KING De Ontwapeningsconferentie ementair overzicht binnenland. rechtzaken. ingezonden. VAM ALPHEN BEKENDE MUIFJESLETTERS LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 December 1932 Derde Blad No. 22301 tweede kamer. PEPERMUNT Jaargang WETSONTWERP INZAKE DEN ZOMERTIJD. begin der vergadering deelde de 'r mede, dat ingekomen was een erp van de heeren Van den Heu- Bakker tot afschaffing van den BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. oesten nog eenige stemmingen bebben over posten op de Begroo- Buitenlandsche Zaken, st voor inrichting van een regee- dienst werd met 77 tegen 2 a aangenomen. Tegen stemden de 'ten. t inzake de bijdrage van Nedcr- den Volkenbond werd aange- met 75 tegen 2 stemmen. Ook hier de communisten tegen, tte werd de begrooting zelf met n 2 stemmen goedgekeurd. HET INCIDENT-DE VISSER. Igens heeft de heer De Visser het gevraagd en gekregen voor een lijk feit. Hij betoogde, dat gisteren tvaardig tegen hem is opgetreden. Joekes, die uitriep: .Jullie schie- neer zonder de wet in de hand!" 'iet door den Voorzitter tot de orde De communisten werden be- 'gd van moord, maar daartegen e voorzitter niets. Het spijt mij heer De Visser dat ik mij tegen- 'n heer Ketelaar 't woord „schoelje" ten ontrollen, maar ik protesteer de wijze waarop ik behandeld ben: ■eft mij uitgetart, a gaf de heer Joekes een verdedi- verklaring van zijn interruntie: .ft geen oogenblik bedoeld de hee- Visser en Wijnkoop persoonlijk oord te beschuldigen, oorzitter vermaande de leden om in at toch nimmer te scherpe woor- gebruiken. BEGROOTING VAN BINNENLANDSOHE ZAKEN. na zette de Kamer de behandeling ran de begrooting van Binnenland aken (afdeeling Binnenlandsch Be- ij zijn nog eenige punten ter gebracht. Zoo pleitte de heer J. ter voor de annexatie van kleine ge- n bij Rotterdam, waartegen echter Braat zich verzette: laatstge- e kwam ook op tegen de voorge- wijziging der Kieswet. Verder een nden-pieidooi van mei. Katz en een ten gunste van de binnenschiopers heer De Boer. De heer De Visser evenzeer ten gunste van de binnen- rs gesproken en heeft ontkend, dat tmmisten bii de ODening der Staten het Staatshoofd zouden hebben Bgd. werd een lange reeks van onder bij deze afdeeling aangeroerd, het antwoord des Ministers stippen n dat de wiiziging der Begrafenis- et geheele kabinet betreft, doch dat zaak nog niet onder het oog heeft dat de Regeering haar aandacht aan noodlijdende gemeenten: dat de annexaties elk eeval op zich- oet worden bezien (een voorstel in de inlijving van Voorburg en Riis- eeft de Regeering nog niet bereikt) ke de binnenschippers maatrege- den getroffen: dat de trekhonden- nauwkeurig wordt toegepast, maar in deze zaak niet moet overdrijven burgerwacht en vrijwillige land- in deze moeilijke Widen niet genvst n worden. Natuurlijk verdedigde de :r ook verschillende burgemeesters- Dingen. zooals ieder jaar. oost voor vrijwillige burgerwachten aenomen, met aanteekening dat de "1- en de vrijzinnig-democraten er ziin. belangen der noodlijdende gemeen- jn in het vervolg der discussie nog- door verschillende sprekers be en opnieuw verzekerde de Minister, Jj „de bijzondere zorg" der Regeering ~.n. Ook is opnieuw ter sprake ge- de zaak der krankzinnigenverple- en de Minister beloofde, dat. wat de der verpleging betrof, nauwkeurig op 'langen der verpleegden zal worden heer Van der Heide heeft hierbij ter gebracht het geval van een iongen mzaterwoude. die. van inbraak ver- J. is overgebracht naar een gesticht 'lo. In Riinzaterwoude is door dit ge- onrust ontstaan. De Minister heeft W dit geval te zullen onderzoeken, heer Kupers heeft gewezen oo den toestand van werklooze Nederland- jn Duitschland: hii vroeg voor hen ring van een steunregelin". De Mi- aetwooi-dde. dat er omtrent dit 'i wordt onderzocht, en voortzetting. HAGENAAR RECLAME heerlijke, opwekkende "genschappen van het edele naiuurproduct en onder controle „*r' laboratorium: Dr. van 2Roos Harmens, A'dam. i. DUBBELE BELASTING-AANSLAGEN. Een voorziening zal worden