DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 30 November UIT DE OMSTREKEN. Steunt met Uw gave het Leidsch Crisis-Com lil! AALSMEER. Chr. Hlst. Kiesvereeniging. In de gehouden vergadering der Chr. Hist. Kiesvereeniging werden alle aftre dende bestuursleden, nJ. de heeren B. Brocckmans, G. van Dlllewljn en C. J. Braber, herkozen. Lichtstoet Winkelweek. Ter gelegenheid der Winkelweek werd te Aalsmeer Oost een 1 cht t e -optocht ge houden. welke veel belangstelling trek In totaal waren er 25 deelnemers. Gemarchee.d werd in een gedeelte van het Oosteinde, waarbij Aalsmeers Harmonie" medewer king verleende. BENTHUIZEN. Bij de gehouden verkiezing der ouder lingen en diakenen der Ned. Herv. Kerk werd herkozen tot ouderling de heer C. Havenaar. HAARLEMMERMEER. Veel animo! Dat er voor de vanwege de afdeeling Haarlemmermeer eo. van dei Nederiand- schen Protes antenb nd op erichte Jeugd- vereenlglng veel animo bestaa', moge vel hieruit blijken dat er reeds 60 leden tot deze vereeniging zijn toegetreden. Crisis-Comité. Het crisis-comité in Haarlemmermeer, dat door gebrek aan geldmiddelen gedurende de zomermaanden zijn werkzaamheden grootendeels heelt moe.en stopzetien zal binnenkort zijn taak weer opvatten, die in den komenden winter niet gemakkelijk zal zijn. De voorbereidingen voor de crisis-collecte zijn In vollen gang en weldra zullen de dames en heeren, die ln het comité zitting hebben of tijdelijk hun hulp hebben aan geboden, een beroep op den onmisbaren steun en de algemeene medewerking der ingezetenen doen. Gevonden. Op den IJweg in Haarlemmermeer werd door een arbeider een rijwiel gevonden, waarvan de eigenaar tot heden niet is komen opdagen. Of deze fiets van een auto of van een wagen is gevallen of door een „zwijntjes jager" In zijn vlucht is achtergelaten, zal misschien nog wel tot klaarheid worden gebracht De bieten campagne. Nu het vervoer van bieten per vaartuig als geëindigd kan worden beschouwd, wordt de stand van het water in dezen polder cp laag winterpeil gebracht. We vernamen dat gisteren de laatste met bleten beladen vaartuigen de Schutsluis bij Aalsmeer ge passeerd zijn. Voor zoover nu hier en daar nog bieten te rooien zijn, worden deze por vrachtauto naar de fabriek vervoerd. Men lette op! Bij een drietal landbouwers is aan den Hoofdweg een bezoek op het erf gebracht en zijn konijnen, kippen en eenden ontvreemd. Bij twes andere bewoners in die omgeving hebben de dieven door foroeering van een deur getracht zich toegang tot de woning te verschaffen, doch ze werden door het geblaf van een hond in hun werk gestoord. Men zij op zijn hoedel De nieuwe ijsbaan. Het bestuur van de IJsclub „Hoofddorp" heelt reeds voorbereidende maatregelen genomen om de nieuwe ijsbaan zoodra de vorst haar intrede doet voor het beoogde doel geschikt te kunnen maken. Teneinde de flinke oppervlakte des te spoediger uit het ongedempt gebleven ge deelte Kruisvaart te kunnen laten vol- loopen, ligt het in de bedoeling daartoe een grootere pomp in werking te doen stellen dan het vorige winterseizoen het geval was. o KATWTTK. Opbrengst collecte Crisis-Comité. De op 28 November 1.1. ten behoeve van liet Crisis-Comité gehouden collecte heeft opgebracht f. 10:0.7! i/j. Aan de ijverige coUectrioes en collec tanten komt een woord van hulde en dank ten volle toe! KATWIJK AAN DEN RITN. Aanbesteding. De uitslag der door B. en W. gehouden aanbesteding van de restauratie der toren bij de Ned. Herv. Kerk