«te Jaareang MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 No. 22298 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN llCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. E3DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN lH. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle BCre aJvertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën luitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts |een maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht Voor eventueele opzending van [ven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. lommer bestaat uit VIER BiadM EERSTE BLAD. KOSTELOOZE INENTING I HEKINENTING TEGEN POKKEN. jemeester en Wethouders van Lelden ter algemeene kennis, dat op dag 7 December 1932 des namiddags tot 3 uur in het Elisabethshof aan le-Vest gelegenheid zal worden ge- tot kostelooze inenting en her- bg tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, len 28 November 1932. 1049 lORlIDE JONGEREN-ORGANISATIE De La Cause-beweging. krdagavond heeft in „Rehoboth" mr. J H. U. G. van den Helm. van Zeist, ■de Hervormde Jongeren-Organisatie Een over de La Cause-beweging. Boet men als een ingrijpen Gods be tten in het proces van rationalisee- i ontgeestelijking. dat reeds lang in bijt voortwoekerde en na den we- fcio; zijn hoogtepunt bereikte. [l92Ö is op initiatief van ds. Dürle- i, den huidigen leider, een kleine be- tot opwekking van het geestelijk ontstaan. Deze organisatie heeft zich jeüig als een net over heel Frankrijk fteid en groote resultaten bereikt, isychologische kracht van dit werk, samenwerking met en naar de kerk ichiedt is, dat men de leden aan verplicht; men laat hen n.l. een teekenen, dat zij den evangeli- [arbeid als een persoonlijk belang ge- i Op alle mogelijk terrein wordt hulp md zoodat ieder zijn gaven ter be- ftog kan stellen, en a.h.w- elk instru- afzonderlijk kan bijdragen tot de nheid der symphonie, die het La l-werk bedoeld te zijn. (men niet stil zit, bewijst wel 't feit, i reeds 34 activités te Parijs bestaan groepen die hoewel alle in elkaar bd. zich op 34 verschillende gebieden [gen. Spr. noemde allereerst een groep pdeling-ploniers. die het lang niet rkelijk voorbereidend geestelijk werk fhten. Zij leggen de basis, waarop anderen wordt voortgebouwd, besprak o.a. den kring der orga- fren van samenkomsten, van colpor- I die de smakelijk uitgevoerde brochu- T drukke Dunten uitreiken, der propa- der zangers van het gewijde |dcr verzamelaars van gegevens om bepaalde bewegingen of personen, ben die hulp verleenen aan waar ekers, rechtsbijstand aan on- of [ermogenden hulp in huisgezinnen, die ziekte of andere moeilijkheden te len hebben administratieve hulp aan Jkanten of ter voorbereiding- van ac- fnz enz. purlljk kan men dit alles niet zonder in Nederland overnemen doch veel kan ook hier zeer nuttig zijn. Spr. Kjt met den wensch dat ook in Leiden t'ijke groepen naar behoefte zullen kn opgericht, en dat zij zegenrijk mo- perken. wij vernemen ligt het in de bedoe- PM het bestuur om Zaterdagavond. 10 pnber eveneens in .Rehoboth"- weer pijeenkomst te organiseeren- Er zal ge worden over: Evangelisatie. Ds. ban zal dan spreken over „De Kerk Itraatprediking" terwijl ds. Riemens [Onderwerp .De jeugd en straatpredi- aal belichten. mandoline vereenig ing .kunst EN GENOEGEN". L^.