w Jaar^an? MAANDAG 19 DECEMBER 1932 No. 22316 Ificieele kennisgeving Het voornaamste Nieuws van heden. [PRESBURG EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: D w>r fe®el 700r advertentlën uit Lelden en plaatsen kar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle fcrtere advertentlen 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Itslultend bt) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts Ei een maximum aantal woorden van 30. Etasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Jieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Iiioinmer bestaat alt DRIE Blade* EERSTE BLAD. HAVENGELD. .-gemeester en Wethouders van Lel- fbrengen ter kennis van belanghebben- dat zij, die het havengeld over 1933 wijze van abonnement vooruit willen ten, zich daartoe, vanaf heden, ten Maandag, Dinsdag, Woensdag en Jaerdag van des voormiddags 10—12 f en des namiddags van 2'/i41/, uur, I kantore van den Directeur van den lkt- en Havendienst in het Waagge- w, kunnen aanmelden, die aanmelding moeten, ten einde >oge schatting te voorkomen, geldige [tbrieven worden getoond, idien een meetbrief reeds eerder is «nel. behoeft hij echter slechts dan te (den overlegd, als in den loop van het een verandering aan het vaartuig, Jrop de brief betrekking heeft, heeft lts gehad, welke op het laadvermogen ldat vaartuig van invloed is. let. nadruk wijzen zij er op dat de ipper van een vaartuig, hetwelk ge lende 1932 geabbonneerd is geweest en irvoor vóór 16 Januari 1933 het abon- lentsgeld niet is voldaan van dezen lm af onherroepelijk het z.g. „reis"- (el zal verschuldigd zijn, ook voor de gedane reizen, tenzij hij bij binnen- Jen in het Havengebied alsnog onmid- fjk het abonnement betaalt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, len, 19 December 1932. 2303 CRISIS-COMITE LEIDEN. [De penningmeester, de heer G. R. D. nelin ondersteund namens het (Che comité gaarne volgende opwek- van een der collectrices der Woens- (ollecte over eenige dagen hopen wij het Itfeest te vieren en zal ook weldra de |st« dag van dit voor vele zoo moeilijke Ions tot nadenken stemmen. En dan Ion er, laten wij hopen, velen tot de Vm komen, dat, hoeveel zorg het ver- jaar ook heeft gebracht, er nog |velon zullen zijn, die door het noodlot nóg irdcr werden getroffen. Voor dezen Ion de Feestdagen verduisterd worden stoffelijke zorgen, en velen zullen i week hunkeren naar de hulp van 't ts-Comité, hetzij door een gift in [ura of een geldelijke ondersteuning, omité heeft zoo veel aanvragers, die fcelijk gesteund verdienen te worden 'roep U daarom op, een extra gift te pten de laatste twee Woensdagen dat dit jaar gecollecteerd zal worden. Hoe de gift ook moge zijn, geeft! Indien |tn dit doen, kan er tijdens de feestdagen veel nood gelenigd worden en het pen dan met recht dubbele feestdagen jrden voor hen die geven en voor hen i wie gegeven wordt. Laat een ieder het fcuwe Jaar hoopvol tegemoet gaan en pt vergeten het wel en wee zijner mede- nschen. DE NIEUWE STATIONSCHEF. paar wij vernemen, heeft de directie f Ned. Spoorwegen ingaande Zondag fanuari 1933 benoemd tot Stationschef p het Station alhier, de heer H. van pten, thans stationschef te Zaandam. KV ANC. LUTHEESCHE GEMEENTE. Ilaar wij vernemen bevond de oude gas- Jplichting van de Luth. Kerk zich ln zulk slechten staat, dat vervanging daarvan ®r een electrische verlichting niet lan- l; kon worden uitgesteld. De Restauratie-Commissie der gemeente putte daarom het oogenblik gekomen om Tuens haar begunstigers aan het kerkbe- 'uur een eenvoudige electrische kerkver- iohting aan te bieden. Het lichtplan werd Otworpen door den heer Zierfuss in sa- pwerking met den heer D. Teske. wien vus de levering en de aanleg werd op dragen. 