alhier was, dat van de 10 inschrijvers de laatste was de heer P. v. d. Bijl, Jan Tooropstiaat Katwijk aan Zee: In zink f.595 en in lood voor f. 7U0. De hoogste inschrijver was de heer H. N. van Leeuwen te Katwijk aan Zee: :ln zink voor f978, in lood f. 1079.90. De gunning is aangehouden. KATWIJK AAN ZEE. De heer G. Hollander, die ongeveer 2'/e jaar bedrijfsleider van de Coöperatieve verhruiksvereeniging „Helpt Elkander' al hier was, is met ingang van 1 Januari 1933 als zoodanig benoemd aan de Coöpe ratie „de Eendracht" te Velzenoord. De heer Jac. Durieux heeft den wensch te kennen gegeven, dat hij voor een her stemming voor notabel in de Herv. Kerk niet in aanmerking wil komen. LISSE. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje." De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield de eerste openbare vergade ring, Dr. Th. Ruys Jr.. voorzitter, liet bij den aanvang zingen uit den Morgenzang, waarna gelezen werd Psalm 96. Na eenlge mededeellngen werd het woord gegeven aan den spreker, den heef R. A den Ouden, verbonden aan het Kuy- perhuis te 's-Gravenhage. De heer den Ouden ving zijn rede aan, met voor te lezen enkele verzen uit het 2e boek van Samuel, waarin melding wordt gemaakt van Absalom politiek ten op zichte van de rechtspraak. Hij trachtte het volk door schoon schijnende woorden op zijn hand te krijgen. Zoo zijn er ln onze dagen ook vele Absa- lom-figuren ln politiek opzicht, welke in dezen economischen nood speculeeren met politieke bedoelingen; men tracht vat te krijgen op het volk, terwijl de door hun voorgestelde wenschen nooit ln vervulling gaan. Vooral de plattelandsbevolking en boerenstand tracht men te beïnvloeden. Aan de hand van feiten toonde spr. te dezen opzichte de tweeslachtige houding aan van de S. D. A. P. Tegenover de Absalom-polltle stellen de antirevolutionairen drie goede beginselen, n.l. lo. dat wij erkennen moeten dat het stoffelijk welvaren uit het hoogste is. Al lereerst moeten wij het Koninkrijk Gods zoeken; 2o. wij mogen niet ln revolutio naire opstandigheid onze belangen bevre digd zien worden; ten 3e wij mogen zelf nooit bij de pakken neerzitten, doch heb ben te streven naar verbetering. Niet op de Regeering mogen wij gaan steunen en van haar alles verwachten. Snr. toonde vervolgens aan dat organi satie, ook van de boeren noodlg is. Een goed gebruik va nmacht is volgens de Schrift geoorloofd. In dezen tijd is dubbele genade noodig om staande te blijven in de goede begin selen. WIJ hebben ten plicht om de wan kelenden in onzen tijd te steunen en vast te houden. Duidelijk liet spreker zien dat de regee ring niet zoo achteloos is, als door de Ab- salom-figuren wordt voorgesteld. De re geering tracht, aldus spr., de belangen van de bevolking te behartigen, waarbij zij zich voor vele moeilijkheden geplaatst ziet. Spr. waarschuwde tegen navolging der Absalom-figuren. Na deze rede werd een gedachtenwisse- ling gehouden, waarbij spr. vele punten nader belichtte. Kolentocslag. Door de Gem. Arbeidsbeurs zijn 140 bonnen afgegeven voor brandstof, ter waarde van f 1. Alleen zij die steuntrekkend zijn, komen hiervoor in aanmerking. In de af reloopen week werden ««der- om 240 pakjes boter verstrekt 11 ct. per Vs pond. Hiervoor kwamen in aan merking 33 gezinnen. NOORDWITK Om advies. Naar wij vernemen hebben B. en W. bet vcorstel van het raadslid den heer G. H. Krau om in onze gemeente in te voeren het van gemeentewege verstrekken van voeding en kieeding aan schoolgaande kin deren om advies gesteld in handen van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De werkloosheid. Het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschre ven werkloozen bedraagt thans reëds 514, waarvan er 114 zijn te werk gesteld bü de gemeen e'ijke werkverschaffing. Van de overige 400 zijn er 164 landarbeiders, 103 bouwvakarte d.rs, 1 s rartmaker, 1 behan ger, 57 vissoers, 29 losse arbeiders, 4 chauffeurs. 