactie van het Tijdschrift voor Strafrecht, verder prof. 'r. L. Knappert, prof. J. A. van der Kloes it Delft, prof. dr. J. Muller, prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, dr. J. H. Holwerda direc teur van het rijksmuseum van oudhedén te Leiden, Dr. C. van Arendonk, conser vator van het Legatum Warnerianum, mevr. G. L. de HaasLorentz, ds. W. Th. Boissevain namens het ministerie van predikanten, de heeren Meulenhof, Belin- fante en Noothoven van Goor, namens den Nederlandschen Uitgeversbond, de heer R K. van den Berg namens het hoofdbe stuur van de Federatie van werkgeversor- ganisatiën in het boekdrukkersbedrijf, de heeren J. P. Mulder, en C. Koene, resp. voorzitter en secretaris van het district Leiden van de zoo even genoemde Fede ratie, ds. M. Bresson, en de archivaris mr. Ir Verburgt, namens de Waalsche Ge meente te Leiden, dr. J. C. M. Timmermans namens het college van regenten van het Pieter Loridanhofje, dr. D. Timmermans en de heer B. J. van de Meene, namens de Burgerwacht te Oegstgeest ,de heer H. C. Rehbock namens het Kon. Ned. Aard- Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1 tof 5 regels, elke regel meer 15 cf. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll kunnen deze advertentiën worden aangeboden Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend rijkskundig Genootschap, Freule Pantha- leon van Eek, de vroegere directrice van het Höpital Wallon, de heer F. G. Rosier, referendaris ter Gemeente-secretarie en vele anderen. De heer en mevrouw Peltenburg werden in de feestelijk versierde zalen binnenge leid door den heer A. Klinkenberg, de oud ste van het administratief personeel der firma Brill. Toen de heer en mevrouw Peltenburg gezeten waren, werd allereerst het woord gevoerd door den president-commissaris der firma Brill, dr. F. C. Wieder, bibliothe caris der Universiteitsbibliotheek alhier. Wanneer wij het geschiedenisboek der firma doorbladeren aldus spr. dan treft ons daarin steeds weer uw persoon lijkheid. De firma Brill en de heer Pelten burg zijn niet te schelden. Uw rijzige ge stalte, uw vaste hand, waarmee gij nog steeds de roos schiet zijn de uiterlijke ken merken van uw vast karakter. Spreker memoreerde dat dit vast karakter ook op te merken valt in het zakenbeleid: voor zichtig in het vooruitzien, het leggen van een vaste basis, volhouden met hoop op de toekomst. Men zou het u niet kwalijk ge nomen hebben, als u 15 jaar vroeger uw taak hadt neergelegd. Doch u heeft het als een plicht gevoeld uw krachten verder te moeten gebruiken. U heeft zonder rust ge arbeid en daardoor een grooter waardig heid bereikt. Commissarissen hebben u voor alles wat gij deedt een blijk van vriendschap willen aanbieden. Doch de keuze was moeilijk, omdat zij als een uwer eigenschappen de soberheid kenden. Wij hebben ons tot het „hoofdkwartier" gewend en bieden u nu een divan, een rustbank aan, hoewel dit geschenk natuurlijk niet als symbool is bedoeld. Moge deze een plaats in uw huis kamer vinden! Spr. wendde zich hierop tot mevr. Peltenburg en meende dat van alle felicitaties de hare den jubilaris wel het dierbaarst geweest zal zijn. Wanneer men den heer Peltenburg zoo regelmatig en op gewekt zijn plichten ziet vervullen, dan komt men zeker tot de conclusie ,Dle man heeft een gelukkig tehuis." Spr. wenschte den Jubilaris tenslotte nog een gelukkige samenwerking van vele jaren met commis sarissen toe! De heer Peltenburg dankte voor deze woorden en betoonde zich diep getroffen. Spr. heeft een stapel telegrammen ontvan gen, tot zelfs uit Amerika. Deze getuigen j van de groote liefde voor de firma Brill, j Dat heeft hem goed gedaan. Spr. ver- volgde: „Ik heb geleefd voor de firma 1 Brill. Maar het was niet uitsluitend mijn werk, maar ook dat van mijn medewer kers, niet werknemers, zooals men hen tegenwoordig noemt. Spr. prees hen hoo- gelijk. Tevens noemde hij de namen van vele buitenlandsche en binnenlandsche profes soren, die den eervollen naam der firma Brill omhoog hielpen brengen. Spr. hoopte dat de firma Brill nog ln lengte van dagen zal blijven bestaan, tot eer van de weten schap en van het lieve Vaderland. Als oudste van het administratieve per soneel overhandigde de heer A. Klinken berg. die zijn 50-jarige werkzaamheid bij de firma Brill memoreerde op het zoo juist verschenen boekwerk over „Neder- landsch Indië", herzien door prof. D. G. Stlbbe, alsmede een beeltenis van Willem van Oranje, den stichter van de Leidsche Universiteit. De heer Van Duuren bracht zijn patroon