DÉ VIJANDEN VAN HET BIJENDORP gemengd nieuws. land- en tuinbouw. |ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 20 December 1932 Zesde Blad No. 22317 buitenlandsch gemengd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPREEKCEL. KUNST EN LETTEREN. auto op drie kinderen- ingereden. Ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. al het aangaan van de scholen heelt kjjrffliddag op den Marathonweg bij de Èrculeistraat te Amsterdam een ongeluk uts gehad, dat zich eerst ernstig liet jjaen, doch nog betrekkelijk goed is af. Eoopen. Een automobilist uit Amersfoort Ld door deze straat waar het steeds druk [met kinderen. Hij schrikte van kinderen L plotseling uit een poort kwamen en de (iat overstaken. Hij remde krachtig, Lrdoor de wagen slipte en tegen een op i rand van het trottoir staande kraan li de Vechtleiding terechtkwam. Bij de- draal werden een 36-jarige man zijn 1de dochtertjes van vier en vijf jaar en a ander meisje van tien jaar aangereden kinderen zouden juist op het trottoir tippen terwijl de vader op de fiets naast k trottoir reed. Alle vier werden tegen straat geslingerd waar zij bleven liggen. geneesheer, dr. M. Kok, die op de jympiadekade woont, verleende de eerste Éistentle, terwijl ook spoedig de genees- fpdige dienst ter plaatse was. De vier dichtoffers werden, na voorloopig verbon- te zijn. naar het Tesselschade-zieken- overgebracht. De opgeloopen wonden (eken daar gelukkig bij geen van vieren rustig te zijn en na behandeld te zijn balen allen naar huls gaan. De auto jerd niet ernstig beschadigd. Het rijwiel ■:d vernield. in de buurt veroorzaakte het ongeluk ote consternatie. (Tel.) SMOKKELEN VAN MARGARINE. Er worden zoete winsten gemaakt. Sinds de prijsstijging van de margarine i ons land, heeft de smokkelhandel van largarine uit Duitschland naar hier steeds (teer liefhebbers gevonden. Er is bijna geen laats je meer aan de Duitsch Geldersche tens of er huizen smokkelaars, die nu in fe margarine een voordeelig handelsartikel levonden hebben. [Langs de grens worden de smokkelpak- fen klaar gezet, zoodat de smokkelaars tchts handgeld hebben te geven, om de taar mede te nemen en ze eenlge passen [erder op Hollandsch gebied te brengen, iiizenden kilo's margarine worden op deze ijze frauduleus ingevoerd en leveren aan |en tusschenhandel een zoet winstje op. j Holland kost de beste margarine 60 cent iet pond, aan de Duitsche grens wordt ze [eeds afgeleverd voor 20 ets. De tusschen- landel neemt er een percentage winst op |ën biedt ze in de kleine steden en dorpen "oor 30 ets. en in de grootere grenssteden |oor 40 ets. per pond aan. In steden als Jijmegen en Venlo leuren er velen met Beze Duitsche margarine en verdienen er Ten daggeld aan. zelfs kinderen loopen er Jiede langs de deur. De bona fide handel Ijdt er groote schade door en firma's, Jelke eerst duizenden kilo's margarine in p week omzetten halen nu hoogstens feniee honderden kilo's. Msb. DE moord te 's-gravenhage. De kellner P. uit de Naaldwijkschestraat e 's-Gravenhage, die door de politie is gearresteerd, verdacht van het in de vo rige week in die straat gepleegde misdrijf, 'aarbij de 25-jarige C. L. om het leven is Bekomen, is gisteren voor den officier van Bustitie geleid en daarna in het Huis van Bewaring opgesloten. [De verdachte bli.ift nog steeds hardnek- wig ontkennen iets met dit misdrijf uit slaande te hebben. ongeluk met doodelijken afloop Zondagavond te omstreeks half elf von den voorbijgangers den 68-jarigen heer Jos. Kerkhofs, schoenenfabrikant uit Don gen, ernstig gewond langs den weg tus- schen Dongen en Oosterhout. De ongelukkige werd naar het zieken huis te Oosterhout overgebracht, waar hij, tonder bij kennis te zijn gekomen, gister- wond is overleden. De heer K. is vermoedelijk door een auto of door de stoomtram aangereden. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, is niet komen vast te staan. INBRAAK. Gisteren is gebleken, dat was ingebroken hi de woning van den heer P. aan den Rijksstraatweg te Grijpskerk. De bewoners rijn tijdelijk afwezig, zoodat nog niet kon worden nagegaan wat is ontvreemd. Wel hebben de inbrekers, die vermoedelijk vak lui zijn, het geheele huis doorzocht en om. een bureau opengebroken. De politie stelt een onderzoek ln. cocaine-smokkelaars aangehouden. De gemeentepolitie te Eindhoven is er in geslaagd, een bende cocaïne-smokkelaars aan te houden. Zij had reeds eenigen tijd werdenking tegen zes personen, die samen kwamen in een café daar te stede, waar- van de egienaar niets van het complot Vermoedde. Zaterdagavond had een aantal politie- wambten in burger als gewone bezoekers aan verschillende tafeltjes plaats geno- om af te wachten of zij wederom ™uden komen. Na eenigen tijd arriveerde ^vn auto, waaruit zes personene stapten, 'e wis de gezochten werden herkend. Twee .„™en aanstonds aangehouden. De vier hi- en die niets vermoedden, gingen "'nnen aan een tafeltje zitten. Ze bleken -D Pakje te hebben meegebracht. Toen «stngelden de aanwezige rechercheurs en. f? namen het pakje in beslag. Zij te e. het wiertal mee naar het bureau Vei-- n- Daar werden zij verhoord en ver- biMtns 'n vrijheid gesteld. Het pakje een M1° cocaïne te bevatten ter tenn» Tan 1200 golden. Dit is in beslag 'eaomen. N. R. Crt. schoonmaak te chicago. Burgemeester Cermak te Chicago heeft uitvoering gegeven aan zijn voornemen om nog voor de Kerstdagen Chicago zoo veel mogelijk te zuiveren van gangsters en andere elementen, die het openbare leven der stad onveilig maken. In totaal werden de afgeloopen week 350 personen gear resteerd, terwijl gedurende het jongste weekend 216 eigenaars van bierhuizen en speakeasies werden gearresteerd, waarna proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. communisten terecht gesteld. Een krijgsraad te Hankow (China) ver oordeelde elf Chineesche communisten, die ervan werden beschuldigd een kruitmaga zijn in de lucht te hebben willen laten vliegen, ter dood. Zij werden ter plaatse gefusilleerd. aanslagen op gepoe-agenten. Naar de sovjet-ambassade te Berlijn verneemt, is de commandant der gepoe te Tiflis Malinian, die berucht was om zijn wreedheid, vermoord ln de hoofdstad van Georgië. De moordenaar kon tot op heden nog niet worden gearresteerd. Dit is in drie maanden tijds reeds de derde aan slag tegen de leden van de Tsjeka te Tiflis. Eenige dagen geleden werd in het portaal van de kazerne der gepoe een bom ontdekt. De helsche machine kon nog gedemonteerd worden voor zii ontplofte. De soldaten der gepoe patrouilleeren thans voortdurend door de stad. Niemand mag zich zonder verlof na acht uur des avonds nog op straat bevinden. familie-strijd. Te Mas-de-Buffet bij Toulouse ontstond een twist tusschen een Spaansche en een Portugeesche familie, die ontaardde in een waren slag. Tengevolge van een twist tusschen de kinderen der beide gezinnen was het tot een heftige woordenwisseling tusschen de ouders gekomen, die tenslotte elkaar met messen te lijf gingen. Van het Portugeesche gezin werden de vader en de moeder door messteken ge dood. terwijl van het Spaansche gezin de vader, een zoon en een 16-jarige dochter ernstig gewond naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. regeeringscommissaris