1 loodgieter. 2 letterzetters, en 39 jongens. Aanrijding. In de Zeestraat, alhier werd het 4-jarig zoontje van den heer Sch. te Noordwijk aan Zee door een vrachtauto, bestuurd door den heer G. te Katwijk, aangereden, tengevolge waarvan het kind een nogal belangrijke wonde boven het rechteroog en eenige schaafwondjes aan het rech terbeen bekwaam. Dr. Niekerk verleende geneeskundige hulp. Volgens verklaring van getuigen treft den bestuurder der vrachtauto geen schuld, doch is de oor zaak der aanrijding te wijten aan de onoplettendheid van het kind, dat plot seling van achter een met twee paarden bespannen wagen den weg overliep. De heer P. alhier deed bij de politie aangifte van den diefstal van een 20-tal Savoye-kolen van zijn land. gelegen aan den Boerenburgerweg. Gevonden voorwerpen: een zwart dek van een auto. Chinamat, portem. met geld, gekleurde sjaal, rcenkrans, sleuteltje, rozenkrans, klein hondje- In'ich'ingen over bovenstaande voorwerpen uits'ui end des Woensdags en Zaterdags van 12—1 uur n.m. ten politiebureele te Noordwijk Binnen. Voor de noodlijdende kleine kweekers. De gemeenteraad zal vóór 1933 voor stellen om f. 16 030 uit te trekken voor de noodlijdende kleine kweekers, die ten gevolge van de slechte uitkomsten van het bedrijf in het afgeloopen seizoen, niet in hun onderhoud zullen kunnen voorzien. Van gemeentewere zullen dan uitkee in-«n ver strekt worden om deze noodlijdende voor direct broodsgebrek te behoeden. De gemeentebegrooting. Dc begrooting der inkomsten en uitgaven voor den dienst 1933 dezer gemeente is aldus vastgesteld: inkomensten f. 243 576.63 en uitgaven: f. 274 076.63. Totaal nadeelme saldi f. 156 553 89. totaal batifc sa'di f.126.053.89. per resto nadeelig slot f. 30.500. NOORDWITKERHOUT. Consultatie-Bureau voor Zuigelingen. De afd. Noordwijkerhout van het Wit- Geie Kruis is voornemens in deze gemeente een consultatiebureau voor zuigelingen op te richten De gemeente zal hieraan sub sidie verleenen. Geen subsidie autobus. De finantiën der gemeente laten niet toe om voor 1933 een subsidie van f 300 uit te koeren aan den autobusdienst E.i.A. van den lieer H. Gooi. Van de oprichting in 1923 af was dit wél het geval. Korting op salarissen en pensioenverhaal. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal worden voorgesteld 4 pet. meer te verhalen van de bijdragen voor eigen-, weduwen- en weezenpznsioen dan in 1932 en wel 2Va pet. méér voor weduwen- en weezen en l'/j pet. meer voor eigen- pensioen. Bovendien wordt voorgesteld van alle ambtenaren te verhalen 5i/a pet voor w eduwen- en weezen pensioen en voorts voor de ambtenaren in dienst getreden na 24 Oct. 1924 3 pet. en voor de ambtenaren die vóór dezen datum in dienst waren, 1 Va pet Het verhoogde verhaal van pensioens bijdragen op de ambtenaren is één van de maatregelen, genomen, om het te kort op dezen d enst te dekken Bovendien wordt voorgesteld van 1 Januari as. af 5 pet te korten op alle salarissen der gemeente ambtenaren en