LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 December I932 LAND- EN TUINBOUW. DE LENTE IN DECEMBER. iiiiiiiiniininiiifflBiffiiiiiifflttiwii Losse nummers van ons Blad BUITENLAND. HET KRUITHUIS AAN DEN MORSCHWEG. De gevaarlijke Inhoud van het kruithuis aan den Morschweg li thans overgebracht naar de nieuwe bergplaatsen te Katwijk. Het kruithuis zal als zoodanig geen dienst meer doen en Is bestemd voor op berging voor minder kostbaar en gevaar lijk materiaal. o-a ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 22sten December 1932 waren 3753, Iv. J. 2296) werkzoekenden inge schreven. o Bij Kon. Besl. is onze stadgenoot, de heer P. J. D. van Malssen, met ingang van 1 Januari 1933 benoemd tot reserve 2e luitenant bij het 8e Reg. Infanterie. Onze stadgenoot, de heer A. P. A. Eskens is met Ingang van 1 Januari a s. voor den tijd van vijf Jaar herbenoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de keuring van films. In aansluiting op ons bericht van gis teren betreffende den wlJdlngsvoUen Kerst dienst in de Remonstrantschc Kerk, ver zocht men ons nog mede te deelen dat ook het kerkkoor zich eenlge malen liet hooren en daarin blijk gaf in korten tlid reeds flinke vorderingen te hebben ge maakt. Het orgelspel droeg er in niet ge ringe mate toe bij om de stemming van den avond te verhoogen. BIJ het oo 20 en 21 dezer gehouden examen der H. C. V. zijn geslaagd voor costumlère de dames J. Lomeijer en J. J. J. Wolters, ongeleid door mej. J. J. Th. van Zwleten alhier. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin mevr. M. W. de Haas— Klauke gediplomeerd leerares der H.C.V., kennis geeft van de gelegenheid om opge leid te worden tot costumlère, coupeuse of leerares. wy verwUzen naar een advertentie in dit Blad van de Leidsehe Kunstvereenlging betreffende een tentoonstelling van mo derne beeldende kunst uit particulier bezit in Lelden en omgeving, welke van 24 De cember tot 16 Januari in de Lakenhal wordt gehouden. VOOR KLEINE TUINEN. Planten en de behandeling van het geplante materiaal. Met planten en verplanten behooren wc nu klaar te zyn. Zeker, het kan nog wel, maar de meest geschikte tyd daarvoor ligt weer achter ons. Immers is de kans heel groot, dat strenge vorst ons verrast, en voor planten welke dan boven den grond liggen kan dat gevaariyk zyn. Ook is het mogeiyk dat door u bestelde planten by flink vriezend weer aankomen. Het beste is dan om ze ingepakt te laten en voorloopig op een vorstvrüe, maar zeer koele plaats neer te leggen, waar ze dan geleidelijk kunnen ontdooien- Bij niet vriezend weer worden ze dan uitgepakt en geplant, of indien dit bezwaariyk is. tot aan het vroege voorjaar opgekuild. Bij dit opkuiien moet vooral worden gezorgd, dat alle wortels flink onder de aarde komen en ook de ruimte tusschen de wortels goed met aarde wordt aangevuld. Verder is het goed de aarde tusschen pas geplante vaste planten en kleinere houtgewassen te be dekken met een dun laagje turimolm, korte mest of fyne compost, waardoor voorkomen wordt dat de grondopper- vlakte by regenval, of andere weersinvloe den. dichtslaat. Ook geeft een dergciyk laagje eenige beschutting aan gevoelige planten tegen stregen vorst. Waar bij het planten tegen strengen vorst. Waar bij het wordt de oppervlakte vooral met een riek of ander gereedschap weer losgewerkt. Boomen, hooge heesters en groenbiyvende planten, vooral coniferen, welke op vlak terrein staan, moet men van eenig steun- sel vooralen om te voorkomen dat deze scheef waaien. Boomen kunnen we schoren door het aanbrengen van 3 draden op c.a. tot 2 meter hoogte, welke in verschil lende richtingen om den stam aan een kort stevig paaltje vast gemaakt worden. Om het insnyden der draden in den stam te voorkomen brengen we een stuk Jute of oude fietsband om den stam aan. waar over nog eenige platte stukjes hout komen Groenbiyvende planten kunnen we scho ren door 2 stokken op eenigen afstand van de plant te plaatsen en de boveneinden zoodanig te kruisen dat een mik gevormd wordt, welke den stam of een of meer der hoofdtakken steunt- Wanneer de planten eenmaal zyn vastgegroeid kunnen deze draden en stokken worden opgeruimd. Bij het plaatsen van het steunsel houden we rekening met de heerschende winden. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VEHBURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERW1L Azn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 Joh. HOGER VORST. Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v d VOOREN. H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. Het prachtige lente-weer, dat op som mige dagen in den laatsten tyd geheerscht heeft, was wel in staat de meteorologen eenigszins in verlegenheid te brengen. Het is toch wel iets heel byzonders, dat het weer tegen Kerstmis zoo weinig een win- tersch karakter heeft en zoo sterk aan de lente herinnert. Voor zulk een afwyklng van den normalen toestand moeten de me teorologen een verklaring geven, maar dit is het juist wat hen voor een lastige vraag en zoo buitengewoon zacht is geweest? Zooals altyd het geval is met zulke een voudige vragen, moeten wy dedehjk vrij diep ingaan op de verschijnselen en op den algemeener, weerstoestand. die met dit mooie weer in verband staan. Ons klimaat wordt geheel beheerscht door de afwisselende Invloeden van tweeèrlei luchtstroomen, de warm-voch- tige, Zuidwestelijke, die op zijn we" van Zuidelijke breedten naar het Noordpool gebied langs de Westkust van Europa loopt, en de droog-houde Noordoostehjke, die uit het Noordpoolgebied terugkeert. De eerste brengt ons in den winter vochtig, regenachtig en relatief zacht weer. Hij voert enorme massa's warme en zeer wa terdame H1'" 'rek' hp tv: e1é daar entegen brengt ons koude, waterdamp- arme luchtmassa's aan. Het ls nu een feit, dat in de laatste da gen geheel West-Europa overstroomd wordt door luchtmassa's, die uit het Zuiden komen en een voor den tyd van. het jaar ongewoon hooge temperatuur be zitten. Reeds een paar weken geleden kwamen in Z. Frankrijk zeer hooge tem peraturen voor. Dit heeft reeds dadeiyk ten gevolge gehad, dat de temperatuur boven de normale is gestegen. Dat is een uitwer king van den warmen luchtstroom, die voor de hand ligt en die wy dan ook dik wijls in den winter kunnen waarnemen. Al onze zachte winters of perioden van zacht winterweer zyn steeds een gevolg van den aanvoer van warme lucht door een Zuideiyken of Zuidwestehjken lucht stroom en vriezend weer kan by ons alleen optreden wanneer een Noorden- of Oos tenwind de koude lucht uit poolstreken of uit het koude binnenland aanvoert. Tot zoover is de verklaring voor zacht winterweer gemakkeiyk. Maar wy zien steeds, dat zacht winterweer gepaard gaat met regen, dikwijls met storm. De gege ven verklaring past dus niet geheel voor het buitengewoon rustige, zonnige, lente achtige weer, dat wy de laatste dagen ge had hebben. Om dus tot een goede ver klaring te komen, moeten wij dieper op de feiten ingaan. Wy zien dan in de eerste plaats, dat op enkele dagen de temperatuur op het mid den van den dag 12 en 13 graden Celsius bereikte. Dit zyn weliswaar geen record temperaturen, maar het gebeurt toch heel zelden, dat in dezen tyd van het jaar de thermometer zulke hooge standen bereikt. Ongetwyfeld speelt de dagelijksche ver- warming van de onderste, door de wind stilte in rust zynde luchtlaag een belang- ryke rol By betrokken lucht zou de tem peratuur overdag niet zoo hoog gestegen zyn. Deze uiteenzetting, gevoegd by de bo venstaande. kan voldoende zijn om de buitengewoon zachte weersgesteldheid te verklaren Er werkten dus twee oorzaken samen: aanvoer van ongewoon warme lucht, sterke verwarming over dag door de