voorgesteld. Op de vragen van mej. Westerman be treflende het nemen van maatregelen ter voorkoming van dubbele belastingaansla gen over het tijdvak 1 Januari—1 Mei 1933 van in Nederland wonende personen, die inkomen genieten uit een der voor de' Ne- derlandsch-Indische landsdienaren en lo cale ambtenaren Ingestelde pensioen- en weduwen- en weezenfondsen in verband met de inwerkingtreding op 1 Januari 1933 m Nederlandsch-Indiè der herziene or donnantie op de Inkomstenbelasting, heeft Minister de Geer geantwoord: In herinnering moge worden gebracht, dat de inkomstenbelasting als regel gehe- I ven wordt naar den toestand bij den aan vang van het belastingjaar, ot, in geval van vestiging hier te lande, naar den toe stand tijdens de vestiging. Dit stelsel geldt ook ten aanzien van de vraag of aan spraak bestaat op aftrek ter voorkoming van dubbele belasting, zoodat geen reke ning pleegt te worden gehouden met dub bele belasting, welke in den loop van het belastingjaar ontstaat. Toen dan ook bijvoorbeeld een tiental jarên geleden Nederlandsch-Indië een aanvang met het heffen van inkomsten belasting van uitwonende grondbezitters maakte, en daardoor 'n gelijke figuur ont stond als in deze vragen wordt bedoeld, is van een bijzondere voorziening ter zake geen sprake geweest. Intusschen is de ondergeteekende, in aanmerking nemende, dat het Indische pensioen, wachtgeld of verlof traktement voor de genieters van zulke inkomsten veeial het geheele inkomen uitmaakt, ge neigd in het onderhavige geval een afwij king van het voormelde beginsel niet on billijk te achten. Daar het bestaande art- 99 der Wet op de Inkomstenbelasting een ontheffing als beoogd, niet toelaat, zal bij nota van Wijziging op de aanhangige her ziening der nota van Wijziging op de aan hangige herziening der inkomstenbelas ting de vereischte voorziening worden voorgesteld. DE SMOKKELARIJ VAN WAPENS. Vragen van het tweede Kamerlid Albarda. Het tweede Kamerlid AJbarda heeft den minister van justitie de volgende vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk wapens, ver moedelijk van Belgische en van Spaansche herkomst, uit Nederland naar Duitsch land worden uitgevoerd, zonder dat daar bij aan de door de wet voorgeschreven for maliteiten wordt voldaan? 2. Is het den minister bekend, dat die wapens, welke vermoedelijk voor particu liere gewapende corpsen in Duitschland bestemd zijn, op verschillende plaatsen, voornamelijk In Limburg, opgeslagen zijn geweest en dat zich daar nog belangrijke wapenvoorraden moeten bevinden? 3. Acht de minister het niet noodig, dat het toezicht op den invoer van wapens aanmerkelijk wordt verscherpt, opdat zoo veel mogelijk worde verhinderd, dat hier te lande in het geheim voorraden worden gevormd, voor den smokkelhandel be stemd? 4. Acht de minister niet bijzondere maat regelen noodig ten einde de in Limburg en elders in Nederland aanwezige wapenvoor raden op te SDoren en den uitvoer daar van te verhinderen? 5 Wil de minister zich met zijn ambtge noot van financiën over de noodige bij zondere maatregelen verstaan? INITIATIEF VOORSTEL AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Van den Heuvel en Bakker tot intrekking van de wet op den zomertijd. l»7 KOSTGANGERS BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Eenige wijzigingen aangebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle inspecties voor de werkver schaffing een rondschrijven gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: Tot nu geldt de bepaling, dat bona fide kostgangers van 30 jaar en ouder, om de week bij de werkverschaffing worden ge plaatst, terwijl bovendien is bepaald, dat in gemeenten, alwaar een van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling bestaat, in dien in voldoende mate werk kan worden verschaft, ook kostgangers van 21 jaar en ouder kunnen worden geplaatst, voorzoo ver deze kostgangers althans overeenkom stig de bepalingen der steunregeling, ge- steund worden. De wenschelijkheid is gebleken, om zoo wel ten aanzien van den