VJSSS De Britsche antwoord-nota aan de Vereenigde Staten. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 2 December Kou bij het Kind BUITENLAND. RECLAME. wordt het beat uit wendig behandeld. Wrijf alccht8 Vicks VapoRub tegen bedtijd op keel en borat Het bederft de maag niet, zooala innemen doen kart LAVDELUKE ORGANISATIE VAN RENTETREKKERS DER ONGEVALLEN VERZEKERING. Een feestelijke propaganda-avond. De Leidsche af deeling van de Landelijke Organisatie van Rentetrekkers der Onge vallenverzekering heeft gisteravond in „Concordia" ter gelegenheid van het 12 jarig bestaan der landelijke organisatie een feestelijken propaganda-avond gege ven ten bate der afdeeling .Nazorg voor Lichamelijk Gebrekklgen". Een uitvoerig cn afwisselend programma waaraan mevr. T. Jansen—Rietbergen, dirigente van het kinderkoor „Zuid" van de organisatie als zangeres en de mondaccordeonvereeni- glng ..Bravo" medewerkten was samen gesteld. Het openingswoord werd gesproken door den heer Groenewegen uit Rotterdam, die de heengegane pioniers 'er organisatie herdacht en wees op de jaren van strijd, welke de organisatie heeft moeten door maken. Alle humanitair denkenden zoo- we! op religieuzen als op socialen grond slag zijn thans thuis in de organisatie en noodlg om het gevoelen In daden om te zetten. Teneinde het Nederlandsche volk In zijn geheel te kunnen bereiken, zijn deze feestelijke propaganda-avonden be legd- In de plaats van den door ziekte ver hinderden spreker ir. dr. J. Blommers uit Rotterdam werd het woord gevoerd door den heer Hulsche, secretaris van de Ne derlandsche Vereeniging van Lichamelijk Gebrekklgen. Deze wees op het tekort van den Nederlandschen wetgever met betrek king tot den tovalldenzorg Zeer zeker dient Invalldenzorg geen liefdadigheid te zijn, doch wel een uitstekende overheids zorg. Nog wees spr. op de verkeerde han delwijze van vele ouders op medelijden berustend weliswaar die gebrekkige kin deren niet naar school sturen en de oor zaak zijü van het niet-passen ln de maat schappij door ongeschooldheid op lateren leeftijd Met de opwekking aan de invali den om in eigen kring propaganda te ma ken voor de organisatie besloot spr. De heer C. Merkelbach uit Amsterdam sprak tenslotte een kort propagandawoord over het streven en doel der vereeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen". Wanneer van onder uit de stevig gefundeerde ver eeniging wordt gesteund door de oprich ting van aparte organisaties der werk krachten naast de bestaande vakbonden, is slagen zoo goed als zeker. Zoowel de mondaccordeonvereeniging „Bravo" als mevrouw Jansen oogstten veel succes. Het geheel was een welgeslaagde propaganda-avond, welke zeer druk be zocht was. o OPENBARE LEESZAAL „REUVENS". Jaarlijksche algemeene vergadering. Gistermiddag te half vijf werd ln een der bovenzalen van het gebouw aan de Breestraat de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens". De presidente, mevr. de wed. prof. Kue- nen—Wicksteed deelde ln haar openings woord mede, dat de secretaris, dr. van Rljnbach, wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. De notulen der vorige vergadering dooi den penningmeester, den heer van der Vlerk gelezen, werden onveranderd vast gesteld. Dr. van der Vlerk licht hierna de begroo ting voor 1933 toe. Deze ziet er vrij som ber uit doordat rijk, provincie en gemeente de subsidies gaan besnoeien. De Gemeen te wil 15 pet. korten, het rijk 11 a 12 pet., de provincie 10 pet. De ontvangsten zijn geraamd op: con tributies f. 4000, subsidie gemeente f. 5100. ld. provincie f. 1244.57, ld. rijk f. 2611.20. uit andere bronnen f. 1400. uit beheer f. 640 totaal f 14.995.77. De uitgaven zijn geraamd op: gebouwen f. 1028.10. exploitatie gebouw f. 967. perso neel f. 9664, boekaanschaffing f. 2000, tijd schriften f. 1000, technische administratie f. 800, huishoudelijke administratie f. 500, buitengewone