JÜ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaieraag 26 November 1932 Derde Bladf No. 22297 nitenl. Weekoverzicht. BINNENLAND. Teraardebestelling van wijlen den heer P. Meerburg. KUNST EN LETTEREN. Lieden allenvcge zonder tal! Imis! Europa zal moeten betalen, 1 de beslissing van AmerikaMen uitgezonderd Italië, vrijwel alle l,| .eallieerden aan Washington-ver (fin het Hoover-moratorium had- iraasd speciaal, waar 15 December [betalingen moeten worden hervat, Ijjar te zijn stilgelegd. Dit verzoek oover in een vreemd parket, waar fceri bij de verkiezingen is versla- |4 Maart van het volgend jaar zijn overdragen aan zijn opvolger fit Hij deed daarom een stap, die I, jn de Amerikaansehc geschiede- r noodigde zijn overwinnenden te- Jidaat uit tot een bespreking- Wel- fvoldeed deze aan de uitnoodiging, Ll heeft Hoover aan deze bespre- Lfi niet gehad, want Roosevelt gaf meer te kennen, dan dat Hoover de op eigen verantwoordelijkheid Jopkiuppen. Bij de verdere bespre- I met de democratische leiders kwam jgenoegzaam tot uiting, dat zij -niets voor het verleenen van verder en dientengevolge heeft Hoover in dezen geest beslist. Natuurlijk 1 eenigsrins verguld, maar een pil ["beslissing van Washington, die veel schroeven dreigt te zetten, wat i heette. Herriot. voor Frankrijk is Amerika's wei- leen zware tegenslag, daar duidelijk Twen is getreden, hoe de Vereenigde [Frankrijk beschouwen als een hin- I voor verbeteringen in den toestand larom geen tegemoetkoming willen [en. Voor Herriot, wiens weg toch al rozen gaat, zie b.v. den aanslag trein, die hem naar Bretagne zou wordt de situatie weinig minder air. Hoofdoorzaak is wel. dat men ische volk nimmer voor de harde heeft durven plaatsen, maar dit Izich nu wel zwaar. [redeneert in Amerika aldus, dat een l zulke uitgaven op het gebied dei ning zich veroorlooft als Frankrijk kt het recht heeft om uitstel te i op die manier het geleende geld sen in het bodemlooze vat van im- tieve uitgaven in perioden, als de [_thans doormaakt. En op zich zelf is heel weinig in te brengen lendien. men is in Amerika nog niet n, hoe Frankrijk destijds door het dien van groote goudvoorraden aan pd van den dollar meehielp de fi- ple verwikkelingen in de Unie te pten! nover Engeland is de stemming heel 'er en daaraan moet o.i. ook wor- geschreven dat Engeland de pogin- niet geheel opgeeft, doch een nota voorbereidt, die duidilijker 'n de eerste de billijkheid van het k zal toelichten, al is de beslissing ■n Het zal echter moeten dienen, baks de financieele pourparlers te «akkelijken, die Amerika in het uit- t gesteld na betaling van 15 heeftt het verdrag van Lau- dat de schulden der Europeesche I onderling regelde en met name de P'ng tusschen Duitschland en zijn leischers nog niet geratificeerd en I ?.eer vraag zijn of in de gegeven tergheden het Fransche parlement zal zijn dit alsnog te doen, hoewel lachen op de daken het weten, dat frttere betalingen door Duitschland Fho wft te worden gerekend L a' staat vast. dat de financieele opnieuw ernstig is verslechterd Jrom het bijeenkomen van de Econo- ici "eIdconferentie meer dan ooit ®ht. Edoch, wat wil daarvan terecht zoolang Hoover nog aan het be- onmachtig en zonder zeggings- Practisch wordt het weer uitstel. 'de wereld hoe langer hoe minder «f- Ook al is er in enkele landen linj sPr,alte van een kleine opleving [Wdustrie! nog dan tevoren staat Amerika ziJ'n ontwapeningseisch en dat S'Uk heel goed oJ,n,van een gesloten Europeesch wn Amerika kan geen sprake zijn. jJJ* P'aats doet Italië niet mee. ™Seland zal zich daartoe niet |f{ aar net de Vereenigde Staten fcentk? der>ialve geen Economische Wn nl r?n te Genève schiet men Kt;orih.