De huldiging van Waddinxveen's Burgemeester LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 12 December 1 SPORT. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. AGENDA. ZIJN VERDIENSTEN DOOR VELEN GESCHETST Ten raadhuizc te Waddlnxveen had de huldiging plaats van burg- P. A. Troost, zulks, gelijk gemelu, ln verband met zijn 12'/i-jarig ambtsjubileum. Het was den ingezetenen bekend geworden, dat burge meester Troost, ln verband met de tijds omstandigheden, er op gesteld was, dat de ieeste lij kneden op dien dag slechts zou den beperkt blijven tot het houden eener receptie. Hoe verwonderd keek de jubilaris, toen deze des namiddags op het daar voor ge stelde uur, met zijne ecntgenoote, de raad zaal binnentrad, bij het aanschouwen van zulk een bloemenweelde! Een 34-tal bloem stukken gaven aan de raadzaal een luis tert) k aanzien! Zij werden n.l< aangetrollen van: alle ambtenaren der gemeente Waddrnxveen, Waddlnxveensche Eestuurdersb. S.D.A.P, Vereenlging Zlekenhuisverpkging, Vrij wilhge brandweer, Commissie van Toezicht op net Lager Onderwijs, Zangvereen. „De Volksstem", Tooneelvereen- „Morgenrood" en Muziekvereenlglng „Voorwaarts", Ned. Vereen. E. H- B. O., Waddlnxveen, Be stuur Gerei. Kerk, Waddlnxveensche meu- beiiabrikantenbond, Vereen. Chr. Nat. Scnoolonderwijs, Oudercommissie school Brug, Wed. Boonstoppel en Zn-, Voetbal vereen. „Waddlnxveen", Oranjevereenlging „Waddlnxveen Heer en mevr. Kempkes Jongenourger, Vrijw. Landstorm, ziekte vereen- „De Werkman", Gymn.vereenl- gmg T.O.O.8., Chr. Besturenbond, Coop- Boeienleenbank, J. C. Hoogeveen, kap. stoomboot BoskoopGouda, Volksonder wijs, Vereen. Ziekenzorg, Oudercommissie school Dorp, Personeel Chr. Muloschool, A-U- Kiesvereen. „Nederland en Oranje", N.V. Papierfabriek „De Schoons Haas", Vereen, Best. T.B.C., en Vereen. Wadd- Zwembad, N.V- Carrosserleiabriek „Ver heul", C Kors, pastoor, Chr. Zangvereen. „De Lolstem" muziekvereenlglng „Con cordia en andere aldeellngen, Wonlng- bouwvereenigmg „Waddlnxveen", terwijl bovendien ettelijke bloemstukken aan de woning van den burgemeester werden al gegeven. Zoodra het uur van receptie was aange broken, bleek de belangstelling enorm te zijn. Raadsleden en ambtenaren met hun dames, vertegenwoordigers van corpora ties, vereenlgingen, instellingen enz. enz., terwijl ook tal van particulieren zich ver plicht gevoelden den jubilaris te compli menteeren en hem en Mevrouw te hand te drukken. Toen de aanwezigen hun handteekenlng hadden geplaatst ln het daarvoor be stemde receptieboek, werd de rij van spre kers geopend door den oudsten wethouder, den heer J. G. Herfst, die den burgemees ter, namens den raad, als volgt toesprak: Rede van Wethouder J- G. Herfst Hooggeachte Jubilaris! Het ls voor mij werkelijk een genoegen namens den Raad U hartelijk te felicitee- ren met Uw lz'/i-jarig jubueum als bur gemeester van Waddlnxveen. Dat een Raad zooals in onze gemeente, bestaande uit vertegenwoordigers van 8 verschillende partijen, het op dit punt eens was, pleit zeker wel voor Uw goeue leiding 111 de vergaderingen. Ook stelden aile leden het op prijs dat het Uw verlan gen was dat van dezen dag niet een leest- dag zou worden gemaakt- Dit had ook vol gens het inzien van den Raad niet op zijn plaats geweest, in aanmerking nemende de moeilijke omstandigneden waarin vele ge- ainnen verkeeren door werkloosheid of andere redenen. Onwillekeurig zullen op een dag als deze, de gedachten zich ver menigvuldigen. Wat is er in die jaren al niet gebeurd. Menschen, waarvan ik weet dat ze Uw hoogachting hadden, zijn door den dood of door het kümmen der Jaren uit Uw naaste omgeving verdwenen, an deren hebben hun plaats ingenomen en trachten U te helpen de moeilijkheden te