rechtzaken. telegrammen. laatste berichten. ingezonden. beursoverzicht. ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 20 December 1932 p'stermorgen heeft de Rotterdamsche ^tonrechter mr. C. C. Tieleman de zaak ffehandeling genomen tegen de 150 win- Ters tegen wie wegens het ODenhouden Phun winkels od Zondag 4 December [jCHEEPSVERBINDINGEM^ MARKTBERICHTEN. WEEKBERICHT. Barometerstand. fcilermiddag 3 uur: 767. •denmiddag 3 uur: 767. i telegrafisch weerbericht. L,«gedeeld door het Koninklijk Ned. Meteorol. Inst. De Bildt). jogste stand: 778.8 te Boedapest, jagste stand: 748.4 te Vardoe. bcliting tot den avond van 21 Dec.: Jtakke tot matige, Zuidelijke tot Zuid. tfliike wind. Helder tot half bewolkt. Jog weer. Weinig verandering in tem- ■tuur. Ibiitenlandsch weerbericht. i. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt I vaste land bleef geheel onder in- van de hooge drukking in het Zuid- Ken met lichte tot matige vorst in itïchlond en abnormaal hooge tempera- van de Pyreneean tot over ons land I en in Scandinavië, waar in het geheel n vorst voorkomt en Abisko I6V2 graad Ihoog is. Ook in de bovenlucht "houden zeer hooge temperaturen aan. t depressie bij IJsland trok naar Noord- (idinavië en brengt daar zwaren stonn natten sneeuw. Ver op den Oceaan ook een diepe depressie maar die [Ierland is sterk afgenomen en de hooge liking breidt zich weer geheel over pkrijk en ons land uit, zoodat voor- aanhouden van het fraaie zachte Ir te wachten is, later wellicht met ldero nachten. Op de Britsche Eilanden kgt de opvullende depressie nog vrii regen en betrokken weer, In Zuid- schland en Zwitserland is veel mist, door de lichte vorst overdag ook londt. LUCHTTEMPERATUUR. (uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.), luur 'smidd.: 10 gr. C. (50 gr. F.), [uur nam.: 10 gr. C. (50 gr. F.). pGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. 8 u. 15 min.; n.m. te 8 u. 45 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Pinsdag: 4.18 n.m. tot 7.38 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. Dec.: onder: 11 u. 47. ERV.USCHING VAN „TRAVELLER- CHEQUES". ^«nationaal oplichter voor de Rechtbank. fP 16 September 1931 zijn drie Haar- K|ie bankinstellingen gedupeerd door vreemdeling, die z.g. „Traveller- Bues" ter betaling aanbood tot een aibedrag van f.5000. tanken hadden dit geld uitbetaald, 1 later bleek dat de cheques een val- |e handteekening droegen en dus ver kilt waren. we particuliere detectives van de Bcrican Express Cy." de maatschappij, I de cheques had uigegeven, hielden [?en tijd later in Nice een 38-jarigen ai een aan. die verdacht werd van deze pue-vervalsching. pe Roemeen werd uitgeleverd en stond teren voor de Haarlemsche Rechtbank fcht. I ontkende. [officier van justitie, mr. Ar. Andringa [van oordeel, dat men den juisten per- voor had en eischte 4 jaar en 6 tden gevangenisstraf. 1 verdediger, mr. L. G. van Dam, be fte op juridische gronden vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging, i rechtbank zal over 14 dagen uit- sk doen. DE OVERTREDINGEN VAN DE WINKELSLUITINGSWET TE ROTTERDAM. Ejr.ti.-verbaal '5 opgemaakt. r-J deze zaak die zeer veel belangstelling 'as voornamelijk de heer L. Jamin c'tiken, L'-Èn hem werden geëischt 55 maal de d. te van f. 25 subs. 55 maal 4 dagen B,.-en 6e andere winkeliers werden ver- Vrbetrekkelijk kleine geldboeten r enkele dagen hechtenis geëischt. navolgende schepen zijn morgen ■^"totolegraflsche verbinding met het KBa'fiB.n Schevenlngen Radio: a,j ®tan. Colombia, Dempo. Flandria r4enh.e.ra' Johan de Witt, Johan van ^ttarneven, Kota Agoeng, Kota Pi- nmlx van St. Aldegonde, Oranje sïi. °e'au Tello. Poelau Laut Van WV,'"' Slbajak, Simon Bolivar, Van I 8;; Tasman. Veendam. 