[p Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 December 1932 Derde Blad No 22318 BINNENLAND. ASPIRIN! KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. I R.K. STAATSPARTIJ EN pROF. DR. J. A. VERAART. Prof. Dr. J. A. Veraart over zijn treden uit de R.K. Staats partij: geen eigen partij in oprichting; getracht wordt alle afgescheiden groepen van de Staatspartij te vereenigen. I (fan een bijzonderen verslaggever). aanleiding van de dezer dagen r prof. dr. J. A. Veraart voor de demo- iische studie-club van de R.K. kies- eeniging. rijkskieskring 'sGravenhage ■legde verklaring, volgens welke hij gedwongen zag uit de R.K. Staats ie te treden, hebben we een onderhoud t hem gehad, waarin we den professor verzochten zijn verklaring, die niet Ln in R.K kringen opzien heeft ge- jrd. nader te motiveeren en een en an- over zijn politieke plannen mede te elen. ofessor Veraart leidde zijn mededee- ■n over den thans geschapen toestand iet een herinnering aan. als we het noemen mogen, zijn politieke verle- in het bijzonder aan de Michael-be- ging. Deze beweging, niet te scheiden van i dezer dagen genomen besluit, is door .j misverstaan." zei de professor. „Zelfs nog wordt ze niet volkomen begrepen. Michael-beweging heeft nooit tot doel Hiad een afscheiding van de R.K. staats- (rtij te bewerkstelligen, doch ze is alleen leven geroepen om de partij te her men in democratischen geest, en om te (rkrijgen. dat de R.K. Staatspartij de vraagstukken van dezen tijd niet Inger buiten behandeling zou houden, ieoretisch is de beweging geslaagd, het- {en kan worden afgeleid uit de oprich- g van studie-clubs, door vorming van i partij-raad enz.; doch practisch heeft I vooral door het toedoen van de leiding, de groote politiek uit de partij wilde Iren, en die alle groote vraagstukken de publiek-rechtelijke bedrijfsorgani- lie, een grondige behandeling van de ihtaire kwestie, de coalitie, buiten de iprekingen van den partij-raad hield, aan het doel beantwoord. Deze poli van de R.K. Staatspartij heeft tot i niet zeer te waardeeren daden bij lragen. Zoo b.v. tot de vorming van 1 coalitie-kabinet in 1925 onder leiding Colijn, hoewel van te voren moest den aangenomen, dat Colijn over de rantschaps-kwestie bij den Paus zou mikelen. tot het ontstaan van het eon- rratieve extra parlementair kabinet, De (er. dat den katholieken tal van zeer jke momenten heeft bezorgd, en ten- tot het extra-parlementair kabinet [■ijs van 1929. bij welks samenstelling leer gelet is op completeering van een 1 dan op den eisch, dat het minister- p de bekroning van een staatkundige ipbaan moet zijn. Dat dit zich gewro- i heeft is van zoo'n algemeene bekend- d. dat ik er niet over behoef uit te eiden. Ik wil slechts wijzen op het ont leken van ieder inzicht van regeerings- 'ige en ook van de Kamer om tot be- [ngrijke vermindering van de crisiswerk- osheid te geraken. Hoewel alle econo- isten van eenige beteekenis in ons land t erover eens zijn, dat verzachting van j crisis kan worden verkregen door op »te schaal werkgelegenheid te schep- vindt deze opvatting geen weer al; ook niet in de R.K Staatspartij, [er velke de werkloosheid door den om- J van haren aanhang, uiteraard ur- is Men zou mogen verwachten, dat werkloosheid in dezen tijd voor de staatspartij, voor den partij-raad hèt mgstuk zou zijn, doch in de vergadering i den Raad van 25 Nov. j.l. is geen Ikele beslissing daaromtrent genomen, m heeft wel te verstaan gegeven van de »le zaak waarom het hier gaat niets tecrijpen. Evenmin van het gevaar, dat puilt in deflatie, in ons nationaal tekort 'n ruilmiddelen, hetwelk ondanks het [zet van de machtige Amsterdamsche fldmarkt. zoo spoedig mogelijk dient te |ordcn weggewerkt. In den jongsten irlijraad van de R.K. staatspartij zijn Se twee belangrijke kwesties als niet Pangrijk