nUWjaadpaSfa* [gemengd NIEUWS. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 December 1932 Vierde Blad No. 22308 INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. ujder door auto gegrepen. gijwie] 50 M. meegesleurd. i jeD Haarlemmerweg tegenover de Vi-(abriek Amsterdam is gister- te ongeveer halfzes een zeer ern- Jteluk geschied. Een 30-jarige man Jan Evertsenstraat woont, reed «er rijweil met zijn echtgenoote in Jiting Sloterdijk. Daar de chauffeur Kt felle lichten van een hem tege- (jende auto verblind was, zag hij "r hem rijdende fietsen niet, met het Cttlg gevolg, dat van het tweetal de r. beide rijwielen bevonden zich toen tramrails door de auto gegrepen ,«en den grond geslingerd werd, j« zijn rijwiel over een afstand van [werd meegesleurd. hoogst zorgwekkenden toestand is ichtoffer naar het Wilhelmina Gast- .ervoerd; de vrouw kwam er zonder J'af, doch was door het haar echtge- (orerkomen ongeval, erg overstuur, ri de chauffeur van de auto, die het fa] veroorzaakt had, was zeer onder fcdruk van het gebeurde. INBRAKEN. ternacht is bij den goudsmid Huis- |te Amstelveen ingebroken. Omstreeks T werd Huisman gewekt door 't aan- van zijn hond. Het bleek hem, dat bezig waren geweest hun slag te Door het forceeren van een raam- |en het uitsnijden van een ruit zijn (brekers via de étalage in den winkel Jnen. Daar hebben zij de kassa ge len een bedrag van pl.m. f. 15 mee- men. Verder worden tal van gouden terpen vermist, o.a. 16 gouden harnes ses, zes gouden kettingen, 15 gouden is en 30 verlovingsringen. Een geluk weest, dat een groot aantal gouden i en gouden horloges 's avonds uit de [ge waren genomen. De dieven, die ge- I zijn, zijn via de étalage gevlucht, [aantal voorwerpen, dat buiten reeds stond, achterlatende, igerafdrukken werden genomen. De nid is tegen inbraak verzekerd. iernacht is te Heerenveen ingebroken :i damesmodemagazijn van gezusters j, dat des nachts onbewoond is. ibrgen vond men de voordeur open ieek uit den winkel de kassa met on- f.12 inhoud gestolen te zijn. Ge had men den vorigen middag een gg^lbedrag uit de kassa mee naar huis len. OVERREDEN EN GEDOOD. 'd^Hsteravond werd de 15-jarige dochter den landbouwer V. te Heer (Limb.) zij op haar fiets uit de richting huiswaarts reed en plotseling van den weg overstak, door een perso- luto uit Roermond, bestuurd door den B.. gegrepen. Het meisje was bijna lag dood. De bestuurder kon het on tliet voorkomen. doodemjk ongeluk met een lift. 'Toen gistermiddag een 28-jarige dienst- ooae in een pension aan de De Lairessestr. te Amsterdam op het dak van de i" ftej- huis aanwezige lift eenlge werk en1e? verrlchtte. raakte de lift plot seling m beweging. Het meisje probeerde er nog af te springen. Dit mislukte echter tesschen lift en liftschacht oeKneld. De in de haast gewaarschuwde brandweer heeft het slachtoffer niet zon der moeite bevrijd: de dood was toen ech terreeds ingetreden. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. RECLAME. BRAND. Door onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks kwart over tien brand uitge broken in een perceel, gelegen op den hoek van de Grootestraat en Waterstraat te Goor, bewoond door de weduwe Morsink In dit perceel was gevestigd een slagerij en een café. De brandweer die spoedig ter plaatse was. trachtte met 3 stralen op de waterleiding 't vuur te blusschen. hetgeen echter niet mocht gelukken. Het geheele perceel benevens een schuur brandden ge heel uit. Behalve eenig vee