feuilleton. Tweede Blad Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Opnieuw brand op de „P. C. Hooft". ivolgen van een Operatie KONINGIN MARIE VAN JOEGO-SLAVIo IN KARLS BAD. De koningin met een hofdame in Karlsbad. werken met steekvlammen is wederom brand uitgebroken. Dikke rookwolken komen weer uit het wrak. HET VERTREK VAN DEN >11J N EN LEG G ER „GOL DEN LEEUW" naar Indië. De „Gouden Leeuw" ver-» laat de haven van Nieuwediep. VOETBALWEDSTRIJD ENGELANDOOSTENRIJK. - Het eerste doelpunt der Engelschen. De bal gaat om houdbaar in. 'UIXS VAX WALES IX' WALES. Dc prins onthulde te Porth een oorlogsmonument Het défilé van de oud-strijder^ voor den prins. GttETA üAREO OP CAPK1. De beroemde filmster, die in Europa een rustige vaeantie wil genieten, op Capri gefotografeerd. als zonnen ln een sterrenzwerm van be wonderende dames schitteren, werden door die bewonderaarsters naar dr. Marei- man gezonden, van wien bekend was, dat hij steeds beweerde nog niemand te heb ben gevonden, die den detector heel-en-al niet deed afwijken; op één persoon na, die hij echter niet noemde en naar wien dus een algemeene nieuwsgierigheid uitging. Dr. Marelman lachte maar eventjes, evenals de patiënt. En hij had reden tot lachen, want deze onschuldige manie, deze schijnjacht op leugens, bracht hem in elk geval aardig wat op; materieel; al werd niemand, moreel, er beter van; men zou kunnen zeggen: integendeel. En zijn collega's zagen het succes met jalousie aan en mompelden voor zich uit iets dat klonk als „kwakzalverij"; slechts een enkele, die jong en ondernemend was en een practisch gevoel had voor het verzet ten van bakens in verband met de veran dering van de stroomingen des tijds, peins de over andere Americanlsmen en of het zoo niet mogelijk zou zijn, machinaal ook meerdere of mindere verliefdheid te con- stateeren; daar zou toch zeker nog meer belangstelling voor bestaan, vooral bU de dames. Nu. en van die moet je het in dergelijke gevallen toch maar hebben! Maar op de borst van den man. ter wille van wien de lie-detector was geïmporteerd had deze detector rust en dat was veront rustend. Uitvoerig beraadslaagden de vrienden, het oomité van „De Leugen Vooruit" elke veertien dagen. De scherp zinnigste, meest tot leugen verlokkende vragen werden bedacht; vragen, waarop 't allerpijnlijkst was, naar waarheid te ant woorden. Men informeerde In Clara's te genwoordigheid naar liefdesgeschiedenis sen vóór en eventueele nelgingen tot andere vrouwen tijdens zijn huwelijk. Men zei, dat hij op geen vraag het antwoord schuldig blijven mocht; herinnerde hem aan zijn voornemens Inzake gehoorzaam heid en gedweeheid tegenover zijn ge nezers; men bezorgde hem de alleronaan genaamste oogenblikken, die voor Clara nog onaangenamer waren; want zij kreeg veel pijnlijks te verdragen en de overtuiging dat dit haar nutteloos werd toegevoegd. Want Henri had het wel hard. maar bleef zoo standvastig waarheid spreken als Cor nells de With op de pijnbank. Zoodat men dit middel tenslotte ook maar liet varen; dat bijna „erger dan de kwaal" was Maar het had hen toch op een Idee gebracht; althans dr. Marelman, het wetenschappe lijk geschoolde lid vn het comité; die als zoodanig gewend was, aan gedachten welke in een bepaalde richting gingen, met logica en fantasie werkmethoden te verbinden. —Ik zal jullie eens vertellen, wat ik heb bedacht", zei hij tegen Bender en Haas Clara had bij deze speciale gele genheid geen cpnvocatie ontvangen „het is een beetje gemeen, maar het doel, het goede doel.... noodzaakt ons Het schijnt wel heel gemeen te zijn, etage, over de stille, zuiverlijnige Valken- boschkade uitziende, trachtte zij zich rekenschap te geven van haar gevoelens ln dat opzicht. En ze dacht: dat was de bekoring geweest: van de waarheid en de vrijheid, die ze plotseling met Henri als een periode van ziekte was gaan be leven, daarvan was Kees een gezond, har monisch monument. Hij had zich, door zijn karakter en zijn werk gestuwd, altija zoover mogelijk van die wereld en althans van haar verderfelijke invloeden gehou den; waartegen het karakter van Henri niet opgewassen was. En hij, Kees, had het tenslotte van de wereld gewonnen; die naar hem was gaan opzien; en waar- In enkelen hem met een zuinig lachje mochten bemonkelen, als een zonderling; maar dat lachje dekte kwalijk een gevoel weg van bewuste inferioriteit Met een ingehouden zucht stond ze dan op, stak de schemerlamp aan en nam een boek. Maar gewoonlijk zat zij nog zonder te lezen daaroverheen te staren, als Henrl, met de vreugde van leugenoogst beladen, thuiskwam De lie-detector was intusschen bekend geraakt; het was, als een modieus aardig heidje, in de stad gebruik geworden, zich eens door dr. Marelman „op leugens" te laten keuren, zooals men zijn urine „op' suiker en zijn bloed „op" rheuma onder zoeken liet. Diverse zeer eerwaardige per sonen: geestelijken, en vogue zijnde waar zeggers, celebriteiten van de Volksuniver siteit en dergelijke lieden, die gemeenlijk dat Je zoo'n lange inleiding maakt", merkte Kees Bender op. —En dat je niet eens durft te zeggen, dat het doel de middelen heiligt", vulde Haas aan. Dr. Marelman knikte rustig; hij maakte op de anderen ln dit oogenblik den indruk van een ongunstig type, dat aan zijn medewerkers het plan voor een gecompli ceerde inbraak zit toe te vertrouwen. Ik heb zoo gedacht", zei hij kalm. „We moeten de machtigste elementen die op het wezen van een mensch Invloed kunnen hebben, in werking stellen. Wat zijn die machtigste elementen? Zucht tot zelfbehoud ls er één; maar dan; de liefde. We hebben onzen vriend nu al eenigc malen zwaar getempteerd door de liefde ln het geding te brengen; en ln zeker opzicht ook den zin tot zelfbehoud; want hij kan niet zonder zijn vrouw. Die in stincten dan hebben we uitgespeeld tegen zijn waarheidszin. Ja, hij houdt van zijn vrouw. Ze zijn over een paar maanden twaalf en een half jaar getrouwd; dat heeft zij mij juist dezer dagen meegedeeld; ze zei, dat het zoo heerlijk zou zijn als ze dan meteen de volkomen genezing van haar man konden vieren. Nu dan. Bij de proeven die we tot-nog-toe in deze richting namen, bleek zijn waarheidszin de sterkste, al heeft hij benauwde mo menten beleefd. Dus heb ik gedacht: we moeten de dosis liefde-plus-zelfbehoud nog wat sterker nemen (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5