terzijde geschoven. Toch zou ik fechien daardoor niet uit de partij zijn etreden; de oorzaak van mijn uittreden loet vooral gezocht worden in den geest, ie van de gansche bijeenkomst uitging, e geest van berusting bij den geweidi en volksnood en van onmacht tot ingrij- ende concrete regelingen. Bedankten nadat U zich terugtrok Meren voor de partij?" „Zeer velen Ik mag wel zeggen, naast ele arbeiders en middenstanders, een root aantal jonge intellectueelen, die er enoeg van hebben, dat de partij de groote "oagstukken van dezen tijd uit den weg fot inplaats van ze aan te pakken. Uit te deelen des lands hebben mij betuigin- :eu van sympathie bereikt, ook van be- «nde mannen." „En wat gaat thans gebeuren, profes- [r?" vroegen we. ,.Is thans de partij 'eraart in oprichting?" Geen denken aan." luidde 't antwoord. Het eenige, dat mij momenteel bezig- loudt is het onderzoek of de verspreide [emocratische elementen onder de katho- 'eken geneigd zijn zich tot een sterk e.eheidsfront te vereenigen, of zij bereid :jn terwille van de eenheid enkele gapin- '"i tusschen hen te overbruggen, of zij °or het groote geheel zoo noodig iets van orhzelve ten offer willen brengen. Ik laat terop onmiddellijk volgen, dat ik onder Ken beding een zetel in de Kamer zal yPvaarden. Dit ter voorkoming van een uV?or de hand liggênd misverstand." teii ^gt niet in onze bedoeling hetzoo- tnj j P°ütiek partijtje te stichten," ver- «S'Sao de heer Veraart na een korte pauze. ™ien bij de verkiezing geen stemmen «noelen en daardoor feitelijk de groote ""Hen steunen, doch wij willen trachten i»pn i R K democratische elementen sa- v. 1 te voegen teneinde als eenheid naar te kunnen treden. Zooals gezegd 'et onderzoek daarnaar plaats. In "in van Januari zal het resultaat ol li i worden en zal vast komen te staan - Politieken zin in het niet verdwijn 'oom. een roeping, doch ik ben niet Ifesm ?ens als °on Quichotte nog eens j ï'ndmolens te gaan vechten." 1.K h den Wijd voor vereeniging der cemocraten gekomen?" Sis o.i de 'Ut* daarvoor nooit zoo gun- ais nu Het gist en borrelt in fetnoim staatspartij. waarover men in alle n net tegendeel van waardeerend b v? Lf? ?n' Hoe anders oordeelt men den J„„ ,het Centrum in Duttschland, dat gfi j van dezen tijd verstaan heeft." teéen kgeesteli!ke overheid zich niet TH Peweging kanten?" teëm? n 'pph seen bezwaren hebben nntfü. PPgins gescheiden deelen (hier- iaren hïS be£rePen. de reeds tien jaren bestaande en door de R.K. staats- Arh„Mel'kend,e RK Volkspartij en de RJC. „™'d?r,sPart'J samen te brengen. De zal begrijpen, dat het niet meer aangaat, nu reeds heele parochies door het geheele land tot de Volkspartij en tot de Arbeiderspartij behooren, steun te geven aan slechts één partij." ren'" an dUS eroote dbigen te gebeu- „Misschien kunnen er groote dingen ge beuren, verbeterde de heer Veraart. „De crisis in het politieke leven der katholie ken is nooit zoo belangrijk geweest als thans, en die belangrijkheid kan door het l h. ra, nu een intellectueel deel der katholieken de bestaande afscheiding gaat versterken, slechts verhoogd worden." ONZE LUCHTVERBINDING MET INDIE. VLIEGTUIGEN INGERICHT VOOR 20 VLIEGUREN PER DAG. Opklapbare bedden voor 16 passagiers. De bekende vliegtuigbouwer, de heer A. H. G. Fokker, die enkele dagen te Amster dam vertoefde, heeft ons gistermiddag een en ander medegedeeld in verband met de opdracht, welke de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek heeft ontvangen van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij om twee nieuwe Fokkertoestellen van een nieuw type, en wel één met drie en een met vier motoren te bouwen. Het eerste type wordt aangeduid als de F XX en de viermotorige als de F XXXVI. De heer Fokker zette ons uiteen, dat het groote probleem van den vliegtuigbouw in zijn