w Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 December 1932 Derde Blad No. 22322 BINNENLAND. |mr. dr. f. a. c. graaf van ilynden van sandenburg t kerstrede van ir. albarda RADIOPROGRAMMA. VICE-PRESIDENT RAAD VAN STATE. Mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg. Op 59-Jarigen leeftijd is op Eersten I Kerstdag, nadat hij nog kort te voren in I schijnbaar volmaakte gezondheid de I Kerstfeestviering in de Groote Kerk had [bijgewoond, ten zijnen huize te 's-Graven- I hage overleden mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, vice-president [van den Raad van State, Opper-Kamer- |heer van H.M. de Koningin. De dood heeft hier wel plotseling een I zeer zwaar offer geëischt. Nog in de volle J kracht des levens is Graaf van Lynden J.van Sandenburg eensklaps ontrukt aan [zijn gezin en aan zijn hoog ambt. De [Kroon verliest door dit verscheiden een hoogst bekwaam raadsman, de Raad van State een eminenten leider zijner vergade- ringen. In tal van gewichtige betrekkin- [gen heeft de thans ontslapene ons Vor- [stenhuis en den lande gediend. Graaf van Lynden van Sandenburg was [daarbij niet de man, wiens streven er op gericht was om hooge ambten te beklee- den, maar die geroepen werd om die voor posten in ons Staatsbestel te bezetten, Daarbij kwam dat hij aan groote gees tesgaven, die eigenschappen paarde, welke [hem stempelden tot den edelman in den besten zin des woords. Frederik Alexander Carel Graaf van Lynden van Sandenburg werd den 17en 1 November 1873 te 's-Gravenhage gebo ren. Na aldaar het Gymnasium te hebben bezocht, studeerde hij aan de Universiteit te Utrecht en promoveerde daar in 1899 in de rechts- en Staatswetenschappen. Het volgende jaar werd hij benoemd tot Kantonrechter-plaatsvervanger te Wijk bij-Duurstede en in 1902 werd hij secre taris van het Hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en IJsseldam. Op dertig-jarigen leeftijd zag hij de thans ontslapene zich benoemd tot secretaris van de Staatscommissie voor de gemeente- pnanciën. Van 1904 tot 1914 maakte hij deel uit van de Provinciale Staten van Utrecht, van welk tijdsbestek hij gedu rende negen jaar zitting had in het Col lege van Gedeputeerde Staten, terwijl hij tevens in de zittingperiode van 1909 tot 1913 het toenmalige Kiesdistrict Kampen Vertegenwoordigde irgpde Tweede Kamer- der Staten-Generaal. In 1914 werd Graaf van Lynden benoemd tot Commissaris der [Koningin in de Provincie Utrecht, welk ambt hij heeft bekleed tot 1924 toen hem op zijn verzoek op de meest eervolle wijze lontslag werd verleend. Want in laatstge noemd jaar werd zijn echtgenoote, Gra- vin van Lynden van Sandenburg, geb. barones van Nagell benoemd tot groot- meesteres van het Huis der Koningin. Graaf van Lynden die in 1920 opper- I kamerheer van H.M. de Koningin was ge worden werd in 1927 als zoodanig ter beschikking gesteld van Prinses Juliana, bij wier Huis hij als grootmeester op trad. De thans ontslapene, die bekend stond als een bekwaam scherpzinnig rechtsge leerde, ook op internationaal en Volken rechtelijk gebied heeft in den loop der jaren zitting gehad in onderscheidenen staatscommissies of wel was de leiding daarvan aan hem toevertrouwd. Zoo is hij secretaris geweest van de Staatscommissie voor de Gemeentefinan- ciën van 1903, lid van de Staatscommissie voor den landbouw van 1906, van de Grondwetscommissie van 1910, van de Staatscommissie voor het evenredig Kies recht, ondervoorzitter van de Staatscom missie tot herziening van de Gemeente wet; in 1921 lid, tevens voorzitter van de Staatscommissie inzake de electriciteits- voorziening en aan de Commissie voor de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Tevens is hij geweest voorzitter van het Centraal Stembureau en van de Commissie van toezicht op de bijzondere leerstoelen aan de