ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 16 December 1932 IU4TSTE BERICHTEN. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Prov. Staten v. Zuid-Holland HISTORISCHE FIGUREN. BEURSOVERZICHT. WEEKBERICHT. Barometerstand. listermiddag 3 uur: 769. .denmiddag 3 uur: 770. telegrafisch weekbericht. Ijedegedeeld door liet Koninklijk Ned. Meteorol. Inst. De Bildt). igste stand 778.6 te München. iaïste stand 714.7 te Vestmanoer. fërwachting tot den avond van 17 Dec.: tatige. later wellicht toenemende Zui- fike tot Westelijken wind. Nevelig tot fokken of zwaar bewolkt. Aanvankelijk Jii» of geen regen. Later toenemende nkans. Iets zachter. BlITENLANDSCH weerbericht. I. Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Blldt gisteren gemelde depressie bij IJs- was de eerste kern van een weer jebrcid en diep depressiestelsel, dat I tot bij de Azoren uitstrekt en in land. Schotland en Scandinavië, storm, len en hooge temperatuur brengt. Aan iNoordwestzijde strekt de depressie zich I tot aan de Oostkust van Groenland. IJsland zelf komen barometer standen den 715 m.m. voor en is de luchtdruk (dalend. Het vorstgebied in het binnen- J van Duitschland is van geen beteeke- [meer: in de bovenlucht ken ren aldaar Inormale verhoudingen terug, hoewel de Josplieer nog tot groote hoogte abnor- nl warm blijft. Alleen in Lapland komt I plaatselijk strenge vorst voor. Het is loorzien, dat het zachte weer zal aan- tden en dat de wind geleidelijk sterker [worden, waarmee ook de toestand van zal overgaan in een met zware be llang op groote hoogte. LUCHTTEMPERATUUR. luur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.) 1 uur 'smidd.: 6 gr. C. (43 gr. F.) luur nam.: 6 gr. C. (43 gr. F.) I0OGWATERTUDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. I.m. te 5 u. 10 min.; n.m. te 5 u. 30 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. ■rijdag: 4.18 n.m. tot 7.35 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 16 Dec.: onder: 10 u. 53; op: 18 u. 53. CRISIS BOTERMERK. Voor de week van 18 t/m. 24 December de prijs van het crisis botermerk op 85 [t per kg. en de prijs van dg vervoer- utmning voor buitenlandsche boter gesteld op 80 cent per kg. BE INDRINGER VAN HUIZE DOORN. Ka zijn verhoor door de politieke politie [Dusseldorf is Fuecker de indringer van fize Doorn, naar Emmerik overgebracht, ir de rechter van instructie hem aan verhoor heeft onderworpen, decker zit thans in voorarrest in het lis van Bewaring te Emmerik. Ook tegenover den rechter van instruc- hield Fuecker met nadruk vol, dat zijn vasie in Huize Doorn geen enkele poli ce beteekenis had. Hij had nooit de he eling den ex-keizer te dooden en sprak [de eerbiedlgste termen over den per- on van den ex-keizer, dien hij beweerde r soon lijk te kennen door verbindingen, l hij met monarchistische kringen had had. ok tijdens het verhoor door den rech- van instructie heeft Fuecker getracht simuleeren dat hij niet toerekenbaar is. deskundigen zijn echter van meening it Fuecker lijdt onder een zoodanigen tng om zich door iets bijzonders te on- richeiden, dat hij als psychopaat be bouwd kan worden, doch dat hij niet (toerekenbaar kan worden geacht. De zaak is thans in handen gegeven de justitie te Cleef. Het staat nog niet pt op welke gronden hij vervolgd kan irden. De eenige door hem begane over ling is een paspoortovertreding. Indien bewezen kan worden dat Fuecker I revolver in Nederland 'eeft gekocht, d hem geen overtreding van de Duit- he wapenwet ten laste worden gelegd, "JjJl hij zich op het moment van zijn hhoudlng in het ex-keizerlijk verblijf te iorn nog aan geen enkele daad had ■huldig gemaakt, waardoor hij van po ng tot moord beschuldigd zou kunnen den. politie deelt nader nog het volgende Me: Fuecker verklaarde veel te hebben gele- ®n van de lange tuchthuisstraffen, waar- hij wegens verschillende delicten ver- raeeld was. De revolver zou hij van een wekenden Nederlander hebben gekocht eventueel de honden in den tuin van Je*-keizerlijk verblijf te Doorn onscha- Bv-'k te maken Een op hem gevonden zou hij gebruikt hebben om over de t? 