7 December j.i. aangevangen werk- puihedien verliepen zoo vlot, dat a.s. Don- prdagavond. 22 December, in een bijzon- p'e samenkomst de nieuwe verlichting in fwuik zal worden genomen. |Bij die gelegenheid zal tevens de heer peuten het gerestaureerde orgel als con- --mstrument laten hooren. Behalve )r de belde predikanten der gemeente kdt nog medewerking verleend door me- Puw ir. J. H. van Hoek—Rolandus. so- panzangeres. k'KELSLUITING - KERSTMISDRUKTE j^anaf heden tot en met 24 December a.s. ■—Sen de winkels geopend blijven tot des Puds 10 uur. lus! winkelpersoneel van 18 jaar of plag vanaf heden tot en met 24 gember a.s. gedurende die periode 11 u. P uag en 66 uren per week arbeid ver- Ljjjdien van de ontheffing gebruik wordt J?a.kt, moet naast de arbeidslijst een tttHa hangen, waarop de werk- en "tlden zijn aangegeven. DE OPENING DER NIEUWE TRAMLIJN LEIDEN—HAARLEM. Het gemeentebestuur van Leiden biedt een „thé" aan. Naar wij vernemen zal de officiëele openingsrit ter gelegenheid van de inge bruikstelling van de geëlectrificeerde tramlijn Leiden—Haarlem v.v. plaats vin den op Donderdag 29 December a.s. De tram vertrekt 's middags om 1 uur uit Haarlem en komt na verschillende onder brekingen onderweg om 5 uur alhier aan, waar het gemeentebestuur een „thé" zal aanbieden. Verscheidene burgemeesters en wethouders der tusschengelegen gemeen ten zullen aan den rit deelnemen. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Een goed geslaagde Cabaret-uitvoering. Het is altijd een prettige gewaarwording wanneer een vereeniging haar uitvoering geeft en men bij het binnentreden de zaal goed gevuld ziet. Dit was ook Zaterdag avond het geval toen bovengenoemd ge zelschap een cabaretavond gaf in de con certzaal van „Concordia" Al direct werd men in de stemming gebracht door mu ziek van „The Popular Jazz" onder leiding van den heer Nico Dreei. Nadat dit gezel schap zich eenige malen had doen hoo ren, verscheen te ongeveer half negen de voorzitter van het „Eerste Leidsche Klucht- en Revue-Gezelschap" de heer J. G. van Heuren voor het voetlicht en heette alle aanwezigen, in het bijzonder de vertegenwoordigers van verschillende zustervereenigingen en het harmonica- duo „H.-R.". dat ook voor dezen avond zijn welwillende medewerking verleende, hartelijk welkom Voorts hoopte spr. dat hetgeen dezen avond geboden werd, tot ieders genoegen mocht zijn en hij besloot met den wensch dat het voor allen een gezellige avond mocht worden. Hierna volgde het eerste gerecht van den over- vollen cabaretschotel, waarop zeker voor ieders smaak wel wat te vinden was, n.l. het optreden van het duo „Gayka-Stada", dat eenige mooie dansen te zien gaf en daarmede veel succes oogstte. Hierna volgde het optreden van den humorist J. G. v Heuzen, die een paar aardige liedjes ten beste gaf, welke zeer in den smaak vielen, evenals het liedje gezongen met mej Groenendijk. Vervol gens bracht het harmonica-duo „H.-R." eenige nummers ten gehoore, die eveneens luide werden toegejuicht Verder verdient nog bijzondere vermelding de opvoering van twee kluchten in één bedrijf n.l. „Een angstvolle nacht" en „Dat geloof ik ook wel" welke de lachsoieren danig in wer king brachten. Het daverend applaus was het bewijs, dat ook deze twee stukjes in den smaak waren gevallen. Na afloop van het programma werden aan de dames bloemen aangeboden. Tot slot volgde een gezellig bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk. waarna ieder voldaan huis waarts keerde. Het was dan ook voor het gezelschap en voor de bezoekers een avond geweest waarop men met genoegen kon terugzien. VERAINN GRONINGEN. Gezellige avond in de Graanbeurs. Zaterdagavond hielden de Leidsche Groningers een bijeenkomst in de Graanbeurs, die over het alge meen een meer intiem