~!aar bl'jft de Duitsche gelijk- pm dn r, »eisch Ilet; sroote struikel- e ontv/apeningsconferentie weer :n nir,rensen. Duitschland versaagt mX' wat er nhk van de regee- ,t „?.ge worden! Rooskleurig ziet iikrüm °P dit ondermaansche ■der h»!? -J® de situatie overigens en Hifu 00 ®et heeft er veel van, 'lijk in een vaI he«ft willen stel- i h hii^Shltus j.l., doch als dit zoo hitwLfi ditmaal toch niet inge- ih hdeel is het politieke voor- r Etl de vroegere direc te-,?™6 Bank dr. Schacht kon dat m*? niet ver mis slaan, toen - Hitler best nog eenige rnaan- BEGROOTING VOOR BUITENLANDSCHE ZAKEN. ONZE VERHOUDING TOT BELGIË. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrootme van buitenlandsche zaken. Hierin geeft minister Beelaerts van Blokland een ver klaring, waarom in de Troonrede niet de gebruikelijke zinsnede is gewijd aan de buitenlandsche betrekkingen van ons land. Volgens den minister ligt dit aan het af zonderlijk karakter van deze Troonrede, die alle aandacht wenscht samen te trek ken op den ernstigen economischen toe stand waarin het land verkeert. Bij de hulde aan den heer Colijn ge bracht, die te Genève zoo krachtig tot het tot stand brengen van betere verhoudin gen pleegt te ijveren, sluit de regeering zich van harte aan. Terwijl in andere landen de tarieven worden verhoogd voor protectionistische doeleinden, hebben in Nederland regeering en Staten-Generaal duidelijk blijk gegeven in de huidige om standigheden geenszins het tarief tot be vordering van protectionisme te willen hanteeren. Wat betreft het verdrag van Oslo wordt er de aandacht op gevestigd, dat sedert de onderteekening de ergste economische moeilijkheden zijn ontstaan, die ook de Oslo-Staten tot op zichzelf ongewenschte maatregelen noopten. Van vérgaande tariefsverhooging door de Belgische regeering sedert de sluiting van het Verdrag van Ouchy is den minister niets bekend. De meening, dat Belgie met betrekking tot de contingenteering van steenkolen tegenover Duitschland tege moetkomender is dan tegenover Neder land, wordt weersproken. Naar aanleiding van de vraag in verband met het Verdrag van Ouchy of het denkbeeld van de Ne- derlandseh-Belgische tolunie bij de regee ring een punt van overweging uitmaakt, werd er op gewezen, dat dit denkbeeld zoo zeer in het brandpunt der publieke discus- siès staat, dat reeds daarom de regeering het niet buiten den kring harer overwe gingen zou kunnen laten. De regeering kan niet ontkennen, dat de gang van zaken met betrekking tot de ont wapening traag is. De minister zegt het op prijs te stellen in verband met de gemaakte opmerkingen over de verhouding tot België het inzicht hierover te verhelderen. De besprekingen omtrent de herziening der verdragen van 1839 maken aanmerkelijke vorderingen, maar er blijven nog moeilijkheden bestaan die nader overweging van beide zijden noodig maken. Daarom zijn de besprekin gen onderbroken met de bedoeling, die na de eventueele kabinetswisselingen voort te zetten. Er is dus geen sprake van dat de regee ring de kwestie heeft willen afschuiven op haar opvolgers. Het ging er juist om een volgend kabinet te belasten met de verdediging van een regeling van zoo groot gewicht voor welker totstandkoming het geen verantwoordelijkheid had. Het ligt niet aan de Nederiandsche re geering alleen om de zaak tot oplossing te brengen. Alleen in formeelen zin kan ge zegd worden, dat de kwestie der herziening sedert 1927 geen vordering heeft gemaakt. Ook de regeering zou er verre de voorkeur aan gegeven hebben indien een verdrag tot stand was gekomen, omdat