zon. Wellicht was er nog een derde oor zaak in het spel: een z.g. Föhnwei king in I de vrye atmosfeer, d. w. z. verwarming van de lucht door samendrukking tengevolge l van langzame beweging uit hoogere lucht- lagen naar beneden Men kan daarom aan zulk een werking denken, omdat de wolken langzamerhand oplosten, een ver- schynsel dat altijd by Föhnwerking kan worden waargenomen. Bij deze hooge temperatuur kwamen twee omstandigheden, die het weer zoon byzonder karakter verleenden: windstilte en zonneschun. Alles werkte dus samen om een lente-achtlgen weerstoestand in het leven te roepen. Maar hiermede zijn wy nog niet tot de kern van de vraag gekomen. Hoe komt het, dat deze oorzaken samenwerken om zulk buitengewoon zacht weer in het leven te roepen. Dit is veel moeilijker te verklaren. Gaan wy den algemeenen weerstoestand na, dan blijkt, dat ons land ongeveer aan de Z.O.- ïyke grens van den warmen luchtstroom lag. De barometerstand was tegelyk hoog omdat een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk boven Z O.-Europa lag en zich ongeveer tot aan het Engelsche kanaal en de Noordzee uitstrekte. Ons land lag dus nog binnen dat gebied van hoogen druk en deelde dus in de voordeelen daarvan, zwakke wind en licht bewolkte hemel. Ver der naar het Westen en Noordwesten van ons werelddeel vond men het midden van den warmen stroom, waar zich depressies in ontwikkelden, die regen en storm ver oorzaakten. Het was daarbij echter merk waardig, dat Juist tyden6 de laatste warme dagen de depressies eerder neiging had den op te lossen dan zich te vormen. Dit kan verklaard worden door aan te nemen, dat de koude, uit de poolstreken terugkeerende luchtstroom, die met den warmen luchtstroom moet samenwerken om de depressies tot ontwikkeling te bren gen, in den laatsten tijd op grooten af stand in het Westen gevonden wordt. Juist in den laatsten tyd kwamen enkele malen berichten over koude-invallen in Noord- Amerlka, die daar altyd een gevolg zyn van het doorbreken van zeer koude lucht stroomen uit het hooge Noorden Het is dus niet onmogeiyk, dat de uit het Noord poolgebied atstroomende koude lucht massa's by uitzondering haar weg niet in de nabijheid van de West-kust van Eurona kiezen. Het gevolg hiervan zou zyn, dat als het ware een algemeene verschui ving van den weerstoestand naar het Westen heeft plaats gehad, waardoor ons land is komen te liggen aan de Oostzyde van den warmen luchtstroom. Het gevolg hiervan is weer, dat het ge bied van hooge druk zich verder naar het Westen uitstrekt dan gewooniyk in dezen tyd het geval is. Welke gevolgen dit zal kunnen hebben voor het verdere verloop van den winter is nu nog niet te voorzien. Een oud spreekwoord zegt, dat een groene Kerstmis een witte Paschen geeft. Er ligt veelal een kern van waarheid in deze oude spreekwoorden In meteorologische taal gesproken zou dit beteekenen: een verschuiving van den winter naar later. Hiermede zijn echter weer andere feiten BEI GIE. Een regeeringsverklaring. DE ALGEMEENE TOESTAND. De bevroren schuldenkwestie. - Het conflict in Zuid-Amerika. Het Fransche ministerie Paul Boncour is voor het parlement getreden met een regeeringsverklaring, die buitengewoon algemeen en vaag ls gehouden. Ook op het zoo belangrijke terrein der schulden wordt feiteUjk niets gezegd. Geen wonder, waar de laatste twyfel, of deze kwestie in Ame rika bevroren is, absoluut ls weggevallen. De briefwisseling tusschen Roosevelt en Hoover werd door het Witte Huis gepubli ceerd. Uit het schryven van Roosevelt biykt, dat de toekomstige president een gemeen- schappeUjke verantwoordeiykheld afwdjst. Deze afwyzlng heeft zoowel betrekking op de benoeming eener revisie-commissie voor de oorlogsschulden, als op alle andere internationale kwesties. Roosevelt verklaart, dat hij de handen wenscht vry te houden tot hy op 4 Maart i