Jaargang ZATERDAG 26 NOVEMBER 1932 No. 22297 immer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. llCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. PARLEMENTAIR OVERZICHT EIDSCH DAG B LAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ■ti ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Ure advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën lultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts >en maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Kn 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.11 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. HINDERWET. Lieester en Wethouders van Leiden; |en het verzoek van: a. C. J. J. G. Ier tot het oprichten van een werk- f voor machinale houtbewerking in fcrceel Nonnensteeg No. 14, ka al bekend Gemeente Leiden, Sectie 1840; b. de Commanditaire Vennoot- fMachinefabriek „Overrijn" om ver- fc; tot het oprichten van een ma- labriek en constructiewerkplaats in feceel Overrijn No. 5, kadastraal be- Eemeente Leiden, Sectie K„ No. 136; |N.V. Drukkerij Batteljee en Terp- i vergunning tot het oprichten van nek- en courantendrukkerij in het j Oude Rijn No. 39. kadastraal be- ïemeente Leiden, Sectie I., No. 1839; jj.V, Boekhandel en Drukkerij voor- I. J. Brill om vergunning tot het lien van een zetterij en drukkerij in Jrceel Oude Rijn No. 33a, kadastraal Gemeente Leiden, Sectie I., No. It op de artikelen 6 en 7 der Hinder- Ln kennis aan het publiek, dat ge le verzoeken met de bijlagen op de jane dezer gemeente ter visie gelegd jde dat op Zaterdag, de lOen De- fr 1932 des voormiddags te half elf [in het perceel Breestraat 125 (Bu- |ran Gemeentewerken) gelegenheid lorden gegeven om bezwaren tegen lerzoeken in te brengen, terwijl zij aandacht op vestigen, dat niet tot i gerechtigd zijn zij, die niet over- instig art. 7 der Hinderwet, voor lemeentebestuur of een zijner leden herschenen, ten einde hun bezwaren fling toe te lichten. A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, len, 26 November 1932. 973 it bewaarschoolonderwijs. Dendementen van den heer Vos. teer Vos stelt voor: verordening, regelende het open- bewaarschoolonderwijs in de ge- te Leiden: art. 4 al. 1 het woord negen te ver in door acht, art 4 al. 2 het woord negen te ver- i door acht, en in plaats van: ie tot de overige meerderjarige in- s der gemeente te lezen: en twee tot de overige meerderjarige lers der gemeente van welke twee één behooren tot de voorstanders van laar en één tot de voorstanders van ider onderwijs, art 4 al. 4 het woord drie te ver in door vier, art. 4 al. 6 het woord drie te ver in door twee, 1 art. 4 al. 5 toe te voegen„indien •8 voldoen aan de vereischten, ge- u in al. 2 van dit art., ari. 11. al. 1 het getal f. 1000.- te bgen door f. 1200.- en het woord toor drie, art. 11, al. 3 te vervangen door: dien een onderwijzeres optreedt ter inging van het hoofd der school, 1 ai) gedurende dien tijd beloond de jaarwedde van het te vervangen ilhootd", Jr'. 12 het getal f. 1000.- te ver'van- "Mr f. 1200.-. handelsregister k.uier van koophandel fe'gingen p van Rhijn (Molen „De Valk"), nenvestgracht 14, Leiden; koren- f en graanhandel. Overleden eige- wed. J. a. van RhijnSchippers, dd. 20 Nov. 1932. K irwra'e Voorschoten, Sohool- tto Voorschoten; radio-centrale; ihónr rei)aratie radio-apparaten en L.tA Wijziging handelsnaam in: n r^Ci Bureau P. Kasyk. fdtrw Leidsche Confectie-Industrie. Barii.v ?traat 5. Leiden; fabriceeren id rf-n confectie-goederen. Uit- [hh oTr.e,cteur H. a. Braakman, Lei- Lv,,.