LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 27 December 193 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. GROOTE VERDUISTERING BIJ HET CENTR. ISRAEL. WEESHUIS IN TOTAAL f.112.000 VERDUISTERD. Geen cent meer in kas. Naar wij vernemen is op last van den officier van justitie bij de Rechtbank te Den Haag door de Haagsche politie Zon dagochtend gearresteerd de accountant E. V., Pan., oud-lid van den Haagschen Ge meenteraad en exploitant o.a. van het Apollo Theater in de Spuistraat aldaar. De heer V. wordt n.l. verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ren van effecten en kasgelden tot een to tale waarde van ongeveer f. 100.000, ten nadeele van de Stichting „het Nederl- Israëlltisch Wees- en Doorgangshuls alhier van welke stichting hij regent-penning meester is, en welke waarden door hem in die functie werden beleend. Hij zou deze gelden nJ. hebben aange wend In zijn particuliere zaken, waarvan de financiën in de laatste Jaren in de war waren geraakt. De verduistering moet dan ook reeds In de laatste jaren gepleegd ziin. De effecten van het Ned. Israël. Wees- en Doorgangshuls bestonden nagenoeg alle uit sollëde fondsen, zooals Staatslccningen e.d., waarvan de koers ongeveer de nomi nale waarde nabijkwam. De reeele waarde van deze stukken wordt dan ook op plm, f 60.000 geschat het overige bedrag be stond uit kasgelden. De heer V. is thans aan het hoofdbureau van politie te Den Haag in verzekerde be waring gesteld. In verband hiermede hebben wij ons bi) bestuurszijde om inlichtingen gewend, waar ons een en ander volkomen beves tigd werd. Door de gepleegde verduisterin gen is de genoemde Stichting volkomen van haar gelden beroofd; de verduisterde som bedraagt in totaal f. 112 000. De aandacht op een en ander werd in de eerste plaats gevestigd, doordat de pan den van het Apollotheator te koop stonden. De boeken der stichting werden regelma tig gecontroleerd door een accountant uit Den Haag, die zoowel over 1931 als over 1932 nog de verklaring had afgelegd, dat alle effecten aanwezig waren. De heer V. bezat het volste vertrouwen van het College van Regenten en ging door voor zeer welgesteld. Het college zal trachten het geleden ver lies zooveel mogelijk te doen herstellen en een landelijke actie organlseeren ter ver krijging van de noodige gelden, ter dek king van de dagelijksche uitgaven. Zoodra men in onze stad hoorde, welk 'n ramp het Weeshuis getroffen had zijn reeds van verschillende kanten bedragen spontaan binnengekomen, om in den erg- sten nood te voorzien. Het spreekt wel vanzelf, dat er binnen afzienbaren tijd een beroep zal worden gedaan op de milddadigheid der burgerij. Verder zal zoo spoedig mogelijk een ver gadering belegd worden om den stand van zaken uiteen te zetten. Hedenmiddag kwamen reeds eenige re genten bijeen ter bespreking van den toe stand. Tot pennlngmeesteresse der Stichting is aangewezen mevrouw R. OosmanMendes da Costa, Witte Singel 19. Nader vernemen wij nog. dat hoewel de verduisteringen op zeer geslepen wijze zijn geschied de heer V. was zelf aocoun- tant er thans een diepgaand onderzoek ingesteld wordt naar de transacties die de heer V. in verband met het weeshulsgeld heeft gedaan Het is geenszins uitgesloten dat derden, die met den heer V. deze transacties hebben aangegaan, onvoorzich tigheden hebben begaan waarvoor zij zoo mogelijk ter verantwoording zullen worden geroeoen. In één belangrijk geval kan het als vrijwel vaststaand worden aangenomen, dat transacties zijn verricht, waarvoor geen enkele rechtsgrond aanwezig was. Daar in dit geval financieel verhaal moge lijk zal zijn. hoopt het bestuur, dat het in stellen van een actie eenlg succes zal kun nen oogsten. Onmiddellijke steun is echter dringend geboden! Niet minder dan 60 kinderen worden in het Weeshuls verpleegd, waarvoor de jaar- lijksche kosten f. 27.000 