1 Sch» van een radiotelegram L,i Wnlnf!en Radio bedragen de °sten 44 centen per woord. PLANNEN VAN HOOVER TOT VERBOD VAN WAPENUITVOER, ,™INGT0*. 20 Dee. (V.-D.) Presi- u .0<iïer deelt een extra boodschap fan «et Congres uitgewerkt, die binnen eenige dagen ter kennis van het Congres zal worden gebracht. In deze boodschap vraagt Hoover het Congres machtiging den uitvoer van wapens en munitie naar die landen, die in staat van oorlog verkeeren 01 waar oorlogsgevaar bestaat, te ver- m f-??' .De Bo°dsehap richt zich voorna melijk tegen den uitvoer van wapenen naar Bolivia en Paraguay. o HOOVER S BOODSCHAP. WASHINGTON, 22 Dec. (Reuter). De boodschap van Hoover aan het Congres wordt over het algemeen goed opgenomen. in sommige kringen schijnt men echter van oordeel, dat de door Hoover ge- wenschte schulden-commissie niet nood zakelijk is. Ook zal Hoover de medewerking van Roosevelt moeten missen, aangezien deze moeilijke kwesties liever door zijn eigen vertegenwoordigers doet oplossen. De besprekingen welke Roosevelt giste ren met Owen Young heeft gevoerd, schijnt toevallig te zijn. Roosevelt zelf verklaarde: „Wij hebben slechts den algemeenen economischen toe stand besproken", doch men vermoedt, dat de wensch van de bankiers besproken is om een commissie in te stellen tot herzie ning van de schulden, reeds voor Roose velt de regeering aanvaardt. De bankiers zijn evenals Hoover van meening, dat de crisis, welke door het niet betalen van Frankrijk en België wordt ge schapen zoo ernstig is, dat een organisme moet worden in het leven geroepen, dat de ruimte tusschen de aftredende regeering en de nieuwe regeering aanvult. griepepidemie in de ver. staten. WASHINGTON, 20 Dec. (V.-D.) De griep, die in hevige mate in enkele staten aan de Paclfickust heeft geheerscht, heeft zich thans uitgebreid naar de Zuidelijke staten en heeft het karakter van een kwaadaardige epidemie aangenomen. De gezondheidsdienst te Washington deelt mede dat in de afgeloopen week in 89 steden 807 personen aan griep en daar door veroorzaakte longontsteking zijn overleden. In de meer Oostelijk gelegen staten, waar eveneens griep heeft ge heerscht, begint de ziekte thans af te nemen. brand te brussel. BRUSSEL. 20 Dec. (Reuter). Heden ont stond een begin van brand in een der zij vleugels van het Koninklijk paleis. De brandweer wist uitbreiding van den brand te voorkomen. is ierland rijk? NEW YORK, 22 Dec. (Reuter). Volgens den correspondent van de „Herald Tri bune" te Dublin, zou de regeering van den Ierschen Vrijstaat besloten hebben aan Amerika vijf millioen dollar terug te be talen, zijnde het overblijvend resteerend bedrag op de in 1918 en 1920 met de Ver. Staten gesloten leeningen. Op 1 Februari van het volgend jaar zal dit voorstel der regeering in het Iersche parlement behandeld worden. 0 een gebaar; PARIJS, 20 Dec. (V.D.). Waarschijn lijk als gevolg van een actie van Fran- schen, die niet tevreden waren met het Kamerbesluit inzake de weigering van betaling aan Amerika, heeft de Ameri- kaansche ambassade te Parijs een groot aantal brieven van Fransche onderdanen ontvangen, waarin de afzenders hun leed wezen over het besluit der Kamer-meer derheid uitspraken en waarbij een bedrag van 12 franc was ingesloten, zijnde dit het aandeel per hoofd der bevolking van den vervallen December-termijn. De Ameri- kaansche ambassade heeft den afzen ders het geld teruggezonden met een be geleidend schrijven, waarin verklaard werd dat de bedoeling ten zeerste werd geapprecieerd, doch dat Amerika hoopte met de