overwinnen. Het burgemeestersambt ls een mooi ambt, maar legt een groote verant woordelijkheid op de schouders van den drager van het ambt. Er ls weieens gezegd, indien men niet werkt heeft men ook geen critiek te ver wachten, dat is zeer juist. Toch heeft uit gelukkig U niet kunnen verleiden, maar heelt U steeds getracht, was noooig was te verbeteren. Veel ls er ln die jaren onder Uw leiding tot stand gekomen, waarvoor U het initia tief had genomen of Uw krachtige mede werking voor heeft verleend, zoodat men vaak kan vernemen van menschen, die voorheen in Waddlnxveen hebben gewoond en er in geen Jaren waren geweest, dat ze hun vroegere woonplaats bijna niet her kenden. Wij willen hierbij opmerken, dat de omstandigheden dit mogelijk hebben gemaakt, daar kwam belasting ln ruime mate binnen, meer dan kon verwacht worden- Een groot voorrecht ls het voor U en alle Raadsleden, dat er geen zelf verwijt behoelt te zijn, over te groote uit gaven, of werken die bescheidener hadden gemaakt kunnen worden. Wij hopen, dat Uw hart moge vervuld zijn van oprechten dank aan God de Heere van Wien alle goede gaven en volmaakte giften afvloeien die U voor al dit werk heeft willen gebrui ken en daartoe in staat stelde. Wij zullen eindigen met den wensch dat dit 12Vi-jarig jubileum nog eens een 25- jarlg moge worden en dat U met dezelfde 'energie en opgewektheid Uw ambt zal mo gen blijven waarnemen en mocht U kracht ontbreken, U zich zal wenden tot Hem die al wat U ontbreekt, mild en overvloedig schenkt die Hem in oprechtheid daarom smeeken- Zooals ik bemerk, hebben wij het niet mis gehad door te veronderstellen, dat er aan bloemen geen behoefte zou zijn en daarom hebben wij gedacht als Raad, U iets aan te bieden, wat meer in stand kan blijven. Wij willen hopen, dat U van deze Voorzittershamer nog vele Jaren een nut tig gebruik zal kunnen maken en hem niet zal noodig hebben om de heeren tot de orde te roepen, maar veel meer om het teeken te geven, als er weer voorstellen met groote meerderheid zijn aangenomn, dat wij verder de agenda kunnen afwerken Hierbij overhandig ik U, namens den Raad deze Voorzittershamer met inscriptie ter herinnering aan dezen dag. Ook U, geachte mevrouw Troost, namens den Raad hartelijk geluk gewenscht met dit 12'/!-jarig Jubileum van Uw echtgenoot. Zeer zeker zijn wij er van overtuigd, dat Uw stille medewerking en medeleven vaak ten goede kunnen komen voor de ge meente. Indien er moeilijke tijden zijn ls het van beteekenls. wanneer er in 't ge zin op de juiste wijze een meeleven ls. Wij hopen, dan ook dat U nog vele jaren moge gespaard blijven en als een stille kracht Uw echtgenoot moge steunen tot welzijn van onze gemeente! Daarna werd het woord gevoerd door den gemeente-secr., den heer A. Kreupeling, namens de ambtenaren der gemeente, die allen, voor zoover de dienst dat toeliet, te genwoordig waren en den burgemeester hartelijk feliciteerde met het jubileum en mevrouw een bloemenhulde bracht. Hij sprak er zijn genoegen over uit dat, hoe wel de algemeene toestand weerhoudt om uitbundig feest te vieren, er toch gelegen heid is gegeven om den burgemeester te complimenteeren En de ambtenaren zijn dan ook als ééné man opgekomen voor dat doel, den burgemeester daarbij aanbie dende een album met foto's Wadüinx- veensch fabrikaat gelijk de opdracht luidt, uit waardeering en erkentelijkheid voor en tevens als herinnering aan al hetgeen onder het bestuur en de leiding van burgemeester Troost in deze gemeente is tot stand gekomen. Dit album bevat allereerst een foto van de installatie van den burgemeester op 30 Juli 1920, voorts eenige groepen ambte naren, grafische voorstellingen van de ont wikkeling der bedrijven en den bevolkings aanwas en verder een