door tijger gedood. Volgens een bericht uit Bombay is de Engelsche regeeringscommissaris Bourne op een tijgerjacht in het Junglegebied van de centrale provincies door een tijger meegesleurd en gedood. De heer Bourne heeft zich opgeofferd voor een drijver, die door het dier be dreigd werd. De tijger viel den regeerings commissaris, die den drijver trachtte te redden, aan. met het reeds gemelde ge volg. De drijver zelf bleef in leven. o VLIEGONGEVAL IN CALIFORNIË. Te Longbeach in Californië stortte een vliegtuig, bemand door luitenant Parker Abbott en den marinevlieger Floyd Schultz van een hoogte van ongeveer 1100 Meter naar omlaag. Abbott wist zich met behulp van zijn parachute te redden en sprong uit het vliegtuig, na te hebben ge tracht ook Schultz te bevrijden. Schultz kon zich echter niet tijdig uit de cockpit losmaken en stortte met het toestel omlaag. AUTOGIROVL1EGTUIG NEERGESTORT. Naar uit Villacoublay (Frankrijk) wordt gemeld, is aldaar een autogirovliegtuig neergestort. De piloot, Pierre Martin, was op slag dood. 0 EEN PIJNLIJKE VERGISSING. Op Leicester Square, een der drukste punten van Londen, werd gistermiddag op het spitsuur een drieste roofoverval ge pleegd op den directeur der Rialto-bios- coop. Twee mannen sprongen uit een voor bijrijdende auto op den directeur toe en trachtten hem een actemap. welke 500 p.st. bevatte te ontrukken. Na een kort hand gemeen gelukte het den aangevallene te vluchten mét de map in een billlardzaal. Toen daar opnieuw twee mannen, die hij voor de roovers hield op hem toeliepen, kwam het tot een verwoed gevecht. Het bleek evenwel, dat de beide mannen re chercheurs waren, die den directeur voor een der roovers hielden, terwijl deze op zijn beurt meende, dat de rechercheurs de roovers waren. De ..echte" roovers hadden evenwel gebruik gc-maakt van de vergis sing" en waren intusschen ontkomen. de opvolger van al capone neergelegd. Frank Nitti. de opvolger van Al Capone als koning der onderwereld werd te Chi cago bij een gevecht met automatische pistolen doodelijk gewond, toen hfj door geheime agenten in een kantoorgebouw zou worden gearresteerd. hoog water in frankrijk. Perplgnan, dat reeds eenigen tijd gele den ernstig door overstroomingen werd ge teisterd verkeert opnieuw in gevaar. Sinds gisternacht regent het hevig. Reeds Maan dagochtend was het water in de lager ge legen deelen der stad gestegen, zoodat de brandweer moest worden gerequtreerd. De spoorlijn Perpignan-Narbonne en het tra ject Perplgnan-Thuir worden door het hooge water bedreigd. Men vreest dat het verkeer opnieuw zal moeten worden ge staakt. In de gemeente Sahorre vreest men dat bergsteen zal losraken en terecht komen op een groen hulzen welke intusschen zijn ontruimd. In het dal der Olette zijn zes dorpen geheel geïsoleerd. Te St Paul ls de electrlsche centrale onder water gezet De omgeving ligt In het donker De verzorging der geïsoleerde dorpen met levensmiddelen en post wordt met vliegtuigen gaande ge houden. steun aan DEN tuinbouw. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp inzake uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit cn warmoezerijgewassen, ont- leenen we het volgende: Over den uitvoer der voortbrengselen van onzen land- en tuinbouw ln de naaste toekomst is op dit oogenblik niet met eenige zekerheid te spreken. De regeering heeft begrijpelijkerwijze de eigenlijk oor zaken van de ontreddering van den tuin bouw niet in de hand. Zij kan slechts aan de gevolgen van de ingetreden kwaal eeni- germate tegemoet komen. Niet gaarne zou zij daarom thans reeds met dwingende hand het