Fransche regeering zelf de zaak te kunnen regelen. de nieuwe duitsche nood verordening. BERLIJN, 20 Dec. (V ,D.) Heden is de politieke noodverordening, waardoor de noodverordeningen tegen de politieke uit spattingen van 14 en 28 Juni, de noodver ordening tot beveiliging van den binnen- iandsche vrede van 9 Augustus en de be palingen die in de plaats traden van de wet tot bescherming der republiek, worden opgeheven. De nieuwe verordening is getiteld „Ver ordening van den Rijkspresident tot hand having van den binnenlandschen vrede" en is gedateerd 19 December 1932 In 19 paragrafen wordt de geheele materie op nieuw geregeld. Tegelijkertijd wordt een verklaring gepubliceerd waarin de Rijks- regeering er op wijst dat de verzachting der politieke uitzonderingsmaatregelen hun doel zouden missen wanneer de op hitsing en de geweldpolitiek zouden voort duren. In dit geval zullen nieuwe maat regelen worden genomen. De nieuwe noodverordening herstelt tal van politieke vrijheden en bevat een reeks van overgangsmaatregelen, die o.a. bepa len hoe gehandeld moet worden met per sonen die overeenkomstig de thans inge trokken bepalingen zijn gestraft De be langrijkste bepaling in de verordening is die tot versterkte bescherming van den persoon van den Rijkspresident Ook de bestaande bepalingen tegen net verachte lijk maken van het Rijk, de landen, den staatsvorm en de vlaggen worden overge nomen terwijl ook de weermacht speciaal wordt beschermd. De buitengewone rechtbanken vervallen en de vergaderings- en persvrijheid wor den hersteld. Dagbladen mogen nog slechts verboden worden cp grond van hoogverraad en landverraad De politie mag echter ook m de toekomst vergade ringen bijwonen met politieke volmachten Ook behouden de bevoegde Instanties het recht vereenlgingen en organisaties die van hoogverraad beschuldigd worden te ontbinden. STADSNIEUWS. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren P. J. Mangay (Leiden) F. W. Hopster (Leiden) en F Ph. de Korte (Den Haag); doctoraal examen wijsbegeerte de heer A. Sigit (Lelden), doctoraal examen geneeskunde de heeren M. Buchll Fest (Oegstgeest) en Ch. A Ph. Legeln (Breda); doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak gerogie, de heer W. F. Krijnen (Den Haag) en candidaats- examen wis- en natuurkunde L, mej. C. D. Geluk (Scheveningen). 0 WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND. Hedenmorgen omstreeks 12 uur is op den Hooge-Rijndijk de ongeveer 55-jarige wiel rijder T. aangereden door een auto, be stuurd door E. W. P. P. uit Valkenburg (Z.-H.), waardoor T. een schedelbreuk be kwam en in zorgelijken toestand naar het Acadamlsch Ziekenhuis moest worden overgebracht. De Commissaris van Politie verzoekt al len, die van dit ongeval getuige zijn ge weest, zich ten spoedigste te willen melden aan 't politiebureau, afdeeling recherche. BINNENLAND. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of met geplaatste stukken wordt niet teruggegeven de loonen in de almelosche textielindustf.ie. Voorstellen tot verlaging van 12 tot 15 pCt. De Almelosche Fabrikanten-Vereeniging heeft de vijf vakorganisaties van textiel arbeiders ultgenoodigd tot een conferentie op 3 of 4 Januari a s. ter bespreking van voorstellen der fabrikanten, waarvan de inhoud neerkomt op een loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie, varieerende van 12 tot 15 INBRAKEN TE HOOFDDORP. Bezoek aan het station en de R.