^stelijk versierde zaal van „Zo- 51 heeft de mandolinevereeniging Genoegen" Zaterdagavond een ■ïito k uitvoering gegeven, waarbij programma een zeer groot fcr.ni? rders genotvolle uren heeft f De voorzitter, de heer H. van in k de aanwezigen hartelijk wel- Het blizrmrlor rlc. o fo-oTroavHiiTflpn takte 1 -wi.UCOlgCil 11 «Ai. OtllJ bijzonder de afgevaardigden Haagsche zustervereenigingen speciaal den vervaardiger der 'S ucii vcivaaiuit,ti «*-*■ li.,,!,™ leiding van den directeur, rJi' ^sstra Jr. speelde het tech- rop epn soed ontwikkelde ensemble en nV,sene opgewekte marschen. wai ns J?yej'ures, waarvoor het publiek raet een dankbaar applaus be- |e°n8drSaP,pige «tukjes als „Het be tel" „jH en „O, die malle oom Van e voor een welkome af- evenals het verzorgde piano- en en de heeren Ant. Leemans. F. aar „U oster- gezellige stemming v ih het dansen na afloop was ei*,1;6106 programma. War- all,eraardigste avond, die de ■en" miten 'eden van „Kunst en Ge- Jdle t vreugde hebben meegemaakt I keeft a^aa? van de vereeniging alle I ingedaan! HET JUBILEUM VAN DR. W. TH. BOISSEVAIN. De herdenkingsrede. In de stampvolle Marekerk heeft gister avond dr. W. Th. Boissevain zrjn herden kingsrede in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum uitgesproken. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op alle Leidsche Hervormde predikanten (be halve ds. Punselie, die verhinderd was), staatsraad mr. Schokking. oud-predikant te Leiden en pastoor Smit van de oud- katholieke gemeente- Als tekst voor zijn gedachtenisrede koos spr. Joh. 1 16 „En uit Zijne volheid heb ben wij alles ontvangen, ook genade voor genade", dezelfde tekst waarbij spr. zijn hoorders bepaalde in de eerste morgen- godsdienstoefening in de Pieterskerk bij zijn komst in 1918. Spr. geeft eerst een verk'aring waarvoor hij zich niet radicaal heeft willen onttrek ken aan het gedenken van zijn 25-jarig ambts-jubileum en wel omdat er veel is dat tot dankbaarheid stemt en dat doet denken aan de woorden van den Psalmist: „Gij doet ons niet naar onze zonde en Gij vergeldt ons niet naar onze ongerechtig heden". Er is nog een reden, waarom spr. niet radicaal weigerde, en wel omdat hij niet gaarne den indruk wilde wekken, dat hem de gevoelens der gemeente onverschil lig zouden zijn. en tenslotte, het was een ambts-jubileum. Voortgaande verklaart dr. Boissevain. dat hij Kohlbrugge en Hoedemaker rekent als de meest begenadigde van Godgeleerde theologen der vorige eeuw. In de vijf en twintig jaar van sprekers ambtsperiode is er veel veranderd, in de eerste plaats de Katholiciteit, die in ons land steeds meer de aandacht vraagt;'de jeugd- en liturgische beweging, zij belmo ren tot de teekenen der tijden. Iedere tijd stelt aan de dragers van het ambt weer andere eischen. De dragers van het ambt wisselen, daarentegen het ambt blijft. Het ambt is het orgaan waarvan de gee< zich bedient om uit de volheid van Christus mede te deelen genade voor genade. De getuigenis van het tekstwoord is het getuigenis der Chr. Kerk tot op dezen dag gebleven. Wij leven, aldus spr., in een chaotischen tijd. Tterwijl ter eenerzijde de Katholicitetit beweging groeit, schijnt het of aan den anderen kant de spraakverwarring, de ver deeldheid toeneemt. De volheid van Chris tus brengt ons schatten, die ons door dd verdeeldheid ontgaan Ondanks dat alles echter manifesteert zich de volheid van Christus Dat wij hiervan kunnen zingen is ten slotte niet anders dan een huldiging van die volheid en een getuigenis dat er inderdaad gevonden wordt genade voor genade. Die volheid is niet een volheid zooals wij die denken, objectief, apart, Ds volheid van Christus schiet nooit te kort: wanneer uit die volheid gegeven wordt, dan wordt daar mildelijk gegeven. Kunt gij dit ontvangen? Is de groote vraag waarvoor het Evangelie ons stelt. Kunnen wij ontvangen, genade, die van Boven is uit God waarvan Hij de Schepper en Voleinder is? Onze armoede zullen wij pas ontdekken, als ons iets tegen komt uit de volheid van Christus, dan pas gevoelen wij onze leegte. Aan het eind van zjin rede richtte sDr. zich tot collega's, kerkeraad gemeente- commissie college van collectanten, orga nisten e.a. en bidt hen toe dat zij voor zich zelf en voor hun gezinnen mogen ont vangen. genade voor genade uit de volheid van Christus. Zijn beide ouderlingen, de heeren J. Montenberg en J. van Ham, dankte spr. in 't bijzonder voor hun trouw en vriendschap hem