tuinbouwbedrijf in nieuwe ba nen dringen, maar zij stelt zich voor oogen, met deze hulpverleening aan velen de gelegenheid te bieden de moeilijke ja ren te overbruggen. Dat, afgezien hiervan, inkrimping der voortbrenging en verbete ring der qualiteit noodzakelijk zijn, erkent de regeering ten volle. Het onderhavig ontwerp houdt dan ook een prikkel in tot levering van producten van eerste quali teit. Waar echter aan dit ontwerp een reeds verstreken jaar ten grondslag ligt, was het hem met doenlijk, daarop als voorwaarde een beperking van de teelt te enten. Bij de overweging, of. en zoo ja, langs welke wegen ook voor het jaar 1933 de re geering voor den tuinbouw maatregelen zal moeten nemen, zal dit vraagstuk, of andere vormen van hulpverleening niet de voorkeur verdienen boven de thans voorgestelde, uit een anderen gezichtshoek kunnen worden gezien Dan zal ook zeker aandacht kunnen worden gewijd aan de door sommige leden geopperde vraag, of niet door middel van handhaving der mi nimumprijzen ineenstorting van het be drijf bij den afzet op de bmnenlandsche en bultenlandsche markt kan worden voorkomen. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZÜIVELBOND. De resultaten van 1932. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is de algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. ZJ. Als eerste punt der agenda stelde de voorzitter, dr. Posthuma, de mededelin gen aan de orde. Wij ontleenen hieraan het volgende: In de kaasprijzen is vanaf einde Aug. een vrij belangrijke verbetering gekomen, zóó zelfs dat vanaf begin October voor enkele soorten de prijzen in de overeen komstige periode van het .vorige jaar over schreden werden. Er is daarna echter weer een daling ingetreden, waardoor de prij zen van alle soorten thans weer ongeveer op dezelfde hoogte van het vorige jaar liggen. Hoe het dit jaar met den export van zuivelproducten gesteld is. blijkt het beste uit de volgende uitvoercijfers gedurende de eerste elf maanden, en wel van: 1930 1931 1932 Kilogrammen. Boter 37.7 mill. 311 mill. 17.1 mill. Kaas 87.4 mill. 80.0 mill. 72.0 mill. Vergeleken bij 1930 valt er alzoo een teruggang in den boterexport te consta- teeren van 57»/o, bij den kaasexport is deze 18 pCt. De resultaten der Crisis-Zuivelwet heb ben eenigen tijd tot meer tevredenheid ge stemd dan aanvankelijk het geval was. Van 2 October tot en met 5 November is er een toeslag uitgekeerd van 2 cent per KG. melk met 3"/o vet. Van 6 November tot en met 3 December is de toeslag terug gebracht op 1,76 cent per 3 2"'» vet en van af 4 December is deze 1,6 cent per 3 2"'o vet. Bij 3°/n vet wordt thans dus per K G. melk 1,5 cent uitgekeerd of 42 cent per K G. botervet. hetgeen dezelfde toeslag is, die in de maand September gold. Gerekend naar een gemiddeld vetgehalte van 3 2"/.. en aannemende dat zonder de Crisis-Zuivelwet de Leeuwarder Commts- sienoteering ook als onze binnenlandsche üoterprijs zou gegolden hebben zou voor de tot boter verwerkte melk van 10 Juli tot 1 December een nettoprijs gegolden heb ben van 2 92 cent per KG. Voor de tot boter en kaas verwerkte melk zou deze prijs 3 32 cent per K G. geweest zijn De gemiddelde toeslag is over deze periode 1.67 cent geweest, zocdat de melkDriis ten gevolge van de werking der Crisis-Zuivel wet gekomen is op resp. 4,59 en 4,90 cent per KG. Uit de gemiddelde cijfers blijkt, dat er een vrij sterke daling van den boterver- koop is, vergeleken bij 1931, maar dat die daling er nog niet is. vergeleken bij 1930. Beschouwt men echter de afname-cijfers van week tot week, dan is er vanaf begin October ook een daling in