Universitei ten, lid v&n de Staatscommissie voor het internationaal privaatrecht en van de Commissie voor volkenrechtelijke vraag stukken, lid van de Nederlandsche dele gatie voor de vergadering van den Volken bond en Curator aan de Utrechtsche Uni versiteit. Dat zijn kunde op het gebied van inter nationaal recht, bekend was, bleek voorts om. wel hieruit dat hem in 1926 ook werd opgedragen het scheidsrechterschap in de kwestie betreffende de verplichtingen van Duitschland voortspruitende uit de her- steibepalingen. Ook op maatschappelijk gebied heeft Graaf van Lynden zich bewogen als Curator van het Instituut van Kinsbergen te Elburg, als bestuurslid der vereeniging voor Christelijk voorbereidend hooger on derwijs en tot Christelijke verpleging van zenuwlijders, zoomede als lid van de hoofdcommissie der Vereeniging Neder- landsch Mettray en als voorzitter van het Camegie-Heldenfonds. keeft Graaf van Lynden het voor- wtosctap bekleedt van de Permanente Verzoeningscommissie tusschen Denemar ken en Duitschland. Onderscheidene publicaties zagen van hem het licht. Onder meer: Eenige be schouwingen over internationale interven tie, diss. 1899; Le Jonkheer A. P. C. van Karnebeek in het Jaarboek „Grotius", '24; De Nederlandsche betrekkingen van'Ne derland gedurende het Regentschap fin Gedenkboek Koningin-Moeder», 1928. Verder heeft de thans ontslapene o.m. ook nog zitting gehad in de Commissie belast met het onderzoek naar de ge schiktheid voor de diplomatieke dienst en met het afnemen van het examen van benoembaarheid van gezantschapssecre taris der 2e klasse. Graaf van Lynden van Sandenburg was Commissaris in de Orde van den Neder- landschen Leeuw en in de Oranje-Nassau- Orde; Grootkruis in de Huisorde van Oranje terwijl hem ook meermalen hooge buitenlandsche onderscheidingen ten deel zijn gevallen. De ter-aarde-bestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats hebben op as. Donderdag des namiddags te 1 uur op de begraafplaats te Neer Langbroek. In den vroegen ochtend van dien dag zal het lijk van hier worden overgebracht naar het Kasteel van de familie Van San denburg te Sandenburg. Nadat alsdan een rouwdienst zal hebben plaats gehad zal het zielloos hulsel in den familiegrafkel der op bovengenoemde begraafplaats wor den bijgezet. CHRISTELIJK-NATIONALE WERKMANSBOND. Buitengewone algemeene vergadering. De Christelijk-Nationale Werkmansbond heeft te Utrecht een buitengewone alge meene vergadering gehouden onder leiding van den heer P. J. Nahuisen te Utrecht. Blijkens het jaarverslag van den heer C. Sneep, te Raamsdonkveer, secretaris van den bond, werden in het hondsjaar 1931—1932 dertien nieuwe afdeelingcn opgèricht. De verslagen der verschillende fondsen getuigden op velerlei wijzen van dit mooie werk van den Werkmansbond. Zoo had het fonds Uitkeering bij overlijden, aan het einde van 1931 38.042 verzekeringen met een kapitaal van f. 2.954.919; de totale bezittingen van het fonds waren f. 567.490, waartegen als schuld staat de wiskundige reserve van f. 378.362. WERKLOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN. 85 pCt. der grondwerkers en 60 pCt. der bouwvakarbeiders zijn werkloos. De werkloosheid in het bouwbedrijf is den laatsten tijd in steeds sterkere mate toegenomen. Wat de grootste bouwvakarbeidersbon den betreft, waarin de arbeiders uit de nevenbedrijven slechts gedeeltelijk zijn op genomen, zijn de cijfers volgens 't „Hbld." als volgt: in werk- aantal waarv. versch. leden werkl. 'ronde cijfers) Alg. Ned. Bouwarb. Bond 31.200 14 600 3000 R.-K Bouwvakarb. Bond „St.Joseph" 28.887 14.604 2500 Ned.Chr .Bouwarb. Bond 13.800 6.436 500 73.887 35.640 6000 Op een ledental van 73.887 zijn dus 41.640 arbeiders, die in hun bedrijf geen werk meer kunnen vinden, of wel 57 pCt. Aange zien een gedeelte dezer cijfers een paar weken oud zijn moet het cijfer op het oogenblik op niet minder dan 60 pCt. wor den gesteld. De grondwerkers vertoonen het navol gende beeld: in aantal waarv. werk- grondw. werkl. versch. (ronde cijf.) Alg. Ned. Bouwarb. bond 6000 4000 1400 R.