in functie treedt. De ministers Stimson en Mills hebben opnieuw een conferentie met Hoover ge had over de benoeming van een commis sie voor de buitenlandsche schulden. Hoo ver moet nu zyn plan opgeven om in deze commissie ook Democraten te benoemen, daar alle partygenooten van Roosevelt na diens weigering eveneens hun medewer king weigeren. In Republlkeinsche kringen heerscht groote ontstemming over deze beslissing. Van Democratische zijde wordt aange voerd, dat Roosevelt veel betere resultaten kan bereiken, indien hy na 4 Maart ge heel nieuwe onderhandelingen kan begin nen. Bovendien wordt verklaard, dat Roosevelt zeer moeilijk voor een voorkeur behandeling van het buitenland, in het bijzonder van Frankrijk, kan onkomen, in dien niet van te voren maatregelen tot verlichting van de hynotheekschulden op de Amerikaansche farms en woningen ge troffen zijn De ministers kwamen in hun conferen tie met Hoover daarom tot de overtuiging, dat de tegenwoordige Amerikaansche re geering ten aanzien van het schulden- vraagstuk niets meer ondernemen kan, daar de steun van het Congres ontbrpek en ook Eurona met dereeliike onderhande lingen zonder vooruitzichten niet gediend zon zyn. Het is afgeloopen tot Maart Het geschil tusschen Bolivia en Para guay is ondanks de directe interventie van den Volkenbondsraad en der Neutrale Commissie van Washington nog steeds niet bijgelegd. Paraguay heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat het het bemiddelingsvoorstel der Neutrale Commissie van de hand wijst, aangezien krachtens het voorstel Boliviaansche troe pen ook in de toekomst nog 2/3 van het Cliacogebied bezet zouden houden. Paraguay eischt: 1. Volkomen evacuatie van het Chaco gebied door de Boliviaansche troepen. 2. Ontwapening der troepen. 3. Vaststelling, wie de schuld van dit conflict draagt. Daarentegen kabelde Bolivia dat het het bemiddelingsvoorstel principieel aanvaardt doch dat in verband met de scherpe af- wh'zende houding van Paraguay voorloo pig verdere onderhandelingen overbodig zijn. De Neutrale Commissie heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond er van op de hoogte gesteld, dat zy haar bemid delingsvoorstel. dat een rechtvaardige regeling inhoudt, welke rekening houdt met de belangen der beide landen, hand haaft. De bemiddeling van den Volken bondsraad. welke in dit geval de eigen- ïyke onderhandelingen uitsluitend had overgelaten aan de Commissie van Washington, is derhalve tot nu toe in Zuid-Amerika van even weinig resultaat geweest als in het Verre Oosten. DUITSCHLAND. Hitler en 8 trass er. In natlonaal-soclalLstische kringen te München wordt verzekerd dat Hitler tydens de Kerstvacantie een onderhoud zal hebben met Oregor Strasser. Beiden zouden den wensch tot een ontmoeting hebben uitgesproken. Voor het geval de ontmoeting geen resultaat oplevert, zou het in de bedoeling van Strasser liggen zich geheel uit de politiek terug te trekken om zich ergens in Beieren als apotheker te vestigen. Strasser's orgaan „Die Schwarze Front" biyft volhouden dat het met de financiën der party niet in orde ls en publiceert dan eenige bijzonderheden over de vergadering welke de natlonaal-socialistische fractie van den rijksdag onmiddeliyk na de deser tie van Oregor Strasser heeft gehouden en welke het blad spottend de „hondjes scène" noemt. Na een korte roerende toe spraak van Hitler, die steeds met tranen in zyn stem uitriep: .Hoe kon hij my dit aandoen!" Juist nu! Dat had lk nooit mogeiyk geacht!" zonk de goede tooneel- speler „geheel gebroken" op een stoel en weende. En voor hem stond Goermg met beide handen de hand des leiders grijpend en de traantjes over de dikke wangen en daarna snikkend de heer Briicknir en krokodillentranen weenend dr. Goebbels met een witten zakdoek. In de tweede rij de heer Bemhard Kuss die een huilkramp had en de heer