zij de be staande regeling ook onvoldoende acht. Uit een en ander moge blijken, dat de regeering 'n zeer bepaalde opvatting heett van de door haar te volgen gedragslijn. Zonder met de waarheid in strijd te komen kan de minister verklaren, dat van aar zeling in deze aangelegenheid bij hem geen sprake is geweest. De minister bespreekt verder de in het voorloopig verslag afzonderlijk genoemde punten, zooals de verbinding langs de Een dracht en het kanaal naar den Rijn. De regeering verklaart uitdrukkelijk aan Bel gië geen nieuwe groote zeesluis te Ter- neuzen te hebben toegezegd. Wel is de regeering voornemens het kanaal door ZuidBeveland te verbeteren. Dat het niet alleen een Belgisch en niet alleen een Nederlandsch. maar ook een Europeesch belang is. dat de kwestie van de herziening van de verdragen hoe eerder lioe beter haar beslag krijgt, is een opvat ting die de regeering volkomen deelt en die zij bij herhaling dan ook tot uiting heeft gebracht. Betreffende de bezuinigingen merkt de minister op. dat de meening der leden als rou kunnen worden bezuinigd door ophef fing der directie van Economische Zaken blijkbaar op een misverstand berust. De dienst blijft noodzakelijk voor het inwin nen en het overbrengen van inlichtingen met het buitenland. Bovendien heeft de den kon wachten, doch dat dan zijn tijd gekomen was! Hindenburg droeg Hitier op na te gaan of hij een parlementair kabinet kon vor men; Hitler, van huis uit met zijn partij anti-parlementair, doch door von Papen tot het parlementarisme gedreven! En met Hugenberg als tegenwerkende kracht op den achtergrondHet was voor Hitier een mal geval. Doch de bewerkers van den valstrik. Hitier gesteld, gaven hem meteen zelf den uitweg: zij verbonden aan een parlementaire opdracht onparlemen taire voorwaarden en dat schonk Hitier ruimschoots gelegenheid om zich te ber gen. Veel moeite om aan de opdracht te voldoen, getroostte hij zich dan ook niet; hij constateerde de onmogelijkheid als gevolg der gestelde voorwaarden, doch kwam tevens met een tegenvoorstel, n.L hem een „presidial-kabinet" te doen vor men. Met behulp van partijleiders, doch zonder de partijen zelf er bij te betrek ken. Dit weigerde Hindenburg weer op zijn beurt en zoo is Hitier voorloopig weer van de baan, doch is de politieke situatie opnieuw verwarder dan ooit, gelijk reeds gezegd. De bezwaren en gevaren van een regee ring, die niet steunt op een meerderheid in het parlement of tenminste daar geto lereerd wordt, zijn aan von Papen's be wind te zeer inhaerent gebleken om de proef nog eens te wagen en daaraan ge- looven wij vooreerst dan ook niet, al kan het tenslotte een laatste noodsprong blij ken te zijn, waarvan de gevolgen funest zouden kunnen worden! Maar wat er dan zal komen. dienst zeer uiteenloopende aangelegen heden te behandelen, die niet naar elders kunnen worde novergebracht. Ook het denkbeeld, dat bezuiniging zou kunnen worden gezocht in opheffing der juridi sche afdeeling en van de eigen bibliotheek schijnt te berusten op minder juist inzicht in den aard der werkzaamheden van het departement. Voor de instelling van een regeerings- persdienst is bij nota van wijziging alsnog een bedrag van f. 30.000 op de begrooting gebracht. Aan het hoofd zal een chef staan met den rang van administrateur op een salaris van f. 7000. Hij zal door een plaats vervanger ter zijde worden gestaan. De totale personeelkosten zullen ongeveer f. 16 000 beloopen. Een betrekkelijk hoog bedrag aan representatiekosten, benevens reis- en verblijfkosten, zullen voor den perschef en zijn pladtsveranger noodig zijn. Omtrent de opleiding van diplomatieke