leeftijd als van den duur der tewerkstelling, eenige wijzi- I gingen aan te brengen. Voortaan zullen j kostgangers gedurende een periode van 5 I weken, drie weken bij de werkverschaffing mogen worden geplaatst, met inachtne ming van de volgende bepalingen: Onder kostgangers worden verstaan on- gehuwden. die niet bij hun ouders in wonen. Van de kostgangers zijn van tewerkstel ling uitgesloten: le. Zij. die jonger zijn dan 21 jaar, met uitzondering van diegenen, wier ouders overleden zijn: (personen beneden 18 jaar worden nimmer geplaatst); 2e. Zij. die 21 jaar of ouder zijn en wier ouders in de plaats van inwoning of aan grenzende gemeenten woonachtig zijn ten zij de betrokkene reeds langer dan een jaar niet bij zijn ouders inwoont; 3e. Zij, die zich tijdens hun werkloosheid in de gemeente waar zij plaatsing bij de werkverschaffing verzoeken, hebben ge vestigd, of tijdens de werkloosheid kost gangers geworden zijn, tenzij dit een ge volg mocht zijn van het overlijden van de ouders van den betrokkene. Voor de twee wekffh van de periode van vijf weken, waarin geen plaatsing bij de werkverschaffing plaats vindt mag, geen steun, in welken vorm ook. worden ge- gegeven Kostgangers die inkomsten ver zwijgen. zullen van plaatsing wordep uit gesloten. DE OPHEFFING VAN ZONDAGSSLI ITING OP 4 DECEMBER IN SOMMIGE GEMEENTEN. Door den heer Smeenk zijn aan den minister van Economische Zaken en Ar beid de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat som mige gemeenteraden, op grond van artikel 9. lid 3, van de Winkelsluitingswet, beslui ten tot opheffing van het Zondagsregime voor alle winkels, bijv op Zondag 4 De cember a.s.? Is de minister niet van oordeel, dat op deze wijze aan artikel 9, lid 3, van de be doelde wet een toepassing wordt gegeven, die in strijd is met letter en geest van het desbetreffende artikel? Acht de minister, bij toestemmende be antwoording van de tweede vraag, termen aanwezig om dergelijke raadsbesluiten ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen'.' COMMISSIE VOOR HET MUNTWEZEN Bij Kon besluit is benoemd voor den tijd van 3 jaren in de Commissie voor het Muntwezen: tot lid en voorzitter: de heer dr. E. Cohen, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; tot lid en secre taris: de heer dr. P. van Romburgh, oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; tot lid: de heer mr. dr- C. A. Ver rijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. BEZUINIGING OP DE KEURINGS DIENSTEN. Geen maatregelen, dan na inlichtingen aan de Tweede Kamer De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij, tot zijn leedwezen, nog niet zijn plannen kan uiteen zetten inzake de ver mindering van uitgaven wegens de uitvoe ring van de Warenwet. Het overleg, dat de minister in2ake deze aangelegenheid heeft geopend met den Nijverheidsraad en den Mlddenstandsraad is nog niet geëindigd. Deze lichamen heb ben schriftelijk advies uitgebracht, maar op grond van die adviezen acht de minis ter een nadere bespreking van het onder werp tusschen afgevaardigden van die raden en de inspectie van de Warenwet noodig. Deze conferentie zal zeer spoedig worden bijeengeroepen. Geen enkele maatregel inzake de ver mindering van uitgaven, wegens de uit voering van de Warenwet zal worden ge nomen, dan nadat de minister de Kamer volledig ter zake zal hebben ingelicht NEDERL. VEREENIGING VAN HANDELSAGENTEN. De Ned. vereenlging van handelsagenten heeft onder leiding van haar voorzitter, den heer B. Adler haar jaarvergadering, gehouden. Deze wees in zijn openings woord op de vele moeilijkheden, die het afgeloopen jaar den handelsagenten heeft gebracht, vooral door de contingenteering van den invoer. De wnd. secretaris, de heer F. J. ten Berge, constateerde in zijn jaarverslag een aanzienlijken vooruitgang in het leden tal. Nadat de penningmeester, de heer J- Samson, zijn jaarverslag had uitgebracht, waren de bestuursverkiezingen aan de orde. In de vier bestaande vacatures werd voorzien door verkiezing van de heeren Joh. Bücker, S. Kool. P. A. Selles en C. Worp. De heer H. J- van der Borg, die gedurende 20 jaren bestuurslid Is geweest en meende thans voor een jongere kracht te moeten plaats maken, werd op voorstel van het bestuur en met groote instemming der ver gadering tot eerelid benoemd. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 60 jaar is naar het Vad. meldt, dr C. M. Mol, arts voor longziekten en tuberculose, te Den Haag overleden. Dr. Mol heeft zich in zijn loopbaan bij zonder verdienstelijk gemaakt als direc teur-geneesheer van de Sophia-stichting te Scheveningen. Ruim 27 jaar heeft hÜ deze functie bekleed en de hulde, die hem twee jaar geleden bij de herdenking van zijn 25-Jarlge werkzaamheid is gebracht, bewees hoe zijn toewijding en kunde wer den gewaardeerd. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau DE POSTVLUCHTEN. De „Havik" is heden te 7.47 uur van Amsterdam naar Bandoeng vertrokken. Aan boord bevinden zich vier passagiers van wie twee voor Batavia, een voor Rome en een voor Alcorstar Het toestel heeft 267.480 K G. post. 42 '10 K.G. pakketpost en 42,830 K.G. lading aan boord. De be manning bestaat uit de heeren K. D Par- mentier, le bestuurder, H. Brinkhuis, 2e bestuurder, B. Prins, werktuigkundige en C. van BruggeO; radio-telegrafist. VERDUISTERING VAN f. 200 Voor den Haagschen Politierechter stond terecht A. L. de Br. uit Zoeterwoude (Hooge Rijndijk i wien ten laste is gelegd verduistering van f. 200. Verdachte zou nl. omstreeks Januari j.l. van een zekeren de W„ uit Wassenaar een auto hebben ge kocht. Hierna kreeg de Br. van getuige de W. opdracht om voor hem een auto te ver- koopen voor f. 200. De verkoop geschied de uitstekend. Het door verdachte ontvangen bedrag van f. 200 voor de ver kochte auto heeft hij nimmer aan de W. afgedragen en dit ten eigen bate gebruikt. De Officier van Justitie mr. Knuttel eischte tegen verdachte 4 maanden gevan genisstraf. De Politierechter veroordeelde verdachte tot 2 ie aandos gevangenisstraf. x Aan den vooravond van Duitschland's terugkeer? - De voorbe reidende besprekingen van Sir John Simon, Norman Davis en baron Aloisi metVon Neurath eenerzijds en Paul Boncour anderzijds. GENEVE, 28 November 1932. De Japansche misdragingen in Mands- joerije hebben althans dit eene nuttige ge volg met zich gebracht; dat de ministers der groote mogendheden daardoor juist op een tijdstip, waarop aan gemeenschap pelijke besprekingen van deze machtheb- benden groote behoefte bestaat, verschil lende malen gelijktijdig te Genève aanwe zig zijn en dus in de gelegenheid zijn hier met elkander van gedachten te wisselen ook over andere onderwerpen als dat, waarvoor zij zoogenaamd de reis naar Genève aanvaard hebben! Beg:n October zijn Hemot en von Neu rath hier enkele dagen tijdens de Volken- bondsvergadering gelijktijdig aanwezig' geweest. Men had aan een ontmoeting dezer twee ministers, die in Jurü cn Juli drie weken lang vriendschappelijk met elkander te Lausanne hadden samenge werkt. groote verwachtingen ten aanzien van Duitschland's terugkeer naar de Ont wapeningsconferentie vastgeknoopt. Helaas gaven beiden de voorkeur eraan verstoppertje te spelen en elkander in het geheel niet te ontmoeten, waarbij achter af natuurlijk beiden den ander verweten, dat juist hij zich al te goed verstopt had en daardoor niet. gevonden kon worden! Sinds October is er een belangrijke toe nadering tusschen de Fransche en Duit- sche standpunten in het ontwapenings- vraagstuk te bespeuren geweest. Het nieuwe Fransche plan erkende de onver mijdelijkheid van een wijziging der mili taire bepalingen van het verdrag van Ver sailles en deed een belangrijke schrede in de richting van de door Duitschland ge- eischte gelijkheid van recht door voor te stellen, dat de legers der Europeesche vastelandsmogendheden alle op gelijke wijze georganiseerd zouden zijn en dat met betrekking tot het oorlogsmateriaal een progressieve unificatie zou worden nage streefd. Doordat de Duitsche regeering officieus te verstaan gaf, dat het Fransche