„ ,N°v. 1932. Nieuwe directeur C. ^«1, Leiden. academische examens. «n lvrt„aiin voor het candidaats- n~4rlandsche letteren mej. C. v. ^naag); voor ^et candidaats- I 'DetTnï'^d'heid de heeren A. Dron- PetWr,„a£'. en S. Riemens (Leiden); i de h! !dh doctoraal examen In- bi, M. van der Valk 'Am- i'ii mèf aatsexamen rechtsge- r~renF -R, c- Kool (Alkmaar) en rs,;-tïadf m r (Den Haag) en J. van nae 'Den Haag). UITVOERING „INTER NOS", Een zeer gelukkige avond. Kwartetzang stelt hooge eischen en ze ker die van het dubbelkwartet voor man nen. waarbij vóór alles de harmonie der timbres primair moet ziin. Veel kan in dit opzicht bereikt worden door het z.g. af stemmen het nauwkeurig op elkander af wegen der diverse materialen, waardoor een verrassende eenheid bereikt kan wor den. Hierin te slagen, vereischt van den leider een uiterst scherp gehoor een groot gevoel voor klankschoonheid en een zang- technische scholing, alsmede het vermogen om den zangers het bewustzijn voor een ideale klankverhouding bij te brengen Wanneer men ziet, hoe dikwijls bij man- nenkwartetzang slechts als hoofddoel schijnt te heerschen het produceeren van een geweldig klankvolume, hoe dikwijls de zangers niet zijn af te brengen van de idee, dat zij zichzelf moeten hooren en zich maar laten gaan zonder tot in 't kleinste détail acht te geven on wat slechts 't geheel ten goede komen kan. dan mag met dankbaarheid gewaagd worden van de fijne, kunstzinnige prestatie van ..Inter Nos". die de bedoelingen van hun beschaaf den leider den heer Kok uit Den Haag. zoo juist weten op te volgen, zich reeds intel ligent op elkaar weten in te stellen en slechts zelden ..uit de toon" vallen. Met dit materiaal, dat zeer voorzichtig en dus on geforceerd. met de noodige aandacht voor voldoende bovenklank, wordt behandeld, is dan ook veel te bereiken. Daarin mocht de dirigent al een goed eind slagen: niet alleen wat de hier genoemde eisch voor klankverhouding betreft, doch ook in mu zikaal opzicht, terwijl mede de uitspraak veelszins gelukkig is. Behoudens enkele zwevingen licht verklaarbaar in de tee- dere werkjes, die veelal ten gehoore wer den gebracht het verwaarloozen van enkele consonanten en het nog niet ge heel beheerschen van eenige moeilijke Duitsche woorden, het dubbelmannenkwar tet heeft ons over het geheel den indruk gegeven van een kunstzinnig ensemble, waarvan het timbre speciaal in het mezza- voce bijzonder weldadig aandoet dat streeft naar distinctie en artisticiteit. Het stelt zich niet met weinig tevreden en weet zelfs zeer moeilijke opeaven als Landré's „Het Hazegrauwt" of Wèngert's pakkend „Der Fremdenlegionar" waarin aan het snelle articuleeren zulke zware eischen ge steld worden, uitermate tevredenstellend te vertolken. Het gansche programma getuig de van het juiste inzicht van den leider, wiens gelukkige comoositie „Avondgebed" eveneens sprak van zijn warsheid van alles wat naar schablone of banaliteit zweemt. Gaarne zouden wij dit eens door gemengd koor, dat over meer kleurmogelijkheden beschikt, uitgevoerd hooren. Zelf toonde de heer Kok over een ge schoold orgaan te beschikken o.a. in twee zeer weinig gezongene Schubertliederen, n.l. .Lied eines Schiffers an die Dioskuren" en „Nachtstück": zijn kleine, doch warm- getimbreerde stem leende zich goed voor deze romantisch getinte zangen. Van het zeer uitvoerige programma vermelden wij nog de medewerking van mej. Riek Hey- block, wier opmerkelijke altstem 'n schoone belofte voor de toekomst inhoudt; haar techniek is reeds vergevorderd, met als re- rultaat een prachtige resonans, hoewel het mezza-voce alsook de voordracht voor ver fijning en zeker voor verdieoing vatbaar zijn. Mej. Nonni Swaying bewees na het overwinnen van een zekere onrust en ge jaagdheid zoowel in de verschillende ac- comDagnementen. als in het Scherzo oo. 31 van ChoDin als in Rachmaninoff's Pré lude in G-moll haar gevoelige muzikaliteit. Wij hebben reden te over om over dit con cert. serieus van oozet en van uitvoering onze waardeering uit te soreken: zóó voort