uitgaven f. 750. totaal f. 16.709.10. Het geraamde tekort bedraagt f. 1713.33. In verband hiermede stelt het bestuur het punt contributie-verhooging aan de orde De minimum-contributie bedraagt f. 1, wel een zeer laag bedrag in vergelij king met andere leeszalen en bibliotheken. Het bestuur is ervan overtuigd, dat er wel bedankjes zullen komen, maar er ls niets aan te doen. Een verhooging van 50 cent acht het bestuur wel billijk. Dit geldt evenwel niet voor de kinderleeszaal, maar wel voor de correspondentschappen. Over dit voorstel ontspon zich een lang durige discussie. Het meerendeel der leden sprak zich voor de verhooging uit, maar daarbij werd tevens de mogelijkheid geuit dat het bestuur van het rijk een tegemoet koming zou krijgen voor het gratis uitlee- nen van boeken aan werkloozen Het bestuursvoorstel werd tenslotte zon der stemming aangenomen. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren mr. v. d. Eist, F. Eikerbout en mr. Vos werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren prof. Knappert en G. Eikerbout. die niet voor een herbenoe ming in aanmerking wenschten te komen, werden gekozen prof. mr. J. M. v. Bemme- len en ir. Rauwenhoff. De rondvraag leverde geen stof tot be spreking op, waarna de vergadering werd gesloten, Men verzoekt ons mede te willen dee- len, dat het penningmeesterschap van de Werklledenvereeniging „Nut en Genoegen" opengekomen door het overlijden van den heer B. Lut, aan wiens nagedachtenis de voorzitter bij de opening van den feest avond enkele gevoelvolle woorden wijdde, zal worden waargenomen door den heer H. W. Ranselaar. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Schleicher Duitsch Rijkskanselier - Schulden en Ontwapening. In Duitschland is de beslissing gevallen: Rijkspresident von Hindenburg heeft ge neraal Von Schleicher opgedragen een nieuw kabinet te formeeren, en waar het niets ls voor deze krachtige figuur om zoo Iets te aanvaarden zonder redelijke kansen van slagen, mag men aannemen, dat hij aan de opdracht zal voldoen. Op Von Papen heeft hij direct één ding voor: hij staat op breedere basis, want hij zal vermoedelijk ook kunnen rekenen op een welwillende houding van het Centrum en de Beiersche Volkspartij, terwijl Von Papen slechts medewerking genoot van Duitsch-nationalen en Duitsche Volks partij- Maar niettemin, ook voor Von Schleicher is de regeeringstaak zeer moeilijk, daar de Nazis oppositie hebben aangekondigd tegen ieder kabinet, dat niet door Hitier wordt aangevoerd. Op hun steun behoeft hij zich dus geen verwachtingen te maken. En in den Rijksdag hebben de Nazis met de communisten alleen reeds een meerder heid! Parlementair gesproken, staat der halve Van Schleicher eveneens zwak. Hoe hij zich op den langen duur aan een ge vaarlijke nederlaag zal kunnen onttrek ken, is ons niet bepaald duidelijk, tenzij hij door onverwachte daden het parlement in toom zou weten te houden. Doch dit lijkt zeer onwaarschijnlijk. Een lang bestaan voorspellen wij ook zijn regeering niet, dat een overgang zal blijven tot den terugkeer naar parlemen taire toestanden. Als overgangsperiode zal het kabinet-Von Schleicher echter goed en nuttig werk kunnen doen! Generaal Kurt von Schleicher is 50 jaar oud. Hij heeft als officier een zeer snelle promotie gemaakt. Hij is de jongste gene raal der Rijksweer, waartoe Groenau hem bevorderde met passeering van 15 oudere officieren. Het „Hbld" schreef nog over hem. Hij heeft de reputatie niet van uitgaan en nog minder van openbaar vertoon te houden. Vooral het gilde der journalisten draagt zijn sympathie niet weg. Des te meer hecht hij aan gezelligheid in kleinen kring en dan liefst in zijn eigen woning, waartoe hij ultnoodigingen pleegt te zen den aan menschen uit alle kringen dei- bevolking, alleen zich afvragend of hij met persoonlijkheden te doen heeft, zij het om hun talent en karakter, dan wel