gemengd nieuws. DOROTHEA WIECK. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 December 1932 Vierde Blad No. 22302 KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. viS MOORD TE ROTTERDAM. jen arrestatie te Amsterdam. -vond is aan boord van een in de amsche haven aankomend stoom- [Miresteerd een ongeveer 30-jarige Lje arrestatie geschiedde door een -ar van den justitioneelen dienst te am met medewerking der Amster- i politie. Zij houdt verband met -rd die op den Schiedamschen Dijk erdam is gepleegd op een vrouw -dachte zeden. PD ONBEWAAKTE OVERWEG. f ld wachter te Maartensdijk gedood. renmiddag ongeveer één uur had onbewaakten overweg bij de Hol- e Hading te Maartensdijk een zeer ongeluk plaats, dat het leven heeft van den 43-jarigen chef-gemeente chter R. Klaassen. De heer Klaas- 'de met zijn motorrijwiel den over- sseeren juist op het moment dat richting Hilversum een sneltrein welke door hem niet werd opge- Ter hoogte van den tweeden wagon de motor tegen den trein op. De heei rd enkele meters meegesleurd en iS. g gedood. De trein kwam ongeveer ter verder tot stilstand. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN- Gisteravond is de heer Leefsma, wijn handelaar te Apeldoorn, door een auto, be stuurd door den hotelhouder Koldewij uit Voorst op den Rijkstraatweg te Voorst aan gereden De man werd tegen een boom ge slingerd en bewusteloos in hotel De Eiken boom" binnengedragen, waar dr. Van Heu- ven een schedelbreuk constateerde. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het R.- K. ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De toestand van den heer L, is zeer ernstig. o MOTORSCHIP BIJ STAVOREN GESTRAND. De reddingboot Hilda van Lemmer heeft te Stavoren binnengebracht de beman ning van het motorschip Margrieta, schip per Bootman- Het schip was op weg van Rotterdam naar Hoogkerk met losse mals, en zit op een der ruggen van het Vrou wenzand. Aan boord bevonden zich 4 per sonen, onder wie een zieke vrouw. AUe; zijn ondergebracht in hotel Schram. Gis terochtend is de motorboot uitgevaren om het schip te lichten. DOODELIJKE VAL. R EEN STATIONSINBRAAK. Zestienhonderd gulden voor pensioenen gestolen. -t station te Maarn hebben gister- inbrekers de brandkast geforceerd lt een geldkistje waarin zich een van ongeveer 1600 gulden bevond e uitbetaling van pensioenen, meege- geld was eerst eergisteravond laat station aangekomen en daarna on- 'jk in de brandkast geplaatst, aar heeft men zich toegang ver door de gewone deur. welke toegang tot het z.g. bagagelokaal. Eenmaal in tagagelokaal zijnde, heeft men een deur te openen om op het bu- tan den chef te komen, waar zich brandkast bevindt. Door een gat in van de brandkast te maken was oud, die met het oog op uitt te beta- btenaarssalarissen en pensioenen (1 voor Maarn vrij groot was (ruim te bereiken. rijks- en gemeente-politie worden eest uitgebreide maatregelen geno- het onderzoek te vergemakkelij- 'et behulp van een politiehond is het op een afstand van ongeveer 150 van af het stationsgebouw langs de lijn een geledigden geldzak en twee veldtrommels terug te vinden. Ver zijn door de politie vingerafdrukken to's genomen. Gistermiddag is de 25-jarige loodgieters knecht A. de Wijze, vader van één kind, bij het verrichten van werkzaamheden aan de Oostkerk te Middelburg uitgegleden en van 25 meter hoogte op de straat geval len. Zijn collega, die in de kerk werkte hoorde een gil, ging kijken en vond de W. met verbrijzeld hoofd op straat liggen, de levensgeesten waren reeds geweken. Enkele weken geleden was de W. getuige van een dergelijk ongeluk van een jeugdig kame raad, die van het dak der Abdijgebouwen viel en nog denzelfden dag aan de gevol gen overleed. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Tusschen Gollnow en Naugard nabij het dorpje Retztow kwam gistermorgen een dienst-auto van de Duitsche Rijksweer, waarin vier personen gezeten waren, ten gevolge van de gladheid van den weg te slippen en reed met groote vaart tegen een boom. De auto werd geheel vernield en de chauffeur een korporaal, werd op slag ge dood. Van de drie overige inzittenden werd een luitenant zwaar gewond naar het zie kenhuis te Naugard overgebracht. WOLKBREUKEN OVER TOSCANE. Het gebied van Toscane is door hevige wolkbreuken geteisterd. Het station van Livorno en een gedeelte van den spoorweg staan geheel onder water, zoodat de trei nen van Rome naar Genua over een ander spoor moeten gaan. Het treinverkeer in het geheele gebied van Toscane heeft groote vertragingen. Ook aan de akkers en de velden is veel schade toegebracht. Ook in de buurt van Cortona staan de velden onder water, daar de rivieren in de Apennijnen buiten hun oevers zijn ge treden. TER DOOD VEROORDEELD. William Ross. de twintigjarige zoon van een vroeger weibekenden jager op grof wild, is gisteren te Nairobi (Br. Oost- Afrika) ter dood veroordeeld wegens moord op twee meisjes. Ross was met zijn twin tigjarige verloofde en een vriendin van haar een autotochtje gaan maken naar den uitgedoofden vulkaan Menengai. Daar zijn later de lijken van beide meisjes gevon den, die doodgeschoten bleken te zijn. VIJF MIJNWERKERS DOOR ONTPLOFFING GEDOOD. Door een hevige ontploffing in de Canadeesche kolenmijn River Herbert werden, naar uit Halifax (Nieuw Schot land) wordt gemeld, vijf personen gedood. De ontploffing is veroorzaakt door het overspringen van vonken van een electro motor. GROOTE TABAKSSMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de politie te Neumunster eenigen tijd geleden een wijdvertakte smokkelaffaire van tabak ontdekt, waarbij een douane-inspecteur als handlanger den smokkelaars behulp zaam was. De organisatrice was een Ham- ourgsche, die door bemiddeling van tabakshandelaars te Aken in Rotterdam tabak kocht en zoowel per automobiel als per trein naar Bremen liet vervoeren. Vandaar werd de tabak naar Hamburg en Neumunster gebracht. De zendingen waren meestal ingeschreven als papier waren, machine-onderdeelen of verf stoffen, en geadresseerd aan een koopman te Bremen De smokkelwaren waren meestal op geraffineerde wijze verborgen. De douane-inspecteur te Neumunster de koopster te Hamburg en nog een aantal bij de smokkelzaak betrokken personen, zijn gearresteerd. De Bremer koopman werd juist gearresteerd toen hij op het punt stond in de vrijhaven van Bremen een zending gesmokkelde tabak in een voor Hamburg bestemde auto over te laden. Sedert zijn arrestatie is hij echter overleden. In totaal zullen ongeveer twin tig personen te Hamburg, Neumunster en Aken als verdacht van medeplichtigheid worden vervolgd. Het proces zal waar schijnlijk pas in het begin van 1933 te Kiel of te Altona plaats vinden. JAPANSCHE MILLIONNAIRS. Onwillekeurig is men geneigd om Ame rika als het land te beschouwen waar de meeste millionnairs wonen. Toch is uit de jongste statistiek van den minister van financiën van Japan gebleken dat er in Japan meer dan 3000 personen zijn wier vermogen een bedrag van 1.500 000 gulden te boven gaat Er zijn 75 personen die meer dan 50.000 000 gulden bezitten. Bann Iwasaka Hisaya de voormalige directeur van een kartel-groep bezit alleen reeds ongeveer 800 millioen gulden. Oo de twee de plaats komt Nezu Kaihiro met 450 mil lioen dan de juwelier