plan als een grondslag van discussie voor de verdere besprekingen ter Ontwapenings conferentie zou kunnen dienen, deed ook Duitschland een beweging van toenade ring. ook al voegden de Duitschers aan de welwillende beoordeeling van de kernge dachten van het Fransche plan toe, dat te voren nog een duidelijker erkenning van het beginsel der Duitsche gelijkge rechtigdheid noodzakelijk zou zijn. Hadden aldus de Fraivsche en Duitsche regeeringen beide getoond, dat zij beiden wel de Ontwapeningsconferentie over de tegenwoordige moeilijkheden zouden wil len heenhclpen het oogenblik voor een bemiddelend optreden der anderen scheen nu te zijn aangebroken De groote rede voering van Sir John Simon in het Bureau der Ontwapeningsconferentie had dan ook dit doel. Hij hoopte door een ondubbel zinnige erkenning van het beginsel der Duitsche rechtsgelijkheid de Duitschers tevreden te stellen en aan den anderen kant de Franschen gerust te stellen, door dat hij onder zijn principieele aanbeve lingen tevens deze opnam, dat de Euro peesche mogendheden allen een plechtige verklaring zouden afleggen, dat zij nim mer door geweld, onder welken vorm dan ook. de oplossing van een geschil met ccn anderen staat zouden nastreven. Welis waar had het Pact van Kellogg den staten reeds de verplichting opgelegd zich van iedere daad van oorlog te onthouden. Doch de gebeurtenissen in Mandsjoerije hadden helaas geleerd, dat een staat tot daden van geweld zijn toevlucht kan nemen, zonder daaraan den naam van oorlog te geven Een versterking van het Pact van Kellogg in dien zin, dat de staten niet slechts van ieder recht op oorlog, doch ook van ieder recht op aanwending van ge weld, in welken vorm dan ook. zouden af stand doen. was dus zoo gek nog niet. Bovendien zou Frankrijk op deze wijze van de nieuwe nationalistische regeering in Duitschland een uitdrukkelijke beves tiging van Stresemann's beloften verkrij gen. dat Duitschland slechts langs vreed- zamen weg naar grenswijzigingen in het Oosten zal streven! De aan het Chineeech-Japansche ge schil gewijde zitting van den Volkenbonds raad bood aan Sir John Simon nu een prachtgelegenheid, om te trachten Duitschland en Frankrijk tot elkander te brengen op den grondslag van zijn be kende rede in het Bureau der Conferentie. In de eerste plaats zorgde Sir John na tuurlijk voor een eenheidsfront der drie groote mogendheden, die het bemiddelend werk zouden ondernemen: Engeland, Italië, de Vereenigde Staten van Amerika. Het kostte Sir John weinig moeite baron Aloisi en Norman Davis tot gemeenschap pelijke bemiddelingspogingen op den grondslag van zijn rede te bewegen. Hier na hebben deze drie staatslieden geen moeiten gespaard, om von Neurath en Paul Boncour eveneens tot de aanneming van Simon's voorstellen als grondslag voor de verdere besprekingen in de Ontwape ningsconferentie te bewegen. Het gelukte den bemiddelaars een ver klaring van Von Neurath te verkrijgen, dat Duitschland weder aan de werkzaam heden der Ontwapeningsconferentie zou deelnemen, wanneer de Fransche regee ring haar principieele instemming met Sir- John Simon's rede zou uitspreken, zooals Amerika en Italië reeds gedaan hadden. Ook al hadden de Duitschers in verschil lende opzichten bezwaren tegen Simon's voorstellen inzake de practlsche toepassing van het beginsel der rechtsgelijkheid, zrj waren bereid de discussie daarover op nor male wijze op de Ontwapeningsconferentie zelf te voeren, mits Frankrijk het beginsel der rechtsgelijkheid even onomwonden er kennen zou, als Sir John Simon had ge daan. Hela'as gelukte het den bemiddelaars niet Paul Boncour tot deze principieele aanvaarding van Sir John Simon's stel lingen en aanbevelingen te bewegen. De Fransche regeering wilde zich over den Duitschen gelijkgerechtlgdheids-elsch slechts uitspreken, indien de Duitschers gelijktijdig de Fransche velllgheidsvoor- stellen van het nieuwe Fransche plan- Herriot-Boncour in beginsel aanvaarden zouden. Von Neurath daarentegen wilde zich over de Fransche veiligheidseischen