om hun invloed en kennis van zaken. Zijn vrienden vinden hem ietwat koel en sceptisch van aard- In het openbaar toont hij een ze kere bonhommle, gepaard met levendige bewegingen Humor en levenslust zijn hem evenmin vreemd als een sterke neiging tot wetenschappelijke studie en tot de politiek. De voorkeur van den generaal voor sociale, bijna zou men schrijven socialis tische, experimenten, zijn groote belang stelling voor de vakbeweging, dit alles is niet bepaald geschikt om hem de sympa thieën der Pruisische conservatieven te verzekeren. Het is aan te nemen, dat generaal von Schleicher in vorige jaren niet de min ste neiging had en op het oogenbllk nog zeer weinig lust had een benoeming als rijkskanselier te aanvaarden. Hij ls ten slotte toch veel meer soldaat dan politicus en een blijvende machtspositie als chef van de weermacht lokt hem ook in de toe komst meer dan de voorbijgaande glorie van het kanselierschap in een tijd. waarin het nauwelijks mogelijk ls in Duitschland op deze plaats ook maar de magerste lauweren te plukken. Wie op den achtergrond blijft is bulten schot en maakt geen vijanden, valt ook niet onaangenaam op door mislukte da den Von Schleicher bleef de eigenlijke machtsfactor onder Brüning zoowel als onder von Papen. Nu treedt hij echter openlijk naar buiten i Gisteren is de nieuwe Engelsche nota i te Washington overhandigd, hedenmorgen de Fransche. Voor de eerste verwijzen wij naar elders. Naar verluidt is de tweede Fransche nota aanzienlijk langer dan de eerste, aange zien het bekende Fransche standpunt er nog uitvoeriger in wordt toegelicht. De strekking van belde nota's is echter dezelfde. Frankrijk verzoekt eveneens om uitstel van betaling en houdt vast aan het verband tusschen herstelbetalingen en Amerikaansche schulden. Ên in het Hoover moratorium in de verklaringen van Hoover tegenover Laval én in de overeenkomst der deskundigen-conferentie te Bazel ziet het een bevestiging van dit standpunt. Behalve deze politieke beschouwingen bevat de nieuwe Fransche nota, die waar schijnlijk pas vanavond zal worden gepu bliceerd een verwijzing naar de ftnan- cleele gevolgen die zouden voortvloeien uit het overmaken naar Amerika van den te betalen termijn. De nieuwe Engelsche nota schijnt in het Witte Huis en Amerikaansche regeenngs- tcringen met vrij groote sympathie en be grip van de moeilijkheden te zijn ontvan- gen„ Niettemin staat het Congres er af wijzend tegenover. In regeerlngskringen beschouwt men zichzelf als machteloos, doch hoopt men. dat de ernst der nota in staat zal zijn de stemming der publieke opinie te doen omslaan, waardoor liet Con gres misschien tot concessies zou kunnen worden gedwongen. Waarschijnlijk zal Hoover het Congres de nota aanbieden tegelijkertijd met een verklaring Inzake zijn eigen standpunt. Men beschouwt de Engelsche uiteenzet ting als kostbaar materiaal voor latere onderhandelingen, maar niet als voldoende motiveering van het niet-betalen van den op 15 December vervallenden termijn van 95 millioen dollar. Volgens de laatste besprekingen van den Amerikaanschen vertegenwoordiger Nor man Davis met Herrlot en Paul Boncour. gaat men zich te Parijs meer en meer met het denkbeeld verzoenen, dat het 2de ge deelte der ontwapeningsconferentie beëin digen kan zonder nog vóór het Fransche veiligheids- en ontwapeningsplan geheel ls behandeld. Aanleiding is waarschijnlijk j een bericht van Norman Davls aan zijn regeering, waarin hij verklaarde te hopen, dat de besprekingen spoedig zullen kunnen worden beëindigd. Herrlot is echter nog niet naar Genève vertrokken. Men verwacht hem nu Zondag. 