'mng van den tuin te klimmen. Bb t val eenige jaren voorwaarde- tuchthuisstraf, waarvoor zijn proef- hog niet om was, moeten uitzitten tcht toerekeningsvatbaar wordt DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Een verdachte aangehouden. Er schijnt eenlg licht gekomen te zijn tn het drama, dat zich in den nacht van Maandag of Dinsdag in de Naaldwijksche- straat te Den Haag heeft afgespeeld en waarvan een 25-jarige vrouw het slacht offer is geworden. Hoewel de motieven, welke tot het in grijpen der politie hebben geleid, nog niet bekend zijn, schijnt de poütie voldoende gegevens ln handen te hebben gekregen om den keliner, die aan de politie zulke waardevolle gegevens en een signalement verstrekt had, aan te houden als vermoe delijke dader. De keliner is de 40-jarige J. P., wonende eveneens in de Naadwijkschestraat. Gis terochtend is de man op het hoofdbureau van politie ontboden voor het verstrekken van inlichtingen. Hij is daar in verzeke ring gesteld. Omtrent de motieven, die de politie ertoe geleid hebben den keliner als den ver- moedelijken dader te gaan beschouwen, vernemen wij het volgende: Het signalement, dat de man opgaf, klopte volkomen met zijn eigen signale ment. De vrouw van den keliner, die ook gehoord is en die, naar zij zegt, toevallig uit het raam lag (het was midden in den nacht en zeer donker) gaf precies het zelfde signalement op. De keliner verklaarde, dat hij thuis kwam uit een café op den Parallelweg en de Naaldwij kschestraat inliep. HIJ hoorde toen juist de deur van het perceel, waarin het drama zich afspeelde, dichtslaan en kwam een man tegen, van wien hij het signalement opgaf. Deze man was uit het bedoelde perceel gekomen. Revolverschoten had hij niet gehoord. Dit kan onmogelijk kloppen omdat vast staat, dat de schoten gelost zijn nadat de deur reeds dicht was. De keliner moet dus de .schoten gehoord hebben. Dan is gebleken, dat de thans aange houdene 's avonds om 8 uur een bezoek aan de vrouw, die gedood is, gebracht heeft. Dit heeft hij thans bekend. De aangehoudene ontkent hardnekkig iets met den moord uitstaande te hebben. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Oude vrouw gedood. Hedenmorgen omstreeks 4 uur heeft te Hoef onder Putten een ernstig auto-on geluk plaats gehad. Een vrachtauto van de ..Roode Expres" uit Groningen reed op den Rijksstraatweg, vermoedelijk door het slechte zicht, tegen een boom. In de auto zat het echtpaar Davids uit Anlo (Dr.), mede-eigenaars in de auto-onderneming van de „Roode Expres", die op reis waren naar een zieken zoon in Amsterdam De 63-jarige vrouw werd op slag ge dood. De man en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. De auto is ernstig beschadigd. DE POSTVLUCHTEN. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de „Rljstvogel" op de uitreis te Medan Is aangekomen. De „Pelikaan" is heden uit Batavia ver trokken en te Medan geland. EERVOL ONTSLAG. Bij K. B. is aan Jhr. mr. A. van der Goes, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Cairo, op zijn ver zoek met ingang van 16 December 1932 eervol ontslag als zoodanig verleend. HET MOTORSCHIP „SIBAJAK" HEEFT VERTRAGING. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt ons mede, telegrafisch bericht uil: Po^t Soedan te hebben ontvangen, dat het motormailschip „Sibajak" op 15 dezoi bij het verlaten van de haven van Port Soedan, de stuurboordschroef heeft be schadigd. Het schip is naar Port Soedan teruggekeerd voor een duikeronderzc>k doch, zal, volgens ontvangen berichten, heden, de reis naar Nederlandsch-Indiê vervolgen met eenigszins gereduceerde vaart. o REGELING IN DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-KWESTIE? Dezer dagen verwierp de Hooge Raad het cassatieberoep inzake het arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij het vonnis van. de rechtbank, bij welk vonnis de faillietverklaring van het Paleis voot Volksvlijt werd geweigerd, werd bevestigd. Naar aanleiding hiervan deelt Mr. Polenaar te Amsterdam, die voor het Paleis optreedt, ons mede, dat indien de lotenhouders afzien van een verdere actie, het de bedoeling is spoedig tot een regpling met de lotenhouders te komen. Omtrent de groote lijnen van deze regeling is reeds met de Commissie voor het Waarborgfonds overeenstemming verkregen. SMOKKELAAR GEARRESTEERD. Zaterdagochtend omstreeks 5 uur pas seerde een auto uit Duitschland onder de gemeente Schinveld de grens. Een patrouille van de militaire politie wilde de auto aanhouden, doch de chauf feur voldeed niet aan het verzoek en reed met groote snelheid verder. Ook het bevel te stoppen op de tweede post werd genegeerd. De beambten losten toen eenige schoten op de auto terwijl 't nummer kon worden genoteerd. Het bleek dat de auto toebe hoorde aan zekeren J. B. uit Brunsum, die als smokkelaar bekend staat. B. en de auto bleven eenige dagen onvindbaar. Later is echter gebleken, dat B. door twee schoten In den arm was getroffen. Angst voor een gerechtelijke vervolging had hem er echter van teruggehouden zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Maandagavond echter heeft hij de hulp van een geneesheer ingeroepen op wiens advies hij naar het St. Joseph ziekenhuis te Heerlen werd overgebracht. De militaire politie heeft thans ook de auto ln een garage te Heerlen opgespoord. ACADEMISCHE EXAAIENS. Geslaagd zijn voor het propaedeutische examen godgeleerdheid de heeren J- W. Schokking (Den Haag) en J. Heidinga (Wassenaar) en .nej. S. E. Treffers (Oegst- geest)voor het doctoraal examen Rechts geleerdheid mej. C. J. H- O. van der Valk (Rotterdam); voor het doctoraal examen Geneeskunde de heeren J. Ruinen (Arn hem) en J. R. Romeyn (cum laude) (Rot terdam)- Bevorderd zijn tot apotheker de dames A. Ensink (Oegstgeest), T. E. L. J. A. Luyten (Rotterdam) en A. C. Sanders (Noordwijk), en de heeren S. L Cohen (Rotterdam), P. van Goienga (Almelo) en G- Haanappel (Rotterdam); voor het arts examen 1ste gedelte de heeren H- J. B. van Wel (Dordrecht). J. C. Cool (Den Haag) en J. W. de Groot (Den Haag). Bevorderd zijn tot arts mej. Z. S. G Casimir (Den Haag) en de heer J. M. Appelman (Den Haag) - Bevorderd tot doctor tn de Genees kunde op proefschrift getiteld „De loop van de achterwortelvezels, die ln de ach- terstrengen van het ruggemerg opstijgen" de heer M. Lletaert Peerbolte, geb. te Den Haag. 0 VEERTIG JAAR BIJ DE BRANDWEER. De heer P. j. Verhoog. Naar wij vernemen zal het morgen veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. J. Verhoog, thans commandant van de Leidsche brandweer, als spuitgast bij de handspuit werd aangesteld. De heer Verhoog doorliep achtereenvol gens de verschillende rangen en werd met ingang van 1 Juli 1919 op aanbeveling van het kader door B- en W. benoemd tot commandant als opvolger van den heer J. C. Stam, die den dienst met pensioen ging verlaten. Tijdens het commando van den heer Verhoog zijn tal van technische verbete ringen aangebracht en ls de brandweer- outillage geheel gemoderniseerd, o.a. door de aanschaffing van twee motorspuiten met afneembare ladders, enz. (Vergadering van heden). In de hedenochtend elf uur Ln de Rid derzaal voortgezette winterzitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland onder voor zitterschap van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. heeft de heer Van Sleen (S D.) zijn gisteren afgebroken rede vervolgend, nog eenige opmerkingen gemaakt over het buitengewoon onderwijs, waarvoor hij een zoo ruim mogelijke toepassing van de sub sidieregeling bepleitte. Ten aanzien van de