groot aantal foto's van nieuwe of verbeterde werken, scholen, wegaanleg, gebouwen enz. Verder hetgeen is aangekocht voor openbare werken, brandweer en ziekenverpleging- Spr. hoopte dat de burgemeester dit als een aangenaam aandenken zou willen aanvaarden en voegde er een kort finan cieel overzicht van den toestand in 1920, toen Burgemeester Troost hier kwam en nu aan toe. En dan is het verrassend te vernemen, dat ondanks de enorme uitga ven OA. 2 ton voor de bedrijven en ton nen voor schoolbouw en tienduizenden voor wegenaanleg en verbetering, de schuldenlast der gemeente, die toch al niet hoog was, sindsdien niet is aange groeid, maar met een halve ton is ver minderd. Niet dat daarmede met eenige wijziging den koning uit de grijze oudheid zou kunnen worden nagezegd: dit is het Waddlnxveen dat ik gebouwd heb, doch om te bewijzen, dat ondanks hetgeen is ge schied en tot stand gebracht; nimmer, hoe het ook verder in dezen benarden tijd met de gemeenteflnanciën loope, zal kunnen worden gezegd, dat burgemeester Troost een „dure" voor de gemeente is geweest. Waddinxveen heeft, zooals gebleken is, het tot stand gebrachte financieel best kun nen dragen. Spr. bracht dank aan den burgemeester voor alles wat deze vcor de gemeenschap in 't algemeen en voor de ambtenaren in het bijzonder heeft gedaan; daarbij de hoop uitsprekende op een spoe dige terugkeer van een tijdperk van bloei en welvaart en voorts dat het den burge meester gegeven moge zijn, daarbij ge steund door Mevr. Troost, onder Hoogeren Zegen nog veel tot stand te brengen in het belang der gemeente Waddlnxveen- Dat burgemeester Troost niet slechts al leen de waardeering geniet van zijn geest verwanten, doch ook van het overige deel der gemeente ls thans duidelijk gebleken. Men zag daar vertegenwoordigd alle ran gen en standen. Geestverwanten en niet- geestverwanten; partijgenooten en niet- partijgenooten, den eenvoudige en den aanzienlijke! Burgemeester Troost staat ook bij het EK. deel der bevolking in hoog aanzien! Bij monde van den heer Rooijmans werd de jubilaris gehuldigd en als volgt toege sproken Rede van den heer Rooijmans Hooggeachte Jubileerende Burgemeester! Het is met groote vreugde, dat ik als voorzitter van de R.K. Centrale, vertegen woordigende alle R.K. organisatie s en en kele vereenlgingen in onze Parochie, U bij gelegenheid van Uw koperen jubileum de gelukwenschen van zoovelen mag aanbie den. Gelukwenschen voor U en Uwe Echt- genoote, die U zeker 'n hechte steun op Uw burgemeestersloopbaan zal geven. Wij hebben deze gelegenheid met beide handen aangegrepen om U, Burgemeester, te toonen, welke gevoelens ons bezielen, voor U. die gedurende l2'/t jaar met on kreukbare trouw, vaderlijke goedheid, de gelijkheid in bestuursbeleid deze gemeente naar Uw beste krachten hebt gediend. Laat ik U echter, die zeker den lof der menschen niet zoekt, niet met loftulgingen vermoeien, maar U de verzekering geven van de oprechte genegenheid van alle le den van voornoemde verecnigingen, een oprechte genegenheid voor U als hun bur gervader, een hechte trouw aan U als vertegenwoordiger van ons hoogste bur gerlijk gezag. Hoe vaak reeds hebben wij U kunnen en moeten danken voor gunsten, weldaden, hulp en aanmoediging ons betoond de gelegenheid om dit eenigszins te vergoe den tenzij door woorden, bood zich echter niet aan Nu echter is er die gelegenheid en wij willen dan ook niet nalaten ze te benutten en onze woorden van dank en onze gelukwenschen vergezeld te doen gaan van een stoffelijk bewijs van dank baarheid. Zeker op de eerste plaats zullen wij als Christenen ons niet onttrekken aan den plicht om, door ons gebed voor U de kracht af te smeeken, die U, evenals elk sterveling, zoozeer behoeft, maar