-K. Pastorie. Hedennacht is men te Hoofddorp op geschrokken door het plegen van twee inbraken. De eene vond plaats in het station, waar men door inklimming zich toegang wist te verschaffen in het loket voor doorgaande reizigers. De brandkast werd van de plaats gesleept en omgekan teld tot voor de deur. De stationschef, ontwaakt door het leven, stelde een onderzoek in, waardoor de dieven in hun werk gestoord werden en de vlucht namen. Ook is het gelukt door verbreking van een rolluik zich toegang te verschaffen in de R.K. pastorie, waar men eveneens in zijn pogingen tot diefstal werd gestoord. De onmiddellijk gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in, tot nu toe zonder resultaat. DE LOONSVERLAGING VOOR PROVINCIALE AMBTENAREN. Het lid van de Prov. Staten, de heer K. r. van Staal (O.S.P.) heeft aan de Staten voorgesteld de loonsverlaging voor ambte naren en werklieden niet te aanvaarden en ook niet over te gaan tot verlaging van de subsidie, maar deze posten te dekken door een meerdere heffing van 4 opcenten 00 de vermogensbelasting. Loonsverla ging en subsidieverlaging zou f. 117.000.- opbrengen, terwijl de heffing van 4 op centen op de vermogensbelasting een ge lijke opbrengst heeft. nl. f. 119.360. KON. VEREENIGING „OOST EN WEST". H.M. de Koningin heeft aan de vereenl- ging ..Oost en West" te 's-Gravenhage het praedicaat „Koninklijke" verleend, zoodat deze vereprdging zich voortaan mag noe men Koninklijke Vereeniging „Oost en 1 West". OVERZICHT VAN GEGEVENS INZAKE WERKLOOZENZORG. Door het Departement van Binnenland- sche Zaken is aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van December on te ge ven. hoeveel geheel- en gedeeltelijk werk- loozen op 26 November 1932 als werkzoe kenden bii de plaatselijke organen der ar beidsbemiddeling (inclusief het aantal te- werkgestelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1046 gemeen ten met 7 792 118 inwoners. In die gemeen ten stonden od 26 November ingeschre ven: 314 116 geheel werkloozen en 19 567 gedeeltelijk werkloozen. Van 31 gemeenten, met .128,270 Inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 29 October 1932 stonden bii 1066 ge meenten met 7 887 655 inwoners ingeschre ven 291.996 geheel werkloozen en 17.814 ge deeltelijk werkloozen. COMMUNISTISCHE ACTIE IN ENGELAND LONDEN, 20 Dec. (V.D.). Een dele gatie van ongeveer 100 communistische werkloozen verscheen gisteravond voor het Engelsche Lagerhuis te Westminster en verlangde den minister van arbeid Sir Henry Betterton te spreken, teneinde hem een petitionnement te overhandigen, waarin verbetering van den werkloozen- steun wordt geëischt en dat onderteekend is door een millioen werkloozen. Een twin tigtal betoogers, die ieder een zware zak droegen waarin een deel an het reus achtige petitionnement was gepakt, werd onder leiding van den .-ommunistischen leider, het oud-Lagerhuislid den Indiër Saklatvala tot het parlement toegelaten Zij kwamen echter spoedig onverrlchter- zake terug. Inmiddels had zich een groote menigte belangstellenden voor het parle mentsgebouw verzameld en de politie, die een nieuwe hongerbetooging vreesde, liet het verkeer gedeeltelitk omleiden, terwijl spoedig een croot aantal bereden politie agenten verscheen. Zonder incidenten kon de rnpnMe versoreld worden. In het Lagerhuis zelf kwam het tot een Incident. Van een der publieke tribunes schreeuwde een man. dat men direct de werkloozen-delegatle moest toelaten. Het heele parlement, was humbug en de afge vaardigden lieten de kinderen der vrerk- !o™n verhongeren. De man werd met geweld uit het Huis verwijderd. KERK EN VREDE. Zeer Geachte Redacteur, Gaarne en dankbaar maak ik van de mij door U geschonken gelegenheid ge bruik, nog een enkel woord te schrijven Inzake de quaestie „Kerk en Vrede"den heer Labrijn. Geachte heer Labrijn; U laakt het rn mij. dat