/lil VAN KLOETEN, Breestraat 52, Tel. 1703 HOLSW1LDER, Nieuwe Rij" 1 ENGELSCHE EN DUITSCHE KERSTGEBRUIKEN HANDEN GDIJPEN NAAD DE VELE KOOPJES DIJ VAN KLOETEN Geen nuttiger Kerstgeschenk voor een heer dan een DaS# 7 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 20 December 1< 0,50, 0.75, 0.90, 1.25, 1.50 en Het afsnijden van de Mistletoe in den tijd der Druiden. (Naar een schilderij van Henri Motte op de Parijsche Salon van 1901. Een van de geliefkoosde Kerstgebruiken in Engeland is 't ophangen van mistletoe- takken. Lezers van Vergilius zullen zich den mistletoetak herinneren als den gou den tak, die door Aeneas werd geplukt, waardoor hij in staat was af te dalen naar de onderwereld en veilig terug te keeren. De Druïden hielden de mistletoe voor hei lig, noemden die al-genezend" en schre ven er alle mogelijke wonderlijke deugden aan toe. Het was niet alleen een speci fiek middel tegen elke ziekte, maar ook een tegenmlddel tegen elk soort vergif. De gewoonte om onder de mistletoe te kussen schijnt speciaal Engelsch te zijn en een betrouwbare uitlegging van haar ontstaan is er toe dusverre niet. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat het een overblijfsel Is van een Scandinavische ge woonte uit den tijd vóór Chr. De mistle toe werd beschouwd als zoo heilig, dat in dien vijanden haar toevallig in het bosch opmerkten, zij hun wapens neerlegden en de vijandelijkheden staakten tot den vol gen dag. Vandaar kwam het gebruik in zwang om mistletoe te hangen boven een deuringang. Het was daarenboven een uit- noodlging aan de boschgeesten „om op vriendelijke wijze te komen in de lange winternachten en een goede en opge ruimde stemming te verspreiden" en een beveiliging tegen elke mogelijke jalouzie van de goden. Sommigen zeggen, dat de kus onder de mistletoe een overblijfsel is van een pri mitief gebruik bij het sluiten van een hu welijk- Het ceremonieele afsnijden van mistletoe voor medische (of beter ge zegd: magische) doeleinden had plaats in den midzomer. Zij werd beschouwd als een geest of god van den plantengroei, die niet eerder kon worden geveld dan nadat de mistletoe was geplukt. In Shropshire wordt de mistletoe dan ook op Nieuwjaar ge bruikt, in plaats van op Kerstmis. Waarschijnlijk in verband met haar be trekkingen met de Druïden werd de mist letoe bij kerkelijke versieringen geweerd. Er was een merkwaardige uitzondering. In de York Minster was het een oude ge woonte bij een kerkelijke plechtigheid een groote bos mistletoe op het altaar te leg gen. Het kan mogelijk een overblijfsel zijn geweest van een af ander gebruik vóór Christus, of het mag een symbool zijn ge weest. ontleend aan de Neo-Druïden van de 12e eeuw, waarbij de mistletoe, de af- hankelilkheld van den mensch van God voorstelt. Een nog schooner symbool komt tot ons uit de oude Noorsche mythologie. Balder, de god van de Zomerzon, kan niet worden gewond of gekwetst door wat ook, op of onder de aarde. Maar hij wordt gehaat door den boozen geest Loki, die opmerkt, dat de mistletoe niet op of onder de aarde groeit, maar aan een boom Door zijn sluw heid doodt Hoeder „de blinde, oude god, wiens voeten, in de stilte gedrenkt zijn", hem met 'n speer, aan welker punt 'n mist letoe was aangebracht. Als alles op de aarde en in den hemel Balder heeft be weend, wordt hij opnieuw in het leven te ruggeroepen door Freya. de godin der lief de. wier tranen parels worden, of. naar een andere overlevering wil, de parelvor- mlge bes9en van de fatale plant. Daarom werd bepaald, dat de mistletoe gewijd zou zijn aan Freya, zoolang zij op noch onder de aarde is. waarom zij altijd in de hoogte moet worden gehangen- Geen feest is in Dultschland wel zoo innig verbonden met het gevoelsleven van het gansche volk als het Kerstfeest. „Weihnachten" beteekent