daar naast is 't ons een verheugenis des harten U een blijvende herinnering, een origineel PAARDENSPORT. DE COURSES VAN DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden rennen en draverijen luid den als volgt: Jubileum P. OHj-prijs, heathandicap le klasse over 1700 Meter: 1. Quettevillezoon (eig. A. de Vlieger); 2, Bella V (eig. H. France). Decemberprijs, handicapdraverij 3de en 4de klasse over 2000 Meter: 1. Waldeck Pyrmont ,eig. L. J. Okhui- zenl; 2. Vrijbuiter (eig Gebr. A. en W. Knljnenburg). Heerrijdersprijs, handicapdraverij 1ste klasse over 2000 Meter: 1. Olympia (eig. W. H. Schuyl); 2. Ro- bers E. Lee (eig. stal Birkhoven). De ren op de vlakke baan over 1350 M. om den Duindigtprijs moest vervallen we gens den harden grond. SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN HAAGSCHEN SCHAAKBOND. L.S. G. n, dat tot dusver twee competi tiewedstrijden had gespeeld, n.l. tegen de H. Arb. Schei. II een gelijk spel (55) en tegen de Delftsche Stud. (Unitas) verloren met 4'It5'/i zou op Vrijdag 16 Dec. in Delft moeten spelen tegen de Delftsche Arb. Schel. I. Aangezien de animo bij verschillende leden niet bijster groot en het bestuur der Leidsche club derhalve niet in staat was een behoorlijk sterk tweetal uit te zenden, heeft genoemd bestuur in overleg met de overige sprelers besloten genoemden wed strijd niet te laten spelen en het tweede tiental uit de competitie terug te trekken. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De wedstrijd Philidor-Leiderdorp, aan vankelijk vastgesteld op 7 Nov. j.l„ zal hedenavond gespeeld worden in het club- lookaal van Philidor, café Neuf a. d. Bree- straat alhier. Voorts speelt Hazerswoude eveneens vanavond alhier tegen S.c.a.a.c. (Unitas). JUBILEUM SAALBORN. De tooneelspeler en directeur Louis Saai- bom heeft Zaterdagavond met een opvoe ring van Goethe's Egmond te Amsterdam zijn 25-jarig jubileum gevierd. Er had zich een uitgebreide huldigingscommissie ge vormd, namens welke wethouder Boekman het woord voerde. Hij kwam met een krans en met de toezegging van een gemeentelijk subsidie voor deze opvoering. Voorts werd het woord gevoerd dodr dr. I. H- J. Vos, die onder het aanbieden van een krans en een couvert mededeelde, dat er zich een com missie heeft gevormd om fondsen bijeen te brengen teneinde het verder bestaan van het gezelschap-Saalborn te kunnen verzekeren en Saalborn in staat te stellen zijn belangrijk cultuurwerk voort te zetten. Hierna spraken dr. Te Winkel namens de afdeeling Amsterdam van het Tooneelver- bond. en de heer A. Defresne namens het Amsterdamsch Tooneel; Cees Laseur na mens het Centraal Theater, de heer Flinck namens de Ned. Tooneelkunstenaarsveree- niging; dan huldigden den jubilaris nog de woordvoerders der Amsterdamsche Studen- tenvereenigingen. het Corps en de U.S.A. Tenslotte traden nog naar voren Oscar Tournière en Elias van Praag, de eerste namens het gezelschap, de laatste namens Louts de Vries die een .vredeskrans" zond. De heer N, Wolf las daarna tal van tele grafische gelukwenschen voor o a. van Ju lia Cuypers. dr. Willem Mengelberg, prof. Scholten. het gezelschap Verkacte, het Hof stad Tooneel. dr- Sterck, het Utrechtsch Studentencoms, maskerade-commissie den heer Merckelbach uit Parijs en nog zoovele anderen voor- Germ de Jong had een schil derij gezonden. Saalborn dankte allen en wees op de noodzakelijkheid van trouw be zoek en steun. schilderstukje te kunnen aanbieden, in de hoop dat het U tot in lengte van dagen moge herinneren aan dezen dag en steeds opnieuw de tolk moge zijn van onze ge voelens voor U, onzen voortreffelijken, beminden Burgervader. Ad muitos annos. Pastoor Kors deed daarbij eveneens van zijn belangstelling blijken- Het is ondoenlijk