en consulaire ambtenaren merkt de mi nister op, dat er een strooming heerscht volgens welke de internationale politiek thans vrijwel geheel beheerscht wordt door economische kwesties en het valt inder daad niet te lochenen, dat deze zaken thans meer dan ooit de aandacht vragen. Een goed corps ambtenaren is daarom een kwestie van groot belang. Met betrekking tot de bevoorrechting van de Belgische vlag in het vervoer van Duitsche steenkolen naar België wordt er naar gestreefd een voor ons land gunstige regeling te verkrijgen. Het is echter tc betwijfelen of spoedig resultaat zal worden bereikt. Naar de minister verwacht zal binnen kort een verdrag met België tot stand komen ter voorkoming van dubbele belas ting en ter regeling van eenige andere fis cale aangelegenheden, waarin een rege ling der belasting voor Nederiandsche schippers in Belgie is opgenomen. Tenslotte deelt de minister mede. dat van het personeel van zijn departement zullen worden ontslagen: twee referenda rissen. een commies, een klerk, een tijde lijke hoofdambtenaar en een bode. De noodzakelijkheid van ingrijpende bezuini ging, gepaard aan de overtuiging dat in krimping van ons toch reeds zeer beperkt aantal diplomatieke Dosten in dezen tijd meer dan ooit ongewenscht is. heeft den minister er toe geleid wijziging te brengen in de bezetting van een aantal gezant schappen, met dien verstande dat titula rissen van verscheidene posten vervangen zullen worden door vertegenwoordigers van lageren ranc. Ooheffing van gezantschan- pen ligt dan ook niet in het voornemen, daar d^ regeering dit niet verantwoord acht. Aangezien consulaire ambtenaren slechts aanraking hebben met de plaatse lijke doch niet met de centrale autori teiten van het land waar zij gevestigd zijn. valt aan omzetting van gezantschappen in consulaten niet te denken! Katwijk betoont groote belangstelling; HET PEIL VAN HET IJSSELMEER. Eerst moeten voorzieningen in het belang der landsverdediging getroffen. Op vragen van den heer Bierema inzake het treffen eener tijdelijke wettelijke voor ziening ten aanzien van verlaging van het peil van het IJsselmeer. heeft minister Reymer het volgende geantwoord: Alvorens het peil te kunnen verlagen, zullen voorzieningen in het belang der landsverdediging getroffen moeten worden. Hiertoe waren aanvankelijk de zoo genaamde IJmeerwerken ontworpen. Nu het maken van de Zuidelijke inpolderin gen voorloopig niet aan de orde komt, is ook de uitvoering van de IJmeerwerken op den achtergrond gekomen en is de minis ter met zijn ambtgenoot van Defensie in overleg getreden, om te trachten op andere wijze in de belangen van de lands verdediging te voorzien. WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKEN. Arbeidsduur voor assistenten. In het Staatsblad is een Kon. besluit op genomen van 17 November j.l. tot vaststel ling van een algemeenen maatregel van bestuur ingevolge de Arbeidswet 1919 «werktijdenbesluit voor apotheken) waar van de inwerkingtreding ls bepaald op 1 Februari a.s. Er wordt in bepaald, dat een assistent of een jeugdig persoon in een apotheek niet langer arbeid mag ver richten dan 8'/; uur per dag en 48 uur per week. Een dergelijke bepaling is ook opge nomen voor den arbeid van niet-assisten- ten. met dien verstande dat een man, die in hoofdzaak met het bezorgen van ge neesmiddelen is belast, gedurende ten hoogste tien uur per dag en 55 uur per week mag werken DE DIRECTIE VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Is zij te sterk bezet? De heer Bierema heeft den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat de directie van de Nederiandsche Bank, bestaande uit vijf directeuren, overdre ven groot mag heeten en dat een minder sterke bezetting in verband met de zeer hooge salarieering aanzienlijke besparing zou medebrengen? 