bewezen. Op mijn ambtsfeest. aldus spr. wil ik in 't bijzonder mijn collega's toespreken en hen danken voor de vele bewijzen van ge negenheid. liefde en trouw die ik van hen mocht ontvangen; dat het ons gegeven moge zijn nog vele jaren onder leiding van onzen ervaren praetor te mogen arbeiden onzen schoonen dienst. Spr. dinkte ook dr. Schokking van wiens vriendschap hij zoo vaak genoten heeft voor zijn tegenwoordigheid. Tenslotte gedacht hii in eenige gevoel volle woorden de overleden ambtsdragers, die tot hooger werk geroepen zijn. om te eindigen met de gemeente van Leiden te danken voor hetgeen zij in deze dagen voor hem is geweest en de verzekering, dat de d'enst in haar midden hem nog nooit heeft verdroten vanaf den dag van zijn eerste optreden tot nu toe Aan het einde van den dienst werd dr. Boissevain de zegenbede uit Psalm 134 toe gezongen. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Sub-Commissi' voor Ontwikkeling en Ontspanning. Bovengenoemd Comité maakt bekend, dat voor de vrouwen van niet georgani seerde werkloozen, toegangskaarten be schikbaar zullen worden gesteld vooi een avondvoorstelling in het Trianon-theater. Deze toegangskaarten zullen worden uit gereikt a.s. Woensdagmiddag 30 Novem ber tusschen 4 en 5 uur op het Bureau van het Crisis-Comité, Stille Rijn 3. TELEPATHISCHE SÉANCE IN DE STADSZAAL. Maloïtz is een wonder! Onder auspiciën van het concert- en theaterbureau Max van Gelder gaf de be kende Amsterdamsche telepaath Maloïtz gisteravond in de groote Stadszaal een séance, waarvoor de belangstelling slechts heel matig was. De afwezigen hebben groot ongelijk ge had, want hetgeen de heer Maloïtz heeft laten zien, grensde meermalen aan het ongelooflijke en getuigde van zeer bijzon dere telepathische capaciteiten, zooals wij ze tot dusverre bij geen ander aantroffen. Van kwart over acht tot elf uur met een onderbreking van een kwaruer heeft Ma loïtz de toeschouwers bezig gehouden, heeft hij hen gedurig in verbazing doen zitten door de rustige zekerheid en snel heid, waarmede hij de tallooze min of meer ingewikkelde, geheime of openbare opdrachten tot een goed einde wist te brengen. Geen enkel oogenblik haperde het, wan neer de geleider zich althans op de op dracht wist te concentreeren, ja zelfs cor rigeerde Maloïtz de fouten, die diverse geleiders maakten tegen de eenige re strictie, dat geen voorwerpen op den tele paath of diens geleider mochten worden geborgen. Onverschillig of Maloïtz de pols van zijn geleider vasthield, dan wel dat het contact bestond in het vasthouden van een koperen staafje of dat er heele- maal niet sprake was van contact, alles liep als van een leien dakje en zonder aarzelen liep Maloïtz door de zaal van den een naar den ander, haalde voorwer pen uit diens zakken of tasschen, bracht ze over op anderen, verplaatste stoelen, vulde glazen met water, kortom deed alles precies wat zijn opdrachtgevers hem voorschreven. Na de pauze voerde hij zijn prestaties ten top, door zijn nieuwste experimenten op het gebied van blind- lezen. Een zeer groot aantal rijbewijzen, pas poorten, lidmaatschapskaarten en andere papieren werd hem weer ter hand gesteld en zonder dralen noemde Maloïtz, zwaar geblinddoekt, er de kleur van. soortnaam en naam en woonplaats van den eigenaar, wanneer deze daaTop stonden vermeld, 't Was inderdaad ongelooflijk en een spontaan applaus klonk uit de zaal op, toen Maloïtz na een 25-tal voorwerpen te hebben gequalificeerd zonder ook maar één fout te maken, dit gedeelte van zijn séance beëindigde. Tenslotte verzocht hij vijf personen een willekeurig woord op te schrijven, zooals duizendpoot, kop. overweg, enz. Geblinddoekt betastte Maloïtz een oogen blik met zijn vingers het met potlood ge schreven woord om er daarna in geslaagde potloodkrassen op een afzonderlijk vel papier een aanschouwelijke voorstelling van te geven. Waarlijk, Maloïtz is