tegenwoordig stadium van ontwikke ling draait om het vereenigen van groote snelheid met economie, veiligheid en comfort, en het vinden van een juiste ver houding tusschen de eerste en de andere drie factoren. De Fokkerfabrieken hebben er de laatste twee jaren alles op gezet om dit probleem op te lossen. De F XX kan als een gelukkig resultaat van dit streven beschouwd worden. De bijzondere kenmer ken van dit toestel liggen in het winnen van aanzienlijke plaatsruimte inwendig, terwijl daarbij de uitwendige afmetingen kleiner zijn geworden. Iets zeer bijzonders is daarbij nog, dat het landingsgestel ge heel in de motorgondels kan worden opge trokken. waardoor bij het vliegen een aan zienlijke vermindering van den weerstand van de lucht wordt bereikt. De stroomlijn van deze gondels is zóó, dat ook zij tot weinig weerstand bij het vliegen aanleiding geven Bovendien ver dwijnt ook het staartwiel tijdens de vlucht in de romp. De cockpit is aanmerkelijk verkleind, zonder dat de plaatsruimte daarvan verminderd is: verder is ook het uitzicht door de eenigszins hoogere ligging van de cockpit belangrijk verbeterd. Een nieuwe bijzonderheid bij dit type is, dat aan de vleugels klappen zijn bevestigd, die bij het landen, zoolang het toestel zich nog in de lucht bevindt, als „luchtrêmmen" werken, waardoor de landingssnelheid wordt teruggebracht tot die van de tegen woordige machines. Door dit systeem worden dus de aërodynamische eigen schappen van het toestel kunstmatig weg genomen. Door de bijzondere wijze, waarop deze klappen aan den vleugel geconstrueerd zijn, ondervindt de stabiliteit van het toe stel geen nadeel van de plotselinge ver mindering der snelheid in de lucht. Men heeft langdurige proefnemingen verricht, eer dit systeem als het best denkbare werd aanvaard. De F XX is in de eerste plaats gebouwd als een normale verbetering in de geleidelijke lijn van ontwikkeling der Fokker-verkeerstoestellen. Met den voorgenomen bouw van de F 36 wordt een nieuw type vliegtuig geïntrodu ceerd, dat de Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker speciaal voor de Kon. Luchtvaart Maatschappij gaat constru- eeren. Hieraan ligt ten grondslag het stre ven naar verkorting van het aantal vlieg dagen op de Indië-route; zoowel door de snelheid onevenredig op te voeren als de vlieguren per dag tot twintig te verlengen. Hiervoor was noodig een grooter com fort van de reizigers: dat in dien zin is opgelost, dat zij in de gelegenheid zijn op geriefelijke bedden hun nachtrust te ge nieten. Hoewel de F XXXVI voor 32 passagiers is ingericht, wordt het aantal passagiers, dat wordt meegenomen, tot zestien terug gebracht, om zoodoende de voor de op klapbare bedden benoodigde slaapruimte te winnen De heer Fokker zeide er van overtuigd te zijn, dat de bezwaren van de Europee- sche luchtreizigers tegen het nachtvliegen, of, beter gezegdt tegen het na donker vliegen geleidelijk zullen verdwijnen. Amerika geeft daarvan thans het voor beeld. Echter is hiervoor natuurlijk nog een belangrijke verbetering van de grond- organisatie, op de route naar Indié en op andere routes noodig. In Februari hoopt de heer Fokker een reis per K.LM.-vlieg- tuig naar Indië te maken, teneinde daar persoonlijke indrukken op te doen. Vernielden wij tenslotte nog, dat de F XX. die in normaal gebruik een kruis snelheid zal kunnen ontwikkelen van 250 K.M. per uur. in Maart of April reeds zal proefvliegen. De spanwijdte van dit toe stel is ruim een Meter grooter dan die van de F xvin. De F XXXVI. die een kruissnelheid zal hebben van 225 K.M.. is nog slechts in model gereed en zal in den herfst van 1933 afgeleverd worden. CREDIET VOOR DE HARINGVISSCHERIJ. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot credietverleenlng ten behoeve van de ha- ringdrijfnetvisscherij deelt de Minister van Economische Zaken en Arbeid mede dat het in de bedoeling der Regeerine ligt voor het voorschot afgezien van onkosten wel ke voor rekening van de harinevisscherlj komen een rente van X'/s pCt. in rekening te brengen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Vergadering van gisteren. Gisterochtend te elf uur is de winterzit- ting van de Provinciale Staten van Zuid- Holland onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. in de Ridderzaal voort gezet. Niet ondersteund wordt een voorstel- Frenay (comm.) om f. 1.000.000 uit de provinciale kas beschikbaar te stellen voor steun en werkverschaffing aan kleine boe ren en landarbeiders tegen de gewone loonen Mevrouw Cohen TervaertIsraëls (Lib.) ziet zich genoopt, met de bezuini gingsvoorstellen van Ged Staten accoord te gaan. Zij prijst hun beleid. De heer Van Duin (RK.) maakte be zwaar tegen een algemeene verlaging der subsidies met lO'/o.jMen geeft wel groote bedragen voor het Behoud van historische monumenten, maar de levende monumen ten, zooals de volksgezondheid tast- men aan. De heer Trouw (Lib.) zegt dat het wen- schelijk is de polderbesturen in sommige gevallen vrij te stellen van fiscale lasten, opdat zij meer zorg aan de tertiaire we gen kunnen besteden. De duinterreinen, o.a. in de Kruiniger- gors, behooren om. met het oog op de wa- terkeering, niet te zeer in handen van bouwspeculanten te worden gegeven. Tenslotte bepleit spr. uit bezuinigings overwegingen eenige meerdere decentrali satie van den provincialen dienst, waar door veel reiskosten kunnen worden ge spaard. De heer De Visser (Comm.) betoogt, dat langs de lijn van de hervormingspolitiek geen verbetering voor de arbeidende klasse is te verwachten. Spr. dient een voorstel in om de bin nenschippers te helpen door Ged. Staten te verzoeken zich in verbinding te stellen met de gemeentebesturen, waaronder deze schippers ressorteeren. Het voorstel wordt niet voldoende on dersteund en komt derhalve niet in be handeling. De heer van Walsum (C. H.) zet uiteen, dat aan de voorgestelde salarisverlagin gen niet valt te ontkomen. Wat den toestand der werkloozen be treft, uit een onderzoek bij bewaarscholen met 1200 kinderen van werkloozen is spr. gelukkig gebleken, dat aan den voedings toestand dier kinderen geen schade was gedaan, en spr. meent dan ook dat aan extra-steunmaatregelen geen behoefte aanwezig is. Hierna wordt gepauzeerd. Na de hervatting zeg' de heer Sterk (A.-R.) dat de vooruitzichten donker zijn: beiastingverhooging zal in de toekomst wel onvermijdelijk zijn. De heer Bergmeyer (S.-D.) geeft als zijn meening te kennen, dat hij omtrent de voorgestelde verlaging der presentiegelden geen andere opvatting heeft, dan dat deze is een gebaar, zonder effect voor de be grooting. De heer Werker (V.-D.) zou ten aanzien van de salarisverlaging meer geleidelijk heid wenschen. De heer Alblas (H.G.) zou liever den spreektijd meer zien besnoeid dan het pre sentiegeld. Ook zou spr. maatregelen willen aanbevelen tot verlaging van pensioenen van Ged. Staten, die uit anderen hoofde nog inkomen uit de openbare kas genieten. De heer Schouten A-R.) zou met het oog op de onzekerheid van de financiën en van de toekomstige begrooting het voorstel van Ged. Staten ongewijzigd willen aan vaarden. Spr. adviseert tot intrekking van het vqorstel-Mooyman. De voorzitter geeft in overweging, in de afdeeiingen, secties en commissies de noo- dige beknoptheid en spoed te betrachten. De heer Von Fisenne (Ged. St.) verde digt de posten uitgetrokken voor wegen verbetering en onderhoud. Wat de voor gestelde salarisverlaging betreft, de groote administratieve omslag, daaraan verbon den, maakt het vrijwel ondoenlijk deze voor korter tijd dan drie jaren te treffen. De heer Borghols (Ged. St.) deelt mede, dat indien onverhoopt verdere verlaging