bedragen. KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. Rede van den heer Zwertbroek. In de Stadsgehoorzaal werd Zaterdag avond een geanimeerde Kerstvergadering gehouden van de S.D.A.P. Voor den aan vang speelden Joop Compter en zijn or kest uit Den Haag strijdliederen, die door de aanwezigen enthousiast werden mede gezongen. De bijeenkomst werd door mr. van Eek met een korte inleiding geopend. Kersttijd is een tijd. aldus spr.. waarin men de gedragslijn vaststelt voor t vol gend jaar en waarin overal de vredes- klanken worden gehoord. Kersttijd is ook een tijd, waarin de S.D hun vergaderingen houden tegen het kapitalisme, zijn wij dan geen voorstanders van den vrede? Ja zeker: wij zijn soldaten van den vrede, doch ook strijders voor een maatschappij, waarin vrede mogelijk zal zijn. Onze strijd gaat tegen een maatschappij, waarin over vloed voor den een en gebrek voor den ander is. Mr. van Eek zette vervolgens uit een welke gebreken de kapitalistische maatschappij aankleven; het socialisme zal echter vrede en welvaard schenken! De mogelijkheden daartoe zijn evenwel nu nog in handen van de bezitters der groote kapitalen. Hij hoopte, dat deze ver gadering wederom de strijdlust zou aan wakkeren en heette den heer Zwertbroek welkom evenals den heer Ru Mulder, die voordrachten ten beste zou geven en „De Stem des Volks". Deze vereeniglng zong onder leiding van den heer Otto de Nobel diens compositie s „Internationale", „Bood schap op de Hei' en ..Morgenrood" Hierop was het woord aan den heer Zwertbroek. secretaris der V.A.R.A. Het is een gewoonte geworden, aldus sprom in dezen tijd een beeld te geven van de maatschaopij In dit jaar en hoe deze zich in het volgend jaar zal ontwikkelen. Wij behooren niet tot den kring van hen dia zingen van „Vrede op aarde, in de men- schen een welbehagen Want er heerscht strijd, van volk tegen volk. van staat te gen staat, doch ook de klassenstrijd Is het noodig. om wanneer het Kerst v-rt gevierd wordt juist de klassenstrijd te prediken? Ja, aldus spr. Wij onderdrukten voeren dien strijd, omdat de bittere, harde noodzaak van lederen dag er toe dwingt. Wij zijn genoodzaakt dien strijd te voeren totdat het „Vrede op aarde" werkelijkheid en niet meer een aanfluiting zal zijn. Wij willen dien klassenstrijd niet, wij willen het volk niet opzetten. Wanneer men ons van nijd en haat beschuldigt, dan is dit onjuist; die beschuldigingen worden aan gekweekt door de kapitalisten. Het econo mische leven van dezen tijd, de inrichting van deze maatschappij houdt de Kerst- leuze tegen. Spr. denkt aan de economi sche crisis, aan de ellende der werkloos heid. Men zegt, dat er teveel is geprodu ceerd van alles; van daar de crisis. Zoo spreken de verdedigers van het kapita listische stelsel. Er is echter zóóveel voort gebracht. dat er voor enkelen geen win sten meer gemaakt kunnen worden. In werkelijkheid is br te weinig om aan de behoeften van allen te kunnen voldoen. Terwijl duizenden gebrek lijden vindt er op groote schaal vernietiging plaats van tallooze producten, Het erge is, aldus spr., dat er een zekere willekeur van enkele menschen is, die de productie in handen hebben, doch dat ook zij zelf daar niets aan kunnen doen. De leiders worden tot hun maatregelen door het tegenwoordige maatschappelijke systeem als geheel ge dwongen. De arbeider, die voortbrengt, ontvangt slechts een deel van het voort gebrachte. Omdat er geen koopkracht bij de groote produceerende massa bestaat, blijven de producten onverkocht met de groote werkloosheid als onmiddellijk ge volg. (Spr. noemt het getal van 40.000.000 werkloozen) Met hen gaan ook hun vrou wen en kinderen onder den toestand ge bukt. Er zijn er, die zeggen dat over eenige jaren het leed wel weer geleden zal zijn, maar men vergeet, dat talloozen de ellende van dezen crisis zullen blijven ondervin den. Men spreekt van een conjunctuur crisis, de werkloosheid