Uit een vud W. VAN INGEN SCHENAU LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 24 December 19 KERK- EN SCH00LNIEUWS. AGENDA. Journaal, gehouden op 's Lands Oorlogsschepen „de Glinthorst" en „het Zeepaard", door Joan nes Veltkamp, Opper Heel- en Geneesheer op 's Lands Vloote ten dienste van de Admiraliteit Amsterdam 17591764. INLEIDING. Met de bovenaangehaalde woorden be titelt de Zwolsche scheeps-chirurgijn Joannes Veltkamp het manuscript, dat wij thans in een aantal feuilletons gaan pu- bllceeren. In zijn goed bijgehouden Journaal ver telt deze eenvoudige Hollander stijl en spelling wijzen op dien eenvoud en wij hebben daarom zijn Journaal nog al eens in modern Nederlandsch overgezet over zijn belevenissen aan boord van Holland- sche oorlogsbodems en in de landen en steden, welke hij met die schepen be zocht. Veltkamp beschikt over een ge zond verstand en zijn opmerkingen geven blijk van een scherp oog, waardoor hij de zeden en gewoonten in verschillende landen in die dagen zijn Journaal loopt van Juni 1759 met een kleine onderbre king tot Juni 1764 vlot weet te schet sen en het leven aan boord duidelijk op schrift stelt. Er is naar onze meening geen beter materiaal om een indruk van een zekere tijdsperiode te krijgen en om dus een ver gelijking te kunnen trekken tusschen het verleden en heden, dan een dagboek. Daarin toch heeft de schrijver slechts ten plezlere van zichzelf geregeld on opgesmukt zijn dagelijksche beslommerin gen en dagelijksche indrukken vastge legd. Men krijgt zoo 'n idee van 't leven van-den-dag in zoo'n periode, en geen globaal overzicht over een tijdvak van jaren, zooals de geschiedschrijver voor ons heeft nagelaten. De lezer zal bij het bestudeeren van het journaal vaak glimlachen over de wijze, waarop men, nu één-drle-kwart eeuw ge leden, leefde en werkte; hij zal zich ver wonderen misschien over de rust en pri mitieve toestanden in die maatschappij waar men bijvoorbeeld dertien dagen noo- dig had om met een schip van Amster dam over het Pampus naar Texel te ko men doch zich tevens verbazen over het feit, dat het op sommige punten vroe ger al net zoo was als thans, dat de men- schen geen zier veranderen, dat het ge zegde .andere tijden, andere zeden" in zijn algemeenheid niet opgaat. In de 18e eeuw. Hoe was de situatie in ons Vaderland, de Republiek der Vereenlgde Nederlanden, in de 18de eeuw en de dagen, waarin ons verhaal speelt? De Gouden Eeuw was voorbij. Onze grootste triomfen hadden wij gevierd. De Ruyter, Tromp en zoovele andere helden waren den weg van alle vleesch gegaan. Op het internationale tooneel speelden wij geen rol meer. We waren te zwak; de Staten hadden te kampen met een chro nisch gebrek aan geld enknappe kop pen. Kunsten en wetenschappen hadden hun grootste glorie gekend, de handel een ander punt, waar Holland in de Gou den Eeuw uitblonk bloeide slechts nog na. Een groot deel onzer voorouders uit die dagen echter teerde op de kapitalen, die in de 17e eeuw waren verdiend, en de decadentie onvermijdelijk na een pe riode van bloei bleef ook Holland niet bespaard. De „Pruikentijd" is daar een levendig bewijs van. Na Willem Hl (1672—1702) was in Hol land weer een Stadhouderloos Tijdperk aangebroken (17021747), tijdens welke periode wij ons met Engeland in den Spaanschen Successie-oorlog (1702—1713) begaven, waarin wij één onzer laatste maritieme successen boekten door de ver overing. door onze vloot tezamen met een Engelsch eskader, van Gibraltar, dat bij den vrede van Utrecht in 1713 aan Enge land kwam, hoezeer ook ons land