1 oo OPNIEUW UITSTEL VAN BETALING BEPLEIT. De Britsch» ambassadeur te Washing ton heeft gisteren aan Amerika's staats secretaris Stlmson de tweede Engelsche nota inzake de oorlogsschulden over handigd. De overhandiging had niet plaats ten Staatsdepartemente, maar op het land goed Woodley, waar Stimson thans ver blijf houdt. Stimson heeft vervolgens een uitvoerige gedachtenwlsseling met Hoover gehad over den inhoud van de antwoordnota. De nota ls een document van twaalf schrljfmachinevellen. In de inleiding er van juicht de Engelsche regeering het toe dat de regeering der Vereenigde Staten zich bereid heeft verklaard besprekingen te openen nopens een revisie der oorlogs schulden. Vervolgens vermeldt de nota de redenen waarom een hervatting der schuldbetalin gen de economische wereldcrisis opnieuw zou verscherpen. 1. Het eerste hoofdstuk behandelt de herstel- en oorlogsschulden met betrek king tot de economische wereldcrisis. Na een overzicht van de geschiedenis der oor logsschulden wordt ln de Engelsche nota verklaard dat herstel- en oorlogsschulden destructieve uitgaven zijn in tegenstelling met de productieve leeningen. Duitschland is het eerste land geweest, dat door de moeilijkheden is getroffen. 2. In het hoofdstuk betreffende de be- tallngscapaciteit zegt de Engelsche regee ring dat de hervatting der oorlogsschuld- betalingen in strijd met de rapporten van het Amerikaansche departement van Financiën van 1924/1925 Is. waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van het evenwicht in de staatsbegrootingen en de valuta en de verbetering van het levenspeil. 3. In het hoofdstuk betreffende fiscale offers en nationale winsten verklaart de Engelsche regeering. dat een wederopbloei van den handel een verhooging der be lastinginkomsten met zich zal brengen. Hierdoor ontstaat een compensatie voor de financieele departementen der crediteur- staten, waardoor de eventueel verhoogde belasting in geval van een herziening der schulden zal kunnen vervallen. Een schuldenrevisie betaalt zich derhalve zelf. 4. In een overzicht betreffende Enge- land's houding in de schuldenkwestie tot nu toe vestigt de Engelsche regeering de aandacht van Amerika op de groote offers, welke de Engelsche belastingbetalers hebben gebracht. Het Engelsche aandeel in de oorspronkelijke schuld is ongeveer 40 pet. geweest, maar aan de terugbetalingen aan Amerika is Engeland voor 80 pet. betrokken. Engeland heeft derhalve aan spraak op een overeenkomstige tegemoet koming. 5. De Engelsche regeering toont aan, dat haar schuldenbetalingen door de devalori- satie van het pond sterling, door de daling der prijzen op de wereldmarkt en de wanverhouding tot de oorspronkelijke goudwaarde der schulden beïnvloed wor den. Gewezen wordt voorts op den invloed der Amerikaansche tarieven. In het jaar 1923 hebben de Engelsche schuldenbeta lingen aan Amerika slechts ongeveer de helft van de waarde van den export naar de Vereenigde Staten bedragen, terwijl thans 60 millioen pond betaald moet wor den vergeleken met een uitvoer van slechts 19 millioen pond. 6. In een hoofdstuk over de economische terugslag van de hervatting der oorlogs schuldbetalingen kondigt Engeland aan dat in dat geval beperkingen zullen worden gebracht op den aankoop van Amerikaan sche producten, hetgeen een overeenkom stig verlies voor de Amerikaansche produ centen zal beteekenen. Engeland verklaart dat het bedacht moet zijn op de bescher ming van het pond sterling gezien het feit dat de schuldenbetalingen van andere landen aan Amerika nadeelig moeten inwerken op het pond. 7. Een ander hoofdstuk behandeld de overeenkomst van Lausanne. De Engelsche regeering is er vast van overtuigd, dat voor de aan Amerika te betalen schulden geen preferentleele be handeling mag worden geëischt in ver gelijking tot de aan Engeland te verrich ten betalingen. Want het is ondenkbaar dat Engeland zijn oorlogsschuldbetalingen voortzet, doch tegelijkertijd afziet van zijn vorderingen. Indien Amerika derhalve persisteert bij de hervatting der schuldenbetalingen dan moet Engeland met zijn debiteuren Frankrijk, Engeland. Portugal. Zuid Slavië, Roemenië en Griekenland de kwestie der betalingen verder bespreken. De debiteurstaten zullen hunnerzijds van Duitschland betalingen te vorderen heb ben overeenkomstig het plan-Young en Engeland zou in het zelfde geval verkee- ren. Zonder een revisie der oorlogsschuld verplichtingen kan het verdrag van Lausanne niet geratificeerd worden. De herstelkwestie zou ongeregeld blijven. Het vertrouwen in het verdrag van Lausanne zou verdwijnen en er zouden heillooze dingen gebeuren ten aanzien van de op lossing van vele ernstige politieke en financieele kwesties, welke thans bespro ken worden. 