2. Indien vorenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de Minister dan bereid in verband met het aftreden van mr. G. H. M. Del prat als directeur op 1 Jan. a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn invloed aan te wenden, ten einde in de ontstane vacature niet te doen voorzien BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester: van Goirle H. J. C. van Ginneken; van Beesd mr. W. F. F. baron van Verschuer; van Culemborg Y. Keestra; van Ubbergen mr. E. H. J. baron v. Voorst tot Voorst; van Zevenaar jhr. A. E. M. v. Nispen tot Pannerden; van Hendrik Ido Ambacht J. Kneppelhout; van Weesp M. Dotinga; van St Philipsland II. P. Kleppe; van Ootmarsum jhr. E. L. M. T. J. von Böninghausen; van Borgharen mr. M. M. P. H. Brouwers; van Echt H. A. A. Meu- wissen; van Kessel A. F. M. H. Haffmans en yan Wittem J. A. D. E. Pappers Wijlen dc heer P. Meerburg. Onder zeer buitengewoon groote belang stelling had gisternamiddag te Katwijk- aan Zee de begrafenis plaats van wijlen den heer Meerburg Nadat in het sterf huis ds. Rutgers den lijkdienst geleid had. werd de stoet in de Voorstraat opgesteld De baar met het stoffelijk omhulsel werd grafwaarts gedragen door personeel in dienst van den overledene Daarachter volgde een tweede baar. bedekt met tal- looze bloemstukken, w.o. een van de Ree- derij ..De Vuurbaak", waarvan de over ledene langen tijd lid en voorzitter is ge weest. Hierachter volgden de familieleden, de genoodigden. de afgevaardigden van corporaties en vele belangstellenden. De inspecteur van politie v. d Wijngaart had de noodige ordemaatregelen getroffen. Het verkeer werd in een gedeelte van de Voorstraat omgeleid door Noordeinde- Dwarsstraat en Louwestraat-Bad straat. Velen stonden langs beide zijden van de Voorstraat geschaard. Ook op de begraaf plaats werd zeer groote belangstelling be toond. Opgemerkt werden de burgemees ter, mr. W. J. Wolo'ringh v. d. Hoop: de beide wethouders J Dubbeldam en O A. Veltkamp; de heer D O. O. Boekhoven; de meeste raadsleden; oud-wethouder R. Ouwehand; dr. H. E de Ruiter Zijlker; dc predikanten dr. Kalkman en ds. Ingwer- sen; kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Kerk; dr. Knibbe. secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden; de heer Boot uit Leiderdorp, voorzitter van het grootbedrijf daarvan; de Reederijvereeni- ging van de Ned-erl. Haringvisscherij was vertegenwoordigd door de heeren Richter Uitenbogaerdt voorzitter Mulder, secreta ris. IJzerman en Goedbrecht uit Vlaardin- gen, Knoester uit Scheveningen het be stuur van den Bond van Haringexoorteurs; van den plaatselijken bond was aanwezig de voorzitter de heer N. Parlevliet Jr.; het bestuur van de Reeder ij de Vuurbaak en alle reeders van Katwijk. Toen de kist in den grafkelder neerge laten was. trad als eerste spreker naar vo ren burgemeester mr. W J Woldrineh v. d. Hoop. Als burgemeester nam sp.r afscheid van den overledene, van wien iedereen in de gemeente wist. wat hij voor Katwijk is geweest. Hij had 17 jaar zitting in den ge meenteraad. vele malen was hij tijdelijk wethouder. Spr. bracht in herinnering wat hij voor zijn gezin, de reederij en de ge meente is geweest en bracht daarvoor woorden van dank. Hoewel de overledene een druk bedrijf had onttrok hij zich niet aan het dienen van de gemeentebelangen. Zulke mannen worden in tijden ais deze noode gemist! Tweede spreker was de heer C. de Best, secretaris van de