zal weer weg ebben. Spr. constateert dat het ditmaal gelukt is het welvaartspeil van den arbei der te handhaven en daarom zal bij een opleving echter iedere werkgever genood zaakt zijn nog meer „efficiency" te be trachten. De werkloosheid van thans is een „structuur" werkloosheid; zij zal niet opgeheven worden. Er is daartegen één middel: n.l. verkorting van den arbeids tijd. Daarom is het verheugend dat de S.D. op hun program de 40-urige werk week hebben geplaatst. Ook elschen wij, aldus spr., bij verkorting van de werk week .het loon van thans. Dat is mogelijk, omdat er duizenden zijn, wier inkomen verre boven het gemiddelde ligt. Een extra-belasting op de hooge Inkomens is noodzakelijk. Gewerkt moet worden aan een stelselmatige egalisatie van de inko mens. Men zegt, dat de hooge inkomens niet aangetast kunnen worden, omdat de kapitaalvorming wordt aangetast. Ons productieapparaat is echter abso luut voldoende om in ieders behoeften te voorzien, dus nieuwe aanmaak van machi nes enz is onnoodig. Er is bij de Nederl. Bank door particulieren f. 200.000.000 be legd, zonder dat iemand er iets aan heeft. Voorts is in ons land voor een bedrag van f. 160 000.000 weggelegd als „een appeltje voor de dorst" enz. enz. In totaal noemt spr. een bedrag van f. 600.000.000, dat renteloos ligt; precies het bedrag dat de arbeidersklasse aan kapitaal noodig heeft om het economische leven weer op gang te brengen. Het is de meerwaarde van den arbeid van hen, aan wien dit geld onthou den is. De winsten komen den arbeiders toe. omdat zij de producten voorbrachten. Zij moeten aangewend worden in het al gemeen belang. Wij mogen ons wel eens afvragen, aldus spr., of wij ons niet te veel op het inter nationalisme hebben doodgestaard. De leuze „natlonaal-scclalist" is wel het over denken waard. Wij denken dan echter niet aan het „fascisme". Het fascisme wordt v.n. gedragen door de Jongeren der bourgeoisie, want ook zij ondervinden de gevolgen van de crisis, zij het niet in die mate als de arbeidersklasse. Logisch zou zijn, wanneer zij zich wendden tot de sociaal-democraten. Zij zien daarin echter een vijand en strijden tegen degenen, wier bondgenooten zij eigenlijk moesten zijn. Het veldwinnen van de fascistische ideo- logieén beteekent een gevaar voor onze beweging; men moet er zich tegen te weer stellen. De christelijke partijen verval- schen de sociaal-democratische ideeCn; doordat zij dit voortdurend doen, maken zij de Sociaal-Democratie tot een revolu tionaire partij. Spr. wees nog op de voorstellen van Alberda inzake de afschaffing van gewa pende corpsen. Wanneer deze verworpen worden, dan zullen ook de S.-D. genood zaakt zijn zich met de wapenen te ver dedigen. Nadrukkelijk wees spr. op de noodzake lijkheid van eenheid in de partij. In een strijdend leger is verdeeldheid een mis daad. Wanneer de eenheid bewaard blijft, aldus spr., dan zullen wij eens zegevieren! (applaus). Grooten indruk maakten hierop de voordrachten van den heer Ru Mulder, die o.a. ,De Vlucht" van Adama v. Scheltema en na de pauze „De ontmoeting tusschen het schooiertje en den kroonprins" van A M de Jong voordroeg. De drukbezochte bijeenkomst werd ver der aangevuld door diverse koornummers en muziek, waarop zij door mr. van Eek met een woord van opwekking gesloten werd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een rustige Kerstmis. De Kerstmis is op het politieke terrein zeer rustig gebleven, zooals gebruikelijk is. Koning George heeft een radioredevoe ring gehouden, waarbij hij het Britsche Volk vermaande kalm te blijven en de orde te bewaren. Rijkspresident von Hindenburg en rijks kanselier von Schleicher hebben het vol gende communiqué gepubliceerd; „De nood der werkloosheid drukt zwaar ook op de Dultsche jeugd. Noch werkver schaffing, noch arbeidsdienst kunnen ver hinderen. dat met het aanbreken van den winter honderdduizenden jonge