gelijke rechten kon doen gelden. De Oostenrijksche Successie-oorlog, tij dens welken in 1744 de Franschen in Staats-Vlaanderen vielen, deed het volk, als altijd Prinsgezind, weer om een Stad houder roepen, juist als in 1672, en het was weer Veere, dat het voorbeeld gaf. Van den Prins verwachtte men krachtige hulp in den strijd tegen de Franschen en een resoluut optreden om verbeteringen aan te brengen in het bestuur van de Provinciën en van de Steden, waar de familie-regeering welig tierde. Zoo deed in 1747 Willem IV, Willem Karei Hendrik Friso, de gebochelde zoon van de vooral in Friesland zoo populaire „Marijke Meu" (Marie Louise) zijn in trede. Hij kreeg alle provinciën onder zich, doch zijn gestel bleek niet tegen alle beslommeringen opgewassen, hoezeer hij met veel goeden wil zijn taak opvatte. In 1751 stierf hij zijn vrouw Anna van Hannover, dochter van George H van Engeland achterlatend met een drie jarigen zoon, den lateren Willem V. Na den dood van haar gemaal werd Anna de z.g. „Gouvernante", die voor haar zoontje regeerde, daarbij gesteund door Hertog Lodewijk Ernst van Bruns- wijkWolfenbüttel, die door Willem IV reeds in 1750 als zijn hulp was aange steld. Van Brunswijk—Wolfenbüttel was ongetwijfeld een der hoogst gesalarieerde ambtenaren uit de 18de eeuw. Hij ontving een jaarlijksch salaris van niet minder dan f. 60.000. Voor dien tijd een enorme som! In 1759 het aanvangsjaar van ons journaal sterft Anna. Van Brunswijk- Wolfenbüttel volgde haar op als bestu rend voogd onder toezicht van de Prinses- Grootmoeder, de eerder genoemde Marijke Meu, en Koning George n. Tot goed begrip van de eerste reis, waar van Veltkamp ons zal vertellen, leggen we vast, dat de eigenaars der koopvaardij schepen tijdens Anna's regentschap sterk hadden aangedrongen op verbetering van 's Lands vloot, opdat tde koopvaardijsche pen goed konden geconvoleerd worden. In de Middellandsche Zee en daarbuiten wa ren de Algerijnsche piraten de grootste schrik der koopvaarders en in 1755 had de Dey den Hollanders zelfs den oorlog ver klaard om zijn onderdanen gelegenheid te geven vrijelijk te kunnen rooven. Het gelukte den Schout-bij-Nacht der Admira liteit van Amsterdam, Joost Seis, met veel beleid om in 1757 te Algiers den vrede te sluiten, die de volle goedkeuring van de Staten kon verkrijgen en waarvoor Seis een „aanzienlijk geschenk" van f. 3.000 werd toegekend benevens de betuiging we schrijven het curiositeitshalve af „van allezins te zijn voldaan over de goede conduite, dexteriteit en prudentie bij hem gehouden en in de behandeling van de negotiatie aangewend". Twee jaar later rezen er nieuwe ge schillen met den Dey, daar zijn Algerij nen een „schip met lood" hadden geno men. En dat in vollen vrede! Gelukkig was de vloot met een vijf-en-twintig schepen uitgebreid en met een vijftal schepen van deze nieuwe uitrusting werd in 1760 Kapi tein Pieter Reynst zoon van den kort te voren overleden Lt. Admiraal Jacob Reynst naar Algiers gezonden om vol doening over het genomen schip te vra gen, de „jaarlijksche geschenken" over te brengen, en om de voortduring van het vredescontract van 1757 te bestendigen. Reynst slaagde er niet in om het geroofde schip terug te bekomen maar de „Am- pliatie" van 1760 op het verdrag van 1757 bewerkstelligde den gewenschten vrede. Verder diene nog, dat op zee de Negen- Jarige zeeoorlog tusschen Frankrijk en Engeland heerschte. RECLAME. 