NIEUWJ A A RS-ADVERTENTIEN 1933 NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN Groote brand aan de Aloëlaan. 73$le Jaarcanp DINSDAG 27 DECEMBER 1932 No. 22322 [OFFICIEELE KENNISGEVING ««iigiHiiiiiiiffliui Leidsch Crisis-Comité. Zaterdag 31 December Nieuwjaarswenschen Tot Vrijdag 30 December a.s. Nieuwjaarswenschen ill mmmmWÊKÊÊÊKÊÊKKKÊÊKmm'mmmm STADSNIEUWS. Een bleekerij, een timmermanswerkplaats en een woonhuis afgebrand. 0 Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 10.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. I Dit nummer bestaat uit DRIE Blade* EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden bengen ter algemeene kennis, dat door Een vergunnig is verleend aan: a. W. Cou- wenberg en rechtverkrijgenden tot het op richten van een door electromotoren ge lieven inrichting ten behoeve van het Safe-restaurant in het perceel Breestraat No. 84, Sectie G. No. 141; b. de firma L. J. Castelein en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood- en banketbak kerij in het perceel Lage Rijndijk No. 9, Beetle K. No. 3746; c. L. J. van Velzen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van len smederij in het perceel Oude Varken markt. No. 4, Sectie F. No. 750; d. F. C. van |ler Stoel en rechtverkrijgenden tot het iprichten van een zuivelinrichting in het lerceel de Genestetstraat No. 124, Sectie No. 676; e. J. de Jong en H. Kruit en ïchtevrkrijgenden tot het oprichten van en stoomwasseherij in het perceel Rün- Schiekade No. 101, Sectie M. No. 3685. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. eiden, 27 December 1932. 1775 Ic.,;, POSTGIRO No- 188690. Wij ontvingen heden: 20e collecte H.B.S. voor Meisjes f. 100.65. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van fe plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1 tot 5 regels, elke regel meer 15 ct. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' des middags 12 uur kunnen deze advertentiën worden aangeboden. Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Bij de gehouden verkiezing van ouder lingen en diakenen der Chr. Geref. Kerk alhier, zijn de aftredende ouderlingen, de heeren Langezaal en Wildschut herkozen eveneens de aftredende diakenen de heeren Lek, Overduin en Volbeda. o O Foto Bleuzé. AFSCHEID VAN DEN HEER G. J. C. METSELAAR. Op hartelijke en welgemeende wijze heb ben laboranten en assistenten van het An organisch Chemisch Laboratorium af scheid genomen van custus amanuensis den heer G. J. C. Metselaar, bij den aan vang der Kerstvacantie. Deze bescheiden werker was een veteraan onder de rijks ambtenaren. Hij bracht 47 Jaren in 's Rijks dienst door en verlaat dezen op 31 Decem ber a.s. De laatste 35 jaren was de schei dende, wien een aandenken overhandigd werd, als amanuensis aan dit Laborato rium werkzaam. De oprecht gebrachte hul de beteekende voor den heer Metselaar een groote voldoening. De ruïne van het gebouw ge zien van het Schuttersveld. Een groote uitslaande brand heeft, hedenacht de oude wasscherij ,.De Valk" "an de Aloëlaan vernield. Te ongeveer rwart over twaalf ontdekten voorbij gangers brand in de voorste woning, be woond door den heer A. Zwanenburg en «poedig stond het geheele gebouwencom plex, waartoe nog behoorden de timmer manswerkplaats van den heer H. v. Daalen "a de wasscherij van den heer D. Zaalberg «i lichte laaie. De inmiddels gealarmeerde politiepost aan den Stationsweg was het eerst ter plaatse en gaf reeds met een slang op de waterleiding water, toen de brandweer arriveerde. Deze tastte van den rijnsburgersingel af de vlammenzee aan. Öe hoog oplaaiende vlammen lokten groote massa's menschen naar het terrein van den brand. Vanaf het Schuttersveld, den Maredijk en den Rijnsburgersingel sloegen talloozen den