Heynes die wilde bedrei gingen tegen Strasser uitstiet. Op den achtergrond hoorde men de sonore stem van Streicher: „Die trouwelooze hond' Onzen leider zoo iets aan te doen!" en. daartusschen stond de schare der ver baasde, verontwaardigde, radelooze man nen, waarby von Reventlow met zyn spot tend gezicht en Kaufmann en Koch met hun roode hoofden In het oog vielen. Indien nu, besluit het blad, de heer Hitler of de heer dr. Goebbels er iets voor voelen dat wy ook bewijzen leveren dat deze beschrijving nauwkeurig is, dan zul len wy voor de rechtbank met verklarin gen van onveveer 35 leden van de fractie ter beschikking staan". In een regeeringsverklaring zegt het nieuwe kabinet: De regeering zal zich hoofdzakelijk be zighouden met het herstel van den finan- cieelen toestand door het onverwyid tref fen van ingry pende maatregelen, zy zal definitief een einde maken aan de begroo- tingstekorten en de moeiiykheden van de schatkist en er voor waken, dat de nieuwe belastingen niet de oorzaak worden van de vernietiging van eigendommen en dat België vastvrij blijft voor het kapitaal. Als zoo het crediet en het vertrouwen beves tigd is, zal de regeering kunnen overgaan tot consolidatie van de vlottende schuld en conversie-operaties, er op berekend den last van de publieke schuld te ver lichten De taak der regeering in dit op zicht zal worden vergemakkeiykt door de soliditeit van het Belgische geld De re geering zal er ook voor waken dat de strengste zuinigheid zal worden betracht by alle staatsuitgaven en dat een gezonde taalpolitiek zal worden gevoerd. Wat betreft de buitenlandsche politiek zal België zich ook verder aansluiten bij pogingen tot het consolideeren van den vrede en en de internationale veiligheid en alles in het werk stellen tot het orga- r.iseeren van de verdediging des lands aan de grenzen. De regeering zal de politiek van vryhandel voortzetten zonder nochtans afstand te doen van de buiten gewone maatregelen hestemd voor de be veiliging van de levensbelangen der natio nale markt. Nieuwe maatregelen zullen worden bestudeerd tot het verzekeren van de handhaving van de orde en het onder drukken van revolutionnaire intriges. De kolonie za! worden ondersteund door het moederland. niet in overeenstemming, feiten, die eer der doen denken aan den vroegen inval van den winter in het Oosten. Voor het «oogenbllk verhindert echter de krachtige aanvoer van warme lucht, dat in West- Europa de temperatuur daalt. ENGELAND. Het parlement op reces - Nieuwe partij in Canada. Gisteren zyn beide Huizen van het par lement met Kerstvacantie gegaan. Morgan Jones en Lansbury vroegen in het Lagerhuis de regeering nog om een nobel gebaar jegens Indië te maken, het verleden te vergeten, Gandhi en de an dere politieke gevangenen in vryheid te stellen en de medewerking van Indië als vrye belanghebbende te verzoeken by de algemeente taak van het rijk. Als de Congresparty haar beweging van burgeriyke ongehoorzaamheid wilde staken en de Indische regeering moest over de middelen beschikken om haar daartoe te kunnen bewegen zou er eigenlijk niets zijn dat een samenwerking behoefde te beletten. Sir Samuel Hoare antwoordde, dat de voorteekenen waren in de richting, door de interpellatie aangeduid. De regeering was bereid tot samenwer king en zelfs tot opheffing der speciale ordonnantiën mits de Congresparty de eenige voorwaarde vervulde, waarop elke regeering recht had. Ook nopens de ronde tafelconferentie, welker arbeid dezer da gen voltooid zou zyn, was de regeering niet van houding veranderd en het verheugde spr. te kunnen zeggen, dat de gedachten- wisseling over het geheel genomen bevre digend was geweest. Lloyd George wilde voor de sluiting er op wyzen, dat de toestand van de werk loosheid erger was dan vorig Jaar Kerst mis. toen de regeering alles van het nieu we Jaar meende te