Mattori Kintaro die 300 millioen bezit en de bankier Baron Ze- nemon. wiens vermogen op 160 millioen geschat wordt. RECLAME. NOOIT ZONDER HOOFDPIJN. Nu er volkomen vrij van. Een vrouw schrijft ons: „Ik zou iedereen, die aan hoofdpijnen lijdt, willen aanraden om Kruschen Salts te nemen. Voordat ik Kruschen gebruikte, was ik bijna nooit zonder hoofdpijn. Maar sinds ik het nu regelmatig neem heb ik nauwelijks meer hoofdpijn gehad, waar ik uiterst dankbaar voor ben, want hoofdpijnen kunnen iemand zich werkelijk ziek doen voelen. Eiken morgen voor mijn ontbijt neem lk steeds die kleine dosis Kruschen Salts in een glas warm water, en ik voel me nu uitstekend." Mevr. A. E. D. Hoofdpijnen kunnen gewoonlijk worden toegeschreven aan een slechten toestand van de maag en aan een gestadige ophoo ping in het organisme van achtergebleven afval-stoffen, die het bloed vergiftigen en de algeheele gezondheidstoestand bena- deelen. Verdrijf deze giften voorkom dat ze zich ooit weer kunnen vormen en U zult nooit meer eenige last hebben. En dat is de manier, waarop Kruschen Salts verlichting brengt voor hoofdpijnen vlug en blijvend. Kruschen Salts helpt de natuur om uw lichaam volkomen te zuiveren van alle achtergebleven, verstoppende afvalstoffen. Begin morgen direct met „de kleine dage- lijksche dosis" Kruschen Salts. Dan zult U heel gauw hebben afgedaan met al uw hoofdpijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothkers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor een cent per dag. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zeil te ondervinden - op 't oogen- blik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizen den flacons Kruschen verdeeld, die ver pakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen En als U na deze proef niet vol komen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bij den winkelier waar U hem kocht en hij zal U uw f. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van f. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uit verkocht heeft. 1342 HONDERD HONDERDJARIGEN IN HONARIJE. De jongste volkstelling heeft uitgemaakt, dat er in Hongarije precies honderd perso nen zijn van 100 jaar en ouder. n.L 28 mannen en 72 vrouwen- NIEUWE UITGAVEN. KALENDERS. De Ringers Chocoladefabrieken kwamen met een origineele verpakking voor haar bekende margrieten. Op de doos, waarin zich de chocolade bevindt is een maand- kalender voor het Jaar 1933 los bevestigd, voorstellende een margrietenpracht op een frisch blauw fond. De Levensverzekering Maatsch. Utrecho zond ons wederom haar kalender toe voor het jaar 1933. waarin tevens de maand December van dit jaar werd opgenomen. Voorts ontvingen wij de kalender van „De Nederlanden van 1845", waarbij ter herinnering aan de op Woensdag vertrek kende luchtmail naar Ned.-Indië bij lede ren Dinsdag een miniatuur vliegtuigje werd afgebeeld. BOEKEN. Bij de Uitgevers-Maatschappij „Kos mos" te Amsterdam verscheen de derde ongewijzigde druk van het smakelijke werkje „200 Maaltijden", complete menu's en recepten in de natuurlijke kleuren. Voor de Hollandsche keuken bewerkt naar F. Niederspach's „200 diners" door M. J. Krabbe. Bij Scheltens en Giltay te Amsterdam verscheen van de hand van prof. dr. J. G. Sleeswij k een zeer interessant werk over Amerika, dat wij èen ieder die in dit werelddeel belang stelt, zeer ter lezing kunnen aanbevelen. De titel luidt „Van menschen en dingen in Amerika", terwijl 63 bij den tekst aansluitende foto's de waarde van dit boek nog verhoogen. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn verscheen een boek dat tot titel draagt: „Het leven van Jezus". Dit verhaal ver telt de schrijfster, mevr. T. Jager—Meur- sing aan de kinderen en ze doet dit op een wijze, die maakt, dat wij het boek In handen van velen, jong en oud, zouden wenschen. Illustraties in kleurendruk wis selen den tekst af. Het boek is in den handel verkrijgbaar (lng. f.3, geb. f.3 90). Bij H. Meulenhoff verscheeen in „Do Gulden serie" een drietal jongensboeken, goede en goedkoope geschenken voor het a s. St. Nicolaasfeest. Het zijn „Comman dant Padje" door Rein Valkhoff. „Pech vogel" van H. E. Kuylman en Fokko's Vlucht" van Carel Silvius. Banden en il lustraties zijn alle van B. J. Kempers. In linnen is de prijs van deze boeken f. 1.35. Nieuwe uitgaven van Bruna en Zoon te Utrecht zijn: „Het wapen van Sketschley" door Edg. Wallace en „In de greep van het noodlot" door Sydney Morler. L. T. te L. Wendt u tot de directrice van het Leidsche Volkshuis aan de» Apothekersdijk. T/t) JÉ c sr OOPBAAN VAN DOROTHEA WIECK tha Wieck, is een bijzondere schoon- die men gaarne ziet; zij speelde reeds eidene belangrijke rollen: men ziet deze week weer in de reprise van -Chen in Uniform." shet is al lang geleden een klein meisje danspassen in de oze-school te Hellerau. Dit meisje "ker een beroemd danseres geworden als niet door een toevallige kennis- met Paul Apel en mevrouw Moissi einde aan haar danslessen was ge- Gedurende de drie maanden, Dorothea Wieck les nam bij me- Moissi, kwam zij in aanraking met ssor Kutscher, die zóó goed over haar tevreden was. dat hij haar naar Wee- meenam! Haar optreden in Weenen zulk een uitbundig succes, dat Max ardt haar een prachtig contract "d. Maar ook bij Reinhardt hield zij "iet lang uit! De intendant Falken- uit München engageerde Dorothea, ■har aan het Münchener publiek als '■donna voor te stellen. In dezen tijd Je ze voor het eerst met de film ken baar eerste films waren o.a. „Ich hab' Herz in Heidelberg verloren" en Klettermaxe". Daarna kreeg Doro- Wieck een tooneelengagement in tort, waar ze weer groote rollen de. Vooral haar optreden in „Phaea" -Wie werde ich reich und glück- hadden grooten bijval, f zeker zou Dorothea een der groot- uuitsche tooneelspeelsters geworden ze niet net weer voor de film teèngageerd. Carl Froelich gaf haar I ln zijn „Madchen in Uniform". Na- w in deze film gespeeld had, kreeg ~*a van verschillende groote film- «ïemingen prachtige aanbiedingen, "^epteerde het aanbod van de Ufa, „ro1 in „Ein toller Einfall" te ver- II Haar Frankforter theatertijd is nu fd voorbij. De film laat haar thans gelegenheid meer, om 's avonds too- spelen! r" had Dorothea nog eenige moeite nog loopende contracten met de vourgdirecties geannuleerd te krij- 7^r het is haar tenslotte gelukt, wat """bewonderaars waardeeren zullen! J«KfE COOPER MOEILIJK TE REGISSEEREN? S T1"6 wordt aan iederen regisseur Mn met den jongsten Metro Gold- lwr"acteur gewerkt heeft en Har- •u die de regie voerde over de film a feller needs a Friend" (Kinder- °°rdde hierop: „Jackie Cooper «leen een zeer geroutineerde ver tolker van kinderrolleii, maar hij is een volleerd acteur met een talent, dat men bij vele artisten, die reeds meerdere jaren optreden, vergeefs zou zoeken. Een van de voornaamste grondslagen voor Jackie's goede spel is zijn uitstekend geheugen. Hoogst zelden zal hij een gedeelte van zijn dialoog vergeten en haast altijd kent hij precies van te voren de geheele scène, die opgenomen moet wolden. Eens toen wij moeilijkheden hadden met een scène tusschen volwassen acteurs en de dialoog niet wilde kloppen, stond Jackie er bij en luisterde een paar minuten toe. Toen wij even ophielden kwam