2674 BEGRAFENISSEN TRANSI'OKTEN BEGRAFENIS-VERZEKERING HOOGEWOERD 84 - LEIDEN - TELEFOON 97». Over dezen tocht nu laten we verder Veltkamp aan het woord die ons meer over landen en steden zal vertellen dan over het vredesluiten, hetwelk hij aan de geschiedschrijvers heeft overgelaten. Het verhaal begint. De bescheiden auteur vangt zijn ge schrift goede gewoonte van die dagen met een gedicht aan, dat wij merkwaar- digheldshalve hier laten volgen; „Hij die dees' blaaderen door ziet, „die stoor hem aan de schrijftrant niet, „op woord, op letter meer of min, „maar lette op de heele zin. „En op mijn teekenen groot en klein, „schoon het niet naar de kunst mochtzijn, „op jaaren die ik toenmaals had, „toen ik niet was in huis of stad, „maar op een dobberend zeekasteel. „Dat maakt hierin een groot verscheel, „want dat wierd heen en weer gebonsd, „door wind en golven dat het gonst. „Dan ook het kraken van het canon, „Zoodat men zien noch hooren kon; „en dan weer trommen en de fluit, „dan frisch en zoo, - weer een geluid, „dan vloeken, stampen ende slaan, „en slingeren, dat men niet kon staan. „Zoo ging het dan, van hier naar daar, „Mijn peneseel en pen wierd raar, „mijn schrift kreeg dan geen vloeibaar trant „Daarom verschoont het na dien stand." (Wordt vervolgd). De marine in de Republiek werd niet op dezelfde wüze geregeld als het leger, waar elke provincie zijn aandeel voor betaalde. Er waren 5 zg Admlralltelts-coUcgea: le. de Admiraliteit van de Maas; 2e. die van Amsterdam; 3e. die van Zeeland; 4e. die van het Noorderkwartier; 5e. die van Friesland. Daar er geen Opper-col- lege was, waren er natuurlijk nog al eens twisten tusschen deze Admiraliteiten. Het oorlogsschip „De Glinthorst", waarmede Veltkamp zijn eerste reis maakte, op de „scheepskameelen", die het schip over het Pampus (voor het Amsterdamsche IJ) lichtten. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 25 EN MAANDAG 26 DECEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem. le K.d. voorm. halfelf (Koor) ds Bonga. Eglise Wallone: dix heures et demie, dimanche (choeurs) M E. Michelin pasteur la Haye, Evang. Luth. Gem.: le Kd. voorm. half elf. ds. de Meijere; 2en Kd. voorm. halfelf (solozang) ds Makkink. Geref. Kerk In H. V. (Gerecht 10) len Kd. voorm 10 uur en nam. halfzes, de heer E. Baart. „'no "k- Rem. Geref. Gem. len Kd. voorm. half elf, dr. Tjalsma. Ver. van Vrljz. Hervormden (Volkshuis): le Kd. voorm. halfelf, ds. Boersema Vrije Kath. Gem. (St. Bon. kapel, Vree- wijkstr. 19): Hedennam. halfnegen, Vespers en Lof middernacht :Kerstnacht- mis; Zondagvoorm. halfelf, Gez. H. Mis. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. half- tien en nam. halfzeven en 2e Kd. voorm. halftien, ds. van Beusekom; nam. 6 uur Kerstfeest. Geref Kerk; le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven en Maandagvoorm. half tien, ds. Molhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat)le Kd. v.m. halftien ds. Johs. Stehouwer, nam. halfzeven ds. v. Woerden van Zwammer- dam. Hulpkerk Gouwsluis nam. halfzeven ds. Johs Stehouwer; 2e Kd. Kerkgebouw Julianastraat voorm. halftien ds. J. de Bruin. Ned. Herv. Kerk. )Oudshoornscheweg): le Kd. voorm. 10 uur dr. J. P. Canne- gieter. Evangelisatie (Hooftstraat)le Kerstd.: voorm. halftien en nam. halfzeven de heer A. J. Dekker; 2e Kd. v.m. 10 uur de heer A. v. Scherpenzeel van Nieuwveen. Geref Kerk (Hoofdstr.): le Kd. voorm. 10 uur en nam 2'/i uur ds. P. Nomes van Den Haag. 2e Kd. vm. 10 uur ds. M. Bou- man van Leiden. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.) le Kd. v.m. halftien en nam. 6 uur en 2e Kd. ds. P. Zwier. Geref Kerk (Raadhuisstraat) le Kd. v.m. 10 uur ds. G. Mulder, nam. 6 uur ds. J. H. A. Bosch; 2e Kd. v.m. 10 uur ds. Nauta van Woubrugge. Geref. Kerk (de Ruiterstr.) le Kd. v.m. 10 uur ds. J. H A. Bosch, n.m. 6 uur as. G. Mulder. Lokaal van Mandersloostr. le Kd. voorm. halftien en 6 uur nm. leesdienst; 2e Kd. n.m 6 uur de heer J. v. 't Hoog van Utrecht. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. halftien ds. Kiehl; nam. halfzeven, ds. de Bel van Schiedam: 2e Kd. voorm. 10 uur ds. Kiehl. Geref. Kerk: le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven en 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur en 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. Mulder. Geref. Kerk: le Kd. voorm .10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe; 2e Kd. voorm. 10 uur, dr. Ruys van Lisse. Chr. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur en 2e Kd. voorm .10 uur, lees dienst. Ned. Prot Bond: le Kd .voorm. halfelf dr. K. F. Proost van Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerkle Kd. voorm. 10 en nam. 6 uur, ds Ingwersen; 2e Kd. voorm. 10 u. ds. Meijering van Katwijk a. d. Rijn. LISSE. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Tichelaar; 2e Kd. voorm. 10 uur (zang) ds. Tichelaar; nam. halfzes, Kerstfeest. Klnderkerk: le Kd voorm. 10 uur Geref Kerk; le Kd. voorm. halftien en nam. 4 uur. ds RüyS; 2e Kd. voorm 10 u„ ds. Krabbe van Hillegom; namiddag 4 uur Kerstfeest. Chr. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur en 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. Ponsteln; nam 3 uur, Kerstfeest. Geref. Gem.: le Kd. voorm. halftien en nam. 4 uur en 2de Kd. voorm. halftien, leesdienst; nam halfdrie Kerstfeest. Ned. Prot; Bond2e Kd. voorm. 101/4 uur, dr. Tjalsma van Leiden. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: le Kd. nam halfzeven ds. Patist van Den Haag; 2e Kd. nam. halfzeven. Kerstfeest Zondagsschool. Evangelisatie: le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpen zeel; 2e Kd voorm. halftien, de heer Dek ker van Oudshoorn. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur, ds. Speelman; nam. 6 uur, leesdienst; 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. Speelman. NOORDWIJK-BINNEN. Ned. Herv Kerk: le Kd. voorm. 10 uur en 2e Kd. voorm. 10 uur ds. Siddré. Geref. Kerk le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur ds. H, B. Visser; 2e Kd. voorm. 10 uur ds. Visser. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: le Kd. nam. halftwee ds. van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven en 2e Kd. voorm. halftien, leesdienst. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. N. J. Cupédo; 2en Kd. voorm. 10 uur ds. Stolk van Scheve- ningen. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur en nam. 5 uur en 2e Kd. voorm .10 uur ds. N. H. Koers. OUDE-WETERING. Remonstr. Kerk (verbeterd bericht)le Kd. voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. van Wijngaarden. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg)le Kd. voorm. halftieD ds de Waard; nam. 6 uur, ds. Broekstra; 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. Broekstra. Geref. Kerk (Voorh. weg)le Kd. voorm. halftien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. de Waard VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur en 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur en 2e Kd. voorm .10 uur, ds. Fortgens; nam. 5 uur, Kerstfe.est. Geref. Kerk: le Kd. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers; 2e Kd. voorm. 10 uur, ds. Eringa van Oegstgeest. Geref. Gem. (Ambachtshuis): le Kd. nam. 5 uur, leesdienst. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven en 2e Kd. voorm. half tien, ds. Jellema. Geref. Kerk: le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Nauta; 2e Kd. voorm. halftien, leesdienst. Ned. Prot Bond: le Kd. nam. 7 uur, de heer A. Angenent van Leimuiden. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. halftien ds. Broeyer van Woerden; 2e Kd. voorm. halftien de heer Müller van Bodegraven; nam. 6 uur. Kerstfeest. Geref. Kerk. le Kd. voorm. halftien en nam. halfzeven en 2e Kd. voorm. halftien, leesdienst. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: le Kd. voorm. 10 uur ds. Eijkman. o NED HERV KERK. Drietal te Veenendaal (vac. M. Jonge- breur): L. v. Mastrigt te Harderwijk; J. J. Timmer te Ermelo; A. J. Westra Hoekze- ma te Mijnsheerenland. Beroepen: te Valkenburg (ZM.) H. J. Langman, cand. te Zaandam; te De Lier H. G. Groenewoud te Gelselaar; te Elburg D. Bax Hzn. te Blauwkapel. Bedankt: voor Oud-Alblas ds. L. Vroeg- indeweij te Wilnis. WIJZIGING der LAGER ONDERWIJSWET. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste, Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet 1920 wijst de re geering er op, dat het wetsontwerp niet berust op de stelling, dat aan ons onder wijs in het algemeen en aan het lager onderwijs in het bijzonder te veel ten koste wordt gelegd en daarom aange stuurd moet worden op vermindering van de uitgaven. Het ontwerp past echter in het complex van maatregelen tot herstel van het noodzakelijk evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven van het rijk. Bij de voorgestelde matige verlaging van het getal leerkrachten kunnen de daar tegen geopperde bezwaren naar het oor deel der regeering niet vrij van overdrij ving worden geacht. Overigens deelt de minister van Onder wijs de meening van de leden, die erken nen. dat met het oog op den nood van de schatkist ook op het lager onderwijs be zuiniging niet achterwege kan blijven. De regeering wijst er op, dat vitale be langen van het onderwijs niet worden aan getast. Aan vele scholen zal zelfs geen leerkracht ontvallen en over het geheele terrein zal de vermindering van het getal onderwijzers gedurende twee volle Jaren geleidelijk kunnen geschieden. De bezwaren der leden die zich in ver band met de voorgestelde leerlingenschaal met het wetsontwerp niet kunnen veree nigen, blijken volgens den minister van HEDEN: Jeruël: Bidstond te 8 uur nani, Stadszaal. Kerstvergadering 8h«n Spr. de heer P. J. Zwertbroek, 8 uur* Vrjje Evang. Gem.: Samenkomst 8'/t uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voo en 6'/> uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30)- sa menkomsten te 6 en 10 uur voorm en j uur en 7'/« uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 3Si Samenkomsten te 6 en 10 uur voorm a 3'/> en 8 uur nam. Nutszaal: „De Dageraad". Spr. G. Rij ders, 10Vi uur voorm. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten tel en 10 uur voorm .en 7 uur nam. Maandag. Concordia: Ver. A'damsch Tooneel. m Kroegzangeres". 8 uur nam. Gehoorzaal: Variété Bouwmeester, 8li uur nam. Geref. Kerk (Heerengracht): Kerstij Zondagsschool „Zaai uw zaad in jet morgenstond". 5 uur nam. Hoogl. Kerk: Zangdienst 4 uur nam, Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorn, en 7'/t uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30): menkomsten te 3 uur en 7uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarh 36)Samenkomsten te 10 uur voorm. e 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Variété Bouwmees*er, Matiné 2 uur 30, voorstelling 8 uur 15 na Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te ll uur voorm. en 7 uur nam. BIOSCOPEN. Casino-Bioscooo Hoogewoerd. 