Si a ar '««••Abdijsiroop parlementair overzicht faillissementen. binnenland. 3«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 December 1932 Derde Blad No. 22321 :i DING |g Buiten!. Weekoverzicht Losse nummers van ons Blad boekhandel van der veen tweede kamer. Rust, kalmte en zelfbeheersching Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. FINANCIEN. RECHTZAKEN. bon ld*fSth, BESr telti t t!.- I 972 itfüfSü ien oren bekwas ooa- ONDS teHJh Alge- rtrag Zulte' i-Hirk- iedS3' TdaE ei de kerst-stilte. I frankrijk heeft Amerika niet betaald.... erls nog niets gebeurd! Daaruit wordt enkele zijden de conclusie getrokken, i,t Frankrijk het bij het juiste einde vu gehad, doch niets is zeker minder JL als men maar iets verder wil zien! fvanuit Amerika wordt er niet de min- twijfel aan gelaten, dat Frankrijk den Imljn van 15 December in ieder geval Cj moeten betalen voor en aleer over een Erdere regeling der schulden zal kunnen lorden gedacht en wat baat Frankrijk dan It op eigen instigatie genomen uitstel, Ct slechts groote kringen in de Vereenig- Staten nog meer van zich vervreemdt? jt Frankrijk het zelf zoo eenigszins jolt het wordt bewezen door de pogin- L die van officieele zijde zijn aange- tn'd om met Amerika in verbinding te iiiven en, als het kon, tot eenige rege- -g te geraken. Edoch, tevergeefs door- Et met Amerika momenteel niet in ern- Jdg contact is te treden als gevolg van de timende wisseling van bewind! Hoover heeft zich tot het uiterste inge- pannen om het met zijn opvolger Roose- j>It eens te worden over de te volgen poli- tk in deze materie, die de gansche fereld zoo intens beroert, doch dit pogen hopeloos mislukt. Roosevelt wil zich tot Iets binden voor hij het bewind daad werkelijk heeft overgenomen. Hij wil zich tn niets vastleggen opdat Hoover straks Ek niet een atoom zich kan toeëigenen En hetgeen dan zal gebeuren. Politiek is Elitiek, nietwaar? Doch met dit al, is de thulden-kwestie, zooals men dat noemt. Eevroren". Er is geen verwikken meer En. tot 4 Maart kan Amerika niets meer jen ■Hetgeen voor Frankrijk allesbehalve gun- kig is, daar dientengevolge de eerste Taanden de anti-Fransche propaganda en letze zonder kans op afdoende bestrij- Jng zal groeien en bloeien! Wat daaruit El voortvloeien, het is nog niet te zeggen, ich weinig goeds! Slechts dit eene staat Of dit negatieve ook de regeeringsvesr- 'aring van het nieuwe Fransche kabinet, it Paul Boncour heeft gevormd uit het listerie-Herriot met toevoeging van een „uimgingsspecialiteit aan Financiën als ,iéron is. heeft beïnvloed? Men zou het Stans zeggen, want deze verklaring munt it door niets-zeggendheid. Houvast zit er artelijk in op geen enkel punt van eeni- beteekenis. Boricour draait om alle tagstukken van het heden elegant heen. dit ook de reden is, dat zijn meerder- _cid in het parlement slechts een scha- [dnw was van die van Herriot, al moet hij het hebben van dezelfde fracties? Of ver trouwt men hem niet, doordat hij nog Techts te kort geleden uit de partij der bcialisten is getreden? Hoe het evenwel Ij. algemeen wordt reeds het zittend ka- Inet geen lang leven voorspeldEn larschijnlijk zal Herriot spoedig weer ten oneele kunnen verschijnen als de anti- 'ansche campagne in Amerika zich be nt te doen gevoelen! Overigens heerscht er de gebruikelijke fust van de Kerstdagen en Nieuwjaar. De Ontwapeningsconferentie is verdaagd tot eind Januari evenals het conflict in het Verre Oosten. Met het laatste weet men 'itr Volkenbondsvergadering feitelijk abso- Inut geen raad. Met gevolg, dat geen van lelde partijen tevreden zijn. China klaagt, dat het geen recht kan vinden, zich beroe pend op de vorige beslissingen van den jSlkenbondsraad en op het Lytton-rap- tort en wordt dientengevolge als van zelf ^Hdreven tot aanwakkering der wapenen. I die het tegenover Japan kan doen gelden: f die van boycot en guerilla-verzet! Japan HBrdt steeds meer gedreven in de richting I van verwijdering van den Volkenbond, dien men verwijt totaal geen begrip te lebben van hetgeen de ondergrond is van het conflict. Sterker dan ooit treedt hier