vergelijking tot 1930 te constateeren. Tevens moet hierbij worden opgemerkt, dat deze cijfers voor den algemeenen toestand een te gunstig beeld geven, daar zij m hoofdzaak betrek king hebben op den boterverkoop aan de meergegoeden in de provinciesteden In de volkszaken en in de groote steden zal de achteruitgang van den boterverkoop on getwijfeld grooter zijn. Uit de gemaakte prijzen ziet men. dat de boterprijs. tengevolge van de regee- ringsmaatregelen 12 cent boven die van 1931 loopt, maar niettemin nog vrij be langrijk beneden die van 1930 blijft. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid dr. F. E. Posthuma werd hierna met algemeene stemmen herkozen, waarna zonder discussie de rekening en verant woording goedgekeurd en de begrooting voor 1933 vastgesteld werden. Bij de rondvraag verzocht de afgevaar digde van den Brabantschen Zuivelbond, dat de F. N Z bij de regeering zal aan dringen op het nemen van maatregelen teren mond- en klauwzeer. Van andere zUde werd naar aanleiding hiervan onge merkt. dat deze aangelegenheid uniform dient te worden geregeld. Dit zal nader worden overwogen. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 21 DECEMBER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7 uur. de heer Schoonërbeek van Ederveen. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer Redelijkheid van Ouderkerk a. d. IJssel. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Bljde- mast. Evangelisatie-bewaarschool: Nam. 71/4 uur, de heer A. H. v. d. Kolff van Dubbel dam. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht, ds. Streeder. RIJNSBURG. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Broekstra. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Grisnigt. NED HERV KERK. Beroepen: Te Annaland, H. Kraay. cand. te Utrecht. Te Groningen (tot. pred. v. h. Diakonessenhuis) ds. B. A. Knotterus te Schaldeburen (Gr.). Te Gorinchem, H. Mondt te Zelhem. Te St. Anna ter Muiden (Zeel.) J. B. M. van Dalfsen te Aarden- burg. GEREI' KERKEN. Beroepen: Te Middelburg als hulppre diker, A. W. T. Nljenhuis, cand. en hulp- pred. te Charlols. CHR GEREF KERK. Aangenomen: Naar Hilversum M. Hol- trop te Franeker. BAPTISTEN - GEMEENTE. Aangenomen: Naar Vrieschelo J. B. de Neef te Arnhem. DE BRUGGEN TE LANG DICHT. Aangedrongen wordt op het niet zoo lang dicht laten der bruggen, wanneer H. M. de Koningin hier passeert. Nu bleef b.v. de brug over het Rijn- en Schiekanaal van kwart voor tien tot tien minuten voor halftwaalf dicht tot groot ongerief der schippers. SLECHTE STRAATVERLICHTING HOOGEWOERD. Eenige Hoogewoerdbewoners beklagen zich over de slechte verlichting van die straat. Wanneer 's avond de winkeliers hun lichten gedoofd hebben is het zoo enorm duister, dat de veiligheid in het gevaar komt door het drukke verkeer. RADIOKLACHT. Een bewoner van de Nieuwsteer klaagt er over. dat in die omgeving ln den laat- sten tijd herhaaldelijk een toestel gene reert en de muziek adi.w. wordt wegge zogen o DE NAAM ZUIDERKWARTIER. De heer H. Kasteelen. secretaris van de Loterij-Vereen. Zuiderkwartier bevestigt, dat deze vereenlging niets te maken heeft met de speeltulnvereenlging Zuiderkwar tier. doch meent, dat ook zijn vereenieing den naam mag kiezen, dien zij wil. Zijn vereenlging bestaat al ruim een jaar en is gevestigd ten huize van den heer J. v. d. Wijngaard. Heerenstraat, zoodat z.i de naam on zijn plaats ls. Verwarring be hoeft het zL ook niet te geven, het ver schil tusschen de vereenigingen is groot genoeg. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is de jaargang 1933 van den onder leiding van den heer L, J. van Dijk samengestelden en bij de N.V. Van de Garde en Co.'s Drukkerij te Zaltbommel uitgegeven Nederlandschen Staatsalma nak voor Iedereen. „Ik Boemel de wereld rond", met als ondertitel „een reis om de aarde ln twee jaar. per kameel en spoor schip en auto", is het nieuwste werk van den „wereld- slenteraar" Richard Kats die bij velen als een Ideaal reisbeschrijver bekend zal zijn. Hij slentert de wereld door. hit boemelt" er in rond en weet niet van te voren waar hij terecht zal komen. Dat is het juist wat aan zijn werk die aparte charme geeft het onverwachte, het romantische. Prijs ing. f.2 90 Geb. f. 3.90. Uitgave Erven J. Byleveld. Utrecht. „Voor tien minuten naar Amerika", is de titel van het onderhoudend verhaal waar in Henri van Hoof de ieugdige Nederlan ders die in Amerika bli den jaarlllkschen internationalen wedstrijd ln welsprekend heid den eersten nrijs behaalde ons ver haalt van zijn ervaringen in de nieuwe wereld Uit dit rijk geïllustreerde werk blijkt, dat deze jongeling naast zijn rijke welsprekendheid, ook de gave bezit vlot te kunnen vertellen. D? nrils bedraagt ing. f 3 90 in prachtband f 4 90. Uitg. Scheltens en Glltay Amsterdam. Het 22ste nummer van „Onze wonder baarlijke wereld" (uitgave W de Haan, Utrecht) geeft een interessante beschrij ving met foto's van den Kongo, van de schoonheden eener oude Gri^k'che stad de natuur als technicus het Yellowstonepark en de redding van schipbreukelingen enz. „Zonneschijn", uitgave W. de Haan, Utrecht, geeft een Kerstverhaal en diverse aardige teekeningen en spelletjes. Voor de van 27 Januari—5 Februari a.s, ln het R A.I.-gebouw te Amsterdam te hou den automobiel- en motorrijwieltentoon- stelling teekende Jacob Jansma de ln het oog vallende reclameplaat. Verschenen ls een uitvoerige prospectus van de ln den Haagschen Dierentuin te houden electriclteitstentoonstelllng „Elec- tra" van 1524 April as. Door de N.V. Stoomtabaksfabriek Th. Niemeyer te Groningen wordt uitgegeven het album .De Gilde viert" samengesteld door den Nederlandschen folklorist D. J. van der Ven te Oosterbeek. De 120 Illustra ties welke het album telt zijn ver vaardigd naar origlneele foto's van den samensteller. Zonder twijfel zal dit album er toe bijdragen de algemeene kennis der gildengewoonten te vermeerderen. TIJDSCHRIFTEN. „R.-K. Bouwblad". J. Jans, architect B.N.A., bespreekt het vraagstuk der openluchtmusea en hun waarde voor de houwkunst. terwtlt Wies Moens enkele richtlijnen van den kerkellj- ken kunstenaar behandelt. Ons Nederland. Thans is een aflevering van Het orgaan van de Algemeene Nederlandsche Vereenl ging van Vreemdelingenverkeer gewijd aan Nijmegen, de oude keizer Karelstad, en omgeving. Verschillende autoriteiten ver leenden hun medewerking aan de samen stelling van het nummer. 65. Nu waren ze op het water. De wind deed zijn best het kleine bootje heen en weer te laten schudden. Jaap deed net of ie wel gewend was aan dergelijke stormen, maar hij had het stlekum benauwd. Zelfs toen het bootje omsloeg, deed ie zijn mond niet open, maar greep vlug naar het stuk hout, dat nog boven water uitstak en klampte zich er aan vast. 66. Na een heele hoop moeite en twee dagen zwerven over de woeste rivier, kwam Jaap de Ble in een land aan waar „ulke groote bloemen stonden, dat zelfs Jaap moeite had al de honing er uit te zuigen. Ik heb een vermoeden dat hier heelemaal geen wespen huizen, zei Jaap in zich zelf en triomfeerend huppelde ie door velden en rekende al uit, hoeveel korven er gevuld konden worden met al dat lekkers.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 19