een wonder en wanneer hij, zooals hij beloofde, binnen kort zijn bezoek aan de Sleutelstad her haalt, raden wij iedereen aan deze séance bij te wonen. Wij zijn er van overtuigd, dat niemand in zijn verwachtingen teleurgesteld zal worden. SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Een geslaagde feestavond. Bovengenoemde vereeniging heeft Zater dagavond in „Concordia" een druk be zochten en geslaagden feestavond ge houden. Nadat The popular jazz" zich eenige malen had laten hooren, sprak de voor zitter, de heer J. Peeman de openingsrede uit, waarin hij allen welkom heette, in het bijzonder de afgevaardigden der zustervereenigingen en het bestuur der Woningbouwver. ..Ons Doel". Spr. bracht vervolgens dank aan allen, die aan de totstandkoming van dezen avond hadden medegewerkt, in de eerste plaats de feestcommissie, bestaande uit de heeren Larrewijn. Wekker en Mulder en voorts tot hen die in den afgeloopen zomer het bestuur bij zijn werkzaamheden ter zijde stonden. Spr. noemde slechts de heeren de la Bije, Barthen, Voorzaat. Kriek en van Bovenen als leiders van de voet balclub. de dames van de handwerk- en zangclub. de leiders en leidsters van het soeeltuinwerk en last not least de schen kers van de prijzen voor de tombola, die op ondubbelzinnige wijze hebben blijk ge geven van hun medeleven en sympathie met de vereeniging. De heer Peeman besloot met allen een genoeglijken avond toe te wenschen, welke wensch zeer zeker in vervulling is ge gaan. Het begon direct als goed met het ontreden van een kinderkoor onder lei ding van mevr .de Geus. dat uitbundig succes oogstte. Het trio van der Woerd en Beurze luisterde het verdere gedeelte van den avond op en wie dit clubje wel eens aan het werk zag, weet dat die taak hen is toevertrouwd Hun tooneelstukjes vielen ook nu weer bijzonder in den smaak. Na de pauze deed zich het zangkoortje nogmaals hooren. terwijl een bal den ge slaagden avond besloot. DE OPHEFFING VAN HET RIJKSHERBARIUM. ACADEMISCHE EXAMENS Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld Sa- faksch adatrecht" de heer Th. Nleuwen- huyzen, geb. Ie Amsterdam. Nieuw verweer van den oud-directeur dr J. W. C. Goethart. Men zal zich herinneren, dat de oud- directeur van het Rijksherbarium, dr. J. W C. Goethart op 4 November j.l een uitvoerig adres richtte tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij stelling nam tegen het voorstel der Leid sche faculteit tot opheffing dier inrichting Dr. Goethart schrijft ons thans als volgt: Ik had verwacht, dat mijn adres aan leiding zou gegeven hebben tot eene contra-argumentatie der voorstanders van de opheffing van ons nationale Staats- Herbarium. Die verwachting is bedrogen. Men heeft niet publiek geantwoord en ook in een vertrouwelijk en dus niet reproduceerbaar „verweer" waarvan mij inzage werd gege ven zijn geen nieuwe argumenten aange voerd of door mij aangevoerde weerlegd. Men is dus aangewezen eenig en alleen op het evengenoemde faculteits-rapport Ik laat het daarom nu in extenso volgen. Enkele nog nader toe te lichten punten erin, zijn door tusschen haakjes geplaat ste cijfers, aangeduid. Dr. J. W. C. Goethart deelde ondergetee- kende mede, na de laatste conferentie met Uwe Excellentie, dat Uwe Excellentie van ondergeteekende een rapport verwachtte omtrent de verhouding van 's Rijks Her barium tot de Rijks Universiteit te Leiden en het onderwijs aan die Universiteit. Het is de bescheiden meening van den steller van dit rapport dat een uitspraak van Uwe Excellentie in dezen ons van groote hulp zou zijn, aangezien er bij verschil lende personen blijkbaar geheel verschil lende ideeen bestaan omtrent de plaats, het doel en de functie van 's Rijks Herba rium. In de laatste eeuw toch heeft de regeering ten aanzien van dit Herbarium geen consequente politiek gevoerd. Zooals uit het rapport van Dr. J. W- C. Goethart zal blijken, had het