Duitschers met werkloosheid te kampen hebben. Daarom roepen de rijkspresident en de rijksregeering het Duitsche volk met Kerstmis tot noodwerk voor de Dultsche Jeugd op. Het noodwerk zal aan de werk- lcoze jeugd gelegenheid tot ernstlgen ar beid. overeenkomstig hun beroep, bieden en tevens de mogelijkheid tot andere geestelijke en lichamelijke werkzaam heden. Behalve werk zal aan de Jeugdige werk loozen eenmaal per dag een warme maal tijd verstrekt worden De gemeenschapszin cn de offervaardig heid van alle lagen der bevolking moeten hier samenwerken, om de werklooze jeugd lichamelijk en geestelijk gezond en levens krachtig te houden, om hun wil tot kame raadschappelijke hulp te versterken. De particuliere instellingen tot hulpver leening der burgers zullen door het rijk ondersteund worden. De rijksregeering belooft aan alls in stellingen, met name de vereenigingen van jonge werkiooee Duitschers, die zich in dienst van dit noodwerk stellen, finan- cieelen steun vooral bij het uitvoeren der vastgestelde verzorging der werkloozen. Met de leiding van dit noodwerk voor de Duitsche jeugd is het rijksministerie van arbeid belast. Dit zal de noodige maatregelen nemen. In zijn Kerstboodschap heeft de Paus aangekondigd, dat 't volgend jaar. waarin de 1900ste sterfdag van Christus valt, zoo als thans ook uit het resultaat van weten schappelijke onderzoekingen kan worden aangenomen zal worden gevierd als heilig jaar ter herdenking van deze aller belangrijkste gebeurtenis. Het heilig jaar zal beginnen op Palmzondag 1933 en ein digen op Palmzondag 1934. De geheele menscbheld zal worden uitgenoodlgd. aan d^ze herdenking deel te nemen, opdat zij zal worden afgeleid van politieke twis ten. In dit verband maakte de Paus gewag van de moeilHkheden inzake de oorlogs schulden en de ontwapening. ENGELAND. De Ronde Tafelconferentie. Terwijl bij de Ronde Tafelconferentie zekere overeenstemming werd bereikt om trent kiesrechts- en andere kwesties, zijn de problemen der machtsverdeeling van de bondskamers, welke men het plan heeft op te richten, en in het bijzonder de financieele kwesties nog lang niet opge lost. De voorstellen van de conferentie worden in een witboek samengevat en zul len aan de Engelsche regeering worden voorgelegd. In de slotzitting ,dle nog door Sankey werd geleid, hield de minister voor Indlë, Sir Samuel Hoare, een optimistische rede, waarin hij de resultaten der conferentie als bevredigend kenmerkte. Men is dich ter dan ooit te voren bij een oplossing gekomen. De Engelsche regeering kan echter niet afzien van de financieele vei ligheidsmaatregelen, die door de Indische gedelegeerden zijn afgewezen. Deze maat regelen zijn noodzakelijk bij een over dracht van de financieele verantwoorde lijkheid naar Indië. Volgens de meening der regeering zullen de Mohammedanen in de bondskamers een derde deel der zetels verkrijgen. De verdeeling der zetels tusschen de Indiërs moeten de verschil lende Indische groepen en de vorsten on der elkaar uitmaken. Hoewel voor de in voering van de bondsconstitutie in Indië geen tijdstip kan worden vastgesteld, wenscht de regeering toch alle hinderpa- I len zoo spoedig mogelijk uit den weg te i ruimen. I Lord Sankey drong er bij de inlandsclie vorsten op aan. dat zij niet de invoering van de constitutie door een houding van verzet zouden vertragen. „Indië", verklaar de hij, „is dorstig; wij hebben den beker aan zijn lippen gezet: verhinder het land thans niet te drinken". Morgen hoopt de heer C. Peltenburg Pzn., directeur van de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill, zijn 80sten verjaardag te gedenken. Zeer vele belangrijke uitgaven, vooral in de Chineesche en andere Oostersche ta len, zijn onder zijn beheer tot stand ge komen Behalve als uitgever heeft de heer Pel tenburg verder nog plaatselijke bekend heid als regent van talrtike hofies en tot voor kort als