met eenige ontroerende woorden hulde namens het zetters- en drukkerspersoneel en eindigde met de woorden: „God moge 't geven dat u nog lang 'gespaard zult mogen blijven." Samen met den heer Segaar beiden waren getooid met de eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau, hen korten tijd geleden wegens 50-jarigen dienst ver leend bood hij een bloemstuk aan. De accountant der N.V., de heer Koo- mans. herinnerde aan zijn samenwerking met den heer Peltenburg sinds het jaar 1906. Wat u deed, is boven menschelljken lof verheven: U heeft de laatste 26 jaren de firma Brill groot gemaakt, op de grond slagen. die toen gelegd waren. Spr. wenschte den heer Peltenburg van harte met dien dag geluk. Ds. Bresson bracht de gelukwenschen over van de Waalsche Gemeente, noemde den jubilaris de „generaal" van het Lori- danshofje, wees op het optimisme van den heer Peltenburg en overhandigde hem een schilderij van de Waalsche Kerk. Namens de regenten van het Loridans- hofje voerde dr. Timmermans het woord in de plaats van den voorzitter, den heer Verhey van Wijk, die door droeve om standigheden verhinderd was Moge u de geestkracht behouden, die u behoedt voor den ouderdom, aldus spr. Jarenlang heeft men den jubilaris gewaardeerd als secre- Foto Bleuzé. Pe heer en mevrouw Peltenburg temidden van het personeel na at loop der drukbezochte receptie, taris, rentmeester en daarvoor bracht spr. hem dank. Spr. verhandigde den heer Peltenburg fraaie bloemen, alsmede een herinnerings bord met het embleem der Waalsche kerk. Hierop sprak prof. dr. Snouck Hurgronje namens het „Oostersch Genootschap". Spreker ving zijn toespraak aan met er op te wijzen, dat hij „den oudsten Oriën talist" toe wilde spreken. Ruim drie eeuwen geleden, aldus spr., toen Leiden het cen trum was voor de Oostersche studiën in geheel Europa was de wereldberoemde Oriëntalist Erpenlus belast met de ver tegenwoordiging van de studie van alle Oostersche talen en volken Deze zag zich genoodzaakt in zijn eigen huis op de Bree- straat een drukkerij en uitgeverij op te richten die voor dien tijd min of meer in gericht was voor den druk van Oostersche werken. In den loop der eeuwen is het speciali- seeren zoo toegenomen, dat tegenwoordig voor al die talen, die Erpenius vertegen woordigde thans een heele reeks van ge leerden noodig is, terwijl de Oostersche drukkerij en uitgeverij zich geheel zelf standig is gaan ontwikkelen. In dit opzicht kan de heer Pellenburg zich dus beschouwen als de opvolger in rechte lijn van Erpenius. Er is wel eens gezegd dat Oriëntalisten öf jong sterven óf heel oud worden. Erpenius is gestorven op veertigjarigen leeftijd, Peltenburg staat nog als jong man van tachtig jaar voor ons. Gij hebt, aldus spr., ons getoond de waarheid van het maximo: leven is wer ken en werken is leven Ook voor de naaste toekomt kunnen wij U nog niet toe- wenschen de rust. die roest. Voor de toe komst kunnen wij hopen, dat allengs een deel van uwe zware taak op jongere schou ders zal worden afgewenteld, zoodat wan neer eenmaal de dwang tot rust is geko men met vertrouwen aan een volgende generatie de leiding van de firma Brill kan worden overgedragen. Namens het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, werd hierop het woord ge voerd door den penningmeester den heer H. C. Rehbock. die reeds 27 jaren met den heer Peltenburg in relatie heeft ge staan. Hij bracht dank voor hetgeen door de jubilaris in het belang van het Genoot schap is verricht en hoopte dat de relatie zou blijven voortduren. De heer Peltenburg dankte lederen spreker afzonderlijk op hartelijke wijze, in het bijzonder prof. Snouck Hurgronje, die hem steeds met raad en daad heeft bijgestaan. Nog werd o.a het woord gevoerd door den Burgemeester van Oegstgeest, namens de Burgerwacht, waarvan het Bestuur met den eere-voorzitter, den heer Zaalberg, alsmede vele leden aanwezig waren, als mede door den w.n. voorzitter dier Bur gerwacht, Dr Timmermans, die in op rechte bewoordingen uiting gaven aan hun gevoelens van erkentelijkheid voor het vele dat de jubilaris tijdens zijn 12'/i-jarig commandantschap in het belang van de Burgerwacht heeft gedaan. Zij prezen hun leider en besten vriend, zijn liefde voor het Vaderland en het Vorstelijk Huis. Ook Dr. Timmermans overhandigde een herinneringsbord. Verscheidene der aanwezigen, o a prof van Ronkel namens de Mij. voor Letter- knude, brachten met een kort woord nog hun gelukwenschen over, waarvoor de ju bilaris telkens zijn diepgevoelde erkente lijkheid