uitvoering van art. 125 der ambtenarenwet (invoering van ambtenarenreglement) vraagt spr., hoeveel lagere besturen volledig aan de verplich ting der wet hebben voldaan. Hij klaagt over de buitengewoon geringe betaling aan en dé zeer lange werktijden van het be- ambtenpersoneel der polderbesturen. Zeer velen werken op arbeidscontract en heb ben geenerlei recht op pensioen. Met een eenvoudige aanvulling, dat aanstelling voor volledige werkzaamheden en voor langen termijn niet mag geschieden op ar beidscontract zou reeds veel worden ver beterd. Spr. vraagt of Ged. Staten bereid zijn. een dergelijke aanvulling voor te stel len. Voorts informeert hij hoeveel polder besturen tot loonsverlaging zijfi overge gaan en wat Ged. Staten daartegen ge daan hebben. Voor verlaging der subsidies in het al gemeen aclit hij geen voldoende aanleiding aanwezig. De belastingen dezer provincie zijn lager dan die van de overige provin ciën, Utrecht uitgezonderd. Tal van sub sidie-genietende weldadigheidsvereenigin- gen e.d. zijn in deze tijden veeleer tot uit breiding dan tot Inkrimping harer werk zaamheden genoopt; moet dan de rijke provincie door vermindering met 10°.'™ van de subsidies nog vergrooten de moeilijk heden, waarmee dergelijke instellingen, werkzaam op het gebied van uitzending van zwakke kinderen, verpleging enz. te kampen hebben? Op andere wijze krijgen de instellingen toch al weinig meer binnen. Spr. hoopt, dat Ged. Staten de subsidies intact willen laten. De heer De Kok (R.-K.) schaart zich ten aanzien van de financiën der provincie aan de zijde der optimisten, hoewel hij het niet eens is met de beschouwingen van den heer Ter Laan. die o.a. de loonen onaantastbaar achtte. Wanneer in een abnormalen tijd als deze de particuliere bedrijven in groote moeilijkheden verkee- ren en tot loonsverlaging worden gedwon gen, terwijl de openbare lichamen geen voldoende middelen kunnnen vinden om tot een sluitend budget te komen, dan mag loonsverlaging niet zonder meer worden afgewezen. Onze exportbedrijven zijn mede door de schuld der sociaal-de mocraten. die zich tegen elke loonsverla ging verzetten, ln moeilijkheden geraakt. Wel is het billijk, dat rekening wordt ge houden met de laagste loonen en met ge zinsgrootte. Hulde brengt spr. aan Ged. Staten, die 10 mlilloen hebben uitgetrokken om in 1933 te besteden aan den wegenbouw. De heer Schilthuis (V.D.) meent dat het budget van de provincie niet ls te verge lijken met dat van den individueelen ambtenaar. Hij bestrijdt in dit verband het betoog van den heer Van Staal. Met het voorstel van Ged. Staten in zake verlaging der salarissen met 5 °lo en de heffing van 3 premie ook voor de vóór 1923 aangestelde ambtenaren der provincie, kan zijn fractie zich in de ge geven omstandigheden vereenigen; slechts zou spr. willen aanbevelen, deze inkomens vermindering niet op eens door te voeren, doch in twee gedeelten, met een over gangsperiode van eenige maanden. Dr. Beekenkamp (Lib.) zegt dat be treurd moet worden dat de subsidies voor instellingen ot> het gebied van geestelijke hygiëne met 10 moeten worden vermin derd, doch daarnevens dient erkend, dat deze ver'aging noodgedwongen geschiedt en datzll geen afbraak beteekent. Een uit zondering zou spr. willen zien gemaakt voor de f 6000 subsidie aan de wijkver pleging ten nlat.telande, welke z.i. geen vcminderine gedoogt. Hierna wordt pauze gehouden, o DRIE AFSTAMMELINGEN VAN DEN ZWIJGER. I. Drie vrouwenflgruren, van welke slechts ééne eigenlUk kan worden gerangschikt onder de „historische", voeg lk hier bijéén, omdat zU nauw aan elkaar ver want zjjn. ZU *Un dochter, kleindochter en achterkleindochter van onzen Prins van Oranje, van ^onzen" d. w. z. den grooten Oranje, wiens geboorte we het volgend Jaar zullen herdenken. Want dan zal hefc vier eeuwen geleden zijn, dat, op Donderdag, 24 April 1533, uit het huwelUk van