naar voren het ontbreken van macht aan bet Volkenbondsinstituut En hetzelfde verschijnsel valt waar te hemen inzake het confilct over den Gran Chaco tusschen beide Zuid-Amerikaansche Staten Bolivia en Paraguay. Ook daar ont breekt het den Volkenbond aan gezag en dientengevolge gaan beide partijen ieder alm hun weg. Slechts de andere Zuid- merikaansche staten kunnen misschien !ts bereiken zoo zij met eeweld dreigen. Naast deze oude moeilijkheden dreigen mdere ook van ouden datum, zooals b.v. Ie tegenstelling tusschen Italië en Zuid- "lavië Geheel verdwenen waren de tegen- itellingen tusschen deze rivalen nimmer, loch een duidelijke verzoening was inge reden. Plotseling zijn de oude veetes lerleefd als gevolg van anti-Italiaansche smonstraties in het betwiste gebied van almatië en in de parlementen zijn :herpe verwijten over en weer geuit door iussolini in eigen persoon en den Servi- chen minister van buitenlandsche zaken, neme men dit niet direct te tragisch, .Joch een gunstig teeken is een en andei [•echter niet! Maar, zooals reeds even aa-ngestipt de •rust van het Kerstfeest heeft zich baan •gebroken. Morgen schalt over heelde Christelijke wereld het welbekende. Vrede op aarde, in menschen een welbehagen... Dan heerscht er een oogenblik van alg^- I ,meene verzoening van vrede in het nart der menschen. Dan slapen alle conflicten, |i tusschen landen, tusschen menschen, dan is er vrede Maar er komt een ontwaken.^— zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg B Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat I 26 Joh. HOGER VORST, Haarl.str. 128 en bij Ceversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. V. d VOOREN, H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. SALARIS-BEPALINGEN. De laatste dag vóór het Kerstreces. Een ai? en weinlK-helangrijke vergadering. Allereerst was aan de orde het wets ontwerp houdende wijziging van de bepa lingen betreffende de wedden en vergoe dingen van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechter lijke macht (salariskorting). Hierbij heeft de heer Suring de belangen der wachtgelders bepleit: hij betoogde dat de korting moet berekend worden naar het wachtgeld en niet naar het salaris. De heer Knottenbelt heeft de belangen der ongehuwden bepleit, van wie ten onrechte steeds maar meer wordt gekort, een be toog, waarin hij door den heer Oud werd gesteund. Ook de heer ter Laan brak een lans voor salaris-belangen. De Minister van Financiën verklaarde het denkbeeld van den heer Suring gaarne te zullen overwegen. Zijn Excel lentie verdedigde den aftrek voor de on gehuwden, die aansloot bij den bestaan- den toestand. Het ontwerp werd aangenomen; de sociaal-democraten en communisten wa ren er tegen. Nadat enkele kleinere ontwerpen even eens waren aangenomen, waaronder dat tot regeling van den invoer van onge- smolten dierlijk vet, werd behandeld het ontwerp inzake den INVOER VAN TARWEBROOD. Hierbij heeft de heer van Hellenberg Hubar de wenschelijkheid uitgesproken van een scherper verbod voor den invoer van buitenlandsch brood, maar de Mi nister vond het bestaande voorschrift vol doende; die invoer be teekent niet zoo heel veel. Het ontwerp werd aangenomen. Tenslotte werd behandeld de WIJZIGING VAN DE TARWEWET. De bedoeling van dit ontwerp is in hoofdzaak, om het mengpercentage der inlandsche tarwe te brengen van 25 op 40% (maximaal) en om den levensduur der Tarwewet te verlengen van 1 Augustus 1934 tot 1 October 1937. Het ontwerp gaf natuurlijk aanleiding tot debat, waarbij verschillende sprekers (de heeren Hiemstra, Heitkamp, Loerak ker) de belangen der landarbeiders heb ben bepleit De heer van Hellenberg Hu- bar verklaarde de uitbreiding van de tarwe-teelt (waardoor het meng-percen- tage al van 25 op 40 gebracht moest wor den) niet onbedenkelijk te achten, en in dit verband wezen de heeren Boon en Oud er op, dat die uitbreiding bij de behande ling der wet was voorspeld, hoewel men toen aan die voorspelling geen geloof had gehecht. Mr. Boon maakte voorts bezwaar tegen de verlenging der wet tot 1937, waardoor zij het karakter van