werkend zal Inter Nos" meer en meer de aandacht trekken, die het ten volle ver dient. De zangers mogen wel erkentelijk ziin iemand gevonden te hebben die hen zóó begriovol in de moeilijke kunst van het kwartetzingen met haar doolhof van technische als muzikale struikelblokken wegwijs weet te maken. Met he1 angsten in g zullen wij hun vorderingen blijven volgen! LEIDSCH DILETTANTEN-SYiMPHONIE- ORKEST STRIJKORKEST „AD NOSTRAM UTILITATEM". De beide genoemde vereenigingen heb- naar men ons mededeelt het besluit genomen voortaan gecombineerd oü te tre den de muzikale leiding zal worden opge dragen aan den in Leiden welbekenden orkest-dirigent W J. Smolders. Onder diens leiding gaf het Strijkorkest A.N.U. steeds mooie concerten en wij twij felen niet of de heer Smolders zal even eens in staat zijn de nieuwe combinatie tot een mooi en gaaf ensemble te vormen. Een goed geleid zelfstandi? symphonie- orkest ontbrak tot nog toe in de zij der te Leiden gevestigde muziek vereenigingen ondanks de vele daartoe aangewende po gingen. Derhalve is het te honen dat het de nieuwe vereeniging niet aan daadwer kelijken steun van de zijde der Leidsche dilettanten zal ontbreken Vermeld zij nog. dat besloten werd den naam Leidsch Dilettanten—Symohonie- Orkest Ad Nostram Utilitatem" aan te ne men en nog nader te bepalen hoe de sa menstelling van het bestuur zal zijn ooo- mede waar en wanneer de repetities ge houden zullen worden. CENTRALE OUDERRAAD LEIDEN. Het a.s. Sint Nicolaasfeest. Gisteravond vond onder leiding van den C.O.R. in de Kweekschool Oude vest een voorloopige vergadering plaats van ouder commissies en werkers met de inteeken- lijsten voor het St. Nicolaasfeest. De w.n. voorzitter de heer J. W. Hasting constateerde in zijn openingswoord, dat de belangstelling voor dit St.-Nicolaasfeest steeds beter wordt en sprak de hoop uit, dat hieruit een nog nauwere samenwer king zou ontstaan in de ouderbeweging tot heil van de openbare school. Nadat de lijsten voor zoover aanwezig, waren afgerekend, bleek er al een bedrag aanwezig te zijn van plm f 285. Dit is be vredigend. doch als men nagaat dat dit jaar 850 kinderen zullen deelnemen, is het nog noodzakelijk dat meerdere gaven bin nenkomen Het getal van 850 kinderen is afhankelijk van het aantal plaatsen in het Trianon theater dat door de directie voor dit doel belangeloos wordt beschikbaar ge steld. Uit de vergadering werden nog ver schillende wenschen der ouders gehoord, waarmede het comité zal rekening hou den. Dit jaar zullen er nog scholen zijn die aan dit algemeene St. Nicolaasfeest niet zullen meedoen, eensdeels omdat de ouder- commissie er m-eer voor voelde het St. Ni colaasfeest op de school apart te houden, anderdeels omdat aan sommige scholen geen werkzame oudercommissie bestaat. Voor wat deze redenen betreft werd in de vergadering mededeeling gedaan van tegenwerking van sommige schoolhoofden. De voorzitter sprak echter in zijn sluitinss woord te ongeveer 101/j uur. de hoop uit, dat nu blijkt dat trots tegenwerking van wien ook. het St. Nicolaasfeest zal slagen (zij het ook in bescheiden mate dit jaar), dit voorbeeld van taai volhouden, deeenen, die nu terzijde bleven staan een aanspo ring zal zijn. zich een volgend jaar aan dit St. Nicolaasfeest niet te onttrekken PROT. CHR. RECLASSEERINGS- VEREENIG1NG. Lezing van dr. Harrenstein. Gisteravond belegde de afdeeling Leiden der Protestantsch-Christelxjke Reclassee- rings-Vereeniging in 't gebouw Rehoboth een openbare vergadering, welke ten doel had belangstelling te wekken voor het in vele opzichten nog zoo weinig bekende werk der reclasseering en wel in het bij zonder voor den arbeid der genoemde Vereeniging. Dr. C Beekenkamp gaf een korte Inlei ding. waarin uiteengezet werd. hoe in de laatste decenniën in de strafwetgeving