mogen verwachten. Spr. begreep niet hoe een regeering klaarbhjke- ïyk begon te wennen aan 't denkbeeld van drie millioen permanente werkloozen-me- deburgers, want geen van zyn sprekers voorstellen tot landontginning of an derszins was echter maar de overweging waard gekeurd. De minister van landbouw antwoordde, dat de regeering het vraagstuk der werk loosheid van alle kanten bekeek en van alle kanten aanpakte, wat beter was dan de speciale middelen, door Lloyd George voorgesteld. Het Huis ging daarna uiteen tot 7 Fe bruari, maai- de Lord-Kanselier en de Speaker hebben gez9gd dat zy het Parle ment eerder byeen kunnen roepen als on voorziene omstandigheden dat wenscheiyk zouden maken. In Canada is een nieuwe partij opgericht de „Cooperative Common Wealth Federa tion". Deze party vereenigt onder haar banie ren al degenen, die ontevreden zyn over den huldigen stand van zaken, politieke groepen, die ontevreden zijn over het op treden van de oude partyen en de door depressie en werkloosheid getroffen perso nen Het programma van deze party houdt in: het nationaliseeren van het credietwe- zen teneinde de financleele operaties te regelen, het opgeven van den gouden stan daard, het Invoeren van een politiek van lichte inflatie, de nationalisatie van open bare instellingen en coöperatieve organisa ties. het nemen van maatrgelen om den rykdom meer geiykeUjk te verdeelen, de herziening van de Canadeeschc Grondwet en het opnieuw vaststellen der bevoegdhe den van de federale en provinciale autori teiten het herzien van de tarief-oolitiek. teneinde den uttvoer-handel te bevorderen en tenslotte een boven de partyen staan de regeering. Het bestuur der party heeft besloten de beweging niet in een klassen strijd te laten ontaarden. (Nadruk verboden!. C. N. FRANKRIJK. De regeeringsverklaring Votum van vertrouwen voor Boncour. De regeeringsverklaring, welke minister president Paul Boncour in de Kamer en de minister van Justitie ln den Senaat heeft voorgelezen, gaat uit van het standpunt, dat noch aan het prestige der vorige re geering, noch aan haar politiek in eenig opzicht afbreuk is g"daan en dat het kabi net zyn oogmerken richt op continuïteit, hetgeen ook in zyn samenstelling tot uit drukking komt. De regeering moet ln de eerste uikl zorgen voor gezondmaking der flnancr voor het paal en perk stellen aan het a ficit en voor het herstel van het «- wicht der begrooting, en dus kram zuinlgingsmaatregelen nemen, in overt met de bevoegde commissies en betrokk, kringen, het ambtenarencorps en de malige frontstrijders. zy zal in Januari een eerste reeks van de noodzakeiyke bezuinigings- en hervor mingsmaatregelen treffen, en daarbij dè kwestie van vertrouwen stellen. Nadere mededeelingen over een even tueele vermindering van de salarissen en pensioenen bevat de regeeringsverklaring De tweede taak der regeering is ae -j. gemeene regeling van het oorlogsschulden vraagstuk. De thans uiterst ingewikkelde binnenlandsche politieke toestand ln de Vereenigde Staten maakt het noodlg, de desbetreffende onderhandelingen, weit.-, richting door de Kamerstemming van u December duideiyk werd aangeduid uiterst voorzichtig te voeren. Dankbaar moet men erkennen, dat ook te Washington ernstig er naar hi gestreefd de moeiiykheden op te lossen. De Fransche regeering zal de,onderh delingen voeren met het vaste doel v oogen. een algemeene oplossing voor bereiden, welke aan de verwarring einde maakt, die het algemeen economisch herstel tengevolge van den last der tui- schen de regeeringen aanhangige schulden belet. Tegeiykertyd zal de regeering in over. leg met de staten, waarmee Frankrijk door een gemeenschappehjk streven ver. bonden is en zonder bygedachtcn tegen een derden staat, steunend op de vaste vriendschap van Engeland, en met den wensch iedere moeliykheid uit den weg t! ruimen, welke met de