Herbarium even na de oprichting een monopolie-recht en was ook in andere opzichten een geheel zelf standig instituut Dit standpunt ten op zichte van het Herbarium heeft de regee ring reeds spoedig laten varen, hetgeen hoofdzakelijk blijkt uit de maatregelen- door Minister Thorbecke genomen (1). De oprichting van het Herbarium te Buiten- zórg toont ook dat de regeering niet wars was van decentralisatie. (1) De toene mende beteekenis van het Herbarium te Utrecht heeft thans een toestand gescha pen, waarin in Nederland en Koloniën dus een drietal belangrijke plantenarchieven bestaan (2) Ongetwijfeld heeft Leiden de oudste rechten, maar om dit recht te doen gelden en een dezer drie collecties nu tot eén onafhankelijk instituut te verheffen, is volgens de bescheiden meening van on dergeteekende uit practische, zoowel als theoretische gronden, onverdedigbaar. (3) Uwe Excellentie vergunne ondergetee kende zich te beperken tot de practische bezwaren. In de eerste plaats kan men op den duur een wetenschappelijk instituut dat reeds in een Universiteits-milieu gesticht is, niet geïsoleerd van dit milieu laten voortbestaan. Een geïsoleerd instituut, slechts voor wetenschappelijk onderzoek ingesteld, dient op een zeer ruime basis te worden gefundeerd- wil het niet aan onvruchtbaarheid te gronde gaan. Dit is vooral in de Vereenigde Staten van Ame rika steeds weer gebleken Zoo heeft het Carnegie-Instituut, dat eerst zijn labora torium volmaakt onafhankelijk fundeerde, in de laatste tien jaren aansluiting ge zocht met bestaande instituten voor hoo- geronderwijs, o.a. het Mt. Wilson Solar Observatory met het California Institute of Technology, het Coastal Laboratory of Plant Research met Stanford University. (4) De directeur van laatstgenoemd insti tuut, Dr. H. A Spoehr, heeft onderge teekende herhaalde malen verzekerd dat het onmogelijk is om vruchtbaar weten schappelijk werk te doen, zonder inten sieve coöperatie met Universiteit Dit leidt ondergeteekende tot zijn tweede bezwaar tegen een onafhankelijk Rijks Herba rium n.l- dat geen instituut op den duur kan be staan zonder de inspiratie die van jon gere krachten dus studenten uit gaat. (5) Het is de overtuiging van onder geteekende dat een wetenschappelijke in stelling, waar het onderwijs geen plaats inneemt, op den duur aanonvruchtbaar- heid te gronde moet gaan- De gevaren, verbonden aan het geven van onderwijs aan het Rijks Herbarium kunnen door doordachte maatregelen geheel ondervan gen worden. (6) Het Herbarium te Leiden zal door coöperatie met het Botanisch La boratorium en den Hortus Botanicus slechts aanbelangrijkheid winnen- Aangezien ondergeteekende ervan over tuigd is dat de onaangename toestand, die in het verleden geheerscht heeft, voor het grootste deel is veroorzaakt, niet door princioieele verschillen, maar door per soonlijke oorzaken, spreekt hij hierbij de overtuiging uit dat door vriendschappe lijke en tactvolle samenwerking met de betrokken autoriteiten het Rijks Herba rium juist in volle coöperatie met de Uni versiteit en het Onderwijs, een groote toe komst tegemoet kan gaan. (7) ad 1. Inderdaad! Maar op wiens in stigatie? ad 2. Het bestaan van twee groote her baria in ons landje (dat te Buitenzorg is een lokaal-herbarium en kan dus hiei onbesproken blijven) is ongetwijfeld een absurditeit die men moeilijk als bewijs kan aanvoeren om nog verder te gaan in dezelfde richting. BINNENLAND. Onderhoud met Katwijksche reederi over den steun aan de haringvisscherij. (Binnenland, 3de Blad). De nieuwe indeeling der rechtsgebieden; scherpe critiek in de Tweede Kamer (3de Blad). De crisismoeilijkheden in het midden* standsbedrijfeen beroep op de regeering (Binnenland, 3de Blad). Onzichtbare lichtstralen als bereiligings- middelen (Binnenland, 3de Blad). Te 's-Gravenhage is een man verbrand, doordat zijn bed door een brandende sigaar vlam had gevat (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND Nieuwe Engelsche nota aan Washington inzake de schuldenkwestie (Buitenland, 2e Blad). De verkiezingen in Belgic. Winst voor de R.