-K. Bouwvakarb. Bond „St. Joseph" 5242 3103 1300 Ned. Chr. Bouwarb. Bond 1200 611 250 12442 7714 2950 Het aantal der grondwerkers, voor wie op de normale arbeidsmarkt geen plaats is, bedraagt volgens de laatstbekende cijfers dus 10664 of wel 85 pCt. en is op 't oogen blik waarschijnlijk nog iets hooger. De werkloosheid onder de aannemers is overeenkomstig die der bouwarbeiders. Aan de Regeering is door de organisa ties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf met klem verzocht een advies commissie in te stellen om door perma nent overleg tot een anderen koers in de werkverschaffingspolitiek te komen, ten einde vernietiging van het bedrijf te voor komen. Zoowel onder werkgevers als onder werknemers is men namelijk de meening toegedaan, dat de geweldige werkloosheid in de bouwvakken, welke ver uitgaat bo ven het gemiddelde indexcijfer in Neder land. een gevolg is van de regeeringspoii- tiek. o SALARIS-VERLAGING TE 's-GRAVENHAGE. Voordracht van Burgemeester en Wethouders. Thans is de voordracht van B. en W van 's-Gravenhage inzake de salariswijziging van het gemeentepersoneel verschenen, waarbij aan den gemeenteraad wordt voor gesteld. de loonen en salarissen, alsmede de wachtgelden met 2'/»°/o te verminderen. Voorts stellen B. en W. voor aan den va- cantiebijslag een tijdelijk karakter te ver- leenen, zoodat deze voorloopig voor 1933 gehandhaafd blijft. Voorgesteld wordt de nieuwe regeling per 1 Februari a.s. te doen ingaan, omdat de gemeenteraad eerst in Januari as. bijeenkomt. DE POSTVLUCHTEN. Het retourvllegtuig „Pelikaan" is Zon dagochtend uit Marseille vertrokken en te 14.18 uur op Schiphol geland. Aan boord bevonden zich drie passa giers. waarvan twee de reis van Bandoeng naar Amsterdam hadden medegemaakt, terwijl de derde passagier te Batavia was ingestapt. Het vliegtuig had 400 K.G. post aan boord. EEN BEROEP OP DE EENHEID DER ARBEIDERSKLASSE. De Federatie Amsterdam van de S. D. A P. heeft op den Eersten Kerstdag de gebruikelijke Kerstvergadering in het Concertgebouw gehouden, waar de zaal tot de laatste plaats bezet was. In zijn openingsrede heeft de voorzitter der Federatie wethouder S. R. de Miranda de nagedachtenis geëerd van den pas overleden Duitschen Socialistischen leider Ed. Bernstein. De Kerstrede werd uitgesproken door den voorzitter van de Kamerfractie der S. D. A. P. ir. W. Albarda. Spr. herinnerde er aan, dat hij reeds drie maal te voren in een Kerstrede de hoop op het naderend herstel had uitge sproken. In plaats van te luwen neemt de crisis echter in omvang en hevigheid toe. Geen tak van landbouw, nijverheid, verkeer en handel ontkomt aan de cri sis. Misschien als eenige uitzondering: de wapenindustrie, die de middelen vervaar digt om de menscheheid geheel ten gronde te richten. Volgens de cijfers van den Volkenbond bedraagt het aantal werkloozen op de ge- heele wereld ongeveer dertig millioen. In één rij met een onderlinge afstand van anderhalven meter achter elkaar geplaatst zouden zij de geheele aarde omspannen, als een gordel van leed en opstandigheid, als een gordel ook van schande voor de hedendaagsche beschaving. In ons land bedraagt het aantal werk loozen 314.000 hetgeen beteekent, dat met de gezinnen 1/8 of 1/7 deel van ons ge heele volk van steun moet leven. In de groote steden is de toestand nog erger: in Amsterdam met minstens 50.000 werk loozen moet 1/5 deel der bevolking worden gesteund. Het loonverlies op de geheele wereld wordt geraamd op dertig duizend millioen gulden per jaar- Niet alleen op economisch, doch ook op staatskundig