noodwet zou verliezen. Natuurlijk ontbrak het ook niet aan klachten en wenschen in verband met de uitvoering der wet (de heeren Kersten, Braat en van den Heuvel). De Minister heeft in het licht gesteld, dat het ontwerp was ingediend om den toestand in den landbouw te verbeteren en de inlandsche tarwe meer te doen ge bruiken. Aan de bevordering van het scheuren van grasland, ten bate van de tarweteelt, dacht de Regeering echter niet. Bovendien wordt gewaakt (o.a. door mid del van het maalgebod als stok achter de deur) tegen opdrijving van den brood prijs. Tot den heer van Hellenberg Hubar, die een amendement had ingediend om aan het begrip tarwemeel eenige uitbrei ding te geven, zei de Minister, dat zij daaraan geen behoefte had. De heer Hiemstra diende een motie in, waarvan de bedoeling was verdere verla ging van de loonen der landarbeiders te voorkomen; zij werd met 51/22 stemmen verworpen. En: terwijl er in de Kamer een groeiend rumoer heerschte, omdat men naar het Kerstreces verlangde (er werd gebromd, op inktkokers getikt, op de banken ge trommeld) werden in grooten spoed de artikelen van het ontwerp afgedaan. Daarbij werd het bovengenoemde amen dement-van Hellenberg met 48 tegen 31 stemmen verworpen. Waarop het wetsontwerp zélf er met 57 tegen 21 stemmen doorging. De sociaal democraten en de communisten waren er tegen: de heer van der Sluis heeft de steun van eerstgenoemde groep gemoti veerd met het argument, dat de wet op de minst-draagkrachtigen drukt. En hiermee was de Kamer aan het eind van haar program. Het Kerst- rèces, echter, zal korter duren dan anders: op 31 Januari komt de Kamer weer bijeen. HAGENAAR. RECLAME. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2650 Uitgesproken: P. v. d. Dussen, vee houderWaddinxveen, Kromme Esse 1. R.-c. mr. Th. R. J. Wijers, cur. rar. R. Rensma, Gouda. H. J. Konings. koopman, te Wassenaar, van Zuijlen v. Nijeveldstraat 227. R.-c.: mr. G. Scholten. Cur.: mr. P. H. Noordhoff. te Wassenaar. C. J. Verburg. veehouder, te Rijnsater- woude. R.-c. mr. A. B. Bommezijn. Cur.: mr. F. H. Parmentier te Leiden. VERKORTING VAN DEN ARBEIDSDUUR. Onze delegatie naar Genève. Bij Kon. Besluit van 17 December zijn tot leden in de afvaardiging van Neder land naar de voorbereidende conferentie, betreffende het vraagstuk der verkorting van den arbeidstijd, welke op 10 Januari 1933 te Genève is bijeengeroepen, benoemd: a. tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering, tevens voorzitter der afvaar diging: prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid: b. tot afgevaardigde, vertegenwoordi gende de Nederlandsche werkgevers mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden, secretaris der afd. Nederland der Int. Organisatie van Industrieele Werkgevers, algemeen secre taris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internationaal Ar beidsbureau; c. tot afgevaardigde, vertegenwoordi gende de Nederlandsche arbeiders P. J. S. Gerrarens, bestuurslid van het R K. Werk liedenverbond in Nederland en secretaris van het Int. Chr. Vakverbond, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; d. tot technische raadslieden van den regeerings-af gevaardigdeir. A. H W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid, mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het departement van economische zaken en arbeid, tevens secretaris der afvaardi ging; e. tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de werkgevers: dr. ir. B. Bölger, adjunct-secretaris van Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgevers bonden, mr. B. J. M. v. Spaendonck, le secretaris van de Alg. R.K. Werkgevers- vereeniging; f. tot technische raadslieden van den afgevaardigde voor de arbeiders: H, Ame- link, secretaris van het Chr. Nat. Vak verbond. penningmeester van het Int. Chr. Vakverbond, lid van de Tweede Ka^ mer der Staten-Generaal, E. Kupers, voor zitter van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. MASSA-ONTSLAG BIJ DE NEDERL. DOKMAATSCHAPPIJ. Vermoedelijk slechts tijdelijK. Bij de Nederlandsche Dok-Maatschappij te Amsterdam