8 uur na; „Kermismenschen". Zondag nm. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Citv-Theater Haariemmerstr. 8 uur nJU „De Duivelsche Vechter". Zaterdag n.m 2 uur. Zondag nm. 2 ra 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nai „Twee in een auto". Woensdag en Zaterdae n.m. 2 uur Zca- dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. -O'o- 8 uur nu! „Es war einmal ein Walzer". Woensdag en Zaterdag n m 2 uur. Zot- dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst i apotheken wordt van Maandag 19 tot a met Zondag 25 Dec. a.s. len Kerstdag sf. genomen door apotheek: W. Pelle, Kei Rapenburg 12, Telefoon 594. Maandag 26 Dec. 2en Kerstdag nas waar de apotheken: G. H Blanken, Er gewoerd 171, Telef. 502 en D. J. Driesum, Mare 76, Telef. 406- De geneeskundige Zondagsdienst te Ik- den wordt van Zaterdagavond 8 uur li Maandagmorgen 8 uur waargenomen da de doctoren Janssens, Nieuwzwaag, PW' man en Veldhuvzen en van Maandag® gen 8 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur W de doctoren Kors, Lahr, Hovens Orft Muyzert en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst 1# Kerstdagen waargenomen door dr. B?' tel. 3302. tweeërlei aard. Voor zoover zij gericht tegen de gedifferentieerde schaal als w danig, omdat dit stelsel splitsing M hand werkt, wijst de minister er op,® deze mogelijkheid, ook bij een unit® leerlingenschaal, niet geheel is uitgesloten. Overigens acht hij het bezwaar niet w van overdrijving, want men vergete n» dat een splitsing practisch in de meeste gevallen ten koste gaat van een goj» schoolorganisatie, zoodat het twijfelacws is of de gemeente- en schoolbesturen das'; toe licht zullen overgaan. Ongetwijieldp het denkbaar en zal het zich practisch wel eens voordoen, dat een onderw» voor meer dan vijftig kinderen komt staan. Ook afgezien van de vraag ol kj middelmatige leerkracht met zoo'n 6"r klas niet goede resultaten kan bereis™ blijven dit toch uitzonderingsgevallen. De opvatting, dat de verplichting herplaatsing van wachtgelders niet mo de bijzondere scholen zou gelden be™£ naar de minister verzekert, op een m» verstand Den leden, die het betreurden, dat de voorgestelde leerlingenschalen een w öelijk karakter is gegeven merkt de mm ter op, dat de regeering zoolang heeft vastgehouden aan het oorspron lijke karakter van het ontwerp, slotte het tijdelijk karakter daarvan new aanvaard, ten einde het spoedig tot si komen der noodzakelijke bezuiniging bevorderen Hieruit- kan niet afgeleid den. dat de rf geering een spoedig e van de crisis verwacht, maar wei men het tijdvak van vijf jaar zien nutte maken om waardevolle gegev® verzamelen over de werking der gestelde leerlingenschalen, terwijl me en ander rekening kan worden B«nc bij de t. z. t. in te dienen nieuwe vJD stellen. De meening, dat het tudva» vijf jaar daarvoor te kort zou z«n K minister niet toegeven. VEREEN. VOOR CHRISTELIJK De vereeniging tot behartiging (00l belangen der Christelijke scholen v M.UX.O. in Nederland heeft S'';'* ge- Utrecht een algemeene vergader houden onder leiding van den nee R. Schreuder. Volgens het verslag van den dtf van der Kool te Apeldoorn, secre 735 Vereeniging, is het aantal leden (deejin- geklommen, terwijl twee nieuwe gen werden opgericht. De heer H. v. d. Tol te Rotterdam als bestuurslid herkozen. Verder werden er enkele gehouden. I-* E

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6