voor oud en jong een tijdperk van vreugde. Overal wordt het kerstfeest gevierd maar niet overal op dezelfde wijze. In vele streken van het Rijk worden nog de oeroude kerstgebruiken in eere gehouden. Zij geven aan de feestdagen een bijzondere wijding. Reeds gedurende den Advent, de vier weken, die aan het Kerstfeest voorafgaan, heerscht bijna overal een plechtig-feeste- lijke stemming. In talrijke plaatsen en wel voornamelijk in enkele streken van Silezië, worden dan de middeleeuwsche „Adventsspiele" opgevoerd. Tooneelen uit het Kerst-evangelie worden daarbij door grootere kinderen opgevoerd. Zooals in alle oude volksstukken ontbreken ook hier naast de zuiver religieuze tooneelen, ook de kluchtige scènes niet. Zoo ziet men bij voorbeeld, hoe de bedaagde Jozef tever geefs tracht een vuurtje te stoken, hoe de herders op het veld den tijd verdrijven, hoe een dikke herbergier weigert het heilige paar onderdak te verleenen. Ook St. Nicolaas is in Duitschland geen onbekende. Hij verschijnt hier, net als elders, om de oppassende kinderen te be- loonen en de ondeugenden te straffen. Hij is vaak de voorbode van het naderende Kerstfeest en wordt daarom ook in vele streken eenvoudig als den ..Weihnachts- mann" begroet. In het Westen en in het Zuiden van Duitschland, tot over de Oostenrijksche grenzen, heet hij Sankt Nikolaus, Niklas of Niccola. Vaak rijdt hij op een ezel en wordt hij vergezeld door een knecht, die hier en daar „Krampus" wordt genoemd. Waar hij 's nachts ver schijnt. legt hij voor de brave kinderen een „Klausemann" neer, een mannetje van koek. In het Ertsgebergte en ten Noorden van deze streek, verschijnt •Knecht Rupprecht", die aldaar de rol van Sint Nicolaas speelt. Hij komt alleen, heeft een grove pij aan en een bonten muts op het hoofd. Volgens de overleve ring is hij niemand minder dan de oud- Germaansche God Wodan zelf. In verschillende deelen van Baden, Wurtemberg en Beieren trekken gedu rende de drie Donderdagen voor Kerstmis de jongelieden 's nachts door de straten en werpen erwten, boonen of steentjes tegen de ruiten der woningen. Deze nach ten noemt men de „Rooknachten". Ver moedelijk wil men hier, volgens een oud gebruik de booze geesten verdrijven, die zich in de dagen voor Kerstmis meer dan ooit bemerkbaar maken. Dergelijke gees ten poogt men in Zuid-Duitschland te verdrijven met de hulp van wijwater of door het teekenen van drie kruisen op de huisdeur. Demonen worden ook ver dreven met geweerschoten of door het knallen met de zweep. Maar als de bevol king van de Beiersche Alpen in den Kerst nacht schoten lost, doet zij dit vermoede lijk alleen nog maar ter eere van den Heiland zonder daarbij te denken aan de demonen. Een ander oud gebruik bestaat daarin, dat men in den Kerstnacht een schoen over het hoofd naar de huisdeur werpt Valt de schoen zoo neer, dat de puin naar de deur wijst, dan zal men in het nieuwe jaar een reis ondernemen. Voor jonge meisjes beteekent dit orakel echter, dat zij in het komende jaar het huis als bruid zullen verlaten. In het Bergland bij Glatz gaan de jonge meisjes in den Kerstnacht luisteren aan de kippenren. Als dan eerst de haan kraait krijgt de luisteraarster in het nieuwe jaar een man. Kakelt echter eerst een kip. dan zal zij een jaar lang te vergeefs wachten op een bruidegom. Hier en daar geven de boeren hun vee in den Kerstnacht een dubbele portie voer. Dat brengt geluk. Laat men in den Kerstnacht een stuk brood en een penning op tafel liggen, dan zal men in het nieuwe jaar geen geld of voedings zorgen kennen. Niet alleen in de dorpen maar ook in de steden hebben zich trou wens voor het Kerstfeest bepaalde tra dities vastgeworteld. De Berlijner zelf eet in den Kersnacht karpers of haringsla, als de visch hem te duur is. Eet men echter