wordt sinds enkele weken door een twintigtal arbeiders sjouwers en dokververs een actie gevoerd tegen de door de bij deze maatschappij onlangs ingevoerde loonsverlaging, welke door de vakbonden was aanvaard. De actie onder de niet-stakers heeft evenwel weinig of geen succes gehad. Aangezien echter het bedrijf zonder de sjouwers en dokververs niet kan worden voortgezet, heeft de directie van de Ned. Dok-Maatschappij zich sinds gisteren ge noodzaakt gezien, niet minder dan twee honderd werklieden te ontslaan. DEVEEZENREGELING MET DUITSCHLAND. Overeenkomst tot stand gekomen met Dnitschland. Officieel wordt medegedeeld, dat tus schen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen een overeenkomst tot stand is gekomen, in hoofdzaak gelijk aan het reeds eenigen tijd tusschen Duitschland en Zweden geldende deviezen-arrangement. Binnen zeer korten tijd zal deze overeen komst, voorzien van de noodige aanwijzin gen, voor belanghebbenden worden gepu bliceerd. ADVERTENTIES IN RIJKSBESTEKKEN. In zijn antwoord op de vragen van den heer Schaepman in verband met het opnemen van advertenties in van Rijks wege uitgaande bestekken en voorwaarden voor aanbestedingen heeft minister Rey- mer erkend, dat bij het opnemen van ad vertenties in officieele stukken soberheid en voorzichtigheid moeten worden be tracht. Dat in dit geval de valsche schijn zou kunnen zijn ontstaan, als waren de annonces door den minister aanbevolen adressen, Is echter minder juist. De adver teerders en de inschrijvers op het werk zijn niet dan bij uitzondering dezelfde per sonen. Dat zij dit niet zijn geldt b.v. voor 39 van de 40 advertenties welke in het ge noemde bestek voorkomen en in het ééne uitzonderingsgeval adverteerde de aanne mersfirma dan nog als leverancier van een handelsartikel. In dezen tijd bestaat er naar 's ministers meening voor den Staat minder nog dan te voren reden, zich van een sedert Jaren bestaand gebruik, waarbij tegen misbruik steeds gewaakt wordt, te onthouden. DE POSTVLUCHTEN. De „Pelikaan" (thuisreis) is gisteren te Athene aangekomen. MOEILIJKHEDEN VOOR AUTOHOUDERS. Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is den minister bekend welke groote moeilijkheden en kosten aan de autohou ders zijn bezorgd door de beschikkLng van den minister van 9 Dec. '32 met betrekking tot de plaatsing van de letter op het num merbord? Is den minister bekend dat als gevolg daarvan zoo goed als alle auto's een be langrijke wijziging dienen te ondergaan en de mogelijkheid van doelmatige verlichting van het nummerbord niet meer bestaat? Is de minister alsnog bereid zijn beschik king zoodanig te wijzigen dat deze nadee- len daaraan niet verbonden zijn? CONCURRENTIE VAN TRAM EN BUS. Benzine-reizigers" ook hier te lande? In Duitschland is een beweging gaande, die wanneer ze ook naar ons land over waait. een nieuwe concurrentie beteekent voor autobusdienst- en toerwagenonderne- mers. Een groep Duitsche automobilisten, al dus „Het Autobusbedrijf" een tijdschrift gewijd aan de belangen van de autobus ondernemers in Nederland, heeft zich ver- eenigd, om ter bestrijding van hun ko6ten personen mede te nemen als „benzLne-rei- zigers" die tegen den kostprijs van de ver bruikte benzine mogen medelijden. Het bezwaar, de totale onbekendheid van bestuurder en reiziger heeft men op gelost door de oprichting van een soort be middelingsbureau, waar men voorgenomen tochten kan laten inschrijven en waar een eventueele benzine-reiziger kan nagaan of op een bepaalden dag een wagen naar een bestemde plaats gaat. waarvoor hij, na op gave van referenties en adres wordt inge schreven. Ook voor week-ends, wedstrijden, ten toonstellingen enz. wordt gelegenheid ge boden als benzine-reiziger mede te gaan. Het gevaar dat hierin schuilt mag niet onderschat worden, nu deze nieuwigheid in anderen vorm ook reeds tot ons land ls doorgedrongen. Wij maakten het. zoo schrijft de redac tie van „Het Autobusbedrijf" in één week persoonlijk driemaal mede: den eersten keer betrof het de Zaanstreek, waar wij bij een vaste bushalte op een bus stonden te wachten en door