hij er bij en bleek reeds den geheelen dialoog van buiten te kennen. Natuurlijk zou zijn goede geheugen hem niet veel helpen, als hij ook niet zijn rol kon uitbeelden. In „When a feller needs a Fnend" ge loof ik. dat Jackie een van de moeilijkste uitbeeldingen van zijn jongen loopbaan geeft. Als het kreupele zoontje van al te zorgzame ouders, moet hij een zekere min derwaardigheid voelen, telkens als hij met andere kinderen wil spelen. Dit was niet gemakkelijk voor hem, daar zijn natuur lijke neiging zou zijn, veel en thousiasme te toonen. Op andere momenten was het weer noodig een ongewoon groote inte resse te toonen voor spelletjes, die hem in de film tot nu toe onbekend waren „Jackie heeft evenals alle kinderen mo menten van ongedurigheid en speelsch- heid, maar na een paar repetities kan hij gewoonlijk zijn aandacht weer by zyn werk bepalen. Als in een scène een zeer bijzonder stuk speelgoed of interessante requisieten gebruikt worden, kan hu dik wijls aangespoord worden zijn vuterste best te doen door de belofte, dat hu na de scène hiermede mag spelen. Dit gebeurde ook eens, toen wij buitenopnamen ma"h- ten, waarbij een paardje noodig was- wy gaven Jackie toestemming om tusschen de opnamen het paardje te berijden en het resultaat was, dat deze scène tot de beste van de film behoorde. „Als wij aan Jackie uitleggen, dat een scène zeer belangrijk is, doet hy alles om zijn aandacht te concentreeren. Deze na tuurlijke aanleg tot concentratie, die oy hem reeds op zoo jeugdigen lecftrja aan wezig is, kan hem later tot een uitstekend volwassen acteur maken. „De jongen is een geboren artist en in zijn werk bewijst hij dit. TWEE GROOTSCHE FILMS OP KOMST! De Heerschcrcs van Atlantis d première van deze' magnifieke film weldra in Holland te wachten staat, kuirnen wu eenige bijzonderheden van dezen nieuwen G. V?. Fabst-film mededeelen. In totaal heeft de verfilming van Pierre Benoit's veelgelezen roman de somma van R.M. 1.200000 gekost, dus ongeveer drie kwart millioen Hollandsche guldens. Wan neer men weet, dat de kostprijs van het meerendeel der Duitsche films bijna nooit de 250.000 Mark overschrijdt, dan kan men een klein idéé krijgen hoe kost baar deze Europeesche film is. De groot ste bedragen zijn ditmaal niet verslonden in de Berlijnsche ateliers, doch door de ex peditie die onder leiding van Pabst en drie Fransche hulpregisseurs, onder geleide van een vijftal gidsen gedurende twee maan den alle buitenopnamen in de Sahara hebben gemaakt. Wel zeer typeerend is het opnemen van „De Heerscheres van Atlantis" is, dat Brigitte Helm, Koningin Antinea, in 't geheel niet mee is geweest naar Noord-Afrika, daar zij slechts ver schijnt in de paleis-scènes, waarvoor uit sluitend interieuropnamen noodig waren. Dat de verfilming van Pierre Benoit's Atlantide de Nero Film A. G„ de fabri- kante. geen windeieren heeft gelegd, blijkt uit het feit, dat naar alle landen van de wereld de diverse Fransche, Duitsche en Engelsche versie's zijn verkocht. Het Testament van Dr. Mabuse Meer en meer nadert dit grootsche filmwerk zijn voltooiing- De buitenopnamen zijn reeds beëindigd, terwijl de interieuropnamen in vollen gang zijn. De hoofdrol in deze Mabuse film. die ondertusschen met de vorige, stomme, niets gemeen heeft, wordt wederom vertolkt door den vermaarden Berlijnschen acteur, Rudolf Kleln-Rogge, de man die indertijd met zijn Mabuse creatie zooveel naam gemaakt heeft. Als gewoonlijk heeft Fritz Lang aan een jonge nog geheel onbekende actrice weer de vrouwelijke hoofdrol toebedacht. Ditmaal werd de uitverkorene de charmante Wera Liessem. een lieftallige verschijning