LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 16 December lj BUITENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. TELEGRAMMEN. Losse nummers van ons B RADIONIEUWS^ lijke aanvallen, niettemin ia het diep treu rig, dat een generaal die aanzien in den wereldoorlog heeft gehad met deze aan vallen niet alleen tegen het staatshoofd, maar ook tegen de oude kameraden en zijn grooten leider uit den wereldoorlog stelling heeft genomen. Dit hier uit te spreken is mij een plicht en behoefte, zoo wel als Rijkskanselier als soldaat." Uitingen der pers. Bijna alle Berlijnsche bladen leveren uit voerig commentaar op de redevoering van von Schleicher. De „Taggllche Rundschau" schrijft, dat men zelden van een regeeringschef zoo open en zoo dicht bij het brutale staande woorden gehoord heeft De economische instellingen, het parlement, het negatieve radicalisme en ook de jeugd hebben vele dingen moeten hooren, die nog niet ge zegd waren, en wat belangrijk is: na de koele manier van Brunlng, na de scherpe en hoogmoedige toon van von Papen, heeft zich thans weer eens de stem van 't volk doen hooren; de generaal heeft uit gesproken, wat tegenwoordig ieder denkt. De „Germanla" schrijft onder het op schrift „Een andere toon" o.a. dat de rede voering in al haar deelen schijnt te beves tigen. dat deze rijkskanselier het verstand onmiddellijk heeft aanvaard als het beste en belangrijkste deel van zijn functie. Er staat geen enkele passage in, die niet rechtvaardig is jegens zijn voorgangers. Deze redevoering zal de ontspanning en kalmeering, die de kansellerswisseling reeds gebracht heeft, nog bevorderen. Het is op zijn minst geen slecht begin, zelfs wanneer zij alleen maar het uitsluiten van politieke slimheid zou beteekenen. De „Tag" stelt ln het licht, dat de eerst volgende ontwikkeling zal moeten uit wijzen of de nieuwe kanselier met zijn voorzichtige houding de autoritaire staats leiding voor den onvermijdelijken eind strijd een krachtiger positie heeft ver schaft. De „Lokalanzelger" spreekt de hoop uit, dat bij de uitvoering van de maatregelen, ontworpen ter bestrijding van de econo mische crisis, de wetten van het econo misch verstand toch essentieel strenger zullen worden toegepast dan de uiteenzet tingen van den rijkskanselier zouden kun nen doen vreezen. De „Vossische Zeitung" noemt de rede een regeeringsverklaring zonder scherp geteekend profiel. De overheerschende trek is werkverschaffing en het noodpro- gram is dus op 'n zekeren tijd van wach ten ingesteld. De regeering kan verlangen, dat men haar gelgenheid zal geven niet alleen aan te kondigen wat zij wil, maar ook te bewijzen, wat zij kan. De D.A.Z. heeft den inkruk, dat von Schleicher een hoogpolitieke rede heeft uitgesproken De „Vorwaerts" wijst er op. dat de ver andering tegenover het program van von Papen eigenlijk alleen ligt in een verster ken van de openbare werkverschaffing. Von Schleicher heeft uit het program von Papen die deelen weggelaten, waarvan het mislukken reeds thans gebleken is. Het program van von Schleicher is een program van wederopbouw van het kapi talisme en staat ln strikte tegenstelling tot de plannen van de socialistische actie, Het zal de prlncipleele socialistische oppo sitie van de soc. dem. partij ondervinden. De „Deutsche Zeitung" stelt in het licht, dat von Schleicher zich bepaald heeft tot de aanduiding van een economisch-poli- tleke ricntlijn, die nog steeds onduidelijk is In deze al te welwillende redevoering heeft het Innerlijke geloof en daarom ook de wil tot den strijd ontbroken. De „Boersenzeitung" wijst er op, dat de redevoering een overvloed van bijzondere gedachten een aanduidingen bevat, die nader belicht verdienden te