-K. en soeialisten, verlies voor liberalen en Vlaamsclic Frontnartij (Buitenland, 2de Blad en Tel., 1ste Blad). Nog geen oplossing in de Duitsche crisis. Von Schleicher thans favoriet (Buitenland 2de Blad en Tel., 1ste Blad). Een non-agressie-verdrag tusschen Frankrijk en de sovjets (Buitenland, 2de Blad). Een nieuwe gouverueur-generaal voor Ierland benoemd (Buitenland. 2de Blad). Het gaat er niet om 's Rijks Herbarium tot een onafhankelijk instituut te verhef fen, maar het de onafhankelijkheid die het In 's lands belang behoeft en die het door de Universiteit ontnomen werd, te hergeven. ad 3. Logisch ware hier verder alleen deze conclusie: Universlteits-invloeden (voorzoover na te gaan) hebben een duren en voor 's Lands belangen nadeelingen toestand doen ontstaan en dus worde zoo spoedig mogelijk de tot dusverre gevolgde koers verlaten ad. 4. Genoemde instituten zijn geen staats-herbaria. waar het hier toch om gaat! Bovendien blijken de directie's zelf aansluiting gezocht te hebben bij univer siteiten. In het onderhavige geval echter was de directie, in overeenstemming met alle di rectie's van alle Staatsherbaria ter wereld, van oordcel, dat deze instituten onafhan kelijk behooren te zijn. Het is In ons land de universiteit die iets zoekt en dat lets ls geen samenwerking met, maar vernieti ging van het openbare Staats-Herbarium. ad 5. Dat Staats-herbaria zeer goed kunnen bestaan zonder inspiratie van stu denten is, zooals reeds herhaaldelijk ge zegd, door de ervaring afdoende bewezen. ad. 6. In alle groote archiefherbaria ter wereld acht men het geven van onderwijs, zooals de faculteit zich dat voorstelt, vol maakt onvereenlgbaar met de herbarium- taak. Éene bewering zonder meer, zooals hier gegeven, heeft toch niet de minste waarde of bewijskracht! ad. 7. De faculteit moge van oordeel zijn, dat een uit ons openbaar Staats-herba- rium te formeeren nieuw Universiteits herbarium tot grooten bloei zal komen. Het is mogelijk, maar de ervaring bij ons te lande zoowel als elders opgedaan, is, dat de bloei van Unlversitelts-herbaria op en neer gaat met de mode in de weten schap en de neigingen der betrokken do centen. Dit is zelfs een zeer ernstig argu ment tegen het toevertrouwen van kost baar archief- en bewijsmateriaal aan uni versiteiten Wanneer toch de belangstel ling verflauwt (hier te lande was zij o.a. van 1870 tot 1900 nihil!) worden die ver zamelingen verwaarloosd of vernietigd! Misleidend is de slotzin van het facul teitsrapport. daar immers na de omzet ting geen Rijks Herbarium, geen open baar publiek Staats Herbarium meer zou bestaan en dus zeer zeker niet kan bloeien Wanneer het voorstel tot opheffing van ons nationaal herbarium inderdaad op zóó volmaakt waardelooze gronden steunt, dan zijn argumenten en bewijzen nutte loos Misschien kan eenig effect verwacht worden van een groot aantal adhaeslebe- tuigingen aan mijn adres, waarin ver zocht wordt: „het daarheen te leiden, dat de verschillende betrokken vraagstukken eerst volledig, grondig, onpartijdig en zuiver zakelijk onderzocht worden en alle belangstellenden in staat gesteld worden hun meening en kritiek kenbaar te maken' Om zulke adha"sipbetui»ineen langs den officieelen weg aan de Kamer te doen toekomen, laat de tijd niet meer toe Daarom verzoek ik allen die mijn adres willen steunen dit te doen door toezen ding van hun visitekaartje (liefst met ver melding van qualiteit). met de letters' m. g. aan notaris A. D Vijgh, Rapenburg 62 te Leiden, die zich bereid heeft ver klaard van hun aantal en aard verklaring op te maken, waarvan afschrift aan de leden der Tweede Kamer en aan de Re geering zal worden toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1