ik Uw betoog belaclielijk maak? En U meent werkelijk, dat U rechtens daarover verontwaardigd kunt zijn, na Uw nauw-verborgen sarcasme over onze prachtige beweging, in Uw stukje van 13 dezer? Mijnheer Labrijn, ik begrijp U niet. Wanneer U onze verheffende getuigenis- samenkomst in Den Haag aanduidt als een „z. g." getuigenis-samenkomst, dan ligt alleen al in dit „z. g." voor mij een zóódanige verdachtmaking, en een zoo kleineerende smaad, dat het mij onbegrij pelijk voorkomt, dat U niet inziet, hier mede zelfs de lankmoedigste onder ons te prikkelen. Eenzelfde bittere hoon spreekt uit de woorden uit hetzelfde „Ingezonden" „dat de sprekers zich „wonderlijk angst vallig" onthouden van het opstandige re volutionaire woord „dienstweigering". Ook uit „het drijven van sommige opstandige voorgangers", met dit laatste de uit het hart gegrepen getuigenis bedoelend van onze leiders. Wie wind zaait, zal storm oogsten; en U moet bij eenig nadenken inzien, dat deze aanval en al Uw vorige dergelijke attaques, op den duur bij ons een wrevelige verontwaardiging moesten opwekken „Een smartelijk woord doet de toorn oprijzen". U bekende dit wel Maar als U dan toch van mij eenzelfde strijd- methodc wenscht als de Uwe, en ik tegen over Uw beledigend sarcasme alleen scherts gesteld heb, wat wilt U dan rede lijkerwijs nog meer van mij elschen? Wer kelijk, ik begrijp U niet. Toch, mijnheer Labrijn, wil ik U en de Uwen er nadrukkelijk op wijzen, dat „dienstweigering" volstrekt niet de „kern" van onze beweging is, zooals U denkt. De kern van onze beweging is dit: dat wij Gods gebod hooger stellen dan het gebod van de Overheid. Wij willen de Overheid trouw blijven en gehoorzamen; maar.... tot een zekere grens. Een grens, die niet wij hebben, maar die onze Hemelsche Vader ons duidelijk voor oogen stelt. En wanneer de Overheid ons gebiedt ten oorlog te gaan. dan zeggen wij: Ziet. de Over heid heeft de door God gestelde grens overschreden, wij weigeren haar hierin te gehoorzamen. Overschrijdt de Overheid werkelijk die grens met het voeren van een (modernen) oorlog? Laat Ik mij de vrijheid veroorloven eenige woorden aan te halen, die Professor Heering op onze laatste samenkomst sprak. Deze: „Aan de vruchten kent men den boom. En de vrucht van den laatsten oorlog is: 12 millioen dooden. Niet zijn er 12 millioen menschen gestorven; zij zijn op de afschu welijkste wijzen vermoord!" Juist; en alleen al hierom, afgezien van nog vele andere schrikkelijke motieven, durven wij een volmondig „Ja" te laten hooren op mijn zoo even gestelde vraag- Maar wanneer wij dan. door aan het be vel van de Overheid niet te voldoen, wel den wil van God volbrengen, dan moeten wij dit doen, volledig, radicaal, zonder res tricties Het doet er dan niets toe, welke gevolgen die heeft. De kern van onze actie „gehoorzaamheid aan God" blijve de uitsluitende hoofdzaak, de mogelijke ge volgen bijzaak. U, geachte heer Labrijn, maakt de vergissing een der mogelijke „gevolgen" voor de „kern" aan te zien. Ten slotte; ik geloof volkomen dat U en de Uwen van harte vredesgezind zijn. Maar wij zijn bovendien vredes-bereid. Ik be doel, dat wij bereid zijn voor den vrede iets te doen; en, als het moet, voor te lijden en te strijden. Wij kunnen en mo gen dien vrede niet in den steek laten om een overheidsgebod te gehoorzamen; onze God, onze overtuiging, ons geweten ver bieden dit. Werkelijk, geachte heer La brijn, U mist m. i. het recht om onze vredes-bereidheid te kenmerken als een „drijven van sommige opstandige voor gangers", óók wanneer U de overtuiging toegedaan bent. dat gehoorzaamheid aan de Overheid boven alles gaat. C- J