de gehouden toespra ken alle hier weer te geven. Allen gevoel den zich één, met den drang des harten, burgemeester Troost hun burgemeester warme hulde toe te brengen en aan hankelijkheid te betoonen. Dit kwam, naast de aangeboden geluk wenschen. ook tot uiting door de stoffe lijke blijken van waardeering. Nevens de hiervoren reeds genoemde cadeau's wer den den jubilaris aangeboden: een etui inhoudende een zilveren penhouder en een zilveren potlood, aangeboden door de Chr. Zangvereen. „De Lofstem"; een wandbord van plateel met opschrift, door den Wad- dinxveenschen Middenstand; een sierlijke tinnen vaas met inscriptie gevuld met bloemen, door het R.K. Kerkbestuur, arm bestuur en schoolpersoneel en een mand met Westlands fruit, door den heer H. L du Boeuff, burgemeester der gemeente Maasland. Nog zij vermeld, dat ook besturen van naburige gemeenten, hunne opwachting bij den jubilaris maakten, alsook Dr. Elias namens 't Groene Kruis. Vertegenwoor digd was ook de Kring van Burgemeesters en secretarissen afd Zuid-Holland en de Kamer van Koophandel Gouda. Deze voor den burgemeester en de bevol king van Waddinxveen zoo zeer gewichtige dag werd besloten door een serenade welke gebracht werd door de Muziekvereeniging „Concordia" en de Muziekvereen. „Voor waarts". De voorzitters van genoemde muziekvereen., resp. de heeren P. van der Laarse en A. van den Berg, brachten daar bij de gelukwenschen aan den jubilaris over- Bewogen dankte de burgervader voor de gebrachte hulde! DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening weer op gang. Opnieuw is weer eens bewezen, dat als de nood het hoogste is, de redding nabij is. Eind vorige week scheen het mis te loopen met de Ontwapeningsconferentie als gevolg van het mislukken der besprekin gen der vijf-mogendheden te Genève. Plot seling, toen dit dreigend feit door allen was gerealiseerd, ls toen de ommekeer ge komen. Vooral de Engelsche premier Mac Donald komt blijkbaar de eer daarvan toe. HU heeft de formule gevonden, die beide tegenstanders Dultschland en FrankrUk, kon bevredigen en waarin de eischen van rechtsgelUkheid en van veiligheid zoo zijn ondergebracht, dat Duitschland en Fran- rhk er beide genoegen mee konden nemen. Men zie voor deze formule elders in dit blad. Duitschland keert terug naar de Ontwa peningsconferentie, dat is een succes van groot belang, want hoe men het ook draai de of keerde, zonder Du-itschland was het practisch niet mogelijk deze voort te zet ten. Er is dus door de vijf-mogendheden- conferentie te Genève werk van de groot ste beteekenis tot stand gebracht! Maar nu overdrijve men niet naar de andere zUde. in de meening dat thans suc ces verzekerd is. Zoo staat het, helaas, nog niet. De formule is toch niet anders dan een principieele erkenning van de Duitsche en Fransche eischen meer niet. De prac- tische uitvoering zal nu nog moeten plaats vinden en dat is niet zoo eenvoudig! Zon der twijfel zullen daarbU nieuwe moeilijk- heden zich voordoen. Doch daarop is gere kend, Vertoonen zich weer onoverkomelijk schünende tegenstrijdigheden dan zal ter stond weer een vijf-mogendheden-confe- rentie worden bijeengeroepen om opnieuw te trachten de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Deze methode heeft immers gunstig voldaan Maar o.i. is er toch ook één bezwaar en wel dit: worden zoo de overige mogend heden en met name de kleine niet te zeer gesteld voor voldongen feiten? En toch hebben ook zü recht op een stem in het kapittel! Doch laat ons vooreerst tevreden zijn, dat dit tenminste is bereikt, dat de Ont wapeningsconferentie nu haar werk in vol len omvang kan voortzetten! Hoe groot de moeilUkheden zijn, die zich nog voordoen bewijst reeds het volgende: De Japansche