beambten. OEGSTGEEST- Winterlezing „Gemeentebelang". Steeds weer weet het bestuur van de vereeniging „Gemeentebelang Oegstgeest", haar winterlezingen aantrekkelijk te ma ken. Wij hebben dit gisteravond voor de zooveelste maai mogen constateeren in „Het witte Huis", waartoe een groot aan tal leden en introducee's waren opgeko men om te luisteren naar hetgeen de heer S. A. Reitsma, oud-burgemeester van Bandoeng, thans wonende te Utrecht, van Bandoeng en West-Java wist te vertellen. Na een korte inleiding van den voorzit ter den heer Wlchers Rollandet, kreeg de heer Reitsma het woord. Spreker deelde in zijn voorrede mede dat hij aan zijn verblijf in Indië, van Ban doeng waar hij burgemeester was aange name herinneringen heeft mogen behou den. Ter opfrissching van het geheugen duldde spr. aan de hand van een kaart aan waar Bandoeng ligt en gaf daarna een historisch overzicht van af omstreeks 1801. Te dien tijde was Bandoeng een klein plaatsje in het binnenland, waarnaar een weg werd gelegd van af Batavia. Na dien tijd is de plaats verlegd en werd het om streeks 1834 meer een plaats van betee- kenis. In 1884 werd de eerste spoorweg aange legd van af Batavia die geleidelijk is door gevoerd naar andere plaatsen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de ontwikkeling der bevolking en de woning bouw. De oppervlakte n.l. is te vergelijken met die van Parijs. Verschillende groote gebouwen werden gesticht w.o. scholen en gouvernementsbedrijven. Ook werd er de Technische School gesticht. Toen ln 1921 de eerste malaise inviel, zijn er weer eenlge overheidsbedrijven naar Batavia teruggebracht. Bandoeng is heerlijk gelegen in een prachtige berg streek. De temperatuur is daar p. m. 7 graden lager dan aan de kust en dus voor de gezondheid van de bevolking uitste kend. Het Leger des Heils, dat in Indië veel nuttig werk verricht, aldus spr., heeft daar haar centrum gevestigd Hoewel ver in het binnenland gelegen, zijn de verbindingen met omliggende plaatsen uitstekend. O.a. is Batavia zoowel per trein als per auto in circa 4 uur te bereiken. In de onmiddel lijke nabijheid ligt het vliegkamp van waaruit men per K.,L. M. vliegtuig In on geveer drie kwartier in Batavia kan zijn. In 1910 werd een comité ingesteld voor de oprichting van een Hoogere Burger school, waarin spr. zitting had. Na 2 Jaar is de school gesticht; dat deze in een groote behoefte voorziet blijkt o.a. uit het aantal leerlingen dat de schooi bezoekt, n.l. p.m. 800 Vooral voor ambtenaren is deze school als onmisbaar te beschouwen. In de omgeving zijn eenige vulkanen ge legen die echter in geringe mate werking vertoonen. De laag gelegen streken zijn gunstig voor thee-ondernemingen en in de hoo gere streken vindt men kinine-onder- nemlngen. Met zeer veel genoegen ondernam spr. tijdens zijn verblijf aldaar verschillende groote wandelingen. Het natuurschoon is daar overweldigend. Na zijn rede werd een, door Willy Mul lens, Den Haag, vervaardigde film ver toond van Bandoeng en omgeving. Deze film stelt in hoofdzaak voor een journalist die op zoek is naar een mooi en behoorlijk aangenaam klimaat. De heer Reitsma gaf daarbij behoorende verklaringen. Het zou te veel plaatsruimte beslaan om van het vertoonde een be schrijving te geven waarom wij volstaan met te vermelden dat dit 6-daagsche be zoek aan Bandoeng en omgeving ons een duidelijk beeld heeft gegeven van buiten gewoon schitterende natuurtafreelen. pa norama's en gebouwen, de