een karper, dan moet het er een met kuit zijn, want dat beteekent geluk. Zooals elders spelen ook in Duitschland de gerechten een belangrijke rol bij het Kerstfeest. Tot de spijzen, die dan bij voorkeur op den disch komen, behooren, behalve karpers, ook ganzen, erwten, kool en krentenbrood. De etalages van de bakkerswinkels zijn gevuld met „Christ- stollen", een lang brood, gevuld met amandelen en rozijnen en bestrooid met suiker, dat vroeger alleen in Saksen werd gegeten, maar geleidelijk het geheele Rijk heeft veroverd. In verschillende streken van het Rijk werden met Kerstmis, in kerk en woning, kerstkribben geplaatst, die vaak met rijk houtsnijwerk zijn getooid. In vele musea vindt men trouwens prachtige ouder- wetsche kribben, maar ook in talrijke gezinnen is deze nabootsing van den stal van Bethlehem een erfstuk, dat in eere wordt gehouden. In de laatste jaren zijn trouwens ook weer mooie kleurige kande laars voor het Kerstfeest in den handel gekomen Zij dragen in ruime mate bij tot het verhoogen van de gezelligheid. De kandelaars hebben trouwens door de eeuwen heen hun rol gespeeld bij het Kerstfeest, terwijl de Kerstboom eerst in de achttiende eeuw in Duitschland bekend werd Op oude etsen ziet men vaak, hoe het Kerstfeest wordt gevierd. Dan ont breekt de Kerstboom maar niet de kandelaar met de brandende kaarsen. Thans echter vindt men den Kerstboom in vrijwel elk Duitsch gezin. Voor het aan staande Kerstfeest heeft alleen Berlijn ongeveer 350.000 kerstboomen besteld. De meeste dezer boomen komen uit Hol- stein. de fraaiere exemplaren uit Beieren en Thüringen De boomen worden gewoon lijk versierd met ballen en sterren uit gekleurd glas, al wordt de boom nog in vele gezinnen, die getrouw aan de tra ditie blijven, getooid met roode, gepoetste apoels, vergulde noten en suikerwerk. Het Kerstfeest is in Duitschland het feest der geschenken en wordt daarom steeds algemeen, maar vooral door de jeugd, verwacht met groote spanning. De geschenken mogen intusschen nog zoo rijk en kostbaar zijn niemand die zich gelukkig zou yoelen, Indien zijn Wij verkoopen in onze NIEUWBOUW-OPRUIMING dan ook werkelijk VÈR beneden fabrieksprijzen OORDEEL ZELF MAAR VOOR UW KANTOOR Opbergdoozenvan 1.60 nu 83 ct. Systeemkastennu vanaf f. 2.78 500 vel prima Schrijfm. papier, nu 07 Prachtige papiermanden, nu vanaf 39 nrrrefénwegers van 95 nu 43 ct. Briefordners, weinig beschadigd van 80 nu 26 ct. Bureau-vloeionderleggers, nu vanaf 39 ct. Brievenmand jes van f. 1.20 nu 63 ct. Maandkalenders van 50 nu 19 ct. Tabell. boeken Debiteurenboeken Crediteurenboeken Journaalboeken Winkelboeken Magazijnboeken Kwitanties op blok Alle met 15 pCt. korting op de reeds sterk verlaagde prijzen. van 50 nu 8 ct. 100 Nota's op blok van 25 nu j ct. 1000 Hennep Envel. van f. 2.90 nu f, 1,28 Onze bekende 100 zware helderwitte Enveloppen, van f. 1.20, nu slechts 46 ct. 100 vel gel. kwarto Schrijfp. op blok 2315 van 45 nu 19 ct. Vlug dus naar VAN KLOETEN om er de vele koopjes weg te halen r\ ten, KSËXSt baleinen, geheel mei crêpe de chine gevoerd, zeer chic v j rg mPRSS^&ÈBSSHS3IHuua 2375 „Bunten Teller", zou ontbreken. Iedereen vindt namelijk steeds bij zijn geschenken een groot bord met noten, appels, koek, suikerwerk en marsepein. Dat Duitschland het land van de kerst liederen is, is voldoende bekend. Hier worden nog Kerstliederen gezongen, die eeuwen oud zijn. Tot de oudsten dezer liederen behoort het bekende ,Es 1st ein Ros' entsprungen". Het is echter nauwe lijks honderd jaar geleden, dat door Tiroolsche zangers voor het eerst het heerlijke „Stille Nacht, heilige Nacht" werd gezongen, dat thans wereldver maardheid bezit. DA^ETM Steeds groote keuze moderne dessins in Pr'izen van I hooée!'\ 7 4-J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12