commandant van de Bur gerwacht le Oegstgeest, welke functie hij 12'/- jaar heeft waargenomen. Eenige jaren geleden werd hem het ..Kruis van Verdienste" verleend door den Ned. Bond van Burgerwachten. Ingesteld voor commandanten, die zich op bijzon dere wijze voor hun corps verdienstelijk hebben gemaakt. Geregeld nam hij deel aan de wekelljk- sche schietoefeningen te Katwijk, zelfs wanneer de weersgesteldheden ongunstig waren. Morgenmiddag van 35 uur zal er in Maison Bruyns gelegenheid zijn den kras sen jubilaris te comnlimenteeren. - De wethonde: vooi Sociale Zaken de heer mr, Romiin en de wethouder voor Onderwijs, mr. Tepe. zijn verhinderd mor gen spreekuur te houden. DUITSCHLAND. Eenheidsprijzen. In Pruisen zijn den dag vóór Kerstmis 4800 gevangenen tengevolge van de am nestiewet in vrijheid gesteld. In het volgende nummer van het staats blad zal een verordening worden gepubli ceerd. die, met verandering van de bepa lingen der noodverordening van 9 Maart 1932, het tot dusverre slechts voor steden met minder dan 100.000 inwoners geldende verbod van oprichting van zaken met een heidsprijzen uitbreidt. Aanleiding tot deze uitbreiding is de vermeerdering van het aantal klachten uit den handeldrljvenden middenstand over de groote concurrentie der magazijnen met eenheidsprijzen. ZWITSERLAND. Contingenteering van radiotoestellen. De Zwitsersche Bondsraad heeft in zijn laatste zitting vóór Kerstmis besloten tot nieuwe beperking van den invoer en ta- riefsverhooging. Voortaan zullen ook radiotoestellen wor den gecontingenteerd. Met dezen maatre gel wordt beoogd de Zwitsersche uurwerk industrie in staat te stellen zich voor een gedeelte te gaan toeleggen op het fabri- ceeren van radiotoestellen. De toestem ming tot invoer zal worden verleend op basis van den invoer van het jaar 1931. De in den laatsten tijd sterk toegenomen vraag naar radiotoestellen is niet vreemd aan deze contingenteering. Voorts heeft de Bondsraad besloten de invoerrechten op kunstmest te verhoo:gen van 2 op 3 Zw. fr. per 100 K.G., terwijl op d'en uitvoer van katoen-weeftoestellen een ter*f vin 800 Zw. fr. zal worden geheven. FRANKRIJK. Chéron's plannen. Naar gemeld wordt zal de minister van Financiën, Chéron, door de volgende vier maatregelen de toestand der Fransche fi nanciën verbeteren: le. Uitgifte van een conversie-leening. 2e. Invoering van een nieuwe personeele belasting. 3e. Vermindering van het aantal leger divisies van 20 tot 14, waardoor een be sparing van l'/i milliard francs verkregen wordt. 4e. Krachtige bestrijding van de belas tingontduiking. SPANJE. Generaal Berenguer op vrije voeten. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaan- sche regeering den vroegeren premier generaal Berenguer voorloopig op vrije voeten heeft gesteld, aangezien zijn ge zondheidstoestand ernstige zorgen baart. Berenguer zal zijn woning evenwel niet mogen verlaten zonder de nadrukkelijke toestemming der autoriteiten. Bevorderd is met ingang van 1 Ja nuari 1933 tot assistent le klasse, de heer W. P. Smit. assistent aan het postkan toor alhier. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 19 Dec. 48 48 Dinsdag 20 Dec. 56 56 Woensdag 21 Dec 55 55 Donderdag 22 Dec. 57 57 Vrijdag 23 Dee. 55 55 Zaterdag 24 Dec. 55 55 De 51-jarigen C. v. d. L,, rijdende op den Sofiaweg, verloor de beheerschlng over zijn stuur, waardoor hij viel en zijn linkerdijbeen brak. Met ingang van 31 Dec. as. wordt de halte Tulnstadwljk als stopplaats voor de versnelde tram lngelascht. Naar wij vernemen wordt alhier tot 16 Januari 1933 gelegenheid gegeven tot verandering der nummerplaten van auto's wanneer deze niet in overeenstemming zijn met de voorschriften. VEREENIGDE STATEN. Officieele cijfers Grieksche schuld opgeschort De kinderen uit de fabrieken. De officieele cijfers va nde presidents verkiezing op 8 November Jl. zijn als volgt: Totaal aantal uitgebrachte