een reiziger uitgenoodigd werden tegen benzine-vergoeding mede te rijden naar Amsterdam voor 30 cent per persoon, waardoor twee passagiers aan den autobusdienst en aan de spoorwegen zou den zijn onttrokken. Het volgende geval deed zich voor bij het Centraal Station te Amsterdam op een ochtend toen wij bij de halte op de bus naar de Fordfabrieken stonden te wach ten. Een particulier, die er ook met zijn wagen heenging, .pikte" tegen 11 cent per persoon vier passagiers mede. Eenige dagen later, 't was in dezelfde week. stonden wij in Amstelveen te wach ten op de bus naar Amsterdam en zagen twee voor dien dienst bestemde passagiers in een reizigersauto verdwijnen, die naar •het Leidscheplein moest en er 20 cent ben zine, ten koste van dezen autobusdienst „uithaalde". Dit zijn gevallen, die wij persoonlijk constateerden en die ongeorganiseerd plaats vonden, doch waar moet het heen als daar eenige organisatievorm aan gege ven wordt en particuliere autobezitters of autobestuurders (hetgeen niet hetzelfde is omdat iedere bestuurder geen eigenaar ls) door uiterlijke teekens, zooals de 40- en 50- cents aanduiding der z.g.n. Amsterdam- scbe „snorders", daar meer uitbreiding aan geven en er hun werk van gaan maken, benzine-vrij te rijden, door de passagiers, die bij bushaltes staan te wachten, tegen het geldende bustarief als ..benzine-reizi- gers" mede te nemen, dikwijls nog een stukje verder dan het eindpunt, vlu.gger en „voornamer". Er bestaat nog een andere soort van on eerlijke concurrentie, waarover wij ook iets willen zeggen en die wij In Zwolle hebben bijgewoond op een marktdag, toen ver schillende vrachtauto's binnenreden met passagiers, die noch met de vracht, noch met den expediteur iels te maken hadden, waren onttrokken aan de busdiensten op Zwolle Behalve de concurrentie, die hierin ge legen is voor de autobusdienst-onderne mers. schuilt er ook nog een groot ver keersgevaar in. omdat er overbelaste cabi nes bij waren, waarin de bestuurder on mogelijk de noodige vrijheid van handelen had bij een plotseling gedwongen Ingrijpen, afgescheiden nog van het feit, dat de be stuurder bovendien bij voortduring achter het stuur wordt afgeleid door zijn onge oorloofde en overtollige cabine-passagiers. DR. R. J. TH. MEURER. Heden is het 40 jaar geleden dat dr. R. J. Th. Meurer. de bekende geneesheer en sportsman te Amsterdam, arts werd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Januari 1933 aan de navolgende bij het departement van buitenlandsche zaken werkzaam zijnde ambtenaren eervol ont slag verleend wegens opheffing van hun betrekking of wegens verandering in de inrichting van het dienstvak waarbij zij werkzaam zijn en waardoor hun werk zaamheden overbodig zijn geworden: jhr. mr. dr. J. C E. C. Rendorp, referendaris, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten; den heer H. Koot, referendaris; den heer M. H. Godschalk, commies en mr. L. J. Plemp van Duive- land, tijdelijk hoofdambtenaar. UIT NED. OOST-INDIE. VOLKSRAAD NEEMT SUIKERORDONNANTIE AAN. BATAVIA, 23 Dec. 'Aneta). De Volks raad heeft met 27 tegen 25 stemmen de zwaar geamendeerde verband-suikerordon nantie aangenomen. RECLAME. AUTO IN RAVIJN GESTORT. Dame gedood. MALANG, 23 December. (Aneta) Een huurauto, waarin gezeten waren de heer H. J. den Blaauwen, diens cchtgenoote, zoontje, dochtertje en een Chineesche chauffeur, is boven Songoriti in een 15 meter diep ravijn gestort. Mevrouw den Blaauwen werd gedood. De heer Den Blaauwen, diens zoontje en de chauffeur, werden uit de auto geslingerd en bekwa men slechts lichte verwondingen. Het dochtertje werd ongedeerd onder de auto vandaan gehaald. De heer Den Blaauwen is een om be zuinigingsredenen ontslagen employé van de onderneming Djengkol van de H.VA. Hij zou 25 Januari a..s naar Nederland terugkeeren. Dt Hoest nn een ouden man verbannen door Abdijsiroop "Als Ik begon te hoesten, duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na bet gebruik van maar één flescb. ben ik weer geheel de oude. 