kon niets wor den gered. Een en ander was slechts laag veizekerd. VALSCH GELD IN OMLOOP. lil den laatsten tijd wordt naar de Tel. meldt, in Heerlen en omstreken valsch geld in circulatie gebracht. De vorige week kwamen sommige winkeliers tot de min der aangename ontdekking, dat zij val- sche rijksdaalders hadden ontvangen. De valsche geldstukken waren tusschen an dere rijksdaalders goed te onderscheiden door meer blauwe kleur, bovendien misten zij het randschrift. De daders bleven tot nu toe onbekend. Eergisteren werd weer bij de politie aan gifte gedaan door een winkelier, dat hij een valsch bankbiljet van f.20 had ont vangen. De rerecherche te Heerlen, die onmiddellijk een onderzoek instelde, ge lukte het iemand te arresteeren, verdacht het valsche biljet te hebben uitgegeven. Het bleek later uit het onderzoek, dat deze in opdracht van een ander gehandeld had. De eerste werd vrijgelaten en de tweede in arrest gesteld. Hij wordt naar Maastricht overgebracht en ter beschik king van den Officier van Justitie gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN BRAND TE SJANGHAI. Duizenden gallons kokend heete thee zijn te Sjanghai op straat gestroomd, toen een hevige brand in een opslagplaats van thee was uitgebroken. De brandweer bestreed de vlammen met verscheiden stralen, doch door de groote hitte viel het water kokend en sis send op de talrijke kisten thee- De kosten van deze groote „theepartij" worden ge schat op 90.000 pond sterling. V00BK0MT TANDBEDERF M en poetst 's avonds en smoiyens met V 76 ets per !/i tube 25 ets per tube Vmm—mmÊ ntDtRL AflOfCtt FA WIK AA T 1706 DE GEHEIME COMMUNISTISCHE ZENDER Gistermiddag tegen twee uur is het de politieke politie te Berlijn in samenwer king met eenige postambtenaren gelukt, beslag te leggen op den geheimen com munistische zender, die alle dagen van een andere plaats uit, mededeelmgen den aether instuurde. De politie heeft den zender aangetrof fen in een huis in de Reinickendorfer- straat, en drie personen waren juist be zig hem te demonteeren. In het belang van het verder onderzoek zijn hun na men nog niet bekend gemaakt. NAZI IN ZIJN WONING BESCHOTEN. Gisternacht is de 28-jarige ingenieur Bergmann in zijn woning te Hohenschoen- hausen beschoten. Bergmann is lid van de N. S. D A. P., vermoedelijk is de dader een politiek te genstander. Toen de ingenieur zijn ver lichte keuken binnentrad, knalde op straat plotseling een schot. De kogel verbrijzelde het venster en trof B. in het dijbeen. De wond is niet levensgevaarlijk. De dader wist in de duisternis te ontkomen. ELF ZEELIEDEN GERED- Het Noorsche passagiers- en vrachtschip „Mercur" uit Bergen heeft op zijn reis naar Hamburg 11 zeelieden gered van de „Viktoria", die 60 mijlen ten Westen van Hanstholm is vergaan- SABOTAGE OP EEN FARM VAN FORD. Op den Ford-farm in Iron Mountain (Michigan) hebben radicale elementen 3000 bushels groenten vernietigd door het overgieten met een scherp zuur. De groente was bestemd voor nooddruftigen. EEN PROFESSOR EN ZEVEN STUDENTEN VERDRONKEN. Naar uit Guayquil (Ecuador) wordt ge meld zijn een professor en zeven studen ten van San Gabriel-college die een uit stapje maakten met een motorboot, ver dronken. Acht studenten konden worden gered. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond is bij Duisburg een auto in botsing gekomen met een bestelauto. Twee vrouwen werden daarbij op slag gedood, terwijl een derde met zware verwondin gen naar het ziekenhuis werd gebracht, evenals de bestuurders der beide wagens. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. Geachte Redactie. In vervolg op 't door u de vorige week reeds geplaatste, komen wij vriendelijk u vragen, om nogmaals een opwekking te mogen schrijven voor den verkoop der bovengenoemde zegels en kaarten, die 10 December een aanvang neemt en tot 9 Januari duurt, In alle postkantoren en bijkantoren zijn de postzegels te koop. Ze zijn van VU, 5, 6 en 12'/! cent en worden respectievelijk verkocht voor 3. 8, 10 en 16 cent. Er wordt op gewezen, dat deze zegels onbeperkt gel dig blijven. In 't Leidsche postkantoor staat bij den ingang van de hal een tentje, door hee- ren- of damesstudenten bediend, waar men behalve postzegels ook prentbrief kaarten kan koopen. welke laatste ook verkrijgbaar zijn bij de Comité-leden. Ook zijn blanco briefkaarten te koop voor 6 en voor 8 cent. Wij zijn ons bewust, dat voor velen de tijden moeilijk en zwaar zijn. Wtj houden er ons echter van overtuigd, dat ieder 't ons zal toestemmen, dat het misdeelde kind daarvan niet de gevolgen mag onder vinden. 't Gaat om 50.000 kinderen, die om de een of andere reden de moeiten van 't leven dragen. Ongeveer 350 instellingen beijveren zich op lofwaardige wijze 't lij den van deze kinderen te verzachten, of hen op te leiden tot bruikbare leden der maatschappij, in andere gevallen hun leven wat rijker en dieper te maken. Als allen, vooral in de komende dagen, waarin zooveel geschreven wordt, nu eens besloten, om ten minste enkele brieven van een weldadigheidspostzegel te voor zien of eens een serie van de alleraardig ste prentbriefkaarten te koopen, dan zou in heel Nederland heel wat bij elkaar ge bracht kunnen worden. Wij danken u. geachte redactie, voor uwe medewerking Wij vertrouwen, dat wij niet te vergeefs een beroep doen op aller medewerking en teekenen: Het Comité voor Leiden en Omgeving Mevr. S. van de Sande Bakhuyzen Gericke, Mevr. E H. van Blom—van der Goot, Eere-Comité. Ds. J. W. Groot Enzerlnk, Voorzitter. Mevr. C Smits—de Wit, Secretaresse. J. van Zanten Penningmeester. Mej. D. Coebergh. Mr. P A van Toorenburg. Mevr. Fliehevan Griethuizen. A. van der Meer Mevr. Snijder—de Waal Malefijt. Mevr. Wichers RollandetTouw. Mevr. M. S. Juynboll-v. Ysselsteyn. Jonkvr. C de Brauw. Mevr. R. CosmanMendes da Costa. Ir. P. Fehmers. H. Lubbers: TIJDSCHRIFTEN. „R.-K. Bouwblad". Het ..R -K. Bouwblad" bevat wederom tal van interessante artikelen o.a. een uitvoe rige beschrijving van 2 schoolgebouwtjes, een bespreking over kerk en kunstenaar en bedroevende kunstwaardeering. NIEUWE UITGAVEN. Door de Nederlandsche Kamer v. Koop handel in Belgie te Brussel, is uitgegeven een lijvig boekdeel bevattende het rapport van de studie-commissie voor de Hol- landsch-Belglsch-Luxemburgsche economi sche toenadering. Onder den titel „de Trekhond en zijn bescherming bij de wet" schetst J. Karres Jr.. voorzitter van den Anti-Trekhonden- bond in een kleine goed verzorgde uitgave van dezen bond. den huldigen toestand van het trekhondenwezen hier te lande. NOORWEGEN EERT BJOERNSON. Gisteren, de honderdste verjaardag van de geboorte van BJoernson is in Noorwe gen als nationale feestdag gevierd. In het geheele land is druk gevlagd. Er is als het ware een bedevaart ondernomen naar Aulenstadt, het landgoed waar de dichter heeft gewerkt, waar hulde is gebracht aan de thans bijna honderdjarige weduwe van den nattonalen dichter Karolini. Om twaalf uur zijn uit de vesting Akers- hus (bij Oslo), evenals van alle Noorsche vestingen 21 saluutschoten gelost. Op het graf van den dichter had een een herden kingsplechtigheid plaats. Om half een be gon de groote plechtigheid in de aula der Universiteit te Oslo, bij welke gelegenheid de dochter van Bjoemson, Bergliot Ibsen, liederen van'haar vader zong. 