Wilhelm, graaf van NassauDillenburg, en Juliana van StolbergWernigerode, een zoon werd geboren, die later zijn lot aan dat van onze Nederlandsche gewesten zoo nauw zou verbinden. Het ls een dag in de Meimaand van het jaar 1627 en Prangins, het kleine Pran- gins aan den Noord-Westelijken oever van het meer van Genève, heelt zich in feestgewaad gehuld, want het ls een bij zondere, heel bijzondere dag, Het is aller eerst „het feest der narcissen". Straks zullen ze van de heuvels in den omtrek nederdalen, de Jonge meisjes, die de lentebloemen medebrengen van de hellin gen, welke de Meivreugde wekken in harten en hulzen En dan en dit is het heel bijzondere van dezen dag zal heden de nieuwe bewoonster van het slot haar intrede doen; de baronie van Pran gins wacht haar meesteres, Emilia van Nassau, prinses van Oranje, echtgenoote van den prins van Portugal, don Emanuel. Voor deze gelegenheid heeft Prangins zich getooid. Een eereboog is gebouwd, waar „Hunne Excellenties van Bern" de hooge gebiedster van het leen zullen ont- vngen, dat door „nobles, mgnlfiques Hans et Roch de Dlesbach" verkocht is „a tres Illustre et Sérénissime Emtlie de Nassau, princesse d'Orange". De vertegenwoordigers der Federatieve Regeering zijn zich bewust, wie zij zullen begroeten. De nieuwe onderdane van haar gezag ls de dochter van den grooten Zwijger, de zuster van den geweldigen krijgsheer Prins Maurits, de halfzuster van den „Stedendwinger" prins Frederik Hendrik, wiens naam thans tot ver over de Nederlandsche grenzen doordringt. Zij heeft nauwe banden met de Calvinisten van Geneve geknoopt. Agrippa d'Aubigné, de wapenbroeder van Hendrik IV, koning van Frankrijk, protestant, o.m. bekend door zijn satirieke geschiften, heeft haai eerst gastvrijheid geboden ln zijn kasteel te Genève Als prinses van Oranje, als geloofsgenoote, als eigenaresse der groote heerlijkheid van Prangins, ls zij welkom. De wapens van Nassau en Portu gal hangen aan de slotpoort: de Berner beer en de drie inéén geslagen handen van Prangins (symbolische voorstelling van de vereeniging der drie „communes" Prangins. Benex en Promenthoux) zijn hier en daar aangebracht. Een groote menigte stuwt samen vóór en om het slotplein. Er wordt druk ge sproken over haar. die komt. Men heeft het over haar prinselijken vader, den vrij heidsheld, gevallen door den kogel van een sluipmoordenaar. En over de moeder, de bedenkelijke, toch ook beklagenswaar dige, Anna van Saksen, van wie onze Hooft in zijn Nederlandsche Historiën zegt, dat zij was „een wijf pootig, uiter mate ongeregeld van leven, die haren man smadelijk en met vele wederwaardigheden bejegende" De vier huwelijken van prins Willem worden in herinnering gebracht en dan ook even gerept over het huwelijk van de dochter met den Portugeeschen prins, van wien men meent, dat hij ge storven ls, zoodat de „douairière-prln- cesse", die een groot gezin heeft, kan rekenen op eerbiedige sympathie. Prac- tisch als de Waadtlander is, waardeert hij ook zeer, dat zij tegen lage rente geld ge leend heeft aan Genève. In die stemming wacht de bevolking haar af. Het programma ontwikkeld zich naar behooren. De bloemenplukstertjes zijn met een overvloed van narcissen teruggekomen de weg naar het slot ls met de witte bloe men bestrooid; dan nadert van den kant van Genève een galakoets, voorafge gaan door twaalf ruiters, getrokken door zes witte paarden. De ruiters dragen oranje-sjerpen. Uit het slot snellen lakeien in oranje-wambuizen toe; Emilia van Nassau doet haar intrede ln haar Zwltser- sche heerlijkheid. De „heeren uit Bern" begroeten haar bij monde van den baljuw van Nyon. Rustig en eenvoudig zooals de Zwitser is, verklaart hij, dat de Regeering er prijs op stelt de zuster van den stadhouder te begroeten. Hij ontvouwt een perkament, waaraan het zegel der Helveetsche Repu bliek hangt, en leest: ,3ern brengt aan de prinses van