regeering heeft via het secretariaat-generaal van den Volkenbond haar vlootvoorstellen aan de Ontwape ningsconferentie toegezonden. De Japansche regeering verlangt, dat aan de definitieve regeling der ontwape ning ter zee voorafgaan besprekingen tus- schen Engeland. Italië FrankrUk, Veree- nigde Staten en Japan en dat- tusschen die mogendheden wordt gesloten een algemee ne overeenkomst betreffende de grootte der schepen en het kaliber van het ge schut, over de vermindering van het aan tal slagschepen, vliegtuigmoederschepen en groote kruisers- In een aparte overeen komst zouden dan de technische details der ontwapening ter zee worden geregeld. Volgens de Japansche voorstellen zou de verhouding der vlootsterkten die te Wash ington was bepaald op 5 5 3 (Enge- land-Amerika-Japan) veranderd worden in 6 6 5. Onnoodig te zeggen, dat deze hergroe peering ten gunste van Japan geen kans heeft. Het Amerikaansche Staatsdeparte- ment beschouwt de nieuwe Japansche voorstellen niet slechts als volkomen on aanvaardbaar doch men wenscht et in geen enkel opzicht verder op in te gaan of erover te onderhandelen zoodat men ze zelfs niet heeft doorgezonden naar het De partement van Marine. WaarschUnlUk zal de regeering der Vereenigde Staten dan ook niet officieel haar standpunt ten aan zien van de Japansche voorstellen bekend maken. In Amerikaansche deskundige kringen ziet men in de Japansche voor stellen de daadwerkelijke gelijkstelling van de Japansche met de Amerikaansche strijd krachten ter zee. DUITSCHLAND. Radiorede van von Schleicher „winterhulp". De Naar verluidt, zal RUkskanselier von Schleicher in zün radiorede, die a.s. Don derdag zal worden uitgezonden door alle Duitsche zenders, mededeelen, in hoeverre en onder welke voorwaarden sprake kan zijn van opheffing der verschillende nood verordeningen tegen politieke terreur. Wanneer het politieke leven rustiger wordt zouden vermoedelijk de speciale rechtban ken kunnen worden opgeheven. Ook de verordening tot beperking van de jiersvrij- heid zou onder die voorwaarden kunnen vervallen. De Rijkskanselier zal zich in zijn rede ook bezig houden met de wet tot bescher ming der Republiek, die aan het einde van dit jaar afloopt. Voorzoover deze wet betreft de bescherming van den staats vorm, van de RUkskleuren en van de eer van ministers en andere politieke persoon lijkheden zal de wet door een noodveror dening in haar werking worden verlengd. Naar verluidt, is inplaats van dr. Syrup, die thans RUksminister van Arbeid is, Kaellin als commissaris belast met de lei ding van het Rijksbureau voor Arbeidsbe middeling. De sociaal-politieke commissie van den Rijksdag heeft met algemeene stemmen besloten, de Rijksregeering uit te noodigen zoo spoedig mogelijk maatregelen te tref fen, waardoor van Kerst- en winterhulp voor de noodlijdende bevolking wordt ver zekerd. Daarvoor moeten ln aanmerking komen' steuntrekkers, kleine renteniers en oorlogsinvaliden. De winterhulp zal wor den verstrekt in natura zij mag echter niet lelden tot een vermindering van de uit- keering in geld. Het Rijk moet de mid delen aan de gemeenten en corporaties ter beschikking stellen. Aangenomen werd het Centrum-voorstel volgens hetwelk deze Rijksmiddelen voor door het Rijk mogen worden verrekend, andere doeleinden der sociale zorg noch noch door de gemeenten mogen worden gebruikt. Deze besluiten zullen in verband met de financieele gevolgen heden worden on derzocht in de begrootingscommissie. HEDEN: Concordia: Ontspanningsavond nam. Oud-Hortuszicht: 8 1/4 uur nam. Leidsche Ra Prediker: Spr. ds. J. D. van got Delfshaven; 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Concert pre Crescendo". Solist Zepparoni. uur nam. Volksgebouw: I. v. A. O.: Spr, dr Hoog; 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomst nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)* menkomst te 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Mij. voor kunst. Brahms herdenking. Het Ned. 8 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk): Chr- Zangvereen. „Debora" 8 uur n BIOSCOPEN. Casino-Bioscooo Hoogewoerd. 