8. De Engelsche regeering is van mee ning dat door het overmaken van de op 15 December vervalllende termijn zoodanig ernstige en vérgaande politieke en finan cieele terugslagen zouden plaats hebben, dat de voorwaarden voor een toekomstige regeling van de kwestie der herziening van de oorlogsschulden zouden verdwijnen. De bezorgdheid voor den bestaanden gevaar lijken toestand zou de aandacht der re geeringen en der volkeren afleiden en dat juist op een oogenblik dat een rustige en systematische oplossing van de wereld problemen noodzakelijk is. 9. De Engelsche regeering verklaart dat de aanwezige goud- en deviezen-reserves ter betaling van 95'/; millioen dollar op 15 December niet toereikend zijn en dat ook de valuta-moeilijkheden zouden blij ven bestaan, indien de betaling in een pondenconto zou geschieden. Er zou slechts een betaling in goud over blijven, waardoor de goudreserves van de Bank of England ernstig zouden moeten worden aangesDroken. 10. Ten slotte spreekt de Engelsche regeering als haar meening uit dat zij genoegzaam bewijsmateriaal heeft gele verd voor de wenschelljkheld van een betalingsuitstel. Mac Donald zal waarschijnlijk, alvorens met de besprekingen aan te vangen, eerst een dagje rust willen houden en dan voor de komst van Von Neurath die in geen geval voor Maandag of Dinsdag m ver band met de regeeringscrlsis zal kunnen verschijnen, nog afzonderlijk met Herriot willen spreken om te trachten dezen tot meer toegevendheid inzake de rechtsge lijkheid te bewegen. In elder geval acht men thans een bijeenkomst van de vijf groote mogendheden vóór de volgende week uitgesloten. DUITSCHLAND. De crisis opgelost, Von Schleicher Duitsch Rijkskanselier - Baden en het concordaat. Gistermiddag had Rijkskanselier Von Papen een bespreking met Rijksweermi- nlster Von Schleicher. Beiden begaven zich om zes uur naar den Rijkspresident, teneinde hem een tusschen tijdsch rapport uit te brengen over den toestand. De beraadslagingen waren tegen half acht gisteravond afgeloopen. Op de stemmingen afgaande kreeg men gisteravond den indruk dat alles weer ln de lucht hing ook wat den persoon be trof van den rijkskanselier die de op dracht zou erlangen. In politieke kringen wordt het niet uit gesloten. dat de beslissing van den Rijks president eerst zal vallen, indien vaststaat welke persoonlijkheden bereid zullen zijn toe te treden tot een kabinet Schleicher, resp. een kabinet Papen Hindenburg zal heden Hugenberg ont vangen. die voor von Papen geporteerd blijft. In de officieele mededeelmgen der DuiUch-Natlonale Volkspartij wordt met betrekking tot de houding welke de partij zal aannemen tegenover een eventueel ka binet Schleicher verklaard dat hier sprake is van een combinatie voor welke positieve feiten ontbreken De D.N.V.P heeft nopens de nieuwe oplossing nog in het geheel geen standount bepaald en heeft er steeds op gewezen, dat zij met het voortbestaan van een kabinet v. Papen dat economisch in tegenstelling met de ondervinding van de laatste maand een duidelijke en unifor me politiek voerde en wat de personen be treft tegen de gemaakte fouten verzekerd, dus na ovreenkomstlge reconstructie, ac- coord zou zijn gegaan en de collectieve demissie van het kabinet steeds onnoodig heeft beschouwd Volgens de Doka! Anzeiger" heeft Adolf Hitler Woensdag uit