stemmen 39.734.351. Uitgebracht voor Roosevelt 22.813.786, voor Hoover 15.759.266, voor Thomas socia list) 881.951, voor Foster (communist) 102.785, andere stemmen 175.000. Bij deze presidentsverkiezing zijn meer kiezers opgekomen, dan ooit in de geschie denis van de Vereenigde Staten is gê- beurd. Het Amerikaansche ministerie van Fi nanciën heeft volgens een officieele mededeeling de Grieksche schuldenter mijn, welke den lsten Januari vervalt, voor twee Jaren opgeschort, dus tot einde 1934. De nationale commissie voor kinder arbeid heeft aangekondigd, een uitge breide campagne te zullen beginnen, om meer dan 2.000.000 kinderen uit de fabrie ken te nemen, waar zij thans werken, en hen weer op de schoolbanken te zetten, teneinde aldus plaats te maken voor vele mannelijke en vrouwelijke arbeiders, die thans werkloos zijn. In een desbetreffend communiqué wordt verklaard, dat meer dan 3 millloen kin deren tusschen de 7 en 17 jaar oud van school af zijn, terwijl ruim twee millloen kinderen op fabrieken werkzaam zijn. Daar 10 millloen volwassenen zonder werk zijn, acht de commissie den huldi gen toestand een bedreiging van het na tionale welzijn. De hulp van alle werk gevers wordt daarom ingeroepen, om kinderen beneden de 16 jaar niet in dienst te nemen en aan de autoriteiten wordt verzocht, den leeftijd, waarop de kinde ren de school mogen verlaten, hooger te stellen. ZUID-AMERIKA. Militair complot in Chili. De politie in Chili heeft een twintigtal officieren en onder-officieren gearresteerd, die een complot tegen de veiligheid van den Staat hadden gesmeed. De omwente lingspoging was voorbereid ter gelegen heid van de ambtsaanvaarding van den nieuwen president der Chileensche Repu bliek, Arturo Alessandria. PERZIE. Raadsman van den Sjah ontslagen. Een besluit van den Sjah van Perzië om ontslag te verleenen aan Timoertasj, die in zijn kwaliteit van hofminister de voor naamste raadsman was van den Sjah, heeft groot opzien gebaard. Aangezien Ti moertasj een groote rol gespeeld heeft in de onderhandelingen met de Anglo-Per- sian Oil Company, voor de concessie werd ingetrokken, wordt dit ontslae in verband gebracht met het huidige conflict. Of schoon het ontslag nog niet officieel be kend is eemaakt, verluidt toch. dat dit zijn oorzaak vindt in ontevredenheid van den Sjah over de wijze, waaron h'i verschillen de problemen, waaronder de zaak met de Anglo-Persian behandeld heeft. HET SCHULDENVRAAG8ICK. WASHINGTON, 26 Dec. (Reuter) behandeling der schulden-problemen waarschijnlijk tot 4 Maart worden ulto steld. Reuter verneemt, dat presii Hoover geen nut ziet in het benoemen een speciale schulden-commissie en dat geneigd is het geheele probleem aan l sevelt over te dragen. Roosevelt voert op het oogenblik bes» kingen met zijn raadslieden doch deze raadslaglngen zijn zeer geheim en er - geen aanwijzingen welke taktlek Rooset tegenover de schuldenaars zal toepas Aangenomen wordt, dat er in het voorj-. een speciale zitting van het nieuwe c gres zal worden bijeengeroepen, w- niet alleen de schuldenkwestie, doch de binnenlandsche problemen, als drankverbod, steun voor de landbou en het in evenwicht brengen der ting, zullen worden besproken. PARIJS, 26 Dec. (Reuter) Volgens tot dusver onbevestigd bericht uit VI hington heeft de Amerikaansche ml van buitenlandsche Zaken, Stimson, den Amerikaanschen gezant te Parijs trouwelijk opdracht gegeven er bij fe Fransche regeering op aan te dringen, jf de achterstallige termijn van 15 Dectm' alsnog onvoorwaardelijk betaald wordt. Stimson zou verklaard hebben, dat d; tegenwoordige Amerikaansche regeutn" niet bij machte is beloften voor langer dag drie maanden te doen. PARIJS, 26 Dec. (Reuter) Op hj vergadering te Lyon heeft Herriot t«. klaard, dat het onmogelijk is voor een fc. drag van 480 millloen francs de goede be trekkingen met Amerika in gevaar le brengen en aan den anderen