brand gade. 1 Onder leiding van den heer Van Lith tastte de brandweer de lichtende vuurzee zóö krachtig aan. dat te ongeveer kwart over één gezegd kon worden dat zij den brand meester was, hoewel van de huizen de fabrieken niet veel meer over was dan de kale muren. Wèl woedde de brand 1 5°g fel in het achterste deel van het ge bouw, doch toen hierop de beschikbare zes «langen der twee motorspuiten werden ge- 1 ^centreerd, week ook hier het vuur voor water. Van het ruim 80-jarige gebouw staken toen alleen de buitenmuren als blijk van vergane glorie omhoog, waar- tusschen de brandweer ijverig spiedde naar vonken en smeulende plekken, die wederom in kleine vuurhaarden zouden kunnen veranderen. Het gebouw, eigendom van den in Brus sel wonenden heer Bode is verzekerd. Hulp vaardige handen hebben gered wat te red den viel uit de woning van den heer Zwa nenburg die met zijn familie sedert Zater dagmiddag afwezig was om de Kerst dagen elders door te brengen. Uit de wasscherij van den heer Zaal berg wiens machines voor f.3000 verzekerd waren, het waschgoed was niet verzekerd kon slechts een enkele baal waschgoed van het gesticht Voordorp wor den gered. De andere balen werden even als enkele partijtjes waschgoed van par ticulieren een prooi der vlammen. Bii het omhalen van een schoorsteen werden twee brandweerlieden niet ernstig gewond. De feitelijke oorzaak is nog onbekend- vermoedelijk is de brand ontstaan op den zolder van de woning van den heer Zwa nenburg. Eerst te ongeveer zes uur konden de brandspuiten inrukken Een en ander veroorzaakte natuurlijk in de omgeving hevige opschudding! WAARSCHUWING DER POLITIE. In het bijzonder worden wielrijders er op gewezen, dat zij onder alle omstandig heden in bochten, gelegen binnen de be bouwde kom de rechtezijde van den weg moeten houden. Men ziet o.a. op den hoek StationswegRijnsburgersingel, waar bo vendien door richtingslijnen op het weg dek de beide weghelften duidelijk zijn aan gegeven. wielrijders herhaaldelijk in over treding, waardoor zij de veiligheid van het verkeer, voor zich zelf en anderen, in ge vaar brengen. Het is een dringende eisch van het verkeer, dat men zich aan de re gels van den weg houdt. KERSTFEESTVIERING „N. O. M. A. T. E. G." Vierden de vorige week reeds twee af- deelingen der vereeniging „N.O.M.A.T.E G." haar Kerstfeest in besloten kring, gister middag hield de jongens- en meisjesver- eeniging hun Kerstfeest in het gebouw „Rehoboth". Onmiddellijk bij het binnentreden in de feestelijk versierde zaal. kwam men al in een echte Kerststemming. Men keek ver rast op naar den Kerstboom met haar tal rijke lichtjes! Te ongeveer half drie open de de voorzitter van Nomateg. de heer A. J. v, 't Riet met het laten zingen van Psalm 98 2 waarna hij voorging in gebed. In een kort welkomstwoord dankte bij allen gevers en geefsters nogmaals voor hun medewerking. Nadat eerst de meisjesvereeniging en kele liederen had gezongen, vertelde de heer P. v. d. Broek de Kerstgeschiedenis. Het aloude verhaal werd op zulk een pret tige wijze verteld, dat de jeugd met ge spannen aandacht toeluisterde! De ge bruikelijke tractaties ontbraken niet. Ook werd het Kerstverhaal op zeer aantrekke lijke wijze verteld door den heer Heymans. De jongensvereeniging bleef niet achter met het zingen van Kerstliederen en zong een tweetal .op stemmige wijze. Om streeks vijf uur kwam het einde. De heer C. v. 