Weimar een brief ge zonden aan den Rijksoresident welks In houd tot noe toe noch door de persafdee- line van de NaHonaal-Soc'al'stl'Che Partij noch door het Bureau van den Rijkspre sident ls eenubllceerd Vernomen wordt echter dat Adolf Hitler verklaart, dat volgens zijn meening in den politieken toestand geen wijizging is ge- komen, zoodat hij zijn aanwezigheid te j Berlijn op dit oogenblik niet noodig acht. i Hij handhaaft zijn schriftelijk overge brachte voorstellen ten volle. Volgens de opvatting in bevoegde krin gen. staat de brief niet direct in verband met de bemoeiingen van generaal von Schleicher. In Altenburg voerde Hitler het woord voor een vergadering van ongeveer 20.000 personen. Hij zette uiteen dat hij de ge meentepolitiek alleen dan voor vruchtbaar hield, wanneer er een vruchtbare rljkspo- politlek aan voorafging. Velen hebben niet begrepen, waarom hij op 13 Augustus niet in de regeering zitting had genomen. Thans zou men het hoofd schudden, I wanneer hij het wel had gedaan. Het nat. j socialisme is de eenige basis waarop een nieuw rijk kan worden opgebouwd. In gaande op de stakingen in Berlijn en West Duitschland verklaarde hij. dat hij niet voor de staking was. maar wel bezorgd was voor het leven van de arbeiders. De onderhandelingen ln Berlijn hebben alleen ten doel gehad de NS D.AP. in het ongelijk te stellen en hem zelf in een val te lokken. Men moet echter niet gelooven, dat hij in den val loopen zal. Voor dén eerstvolgenden tijd kan niets anders wor den verwacht als de voortzetting van den strijd. Hij zal zijn doel bereiken. Nog he den is hij op ieder oogenblik bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen, maar, wanneer men dat niet wil, is hij ook bereid tot den strijd. Bij de sociaal-politieke onderhandelin gen der laatste dagen heeft voorts het sta kingsprobleem een groote rol gespeeld Ook de met de nationaal-socialisten gevoerde besprekingen hebben voor een groot deel deze kwestie betroffen. Naar men weet heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad tusschen Rijks- weerminister von Schleicher en vertegen woordigers van de A.D.G.B., het Algemeene Duitsche Vakverbond. Op verzoek van den minister heeft Leipart namens het Bonds- bestuur de eischen op schrift gesteld en gemotiveerd in een brief aan von Schlei cher. De voornaamste punten zijn de vol gende 1. De verordening van den Rijksminister van Arbeid van 5 September 1932 moet buiten werking worden gesteld. De bij de verordening van 4 September beschikbaar gestelde som van 700 millioen Mark als premie voor tewerkstelling van arbeiders, moet direct gebruikt worden voor de fi nanciering van openbare werken. Deze etsch wordt in den brief tot in détails toe gelicht Volgens de gegevens van de A.D. G B is de tewerkstelling niet zóó groot dat zij de uitgaven van een dergelijk oremie- bedrag rechtvaardigt. In 943 bedrijven die tevoren 191.669 arbeidskrachten tewerk stelden waren na de verordening van 5 September 42 219 nieuwe arbeidskrachten aangenomen. 2. De verkorting van de arbeidsweek tot 40 uur moet onmiddellijk als maatregel worden uitgevoerd. 3. Het systeem der belasting aldus worden gewijzigd, dat de gebruikt kan worden voor de f- van openbare werken. Thans grootste gedeelte noch in kapitaal koopkracht omgezet. De maatree de A.D.G.B aanbeveelt, zouden 1.25 milliard Mark vrij maken scheppen van werkgelegenheid i veer één millioen werkloozen. geringste infiatiegevaar. 