COSTER Oegstgeest, 17 Dec 1932. (Hiermede is het debat gesloten. Red. L.D.) DE ZAAL VOOR CHR. PROT. BELANGEN TE KATWIJK AAN ZEE. De heer H. V. van der Marei te Katwijk aan Zee kent blijkbaar doel noch streven van de Katwijksche Reddingsbrigade, Mag ik daarom ter zijner geruststelling en ter voorkoming van misverstand wijzen op de statuten waarin o.a. staat: „Doel is het voorkomen van ongevallen te land en te water en hulpverleenen in dien noodlg mocht zijn." En verder: „de leden verrichten alle diensten gratis" De propaganda-avond was georgani seerd om meerdere bekendheid te geven aan dat streven en de hoofdschotel vormden de openingsrede van den bur gemeester en den voorzitter de film, die het redden van drenkelingen weergaf, het bijbrengen van schijndooden (kunstmatige ademhaling) het leeren zwemmen de projectiebeelden,, die den bouw van het menschelljk lichaam demonstreerden en het verbinden en het vervoeren van ge wonden benevens het tableau vivant, het slot, dat helaas door het late uur den eer sten avond verviel, maar den tweeden wel gegeven is, het werk der K.R.B in beeld bracht. Teneinde wat afwisseling in dit pro gramma te brengen is er een komische film vertoont en zijn er twee samenspra ken, die met de weldsche naam van too- neelstukken betiteld werden, gehouden. Welke andere vermakelijkheden bedoeld zijn, zelfs tweemaal worden deze genoemd, is mij niet duidelijk, want verdei is er niets geschied. In gemoede- heeft het werk der KR.B. geen uitgesproken chrlstelljken geest, die der naastenliefde en hulpvaardigheid? AMSTERDAM 20 Dec. Lus tel ooze markt op iets lager niveau Duitsche obligaties vast. Nederlandsche Staatsfondsen vast. De handel bleef ook heden van zeer be scheiden afmetingen. De feest- en vacan- tiedagen werpen hun schaduw reeds voor uit in den vorm van een groot gemis aan ondernemingslust. De boodschap van Hoover gaf geen nieuwe gezichtspunten en had weinig in vloed. Daarentegen maakte de scherpe daling der United States Steel een minder aangenamen indruk, hetgeen het geheele koersniveau aantastte. Het fends daalde tot beneden 30 pCt., terwijl ook de over- rlge Amerikaansche waarden zich lager stelden. Unilevers profiteerden van de verdere koersstijging van het pond doch de winst ging grootendeels weer verloren. Philips en Alcu's daalden tot onder het vorig slot. In Kon, Olies was het weer zeer stil. Zelfs de beroepshandel heeft zich terug getrokken daar de fluctuaties voor eenig profijt te klein zijn. Na iets lager Inzet verloor het fonds ln den beurstijd 1 pCt. Amerikaansche soorten waren gedrukt. Rubbers waren nauwelijks prijshoudend, evenals Suikerwaarden Tabakken ver waarloosd. Deli-Maatschappij iets beter. Scheepvaarten en Mijnen lagen bulten de attentie met overigens weinig veran derde koersen. Duitsche obligaties werden 00 kleiner schaal verhandeld dan gisteren. De stemming was vast ai werden de'koer sen uit New-York ten deele overgenomen. De Staatsfondsenmarkt was zeer vast. WISSELKOERSEN Engeland 8.29: Duitschland 59.27; Frankrijk 9.72; België 34.47'/*; Zwitserland 48.00; Denemarken 43.00: Zweden 45.30; Noorwegen 42 75: New York 2.49 1/8. Prolongatie T/o. LEIDEN, 19 Dec 1932. Noteering Coop, groenten-, fruit- en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstreken". Andijvie f. 0.50 —2; Bloemkool I f. 7.2015.80; Idem II f. 1.50—7; Roode Kool f.1.50—7.90; Savoye Kool f. 1.906: Groent Kool I i.504.40; Pieterselie f. 1.10—1.80; Prei f. 1—3 10: Kropsalade f.0 80—2 80; Selderie f.1—2 40 Knolselderie f. 0.90—3 per 100 stuks. Kroten f.1—2; Kroten, gek. f.3—6; Wit loof f.1821; Boeren Kool f.47; Uien f. 3^ 80; Wortelen f. 