de individu al meer op den voorgrond is getreden. Men beperkt zich niet meer tot de vergelding van het delict, doch houdt ten sterkste rekening met hem. die het strafbare feit pleegt en tracht hem we derom tot een behoorlijk lid der samen leving te maken Dr. W. G. Harrenstein, het woord ver krijgende, stelde allereerst de vraag aan de orde of er naast de reeds bestaande reclasseeringsvereenigingen eigenlijk wel plaats is voor een Prot. Chr. vereeniging. Gewaardeerd dient te worden hetgeen reeds door andere vereenigingen is tot stand gebracht. Het is voorzeker voor vele Protestantsche Christenen beschamend, dat zij dit zoo uitnemende werk langen tijd goeddeels verwaarloosd hebben, al mag anderzijds niet worden ontkend, dat zij hier en daar in lokale vereenigingen zich aan dezen arbeid hebben gegeven. Thans is er tusschen deze gedecentrali seerde groepen samenwerking gekomen. Men beschouwe de Prot. Chr. Reclassee- rings-Vereeniging dan ook niet als een sectarische beweging, doch als de centra lisatie van hetgeen ook eertijds bestond. De vereeniging wil zich niet tegenovpr, doch naast de andere vereenigingen stel len. Samenwerking zal zeer vruchtbaar kunnen werken. Nadat een pauze gehouden was, ver haalde spr. iets van zijn ervaringen op reclasseeringsgebied. Aan de hand van vele voorbeelden toonde hij aan, hoe veel zijdig het reclasseeringswerk is. Voor elk lid der vereeniging is hier een groote en schoone taak weggelegd. Met een opwerking om niet te versagen, doch in ruimen kring propaganda voor het werk der reclasseering te maken, werd de bij eenkomst besloten. Het bestuur der afdeeling Leiden bestaat uit dr. C. Beekenkamp, voorz.: mr. dr. N. G Geelkerken, secr.; C. H. v. d. Wijngaard, penn J. Karstens, mej. W. v. d. Velden en Jac. Wilbrink. DE BIOSCOPEN. City-Theater. In het theater in de Haarlemmerstraat draaien ook deze week behalve het gebruikelijke Journaal weer twee hoofdfilms. De eerste, getiteld .De blauwe duivels" met Richard Barthelness in de hoofdrol, speelt ten tijde van den wereldoorlog in Parijs en aan het front in Noord-Frank rijk en brengt de geschiedenis in beeld van een uiterst dapperen luitenant die in zijn moed en opgewektheid door zijn soldaten op de handen gedragen wordt Tijdens een kort verlof te Parijs wordt hij evenwel verliefd en aan het front teruggekeerd wordt het verlangen hem t- sterk en de serteert hij Na eenige dagen ziet hij zijn fout in meldt zich vrijwillig aan doch te laatde krijgsraad veroordeelt hem ter deed. Maar zijn soldaten, die het vuurpele- ton vormen fusiileeren hem niet, doch ver wonden hem slechts. En het gebruikelijke „happy end" voert den doodgewaande eenige jaren later terug in de armen van zijn geliefde, juist op het oogenblik, dat deze gedwongen zal worden een huwelijk tegen haar zin te sluiten Na de pauze wordt een uiterst-spannen de detective-film .Kriminal reporter Holm" vertoond, waarvan wii den inhoud niet zullen verklappen teneinde de span ning niet weg te nemen. Wij willen er alleen van zeggen, dat de film tot en met den laatsten meter de aandacht voortdu rend gesoannen houdt en dat spel. regie en geluidmontage op to date zijn. Casino-Theater. De „Kemphanen der l'efde" zijn Flagg (Victor Mac Laglen) en „uirt (Edmund Lowe), beiden als sergeant met een detachement soldaten in Wladi- wostok. en niet blind voor een aardig meis je. Voortdurend zitten ze elkander in 't vaarwater, vliegen elkander zoo nu en dan in de haren, zonder nochtans kwade vrien den te worden. Talrijk zijn de avontuurtjes waarin ze gewikkeld worden en even tal rijk zijn de woordenwisselingen, die de kemphanen voeren. Regisseur Rooul Walsh is er in geslaazd al deze avontuurtjes, die dikwerf los van den inhoud staan, te ver eenigen tot een geheel dat zeven kwartier film in beslag