't Riet sloot met dankgebed deze vie ring. die zeer zeker tot een der zeer ge- slaagoie behoorde. o AUTOBOTSING OP DEN HAAGWEG. Gisteravond vond te ongeveer kwart over zes op den Haagweg een aanrijding plaats tusschen twee auto's, resp. bestuurd door v. L.. komende uit de richting Den Haag en den heer C komende uit de richting Leiden, beiden alhier woonachtig. De heer C. werd door de lichten van een derde auto verblind. Van de twee wagens werd het linkerwiel afgereden; de auto van den heer v. L. maakte een zwenking naar links en reed daardoor het Galgewater in De wagen bleef echter bij het struikgewas hangen, waardoor alleen den kop van de auto onder water kwam. Alle inzittenden wisten zich in veiligheid te brengen. De heer v. L. werd niet ernstig aan het hoofd verwond. TENTOONSTELLING DER LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Officieele opening in „De Lakenhal". De Leidsche Kunstvereeniging heeft voor de eerstvolgende weken een tentoon stelling georganiseerd, uitsluitend be staand uit werken, welke in het bezit zijn van Leidenaars De baten dezer tentoon stelling zullen vloeien in de kas van het Crisis-Comité. Het is dus te wenschen, dat gedurende de komende dagen zeer velen naar „De Lakenhal" zullen komen, om te genieten van oud en nieuw. Zaterdag vóór Kerstmis had de opening plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op onzen burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen. den dijkgraaf van Rijn land mr. P. A. Pijnacker Hordijk, prof. Barge leden van het Crisis-Comité n.l. de heeren Van Aggelen. ir. Fehmers en ir. Touw. verder ör. Krantz, overste Irish Stephenson, den beeldhouwer Oswald Wenckebach en meer anderen van plaat selijke bekendheid. De voorzitter van de Leidsche Kunst vereeniging, mr J. Slagter, nam het eerst het woord, bracht dank aan den burge meester en de leden van het Crisis- Comité voor hun belangstelling; dank ook aan de vele particulieren, die werken voor deze tentoonstelling afstonden. Er is op deze tentoonstelling, zoo merkte spr. verder op. een zeer groote verschei denheid van werken. Bij bezoek en her haald bezoek komt men voor zichzelf tot onderlinge vergelijking, waardoor men, voor zichzelf alweer, tot een waardebepa ling komt. In de tweede plaats blijkt uit een ten toonstelling als deze. waarbij allerlei meesters zijn vertegenwoordigd, de drang van het individu om zichzelf te zijn, om te ontkomen aan het uniforme. Er is ver der een drang tot distinctie, die ook alweer aanleiding geeft tot vergelijken. Er wordt in onzen tijd zoo eindigt spr., een sterken nadruk gelegd op het verband van kunste naar en gemeenschap. Het scheppen van gemeenschapskunst word' door velen als hoogste kunsteisch gesteld. Het individua lisme in de kunst wordt veroordeeld Toch leert deze tentoonstelling ons, dat ook in de gemeenschapskunst tenslotte toch het persoonlijke doorbreekt en dat ook zij leidt tot. individueele uitingen. Met den wensch, dat de tentoonstelling een succes moge worden gaf spr. thans het woord aan Ir Fehmers, secretaris van het Crisiscomité. Na enkele inleidende opmerkingen, en de betuiging hoezeer het den voorzitter van het C C.. Mr. Romijn spijt, dat hij wegens uitstedigheid niet tegenwoordig kan zijn, vervolgde spreker: In ieders persoonlijk leven komen tij den voor van groote moeilijkheden, waar in men tot de ontdekking komt. dat men alleen staat in den storm. Maar wie dan energie heeft, zit niet bij de pakken neer en vertrouwend od eigen kracht en bou wend op dit eigene, al speurend naar nieuwe mogelijkheden, werkt men moedig en blijmoedig voort naar een betere toe komst; voora) als dit vertrouwen mag wor telen in een dien religieus besef, kan zoo'n crisis rustig worden doorstaan Zooals het den enkeling gaat, zoo gaat het ook de kleinere en grootere gemeen schappen Zij ondervinden het zoo fel als nooit te voren, want ook dit jaar luiden de kerstklokken weer hun klanken van vrede over een wereld, die het nog niet kan beerijpen. en bij voortduring blijft ons volk aangewezen op die eigen stoere kracht van taai volhouden, waarven onze lands geschiedenis maar n'et minder onze stads geschiedenis. een zoo treffend voorbeeld geeft. Want als er één stad is in de Ne derlanden. die in 't verledpn heeft volge- I houden, toen 't niet meer te harden was, l BINNENLAND. Te 's-Gravenhagc is, 59 Jaar oud, plot seling overleden mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandcnburg, vice-president Raad van State. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten. Ie Blad). Groote verduistering van f. 112.000 bQ het Ccntr. Israël. Weeshuis te Leiden; dp dader gearresteerd. (Stadsnieuws, le Bi.). Kerstrede van ir. Albarda (Binnenland, 3e Blad). Het congres der Onafh. Socialistische Partij. (Binnenland, 3e Blad). Voorstellen tot loonsverlaging van 2'/t van het gemeente-personeel te 's-Graven- hage. (Binnenland, 3e Blad). De werkloosheid in de bouwvakken. (Binnenland, 3e Blad). Plannen der Ned. Spoorwegen om op drukke trajecten de snelheid tot 120 K.M. op te voeren. (Binnenland, 3e Blad). Hevige brand in een krankzinnigen gesticht te H 'iloode patiënten gered. (Gemengd, se Blad). Motorrijwiel te Soestdijk tegen spoor- wegboomen gereden; twee dooden. (Gemengd, 3e Blad). Veldslag met smokkelaars te Goirle (Gemengd, 3e Blad). De geëlectrificeerde lijn Leiden—Haar lem; proefrit met de nieuwe wagens der N. Z. H. T. M. (2e Blad). BUITENLAND Een politick-rustige Kerstmis. (Bultenl., le Blad). Nieuwe omwcntelingspoging in Chili verijdeld. (Bultenl., le Blad). Diverse ongelukken op de Kerstdagen. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., le BI.) Ernstig mijnongeluk in de Vereenigde Staten. (Bultenl. Gemengd, 3e Blad en Tel., le Blad). Hevige brand te Barcelona. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). dan is het wel onze stad aan den Rijn. Er Is in Leiden gelukkig nog veel bur: gerzin! En namens het Comité zou ik Uwe vereeniging van harte willen danken voor het blijk, dat Uwe vereeniging hiervan heeft gegeven. U zag een nieuwe mogelijk heid. U speurde in eigen omgeving naar hulp, en velen gaven gehoor aan Uw op roep om hun kunstbezit tijdelijk te willen afstaan ten bate van het crlsiswerk. Uw gedachte is wel zeer sympathiek, deze ten toonstelling in den Kersttijd te organi- seeren. Spr. merkt op, dat het C. C. in dezen tijd voor groote kosten staat, ten einde een extra-kerstgave te kunnen verstrekken vooral bij den z.g. A-steun, dat ls dc hulp aan de talloos velen die, buiten de eigen lijke werkloozen die door de overheid worden geholpen door de crisis zijn ge- 1 troffen. Over een en ander zullen zoowel door den heer De Vos van Stcenwijk, se cretaris van het N. C. C, die hier half Januari komt spreken, als door schritte- iijke verslagen, nadere mededeelingen worden gedaan. Nadat spr. nogmaals dank had gebracht aan de Leidsche Kunstvereeniging en aan hen die kunstwerken inzonden, sprak hij de hoop uit, dat de tentoonstelling druk zal worden bezocht, en dat de ingezetenen van Lelden zullen toonen, mee te leven met de L. K. en met het crislswerk. Hiermee verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: N.V. Technische Handelmaatschappij Daan en Horrée in oprichting. Korte Oranjegracht 6 Lelden. Vennooten: K. Daan. Santpoort en G W Horrée Leiden. Leidsche Consumptie Handelsonderne ming Mercurius" Heerensteeg 3 Leiden Handel in margarine vetten koffie thee enz. Vennooten: T. Mol Lelden en A j' Hering Lelden ..De Leidsche Textiel Centrale" H A Braakman. Cobetstraat 48 Leiden Com missie en eroothandel ln wol wollen ga rens dekens enz enz Eigenaar- H A Braakman Leiden (H.v t Procuratie- C j' BraakmanJorna, Leiden. Tijdstip van vestiging 1 Janna-: 1933 Opheffing: Gebr Den Haan Vliet Z.Z. 23. Rlinsburg Handel in aardappelen, ver- sche en gezouten groenten enz.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1