'k Klim bi) ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid." (Orlgiocd ter Image) D. D. E. t« A. lijHout - Griep - Bronchitis - Asthm* Voor da Borat" Alom verkrijgbaar. Thans Ft. 1.-.F1.1.50. Ft.2,75 Gebruik buitenshuis A bdljilroo p-Bonboni per doos 35 ct, per dubbele doos w ct. AEMJSIROGP-BONBONS (totoMc Abdijsiroop» 2658 ZEE-RISICO. Onder leiding van den heer Paul den Tex, voorzitter van de commissie van toezicht, hield dezer dagen bovengenoemde organi satie. aangesloten bij de Coöperatieve Ver- eenlging „Centraal Beheer" G. A„ te haren kantore te Amsterdam, haar jaarlijksche vergadering. Na het openingswoord van den voor zitter werden door dr. F. E. Posthuma, pre sident-directeur van het Centraal Beheer eenige mededeelingen gedaan over de ver richtingen in het boekjaar 1931/32. Ten aanzien van het aantal aangegeven ongevallen kan van een beduidenden te ruggang worden gesproken 11682 tegen 2367 ln het vorige boekjaar) terwijl bij de behandelde zeerampen geen waren waar bij menschenlevens te betreuren waren De ten laste van Zee-Rlslco komende ongevalskosten bedroegen met Inachtne ming van de voor toekomstige verplichtin gen gemaakte reserves: voor de ongevallen met tijdelijke invaliditeit als gevolg dc som van f. 78.230 11; aan contante waar den voor blijvende renten f.a 127.852: en aan vergoeding voor uitrusting f 14.360; in totaal dus f 240.442.11 Het aantal aangeslotenen bedroeg op het einde van het boekjaar 706 hetgeen een vermeerdering ten opzichte van het aantal leden op het einde van het vorige boek jaar beteekent van 28. Het loonbedrag was daarentegen aan een groote daling onder hevig en bedraagt thans f. 32.291 747 (f 50.607 606). Eveneens daalde het aantal schepen der aangeslotenen van 1372 op 1346. De balans en rekening en verantwoor ding over 1931/32 werden evenals het jaar verslag onveranderd vastgesteld. Hierna had de verkiezing plaats van de commissie van arbitrage. Als leden werden herkozen de heeren mr. C D. Asser Jr en ir. D. GoedkooD Dzn. terwijl als zoodanig werd benoemd de heer G. L. M. van Es. Tot plaatsvervangende leden werden herbenoemd de heeren Ir. R. A. van San- dick en mr. A. Schadee terwlll in de vaca ture-Van Es werd voorzien door de benoe ming van den heer mr. R. Mees. In de balans-commissie werd gekozen de heer J. van Hoev Smith terwijl als leden dezer commissie werden herbenoemd de heeren W. Ruys Bzn. en A. v. d. Toom Jzn. BUS CARBID ONVOORZICHTIG GEOPEND. Ontploffing op den motorlogger KW. 101. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan inzake het ongeval aan boord van den motorlogger „Wilhel- mina VI" KW. 101, waar bij het open maken van een bus carbid een matroos tengevolge van een ontploffing ernstig werd verwond. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval uitsluitend is te wijten aan verregaande onvoorzichtigheid bij het openen van de bus carbid. Het is wel te betreuren, dat het, ook na het rondschrijven van den hoofd inspecteur voor de scheepvaart van 17 October 1928 aan reeders en schippers van visschersvaartulgen, betreffende de ber ging van carbid, nog voorkomt, dat de daarin vervatte raadgevingen geheel in den wind worden geslagen. Dat een stuur man, die zelfs jarenlang als schipper op loggers heeft gevaren, dit gevaarlijke werk ziet gebeuren en geen enkelen maatregel neemt om dit le verhinderen, is onbegrij pelijk en zeer te laken. Hij wist niet eens met zekerheid, dat een snijmes voor het openen van een carbidbus aan boord aan wezig was. Ook beweerde hij dat een volle bus van 50 KG. niet in de eenige aan boord hermetisch gesloten bus kon wor den overgestort, welke bewering bij onder zoek is gebleken onjuist te zijn. Tevens is bij dat door de Scheeovaartinspectle ge houden onderzoek gebleken, dat zich een snijmes als bovenbedoeld wel aan boord bevond. De Raad grijpt deze gelegenheid aan om nogmaals dringend te waarschuwen tegen het openen van een carbidbus op een wijze, waarbij vonken kunnen ont staan en spreekt de hoon uit, dat de ree ders de bemanningen hunner schepen op het groote gevaar van 'n werkwijze, welke I hier is gevolgd, zullen wijzen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9