karakter droeg. Het was een onder-onsje, dat uitnemend ge slaagd mag heeten. Er was gezelligheid! Opgevoerd werd o.a. een één-acter ge schreven door een stadgenoot, n.l den heer J. A. W. van Kluyye. getiteld ..Maid is vöt". Dit aardige blijspel deed het goed, er zit actie in! Aan bijval ontbrak het den execu tanten en schrijver dan ook niet. Een dansje besloot dezen avond. VALSCHE MUNTER AANGEHOUDEN. De vorige week deed een winkelier, wo nende op de Hoogewoerd. bij de politie aangifte, dat hij een valschen gulden in betaling had ontvangen. Donderdag volgde een tweede aangifte door eenige Leidsche jongens, die precies de herkomst van den gulden wisten op te geven. Zij hadden hem n.l. in Den Haag ontvangen van den 29-jarigen N. B., wonende in de Gorte straat alhier. Dit was voor de politie voldoende om nog denzelfden avond onder leiding van den commissaris een inval in het bewuste pand te doen. De vrouw, waarmede B. samenwoont, de 27-jarige R. S. zag kans om, alvorens de deur te openen, een trom meltje met valsche guldens over een schut ting in den tuin van 'n buurman te gooien, welk trommeltje later werd teruggevonden. De poiltie trof in 'thuis een volledige in stallatie aan voor de vervaardiging van valsch geld, welke natuurlijk in beslag werd genomen Mej. S. werd in verzekerde bewaring gesteld evenals B. die na aan komst uit Den Haag denzelfden avond in een tramwagen van de N.Z.H. werd gear resteerd. Bij fouilleering werden nog drie valsche guldens op hem gevonden. Hij bekende valsch geld te hebben uitgegeven, doch beweerde van de vervaardiging niets af te weten. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat B. ook te Den Haag, Haarlem en Am sterdam valsche guldens en vermoedelijk ook valsche rijksdaalders heeft uitgegeven. Het tweetal zal morgen ter beschikking van den Officier van Justitie te Den Haag worden gestold. DE TREINENLOOP MET DE A.S. KERSTDAGEN. Door de Nederlandsche Spoorwegen zullen Zaterdag 24 Dec. a.s. zes vóór- en volgtrelnen en Maandag 26 Dec. a.s. (Tweeden Kerstdag) -ier vóór- en volg- treinen tusschen AmsterdamHaarlem Leiden en Rotterdam worden ingelegd. In verkeer naar Duitschland worden ook verschillende extra-treinen ingelegd, terwijl Maandag 26 Dec verschillende goedkoope treinen 2de en 3de klasse zul len loopen. Op de lijn LeidenWoerdenUtrecht zullen géén extra treinen loopen. maar wel zullen de treinen met extra rijtuigen versterkt worden. UITVOERING HARMONIE „T. D Een geanimeerde avond. De Stadsgehoorzaal bevatte Zaterdag avond een gToot aantal vroolijk gestemde belangstellenden ter bijwoning van de 47e uitvoering van de Harmonie „T. D." onder leiding van den heer Noordanus Sr. De .Rotocolour Players" hielden voor den officieelen aanvang reeds het publiek aangenaam bezig met hun diverse „Schla gers". terwijl bloembouquetjes werden ver kocht ten bate van de volgende uitvoering, waarop het zilveren jubileum zal worden herdacht Het gordijn ging open, de spelers zaten reeds op hun plaatsen en het volgend oogenblik gaven zij onder leiding van den voortvarenden directeur een vroolijken marsch ten beste. Hierop nam de voorzitter, de heer Cornet het woord, die de aanwezigen, in het bij zonder de afgevaardigden der directie, welkom hette, alsmede de vertegenwoordi gers van onderscheidene zustervereenigin gen, w.o. de 3 Octobervereeniging Spr. memoreerde de in dit jaar be haalde succesen op concoursen, waarvan de eereteekenen op het vaandel getuigen en wekte allen op tot steun voor het ko mende zilveren jubileum. Een vlot en populair programma, waar onder diverse eerste uitvoeringen, werd hierop in een vlot tempo afgewerkt, waar naar men met groote belangstelling luis terde. Groot succes had ook het jongste lid van het corps de jongeheer Henk Jagel