's Avonds hebben de studenten een fakkeloptocht gehouden. De regeering heeft alle binnen- en buitenlandsche autoriteiten een groot banquet aangeboden. Buitengemeenten A. J. van Gerrevink, Oegstgeest. W. Woldring van der Hoop, Katwijk. Mevr. E. v. d. MortelMichiels van Kessenlch, Noordwijk. Mevr. WapVerwer, Zoeterwoude. Mejuffr. J Notenboom, Valkenburg. Mevr. Bosschleter-Gunning, Rijnsburg. Mejuffr. M. Bleys. Veur. J. E. Boddens Hosang, Woubrugge. M. J. E. Kwint Koudekerk. H. L. van Delft. Warmond. C. van den Berg, Oude-Weterlng. Zr. J. Boer, Hazerswoude. Mevr. A. VerhoeffHazebroek, Zoe termeer. E WIELERSPORT EN HAAR HELDEN. litvinders van de fiets en degenen, die [den loop der tijden het rijwiel verbe lden, hebben nooit aan zijn bruikbaar- Jd voor de sport, maar uitsluitend aan l'iets als verkeersmiddel gedacht. Dit 'kt ten duidelijkste uit een aankondi- van dit nieuwe „voortbewegings- tktuig voor haastige personen" uit het V 1867. waarin woordelijk de hoop wordt Besproken, „het nieuwe vehikel" tot een [efd verkeersmiddel te maken Werd t in de eerste decennia van het be ta van het rijwiël aan deze verwach ten niet voldaan, in latere jaren bleek, de schrijver van deze woorden een "enden blik had gehad- Op onvergelij- kJKe wijze heeft de fiets de wereld ver- Pd In de wereldsteden b.v. Berlijn, Fit iedere tiende inwoner een rijwiel en 1 net platteland bedraagt het aantal ksende personen minstens 70 tot 80"/o r bevolking. Van den oervorm van het i r» k'v' de "drais'ne" van jonkheer Jm Drais von Sauerbronn uit het jaar t van de door den Franschman Mi- jtad in 18Q2 geconstrueerde fiets, die pn den bijnaam „boneshaker (beenen- VUdder) gaf, of het ongemakkelijke en gebouwde model uit de laatste de- ima der vorige eeuw, is na een bijna r-larjee technische ontwikkelingsgang I danken aan het gebruik van het rij- bij wedstrijden. Een der meest voor staande kopstukken uit de rijwiel- «nche is wel de voor kort overleden op- ter der in de geheele wereld bekend tade Adler-Werke Heinrich Kleyer, die foment uit de film ,,'n Streep door de mening", n.l. „In de cabine der wielrenners." in 1879 in Boston in de Vereenigde Staten een „bicycle-wedstrijd" meemaakte, vol enthousiasme in Duitschland terugkeerde en zich met niet minder geestdrift op de nieuwe sport wierp. Heinrich Kleyer heeft menigen wedstrijd gereden en gewonnen en meermalen is hij uitgekomen tegen Wil helm v. Opel, den eigenaar van de even eens wereldberoemde Opelfabrieken. Door ingrijpende veranderingen in den bouw van het rijwiel en deelname aan openbare wedstrijden, geraakte het amateurisme op den achtergrond en vormde zich langza merhand de klasse beroepsrijders. Uit deze klasse zijn talrijke namen bekend gewor den, die nimmer uit de annalen der rij - wielsport zullen verdwijnen- Als eerste noemen wij den uit Frankfort aan den Main stammenden August Lehr, dien het gelukte, in 1894 te Antwerpen op één dag twee wereldrecords te breken, nl- dat over één en over tien Engelsche mijl. August Lehr's leven vond een tra gisch einde: bij een boottocht over de Mecklenburgsche meren in 1921 is hij ver ongelukt. Niet minder beroemd is Willy Arent, die in 1897 in Glasgow den wed strijd om het wereldkampioenschap voor beroepssprinters wist te winnen. Een der meest belangrijke personen onder de Duit- sche helden van het pedaal was wel jaren lang de Münchener Thaddaus Robl. die behalve een aantal groote successen tot tweemaal toe (1901 en 1902) op de baan Treptow-Berlijn de zege in den 100 KM.