4. De door vroegere verordening gebrachte verslechteringen der soc zekering moeten zoo spoedig mog- gedaan worden gemaakt. Elke aanr rechten en loonen der arbeiders r. terwege blijven, terwijl de collect! tracten onaantastbaar moeten word klci^rd De „Boersenzeitung" begrijpt n men in de kringen rond Hindenb hardnekkig kan vasthouden aan h- natief Papen of von Schleicher. Het gelegen in een wederbenoemen r Papen is eerder grooter dan min worden. Met nadruk vraagt het b het dan niet beter zou zijn naar ee mogelijkheid te zoeken tot een oplo komen. Volgens de „Boerzenkurier" ver! bij de onderhandelingen over de v van een regeering ook de kwest' plaatsvervanging van den rijksp ter sprake is gebracht. Het is opnr aldus het blad, dat Hindenburg zé ning gehouden heeft met een ,,i einde van het presidentschap- dergelijk geval wordt de rijkspresid lereerst door den rijkskanselier ve woordigd. Wanneer in een dergelij de vertegenwoordiger van een par streven naar dictatuur en paar ee partijheerschaDpij duidelijk blij rijkskanselier het opperbevel zou als plaatsvervangend riikspresident, den daaruit groote politieke gevare nen ontstaan. Er is daarom overw men niet uit voorzorg reeds thans e •in het leven moest roeDen. waar' paald wordt, dat, evenals dit bii d' van den eersten rijksoresident gesc de plaatsvervanging van den rii dent geschieden zal door den presid' het rijksgerechlshof. Hedenmiddag om 12 uur berich Wolffbureau oils, dat rijkspresiden Hindenburg Von Schleicher opdracht gegeveii een kabinet te formeeren, di opdracht aanvaardde. Uit het voorgaande zal men zie' overzicht kunnen vormen, hoe het verloop der crisis is geweest terwijl d grammen misschien nog nadere toeli zullen brengen. De permanente commissie van den schen Laudbouwraad heeft zich opnieuw met de handelspolitieke b wing van landbouwproducten be houden en stelde vast, dat „het Rij net zijn vaste en bindende beloff aanzien van de wering van den ov gen buitenlandsche invoer door om de contlngenteerlngsmaatregelen t toe niet ingelost heeft". De permanente commissie wijst dat „de verontwaardiging in alle van den Duitschen landbouw daard* hoogtepunt bereikt heeft" en kondi dat de Duitsche landbouw in zijn scherpe oppositie zal voeren tege Rijkskabinet, dat niet onverwijld zal gaan tot bescherming van het boe* drijf door effectieve bestrijding va" noodige invoeren. De landbouw staat in scherpe op tegenover eiken Rijksminister voor voeding, die zijn intrede in het k niet afhankelijk stelt van de voorafg verzekering der snelle uitvoering maatregelen. Gisteravond is de Badensche L" overgegaan tot de stemming over de kerkelijke verdragen met Rome en d I testanten. Voor stemden slechts de t vaardigden van het Centrum, de V Volkspartij en de Economische P" het geheel 44 afgevaardigden. Tegen den communisten de soc -democrat democraten, de nationaal-socialis Duitsch Nationalen en de Evan? volksdienst. eveneens 44 afgevaar De stem van den president die zi verklaarde heeft den doorslag ge zoodat de concordaten zijn goedgek FRANKRIJK. Herriot blijft in de Kamer overwinnaar. Gisteravond is in de Kamer de kwek Fransch-Amerikaansche schulden deld, met betrekking waartoe de reed afgevaardigde Marin een verzoek ri middellijke behandeling had geda' werd door de regeering bestreden, verklaarde zich bereid op 9 December de Kamer te verschijnen teneinde het de regeering genomen beslwt betreii aanvaarding of weigering ter kea- brengen. Op dit moment der onderb lingen was het echter niet mogelijk storen door openbare debatten. o®> de verklaring van Marin en rj Bouillon, die van meening waren oa besluit van de Kamer inhouden» Frankrijk niet aan Amerika ma?J* wanneer het niet zelf door ail" 50 naren betaald wordt de regeering tegenwoordige onderhandelingen kan steunen en versterken, stelde tegen onmiddellijke debatten de van vertrouwen. De Kamer besloot met 426 te. stemmen de debatten te verd3=eu December. o ZWEDEN. Spionnage. Groot opzien heeft de arrestatie» van een employé van het Sovjet-11 petroleumsyndieaat, Volgens een bericht in de bii» door zijn communistische aalt®". actoord bh d» 1 geworden ambt°naar cparr snionnage oo de vloot en vaartdienst Hij zou meden"p. *r ben. De Zwood?che politie en autoriteiten weieeren nadere gen te verstrekken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2