kant aij Hongarije een credlet van 300 million francs toe te staan en twee milliard be schikbaar te stellen tot steun van banken. Herriot toonde zich bezorgd voor de p. volgen van een eventueele breuk met Aae rika en een definitieve weigering tot ba talen en hij verklaarde, dat hij zou bij. ven strijden voor het betalen der schulds o DE FRANSCHE FINANCIËN. PARIJS, 27 Dec. (V. D.) De Financlö Kamercommissie heeft gisteren het 4;,: de regeering ingediende twaalfde re- deelte der nieuwe begrooting, dat onp veer een totaal bedrag van 4.6 millini francs beioopt, goedgekeurd. De Comes, sle besloot voorts met 10 tegen 5 sternes tot uitgifte van 5 milliard schatkistbiljd- ten ter versterking van de Staatskas, la- wijl het voorstel der regeering om t spoorwegmaatschappijen te machtig: een leening uit te schrijven ten bedur. van 1.3 milliard francs, eveneens wt goedgekeurd. De kwestie van Frankrijk's deelrers aan de Oostenrijksche leening van ffl millioen schilling is nog niet beslist, tot- wel het zeer waarschijnlijk is dat de Ks- rner vandaag of uiterlijk morgen deze zaak zal stemmen. Minister-president Boncour, de iö- ter van financiën Cheron en de oeC staatssecretaris Pierre Cot hebben si- ren in de financieele Kamercj": over Frankrijk's deelneming aan defi ning gesproken. Wanneer de ovhe- komst van Lausanne van 13 Juni 193! o voor 31 December a.s. geratificeerd zullen nieuwe moeilijkheden in Mkke en Oost-Europa te wachten zijn. Cheron voegde er aan toe, dat hi] P cipieel vijandig stond tegenover alle - nlngen aan buitenlandsche regeer® I doch dat men in dit geval met een vv nationale financieele operatie te» ken had. o ROOSEVELT EN NORMAN DAVIi ALBANY (New-York),27 Dec. (Ru®- In de belangrijke conferentie tuö» Roosevelt en Norman Davis zijn de e» vitale onderwerpen ter sprake Bebrf®7 zooals de ontwapening, de econom®» wereldconferentie, de herziening douane-tarieven, de stabilisatie der ra" en de revalorisatie van het zilvergeld. Wij hebben ontwapening noodig, Norman Davis, om het vertrouwen en het credlet te herstellen dat de stuwW- van den handel is. Roosevelt zelde aan Norman Davis. net veiligheidsgevoel tusschen devou» zou toenemen in directe verhouding de vermindering der oorlogsmiddelen herinnerde aan een gesprek, dat nu dens de vredesonderhandelingen had h, Clémenceau, waarbij deze zelde waarborg, dat er geen oorlog met Duïu land meer zou komen, bestond ln veli" held voor Frankrijk". j; Norman Davis antwoordde Ro»-*,„ daarop, dat hij een gunstige veran«™ waarnam in de houding van het f*an volk tegenover Dultschland en hij gelooven, dat zij die voor ontwapen-" werkten, ln staat zouden zijn de ond^„ booten af te schaffen, niettegenst- de bezwaren van Japan en Franarv'- Norman Davis sprak zich daan® voor een marine-overeenkomst tuf- Frankrijk en Italië, overeenkomstig verdrag van Londen en de onwettig1" ling van bombardementen uit de alsmede van giftige gassen, zware j. biele artillerie en bombordementsvi - gen. Roosevelt en Norman Davis o j, ken verder ook de oorlogsschulden, niets duidt op een verandering van sevelt's houding te dien onziehte. s])r8t de economische wereldconferentie Roosevelt zich uit voor handhaving het volledige program der conferee,^ de conferentie is Davis naar Wa-n - j,c| teruggekeerd om de besprekingen Witte Huis te hervatten. KAPELAAN UIT BELGIE EUPEN 26 Dec. (Wolff). De "JJJ.iat Nlcolaaskerk alhier werkzame a {l Gilles werd Zaterdagavond N duif biechtstoel geroepen om van *\tftjf!t waarder een koninklijk bevel I® V gjlg» te nemen waarin zijn uitwllzins binnen 24 uur gelast werd. pjpsiR De termijn werd evenwel tot verlengd om kaoelaan Gilles ln 8 held te stellen zijn pas ln orde t Deze uitwijzing heeft onder 8 lieke bevolking groote verbitter1»® rJ„ Kaoelaan Gilles was voort"1 ppei katholieke jongeUngsvereenig®" H

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2