- rit met gangmaking wist te behalen. Robl stond in den volksmond bekend als het „geneeskundig wonder." Er was geen ver klaring voor te vinden, waar deze man, tamelijk klein van stuk, bijna alleen vel, pezen en beenen, de kracht en het uit houdingsvermogen vandaan haalde om dergelijke prestaties te kunnen leveren. Zijn felste tegenstander was Piet Dickent- man, die hem menigmaal de overwinning voor den neus wegkaapte. Nog vele na™en kan men hieraan toevoegen: Jaap Eden, Engelman, Schilling, Walter Rüth en John Stol, onze landsman, die samen een koppel vormden, dat wel een der beroemdste was, dat op zegdaagschen uitkwam, Moeskops, Bob Spears, enz. enz. Doch dit moge ge noeg zijn om nog eenige regels te wijden aan de gangmakers, want met hun op treden werd de snelheid enorm opgevoerd- De eerste gangmakers waren de beroemde „Dunlops", een groep van 10 mannen, die elkaar op fietsen voor vijf personen zoo handig wisten af te lossen, dat het kilometers per uur van 35 op 50 werd ge bracht- Omstreeks 1900 denderden voor het eerst de motor-gangmakers langs de baan en zij legden het moordend tempo va^büna 100 K.M. per uur af, dat Dickentman en Robl zoo schitterend wisten vol te houden. Deze gangmakers waren in de wielerwe- reld oorzaak tot heftigen strijd. Om zich voor den het tempo remmenden tegen wind te beschutten, voorzagen de renners hun motoren van windschermen. Dit leidde tot misbruik. De schermen werden steeds grooter en breeder en langzamer hand een gevaar voor diegene, die zijn voorman wilde passeeren. Daarom wer den deze schermen verboden. De renners wilden hun bescherming tegen den wind echter niet missen en daarom lieten zij den duozitter wijde, stijve pakken aan trekken, die met watten werden opgevuld en aldus een natuurlijk windscherm vorm den. Doch direct daarop volgde ,,'n Streep door de Rekening"; de baandirecties stel den den gangmakers uniforme pakken ter beschikking, terwijl het rijden met andere i verboden werd. De tegenzet der renners liet niet op zich wachten en zij engageer den bijzonder corpulente mannen als gangmaker om toch maar geen last van den wind te hebben. Oorspronkelijk werd hierom hartelijk gelachen, dcch langza merhand kwamen uit de kringen dei- stayers en baandirecties stemmen op om tot een uniforme regeling te geraken- Sinds dien tijd is het wezen der motor - gangmaking in alle punten internationaal geregeld- Reeds voor dien tijd waren po litieverordeningen voor wedstrijden achter motoren noodig gebleken, er waren n.l. tal rijke zware ongelukken te betreuren ge weest, zooals b.v. in 1909 op de wielerbaan in den Botanischen Tuin te Berlijn, waar een motor uit de bocht vloog en tus schen de toeschouwers terecht kwam. Ge volg: zes dooden en vele gewonden. Ook onder de gangmakers zijn namen te vin den, die als pioniers der wielersport in aanmerking komen: o.a. Arthur Müller, die in 1899 in het Hamburger Rotherbaum Velodrom verongelukte en Werner Krüger, die verleden jaar tijdens een wedstrijd het leven verloor. De wielersport en haar helden vormen een wereld op zichzelf, waarvan de out sider maar heel weinig weet. Des te groo