terrein blijven de regeerin gen in gebreke wat spr. in den breede uit eenzette. Hij wees er vervolgens op, dat de sociaal-democraten in hun eisch tot natio nale ontwapening in ons land niet alleen staan; ook de sociaal-democraten in Noorwegen, Denemarken, Zweden en Zwitserland eischen nationale ontwape ning en in de andere landen wordt de groep onder de socialisten, die dezen eisch voorstaan, steeds sterker. In een tijd, dat bezuinigd moet worden op sociale instellingen en onderwijs, zegt spr.: bezuinigt in de eerste plaats op de militaire uitgaven, schaf de wapiens af en gebruik de millioenen om den welstand en het geestelijk leven van het volk te ver heffen. Een van de gevolgen van den oorlog is ook de politieke ontwrichting. Velen, door de crisis tot wanhoop gebracht, loopen over naar het fascisme en het communis me. Zij, die meenen, dat de democratie dood is, vergissen zich echter en spr. wees op de afneming van den invloed van het fascisme bijvoorbeeld in Duitschland. Bij de in het jaar 1932 plaats gehad heb bende verkiezingen in Frankrijk, Enge land, Duitschland en België blijkt, dat de democratische gedachte weer veld wint. Daarom zijn de verkiezingen, die in 1933 in ons land worden gehouden, zoo be langrijk. Tegen de anti-democratische krachten, die ook in ons land beginnen op te komen, riep spr. de sociaal-dema- craten op te strijden. Komende tot de bespreking van den politieken toestand, verklaarde de heer Albarda, dat de S D. A. P. niet zal deel nemen aan een zoogenaamde nationale regeering, wanneer de andere partijen niet voor een groot deel de eischen van de sociaal-democraten willen inwilligen. Wij vreezen niet de verantwoordelijkheid en wij hebben dit getoond in de gemeenten, waar wij over voldoenden invloed be schikken Maar wij weigeren als kleine minderheid in een gemengde combinatie de verantwoordelijkheid te dragen voor het beleid van anderen. Van dit stand punt zullen wij niet afwijken. Alleen bij voldoenden invloed zullen wij mede ver antwoordelijkheid dragen voor de leiding. Spr. betoogde verder, dat wanneer er een zoogenaamde onvolledige nationale regeering tot stand zal komen, dit een anti-socialistische combinatie zal zijn. Na een verdedigende politiek gedurende vier jaren, wil de sociaal-democratie thans iets bereiken al ontveinsde spr. zich de groote moeilijkheden niet. Hij is er echter van overtuigd, dat de democratie rijke vruchten zal kunnen afwerpen en noem de het verlaten der democratie het terug vallen in oude dwalingen. Spr. besloot zijn rede met een beroep op de eenheid van de geheele arbeiders- kl&ssc. De vergadering, die herhaalde malen den spreker met applaus onderbrak, zong hem tot slot de Internationale toe SNELLE TREINVERBINDINGEN. Korte treinen met 120 K.M. snelheid. Naar het Hbld. meldt liggen te Utrecht bij de N. S. plannen gereed tot het inleg gen voor zekere drukke trajecten van zeer snelle, korte treinen, die tot 120 km, per uur rijden zullen. Men verwacht alleen op de goedkeu ring van den minister om tot inleggen over te gaan. R.-K. VOLKSPARTIJ. Deze partij hield te Utrecht een verga dering Na een rede van den heer Wesse- ling zijn twee resoluties aangenomen. In de eerste wordt de wenschelljkheid ja noodzakelijkheid bepleit tot een samen werking van alle democratische katholie ken in Nederland, waartoe de R.-K. V.-P. op behoorlijke voorwaarden niet ongene gen is. Aan het partijbestuur werd opgedragen alles te doen om het beoogde doel te be reiken. In de tweede werd het algemeen advies van het partijbestuur goedgekeurd, zoodat bij de verkiezingen de R.-K. V.