betoogde. Hij beschouwde alle hulde ook gericht tot zijn medewerkers en zag daarin een bewijs van de goede ver houding van de velen tegenover de ven nootschap, waarvan hij directeur is. Na afloop der toespraken werd de eerewijn rondgediend en bleef men nog langen tijd in opgewekte stemming bijeen. Voor den heer Peltenburg is 't een uitzon derlijk schoone middag geworden, die hem op overduidelijke wijze heeft bewezen, hoe zeer men zijn groote gaven op prijs weet te stellen I BINNENLAND. Het gewijzigde wetsontwerp betreffende het huwelijksvermogensrecht (Binnenland 3e Blad). De A.N.W.B. gaat zich ook bezig houden met het iucht-tocrisme (Binnenland, 3e Blad). Mislukte roofoverval te Dinxperlo; de daders in Duitschland aangehouden (Gemengd, 3e Blad) Uit een brandkast van het station te Winschoten is f. 2400 gestolen {Laatste Be richten, 1ste Blad). De verdwenen postzak met f. 20.000; weer een arrestatie te Winschoten (Laatste be richten 1ste Blad). De nood in de binnenschipperij; verslag der commissie van onderzoek (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND Moeilijkheden voor het kabinet Boncour in den Franscbcn Senaat (Buitenl., Ie BI.) Zuid-Afrika en den gouden standaard (Buitenland en Tel., Ie Blad). Bloedige politieke botsing te Sofia (Bui tenland, le Blad). Gandhi heeft zijn hongerstaking voor- loopig uitgesteld (Tel., le Blad). Overeenstemming in de textielindustrie van Lancashire (Buitenl., le Blad). Mijnongeval in Hongarije; 13 slacht offers (Tel., le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen; VeFIVo (filiaal), Morsch- straat 13, Leiden. Hoofdzaak: Paul Kra- gerlaan 254, Den Haag. Handel ln levens middelen. Vestiging filiaal: Leiden, Haven 22, d.d. 25 Nov. 1932, beheerder F. J. v. Os, Leiden. Nieuwe beheerder filiaal Morsch- straat 13, F. J. van Oosten, Leiden. Naamlooze Vennootschap Sajetfabrleken P. Clos en Leembruggen, Langegracht 8-12, Leiden, Uittredend directeur: J. C. A. Bin nendijk, Leiden, d.d. 31 Dec. 1932. Naamlooze Vennootschap Sajetfabriek en Breierlj J. Parmentler en Zonen. Lam mermarkt. Leiden. Uittredend directeur J. C. A. Binnendijk, Leiden, d.d. 31 De cember 1932. Naamlooze Vennootschap Nettenfabriek voorheen Jaeger, 3e Binnenvestgracht 22, Leiden. Vervaardiging van breikatoen. Uittredend directeur J. C. A. Binnendijk, Lelden, d.d. 31 December 1932. „RUIM BAAN". Geslaagde liefdadigheidsuitvocring. In een vrijwel geheel gevulden Schouw burg gaf gisteravond het RK. Operette- jeugdkoor „Ruim Baan" een uitvoering der bekende kinder-operette ln vier bedrij ven „De Tooverring" van Otto Ludwlg, vrij bewerkt naar een sprookje uit de „Duizend en één Nacht", ten bate van de R-K Ver- eenlging Hulp in de Hulshouding en Baby. Het is een aardig gegeven natuurlijk overwint het goede het booze! en het biedt den executanten prachtige gelegen heid om zich te verkleeden als Turksche marktkooplieden, dwergen, amazones enz,, voor het jonge goedje echt een kolfje naar aard en hart! Met groote opgewekt heid heeft de jeugd zich onder leiding van mej. Irma Timmerman en onder regie van den heer C. Couvreur ingespannen en dit is niet tevergeefsch geweest. Er werd een vlotte opvoering bereikt, die zeer in den smaak is gevallen. Bij de diverse hoofdrollen had men een gelukkige greep gedaan. Mede gelet op het goede doel zullen wij niemand apart vermelden, doch slechts constateeren dat „Ruim Baan" er ln geslaagd is om een goed verzorgde en welgeslaagde opvoering tot stand te bren gen, waarop de vereenlging met genoegen kan terugzien. Mej. T. H. Elshof huldigde namens de R K. Ver Hulp in de Huishouding het be stuur met bloemen. Nog zij vermeld, dat de kleedjes uit het eerste bedrijf en de Perzische tapijten uit het laatste bedrijf belangeloos werden in bruikleen gegeven door de firma v. Cleef de grime werd verricht door de heeren Tholen en Ant. van Leeuwen Jr »n dat de fraaie costuums en attributen waren uit het magazijn „Erato" alhier Aangehouden is W. P. E. B in een logement alhier, die nog 3 maanden ge vangenisstraf moest ondergaan weEens heling Gisteravond is de 62-jarige weduwe J A. v L-M, op den Rljnsburgerweg bi] de Lijsterstraat aangereden door een auto. Zij viel, brak het rechteronderbeen en moest door den E. H. D. naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd worden. De levering van rundvleesch ten be hoeve van het Academisch Ziekenhuis voor het eerste kwartaal 1933 is opgedragen aan de firma J. J. van Mastrigt, alhier.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1