van subsidies noodzakelijk mocht worden, rekening zal worden gehouden met de wenschen om de subsidies voor gezond heidszorg e.d. zoo mogelijk niet verder aan te tasten. Aan een uitbreiding van de taak der provincie kan onder de tegenwoordige om standigheden niet worden gedacht. Spr. be treurt, dat de ambtenaren zich met een adres tot Ged. Staten inzake salaris en pensioenpremie hebben gewend. De verla ging is alleszins gerechtvaardigd door de omstandigheden. Hij adviseert tot intrek king van het voorstel-Mooyman. Het denkbeeld-Schilthuis om de verla ging in twee termijnen in te voeren, moet spr. eveneens ontraden. Het voorstel-Van Eek omtrent de werk verschaffing moet worden afgewezen. Hierna wordt de vergadering verdaagd. RUKSWEG DEN HAAG-ROTTERDAM. Het gedeelte Overecliie-DeUt opengesteld. Het gedeelte van den nieuwen Rijksweg tusschen Overschie en Delft Is gisteroch tend precies 10 uur zonder eenig officieel betoon voor het verkeer alleen in de rich ting Delft opengesteld. ROODE WETHOUDERS TERUGGEROEPEN. In de vergadering van de afdeeling Almelo van de SJJJAP. is met algemeene stemmen besloten de beide sociaal-demo cratische wethouders, de heeren E. van Dronkelaar en G. Hinnen, uit het college van B. en W. terug te roepen. Dit houdt verband met de jongste raadsvergadering, waarin de verhooging der personeele be lasting werd verworpen. HET DREIGEND CONFLICT BIJ PALTHE Inzake het dreigend conflict bij de Almelosche ververij, en chemische was- scherij N.V. Palthe te Almelo heeft de rijksbemiddelaar vergaderd met partijen en aan het einde van de bijeenkomst heeft de directie een uiterst voorstel gedaan waarop de organisaties uiterlijk Vrijdag ochtend zullen antwoorden. NATIONAAL CR'SISCOMITE. Circulaire aan dc gemeentebesturen. Naar aanleiding van het feit, dat de mi nister ran Blnnenlandsche Zaken ook over het kalenderjaar 1933 een bijdrage van f. 750.000 aan het N.C.C. verleend heeft voor extra hulp aan werkloozen, heeft het N.C.C een circulaire aan gemeentebestu ren en plaatselijke comlté's verzonden, waaruit het volgende wordt aangestipt: Volgens regelen reeds eerder omschre ven, komen voor de extra hulp aan werk loozen alleen in aanmerking werkloozen, die hetzij uitkeerlng ontvangen ingevolge eenige steunregeling, hetzij bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst de steun is bedoeld voor die gezinnen, waai- tengevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot dc aan schaffing van kleeding. schoeisel, bedde- goed e.d. zoodanige achterstand is ont staan, dat verstrekking van extrahulp in den vorm ran genoemde goederen noodza kelijk blijkt. Een bijdrage kan slechts worden toege kend aan die gemeenten waar een gesub sidieerde steunregeling en/of werkverschaf fing toepassing vindt: in tegenstelling met het vorig jaar zullen deze bijdragen niet meer naai- een bepaald bedrag per inwoner worden berekend, maar los van het bevol kingscijfer volgens /.-en nader te noemen bedrag per werklooze worden vastgesteld. Behoudens door ons Comité te verleenen machtiging mag over het kalenderjaar 1933 per gemeente niet meer worden besteed dan: lo. het vijfvoud in guldens van het aan tal werkloozen ter plaatse, indien de ge meente subsidie ontvangt in de kosten van steun verleening 2o. het vijfvoud in guldens van het aan tal werkloozen ter plaatse, indien de ge meente subsidie ontvangt in de kosten van steunverleening en werkverschaffing; 3o. het drievoud in guldens van het aan tal werkloozen ter plaatse, indien de ge meente alleen in de kosten van werkver schaffing subsidie ontvangt; met dien verstande dat het Nationaal Crisiscomité 50 van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, Indien de gemeente raad een overeenKomstige bijdrage be schikbaar stelt. Ter bepaling van het aantal werkloozen eener gemeente