vereeniging de Vuurbaak. Voordat wij u hier op deze kille rustplaats achterlaten, aldus spr., zij het mij vergund, om namens de Kaitw. Reederijver. „de Vuurbaak" met een enkel woord afscheid van u te nemen. Dit afscheid valt ons niet gemakkelijk, want door jarenlange vriend schapsbanden waren wU aan u en waart gij aan ons verbonden. Wij achtten u. wij eerden u en beschouwden u als een soort vader van ons vereenigingszezin. Aan hul digingen tijdens uw leven, hebt gij u steeds zooveel mogelijk onttrokken, doch hier aan uw groeve beschouwen wij het als onzen plicht te herdenken, wat gij voor onze ver eeniging geweest zijt. Op een leeftijd, waar op menig ander onder uw omstandigheden zich zou hebben neergezet, om te gaan uit rusten van het vermoeiende, enervecrende zakenleven, werd gij op ons verzoek bereid bevonden, uw gaven en krachten in dienst te stellen van onze vereeniging. om. naast uw eigen drukke werkzaamheden, op te treden als onze leidsman, als onze voorzit ter En gij hebt dat gedaan met volle toe wijding. met geheel uw persoonlijkheid. In deze functie zijt gij ons een lange reeks van jaren blijven dienen en blijven voor gaan met uw rijke ervaring en met uw voorzichtig beleid. Gij zijt ons daarbij ge weest een lichtend voorbeeld van ijver. Ge- j makkelijke jaren waren het niet, die gij als voorzitter hebt doorgemaakt. De oor logsjaren en de jaren nadien, het was een tijd vol zorgen en beslommeringen, een tijd. die veel vaai uw krachten vergde. En uw aard was er niet naar om luchtig over de dingen heen te loopen. Gij vervuldet uw taak zonder eenigen ophef in al den eenvoud, die u steeds kenmerkte doch. ge dreven door het begeeren nuttig te zijn, en, om hetgeen gij u tot taak gesteld hadt, zoo goed mogelijk te doen. Zoo hebt gij gearbeid, totdat een ongeneeslijke kwaal uw krachten sloopte en gij met leedwezen uw werk moest overlaten aan andere han den. Zooals wij u gekend hebben, gelooven wij. in uw geest te handelen, indien wij niet tot in details gaan uitweiden over al uw goede hoedanigheden, doch wij zouden den schijn van ondankbaarheid op ons ge laden hebben, indien wij met stilzwijgen waren voorbij gegaan aan al hetgeen gij voor onze vereeniging gedaan hebt of wei voor haar hebt helpen tot stand brengen. Geachte doode! Ontvang dan van a! uw leden in gedachten een stillen, doch inni- gen handdruk als uiting van onze waar deering, uw naam zal door ons nog vaak genoemd en herdacht worden. Tevergeefs geleefd hebt gij niet. Dit zij ook tot troost voor uwe kinderen. WU wenschen u rust en vrede! Nog sprak dr. J. Hue ting een woord, ten eerste als voorzitter van de Katwljksche Bouwvereeniging. waarvan de overledene lid was. en ten tweede als vriend-huis dokter Als laatste spreker sprak ds. R. P. A. Rutgers eerst een woord van dank namens het college van notabelen en kerkvoogden, waarvan de overledene zooveel jaren lid is geweest Tenslotte sorak hij een stichtelijk slotwoord en liet hij zingen de lievelings- zang van den overledene Gezang 130 6, dat op zijn sterfbed zoo dikwijls was ge zongen. De oudste zoon, de heer D. F. E. Meer burg, dankte allen, die tijdens het ziekbed van zijn vader en bij Jm overlijden van him belangstelling hadden betuigd en evenals ds. Rutgers voor de geestelijke- en dr. Hueting voor de lichamelijke verzor ging aan zijn overleden vader bewezen Diep onder den indruk van deze droeve plechtigheid verliet de groote menigte de begraafplaats. LUCHTVERKEER IN OCTOBER. Aanzienlijke stijging op de Indië-Iijn. Voor de maand October valt voor het luchtverkeer op Nederland een groote vooruitgang ten opzichte van de overeen komstige