neemt. Het tekort aan in houd wordt wel eenigszins vergoed door 't spel van bovengenoemde soelers terwijl daarenboven El Brendel de bekende ko- mik. ons ettelijke malen doet lachen. „De electrische draad" gaat de hoofd film vooraf. Franklyn Faraum speelt er de hoofdrol in en hij weet sommigen te boeien. Orion's journaal is. als steeds, goed verzorgd. Trianon-Thetater. De directie heeft Mariene Dietrich's mooie creatie als ..De blonde Venus" een week geprolongeerd. Gezien de groote belangstelling in de af- geloopen week, lijkt dat geen al te groot waagstuk. Luxor-Theater. „Quick, de clown", is een Ufa-film, bruisend van vitaliteit! Li lian Harvey, als de jonge vrouw, die ver liefd is op Quick, den clown, chargeert on getwijfeld wat al te veel maar die over drijving is deze populaire filmster nu een maal eigen, en haar samenspel met Hans Albers (als Quick) is overigens buitenge woon goed. Dit schijnt geen spel meer, doch realiteit, en al spoedig gaat de toe schouwer geheel op in het merkwaardige duel tusschen het meisje, dat Quick slechts kent als den gevierden artist, en den man. die bemind wenscht te worden om zichzelf en niet om z'n beroepsglorie. Hoe scherp teekent de robuste Hans Albers daarbij de particuliere persoon van Quick, die zon der zijn artistenvermomming niet door het meisje wordt herkend en hoe sterk is voqral ook zijn spel aan het slot als een wat sensationeele ontknoooing hem de zege brengt! Deze geestige film heeft zeer velen gisteravond eenige uren van uitste kend amusement gebracht en zij zal dat zonder twijfel ook volgende avonden doen-. In het voorprogramma om. een avon tuurlijk verhaal, getiteld ..Cimarron" (de ontembare), naar een boek van Edhna Ferber en een teekenfilm waarin Toby zijn capaciteiten toont als revue-directeur. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames B. S. Smits en M. Capel, beiden alhier. De firma Peltenburg van 1793 heeft in het perceel P. K. Koorsteeg No. 16, haar afdeeling Muziekhandel onderge bracht en haar lichtreclame, alleen ver meldende het woord „Muziek", tracht U daarop attent te maken. De etalage Bree straat 109 bood niet voldoende plaats ruimte meer, omdat deze firma zich nogal op veelzijdig gebied beweegt, nl. piano's, radio, fijnmeubelen en muziek. Deze laatste afdeeling nu, vroeg om meer etalage-ruimte, waarin men vol doende van de aanwezige groote voor raden kon uitstallen. De keuze viel op het winkelhuis bovengenoemd en zoo is de P.K. Koorsteeg weer een winkel rijker. Flinke verlichting heeft daar een tijdelijk donkere plek weggenomen. De oude voor raad wordt uitverkocht en daarin zal o i. voor ieder muziekliefhebber, hetzij pianist, organist, violist of zanger enz. heel wat te snuffelen zijn. Tot onzen spijt staat in het ver slagje van het zilveren ambtsjubileum van ds. W. Th Boissevain in ons Blad van gisteren een enkele minder juiste mede deeling. De zgn. Club-Boissevain is niet een cursus voor gemeenteleden, maar een open cursus voor een ieder, die belang stelt in de behandeling van onderwerpen op theologisch gebied. De cursus wordt dan ook niet uitslui tend bezocht door Ned. Hervormden, maar evenzeer door personen van andere ge zindten. De organisatie is wel uitgegaan van dezen cursus, maar zeer velen buiten dien cursus, die den wensch daartoe te ken nen hadden gegeven, hebben aan de huldiging deelgenomen Mogelijk dat het den indruk heeft gewekt van een besloten huldiging, doordat niet met slaande trom enz. is gewerkt, maar zij was evenzeer geheel open voor iedere deelname. BINNENLAND. De begrooting voor buitenlandsche zaken; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad.) Het peil van het IJselmeer; volgens den minister voorloopig nog geen verlaging. (Binnenland, 3e Blad.) Doodelijk jachtongeluk te Varik. (Ge mengd, 3e