zal worden genomen het gemiddelde cijfer over het tweede halfjaar 1932 van de geheel en gedeeltelijk werk loozen als werkzoekenden bij de plaatse lijke organen der arbeidsbemiddeling inge schreven, volgens de gegevens van het De partement van Binnenlandsche Zaken. Voor gemeenten waarin eerst na 1 Januari 1933 een gesubsidieerde steunregeling en of werkverschaffing van toepassing zal worden verklaard zullen de bijdragen na der worden bepaald. De uitvoering der regeling worde, even als het vorige jaar. opgedragen aan het plaatselijk comité. De steun dient in natura te worden ver strekt slechts in zeer bijzondere gevallen mag een geldelijke uitkeering worden toe- gek nd na voorafgaand overleg met ons Comité. De ongeorganiseerden dienen hun aan vraag in rechtstreeks bij het comité, ter wijl de georganiseerden huil aanvTaag in zenden door bemiddeling van het bestuur hunner vakvereeniging. Dit bestuur kan de aanvraag aanvullen met een rapport om trent de behoefte van den aanvrager aar. kleeding. schoeisel enz. De steun worde voor zooveel ongeorgani seerden betreft door het comité recht streeks uitgekeerd, terwijl die voor de ge- organiseerden aan het bestuur van de be trokken rakorganisaties worde ter hand gesteld, hetwelk vervolgens voor de uit keering aan de betrokkenen zorg draagt. Van deze regeling mag niet. dan met goed keuring van ons Comité worden afge weken. o R.-K. WERKLIEDENVERBOND. In de te Utrecht gehouden najaarsver gadering van het R.-K Werkliedenverbond is de begrooting voor 1933 vastgesteld op een bedrag van f. 447.581.30 onder uitga ven en ontvangsten. Een voorstel om het bestuur van Her wonnen Levenskracht te machtigen de ex ploitatie van het oude sanatorium gedu rende het eerste halfjaar op de bekende wijze voort te zetten en gedurende het tweede halfjaar in het nieuwe aan te van gen, werd goedgekeurd. Tot adviseerend lid van den Partijraad der R.-K. Staatspartij werd in de vacature van den heer Kolkman benoemd de heer v. d. Akker uit Haarlem. Naar aanleiding van een voorstel ran den R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeer den „St. Anthonius" dat inhield, dat het bestuur zijn houding zou bepalen trrv. het vraagstuk van den arbeid der vrouw in het algemeen en die der gehuwde vrouw in het bijzonder en de wering van buitenlandsche arbeidskrachten, werd besloten, dat het be stuur zich nader over deze kwestie zou be raden. o ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. Het bestuur van de Onafh. Soc. Partij heeft naar De Fakkel meldt, aan het met Kerstmis te Utrecht bijeenkomende partij congres de volgende „koplfjst" voorgesteld voor de Tweede Kamerverkiezing in 1933: 1. P. J. Schmidt, 2. K. R. van Staal, 3. Moh. Hatta, 4. D. de Jager, 5. J. Mourlts, 6. J. de Kadt., 7. J. Hoving, 8. F. van der Goes Verder zijn nog gesteld: Disselkoen. Kamphuis Oldemans en Selier. In de provincies zal die lijst met telkens andere personen worden aangevuld. UIT NED. OOST-IND1E. BELANGRIJKE BEZUINIGINGEN. BATAVIA 21 Dec. (Aneta). De ,Java- Bode" meldt dat reeds in den loop van 1933 op den basis van het begrootings- schema voor 1933 belangrijke bezuinigin gen zullen worden doorgevoerd o.a bij den dienst van het Boschwezen waardoor vele houtvesters op wachtgeld zullen wor den gesteld. RECLAME. Dokters advies: Roel hoofd, warme voeten - en af en toe üitshiitend verkrijgbaar in dc oranje-band-1 buisjes van 20 tabletten nu fl. .70 on I oranjezakjes van 2 tabletten k fl..10. 