8 uur „Toonfilmparade". Zondag njn. 2 uur, 4 uur 30 en 8 u City-Theater Haarlemmerstr 8 uur „De geheimzinnige Radio-bende." Zaterdag n.m. 2 uur. Zondag nm, 2 4 uur 30 en 8 uur. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur „Ein tolles Madel". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. T-'an^n-T^eater Breestraat. 8 uur „De onbekende gast". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur, dag n.m. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 12 to' met Zondag 18 Dec. a.s. waargen" door de apotheken: G. F. Reijst, S straat 35, telei. 136 en A. J. Doezastraat -31, telef. 1313. ENGELAND. Spoorwegstaking in Ierland afger De staking der spoorwegarbeiders Ierland, die gisteren te middernacht ingaan, is niet doorgegaan. De verlaging der loonen met 10 zal worden uitgesteld tot 30 April, regeering zal de spoorwegmaatsch schadeloos stellen ITALIË. Ongerustheid over Zuid-SIavië. Een bericht dat Joego-Slavië 25 mi gulden voor vloot doeleinden gaat den, heeft in Italië een onaangena: indruk gemaakt. De „Tribuna" schrijf dit verband een artikel, waarin ges wordt op de economische crisis en op politiek van Joego-Slavië dat op leen! leeft. Wie zal zoo edelmoedig zijn millioenen te verschaffen? Hiermede w klaarblijkelijk Frankrijk bedoeld. Het acht het waarschijnlijk, dat hierdoor Fransch-Italiaansche betrekkingen, men juist met zooveel moeite trachtte verbeteren, benadeeld zullen worden SPANJE. De toenemende onrust. In de Spaansche universiteitsstad 5" manca is de algemeene staking afges digd. Tal van winkels werden geplund waarbij bloedige botsingen met de po ontstonden en vele personen gewond den. De politie moest later met infan en pionierstroepen versterkt worden, t wijl politieversterking uit Madrid ontboden. Vele personen zijn gearresteerd. De king heeft zich inmiddels naar de vincie uitgebreid. In 200 plaatsen w gestaakt en het autobusverkeer ligt heel stil. Ook in Noord-Spanje is het werk n gelegd. In Gijon hebben stakers de s rails opgebroken en electrische een vernield. Te Oviedo is de arena in o gestoken. In vele mijnen in Noord-S wordt eveneens gestaakt. VEREENIGDE STATEN. Ofschoon de nieuw gekozen presid Roosevelt zijn functie niet zal aanvaar voor 4 Maart, is er reeds een uitgenr veiligheidsdienst voor hem georgams die hem nu reeds bewaakt en bescnri Dag en nacht wordt hij door gene agenten in het oog gehouden en op zijn tochten wordt hij door hen be„e FT De burgemeester van Jersey. Hague heeft verklaard, dat de en .jacketeers" de vakbeweging >n 4 rika controleeren, in verband waa?Jr. j aanbood om tezamen mei Marne waarnemenden burgemeester J3" York, en de autoriteiten van and2 ,et steden een campagne op touw teneinde het bedrijfsleven te bevru dien terreur. Hij schat de J3313 4 verliezen, geleien door afpersing? d boeven op 750 000 000 dollar. tnJL.en len van het 'and aldus Hague.1^4' gangsters de wet Hun methode» tal van zakenlieden gedwongen drijven te sluiten oi naar elders plaatsen De raceketeers hebben1 invloed op de vakbeweging. dlejjn«ef gen hooge iconen te eischen en gevers te dicteer en hoe de bed™ ten worde*1 eei^id FTicue richtte roep tot alle stedelijke besturen van vakbewegingen om een campagne in te zetten. teneJioe te' teers te verdelgen, alvorens de ((5. Amerika tot den ondergang brs' l

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6