Blad.) BUITENLAND Naar een „presidal kabinet" in Duitsch- land. (Buitenland, le Blad.) De kwestie der oorlogsschulden. Ame- rikaansche nota gepubliceerd (Buitenland le Blad.) Morgen verkiezingen in België. (Buiten land, le Blad.) TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN DEFENSIE. De behandeling der Begrooting van De fensie was Vrijdagnacht ruim 4 uur ten einde gebracht, doch er moesten nog eenige stemmingen plaats hebben. Wat de crltlek op de reorganisatie-plannen betreft had de Minister verklaard, daarmee bij de uit voering zooveel mogelijk te zullen rekenen. De motie-Van der Houven (den Mlnister verzoekend, de beslissing omtrent de op heffing van de werf te Hellevoetsluis aan te houden tot later, als de Kamer nog van verschillende rapporten kennis zal hebben genomen) werd met 55 tegen 28 stemmen verworpen. De Minister had 's nachts den post van f. 100.000, noodlg voor de nieuwe inrichting van de werf te Willemsoord, teruggenomen, teneinde te Kunnen beslissen zonder de Kamer er in te kennen Als hij geen geld aanvraagt, ls de Minister vrij. Het amendement-Drop (om de eerste termijn voor aanbouw van een nieuwe on derzeeboot niet toe te staan) werd ver worpen met 50 tegen 33 stemmen. Vóór: sociaal-democraten, vrijzinnig-democra ten, communisten, en de heeren Braat, Floris Vos, Kuyper en Van der Meys. Tenslotte werd de begrooting zelf met 54 tegen 31 stemmen aangenomen. Tegen sociaal-democraten, vrijzinnig democraten, communisten en de heeren Braat en Floris Vos. WIJZIGING DER LAGER- ONDERWIJSWET. Over de wijziging der Lager-Onderwijs- wet hebben na de reeks vorige sprekers nog enkele afgevaardigden gesproken en wel de heeren Langman, Ketelaar, Tilanus. Behalve de reeds genoemde afgevaar digden namen nog aan het debat deel de heeren Wijnkoop, van Dis en Beumer. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Terpstra. heeft geantwoord. Hij verklaarde open lijk, dat hij liever niet met deze bezuini ging gekomen zou zijn, maar ook op zijn begrooting moet nu eenmaal bespaard worden. Zeer zeker moeten we voorzich tig zijn met bezuiniging op het onderwijs, het geestelijk voedsel der jeugd, maar een besparing op de begrooting is nu een maal onmogelijk, als daar ook het lager onderwijs niet in wordt betrokken. En dan kwamen o.a. in aanmerking eenige verhooging van den leerlingen-leeftijd en een wijziging van een leerlingen-schaal. Dat hierin een aanslag op het openbaar onderwijs gelegen zou zijn, moest de Mi nister met nadruk ontkennen. Het ge middelde aantal leerlingen per onderwij zer zal stijgen van 36.14 tot 39.46, en hiermee blijven we nog beneden het per centage van 1924. De Minister weer er nog op. dat deze bezuiniging, die 6.2 millioen zal moeten opbrengen, van tijdelijken aard zal zijn. In het vervolg van zijn rede betoogde hij nog, dat de groei van het bijzonder onderwijs, ten koste van het openbare, niet is te belemmeren zonder de flnan- cieele gelijkstelling aan te tasten Maar de groei van het bijzonder onderwijs maakt dan ook schoollokalen noodig De Minister herhaalde, dat het voorstel In derdaad niet sympathiek is. maar we moeten in deze omstandigheden onzen harden plicht doen. Nadat eenige sprekers hadden gerepli ceerd, werd het debat gesloten. Over het wetsontwerp zal Dinsdag worden gestemd. HAGENAAR Op verzoek van de politie aihier is te Amsterdam aangehouden een zekere A J de R Oostenrijker van geboorte, die ervan wordt verdacht een Leidsche firma voor circa f. 250 te hebben opgelicht. BÜ de politie zijn twee kalveren te bevragen, die onbeheerd zijn aangetroffen. ">cherche heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een zestal studenten, die colleges volgden, zonder het verschuldigde collegegeld te hebben voldaan.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1