-P. zal uit komen in 3 groepen van 6 rijkskieskringen en in iedere groep ten minste 12 candi- daten, waarvan de lijsten onderling ver bonden zullen worden, terwijl een centraal kiesbureau de leiding der verkiezingen ter hand zal nemen. Meegedeeld werd, dat het ledental snel naax de. 10.000 loopt, CONGRES DER ONAFH. SOCIALISTISCHE PARTIJ. Tegen de cumulatie van salarissen. Gedurende de Kerstdagen heeft de O.SP. te Utrecht haar derde congres ge houden, dat Zaterdagmiddag begon. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer P. J. Schmidt, mede, dat het ledenaantal der partij in dc laatste weken weer was gegroeid en op het oogen blik 7027 bedroeg. De O.S.P. had in de eerste jaren van haar bestaan te kampen gehad met alle moeilijkheden die een kleine partij kan doormaken, maar had thans haar plaats als goed georganiseer de revolutionaire partij in Nederland ver overd. Ter inleiding van de algemeene discussie over het beleid van het partij bestuur en de redactie van ..De Fakkel", verklaarde de voorzitter dat de O.S.P met dc stichting van het Antifo ihct comité tegen oorlog en fascisme) een poging ge daan heeft om tot een zoo breed mogelijk eenheidsfront te komen. Het N.A.S. tracht echter via deze samenwerking de leden der O S P. over te hevelen naar zijn eigen organisaties, terwijl de O.S.P op het standpunt staat, dat haar leden zooveel mogelijk in de vakbonden van het N.V.V. georganiseerd moeten zijn. Het partij bestuur deed daarom een voorstel om het te machtigen, de samenwerking met het N.A.S. in het Antifo te verbreken indien het N.A.S. voortgaat met de thans ge volgde tactiek. Dit voorstel weid met slechts 5 stem men tegen aangenomen. In de huishoudelijke avondzitting wer den de partij-financiën en de cumulatie kwestie besproken. Het volgende voorstel ran het partij-bestuur werd na eenige discussie met slechts 7 stemmen tegen aangenomen. Het congres besloot o.m.: a. het maximum-salaris voor directe partij-functionarissen vast te stellen op f. 3000 - per jaar; b. wanneer partijgenoolen de partij vertegenwoordigen in publieke lichamen, hun salaris niet hooger te stellen dan dat van partij-functionarissen. Tot partij-penningmeester werd gekozen de heer G. A. Steen te Amsterdam. De huishoudelijke zitting van Zondag morgen was gewijd aan de bespreking van de statuten en de candidatenhjst voor de Tweede Kamer-verkiezingen. Deze werd bij schriftelijke stemming met slechts een enkele afwijking van het partij-bestuurs- advies, aldus vastgesteld: 1. P. J. Schmidt, 2. K. R. van Staal, 3. Mohammad Hatta, 4. J. de Kadt, 5 D. de Jager. Hierna hield de partijsecretaris, de heer J de Kadt. een uitvoerige inleiding over den politieken toestand en de komende verkiezingen, waarbij hij vooral het land bouwvraagstuk uitvoerig belichtte. Nadat de heer De Kadt gistermorgen de discussie op ziin inleiding had beantwoord hield de heer K. R. van Staal een referaat over „Onze strijd voor de werkloozen" Spr. lichtte een uitvoerige ontwerpreso lutie van het partij-bestuur toe, met als voornaamste punt de invoering van een Rijkssteunregeling met indeeling der ge meenten in vijf klassen en wettelijke premievrije werkloosheidsverzekering en vaststelling van den leeftijdsgrens om voor steun in aanmerking te komen op 18 jaar, alsmede gelijkstelling van mannelijke en vrouwelijke werkloozen Tevens protesteert de resolutie tegen de uitbuiting der te- werkgestelden in de werkverschaffingen, die steeds meer gebruikt worden voor de uitvoering van productief werk en daar door de normale loonen aantasten, terwijl tenslotte wordt uitgesproken, dat binnen het raam van het kapitalisme geen alge- heele oplossing van het werkloozenvraag- stuk mogeliik is. In de middavzltting werd deze resolutie nsdat verschillende spreke-s het woord hadden gevoerd, en de heer van Staal had gerepliceerd, met algemeene stemmen aangenomen, nadat eenige wijzigingen waren aangebracht Een aantal voorstellen van de afdeelin gcn werd ingetrokken, of Inor het partij bestuur overgenomen. Twee voorstellen