Por tugal en Oranje de verzekering van zijn gevoelens van eerbied en welwillende be scherming. Gaarne ontvangt het op zijn gebied de weduwe van den Infant Emanuel van Portugal. Emilia van Nassau, ter eere van hare prinselijke geboorte en ook wegens haar bijzondere vroomheid en hare deugden. Aan haar alleen wordt dispen satie verleend van den eed van trouw aan de Republiek, gevorderd van alle heeren en bestuurders van selgneurleën. De prinses beantwoordt niet zelve de toespraak. Haar gezondheidstoestand dwingt haar, zich te ontzien. Uit haar naam dankt de oudste dochter, Maria Belgica, voor de ontvangst en de welwil lende tegemoetkoming der „heeren van Bern" en zij belooft, zoowel voor haai moeder als voor zich zelve en hare zuster „a vivre dans la parfalte soumission aux ordres de la puLssante République, i lui témolgner en toute occasion ebéissance et amitié om „steeds volkomen zich te gedragen naar de bevelen der machtige Republiek en deze te allen tijde gehoor zaamheid en vriendschap te betuigen". Dan is de plechtigheid ten einde. De „heeren van Bem" trekken zich terug; de menigte verspreidt zich en Prangins' hoogheerlijk slot heeft een nieuwe be woonster. Zij had een leven vol teleurstellingen achter zich, deze dochter van den Zwijger. Toen haar vader stierf, was zij vijftien jaar oud. Haar moeder had zij ternauwer nood gekend. Lang vóór de echtscheiding was deze, wier gedrag aanstoot verwekte, naar haar vader, keurvorst Augustus, „teruggezonden". Noch met haar eerste stiefmoeder, Charlotte de Bourbon noch met de tweede, Louise de Coligny, kon zij Het lagere slot van New-York en de flauwe stemming ln Berlijn oefenden een ongunstigen Invloed uit op A'dam, waar het petl bijna algemeen onder het vorig slot lag. terwijl de affaire weer was Inge krompen. Alleen in Koninklijke ging het vrij druk toe. Nadat in den ochtend, na Iets lager Inzet, de noteering tot 153 pet. was ge stegen. daalde zij tot één punt onder het vorig niveau. Amerlkaansche soorten wa ren gedrukt in verband met de verlaging van de aankoopprijzen van ruwe olie ln de Ver. Staten. Aku's liepen een vol pCt. terug onder in vloed van de reactie, die in Berlijn plaats had. Unilevers kon zich niet geheel hand haven ondanks de vaste houding van het pond. Philips eveneens gedrukt- Sulkenvaarden waren bepaald flauw ln verband met de zwakke tendenz op de productenmarkt. H. V. A.'s zagen zich een 4-tal punten ontgaan. Rubbers sloten zich bij de ttl- gemeene stemming aan. A'dam Rubbers iets lager. Ook Tabakken leden onder de gedrukte tendenz en stelden zich Iets lager. Scheepvaarten en Mijnwaarden lagen buiten de attentie en verkeerden iets in reactie. Evenals in Wall Street was (Je Amerlkaansche afdeeling gedrukt Van de Dultsche obligaties zette de Youngleening vast in. doch de hoogste prijs bleef niet behouden. Nederlandsche obligaties goed prijshoudend. IVIS'" l,RO»«il!N Engeland 8 21—; Duitschland 59 24; Frankrijk 9.711/4; België 34 46, Zwitser land 47.37Vi: Denemarken 42.60; Zweden 44 80; Noorwegen 42,40; New-York 2.48 7/8 Prolongatie 1 pCt. het goed vinden en haar broeder Maurits was, evenals zij zelve, autoritair. De twee, broer en zuster, betsten vaak tegen elkaar, zoodat zij bij haar oom Jan van Nassau te Dillenburg het grootste deel van haai- jeugd doorbracht; zij reisde veel, vertoefde aan de hoven van Engeland en Frankrijk, hield zich te Brussel op, waar zij door haar natuurlijke begaafdheid en haar groote kennis zóózeer gewaardeerd werd, dat men met bewondering over ,Ja docte Amélie", „de geleerde Emllie" sprak, Maurits, gevleid door de reputatie, die zijn zuster zich had verworven, tracht haar naar Den Haag te lokken; zij zal nog meer glans geven aan zijn vorstelijke woning op het Binnenhof, waar hij „prachtlglijk diplomaten, wapenbroeders, alle notabele vreemden en ook de Jonge buitenlandsche officieren ontvangt, welke