maand van het vorige jaar te boeken. In hoofdzaak is dit te danken aan de handhaving van de transito-lijnen En gelandScandinavië en FrankrijkScan dinavië. waardoor Nederland voor het eerst gedurende den winter een luchtverbinding met Denemarken en Zweden behoudt Het aantal reizigers door de K.L.M. en de met haar in poolgemeenschap samen werkende buitenlandsche maatschappijen vervoerd, was 64 pCt. grooter dan in Octo ber 1931. Op de Londenlijnen is het reizi gersverkeer verdubbeld. De cijfers van de Indische lijn vertoon den ten opzichte van verleden jaar Octo ber. toen de weekdienst ingesteld werd, een aanzienlijke stijging He gemiddelde postvervoer per vliegtuig in de richting AmsterdamBatavia steeg van 226 K.G. tot 284 K.G. en in omgekeer de richting van 243 K.G. tot 338 K.G Het aantal passagiers op de verschillen de trajecten beliep verleden jaar totaal 3 en dit jaar 34. HET OPTREDEN VAN RICHARD TAUEER Naar wij vernemen heeft mr. dr. Benno J. Stokvis, advocaat en procureur te Am sterdam gisteravond ten verzoeke van de N.V. „Hollandsche Schouwburg" in den Stadsschouwburg beslag doen leggen ten laste van den huurder dr. V. Eckhardt op de recette van de voorstelling, van die avond, waarin, naar bekend, de zanger Richard Tauber opgetreden is. De N.V. „Hollandsche Schouwburg" is tot dezen stap overgegaan, omdat zij zich benadeeld acht door het feit. dat gedu rende vier avonden, waarop deze schouw burg aan dr. Eckhardt was verhuurd voor de opvoering van „Das Dreimadlerhaus, in welke operette Richard Tauber een hoofdrol vervult, deze voorstellingen niet zijn doorgegaan, terwijl ook de huur niet werd betaald. RECLAME. H. J. D. DOORMAN OVERLEDEN. Gisteren is te 's Gravenhage. oud 46 jaar, overleden de heer H. J. D. Doorman, directeur der kanselarij van het Neder landsch gezantschap te Brussel. STRENG ARREST VOOR HOOFD BESTUURDERS. De Bond van marine-schepelingen cn de demonstratie in Den Haag. Schout bij Nacht Brutel de la Rivièrc heeft, zoo wordt uit Den Helder aan de „Voorwaarts" gemeld, het geheele hoofd bestuur van den Bond van Marine-schepe lingen bij zich laten kome. Deze bestuur ders moesten zich er voor verantwoorden, dat een aantal vrouwen van marine schepelingen op 8 November in Den Haag heeft meegedemonstreerd. Voor deze daad van de vrouwen van hun leden zijn alle hoofdbestuurders persoonlijk verantwoor delijk gesteld en gestraft met drie tot vijf dagen streng arrest met inhouding van salaris. BIJ ONWEL ZIJN is het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater een aange naam werkend huismiddel, dat de kwa len aanmerkelijk doet afnemen, vooral daar reeds kleine hoeveelheden zeker baten 894 VERSPREIDE BERICHTEN. Bij ministerieele beschikking is de vergoeding wegens gemis van levensmid delen bij de korpsen van het leger gedu rende de maanden November en Decem ber 1932 nader vastgesteld op 31 cent per rantsoen. Bij ministerieele beschikking* is be paald, dat den militairen, wien ter ge legenheid van het Kerstfeest en/of van den Nieuwjaarsdag, verlof en/of bewe gingsvrijheid wordt verleend, hetwelk zou eindigen onderscheidenlijk op 26 December 1932 en op 1 Januari 1933 kan worden vergund terug te keeren per eerste reis gelegenheid op den volgenden dag. Het vertrek met bewegingsvrijheid kan op 24 en 31 December 1932 plaats vinden op zoodanige tijdstippen, dat de betrokken militairen vóór 22.00 uur de plaats van bestemming kunnen hebben bereikt De Rotterdamsche Lloyd-Rapide in aansluiting met het motorschio Baloeran" wordt Woensdag 30 Nov. te 9.28 te Den Haag 'H.S.M.) verwacht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9