van de afdeeling IJmoiden, om geen po'itie-beambten tot de O.S.P. toe te laten en cm te komen tot fusie met de Revolu tionair Socialistische Partij werden met bijna algemeene stemmen verworpen. Te ongeveer vier uur werd het congres met een slotwoord van den heer Schmidt gespten. DORUS RIJKERS FONDS. Op de vergadering van het hoofdbestuur van 't Dorus-Rijkersfonds zijn het nieuw ingestelde college van commissarissen en de nieuw benoemde leden van het hoofd bestuur geïnstalleerd door den voorzitter van het Fonds. De vergadering besloot om ondanks het groote nadeelig saldo over 1931 en de ge leden koersverliezen de uitkeeringen over 1933, in totaal ruim f. 36,000 niet te ver lagen, overwegende dat de gelden door het Nederlandsche volk zijn bijeengebracht voor de thans levende helden der zee en niet voor de beoefening der weldadigheid in de toekomst. De hoop werd uitgesproken dot zoowel autoriteiten als particulieren een eere plicht jegens de verdienstelijke redders van menschenlevens willen vervullen, door volle medewerking te geven aan het na tionale en liefdadige doel om deze redders gedurende hun laatste levensjaren te red den uit gebrek aan armoede. Het postgiro van het secretariaat is 21602 's-Gravenhagc. HET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. De onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van den Bond van Con- fectiefabrikanten en den Bond van Ar beiders in de Kleedingindustrie over een nieuwe collectieve overeenkomst zijn afge broken, omdat van werknemerszijde de door de werkgevers voorgestelde loonsver laging niet werd aanvaard. De werkgevers in de confectleindustrie hebben aan hun arbeiders medegedeeld, dat met ingang van 1 Jan, een loonsverlaging van 10 pro cent zal worden ingevoerd. Ruim 1000 arbeiders en arbeidsters zijn by deze verlaging betrouten. VOOR WOENSDAG 28 DECEMBER. Hilversum 296 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA 10.00: VPRO - 8 00 Gramofoonpl. 10.00: Morgenwij ding 10.15: Voordracht C. Rijken 10.35: Gramofoonpl. 11.40: Voordracht C. Rijken 1200: Gramofoonpl. 1230 2.20: Concert Joh. Jong (orgel) en W. Drukker (viool) 2.15: Voordracht door R. Numan 3.00: Voor de kinderen 5.00: Muzikaal allerlei m.m.v. C. Steyn (accordeon, piano), J. Carlquist (banjo, guitaar), E. Charmon (zang), R. Benninck (xylofoon, slagwerk), J, Vogel (piano), Joh. Jong (orgel) en L Miermet (viool en mandoline) 6.30: R.V.U. 7.00: P. Tiggers Dlrrigenten en hun opvattingen (met gramofoonplaten) 7.55: S.O.S - Berichten 8.00: Dr. van Lier: Louis Pasteur 8.20: VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 9.15: „Uit het leven van Johan-' nes Pinneberg", van Hans Fallada, bew. R Numan VARA-tooneel o.l.v. W, van Cappellen) 10.15: Vaz Dias 10.25:, VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot 11.20— 12.00: Gramofoonplaten. Huizen. 1875 M. Uitsluitend NCRV- programma 8.00: Schriftlezing 8.157 Gramofoonplaten 10.00: Zang door het NCRV-Dameskoor 10.30: Morgendienst 11.00: Concert. Z. Hulleman (flui), B L. Doomernik (fagot) en A. H. Warnars (piano) 12.45: Orgelspel 1.30: Gra mofoonplaten 2 00: Landbouwuurtje 3.00: Chr. Lectuur 3.30: Concert door het Trio v. d. Horst m.m.v. mevr. C. van Ravenzwaay-Möllenkamp (zang) 5.00: Kinderuurtje 6.00: Grmofoonplaten 6.15: Praatje over Zending 6 45: Cau serie 7.00—7.30: Afgestaan 7.45: Ned. Chr. Persbureau 8.00: Orgelspel 9 00: Lezing over rubber 9.30: Concert door het Symphonie-orkest IH.O.V.) o.l.v. F. Schuurman ca. 10.00: Vaz Dias 11.00 —11.30: Gramofoonplaten. Daventry. 