landen zou kunnen bestaan, waarmee Frankryk door zijn oude cultuur en herinneringen verbonden is, er naar streven andere internationale onderhandelingen tot een goed einde te brengen In de regeeringsverklaring wordt ver der gezegd, dat de crisis de grootste oor zaak is van de budgetaire moeiiykheden van Frankrijk. Deze crisis is niet alleen van economlschen, maar ook van psycho- loglschen aard, en geboren uit de Inter nationale onrust en de misverstanden en de rivaliteit onder de volken. De vorige regeering heeft er met suc ces naar gestreefd de ontwapeningscon ferentie te bevrijden uit de onzekerheid en de langzaamheid waarin zij dreigde Ie verzinken. De regeering zal dit werk voortzetten Er is een constructief plan ingediend, waarin in preciese formules het noodzake lijk verband tusschen ontwapening en veiligheid wordt gelegd en waarin niet één dezer formules gebruikt wordt om de andere buiten werking te stellen, of op Ic schorten De regeering zal dit plan verde- digen. Een belangryk resultaat is bereikt. 0) de ontwapeningsconferentie is een groot land teruggekeerd, welks aanwezigheid noodzakeiyk is om de te sluiten conventie en de garantie- en controle-maatregelen die er uit moeten voortvloeien, tot vol ledig effect te brengen. De regeering zal er op letten, dat men uit de loyale erkenning eener gelijkgerech tigdheid in de gelijkheid der plichten cc in een positieve organisatie der intera- tionale of minstens der Europeesche ra- ligheid geen consequenties trekt, die een met den stemm'ngsuitslag der con ferentie, alsmede met de vredesverdrag^ onvereenigbare bewapening zouden genei- ^De regeeringsverklaring zegt een betert organisatie en effectieve bescherming voor den natlonalen landbouw toe en s krachtigste bestrijding der werklooshe» De vereischte oplossingen moeten op B- ternationaal gebied gezocht worden. W- halve zal de regeering aan de in Janut- te Genève te houden voorbereldlngsconli- rentie haar vollen steun verleenen. Voor de rationaliseering der product» is ook de Invoering van looncontract» noodzakelijk, waarbij de rechten der ar beiders volledig gegarandeerd moer® worden. Na het voorlezen van de regeeringsver klaring in de Fransche Kamer kwam, eenige min belangrijke redevoeringen- Louis Marin aan het woord, die n» scherpe critiek oefende op de samenstel ling van het kabinet, dat slechts uit PeI' sonen bestond, die vóór betaling aa Amerika waren. Minister-president Paul Boncour am woordde kort, waarna Léon Blum klaarde, dat hy en de socialistische merfractie, die onder zijn leiding stam. de regeeringsverklaring goedkeurden, o radicale Kamerfractie stelde daarna voo over te gaan tot de orde van den aas (hetgeen dus voor Paul Boncours kamn de vertrouwensquaestie beteekende) we voorstel door de Kamer werd aangenom» met 365 tegen 215 stemmen. t De Kamer werd daarna verdaagd Dinsdag na Kerstmis. JAPAN. Een nieuwe partij. Er is een nieuwe oopositle-partij richt, zich noemend Kokoemindomei in tionaa! verbond), dat beschikt over 33 t» lementszetols en een sterk fas cis tl sen Cl slag heeft - De oprichtingsplechtigheid is bügewoond door 4000 leden afkomstig alle deelen des lands van wie de mw zwarte hemden droegen. Het manliest het „nationaal verbond" h.. ft uitvef verklaart, dat JaDan niet miskend worden in zün wettige ontwikkeling internationale onredelilkhed"n n°Lorden de Japansche natie bedreigd mag» door cocia1» .noden 'n.,7'er'den ningsrede heeft president Adatsji o nadruk op gelegd dat een n«H|>na« M1 nomische controle welke ee. Sstsan zyn op een economisch bloc dat zal uit Janan en MqntHnekwn Let ED" relaties zal moeten onderhouden geland. Amerika Sovlet-Rusland en een noodgake'iikheld is. Steunt, bij gelijken De Nederlandsche Indus*** Hiermede d>enf git Vu> '°n ,jJ En bestrijdt gij de

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2