het wapenbe- örijf kwamen ieeren van den beroemden veldheer van negen en twintig Jaar, di het voornaamste onderhoud was van Europa en die'alleen, meer van zich deed spreken dan alle gekroonde hoofden te zamen". Eindelijk gelukt het hem, haar over te halen naar den Haag te komen. Zij was toen acht en twintig Jaar oud: groot en forsch, zeer blond; haar blik was koel en gebiedend; eene vrouw, door haar uiterlijk aangewezen om te Imponeeren en te heer- schen. Zij had vijf harer half-zusters zien uitgehuwelijkt (3), maar zelve was zij on gehuwd gebleven. Hoewel er van haar ge tuigd is, dat zij, ,,van de natuure wegen tot huwelycken geïncllneert" was en niet zonder eenige spijt haar zusters in den echt had zien vóórgaan, schijnt het toch. dat zij, willens en wetens, geen haast maakte met zich te binden. Hare elschen waren hoog gesteld, wat voor een dochter van den Zwijger begrijpelijk was; een klein Duitsch vorstje te trouwen lokte haar niet aan Prins Maurits, die zelf een verstokt celibatair was, drong er echter bij herha ling op aan, dat zij een einde zou maken aan haar ongehuwden staat. Een harer antwoorden is ons overgeleverd. Het ka rakteriseert haar en bewijst dat zij haar „van de natuure wegen tot huwelycken" geneigden zin nog al ln toom had: „Mijn zeer waarde broeder", zoo schrijft zij hem. „mijn zeer waarde broeder, het spijt mij niet, jonkvrouwe te blijven, ge loof mi) vrij; het voldoet mij volkomen, prinses van Oranje en van Nassau te zijn". Aldus, op een leeftijd van bezadigd over denken, doordrongen van de gevoelens, die in dit antwoord besloten liggen aan vaardt zij het verblijf ln de prinselijke wo ning te 's-Gravenhage. Het is de tijd van Maurits' glorie. Zijn naam als veldheer vliegt over Europa en lokt de Jonge edel lieden naar het terrein zijner wapen exploten. Hij houdt, hoewel zelf zeer sober (4) en, mogen wij zijn tijdgenooten gelooven, dikwijls ruw en grof, van een vorstelijken staat. Zijn begaafde zuster, die ln hoofsche manleren en vorstelijke re serve een voorbeeld was voor haar om geving, ls juist wat hij noodig had. Haar toestemming om in den Haag te komen is dus zeer naar zijn wensch. Maar hij wist niet, Prins Maurits, dat hij, door alaus een wending te geven aan het leven zijner zuster, tevens een element van onrust en zorg In zijn eigen leven zou binnenhalen, dat hem Jaren lang bitter stemde. Want van het tijdstip van haar komst in de stadhouderlijke residentie da teert de tragische geschiedenis, die aan leiding gaf tot deze schets over de „drie afstammelingen van den Zwijger". A. J. BOTHENIUS BROUWER. (1) Dit „fête des narctsses" wordt nog elk jaar in tal van plaatsen van het can ton de Vaud en elders gevierd. Bezoekers van Montreux b.v. kennen zeker de fees telijkheden, die dikwijls daarmede ver band houden. (2) Van dit kasteel ls thans nog slechts een herinnering over. Op de plaats, waar het stond, verrees een stadswijk. Eenige tientallen jaren geleden droeg een sigaren magazijn in de rue Cornavin nog den naam Au Ch&teau Royal, laatste verwij zing naar wat eenmaal het kasteel was. (3) Dit waren haar halfzuster Marie dochter uit het huwelijk van den Zwijger met Anna van Egmond, haar zuster Anna, dochter uit zijn huwelijk met Anna van Saksen, en haar halfzusters Louise Jullane, Elisabeth en Catharine Belgica, dochters uit zijn huwelijk met Charlotte de Bourbon-Montpensier. Deze vijf prinsessen huwden resp.: Phi lips, graaf van Hohenlohe-Langenberg Willem Lodewljk, graaf van Nassau- Fre derik IV, keurvorst van de Paltz; Henri do la Tour d'Auvergne, hertog van Bouillon; en Phillpp Ludwig, graaf van Hanau- Munzenberg. (4) Een anecdote vertelt van nem dat hij steeds ln een en hetzelfde bruinw'ollen costuum rondliep en „dat zijn laarzen zoo ruim waren, dal hij ze aandeed door er van boven in te springen." ï-i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3