1554 M 10.35: Morgen wijding 10.50: Tijdsein, berichten 11.05: Lezing 12.20: Orgelspel Q. Mac Lean 1.05 Leonardo Kemp's orkest 2.20: Gramofoonplaten 3.20: Piano recital E. Lush 3.35: Sted. orkest Bour nemouth o.l.v Sir Dan Godfrey m.m.v. A. Verne (piano) 5.05: Orgelspel Reg, Dixon 535: Kindcruur 6.20: Berich ten 6.50: Lisztrecital door M. Reeve (piano) 7.10, 7.30 en 7.50: Lezingen 8.20: Operaconcert m.m.v. solslten. koor en orkest o.l.v. S. Robinson 9.20: Berichten 9.40: The green goddess", van W. Archer. Regie: H. Rose 11.10: Lezing 112512.00: Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio Paris" 1724 M. 8.05:' Gramofoonplaten 12.35: Concert d. h. Omroeporkest 12.50: Orgelconcert 1.25: Concert d. h. Omroeporkest 700f Gramofoonplaten 7.40: Concert door het Omroeporkest 820: Radiotooneel 10.20: Gramofoonplaten. Kalundborg. 1153 M. 11.20—1.20: Concert uit hotel Angleterre 1.20—1.50.' Gramofoonplaten 2.20420: Omroep orkest o-l.v. Mahler m.m.v. M. Jacobsen en M. A. Therp (zang) 4.205.20: Feestultzending van de Kopenhaagsche Radio-club 7.20: Noorsche muziek oJ.v. E. Reesen 8.50: Nationale liederen door V. Larsen 9.05: Radiotooneel 9 40 10.25: Kamermuziek door strijkkwintet 10.2511.50: Dansmuziek o.l.v. Teddy Pe tersen. Langenberg. 473 M. 6.25 en 10.40:' Gramofoonplaten 11.20: Concert door het Omroeporkest o.l.v. Caspar 12.20: Concert o.l.v. Wolf 1.50: Gramofoon platen 4 20: Weragorkest o.l.v. Busch- kötter m.m.v piano. Uit Heilsberg:' „Grenze im Osten". van K. Brack 7.50:' Goethe-proeramma 9.50—11.20: Con cert oJ.v. Wolf. Rome. 441 M. 8.05: Concert m.m.v. kwartet, sopraan en cello 850: „Bet- tina", blijspel van de Musset 9.20: Ver volg concert. Hierna gramofoonplaten 10.15: Berichten. Brussel. 508 en 338 M. 508 M.: 12 20f Concert uit Antwerpen o.l.v Moreaux 130 Vervolg concert 5.20: Omroep- kleinorkest o.l.v. Leemans 6 35: Piano recital mej. L. Chantraine 7.20: Gramo foonplaten 8 20: Omroeporkest o.l.v. F. André 10.30: Concert uit Antwerpen o.l.v. P. Moreaux 338 M 12.20 Zio 508 M 5.20: Omroeporkest o.l.v. F. André 6.20: Gramofoonplaten 6.50: Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans 9.05: Concert uit het Conservatorium m m v F Pollain (cello) 11.0011 20: Gramo foonplaten. KOEWACHT WIL GEEN DOKTER. Sedert ruim dertig jaar is in de ge meente Koewacht (Zeeland) geen genees kundige noch verloskundige gevestigd, hoewel het aantal inwoners op 31 Decem ber 1931 reeds 2559 bedroeg voor de Ne derlandsche gemeenten, terwijl in de ge lijknamige gemeente op Belgisch grondge bied onmiddellijk over de landsgrens gelegen circa 600 menschen wonen Geneeskundige hulp moet door de inwo ners dezer gemeente thans betrokken wor- oen uit Axel of Hulst, dan wel uit de Bel gische dorpen Moerbeke en Steneke; deze afstanden varieeren van 9 tot ongeveer 6 K.M. Koewacht behoort nog tot de ge meenten waar kinderen geboren worden zonder verloskundige hulp (in 1931 nog 28 pCt. van het totaal aantal geboorten). De zuigelingensterfte in deze gemeente bedroeg in het tijdvak 1926—1930 11 pCt., tegen een gemiddelde van 6.41 pCt. voor de Nederlandsche gemeenten met een in woner-aantal beneden 5000. De inspecteur der Volksgezondheid dr G D Hemmes, heeft eenigen tijd geleden het gemeentebestuur geadviseerd om tot het aanstellen van een gemeente-arts over te gaan. Dit advies is niet opgevolgd, waar- Hemmes zich met een uitvoerig schrijven tot Gedep. Staten van Zeeland gewend heeft, teneinde op eenigerlel wijze een voor de volksgezondheid noodzakelijke verbetering mogelijk te maken. Gedep Staten hebben zich thans tot B. en W van Koewacht gewend met de vraag, waarom niet tot het aanstellen van een arts wordt overgegaan. „Hbld o VERSPREIDE BERICHTEN. Het heeft H.M. de Koningin behaagd, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan win ?orl van Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van Offi cier, het preadicaat „Koninklijke" te ver- leenen. on~a-Keiiainjsifr van Economische Zaken engheid zal Donderdag 29 dezer rdet zijn gewone audiëntie houden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9