ter zal daarom de belangstelling zijn voor de nieuwe Ufatoonfilm „Strich durch die Rechnung" ('n Streep door de Rekening), die zich in dit milieu afspeelt, en die ln dezen tijd van „Zesdaagschen" zeker ac tueel is. De hoofdrollen in dit filmwerk wolden vervuld door Heinz Rühmann, Tony van Eyck, Otto Wallburg enz. Bovendien wer ken nog een aantal bekende Duitsche ren ners mee in een wedstrijd met motorgang- making. die het middelpunt der hande ling is STERREN ALS ZIJ NIET FILMEN: Warner Baxter is een verwoed jager. Hij heeft een kleine jachthut ver in het ge bergte van San Jacentos. Buiten den jachttijd stelt hij zich tevreden met ten nis. Thomas Meigham is de beste tennis speler van de filmkolonie. Janet Gaynors liefste sport is zwemmen. Zij zwemt en duikt als een visch en heeft een eigen bad huisje in Santa Monica. Haar vacanties brengt ze door in Honolulu, waar ze een groote steunpilaar van de „Sur Board" club is. James Dunn is een rustig verza- Tony van Eyck en Heinz Rühmann in de U.F.A.-film ,,'n Streep door de rekening" melaar- Hij zoekt de wereld af naar oude lappen, antieke overtrekken van kussens en meubelen. Charles Farrell besteedt zijn vrijen tijd aan boord van zijn extra vlug gen race-boot „The Flying Cloud." Elissa Landi schrijft romans en novellen in haar vrijen tijd en doet veel aan muziek. Ze heeft een vasten kwartetavond thuis, waarbij zij de zeer gewaardeerde pianiste is- Joan Bennett is een dappere vliegenier ster en houdt er haar eigen sportvlieg- tuig op na. Ook Sally Eilers heeft haar brevet als piloot. Victor Mac Laglen steunt de bokssport. Hij woont alle matches bij en zou graag nog eens een rondje wagen. George O'Brien staat voor alle sport zon der uitzondering. Zijn kamer is vol prij zen, zilveren cups en medailles. Toch ge nieten zwemmen en boksen bij hem de voorkeur. El Brendel is een Base Ball ma niak. Waar hij kan, woont hij matches van alle rangs-clubs bij. Mae Marsh groot ste hobbles zijn haar kinderen, waarmee ze altijd wat te doen schijnt te hebben, want ze heeft voor niets of niemand tijd. WIST U DAT. Ethel Barrymore en Norma Shearer de eenige vrouwelijke sters van Metro Gold- 1 wyn Mayer zijn, die onder hun eigen naam optreden? Marion Davies, Greta Garbo en Helen Hayes hebben afstand gedaan van hun familienaam, die resp. luiden: Dou- ras, Gustafson en Brown. Joan Crawford en Marie Dressier werden in de geboorte registers ingeschreven als Billie Cassin en Leila Koerber. Van de mannelijke stars treden John en Lionel Barrymore, Wallace Beery, Jackie Cooper, Clark Gable, William Haines, Buster Keaton en Robert Mont gomery onder hun eigen namen op. Al leen John Gilbert en Ramon Novarro heb ben hun eigen naam iPringle en Sama- niego) veranderd. Voor de opnamen van Rasputin, met John, Ethel en Lionel Barrymore, een re productie van het salonrijtuig van den Czaar gevraagd werd? De inlichtingen dienst van de Metro Goldwyn Mayer ver zamelde verschillende stukken Journaals, foto's en andere gegevens. Er ging een zucht van verlichting door de afdeeiing, toen men ontdekte, dat dit salonrijtuig in Amerika ontworpen en gebouwd was en alle gegevens nog aanwezig waren. Joan Crawford lokalen van een kost school schoonhield om genoeg te verdie nen voor haar lessen? Norma Shearer het model was voor de vroegere aanplakbiljetten voor Firestone? Boris Karloff in de film „The Mask of Fu Manchu" nagemaakte ooren heeft aangeplakt?

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13