worden. Het „Berliner Tageblatt" zegt, dat de openlijke bekentenis van von Schleicher, dat de autoritaire staatsleiding de sa menwerking van het parlement noodig heeft doet vermoeden, dat hij er waarde aan hecht een anderen koers te sturen als von Papen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De schulden - Weer een voorstel inzake het conflict in het Verre Oosten. Zes landen hebben gisteren aan de Ver. Staten ln het geheel 125 mlllloen doliar betaald op rekening der oorlogsschulden, ni. Engeland, Italië, Tsjecho-Slowakije, Letland en Lithauen. Vijl landen, Frans- rijk. Belgie, Polen Estland en Hongarije, wier betalingen in het geheel 23 milliocn dollar hadden moeten bedragen, zijn ln ge breke gebleven. Bij de betaling overhandigde de Tsje- cho-Slowaaksche gezant een nota. zeggen de dat dit een laatste inspanning is en zoo spoedig mogelijk onderhandelingen vragende om tot een regeling te komen. De Fransche weigering om te betaien, heeft er toe geleld, dat de stemming in het Congres voor een welwillende behan deling van Gr. Brittannië met betrekking tot de schuldenkwestie steeds gunstiger wordt. Naar verluidt, zal Senator Harrison, die een bekend lid der Democratische partij is en van 4 Maart af het voorzitterschap van de financieele commissie op zich zal ne men reeds ln de eerstvolgende dagen een wetsontwerp indienen tot verlaging van de Brltsche oorlogsschulden. Dit voorstel van een bekend Ud der ze gevierend uit den verkiezingsstrijd te voor schijn gekomen partij heeft meer kans op aanneming dan wanneer Hoover het Congres hetzelfde zou aanbevelen. Roosevelt moet volkomen geneigd zijn, aan de Britsche wenschen tegemoet te ko men voorzoover er een nieuwe regeling van het schuldenvraagstuk kan worden gevonden waardoor niet de geheele last op de schouders van Amerika wordt afgewen teld. De republikein Kuntson heeft in de Ka mer een voorstel Ingediend om den invoer in de V St te verbieden van waarden van vreemde landen die ln gebreke zijn gebleven, hun schulden te betalen. Het wetsvoorstel zou ook de publicatie verbieden van mededeelingen over deze waarden en het vervoer ervan door de posterijen der V. S. De democraat MacKeller heeft bij den Senaat een resolutie Ingediend voorstellend een recht van 5000 dollar te heffen van het paspoort van ieder Amerikaan, die een bezoek wenscht te brengen aan eenig land dat ln gebreke is gebleven. Chamberlain, de Engelsche minister van Financiën, heeft in het Lagerhuis ver klaard dat Engeland sinds 1918 eenlge lee ningen heeft verstrekt, waarop thans nog verschuldigd zijn: België 9 millioen. Belg. Congo 3 6 millioen, aan Oostenrijk 8 825.000 Polen 4 000 000 Roemenië 2.100 000. Yoego Slavtë 1.945 000. Estland 218 000 pst. Al deze leeningen zijn voor productieve doel einden verstrekt. De commissie van Negentien van de bui tengewone Volkenbondsvergadering in zake het Japansch-Chineesche conflict, heeft gisteren ln een langdurige geheime zitting een door Simon Massigli, Benesj, Motta en Madariaga uitgewerkt bemiddelingsvoorstel aangenomen, dat direct is overhandigd aan de Japansche en Chineesche regeering. Dit buitengewoon voorzichtig gestelde voorstel is essentieel gebasseerd op de beslissing van de buitengewone Volkenbondsverga dering van 11 Maart, waarin den Volken- bondsmogendheden wordt aanbevolen gee nerlei status te erkennen, welke door ge weld is gevestigd. Het voorstel gaat de kwestie der erkenning van den staat Mand sjoerije uit den weg en behelst een scheids gerechtsprocedure en de inleiding van di recte onderhandelingen tusschen de beide regeeringen tot bijlegging van het geschil. Ten gevolge van den hevigen Jaoanschen tegenstand is de gedachte Amerikaansche en Sovjet-Russische vertegenwoordigers bij de zaak te betrekken verworpen. BELGIE. De crisis. Dc Broqueville ondervindt groote moei lijkheden bij de vorming von een nieuw kabinet. Van socialistische zijdie schijnt een concentratie-kabinet te worden ver worpen. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag. Gisteren werd in den Pruisisohen Land dag opnieuw gestemd over het sociaal-de mocratisch voorstel om alle verordeningen van de Rijkscommissarissen ongeldig te verklaren. Woensdag kon hier niet over gestemd worden, omdat het quorum van den Landdag niet aanwezig was. Ook gis teren bleek het quorum van 212 stemmen niet aanwezig te zijn. Er werden slechts 208 stembrieven afgegeven. Met 290 stemmen van alle fracties met onthouding van de communisten, is defi nitief aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de erfpacht van de Grosse- fehm Gesellschaft in Oost-Friesland, Daar na werd de vergadering verdaagd. Hedenmiddag zal aan de orde komen het hoofdstuk onderwijs en eeredienst. Daarna zal de Landdag zich tot midden Januari verdagen. De .Germania" meldt dat de president van de Rijksbank aan de Rljksregeering een schrijven heeft gericht, waarin hij er bezwaar tegen maakt dat de door den Rijksdag goedgekeurde amnestie ook be trekking zal hebben op de overtreders der z.g. deviezenverordening. FRANKRIJK. Hcrriot weigert - Chautemps aangezocht. Gisteren heeft president Lebrun Herriot gevraagd opnieuw als kabinetsformateur op te treden, doch Herriot heeft dit, zoo als verwacht werd na zijn uitlatingen, ge weigerd. Daarop werd Chautemps aange zocht. de minister van binnenl. zaken uit het afgetreden kabinet, die de op dracht tot hedenmiddag in beraad hield. Chautemps heeft tot laat in den nacht onderhandeld met de leiders der partijen en de voorzitters der voornaamste parle mentaire commissies, zonder echter tot eenig resultaat te komen. De grootste moeilijkheid is de weigering van Herriot om in welken vorm ook, deel te nemen aan een nieuwe regeering. De pogingen van Chautemps gaan in de richting van vorming eener radicaal socialistische re geering, die op den welwillenden steun der socialisten zou kunnen rekenen. Aan di recte regeeringsdeelneming der socialisten heeft men tot nog toe niet gedacht. Chautemps zal zijn beraadslagingen heden voortzetten. Ondanks de moeilijkheden, waarmede hij te kampen heeft, is men in politieke en parlementaire kringen zeer optimis tisch. Vandaag zal Chautemps de fractielei ders van Kamer en Senaat ontvangen en hij sprak tegenover de pers de hoop uit, dat hij nog heden den president een defi nitief antwoord zal kunnen geven. ITALIË. Venizelos gast van Mussolini. Op uitnoodIging van Mussolini zal Veni zelos als gast van de Itallaansche regee ring de Kerstdagen te Rome doorbrengen. Men vermoedt dat gedurende dit bezoek ook politieke vraagstukken zullen worden besproken. ZWEDEN. Groote plannen. In verband met het verwachte tekort op de loopende begrooting. is de regeering voornemens krachtige bezuinigingen ln te voeren op de uitgaven voor de nationale verdediging. Tot leniging van den nood der werkloo- zen zal de regeering een nieuw plan op stellen tot het verleer.en van steun, terwijl ter bestrijding der werkloosheid groote openbare werken zullen worden uitge voerd. Verwacht wordt dat er dit jaar een te kort op de begrooting zai zijn van 50 mil lioen kronen terwijl voor het volgend laar een deficit van 90 millioen kronen verwacht wordt. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 18 DECEMBER. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, lees- idenst; nam. 6 uur, ds. van Woerden van Zwammerdam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Kruishoop; nam. 6 uur, de heer Müller. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur. ds H. W. Bloemhof van Heiloo. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. van Apeldoorn van Lelden; nam. 6 uur (Bed. H.D.), ds. Cannegieter van Oudshoorn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. W. N. van Nooten van Meppen; bevestiging en intrede van ds. Mispelblom Beijer. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. den Hartogh. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Waardenburg. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: Voorm .10 en nam. 6 uur, ds. Meijering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. NIEUW - VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Weener van Haarlem; nam. 6 uur, ds. Dónselaar van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, de heer Aangeenbrug. NOORD WI.IKEKHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje) Voorm. 10 urn-, ds. G. Hennemann Pauluskerk: Voorm .10 uur, ds. Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur. de heer H. J. Eggink. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie (Bed. H.A.), ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. van Wijngaarden. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. A. Trouw van Haarlem. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer Heemskerk van Numansdorp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Kalkman van Katwijk aan Zee; nam. half zeven, de heer Langman van Zaandam. W ADD TNX VEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. lees dienst ;nam. 6 uur, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Grisnigt. WARMOND Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. NED HERV KERK. Beroepen: Te Hummelo, D. C. Goed hart te Halle. Te Blankenham, J. R. Stra- tlngh te Burs. Te Apeldoorn, H. Dekker, te Weesp. Bedankt: Voor IJsselstein, L. Vroeg- indewey, te Wilnis. Voor 's Heer Arends- kerke (Z.), Adr. Oskamp te Buurse. Voor Usselo, H. C. Touw, te Kaag (Z.H.). Voor 's Grevelduin-Capelle, J. D. Kleijne, te Willige-Langerak. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werklooshad REUSACHTIGE BRAND TE TOKIO. MEN VREEST VOOR VELE SLACHTOFFERS. TOKIO, 16 Dec. (V.D.). Te Tokio is gisteren brand uilgebroken in een der grootste warenhuizen van do stad. Het vuur werd ontdekt in een der drukste mid daguren, toen al het personeel aan liet werk was en het vijf verdiepingen hooge warenhuis dicht gevuld was met bezoe kers en koopers. Het personeel bestaat uit dertienhonderd personen, die op het uur van den brand allen in het gebouw aanwezig waren. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen in de bovenste verdiepingen en sloeg weldra naar de andere deelen van het gebouw over. Personeel en bezoekers, die zich op de bovenste verdieping bevonden, was in een oogwenk de uitweg afgesneden en ook het dak, waarheen velen vluchten, stond weldra in lichter laaie. Toen de brandweer met al het beschik bare materiaal arriveerde, was het haar onmogelijk naar de bovenste verdiepingen door te dringen. Met behulp van touwen probeerde men de op het dak gevluchte menschen naar beneden te brengen, doch een groot aantal hunner werd gewond toen de touwen doorbrandden, en degenen die er langs naar beneden kwamen, om laag stortten. In totaal heeft men reeds zeven lijken geborgen, terwijl hondertien gewonden naar verschillende ziekenhuizen moesten worden overgebracht Militaire vliegtuigen cirkelden boven het gebouw, in de hoop dat men op deze wijze hulp zou kunnen brengen. Het ge schreeuw en gejammer van de ongelukkige slachtoffers, die op het dak en de boven verdiepingen gevangen waren, was af grijselijk om aan te hooren. Het geheele gebouw kan als verloren worden beschouwd. TOKIO, 16 Deo. (V.D.). Het warenhuis, waarin de geweldige brand is uitgebroken, is het nieuwe gebouw van de grootste Japansche warenhuis-onderneming Shiio- kaya. Het gebouw is pas korten tijd ge leden in gebruik genomen en is een der grootste bouwwerken in het Verre Oosten. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee. De militaire vliegtuigen die boven liet gebouw cirkelden, deden pogingen om te zien, of er nog een uitweg voor de op de bovenste ver dieping ingeslotenen was te vinden, doch tengevolge van den rook konden de militaire vliegers niets waarnemen. Op het dak van het warenhuis bevond zich ook nog een menagerie met beren en leeuwen. Tusschen het gekerm der ingesloten menschen klonk hef vreeseliike gebrul der dieren. Het lot dergenen, die zich door heit vuur den uitweg zagen afgesneden, is nog onbekend. Men heeft nog pas acht lijken kunnen bergen. Omtrent het werke lijke aantal slachtoffers verkeert men nog in het onzekere. TOKIO, 16 Dec. (Reuter). Bij den brand in het warenhuis zijn 10 personen om het leven gekomen en een vijftigtal ernstig gewond. De materieele schade wordt op 5 millioen yen geschat. DE REDE VAN VON SCHLEICHER. LONDEN, 16 Dec. (V.D.) De Engelsche pers geeft uitvoerige verslagen van de radiorede van den Duitschen Rijkskanse lier. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de passage, waarin Von Schleicher wijst op de vreedzame bedoe lingen der Duitsche regeering. De correspondent van de „Times" schrijft, dat het grootste deel van de rede van Von Schleicher, met zijn vele toespellingen op het leger, op de militaire deugden en op de voordeelen van den militairen dienst plicht duidelijk de gevoelens van een militairistisch en vurig patriottisch man weerspiegelen. PARIJS, 16 Dec. (VJD.) Ook te Parijs heeft men met groote belangstelling kennis genomen van de radiorede van Von Schleicher. Tengevolge van de Fransche regeerings- crisis zijn de commentaren echter niet zoo uitvoerig als anders het geval zou zijn geweest. De „Echo de Paris" constateert, dat de verklaring van Von Schleicher geen sen satie heeft gewekt. Zijn program is precies zooals diegenen, die hem en zijn vroegere uitlatingen kennen, hadden verwacht. Het Petit Journal" is van meening, dat de publieke opinie met voldoening Eëhnis zal nemen van de verklaringen van den Duitschen Rijkskanselier. CRISIS IN HET GRIEKSCHE KABINET. ATHENE, 16 Dec. (V.D.) Naar aanleiding van het besluit van den Griekschen mi nisterraad om 30°/o te betalen voor de cou pons van de Grieksche buitenlandsche lee ningen welke betaling zal geschieden in buitenlandsche deviezen, heeft de minister van financiën zijn ontslag ingediend, aan gezien hij van meening is dat door de ren tebetaling zoowel de begrooting als de de- viezenpositie van het land ernstig in ge vaar worden gebracht. De Minister van Financiën hoopt door zijn ontslagaan vraag het standpunt van het kabinet nog te kunnen wijzigen temeer omdat nog twee andere ministers zijn meening deelen Het besluit van het Grieksche kabinet is waarrehlinliik eenomen onder druk van oe gezanten der landen, die credieten aan Griekenland hebben verstrekt. Zij zouden gedreigd hebben met wering van Griek sche waren indien Griekenland de rente niet zou betalen. Na een oerlode van 15 maanden zai de Grieksche beurs heden voor het eerst weer geopend zijn. DE ONTWAPENDE GENEVE, 16 Dec. (V-D.) nationale kringen te Geneve is lij-, zien gebaard door een memorar-in I de Fransche ontwapenings dele^n/M in officieel stelling wordt genomen de Duitsche interpretatie van de O gendhedenovereenkomst van 12 r Het memorandum bevat o.a. de „i ring, dat vanzelfsprekend is ontwapenings onderhandelingen ten