welvaart en groote uitgestrektheid van de onderne mingen, watervallen en hun oorsprong, vulkanen en modderbronnen. Het daverend applaus dat aan het einde den spreker ten deel viel, was het kenmer kend bewijs dat allen bijzonder hebben genoten. De voorzitter dankte den heer Reitsma namens de vereeniging in welgekozen woorden voor het gebodene, daarbij her innerende aan het gTOOte belang wat Ne derland bij de welvaart van Indië heeft. Arbeidsbemiddeling Bij het agentschap der Arbeidsbemidde ling staan heden ingeschreven: 82 werk zoekenden w.o. 25 bouwvakarbeiders en 24 land- en tuinbouwarbeiders. Heeren werkgevers worden verzocht hun benoodigde arbeidskrachten zooveel moge lijk via deze arbeidsbemiddeling te be trekken. Raadsagenda. De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeenkomen morgenavond te 7'/j uur (half acht). Agenda: 1. Notulen, ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Voorstel van ,B en W. tot het voeren van een rechtsgeding. 3. Benoeming van leden van het orgaan voor do werkverschaffing en steunregeling, 4. Comptahiliteitsbeslu ton. 5. Schoolgeldreclames. Rondvraag. RITNSBURG. De Bloemenhandel. Vooral in de eerste dagen der week is het merkbaar dat de voorraad steeds §aat verminderen en het zijn monentcel e Grysanthen die nog eenige levendig heid houden in den handel. Ook van rozen komt weinig meer. De prijzen blijven nog laag. Men verwacht trouwens niets anders. Als over enkele weken door de tulpen weer eenige variatie komt, zal er misschien ook iets meer belangstelling zijn. Wij no- teeren voor Troiciirysanthon in de ge.vone soorten van 6—10 ct. per bos, extra vari- teiten brengen iets meer 10—19 ct. op. Rozen in de goede kwaliteit gaan voor 31—64 ct. per bos van 20 stuks. Nog enkele dagen en de eerstelingen van tulpen, Due van Thol charlet worden verwacht. In het algemeen moe'en aanzien ijk minder tu'pen voer de trekkerij zijn uitgeplant dan vorig jaar. Men is evenwel toch niet erg op timistisch gestemd ten opzichte van dit bedrijf. Aangenomen. Ds. G. de Waard alhier heeft het beroep der Ger. Kerk te Kampen aangenomen. SASSENHEIM. Notabelen Ned -Herv. Kerk. Bij de gehouden verkiezing van gemach tigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren K. W. v. Breda en A. van Egmond. Voor de 2 nieuwe plaatsen moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Barn- hoom, A. van Duin, A. L. Verhoog en L. v. .d Voet. De electrificatie der tram. Bij de as. electrificatie van de Stoom tram zullen de haltes Beekbrug, Engelen brug en Stalenbrug komen té vervallen. Hiervoor komen in de plaats de haltes Voortlaan (tusschen de Beek- en Engelen brug) en Engelenbuurt (nabij de Catha- rijnenlaan. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, z. van G. Haasbroek en J. J. v. Muien. Mej. P. Haantjes, alhier, is met in gang van 1 Maart 1933 tot hoofd benoemd van de Chr. Bewaarschool te Woerden, Voor de diaconie is een extragift van f.25 gecollecteerd in de Herv. Kerk alhier. VEUR—LEIDSCHENDAM. Bazaar „Het Groene Kruis". Door de plaatselijke afd. van „Het Groene Kruis" is een driedaagsche bazaar gehouden welke uitnemend is geslaagd. De opening had plaats door burgemeester Keyzer. Op alle dagen dat de bazaar geopend was heeft zij zich in een druk bezoek mogen verheugen. Vrijdagavond had in hotel de Zwaan de sluiting plaats. Toen de voorzitter de heer J Koorts de bijeenkomst opende was de zaal tot de laatste plaats bezet, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. In