met zijn pistonsolo „Le Rêve Polka". Na de pauze vermaakte men zich met het als steeds alleraardigste programma van de heere Klaare en Flora, die o.a. met hun Zweepstake" de lachers op hun hand hadden. De gezellige avond werd met een bal be sloten op de tonen van de frisch spelende „Rotocoleurs Players". Een vroolijke avond, met nut en pleizier gelijkelijk verdeeld FRANSCH-DUITSCH-ENGELSCHE CONFERENTIE. Van 813 April te Leiden. In het zoo juist verschenen nummer van het Leidsch Universiteitsblad geeft prof. dr. N. van Wijk. eenige bijzonderheden over de Fransch-Duitsch-Engelsche confe rentie, die tegen de aanstaande Paasch- vacantie door de International Student Service te Leiden wordt georganiseerd. De algemeene secretaris der I.S.S dr. Kotsch- nig is in Nederland geweest voor een be spreking met het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsch I.S.S.-comité. Aan de conferentie zullen van elk der drie nationaliteiten ongeveer 15 personen deelnemen. De leiders der delegaties zijn reeds aangewezen en er wordt voor zorg gedragen, dat elke delegatie inderdaad uit personen bestaat, die tot de academische elite behooren Ook een Nederlandsche delegatie van vijftien leden zai aan de vergaderingen deelnemen. Met vreugde wordt er melding van gemaakt, dat voor deze conferentie gebruik zal mogen wor den gemaakt van een universiteitsiocall- teit. terwijl het Universiteitsfonds met groote welwillendheid een som beschik baar stelde voor de voorbereidende maat regelen. De data zijn vastgesteld op 8 tot 13 April. Evenals andere I.S.S.-conferenties van deze soort, heeft ook deze Leidsche conferentie een intiem karakter: het doel is: bevorderen van het wederzijds elkaar begrijpen der deelnemers en dat doel sluit ODenbaarheid van zittingen uit. De onder werpen waarover de discussies zullen loo pen. ziin verschillende acute problemen, die volken rakende. Een commissie, bestaande uit den hoog leeraar dr. C. C. Berg en de heeren W. H. Fockema Andreae (secretaris) en N. D. Ploegsma, belast zich met de voorberei ding. in samenwerking met dé Nederland sche I S S -commissie voor Internationale vraagstukken. Op het congres in Brno, in Juli 1932, oogstte de Nederlandsche delegatie de dankbaarheid der Franschen, Duitschers en Engelschen door aan deze conferentie gastvrijheid aan te bieden. Door de confe rentie tot in alle details goed voor te be reiden. kunnen wi.i. aldus prof. Van Wijk. opnieuw den Nederlandschen naam in het buitenland veel goed doen. terwijl wij bovendien daardoor veel bij kunnen dra gen tot het goede slagen dezer gewichtige conferentie. VER. VAN MATHESIANEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Naamlooze Vennootschap „Fabrieken van Kapok, bedveeren, gewat teerde en donzen dekens voorheen R. M. Beuth en Zonen, Kaiserstraat 23, Leiden. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: tevens fabricage van matrassen. Lezing van ir. J. E. Wiersma. Zaterdag hield bovengenoemde Vereeni ging haar derde lezing ln dit seizoen, welke gehouden werd door Ir J. E. Wiersma uit Amsterdam over „Grondbegrippen en het begrijpen van architectuur". De voorzitter de heer Sanders opende dezen avond met een hartelijk woord van welkom en gaf hierna het woord aan lr. Wiersma: Deze begon dank uit te brengen voor de uitnoo- diging om een lezing te mogen houden. Allereerst omdat het een onderwerp is dat spr. na het hart ligt en ten tweede omdat hij dit voor menschen doet, wien opleiding meebrengt dat zij vertrouwd zijn met den gedachtennaam en de begrippen der ma thematica Zoover mij bekend, aldus spr. blijft op de meeste scholen het onderwijs beperkt tot de kunstgeschiedenis zoodat dikwijls de kennis over architectuur be perkt blijft tot het vermogen om barok en renaissance te onderscheiden. Tusschen menschen en kunstwerk is de volgende be trekking ontwerpen - object - beschou wen. Om een architectonisch kunstwerk te zijn moet het naar de volgende eischen beoordeeld worden. le. Gevoelseischen; d.i. die van het on derbewustzijn. 