met een uitgesproken eigen karakter en een onbetwistbaar talent. De jeune premier is de ook hier te lande zeer bekende Gustav Diessl, die o.a. veel naam gemaakt heeft in de Pabst films Westfront 1918 en De Heerscheres van Atlantis. Het manuscript is van dc hand van Fritz Lang's echtge- noote Thea von Harbou, een zeer intelli gente vrouw, die er bekend voor staat, nog nooit een slecht boek of scenario geschre ven te hebben. Zoo men uit het hierboven staande afleiden kan, zijn alle factoren aanwezig om Het Testament van Dr. Mabuse tot een hoogst interessante film te maken; zij is reeds naar alle landen der aarde verkocht. FILMREQUISIETEN. Vandaag te leveren: 5 ton valsch geld, 32 vliegmachines, een stel valsche dobbel steeenen. 100 bommen, 70 pond apennoten, een electrische tatoueer-machine, 2000 M. dik touw, 6 machinegeweren (luchtvaart type) 1 parachute, 20 zakken zaagsel, 60 flesschen, 6 kokosnoten van rubber en een valsch gebit- Het lijkt op een nachtmerrie van een warenhuis-bediende, maar het is slechts een gedeelte van een dagelijksch lijstje, dat bij de requisieten-afdeeling van de Metro Goldwyn Mayer binnenkomt. Onder requisieten wordt in de film- branche verstaan, alles wat niet onbe Dorothea Wieck, die zulk een belangrijke rol vervult in „Madchen in Uniform", in een harer andere films met Willy Fritsch. weeglijk vastgetimmerd is en daar ver schillende films gelijktijdig opgenomen worden en deze in de meest uiteenloo- pende tijdperken en landen spelen, is het een zeer gemengd collectie, die dagelijks gevraagd wordt. Als een voorbeeld wat voor één film noodig kan zijn, noemen wij hier op de requisieten, die voor de film „The Champ" (Zijn zwaarste strijd) met Jackie Cooper en Wallace Beery gebruikt werden. Een complete eerste hulp bij ongelukken, een boksring, touwen, gongs en masseertafels, Mexikaansch aardewerk, roulette-tafels, mandewerk, flesschen, glazen zadels, paardetuig, revolvers, fietsen, 2 liter na gemaakt bloed, kunstmatige rook enz enz. Voor ,The Cuban Love Song" (Het Cu- baansche Liefdeslied) met Lawrence Tib- bett moest de requisieten-afdeeling zich in verbinding stellen met de „research de partment" (inlichtingendienst) om voor de Cubaansche scènes de juiste artikelen te verkrijgen. Telefonisch werden in Cuba besteld: een groot aantal kokosnoten, kralen, guitaars, aanplakbiljetten enz. In deze film werd tevens een Ford, model 1911, gebruikt, waarvoor men een week lang heel Hollywood afzocht. Voor ..Heil Divers" (Titanen der Lucht), waarin de manoeuvres van de Amerikaan- sche Luchtvaart een groote rol spelen, moest men een complete uitrusting voor een vliegtuig-basis laten aanrukken, w.o. gevechtsvliegtuigen, parachutes, stofbril len. machinegeweren en ammunitie- De Amerikaansche Marine stelde, behalve een vliegtuig-moederschip, drie luchtschepen en een groot aantal vliegtuigen, beschik baar een speciaal geconstrueerd machine geweer, waarin gemonteerd een camera, die door den loop foto's maakt van het doel, waarop gericht wordt gedurende de oefeningen. Voor de nieuwe Greta Garbo-film Susan Lenox moest een kermis met ver schillende tenten opgebouwd worden, voorzien van alles, wat men hier gewoon lijk aantreft. Bij de opnamen is steeds iemand van de requisieten-afdeeling aanwezig, die ge woonlijk „prop-man" genoemd wordt. Deze draagt met zich mee een groote collectie van allerlei kleine artikelen, die voortdu rend noodig kunnen zijn. zooais een ver- bandtrommel. cigaretten. lucifers, spiegel tjes, haarspelen, revolvers, tooneel-kijkers timmer-gereedschappen enz.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13