het Verdrag van Versailles onbe, van kracht blijft, en voorts, dat d« gelijkgërechtlgdheidskwestle Dultsch. in onverbreekbaar contact is gekomn! de regeling der veiligheldskwestie tï 1 kringen te Genève acht men de« p, sche publicatie een bedenkelijk teek^ PARIJS, 16 Dec. (Reuter). De kaansche gedelegeerde ter ontwapen! conferentie, Norman Davis, verklaard het scheepgaan te Havre, dat hij Amerika ging om eenige weken vu te nemen. PERZIË EN ENGELAND TEHERAN, 16 Dec. (Reuter) - DeJ zische minister van buitenlandsche zj verklaarde, dat de tusschenkomslj Britsche regeering ln de kwestie der£ Persian een belemmering is geworden! onderhandelingen op bevredigende waarden. Perzië, zoo zeide de minist3 in het bezit van de olie, en er is geenj waarom zij haar oogen zou sluiten L een concessie, welke door een corrupt! giem was verleend- Perzië eischte rechten en was voornemens deze te-J krijgen. LONDEN. 16 Dec. (Reuter) Noch valera, noch Senator Con Nolly zullen a Genève gaan, in verband met het gelschPerzische oliegeschil voor Volkenbond. De Ier Lester zal de di treffende Volkenbondsvergadering pJ deeren. o KOUDE IN AMERIKA. CHICAGO, 16 Dec. (V-D.) lui Noorden en Noord-Wester der f.1 Noorden en Noord-Westen der V. vorst sinds 1929. In het geheele gebied! de temperatuur beneden nul en optalif plaatsen vriest het 30 graden. Te Chiaj heerscht wederom onder de werklos groot gebrek. Drie werkloozen werden a gevolge van de koude dood gevonden. o SUPPLETOIRE ENGELSCHE BEGROOTING. LONDEN. 16 Dec. (Reuter). Bij het ij gerhuis is een suppletoire begrooting gediend van f. 21.420.995 wegens het S vend hooge peil der werkloosheid en hel gebreke blijven van den Ierschen Yif staat. Deze suppletoire begrooting, die I geenerlei verband staat met de gfcfc verrichte betaling aan Amerika, vera een nieuwen gevoeligen last voor het Ivj pende dienstjaar. AMERIKA NAT. WASHINGTON, 16 Dec. (Reutel. D financieele commissie van het Rept tantenhuis heeft een wetsvoorstel i keurd, hetwelk machtigt tot het labris ren en verkoopen van bier bevattenJrij procent alcohol, alsmede een wetsmo machtigende tot het fabriceeren en« koopen van wijn. VERBODEN BETOOGING. PARIJS, 16 Dec. (Reuter). Gisterenh den de in de vakvereenigingen geoif1-' seerde werklieden in de openbare bed! ven een groote betooging houden J Zij werden echter door de politie blta verhinderd: duizenden deelnemers wwjl gearresteerd, waaronder vele vreemder gen, die over de grens zuilen worden F leid. zijn behalve aan ons Bureau verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stations;» Firma A. J. H. W1JTENBURQ Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VER BURG. SigarenhaW* Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hooge*.21 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 1 Joh. HOGERVORST, Haarl.str. 1-1 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEE Geversstraat No. 59 - Oegstge# en des Zaterdags bij - A. H. V. d. VOOREN. H. Rijndijk Kiosk Prinsessekade. MARCONI OVER DE MICRO- GOLFLENGTEN. De beroemde Itallaansche ^Sjon I Marconi hield voor het Royal las" I een lezing over het nieuwe syswj",#1 micro-golflengte transmissie. I sprak hij over zijn experimenten n» jpl lengten van 50 cM. welke gehoua tusschen zijn jacht en Rome- «.l 1.1Ti- in eights seer fc i golflengte van 57 c.M. en slechts1 ringe energie slaagde hij er telefonische gemeenschap te y^rcoul I over een afstand van 250 K-M acht slechts deze kleine golflengte i en in staat om de kromming va" it we- I te kunnen volgen. Hij meent dat "god' f komst ook voor de omroep de m' jjl lengten de weg zullen aanwtiwn 0 huidige golflengte chaos te kouli j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2