2e. practische eischen; d.i. die van het bewustzijn. 3e. Optische eischen. Spr. behandelde vervolgens de verschil lende groepen. I. Gevoelseischen. Door velen is deze groep als het meest wezenlijke van de kunst beschouwd. Kunst brengt het inner lijke leven den menschelijken ziel tot uiting. De Gevoelseischen kan men weer in verschillende groepen verdeelen, n.l. ruim tegevoel en zekerheidsgevoel. Wij beginnen te realiseeren dat de materialen geschikt zijn voor die werken, welker geest en doelstelling en tijdgeest ermee samenhan gen. 3e. Evenwichtsgevoel. 4e. Orde (een mensch voelt zich in een labyrinth niet thuis). 5e. Be(ver)lichting. 6e. beteekenis van een gebouw in de maatschappij. Bij het beschouwen van een kunstwerk komt slechts dat emit tegemoet, wat hij er zelf inlegt, hetgeen bepaald wordt door den vorm. waarvoor deze vorm symbool is, en dat waarvan de vorm gedachten associa ties wekt. II. Practische eischen, die van het be wustzijn. Ook hiervan hebben velen de eigenlijke oorzaak van het doel der archi tectuur gezien. d'Alenbert zei hiervan: Uit de nood geboren en door de prachtliefde vervolmaakt: De kunstwil beheerscht, ver heft den werkvorm tot een kunstvorm tegen alle moeilijkheden in. Architectuur is wel moeilijk, de techniek Is een stijgende rechte, de kunst een golflijn. Van artistiek standpunt bezien heerscht in de natuur willekeur, in de techniek dwang, in de kunst vrijheid. Zoo is b.v. de vorm van een schip bepaald. Een bouwwerk kan duizend vormen krij gen die toch aan hetzelfde doel beant woorden. III. Optische eischen Behalve 't psy chische en logische is er ook het optische belang; ook daarop zijn weer verschillende kunsttheoriën opgebouwd. Het oog kan een hoek van 27 gr. omspannen. Wordt de afstand 3 x de hoogte (18 gr.) dan gaat de omgeving ook meespreken. De Pythagoreesche school zei: Harmonie is de eenheid van het veelvoudige en het harmonieeren van het ongelijke. Vitruvius leert, dat de Grieken veel voorschriften over de afmeting en verhouding (b.v. de zuilen) hadden. Bij de Indische kunst zijn de Goden 108, wijzen en ministers e.d. 106, halfmenschen 104, paria's 90, Vele architecten trachten een eenheidsvorm te vinden, waartoe alle architectuur terug te brengen is. In sommige tijden is de Gulden snede als wet aangenomen Be halve de verhoudingen is ook de' schaal van groot belang Bij beeldende kunst kan men uitgaan van aanschouwende, of van abstracte vormen. In sommige perioden der kunstgeschiedenis bouwen alle kun sten hun vormen min of meer abstract. De abstracte vormende kunst is onper soonlijk, de aanschouwende kunst is per soonlijk. In de Egyptische en Assyrisch- Babylonische kunst gaat men van de vlak ken uit, wanddecoraties zijn zeer belang rijk. In de Grieksche kunst of wel massa kunst neemt de gebouwen overhoeks. Romeinsche kunst is een vlakke kunst. In het Interieur is het Romaansch zeer karakeristiek; de eigenlijke bellchtings- wijze is die met kunstlicht omdat het interieur eigenlijk een aparte wereld vormt. Spr. behandelde vervolgens nog de Gothiek en het exterieur van verschillende gebouwen, hetgeen hij met verschillende lantaarnplaatjes verduidelijkte In dezen mod. tijd komt de vlakke stijl tot uiting b.v. Amsterdamsche school vlakke plein- wanden Dudok, luifels, ramen aan de voorzijde vierkant, platte torens. Behalve de bouwvormen zelfs speelt bij het begrij pen van de architectuur, de instelling van den beschouwer een rol. Vervolgens behan delde ir. Wiersma nog eenige gebouwen, terwijl hij zijn lezing sloot met den raad: Houdt uw hart. uw hersens en uw oogen open als u architectuur begrijpen wilt. Het hartelijk applaus vertolkte aller ge voelens, terwijl de voorzitter hem namens de aanwezigen en het bestuur dankte voor de welverzorgde lezing. Mr. P. J. IDENBURG. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat de toestand van Mr. P. J. Idenburg, die zooals wij gemeld hebben Vrijdag 1.1. is aangereden, gunstig mag worden genoemd. BINNENLAND. De algemeene vergadering van „Bloem bollencultuur". (3e Blad). De begrooting van het wegenfonds; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Geen strijd in de textiel-industrie. (Bin nenland, 3e Blad). Duitschc treiler bij Terschelling ge strand; de bemanning is gered (Gemengd, 3e Blad). Felle brand te Lonncker; hout-opslag plaatsen der N.V. Houthandel en Industrie Beltman verwoest. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND In Frankrijk slaagt Paul Boncour er in een kabinet te vormen (Buitenl. en Tel. le Blad). In België is een nieuw kabinet de Broquevillc tot stand gekomen. (Buitenl. le Blad.) De Duitsche soc.-dem. schrijver Eduard Bernstein is overleden. (Buitenl., le Blad). Opheffing van enkele noodverordenin gen in Duitschland. (Buitenl., le Blad). Mussolini wijdt een nieuwe stad in. (Buitenl., le Blad). Opnieuw een spoorwegongeval in Zwit serland. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad>. RECLAME. GA NAAR DQN.<ERSTEEG, LEIDEN, TEL 1322 "NPAAR STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDENI 8770 FILMOCHTEND INST. v. ARB.-ONTWIKKELING. Bali, dc parel der Soenda-eilanden. De leden van het Inst v. Arb.-Ontwik- keling krijgen dezen winter wel „waar voor hun geld". Behalve de cursussen ln aller lei vakken als Esperanto, Staathuishoud kunde, Boekhouden enz. en de Maandag avondbijeenkomsten, waar onderwerpen van den meest ulteenloopenden aard door bevoegde sprekers worden behandeld, vormen de filmochtenden een bij uitstek leerzaam en onderhoudend ontwikkelings object. Het programma van gistermorgen om vatte allereerst een bezoek aan het land van de Yukon, 't ruwe, onherbergzame goudgebied in 't Noordelijk gedeelte van de Vereenlgde Staten, gevolgd door een interessante bewegingsstudie der dieren, opgenomen met de tijd-loupe. De hoofdfilm ,J3ali, de parel van de kleine Soenda-eilanden" is 'n werk van ongekende schoonheid. De ongeveer 1 mil- lioen zielen tellende bevolking vormt een tot zekere hoogte communistische samen leving op religieuzen grondslag. De prach tige Hindoe-tempels zijn het middelpunt van de godsdienstige feesten, die met ve lerlei ceremoniën aanvangen, waarvan het gebed der vingers door de Balineesche priesters in 't bizonder de aandacht trekt. Daarna worden religieuze dansen uitge voerd. waarbij van fraaie maskers gebruik gemaakt wordt De wonderlijke dansen hebben voornamelijk ten doel. de booze geesten te verdrijven, het gevaar van vul kanische uitbarstingen te bezweren of zie ken te genezen. Karakteristiek zijn vooral de extatische dansen door meisjes van 5 of 6 jaar uitgevoerd, waarbij deze tevoren door vergiftige dampen worden bedwelmd. Tot slot volgt de verbranding van Bali- neezen. die in den strijd tegen de booste geesten gevallen zijn Deze lijkverbranding is geenszins een droeve plechtigheid immers de Balineezen gelooven, dat zii in den rook van het hei lige vuur de goden tegemoet gaan De met veel zorg vervaardigde film geeft een bui tengewoon mooien kijk op het leven van de Balineezen. Het Instituutsbestuur kan weer met vol doening op dezen ochtend terugzien. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor kantoorstenograaf slaagde Swart' leerling van mej j. Poldervaart, aliu»,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1