2—5; Spruiten I f.8 12; idem II f.2—6 per 100 kilo. Vette Varkensmarkt van Dinsdag 20 Dec. 1932. Aangevoerd totaal 500. Prijs per K.G. levend gewicht in centen, 460 zwaar 2827, 40 licht 2826. Handel zeer matig, wegens zeer groote aanvoer. BODEGRAVEN, 20 Dec. - Kaasmarkt - Aanvoer 221 wagens, 7914 stuks, 71226 KG. 1ste soort met RM. f.31—33; 2de soort met R.M. f. 27—29. Handel flauw. PURMEREND, 20 Dec. 1 Kleine Boeren kaas f. 25 50 per 50 KG. met R.M., handel stug; 1089 KG. boter, f. 1.50—1.70; weiboter f 1 50; 493 runderen, waaronder 360 vette 5864, handel stug. 61 gelde f.801 40 p. stuk, handel stug; 40 melk f. 150—220 per stuk, handel stug; 32 stieren f. 4450 et. per Kilo, handel stug; 16 paarden, f 50 130 per stuk, handel matig. 80 vette kal veren 70—90 per kilo, handel matig. 173 nuchtere kalveren. Slachtkalveren f. 617 per stuk, handel matig; fokkalveren f. 14 16 per stuk, handel matig. 407 vette var kens: slachtvarkens 2430 per kilo, han del matig: 35 magere varkens f.412 p. stuk, handel stug: 254 biggen f. 48 per stuk. handel matig: 693 schapen, f.618 handel stug; 23 bokken f. 210 per stuk, handel matig. Kippeneieren f.45 per 100 stuks; eendeneieren f.3 25 per 100 stuks; Piepkuikens 60—75 ct. per stuk. 3861 kip peneieren A f. 3.60 tot f.4 40; 30 kippen eieren B f 2.803.10; 465 eendeneier°n A f.3 50; oude kippen en hanen 5560 ct.; eenden f. 0.40—1.10; konijnen 302 75; duiven per paar 40 ct152 ganzen f 3 3.50; 118 zwanen f. 2.803.25; 115 kalkoe nen 7580 ct. per KG ROTTERDAM, 20 December. Veemarkt 223 paarden. 3 veulens. 1164 magere runderen, 972 vette runderen. 220 vette kalveren, 637 nuchtere kalveren, 308 gras kalveren, 127 schapen of lammeren, 3 varkens en overloopers, 48 biggen. 12 bok ken of gelten Prlizen per K G.: koelen 12'/:16 23—26 29—31: ossen 15—16. 21— 23. 26—29, stieren 14—10 18—20, 22"r—24; vette kalveren 2530, 3542'/!. 521/*55. Prijzen per stuk van mager vee: melk koeien 120—235: stieren 60—290: gras kalveren 2040: werkpaarden 100—230; slachtpaarden 65—140; hitten 40—80; veulens 30—70; nuchtere fokkalveren 9 15; nuchtere slachtkalveren 49; kalf- koelen 130245; pinken 50—85: vaarzen 80—125' biggen 3—8; biggen per week 0.30—0 80 WESTLAND. - Mlddelnrijs v. d. West- landsche veilingen op 19 Dec.: Druiven 36—35 ct.; dunsel 16 ct.; stoofperen 13—18 ct.; tafelaooelen 9—14 ct. ner K.G.; an dijvie 2052 ct.; snrulten 252 25: bcere- kool 1738 ct. ner bak; eieren 4.50810; roode kool f. 1.80—3.10- sav. kool f.2 30 5.80; groene kool f. 1.20--3.60 ner 100; sel- dery fl.102 50; prei 601 80; peterselie f. 0.60—1 40 per 100 bos; sla f. 1.25—3.90 per 100 krop. Middelprljs Westlandsche bloemenvei lingen. Rozen f.1010—14 20: anjers f. 11 16.30; Calla f.2230; Louis Germ f.11 16.00: Sax Exnort f. 12—17; Convallarla f. 4.505 80; Brillant Star f. 3.40—4.70; Due de Berlin f. 3.20^4.00 p. 100. W. Cop land f. 1.30—1.70; Proserpine 24 ct.; Roode Due 22 ct: Witte Due 48 ct.: Papernithe 41 ct. per özn Plumosa 20 -30 ct.; Snren- gery 25—29 ct.; Freesla 27—33 ct.; Herco 1831 ct.; Snow Queen 12—16 ct.; Blllan- del 16 ct.. Wilcox 12—22 ct.; Louis Germ., tres. 21—39 ct.; Sax Export 17—31 ct.; Pres. de Lange 2242 ct. per bos; Azalea 651 45; Cyclamen 4372 ct.; Kerstrozen 4852 ct. per pot. Doet men niet beter ons streven te steu nen. d'n het ln een onjuist daglicht te stellen? Hoogachtend, J. EIKELENBOOM, Voorzitter K. R. B. Wij ontvingen nog een schrijven ln on geveer dengeCdon r-est van den heer F. de Graaft te Katwijk aan den Rijn. waar van wij plaatsing na 't stuk van den voorz. der K. R. B. overbodig achten. Red.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3