zijn openingsrede bracht de voorzitter dank aan het gemeentebestuur, aan de gemeente lichtbedrijven, aan de van de verschillende cadeaux e. dames Warmolts. Kocrts en Deur mende het damescomité voor de bazaar. Het verdere deel van den nacht werd gevuld met zang v heer A. Vermeer, muziek van het Heydt, tableau Florence Na tejajj leiding van mevr. Flinterman èn vergeten het duo Verwij uit De welke de aanwezigen hebben doen? van het lachen. Gedurende en na da werden verschil ende ver o in'en c? zoodat menigeen naast genoegen - met een fraaie prijs huiswaarts en de kas van het Groene Kruis sterkt. Het bestuur kan met vol op dezen avond terugzien. Burgerlijke stand. Bevallen: P. M. Th. Knijnenbu Vogelaar, Z. A. van Santen mh devest D. Overleden: B. Hake, m. 79 jaar Ondertrouwd: S. H. Aarts Pawlaszczyk. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, doch H. J. Lelieveld en C. M. van der B Antonia Martina Jacoba, dochter J. de Romijn en P. J. van Veen Johannes, zoon van C. J, Grunde E. E. van Vliet. WARMOND. Het plaatselijk Crisiscomité. Tot stijving der kas van het pla crisis-comité alhier, hebben zich eet jonge dames aangemeld, om e'ke v dagen een collecte te houden Een weet .wat in de wintermaanden te is en wat een huishouden kost, men de verwachting kan uitsprekc met milde hand gegeven zal word- is een prettige gedachte nood te lenigen, zoodat de jeugdige collector werk dan ook met lust hebben o Moge hun arbeid en hun streven flinke bijdrage aan het comité te afdragen beloond worden, n et d gave van het gebru'kelijke dubbellj- door. zoo het eenigszins kan, een bijdrage. De werkloosheid. Bij het plaatselijk bureau voor verschaffing en arbeidsbemiddel ng momenteel ingeschreven 63 werkloo wel: 1 loodgieter, 1 kellner, 1 s: timmerman, 32 land- en tuinbouwa: 4 metselaars, 6 timmerlieden, 4 sc"1 12 fabrieks- en losse arbeiders, 1 maker en 1 bouwkundige. ZEVENHOVEN. Burgerliike Stand. Geboren: Maria, d. van A. Nap Niesing. o ZOETERWOUDE Zanguitvoering „Zingt den Hm Alhier gaf bovengenoemde Zangv ging haar 14de openbare uitvoering half acht opende ds. A. J. Eiiknr eere-voorzitter deze bijeenkomst me! welgekozen woorden en ging daarna in gebed. Nadat Oezang 180 1 se~ was, werd met de uitvoering van 12 nummers bestaande programm gonnen. Deze kleine vereeniging heeft al flinke wijze doen hoorën; vooral dc beschikken over mooie en zuivere st hetgeen vooral in .,'s Heeren Verrij tot uiting kwam. In het Soli Deo van T. Pijlman hebben de dames KI. vliet en Truus van Tilburg een prestatie geleverd. De vereeniging kan met voldnem dezen avond terugzien: de luisteraa ;nen tevreden zijn over het gebodc" was een goed geslaagden avond! 31. Maar Jaap de Bie zou wel boeten voor z'n stoot. Mevrouw Wesp ging op haar eigen houtje naar den tuin toa en spande er een draadje. Jaap, die heelemaal geen kwaad vermoedde, liep huppelend heen en weer, maar kwam ineens op den grond te liggen. En toen die arme Jaap daar lag, kwam Mevrouw de Wesp en bond hem touwen om zijn lijf. Toen ging ze de andere wespen waarschuwen. 32. De wespen kwamen en namen Jaap mee. Hi) I voor den Rechter komen.... Een paar echte piaas,e"Vj stonden achter hem en hij voelde zich allesbehalve <n> gemak Misschien gaven ze hem wel levenslange se'oejg nisstraf voor al zijn streken. Maar Jaan zou zich houden, ook al vielen de tranen langs zijn gezicht. iJ'

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10