2401 DE KERSTTENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. De Kersttentoonstelling in het Sted. Museum de Lakenhal, welke door de Leidsche Kunstvereenlging ten bate van het Leidsche Crisis-comité wordt gehou den en die zal bestaan uit moderne beel dende kunst uit particuliere verzamelingen in Leiden en omgeving, zal om. werken bevatten van de volgende kunstenaars; Marius Bauer, Suze Bisschop-Robertson, van Blaaderen, Kees van Dongen, A. J. van Driesten, William Dugouve de Nun- ques, Leo Gestel, Vincent van Gogh, H. J. Havenman, Isaac Israëls, Toon Kelder, Ernst Leyden, Van der Nat, Anton v. Rap- pard, Rassenfosse, W. Schumacher Guido Severini, Jan Sluyters, W. Tholen. Charley Toorop, Floris Verster Jan Veth, L. v d. VlUt Mathleu en Piet Wiegman, C. van der Windt, Oswald Wenckebach, Willem Witsen en J. A. Zandleven. De tentoonstelling wordt Zaterdag a.s. des middags half drie geopend. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.)j Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven DE LEIDSCHE IIOUT. Mijnheer de Redacteur, Zoudt U onderstaande regels in Uw blad willen opnemen? Bij voorbaat dank Door het prachtige weer naar buiten ge lokt, hebben Zondag velen met mij de nieuw aan te leggen weg naar den Leid- schen Hout in oogenschouw genomen, en gezien dat het reeds flink vordert. Van zelf is daaraan verbonden een wandeling door den Hout, die ook in de wintermaan den zijn bekoring heeft. De bebossching, de slooten, de vijvers met hun zwanen, eenden enz., de verschillende soorten vo gels in hun natuurlijke omgeving. De rhododendrons met hun nu reeds dikke knoppen; dat wat uitgebloeid is, doch. schooner leven in zich houdt. De hulstboomen, kleine en grootere met hun roode bessen afstekende tegen de donker groene bladeren en de schijnbaar doode omgeving. Kortom, voor hem die gevoel heeft voor wat de natuur ten allen tijde schenken kan, geeft de Leidsche Hout een belofte voor wat het In den a.s. zomer zijn kan. Voor sommigen echter blijkt de Hout nog steeds een plaats te zijn om hun ver nielzucht bot te vieren, want ik ontdekte hulstboompjes, die bij den voet afgekraakt neerhingen, en andere, pl.m. 1 M hoog, die totaal kaal gesneden waten en de afge sneden takken bij den voet liggend. Er was blijkbaar geen gelegenheid en durf genoeg om het geroofde mee naar huis te nemen. Waar er zooveel geld en moeite aan wordt besteed, is een ernstige afkeu ring. als 't kon bestraffing, voor zulk van dalisme gewenscht. Allen wandelaars zij de Leidsche Hout in bescherming aanbevolen Rijnsburgerweg 49. Hoogachtend, A. GROENEVELD, AAN MIJN MEDESCHOLIEREN. Waar er in dezen tijd zooveel wordt ge schreven over de petten en baretten die voor ons in de mode gaan komen, en dit schrijven meest door buitenstaanders wordt gedaan, lijkt het mij wel de moeite waard als H. B. S.-er ook eens wat te zee gen. Men schrijft dan over doorgevoerde klassificatie en pietluttig fn-groepjes-ver- deeling, maar dat is het mijns inziens niet. Want, of je nu een groene, een paarse een zwarte of een roode baret draagt jé bent toch allemaal Hollandsche scholieren- en een leerling van een Gymnasium zal', als hij een boy is, heusch niet op een M.U.L.O.-er neerzien. 't Trouwens ook genoeg bekend, dat bijna iedereen tegen— woordig op een inrichting voor middelbaar of M.U.L.O.-Onderwijs kan komen. Ik vind, dat deze mode, hoewel eigenlijk ultheemsch, goede kanten heeft, tenminste als het er niet mee gaat, als met de yo-yo dat je na Nieuwjaar geen petten meer ziet. Maar dat geloof ik niet. En als het dus blijft, dan ga je toch werken voor meer sterren! Denk eens aan: eerst de o vei gang van zilver op goud, en telkens meer ster ren! En mijns inziens heeft het ook een meer kameraadschappelijk verband ten gevolge. Toen het pas in de mode kwam z&g je pettendragers, die elkaar ,gar nicht' kenden, elkaar groeten, omdat ze een pet op hadden. Of als je voor een brug of voor „de boomen" moet wachten en er staat een vreemde mede-pettendrager heb je al gauw een Draatje aangeknoopt Dus, scholieren draag Detten en laat het van blij venden aard zijn. EEN H.B£ -Kk

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9