eerst uitspreken, indien de Franschen te voren het rechtmatige van Duitschland's rechtsgelijkheidseisch erkend hadden! Zoo leden de bemiddelingspogingen van Amerika. Engeland en Italië tijdens deze zitting van den Volkenbond wederom schipbreuk. Doch één troost bleef ons en hun: de onverzoenlijkheid van Japan be woog den Raad van toch tot mislukking gedoemde bemiddelingspogingen in het Chineesch-Japansche geschil af te zien en de zaak onmiddellijk in handen der alge- meene Volkenbondsvergadering te stel len. die op 5 December reeds zal bijeen komen. Wederom zal von Neurath, die voor ontwapeningsbesprekingen niet naar Genève mag. noch wil reizen, dan in de Volkenbondsstad komen te vertoeven- Nieuwe gelegenheid dus tot een Fransch- Duitsch overleg. En de bemiddelaars slaagde ten slotte erin von Neurath en Herriot ertoe te bewegen dan niet langer verstoppertje te spelen, doch eindelijk eens in gezelschap van Simon, Aloisi en Norman Davis met elkander te overleggen of niet toch nog een grondslag gevonden kan worden, die Duitschland's terugkeer naar de Ontwapeningsconferentie moge lijk zal maken. Een officieele „conferentie" zal de be spreking tusschen de „Groote Vijf" nog niet mogen heeten, was de eisch van Frankrijk en Duitschland. Het zal slechts een „bij eenkomst" zijn, was de door Herriot en von Neurath gestelde voorwaarde! Doch de bemiddelaars hebben desniettemin de hoop, dat, wanneer deze beiden maar eenmaal in het bijzijn van drie eendrach tige bemiddelaars met elkander aan het praten gaan, dan wel een oplossing zal gevonden worden, waardoor de hoop ver wezenlijkt zal worden, die thans in Vol kenbondskringen leeft: dat wij aan den vooravond van Duitschland's terugkeer naar de Ontwapeningsconferentie staan! (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. 't Zal de negende maal zijn, dat straks, van 10 December tot 9 Januari, de verkoop van weldadigheldspostzegels en prentbrief kaarten zal plaats hebben. 't Publiek weet 't nu reeds wel, dat de bedeelde zegels en kaarten verkocht wor den om langs dien weg gelden bijeen te brengen voor het misdeelde kind. 't Gaat om 't blinde, doove. idiote kind, om de kin deren. die in welk opzicht, dikwijls ook ten gevolge der verwaarloozmg door de ouders, bij andere kinderen achterstaan. 'tGaat ook om de weezen en de veriatenen. Allerlei vereenigingen en stichtingen van alle gezindten hebben zich 't lot van deze kinderen aangetrokken. Dit werk der barmhartigheid eischt millioenen. Ook de staat subsidieert hier maar ook moet er thans van overheidswege bezuinigd wor den Men begrijpt, dat het particulier initia tief nu des te meer in actie komen moet. Als de vereeniginRen hun arbeid moesten staken dan zou dit tea schade zijn van kind en maatschappij beide. 't Gaat ook hier om de vraag hoe wij reageeren op 't geen thans over de wereld heenvaart. Wij kunnen bij de pakken gaan neerzitten. Wij kunnen ook met verdub belde kracht aanpakken. Dit laatste hopen we, dat velen met ons willen doen. We moeten niet moedeloos worden. Als 5,,h<m «toeten we alles aanwenden, om 't leed zooveel mogelijk voor elkander te verzachten. Dat kan als we allen hier medehelpen. Dat kan als ieder, die van 10 December tot 9 Januari brieven verzendt, deze voorziet van een weldadigheidspostzegel of als velen zich een pakje van de aardige prentbriefkaar ten aanschaffen. Wij zullen h9t zeer oo Drits stellen, als u geachte Redactie, ons nog eens in de ge.egenheld stellen wilt. een enkel woord te mogen plaatsen, voordat de verkoop be gint terwijl wij dan tevens bekend zullen maken de namen der leden van het Comité Lelden en Omgev.nt namens 't welk wij nu reeds de eer hebben te teekenen. DS JOH W GROOT ENZERINK. V oorzltt 6r C. SMITSDE WIT Secretaresse Rapenburg 82. Leiden 30 November 1932 RECLAME. IJ.WK KTRAKKLItl.l MEUWE H1.JX «2 TELEFOON 78 DE PRIJZEN ONZER Z.IJX ItKEAMaHI.IK VERMINDERD 55 CENTS PER STUK 71!) M en W 70 ets., J 45 ets. BANKETLETTERS f. 1.25 per pond.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9